Snel visie kunstonderwijs nodig De Wingerd opent nieuw gebouw PZC Paradijs gehandicapte ambachtslieden Nieuw West wil Groede Podium weer op de agenda Strijd over tariefsverhogingen Toonbeeld moet tot duidelijkeenduidig beleid leiden School Graauw voor één dag dnderboerderij Verdiep u eerst in de feiten! GroenLinks boos over weg Dow Hulp komt vrouw duur te staan Gebruik CVV naar verwachting Bromfietsster breekt been agenda donderdag 30 september 2004 z 15 ToorRené Hoonhorst IERNEUZEN - Het kunst- en cultuuronderwijs kost de ge meente Terneuzen dit jaar niet minder dan anders, geeft wet houder C. de Mol-Marcusse toe. Hoewel ook het gemeentelijk in stituut Toonbeeld niet aan bezui nigingen ontkomt, vindt De Mol let nog belangrijker dat Terneu- binnen afzienbare termijn een duidelijke en eenduidige vi sie op het kunstonderwijs ont- rikkeit. de wethouder betreurde jat de afgelopen maanden grote consternatie ontstond over de forse tariefsverhogingen bij foonbeeld. Ze benadrukt nog maals dat Toonbeeld niet buiten shot kon blijven als de gemeen- le in alle andere sectoren moet •ezuinigen. Bovendien is het ge meentebestuur bezwaarmakers :edeeltelijk tegemoet gekomen ïoor de eis van kostendekkend- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaimdereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl heid gedeeltelijk te laten vallen De prijzen voor de lessen beel dende kunst stijgen 'slechts trendmatig' met vijf procent. De muziekcursisten van Toonbeeld hoeven niet direct hetzelfde ta rief te betalen, maar komen in twee termijnen op hetzelfde be drag als leerlingen van de Mu ziekschool. De pijn is daarmee niet hele maal of helemaal niet weggeno men, bleek uit vele reacties van oud-cursisten. Een groot aantal Toonbeeldleerlingen is afge haakt: de afdeling beeldende vorming telt 137 leerlingen min der, de muziekafdeling is er per saldo 42 kwijtgeraakt. Omdat er meer volwassenen zijn weggegaan en meer kinderen als nieuwe leerling zijn aangemeld, ontvangt de gemeente een stuk minder inkomsten uit de muziek tak van Toonbeeld. Maar wet houder De Mol hoopt dat een deel van de afgehaakte cursis ten de kooiende maand alsnog inschrijft voor het komende sei zoen. Ambtenaren zetten alle gevol gen van het raadsbesluit momen teel op een rijtje. Alle afgehaak te cursisten krijgen deze of vol gende week nog eens een brief, waarin de voor hen ontstane si tuatie uit de doeken wordt ge daan. Burgemeester en wethou ders hopen dat een aantal van de aangeschrevenen op haar schreden terugkeert en toch nog dit najaar instroomt. De Mol; „We beginnen de lessen al als zich vier leerlingen voor een cursus hebben aangemeld. Op die manier kunnen tot 1 no vember nog makkelijk mensen instromen. Pas na die tijd kun nen we zien hoe het instituut er werkelijk voor staat." De wethouder hoopt dat de te leurstelling bij de meeste mede werkers en cursisten snel is ver werkt, zodat de rust bij Toon beeld snel terugkeert. Het ge meentebestuur moet er vervol gens de komende jaren voor zor gen dat er een toekomstvisie voor het kunst- en cultuuronder wijs komt. De Mol benadrukt op nieuw dat cursisten van Toon beeld en de Muziekschool beide tevreden zijn over de lessen. Prijzen en lessen met elkaar ver gelijken, heeft geen zin. „Appels en peren", stelt De Mol. „Boven dien kan je niet op stel en sprong een hele organisatie af stoten en lopende contracten ontbinden. Dat laat onverlet dat de gemeenteraad een visie moet ontwikkelen over de wijze waar op Terneuzen zijn kunstonder wijs wil inrichten. Moet dat on derwijs worden gegeven door een gemeentelijk instituut of kan het beter worden uitbe steed. Beantwoording van die vraag moet in een visie worden vastgelegd." GRAAUW - Inspelend op dieren dag houdt basisschool Ter Doest uit Graauw morgen een jaar markt. Op de speelplaats van de school wordt een aantal dieren sestald, zoals eenkoe, paard, po- 3v. hond en enkele kippen en schapen. De kinderen kunnen in een spe- dale knuffelhoek met konijntjes spelen Een hoefsmid en een ge dragstherapeute voor honden ge ren demonstraties en uitleg over sun werk. Er komt een kraam pje met folders over dieren. Met -nkele landbouwwerktuigen wordt ook een kleine mechanisa- 2e show gecreëerd. De leerlin gen mogen tevens hun eigen huisdier meebrengen. Een die renarts en een keurmeester ne men deze dieren onder de loep. ;De jaarmarkt begint om 9.30 lur. Bij slecht weer gaat het die rendagfeestje niet door. Verdachte van overvallen gepakt VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag in het centrum tan Vlissingen een 18-jarige man uit de gemeente Middel burg aangehouden. Hij wordt verdacht van drie overvallen op winkels in •Souburg en Dishoek. In al le gevallen werd onder verbale dreiging of bedreiging met een mes een greep uit de kassa ge- iaan. De man wordt deze week voorgeleid aan de rechter-com- aissaris. Op 31 augustus werd geld weg genomen bij een drogist aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg, 6 september sloeg de overval- e in hetzelfde dorp toe bij een apermarkt en op 11 september vas een supermarkt bij Dishoek tó doelwit. Johnny is in zijn eigen hoekje van de kaarsenmakerij bezig met het dompelen van kaarsen. door René Hoonhorst De cliënten van Het Gors kunnen een stuk makkelijker veel mooiere houten bijtafeltjes, vogelhokjes, cadeaukistjes, voetvegers en kaarsen maken in hun nieuwe werkplaats. Het nieuwe Activi teitencentrum Zeeuws-Vlaanderen op het Business Park Terneuzen herbergt veel moderne apparatuur en nieuwe kaarsenvormen. Houtbewerkers en kaarsenmakers heb ben echter vooral baat bij de zee aan ruimte die ze kregen. Ook als ze met acht of tien man tegelijk aan het werk zijn, kan ieder zijn kont nog keren. Ma terieel en werkplaatsen voldoen aan al le arbo-normen. In het half jaar dat de nieuwe ateliers in gebruik zijn, heeft teamcoördinator Johan van Tilburg nog geen wanklank gehoord van cliënten en werkbegeleiders. „De nieuwe werkplaatsen bevallen bui tengewoon goed. De mensen werken fij ner, omdat ze de ruimte hebben en nieuw materieel. De van-diktebank maakt het houtbewerkers bijvoorbeeld een stuk makkelijker." 'Manus-van-al- les' Gert bevestigt de woorden van Van Tilburg. „Ik ben nou veel eerder klaar met een cadeaukistje, een vogelhokje of een ander product dat we hier maken. Vroeger moest het hout allemaal met de hand worden geschuurd. Met behulp van de nieuwe machine is een balk, een plank of een latje binnen de kortste ke ren klaar voor verwerking. En dan is het vaak nog gladder ook dan vroeger." Eigen lijn In de kaarsenmakerij zijn Johnny en Peter al even tevreden. Ze beschikten al langer over professionele apparatuur, maar hebben er een aantal nieuwe mal len bijgekregen. Daardoor kunnen ze weer een aantal mooie, gekleurde kaar sen maken. Bovendien lopen ze elkaar niet vaak in de weg, want de kaarsenma kerij is lekker ruim opgezet. Johnny heeft een eigen hoekje waar hij een 'ei gen lijn' kaarsen trekt. Peter geeft John ny alle krediet. „De kaarsen die hij maakt, bestaan uit verschillende lagen. Dat krijg ik echt niet voor elkaar. Laat mij maar gewoon gieten en lonten trek ken." Peter bekent dat hij het werken met hout nog leuker vindt dan kaarsen be werken. De werkplaats voor de houtbe werkers is volgens hem tiptop in orde. Behalve de ruimte en de nieuwe van-diktebank prijst hij de geluidsisola tie en het afzuigsysteem van de hout werkplaats. „Die zorgen er voor dat het echt een stuk prettiger werken is." Van Tilburg hoort het met genoegen. Dat de cliënten prettig werken is ten slotte het belangrijkst. Het nieuwe acti viteitencentrum komt bovendien niet alleen ten goede aan de klanten die er werken. Want ook mensen die dagdelen besteden aan cursussen (bijvoorbeeld voor de computer of communicatietrai ning) of gespreksgroepen hebben profijt van de verhuizing van de handwerkers. Zij hebben heel wat meer ruimte gekre- foto Peter Nicolai gen in het oude gebouw van de Stich ting Zorg Lichamelijk Gehandicapten (ZLG) aan de Terneuzense Edisonstraat en kunnen daardoor veel vaker terecht. Door de uitbreiding met een extra loca tie werden alle bestaande wachtlijsten in één klap weggewerkt en daarnaast blijft er nog plaats voor zeker tien ge handicapten die ook graag met hun han den bezig zijn. De ZLG is enkele maan den geleden gefuseerd met Het Gors, een instelling voor verstandelijk gehan dicapten die vooral aan de 'overkant' actief was. Het opgaan in de nieuwe or ganisatie en de ingebruikname van het nieuwe activiteitencentrum zijn tot nu toe zonder feestelijkheden gepaard ge gaan. Morgen wordt die omissie rechtgezet met een officiële openingsplechtigheid voor de Zeeuws-Vlaamse cliënten van Het Gors en vertegenwoordigers van zorginstellingen, leveranciers en afne mers van het Activiteitencentrum Zeeuws-Vlaanderen. Van Tilburg: „We willen iedereen toch graag laten zien hoe mooi we hier zitten. Zeker de part ners, ouders en/of kinderen van onze cliënten." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De nieuwe huis vesting van de school De Win gerd voor Voortgezet Speciaal Onderwijs aan Zeer Moeilijk Le rende Kinderen in Terneuzen is gisteren officieel geopend. Dat gebeurde door voorzitter G. van Harten van de Raad van Be stuur van Dow Benelux. Door een druk op de knop startte een (Advertentie) Westerschelde verdiepen? Laat uw Zeeuwse stem horen op het inspraakmoment PROSES DORPSHUIS RILLAND 30 SEPTEMBER, 19.00 UUR computeranimatie die eindigde met de feestelijke mededeling dat De Wingerd officieel was ge opend. Dow heeft de school een bedrag van 20.000 euro toegestopt voor de aanschaf van computers en de realisering van een computer netwerk. De Wingerd en ook ZM- LK-school de Regenboog zitten onder de vlag van de Stichting De korre, waarin vijf Zeeuwse scholen voor verstandelijk en/of lichamelijk gehandicapte kinde ren samenwerken. De nieuwe huisvesting van de Regenboog werd in 2002 al ge opend. „Met dit nieuwe gebouw van de Wingerd beschikken we hier in Zeeuws-Vlaanderen over school gebouwen die uitermate ge schikt zijn voor ons onderwijs", betoogde bestuurslid W. Ever- aard van De Korre. Schooldirecteur P. Geilleit wees erop dat de afgelopen jaren veel tijd en energie is gestopt in de huisvesting van de Regenboog en De Wingerd. „Die periode Bovenschools directeur H. Rops van bouwen, verbouwen, verhui zen en inrichten sluiten we van daag af', stelde hij. van de Korre zei het 'knap' te vinden wat de afgelopen jaren allemaal bij de Regenboog en Tijdens de opening van De Wingerd in Terneuzen wordt in het prak tijklokaal uitleg gegeven over het gebruik van een zaagmachine. foto Peter Nicolai De Wingerd is gebeurd. Als blijk van waardering had hij een envelop met geld meegeno men. Bijdrage De nieuwe Wingerd is ook tot stand gekomen met een bijdrage van de gemeente Terneuzen. „Wij streven ernaar om overal goede en moderne schoolgebou wen te hebben, zoveel mogelijk op één locatie", zei wethouder C. Liefting. „Deze opening sluit een keten af van ruilen, bouwen en verbouwen van schoolgebou wen." De Wingerd was jarenlang ge huisvest in de Oranjestraat en zit nu op de locatie aan de Leeu wenlaan waar praktijkschool De Sprong stond. Die is op zijn beurt weer verkast naar de Evertsenlaan. Vandaag houdt De Wingerd een open dag van 14.00 tot 17.00 en van 18.00 tot 20.00 uur. Leerlin gen geven dan verschillende de monstraties van de activiteiten op school. TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in Terneuzen protesteert met klem tegen het niet nakomen van de af spraken door Dow over de aanleg van een westelijke cala- miteitenweg. In schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders vraagt raadslid P Clijsen opheldering. In het bestem mingsplan Logistiek Park is afgesproken dat voor Dow een westelijke calamiteitenweg zou komen via de mossel- banken. Vanwege die afspraak zagen de natuurorganisa ties af van bezwaarschriften tegen het Logistiek Park. Na de gebeurtenissen van 11 september 2001 in Amerika heeft Dow echter een andere kijk op veiligheid gekregen en is de voorgestelde noodontsluiting voor het bedrijf plots onbespreekbaar. De provincie heeft nu geopperd het geplande fietspad bij het natuurgebied Braakman zo breed te maken, dat het kan fungeren als calamiteiten- weg. De gemeente is gevraagd daarover met alle betrokke nen overleg te voeren. GroenLinks vindt het niet acceptabel 'dat Dow met lou ter een vage verwijzing naar 11 september de calamitei tenontsluiting via de mosselbanken naar Paulinahaven kan blokkeren. MIDDELBURG - De economische politierechter in Mid delburg heeft gisteren een 51-jarige vrouw uit Breskens voor onbevoegd taxivervoer bestraft met 1600 euro boete. De verdachte reed op 9 augustus vorig jaar tijdens de Vis serijfeesten in Breskens met een taxi, terwijl ze geen ver gunning had. Ze zei niet op de al aangevraagde vergun ning te kunnen wachten, omdat ze de organisatie van de Visserijfeesten wilde helpen. TERNEUZEN - Het gebruik van het Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer in Zeeuws-Vlaanderen (CW) over hét eerste half jaar van 2004 sluit aan bij de verwachtingen. Het gebruik van het CW steeg met 2,6 procent. De totale kosten van het leerlingenvervoer wijken eveneens nauwe lijks af van de begroting. Omdat de kosten aan de verschillende gemeenten zijn toe gerekend op basis van ontvangen facturen uit 2002-2003 ontstaan er wel aanzienlijke afwijkingen ten opzichte van de begroting voor 2004. Zo vallen de kosten van het leer lingenvervoer voor de gemeenten Hulst en Terneuzen een stuk duurder uit, terwijl de gemeente Sluis juist veel min der geld kwijt is. De halfjaarlijkse rapportage komt aan de orde in de algemene bestuursvergadering van het Sa menwerkingsverband Collectief Vervoer op maandag 11 oktober. Die bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis van Terneuzen en begint om 10.00 uur. SLUIS - Een bromfietsster uit de gemeente Sluis heeft gisterochtend rond kwart voor twaalf haar been gebro ken bij een aanrijding op de rijksweg 61 in Terneuzen. Het meisje remde ter hoogte van de brug bij Sluiskil voor het rode verkeerslicht. Een 16-jarig meisje uit Breskens, zag dit te laat en botste met haar brommer achterop. Bei de meisjes kwamen ten val. Het slachtoffer met de been breuk werd overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu- door René van Stee SLUIS - De fractie van Nieuw West wil dat de gemeenteraad van Sluis zich alsnog kan uit spreken over de aangepaste plannen voor Groede Podium. De herinrichting van het herten kamp wijkt in grote mate af van de plannen waaraan de raad in februari zijn goedkeuring gaf. Fractievoorzitter A. Rosendaal van Nieuw West gaat niet ak koord met deze gang van zaken. Ondanks het feit dat met de dorpsraad in Groede en andere belanghebbenden overeenstem ming over de aangepaste plan nen werd bereikt, neemt de on rust volgens Rosendaal bij de be volking, vrijwilligers en mensen van de onderhoudsploeg van Emergis toe. Het verzoek om de raad uitge breid te informeren en hem een uitspraak te vragen, werd vori ge week donderdag afgewezen met het argument dat in februa ri een besluit binnen vastgestel de kaders is genomen en dat het college van B en W zich aan die afspraak houdt. Volgens burgemeester J. Sala ging het om een perfect voor beeld van dualisme. „Die kaders zijn inderdaad vastgesteld, maar voortschrijdend inzicht kan leiden tot andere kaders", schrijft Rosendaal aan het colle ge van B en W in Sluis. De fractievoorzitter van Nieuw West voorziet problemen als bur gemeester en wethouders niet op hun schreden terugkeren, On derdelen van het plan vergen nog planologische goedkeuring van de raad. Rosendaal: „Dit zal leiden tot discussies, gevoed door de onvrede die her en dér is ontstaan. We hebben te ma ken met een steeds verder af brokkelend draagvlak vanuit de bevolking. Een plan met te wei nig draagvlak is gedoemd te mis lukken." De voorman van Nieuw West geeft ook in overweging dat de overeenkomst met de horeca-ex- ploitant over het onderhoud van gedeelten van de infrastructuur nog niet is gesloten. Dit heeft wellicht financiële consequen ties die buiten door de raad ge stelde kaders gaan. Verder wijst Rosendaal op het feit dat draag vlak onder de bevolking in Bres kens heeft geleid tot herinrich tingsplannen in de dorpskern die nu met voortvarendheid ter hand worden genomen. Rosendaal wil waken voor een volledige mislukking van Groe de Podium, waardoor veel werk voor niets zou zijn gedaan. „Hoe het ook fout kan gaan is bewe zen door de gevolgde procedure bij de centrale huisvesting voor de ambtenaren in Oostburg. Door negatieve reacties, doorsij pelend naar de raad, is het colle geplan op het laatste moment van tafel geveegd", aldus Rosendaal. STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14,00 uur: Kaarten, biljarten en solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13,30 uur: ANBO dansen; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen: HOEK De Lovenhoek. 9.00 uur: SWO bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: computeren; 10,00 uur: Gym nastiek; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Handwerken en koers bal; 19.00 uur: Line dance, computeren; 19.30 uur: Bridge, KOEWACHT Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Gymnas tiek; LAMSWAARDE Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; NIEUWVLIET St Bavodijk, 19.00 uur: Landschapsexcursie; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tekenen en schilderen; TERNEUZEN De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE t Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41