Smalstad wil actie van gemeente PZC Vlissingen bewaart kunst in afbraakbuurt Bouw Hof Cruninghe kan bijna beginnen Oud-SGP-raadslid W. Koster overleden Middenstanders vinden facelift Tholen-stad nodig na verdwijnen gemeentehuis Fietser gewond bij aanrijding bij nader inzien agenda Zvl-Vlaanderen voelt niets voor waterschapsfusie Verdachte van overvallen gepakt Verdiep u eerst in de feiten! Stroper ingerekend door familielid Mannee via ringbaan bereikbaar Boete voor overtreden drankwet donderdag 30 September 2004 b 15 itor Sanne Schelfaut LLEN/SINT MAARTENS DIJK - Met het vertrek van het peentehuis naar Tholen-stad jieni de Thoolse politiek zich Lderd procent in te zetten oor Sint Maartensdijk. Een im- tils voor Sint Maartensdijk is •toodnodig om (basis)voorzie- ^gen in stand te houden. Dat i*t C. van Koeveringe namens ^ddenstandsvereniging Smal- tad. 'o'.gens Van Koeveringe was ei allang duidelijk dat het ge- :^ntehuis zou verdwijnen uit vnt Maartensdijk. „Omdat zo- tel Tholenaren tegensputter en; heeft de politiek een uitge reid kostenonderzoek laten uivoeren. )p die manier kan de bevol- iing worden gesust. De uit- somst van dit onderzoek ver iaast ons niks. Het is uitge roerd door het architectenbu- èau dat het nieuwe gemeente- tantoor mag ontwerpen, dus iatzegt genoeg." De gemeente maakte dinsdag ie onderzoeksresultaten be iend van de zogeheten scenario- itudie huisvesting gemeente- POORTVLIET - Op de kruising luarteweg, Paasdijkweg, Engel- nrsdijk, Bram Groenewegeweg n Poortvliet is gistermiddag *n 45-jarige fietser uit Roosen- üal gewond geraakt bij een aan rijding met een auto. Je man reed over de Bram Groe- Kwegeweg komende uit de rich- ling van Sint Annaland. Op de kruising verleende hij geen voor rang aan een 33-jarige automo bilist uit Oude-Tonge, die van uit de richting van Scherpenisse editing Zwarteweg wilde rij den. De fietser werd met een ge broken been per ambulance overgebracht naar het Sint Fran- ciscus ziekenhuis in Roosen baai. SOES Vijf muziekkorpsen - Ons Senoegen uit Kamperland, Advendo uit Volphaartsdijk, Apollo uit Wissenkerke, lis Genoegen uit Kapelle en Vlijt lolharding uit Oost-Souburg - hebben sgelopen zaterdag in Kortgene met op eens hulde gebracht aan de 125-jari- r- koninklijke muziekvereniging Een dacht Maakt Macht (EMM) uit Kortge- SMM trad zelf niet op, in tegenstelling t;eerdere berichtgeving. huis. Hieruit bleek dat nieuw bouw aan de Luchtenburgse- weg in Tholen de goedkoopste variant is. De politiek staat dan ook ach ter deze optie. Volgens Van Koe veringe moet de discussie vanaf nu vooral gaan over wat er met Sint Maartensdijk gebeurt. „We verliezen een centrumvoor ziening, dat komt hard aan. Om dit te compenseren, moet er in het oude gemeentehuis een KRUININGEN - De bouw van woonzorgcomplex Hof Cruninghe in hartje Kruiningen kan op korte termijn beginnen. Woningcorporatie R B Wonen verwacht deze week de bouw- overeenkomst te kunnen sluiten met aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp. Waar het nieuwe woonzorgcom plex moet komen, is duidelijk te zien in het centrum van Kruinin gen. Een grote kale vlakte strekt zich uit in de omgeving van de Langeviele en de Henry Dunant- straat. „De ground zero van Kruiningen", verwijst een bewo ner van de Langeviele naar de naam van de plek waar in New York tot 11 september 2001 het wereldhandelscentrum heeft ge staan. In Kruiningen stonden op 'ground zero' geen wolkenkrab bers, maar onder meer een distri butiecentrum van de Spar en een drukkerij. De benaming 'ground zero' te kent het ongeduld waarmee in Kruiningen op de bouwwerk zaamheden wordt gewacht. F. van Driessche, hoofd product en dienstenontwikkeling bij R voorziening komen die in elk ge val mensen trekt. Dat hoeven geen hordes toeristen te zijn, als de Tholenaren maar naar Smerdiek blijven komen. Dat zou al heel wat zijn." Als het aan de middenstands vereniging ligt, gebruikt de po litiek een deel van het budget voor het gemeentehuis ook voor een opknapbeurt van Sint Maartensdijk. „Dat is niet meer dan logisch. B Wonen, heeft een aantal logi sche verklaringen voor de op het eerste gezicht trage gang van zaken. Op last van de rijksoverheid, daartoe verplicht door de Euro pese Unie, moest er eerst een ar cheologisch onderzoek plaats vinden. Veel leverde dat niet op, een paar funderingen van oude boer- Hier is meer nodig dan alleen het vernieuwen van bestrating of de straatverlichting." Volgens de middenstandsvere- niging en ook de in het leven ge roepen 'taskforce Sint Maartensdij k/Scherpenisse moet het toerisme veel meer worden ontwikkeld en moet bij voorbeeld de Markt en de en tree van het stadje op de schop. „Als Sint Maartensdijk geen facelift krijgt, ben ik ervan derijen, maar het kostte wel extra tijd en geld; 130.000 euro, inclusief de begeleiding straks bij de bouw van de parkeerkel der voor het woonzorgcomplex. De tweede vertragende factor was een buitenkansje, volgens Van Driessche. Dankzij een her verdeling van verpleeghuisbed den konden in Hof Cruninghe ook twee verpleeg-woongroepen overtuigd dat het lampje uit gaat bij veel middenstanders. Daarom hopen we dat de ge meente snel actie onderneemt. Aan de slag, zeggen wij." De Thoolse gemeenteraad gaat overigens volgende week de boer op om de uitkomst van het onderzoek aan de bevolking uit te leggen. Maandag is er een toelichting in de Meulvliet in Tholen, dins dag in De Wellevaete in Sint komen, voor samen twaalf de menterende ouderen. „En het kost veel tijd om dat te regelen", aldus Van Driessche. Hij ver wacht 'eerdaags' de definitieve subsidietoezegging. Het was vol gens de R B Wonen-medewer ker de moeite waard op dit be sluit te wachten. „Dankzij de verpleegafdelingen is het moge lijk 24-uurszorg aan te bieden, Annaland, woensdag zijn de fracties in De Wimpel in Sint Philipsland te vinden en don derdag is de laatste bijeen komst in Haestinge te Sint Maartensdijk. Iedereen is uitge nodigd om te luisteren en vra gen te stellen. De onderzoeksresultaten zijn te vens te vinden op de website van de gemeente. De raad be slist donderdag 21 oktober over de locatiekeuze. ook voor andere bewoners van het complex."In Hof Cruninghe komen vijfentwintig huur- en tien koopappartementen. Over de verkoop van de appartemen ten van 210.000 tot 213.000 euro is Van Driessche 'redelijk tevre den', zeker omdat de gemeente Reimerswaal eiste dat de huizen eerst aan eigen bewoners moes ten worden aangeboden. Die eis is inmiddels van tafel. Vier ap partementen zijn definitief gere serveerd, over een vijfde wordt nog onderhandeld. De helft is dus bijna verkocht. De bouw van het woonzorgcom plex inclusief een atrium en een parkeerkelder vergt naar ver wachting een jaar. Niet het hele gat in het centrum van Kruinin gen zal dan zijn opgevuld. In het plangebied is ook ruimte opge nomen voor elf patiowoningen, maar daarvan is er nog niet één verkocht, meldt Van Driessche. R B Wonen zal dan ook nog niet bij dat gedeelte van het pro ject beginnen. Of de patiowonin gen, uiteenlopend in prijs van 215.000 tot 246.000 euro, in het ontwerp gehandhaafd blijven, durft Van Driessche niet te zeg gen. ,,De huizenmarkt is overal niet zo gewillig." door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - In zijn woonplaats Krabbendijke is maandagavond op 72-jarige leef tijd Willem Koster overleden. Koster was voor de gemeentelij ke herindeling van 1970 vier jaar wethouder voor de Staat kundig Gereformeerde Partij in de gemeente Krabbendijke. Van af de herindeling tot 1990 was Koster raadslid voor de SGP in Reimerswaal. Koster was in de Reimerswaalse gemeenteraad een markante fi guur, die het dialect van Oost-Zuid-Beveland als doelma tig communicatiemiddel wist te hanteren. Een bestuurder van de oude stempel, die de persoon lijke benadering als een groot goed beschouwde. Bij Willem Koster waren de mensen niet aan het verkeerde adres als ze een formulier niet ingevuld kre gen. Hij hielp erbij en kaartte meteen de onnodige ingewik keldheid aan van officiële papie ren. Willem Koster, die zich enorm inzette voor het dorpshuis Apeldoorn in Oostdijk en voor het behoud en de nieuwbouw van zorgcentrum Nieuwlande in Krabbendijke, is de enige niet-vorstelijke persoon op de wereld naar wie bij leven en wel zijn een straat in Reimerswaal is vernoemd. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; GOES - Wijkgebouw De Spinne, 14.00 uur: Bingo voor senioren; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange weegje 10a, 10.00-17.00 uur. Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek, KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur- Biljartcompetitie senio ren; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 uur: Biljarten; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde. De PvdA-fractie in de raad van Reimerswaal, met wie Koster al tijd bijzonder goed door één deur kon, kwam begin jaren ne gentig met een voorstel om de Krabbendijker in zijn eigen dorp bij zijn eigen zorgcentrum te vernoemen. Een beetje vereerd was Koster, die na 24 jaar openbaar bestuur inmiddels uit de raad was, daar wel mee. Dat was hij ook met het lintje dat hij bij zijn aftre den kreeg: een eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Willem Koster wordt zaterdag in Krabbendijke begraven. Aan de teraardebestelling gaat een rouwdienst vooraf die om 10.00 uur begint in de kerk van de ge reformeerde gemeente. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een meerder heid van de hoofdingelanden van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen voelt niets voor een onderzoek naar samenwerking met waterschap Zeeuwse Eilan den, als aan zo'n onderzoek de voorwaarde van een uiteindelij ke fusie van de schappen in 2008 is verbonden. De fusie- eis die het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden aan een gezamenlijk onderzoek verbonden heeft, is voor de Zeeuws-Vlaamse waterschapbe stuurders onbespreekbaar. Dit bleek gisteren tijdens een geza menlijke vergadering van de schapscommissies. Het voorstel voor een onder zoek, zo gaf een flinke meerder heid van de hoofdingelanden te kennen, moet van tafel. Gebeurt dat niet voor 14 oktober, de dag dat definitieve besluitvorming plaatsvindt, dan is de kans groot dat het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen ook nog een motie van wantrouwen aan de broek krijgt. Hoofdingeland J.P. Hageman -gesteund door minstens zeven collega's- dreigde daar dinsdag avond al mee. Slechts één hoofd ingeland. Philippinenaar A. Rie- mens, zag geen kwaad in een on derzoek. VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag in het cen trum van Vlissingen een 18-jarige man uit de gemeente Middelburg aangehouden. De politie kwam hem op het spoor aan de hand van een signalement. Hij wordt ver dacht van drie overvallen op winkels in Oost-Souburg en Dishoek. In alle gevallen werd onder verbale dreiging of bedreiging met een mes een greep uit de kassa gedaan. De man wordt deze week voorgeleid aan de rechter-commis- saris. Op 31 augustus werd geld weggenomen bij een dro gist aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg, op 6 septem ber sloeg de overvaller in hetzelfde dorp toe bij een super markt en op 11 september was een supermarkt bij Dis hoek het doelwit. (Advertentie) Westerschelde verdiepen? Laat uw Zeeuwse stem horen op het inspraakmoment PROSES DORPSHUIS RILLAND 30 SEPTEMBER, 19.00 UUR Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet 1 www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De wandplastiek van Hans Petri ligt op zolder, in afwachting van een nieuwe bestemming. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het thuishonk van de stadstoezichthouders aan de Kelder mansstraat in Vlissingen wordt dichtge spijkerd en beveiligd. Huizen, flats en loodsen in dit deel van de Bonedijke- buurt zijn bijna allemaal gesloopt. De stadstoezichthouders trekken naar het centraal kantoor in de binnenstad. Wat in het afgesloten gebouw achterblijft zijn delen van de Vlissingse kunstcollec tie, materiaal van de afdeling communi catie én van het gemeentelijk archief. Het kunstwerk van Hans Petri, een wandplastiek dat de kunstenaar in de jaren zestig speciaal voor de raadszaal van het Vlissingse gemeentehuis had ontworpen, ligt er op de zolder wat hul peloos bij. Nog zo'n dertig kunstwerken staan ingepakt in dik plastic in de hoe ken. Een kleine twintig voorwerpen die ooit in het gemeentehuis een plaats had den, staan verderop op een kluitje bij elkaar. Vanaf medio 2002, toen er begonnen werd met de restauratie van het stad huis aan het Stadhuisplein, liggen de meeste spullen daar opgeslagen. In afwachting van de heropening van het stadhuis, die eind november gepland is. „Dat is natuurlijk geen ideale situatie", erkent L. Riekwell van Bureau Beelden de Kunst Vlissingen. „Maar het com plex is beveiligd en alles is hermetisch afgesloten. Tot gisteren hebben de toe zichthouders bovendien een oogje in het zeil gehouden." De kunstwerken zijn, met uitzondering van de houten panelen van Petri, goed ingepakt. Tot gisteren werd er gewoond en gewerkt in het gebouw, waardoor er een constante en goede luchtvochtig- heidsgraad zou zijn. „We hebben het bo vendien niet over Rembrandt, Van Gogh of andere grootheden die daar op geslagen liggen. Bovendien zijn vaak de omstandigheden in expositieruimtes ook niet ideaal." Ruimte Over het werk van wijlen Petri is twee jaar geleden veel te doen geweest. De kunstenaar ontwierp de plastiek voor de statige raadszaal, Het werk dat ne gen bij negen meter ruimte nodig heeft, komt niet meer tot uiting in het ver nieuwde stadhuis. De donkere gevel, waartegen het hing, is veranderd in een gevel van glas. „We hebben contact op genomen met de erven van Petri, maar dat heeft nog niet geleid tot een oplos sing", legt Riekwell uit. Het werk is nog eigendom van de gemeente. Een nieuwe school uit Dordrecht, die naar Petri ver noemd zou worden, toonde interesse in het werk. „Wij hoopten dat het daar goed zou kunnen hangen. Maar het is een fors werk dat veel ruimte nodig heeft om tot zijn recht te komen." Die ruimte ontbrak waardoor het wandplas tiek opgeslagen werd. Het zal, zolang er geen nieuwe plaats voor gevonden wordt, in depot blijven. „In het ver nieuwde stadhuis gaan we de kunstcol lectie van de gemeente herordenen en actualiseren." De spullen uit het gemeentearchief die in de Bonedijkebuurt opgeslagen liggen zijn 'op termijn vernietigbaar'. Dat zegt E. de Rijke van de gemeente. „Het gaat niet om kwetsbaar materiaal, dat in het oude archief van de gemeente een plaats moet krijgen. De stukken hebben niets met de historie van Vlissingen te foto Ruben Oreel maken." Het zijn voornamelijk finan ciële bescheiden die er liggen opgesla gen. De gemeente moet die papieren vol gens de wet nog een paar jaar bewaren. „Die moeten we kunnen overleggen aan bijvoorbeeld de belastingdienst of de ac countant. als ze er naar zouden vragen. Aan de archivering van die papieren worden in elk geval geen kwaliteitsei sen gesteld aan de atmosfeer of de lucht, zoals bij het oude archief wel moet." Onrustig De gemeente heeft speciaal voor het deel van het archief gekozen dat spoe dig vernietigd kan worden. „In die buurt wordt gesloopt en daardoor wordt het toch onrustig", zegt hij. Eer der werd ook al een alarminstallatie geïnstalleerd tegen de opslagloods. Gis teren werd het complex aan de voor kant dichtgespijkerd en verlieten de toe zichthouders hun onderkomen, nadat er twee avonden achter elkaar stenen door de ruiten naar binnen waren gegooid. De Stichting Leergeld, die ook kantoor hield in het gebouw, pakte begin deze week al haar spullen in omdat ze zich er niet meer veilig voelde. Het complex staat op de nominatie om eind van dit jaar te worden gesloopt. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft een 59-jarige stroper uit Rilland gisteren tot 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. De man werd 6 februari dit jaar in de Tweede Bathpolder aangetroffen met een semi-auto- matisch kogelgeweer met geluiddemper, waarmee hij op hazen joeg. Zijn 69-jarige kompaan uit Rilland had de buit, zes geschoten hazen, bij zich. Hij verscheen niet op zitting, omdat hij zijn straf al had afgekocht door 1.370 euro boete aan justitie te betalen. Saillant detail was dat een van de verbalisanten familie van de 69-jarige Rillan- der is. De verbalisant haalde ook de broer van de 69-jari- ge man, een oud-jachtopziener, erbij. De hazen werden naar een bejaardentehuis gebracht, zodat de bewoners een bijzondere maaltijd hadden. GOES - De Goese nieuwbouwwijk Mannee moet via een eigen weg vanaf de ringbaan worden ontsloten. Het over grote deel van de bewoners van de wijk Noordhoek, die naast het toekomstige Mannee ligt, heeft daar een voor keur voor. Voor de ontsluitingsweg voor Mannee zou in de ringbaan ter hoogte van het kantoor van Het Gors een rotonde moeten komen. Het doortrekken van de Noord- hoeklaan is goedkoper, maar dat zal tot veel verkeers drukte door Noordhoek leiden, vrezen bewoners.Afgelo- pen maandag heeft wijkvereniging Noordhoek een spoe doverleg over de ontsluiting van Mannee gehad. Die bij eenkomst is dus niet, zoals gisteren abusievelijk gemeld, vanavond. In de nieuwbouwwijk Mannee zijn zo'n drie honderd huizen gepland. MIDDELBURG - De Zoom Pinky B.V. uit Renesse is giste ren in Middelburg voor het overtreden van de drank-en horecawet veroordeeld tot 900 euro boete. De verdachte was 4 juli vorig jaar in de fout gegaan door sterke drank aan personen beneden de achttien jaar te verkopen. Het was niet de eerste keer dat de horeca-onderneming in overtreding was. Daarmee werd in de strafmaat rekening gehouden. Ook een 42-jarige man uit 's-Heerenhoek moest zich verantwoorden voor de verkoop van alcohol aan jongeren beneden de zestien jaar en het slijten van sterke drank aan bezoekers onder de achttien jaar, 5 april dit jaar in zijn discotheek. De verdachte zei dat het moei lijk controleren blijft als er 750 bezoekers in zijn zaak zit ten. De ondernemer kreeg een boete van 500 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33