Kabinet slikt miljard aan veranderingen Herstel Balkenende gaat langer duren auping PZC UWV voert strijd tegen fraude met identiteit op Jagers zinnen op leerstoel faunabeheer Prins opent gerestaureerde kapel in Breda Opmerking bierflesje werd Fries fataal lalm biedt CDA, VVD en D66 weinig tegenspel eharrewar jver no-claim voor huisarts tdvocaat van Itrechts gezin eist compensatie FordTransit Ambtenaar stapt op na stalken BB-veiling levert 37.000 euro op Nederland waakt over Balten Meldpunt dierenleed veel gebeld Kenniscentrum voor analfabeten Getuigenis helpt marinier in proces GALLGALL donderdag 30 september 2004 Lwinze redactie binnenland )EN HAAG - Zonder noemens- jaardige tegenstand is het kabi- :<i gisteren akkoord gegaan tel een megapakket aan veran- leringen in de Miljoenennota. Eoewel vice-premier Zalm van koren had aangekondigd grote eztvaren te hebben tegen onder den van het gezamenlijke voor al van regeringspartijen CDA, "vD en D66, had hij tijdens de -reede dag van het Kamerdebat -■er de Miljoenennota nauwe- iks kritiek. Als er voor een miljard gewij zigd kan worden nadat er 50.000 mensen op de Coolsingel hebben gestaan, dan belooft dat nog wat als er zaterdag 200.000 demonstranten naar het Mu seumplein komen", smaalde Pv- dA-leider Bos na afloop van het debat. In totaal wordt op voorstel van de coalitiefracties voor 1,1 mil jard euro veranderd aan de oor spronkelijke plannen van het ka binet. Zo wordt de ontslagvergoeding niet in haar geheel gekort op de WW-uitkering. Werknemers mo gen tot een maximum van één netto jaarsalaris houden zonder dat dit gevolgen heeft. Ook wordt het overgangsrecht voor vut- en prepensioen versoepeld. Vanaf 1 januari 2006 zijn de pre mies voor vut en prepensioen niet langer fiscaal aftrekbaar. Maar iedereen die op 1 januari 55 jaar of ouder is, blijft buiten schot. Zij kunnen gewoon met hulp van de belasting blijven sparen voor vervroegd uittre den. Belastingmaatregelen Verder blijft het grijs kenteken voor het bedrijfsleven bestaan en worden de voorgenomen be zuinigingen op onderwijs terug gedraaid (het collegegeld wordt niet verhoogd, er wordt niet ge kort op het gemeentelijk onder- wijs-achterstandenbeleid en stu denten ouder dan 30 blijven recht houden op studiefinancie ring). In plaats van al deze maatrege len wordt een aantal belasting maatregelen versoberd voor on der meer het bedrijfsleven en lease-autorijders. Ook verdwijnt het grijs kente ken voor particulieren (behalve voor gehandicapten). Zalm deed gisteren verder de voorspelling dat Nederland uit het dal aan het kruipen is. GPD van onze redactie binnenland AMERSFOORT - De jubile rende Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV) wil dat er een bijzondere leerstoel faunabeheer aan de Universiteit van Wageningen komt. De uni versiteit staat positief tegenover het verzoek, liet een voorlichter gisteren weten. Volgens hem zal nu eerst advies worden ingewonnen voor de werving voordat de leerstoel kan beginnen. Hij verwacht ook kritische reacties. „Maar we be kijken het vanuit het perspec tief van faunabeheer. In hoever re kan de jacht bijdragen aan modern faunabeheer." De KNJV maakte haar plannen gisteren bekend tijdens de vie ring van haar honderdjarig be staan. Het is de bedoeling dat en kele assistenten wetenschappe lijk onderzoek doen naar bij voorbeeld biodiversiteit, de ont wikkeling in omvang van fauna populaties (lees: wild) en land- bouwschade. De leerstoel zal worden gefinan cierd door een stichting, die ge voed zal worden met giften en le gaten. Daarnaast zijn de Universiteit van Wageningen, het ministerie van Landbouw en de Europese Unie gewaagd om bijdragen. Ook landbouworganisatie LTO Nederland is benaderd. Voor de Grote Kerk in Naarden, waar de KNJV bijeen was, de monstreerden leden van de Par tij voor de Dieren (PvdD) en Faunabescherming. De PvdD, die met aangeschoten konijnen en hazen voor de deur stond, wil een einde aan de plezierjacht. „Laat de heren maar een andere hobby zoeken", zei een woord- voerster .ANP OEN HAAG - Het CDA en mi- aster Hoogervorst voeren een »litieke strijd over de no-claim- sgelingvoor ziekenfondspatiën- ;n. iet lijkt erop dat die volgend ar niet bang hoeven te zijn dat zelf een deel moeten betalen, as ze naar de huisarts gaan. Het aan van Hoogervorst om op 1 ja- :uari 2005 een kwart van die lijsten af te trekken van de jKlaimteruggave, stuit op veel aaktische bezwaren. Als de naatregel niet doorgaat, zit de sinister met een ga,t van 80 mil- euro in zijn begroting voor S05. Het CDA vindt dat Hoo gervorst dat probleem moet op- cissen. De bewindsman wacht 'p een voorstel van de chris- 'en-democaten. Het CDA is prin- ioieel tegen het voorstel om aet de regeling een drempel ioorartsenbezoek op te werpen. De linkse partijen wijzen de he- no-claim af, dus heeft het DA een meerderheid achter :ch staan. ANP iTRECHT - Advocaat L. Zeg- :eld van het Marokkaanse gezin lat zondagavond in Utrecht iooreen politiemacht werd inge vend, gaat ervan uit dat justi ce met een aanbod voor schade- lergoeding en rehabilitatie iomt. Komt justitie niet over de Srug, dan zal zij een procedure anspannen. ian het gezin uit de Utrechtse kheliusstraat werden de va ler, de moeder en een achttienja- igezoon aangehouden. Wat pre- ies de reden van de aanhou- ïng was, heeft justitie niet aan "d meegedeeld. Maar vol- jens haar blijkt uit de verhoren lat de tip die tot de inval leidde, smaken had met een voormali- ega van de zoon, uit de i)d dat hij op Schiphol werkte. Bemoeder kreeg te horen dat er ïn zwarte tas met explosieven - de woning afgeleverd zou ijn, zei de advocaat gisteren. Het drietal werd zondag rond ze- >en uur 's avonds aangehouden adinsdag vrijgelaten. ANP BREDA - Prins Willem-Alexander kijkt rond in de Grote Kerk in Breda, waar hij gisteren de gerestaureerde Prinsenkapel opende. Tevens opende hij de tentoonstelling Pronk en Praal die, ter gelegenheid van de 600-jarige band van de Nassau's met Breda, tot volgend jaar oktober in de Grote Kerk te zien is. foto Robin Utrecht/ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Krijgt Nederland binnenkort de eerste vrouwelij ke (waarnemend) premier van CDA-huize, in de persoon van Onderwijsminister Maria van der Hoeven? Of valt die presti gieuze functie toe aan Aart Jan de Geus (Sociale Zaken), Ben Bot (Buitenlandse Zaken) of Piet Hein Donner (Justitie)? De partijtop van het CDA houdt er serieus rekening mee dat het herstel van premier Jan Peter Balkenende langer duurt dan ge wenst. In kleine kring is hardop gesproken over het aanstellen van een waarnemend CD A-pre mier. Nu nog neemt WD-leider en minister van Financiën Ger- rit Zalm de honneurs waar. De CD A-top wil echter niet dat dit waarnemerschap te lang duurt. Het CDA is immers de grootste regeringspartij. Pas na de derde en laatste operatie aan de voet van Balkenende zal het CDA een beslissing nemen over de vervanging van Balkenende/ Zalm. Gisteren luisterde de premier vanuit het IJssellandziekenhuis in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel af en toe via de radio 'live' mee met de algemene en politieke beschouwingen. De te levisie bleef uit omdat de behan delend artsen hem vooral rust hebben voorgeschreven. Monter Ondanks zware antibioticaku- ren, twee operaties en evenzove- le narcoses zit Balkenende er naar omstandigheden nog best monter bij, vindt minister van Justitie Donner die de premier 'de afgelopen vierentwintig uur' nog gesproken heeft. Zeker voor iemand die volgens geruchten in de residentie aan de dood zou zijn ontsnapt. „Indianenverhalen. Dorpsrod dels", oordelen goede bekenden. „Maar hij heeft het wel flink te pakken gehad. Als de artsen een dag later hadden ontdekt dat de ontsteking in zijn voet in de bloedbaan dreigde te slaan, had het heel slecht met hem kunnen aflopen." Binnen het CDA groeit de be zorgdheid over de vraag wan neer het boegbeeld van de partij weer op de been is. Tot nu toe weigeren de behandelend artsen een prognose te geven voor het herstel. In de marge van de minister raad is afgelopen vrijdag al even bij het langdurig ziektever zuim van de premier stilge staan. Volgens minister Donner is het goed mogelijk dat Balken ende zodra hij weer een beetje aangesterkt is een tijdje op hal ve kracht aan het werk gaat. „In dat opzicht is hij niet anders dan andere werknemers. Hij kan externe optredens schrap pen en andere verplichtingen aan vakministers overlaten. Ook een premier moet gaande weg kunnen aansterken." Telefoon Minister Bot van Buitenlandse Zaken ziet de EU-top begin no vember in Brussel voorlopig nog niet in gevaar komen. „Een reis van de premier langs de hoofdsteden ter voorberei ding waren we toch al niet van plan. Je kunt ook heel veel per telefoon en in ministerraden re gelen." GPD door Patricia de Zoete LEEUWARDEN - De 32-jarige Manuel Fetter die in de nacht van donderdag op vrijdag in Leeuwarden is doodgestoken, is door zinloos geweld om het le ven gebracht. Volgens Harold Fetter, de oude re broer van het slachtoffer, maakte hij na een avondje stap pen met zijn vriend alleen een opmerking over een kapot ge gooid bierflesje. „De twee verdachten gingen ver volgens helemaal door het lint. Zij zijn hem achterna gelopen, hebben hem veertien keer in zijn buik en zijn rug gestoken en uiteindelijk een fatale steek in het hart gegeven. Het is bij de beesten af", aldus Fetter. De broer heeft van getuigen ge hoord wat de toedracht was van de steekpartij. Vechtpartij Het Openbaar Ministerie gaat er van uit dat Fetter een 'willekeu rig slachtoffer' is geworden. Het incident begon met een woorden wisseling die ontaardde in een vechtpartij. Het slachtoffer over leed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het OM on derzoekt wie van de verdachten welk aandeel had in de geweld dadigheden. De twee mannen uit Leeuwar den, 26 en 27 jaar oud, blijven voorlopig vastzitten. Zij zijn be kenden van de politie. Op 6 okto ber beslist de raadkamer van de rechtbank in Leeuwarden over de verlenging van hun voorlopi ge hechtenis. De recherche is nog op zoek naar het mes waar- Advertentie Misschien is het wel tijd voor een nieuw bed. Bezoek ons op de Woonbeurs, standnr. P122 (Advertentie) Business Edition CjSeSS;- €13.995,- Voordeel €1.700,- mee Fetter is gestoken. Burge meester Dales kondigde giste ren vergaande maatregelen aan tegen geweld op straat. „We zul len alle maatregelen nemen, die we kunnen nemen en wat mij betreft hoort daar ook camera toezicht en preventief fouilleren bij." In de Grote Hoogstraat in Leeuwarden, waar het drama zich voordeed, liggen bloemen voor het slachtoffer. Manuel Fet ter is gisteren begraven. ANP (Advertentie) Mijn uitvaart? Geen idee... YARD E N IK "OE- -T7\S P ÏZA CTE-/M www.ford.nl 260S, 63 kW (85 pk) TDdi motor Stuurbekrachtiging Bestuurdersairbag Zeer comfortabele bestuurdersstoel met armsteun 6,6 m3 laadruimte en lage laadvloer Mobiliteitsgarantie. Ga naar www.ford.nl LEEUWARDEN - Een 42-jarige ambtenaar van de ge meente Leeuwarden is opgestapt, nadat de gemeente hem wilde ontslaan wegens stalking van drie vrouwelijke colle ga's. De man zou de collega's lastig hebben gevallen via ongewenste e-mails. Dat heeft de gemeente Leeuwarden gisteren bekendgemaakt. De vrouwen hebben aangifte gedaan bij de politie en die onderzoekt de zaak. Wat er precies in de e-mails staat, wilde een gemeentewoordvoerder niet zeggen. ANP DEN HAAG - De Brigitte Bardot-verzameling van de Ha genaar Cees Storm heeft bij veilinghuis Drouot in Parijs ruim 37.000 euro opgebracht. De veiling bracht vooral in Frankrijk zelf een enorme media-aandacht teweeg, maar de over meer dan veertig jaar verzamelde affiches, gram mofoonplaten, knipsels en foto's, al of niet gesigneerd door BB, bracht maar de helft op van wat Drouot had ver wacht. De veiling had dinsdag plaats, op de zeventigste verjaardag van de Franse vedette, die strijdt tegen het die renleed. Storm wil een deel van de opbrengst aan de voor malige filmster geven voor dit werk. ANP/AFP DEN HAAG - Nederlandse vliegtuigen zullen het lucht ruim bewaken van de drie Baltische staten Estland, Let land en Litouwen. Nederland doet dit op verzoek van de Navo. De drie staten hebben zelf geen luchtmacht. Bij de toetreding van de drie staten tot de Navo, eerder dit jaar, namen Belgische F-16-piloten de taak op zich, evenals een eigen Awacs-verkenningstoestel van de Navo. Momenteel is het de beurt aan de Deense luchtmacht, die binnenkort wordt opgevolgd door achtereenvolgens de Britten en Noren. Daarna is de Nederlandse luchtmacht aan de beurt. ANP DEN HAAG - Mensen hebben het centrale meidnummer dierenmishandeling dat de Dierenbescherming een jaar geleden instelde massaal gebeld. De organisatie ontving in een jaar 36.000 telefoontjes, waarvan er vierduizend re sulteerden in serieuze meldingen. De Dierenbescherming verwacht voor komend jaar een stijging naar zesduizend serieuze meldingen. Ook is ze druk bezig om de bereikbaarheid van de hulpdienst te ver groten. ANP AMSTERDAM - Amsterdam heeft sinds vandaag een ken niscentrum voor volwassenen die moeite hebben met le zen, schrijven en/of rekenen. Prinses Laurentien opent het Kenniscentrum Alfabetisering Nederlandsspreken den (KAN). Tegelijkertijd begint een grote campagne die meer be kendheid moet geven aan de problematiek. In de hoofd stad leven zeventigduizend analfabeten, lieten de initia tiefnemers van het regionaal opleidingscentrum in Am sterdam gisteren weten. Een onderzoek heeft aangetoond dat 10 procent van de volwassen Nederlanders niet of nau welijks kan lezen, schrijven en/of rekenen. ANP Het was voor de vierde keer sinds december vorig jaar dat UWV-controleurs op meerdere plekken in het land tegelijk in vallen deden. Tijdens de laatste controle, eind juni, werden 32 mensen aangehouden die werk ten onder valse sofi-nummers. Het UWV voert de strijd tegen identiteitsfraude verder op. Gis teren werd bekend dat bij con troles in het Westland in 2003 ruim tweederde van de werkne mers geen geldig identiteitsbe wijs kon laten zien. De vreemde lingenpolitie hield vorig jaar 161 illegalen aan in deze tuin- bouwregio. „Volgend jaar hou den we door het hele land nog meer controles", zegt K. de Groot, directeur fraudepreven tie bij UWV. „Identiteitsfraude is voor een belangrijk deel on zichtbaar, maar door deze acties krijgen we steeds meer inzicht in de omvang ervan. Daardoor kunnen we gerichter zoeken." De voornaamste sectoren waar in identiteitsfraude voorkomt, zijn de uitzendbranche en de ho reca. Een werkgever die mensen illegaal in dienst heeft, krijgt per werknemer een boete van ne genhonderd euro. Volgend jaar stijgt die naar 3600 euro. GPD door Remco Tanis DEN HAAG - Op zes plekken in Zuid-Holland en Noord-Bra bant zijn gisteren invallen ge daan door controleurs van uitke ringsinstantie UWV, samen met de arbeidsinspectie en de vreem delingendienst. Hierbij zijn tien mensen die werkten onder valse persoonsgegevens en vier illega len opgepakt. De UWV doet de invallen om identiteitsfraude en misbruik van sofi-nummers te bestrijden. Werknemers staan bij die vorm van fraude onder een andere identiteit in de administratie van de werkgever. Ze gebruiken vervalste, gestolen of vermiste paspoorten of kopieën daarvan. Ook gebeurt het dat mensen on der het sofi-nummer van ie mand anders aan het werk zijn. bel 0800 -1292 of surf naar www.yarden.nl ARNHEM - Generaal-majoor der mariniers buiten dienst F. van Kappen zei gisteren te begrijpen waarom een militair een waarschuwingsschot in de grond geeft als zijn eenheid in gevaar komt. Van Kappen werd gehoord als getuige-deskundige in het pro ces tegen de sergeant-majoor der mariniers, die wordt ver dacht van doodslag op een Ira kees. Van Kappen, oud-advi seur van VN-baas Kofi Annan, verwees daarmee zonder dat te noemen naar de situatie waarin de marinier op 27 december vo rig jaar zo'n waarschuwings schot loste. Maandag getuigden verscheidene mariniers dat zij zelf niet bang waren geweest, toen hun sergeant-majoor schoot. De marinier, een erva ren sergeant-majoor, zag het ge vaar wel en loste daarom waar schuwingsschoten. Volgens Van Kappen voelen militairen lager in rang zich veel minder snel be dreigd dan militairen hoger in rang. „Een marinier is nooit bang", legde hij uit.ANP (Advertentie) Genieten is Genieten Ck Genieten Aanbieding geldt t/m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3