PZC Werk via internet riekt naar nep Barcelona en Madrid halen Amsterdam in Vermomd als herriemachine, maar stil Van twintig euro 50.000 euro maken Plannen prepensioen onsamenhangend 27 Mensen worden eindeloos aan dure 0900-lijnen gehouden Veiling Friezen voor lage gasprijs Bedrijf aast op oude leus Philips Frijns leidt commissie Tabaksblat Numico schrapt 125 banen Stork vertrekt van beurzen profijt donderdag 30 september 2004 ^Henkvan Ingen OEM HAAG - Op websites als www. gglrijk.com, www.verdienook- 0r.5Omegs.com of www.snelveelgeld- Henen.nl wordt ook onder het mom multi-level marketing (verdienen jan een product door het zelf te verko- jen en de kopers het voor jou te laten jjorverkopen) thuiswerk aangeboden, daar wordt uitgelegd hoe je van twin tig euro razendsnel 50 duizend maakt, [fit principe is simpel. Je bestelt per brief vier rapporten bij vier verschillen de mensen en voegt vijf euro per enve lop toe. Samen vox-men ze het docu ment waarin staat hoe 'internetverkeer lucratief wordt gemaakt'. Vei'volgens probeer je via advertenties op internet en e-mails zelf het rapport of delen daarvan te slijten. Volgens hoogleraar Electronic Marke ting Cor Molenaar van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam heeft die vorm van thuiswerk 'trekjes van een piramidespel'. „Hoe hoger je in de structuur komt, hoe meer geld je ver dient. Illegaal is het niet, maar echt zui ver evenmin. Het riekt naar zakkenvul len." Molenaar vindt deze praktijken goed vergelijkbaar met de manier waarop Herbalife zaken doet. Een persoon krijgt afslankmiddelen van de fabi-iek en disti'ibueert die via een zelf opge bouwd netwei-k. Zijn afnemers betalen een hogere prijs dan hijzelf en verko pen de producten verder aan andere af nemers. Hoe hoger je in de boom zit. des te meer mensen bij jou bestellen. „Het ver schil is dat je bij Herbalife ook daad werkelijk een product krijgt. Het is ech ter zeer de vraag of je aan het rapport enige waarde kunt hechten." De Vereniging tegen Piramidespelen heeft een aantal jai-en geleden met suc ces het spel Titan bestreden. Jéröme De Jong van Lier van de vereniging consta teert dat je 'dit sooi-t gedoe altijd houdt'. „Het is geen piramidespel als er iets wordt verkocht van waarde. De vraag is of dat in dit geval zo is. Maar het gaat maar om een klein bedrag en dat is voor ons te klein om ermee aan de slag te gaan." GPD Hgor Henk van Ingen DÉN HAAG - Dure 0900-num- iers waar mensen eindeloos ijn de lijn worden gehouden, iöstbare boekwerken met 'tips' a piramidespel-achtige con cedes waarmee mensen gou- jien bergen wordt beloofd, [rues te over om onder het mom an thuiswerk de werkzoekende ie nodige euro's uit de zak te doppen. En vaak staat deze aan set einde van het liedje ook nog «ns met lege handen. Miranda Wildenberg uit Geertruidenberg is een alleen staande moeder met kinderen. Om haar schamele inkomen aan vullen, zocht ze haar heil in laswerk en struinde internet ii op zoek naar een bijbaantje. Bijna alle bedi'ijven op startpagi- ithuiswerk.nl benaderde ze iet afgelopen jaar, geen enkel delp haar aan werk. „Je hangt aak ellenlang aan de telefoon a ijchtig eurocent per minuut. Ze leloven je een heleboel, maar ik ieb nog nooit werk gekregen. [jet verhaal van Miranda Wil denberg staat niet op zichzelf. Se diverse forums op internet ïldjkt, struikelt bijna over de dachten over thuiswerkaanbie- jers. Ook bij de Consumenten bond regent het klachten. Een woordvoerder raadt iedereen erg terughoudend te zijn rot aanmelding bij websites die sid vragen voor hun diensten. .Mensen melden zich aan via 0900-nummer en horen ver- »ens nooit meer iets. Dat iomt regelmatig voor. Als er s!d wordt gevraagd, kun je de 3e beter links laten liggen. Se- door Mare Laan Wie denkt via het internet gemakkelijk aan thuiswerk te geraken kan bedrogen uitkomen. xieuze aanbieders vragen door de bank genomen geen vergoe ding voor hun diensten, maar worden betaald door hun op drachtgevers." Politie Ondanks de vele meldingen bij de bond ondei'neemt ze geen ac tie. „Dit is niet ons werkterrein. Dit lijkt me meer iets voor poli tie of justitie." Navraag bij di verse politiekorpsen en het Openbaar Ministeries leert ech ter dat er niet of nauwelijks aan gifte wordt gedaan. „Het valt ook erg moeilijk te be wijzen dat mensen worden opge licht", zegt een woordvoerder van het OM in Arnhem. Te meer omdat er natuurlijk nooit werk voor iedere beller is. En daar mee hebben de aanbieders eigen lijk vrij spel. De truc is vaak de werkzoeken de zo lang mogelijk aan de tele foon te houden, bevestigt een medewerkster van een thuis- werkbm-eau in Breda die ano niem wil blijven. „We draaien foto Björn Jensen/EPA een lange lijst met vragen af en dan heb je mensen al snel een half uur aan de lijn. Dat tikt dus flink aan." Ze vindt dat het geen oplichting is, want werk is er volgens haar wel. „Ik denk dat we vijftien tot twintig pro cent van de bellers aan een baan tje helpen. Dat lijkt niet veel, maar we zitten wel in een moei lijke periode." Een van de thuis werkaanbieders die via een 0900-nummer werkt en waar over veel klachten zijn is www.thuiswerk.tv. Na 25 minu ten - de kosten zijn dan al 20 eu ro - geeft eindelijk iemand thuis. Als blijkt dat de beller een journalist is die graag de di recteur wil spreken, komt het antwoord dat die in vergadering zit. „U kunt later terugbellen." Hoe de man heet, weet de telefo niste niet. Ze vraagt het wel even na, zegt ze. En verbreekt de verbinding. Ook bij het Landelijk Vacature forum Ongeschoold Werk, dat overigens met een gewoon num mer werkt, komt de directeur niet aan de telefoon voor een reactie. Bij deze organisatie be taal je 3,55 euro administratie kosten en 8,95 euro per maand om ingeschreven te staan. „U kunt een brief schrijven", zegt de telefonist. Na lang aandrin gen wil hij het telefoonnummer wel noteren, maar niemand belt terug. Er zijn ook andere manieren om de potentiële thuiswerker geld uit de zakken te kloppen. Bij www.werksnel.nl vraag je per advertentie een toegangscode aan via een 0900-nummer a 1,30 euro per gesprek. Die code blijft een uur geldig. Wie de gegevens van tien aanbieders wil inzien, dokt dus dertien euro, zonder enige garantie op wei-k. Www.fisa.nl pakt het eveneens slim aan. Daar schaf je een thuis- werk handboek aan voor 23 eu- ro en krijg je als bonus een jaar lang gratis toegang tot hun site. Maar of het werk oplevert, blijft de vraag. GPD 1MSTERDAM - De positie van Amsterdam als aantrekkelijke vestigingsplaats voor buiten landse bedrijven is in gevaar. De hoofdstad wordt op de Me egezeten door Barcelona, Ma drid en Warschau. Dit blijkt uit Ie jaarlijkse vergelijking van de Britse onroerendgoedadviseur Cushman Wakefield. Sinds jaar en dag staat Amster dam in deze vergelijking op de rijfde plaats. De top-5 wordt üeevast aangevoerd door Lon- k, Parijs, Frankfurt en Brus- d. Amsterdam wordt al drie aar op rij gewaarschuwd door ieonderzoekei's dat zijn marke- ag hopeloos tekortschiet. Pas torige week lanceerde de ge beente een promotie-offensief. Set gevaar komt van beneden. Barcelona en Madrid rukken in ael tempo op als favoriete ste len waar multinationals graag een filiaal willen vestigen. Oosten Dok uit het oosten doemt con ventie op: de Poolse hoofd rad Warschau mag de komende r'jf jaar rekenen op 44 nieuwe buitenlandse concerns, vijf keer Bveel als de negen die Amster- iam als vestigingsplaats in ge lachten hebben. De Europese steden zijn beoor deeld door vijfhonderd huisves- togsmanagers van grote con tents. Zij merkten onder meer op dat Amsterdam niet goed be- reikbaar is. De Nederlandse hoofdstad promoot graag de ho ge scholingsgraad van zijn inwo ners, maar volgens de huisves tingsmanagers haalt de stad op dat punt slechts een zuinige ze vende plaats, nota bene één posi tie slechter dan vorig jaar. De bekendheid van Amsterdam onder multinationale bedrijven is ook al aan erosie onderhevig: zij daalde van zeventig procent tot 64 procent. De loonmatiging door de vakbonden in de afgelo pen jaren heeft op de buiten landse managers geen indruk ge maakt. Zij plaatsen de hoofd stad pas als twaalfde op de lijst van steden met goedkope arbeid (wel een positie hoger dan vorig jaar). Warschau is een echte la- gelonenstad geworden: zij staat met stip op de eerste plaats. Laconiek De Amsterdamse wethouder Frits Huffnagel van Economi sche Zaken nam het rapport gis teren laconiek in ontvangst. „We mogen best tevreden zijn. We staan ondanks zware concur rentie al jai*enlang op de vijfde plaats." Het is een kwestie van beter promoten", denkt hij. „Wij moeten de dreiging uit Spanje en Oost-Europa zien voor te blijven met een enorme impuls in de citymai'keting." Huffnagel verbaasde zich over de magei'e twintigste plaats op de ranglijst van steden die zich zelf verbeteren. „Wie ziet hoe veel er in de stad opgebroken wordt, kan toch alleen maar con- cluderen dat er veel gebeurt. We moeten het kennelijk beter uit leggen." In uitleggen is Barcelo na klaarblijkelijk heel goed: de propaganda van de Catalaanse hoofdstad was goed voor een eer ste plaats. Huffnagel: „Barcelo- Hier volgt een ogenschijnlijk onbe langrijk bericht. Op zaterdag 18 *ptember heeft een vrij normale ®>uw in Apeldoorn een jongen van zes- "en een klap gegeven. Het was in een totige laan met veel bomen. Er staan 'ude herenhuizen. De jongen woont in Wn oudeheerhuis. Hij kreeg een twee- khands scooter. Hij reed er mee door «laan. Heen en weer. Bijna de hele «g- Tot hij een klap kreeg. jfet alle scooters en bromfietsen ma- «n hetzelfde geluid. Maar er zijn er W een intens gemeen knettertje dat ?'pi doet in de koppen van de mensen ®ugs de weg waar zo'n ding met een poot kind er op voorbij raast. Geluid «lals een kettingzaag door je hersens "'eft. Het is een vorm van geweld. De touw kon het op laatst niet meer hou- *u en deed iets terug. In een rustige laan in Apeldoorn, september 2004. En dat terwijl in Milaan de politie op elek trische scooters patrouilleert. In stilte. Het zal ze in Milaan niet in de eerste plaats om stil vervoer te doen zijn ge weest toen tot aanschaf van elektrische scooters werd besloten. Milaan is zo'n stad waar het leven ondraaglijk kan zijn door vuile lucht die maar niet weg waait. Smog. Als het heel erg is mogen de ene dag alleen auto's met even num mers rijden, de andere dag de oneven nummers. Half werk natuurlijk. Schoon vervoer is het enige dat helpt. Ook bij ons van Rotterdam tot Ensche de. Meer nog dan in het bergachtige Ita lië zijn elektrische scooters geschikt voor het vlakke Nederland. Ze kunnen hier meer kilometers afleggen op een acculading. Elektrische voertuigjes voor particulie ren zijn er al lang, maar goed ingebur gerd zijn ze niet. Ze worden lelijk ge vonden of geassocieerd met invaliden- transport. Een kekke scholier wil er niet op gezien worden. Maar Italiaanse scooterfabrikanten maken nu elektri sche scooters die in alles lijken op de geile kabaaistinkerds, design waar geen puber zich op hoeft te schamen. Ik heb er een op proef. Een fantastische machine. Een elektrisch zonder helm op-karretje. Precies hetzelfde model is er ook in een helm op-versie. Het ver schil tussen snorfiets en bromfiets. Het valt onmiddellijk op als ik er mee door een winkelcentrum rijdt. Niemand vindt het een vreemd vehikel, maar ie dereen kijkt om omdat er geen geluid uit komt. Op een acculading komt het ding onge veer 70 kilometer ver. Wie niet telt en rekent vindt dat weinig. Maar scooters en brommers op benzine rijden gemid deld minder ver op een dag. In en om grote steden gaan veel mensen op een scooter naar kantoor of fabriek. Ze leg gen zelden meer dan 25 kilometer af om er te komen. Voor veruit de meeste gebruikers van scootertjes is een elek trische die op een acculading 70 kilome ter rijdt ideaal. Werkgevers en schooldi recties zouden hun arbeiders en studen ten van verder van huis kunnen trakte ren op een stopcontact waaruit ze in werk- en lesuren wat kilometers kun nen bijtappen. Aan stroom kost het een schijntje. Deze maand wordt een zending splin ternieuwe Italiaanse elektrische scoo ters, model 2005. verdeeld over een paar dealers in Nederland. De impor teur, Bekker in Vlaardingen, is geen scooterspecialist maar bouwt fabelach tig mooie rioolputzuigers En elektri- LEEUWARDEN - De Friese gemeenten, het Fries Mu seum, de BV Sport Friesland, de Provinciale Bibliotheek en de provincie Friesland gaan via een veiling proberen de laagste prijs voor gas en elekti'iciteit binnen te halen. Energieleveranciers krijgen morgen de kans via internet een uur lang hun prijs voor de gas- en elektriciteitsleve ring door te geven. De laagste bieder wint en mag leveren, zo maakte de provincie gisteren bekend. Nuon is de huidige aanbieder van elektriciteit, voor gas zijn er verschillende leveranciei\s. Het huidige, gezamenlij ke, contract loopt af per 2005. ANP ZWOLLE - Het Zwolse bedrijf Delta Products Spoi*ts wil de slogan 'Let's make things better' overnemen van Philips. Eigenaar Friedrich Meijer zei gisteren dat de voormalige Philips-kreet goed de intentie van zijn bedi'ijf weergeeft. Delta heeft nu geen eigen slogan. Volgens Meijer heeft Philips de overdracht in beraad. Del ta maakt afvalbakken voor op straat en blikvangers langs de snelweg. Philips liet 'Let's make things better' deze maand los en stapte over naar 'Sense and simplicity'. ANP DEN HAAG - J. Frijns wordt voorzitter van de commissie die naleving van de code-Tabaksblat zal onderzoeken, zo liet het ministerie van Financiën gisteren weten. Frijns is directeur van ABP Vermogensbeheer. De commissie is ingesteld om bij te houden of de gedrags code voor het bedrijfsleven, de code-Tabaksblat, wel werkt. ANP LONDEN - Bij het voedingsbedrijf Numico verdwijnen de komende periode 125 arbeidsplaatsen. Dit als gevolg van een reorganisatie bij de divisie klinische voeding, waarvoor het bedrijf in het derde kwartaal van dit jaar een voorziening neemt van 2,5 miljoen euro. Dat heeft Nu mico gisteren in Londen bekendgemaakt. De reorganisatie moet in 2007 een besparing van 5 mil joen euro opleveren. Om de productie van klinische voe ding 'te optimaliseren' zullen de negen fabrieken zich spe cialiseren in de fabricage van een product. Zo zal de vesti ging in Zoetermeer voortaan alleen nog maar vloeibare voedingen maken. Numico maakte verder bekend twee bakkerijen in Groot-Brittannië te sluiten. Dat moet in de tweede helft van 2005 zijn gebeurd. De bakkerijen maken glutenvrij brood. ANP NAARDEN - Stork beëindigt zijn beursnoteringen in Duitsland en Zwitserland. Vanaf 30 september kan er op de beurzen in Frankfurt, Düsseldorf en Zürich niet meer in Stork-aandelen worden gehandeld. Dat heeft het industriële conglomeraat gisteren laten we ten. Het aantal verhandelde aandelen was in deze landen zeer gering, aldus Stork. Het bedrijf houdt wel zijn note ring in Amsterdam. ANP De werkzaamheden aan het Amsterdamse wegennet laten volgens wethouder Huffnagel zien dat het gemeentebestuur er van alles aan doet om de stad te verbeteren. foto Marcel Antonisse/ANP na is er veel eerder mee begon nen. Wij willen dat succes gaan nadoen." GPD sche voertuigen voor gemeentereini ging. Het onderstel voor die elektrische wagentjes komt uit Italië. De Italianen lieten Vlaardingen hun nieuwste scoo ter zien en vroegen of Nederland er wel licht belangstelling voor heeft. Vlaar dingen denkt van wel, nee, weet het ze ker. Ambtenaren en agenten willen er graag op rijden om de schoontc, bos wachters om de stilte ook. En ik heb er al scholieren gek mee gekregen na een proefritje. Het wordt weer stil in Apeldoorn en wijde omgeving. De elektrische scooter van het voertui- genmerk Electric Wheels heet Roller en kost ongeveer 3400 euro (snorfietsuit voering). Er zitten vier onder houdsvrije accu's in. De elektromotor zit in het achterwiel. Wouter Klootwijk door Hans Sonders Pensioen, prepensioen, vut. Woorden die steeds opdui ken in het nieuws. Tiendui zenden gaan er zelfs de straat voor op. Al is lang niet ieder een duidelijk waarvoor, dan wel waartegen nu eigenlijk wordt betoogd. Zelfs een groep studenten van pensioendeskundige mr. Henriëtte de Lange bleek hopeloos verdeeld over de kwestie. Waren de demonstra ties van vorige week nu be doeld voor of tegen de ver plichte solidariteit waarbij jongeren betalen voor het pre pensioen van ouderen? Geen idee. Het onderwerp pensioen is ook ingewikkeld. Dat geldt zowel voor de huidige als voor de nieuwe regelingen. Het jongste wetsvoorstel voor afschaffing van prepen sioen en invoering van levens loopregeling is wellicht nog het minste te volgen. Eén ding is duidelijk. Het ka binet wil dat mensen tot aan hun 65e blijven werken. Het is dan niet meer dan logisch dat prepensioenregelingen die voor die leeftijd ingaan worden ontmoedigd. Bijvoor beeld door de premies ervoor niet meer fiscaal aftrekbaar te maken. Of men het er nu mee eens is of niet. Raadsel achtig wordt het wanneer de nieuwe wet inconsistent wordt. Onsamenhangend, zo als De Lange aantoont. Wat te denken van het volgen de. Terwijl de regering af koerst op doorwei'ken tot 65 jaar, wordt het al dan niet overdragen van de waarde (waardeoverdracht) van het prepensioen naar het eigen lijke ouderdomspensioen overgelaten aan de sociale partners. Dit is het overheve len van het gespaarde geld voor prepensioen naar de ei genlijke oudedagsvoorzie ning na de 65e vei-jaardag. Door die waardeoverdracht te blokkeren, kunnen ze feite lijk voorkomen dat de betrok kene met prepensioen gaat. Tenminste, als ook de contan te uitbetaling van de betaal de premies aan de verzekerde niet wordt toegestaan en evenmin de overheveling naar de nieuwe levensloopre geling. Maar ook hierover zijn het de sociale partners die volgens het wetsvoorstel beslissen. Overigens blijft het ook in de jongste plannen fiscaal moge lijk om eerder dan met 65-ja- rige leeftijd met pensioen te gaan. Want werknemers kun nen, als ze maar lang genoeg wei-ken, uiteindelijk fiscaal gesteund 100 procent van het laatstverdiende loon als pen sioen opbouwen. Dit maakt het mogelijk dat werknemers die al jong zijn begonnen met werken, hun pensioen kun nen vervroegen. Voorbeeld Stel, een werknemer begint op 18-jarige leeftijd aan zijn pensioenopbouw met een per centage van twee procent per jaar. Als hij 63 jaar is - 45 dienstjaren later - heeft hij dus 90 procent van zijn pen sioen opgebouwd. Na actua riële herrekening (het pen sioen moet girder ingaan dan waarvan was uitgegaan en mist ook twee jaren opbouw) komt hij uit op circa 75 pro cent van zijn salaris: daar mee kan hij op z'n 63e stop pen. Als de betreffende wei-k- nemer ook nog heeft ge spaard voor de nieuwe levens loopregeling, kan hij zelfs nog ruim twee jaar eerder stoppen met werken. Om die pensioenleeftijd van 61 jaar te realiseren, is zoals gezegd wel een opbouwper- centage van twee procent per jaar nodig, En er zijn maar weinig regelingen die deze luxe bieden. „Die twee pro cent is meer weggelegd voor eigenaar/grootaandeelhou- dei-s van bedrijven", zegt De Lange. „Niettemin blijft het belastingtechnisch mogelijk op 61-jarige leeftijd met een volledig pensioen de lier aan de wilgen te hangen." Eén dingetje nog wel. In de hoog te van het uiteindelijke pen sioen wordt rekening gehou den met de AOW-uitkering. En die gaat zoals bekend pas in op 65-jarige leeftijd. Als verhanging hiervan in de ja ren ervoor, dient dus wel apart te worden gespaard. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27