PZC Vrijheid maakt Zeeland uniek Peer prefereert ons zeeklimaat Eigen Huis twijfelt aan claim wegens geknoei boeterente 25 Recreatiesector moet zich heter verkopen Tuinders blijven illegalen inzetten Brussel beboet Heineken Schiphol verkoopt zich het beste EDF verkoopt belang Total Ryanair vliegt vanaf Eindhoven op Noord-Italië Economie VS groeit sterker in tweede kwartaal het bedrijf donderdag 30 september 2004 rfnor Jeffrey Kutterink GOES - Een vakantiebestem ming zoeken is net als een speur tocht in een supermarkt. Duizen den producten liggen in de schappen. Smaak en vooral prijs bepalen waarom iemand de pindakaas van het huismerk koopt, in plaats van 'echte'. „Met vakanties is het net zo. Zeeland biedt niet alleen rust en ruimte. De kracht van Zeeland is dat mensen zich er kunnen los maken van de dagelijkse sleur." De discussie is oud. Talloze sym posia en bijeenkomsten stonden de afgelopen jaren in het teken ran de vraag: hoe kan toeris tisch Zeeland opboksen tegen het geweld van de goedkope rei zen naar zonnig Turkije? Hoe wel veel ondernemers er luchtig over doen (toeristen komen toch wel) verwachten wetenschap- oers dat veel vakantiegangers Zeeland op termijn links laten liggen. Het vergroten van kampeerplek- jten of het bouwen van hotels verandert daar niets aan. „Zeeland moet zich leren verko pen in de supermarkt van toeris tische bestemmingen." Dat kan volgens wetenschapper Gerard van Keken, verbonden aan het Bureau voor Toerisme Zeeland, alleen door zich te on derscheiden van andere vakan- 'tiegebieden. „Zon, zee en strand alleen zijn niet genoeg. Dat geldt maar voor een twintig tot dertig dagen in het jaar." Ziel Cruciaal is volgens hem om er achter te komen 'wat Zeeland ei genlijk is'. Onder begeleiding van F, Go, bijzonder hoogleraar toeristisch management aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam, doet hij een promotieon derzoek naar de 'toeristische ziel' van Zeeland. Om daarna te kunnen vaststellen wat de pro vincie onderscheidt van andere gebieden. Pas als dat is ontraad seld, kan toeristisch Zeeland zich beter verkopen. De rust en ruimte zijn schaarse en vormen de basis Rust en ruime vormen de basis van het 'Zeeland-gevoel' van het Zeeland-gevoel, stelt Van Keken. „Tijd controleert ons handelen en we zijn ver slaafd aan snelheid. Vierenveer tig procent van de Nederlanders heeft een tekort aan tijd." Het leven van alledag bestaat uit vaste gedragspatronen, con cludeert Van Keken. „Veelal geeft werk structuur aan het le ven. Werk bepaalt waar we wo nen, wie en wanneer we ontmoe ten en onze alledaagse zorgen." Om zich aan die dagelijkse sleur te onttrekken, hebben mensen steeds meer behoefte aan 'con trastructuur'. „Ze trekken zich terug uit hun dagelijks leven door op vakantie te gaan of door in hun vrije tijd dingen te gaan doen. Door ergens anders naar toe te gaan, komen mensen weer tot rust. Ze beleven een andere snelheid (onthaasten), ontmoe ten andere mensen en doen nieu we gevoelens op. Een sterk voor beeld van een concern dat die ontwikkeling goed in de gaten heeft is Center Pares. De slo gans: even helemaal weg, en 'maar nu even niet' spelen in op die contrastructuur." Volgens Van Keken is die contra structuur in Zeeland volop aan wezig. „De Zeeuwen, zo blijkt uit mijn onderzoek, associëren de provincie met de gevoelens rust, ruimte, vrijheid, genieten en schoonheid." Bijzonders Hij stelt vast dat er in Zeeland iets bijzonders aan de hand is. Want die kenmerken zijn zo ruimschoots aanwezig dat er bij mensen een gemoedstoestand ontstaat waardoor ze zich kun nen losmaken van de dagelijkse sleur. „Zeeuwen noemen het ook wel het vakantiegevoel. Ze krijgen het bijvoorbeeld al als ze bij Bergen op Zoom de brug over rijden en de provincie in duiken." In de sociaal-wetenschappelijke literatuur wordt die ervaring omschreven als een toestand van liminaliteit; mensen treden buiten hun alledaagse leefwe reld, om er daarna gelouterd naar terug te keren. „Zeeuwen herkennen dat wel. Ze ervaren dat de tijd aan zee of in de natuur kan vliegen. Een an der voorbeeld is dat mensen ge nieten, dagdromen of mijmeren aan zee of in het landschap." Een (beeld)merk moet dat soort abstracte begrippen vangen, al dus Van Keken. Alle resultaten uit het onderzoek analyserend, komt hij tot de conclusie dat het begrip vrijheid datgene is wat Zeeland uniek maakt. „In dat ene woord zijn de meest essentië le gevoelens van Zeeuwen gevan gen." Dat begrip moet dus de basis zijn van nieuwe ideeën en een beeldmerk met bijpassende slo gans om Zeeland toeristisch aan trekkelijker te maken. „Inwoners uit verstedelijkte ge bieden zoeken de vrijheid. Het begrip is op vele manieren bruik baar: een zee aan vrijheid, vrij heid op het water, vrijheid van geest, uitwaaien, ga zo maar door. Het merk moet wel aan trekkingskracht hebben. Op va kantie gaan naar Zeeland, zou moeten betekenen: vrijheid heb ben. Wie wil dat nou niet? Vrij heid beleven aan de kust, in de natuur, cultuur en cultuurhisto rische monumenten." Claim Het woord vrijheid is niet zo zeer onderscheidend, erkent Van Keken. „Dat is wei de claim vanuit een toeristische regio. Er is geen regio in Europa die zich onderscheidt met dat begrip. Be- foto Camile Schelstraete langrijk is ook dat vrijheid op al lerlei manieren verankerd is in het Zeeuwse landschap en de ge schiedenis. Denk bijvoorbeeld aan de forten." Van Keken beseft dat een goed beeldmerk en bijpassende slo gan ('bijvoorbeeld Zeeland: een zee van vrijheid') cruciaal is. Misschien nog belangrijker is de praktische uitwerking van de wetenschappelijke theorie. „Zonder samenhang en samen werking is er geen merk. We zijn dan ook samen met gemeen ten, provincie en brancheorgani saties aan het nadenken over hoe we de theorie kunnen omzet ten in concrete ideeën en plan nen. Maar ik ben ervan over tuigd dat Zeeland zich ermee kan onderscheiden en dus ook meer mensen kan trekken. Meer toeristen betekent - het blijft een economisch verhaal - ook meer werkgelegenheid." DEN HAAG - Tuinbouwers in het Westland zetten nog al tijd op illegale wijze arbeiders in. Bij controles die het Westland Interventie Team (WIT) vorig jaar uitvoerde, kon ruim tweederde van de werknemers geen geldig iden titeitsbewijs laten zien. De vreemdelingenpolitie deed aan diverse controles mee en hield daarbij 161 illegalen aan. Dat blijkt uit het jaarverslag dat het Westland Interven tie Team gisteren publiceerde. Het team is een samenwer kingsverband van onder anderen de uitkeringsinstantie UWV, de Belastingdienst en het Openbaar Ministerie. Het WIT vecht tegen fraude en illegale tewerkstelling. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie heeft Heineken een boete van 1 miljoen euro gegeven voor het maken van kar telafspraken in Frankrijk met concurrent Kronenbourg. Dat maakte de commissie gisteren bekend. Beide brou wers spraken in maart 1996 over een soort wapenstil stand. Ze wilden de biergroothandelsmarkt voor de hore ca onder elkaar verdelen, zo bleek uit onderzoek van Eu ropees commissaris Monti (Mededinging). Kronenbourg had 40 procent van de markt, Heineken 30 procent. Als twee bedrijven samen ruim tweederde van de markt be heersen is dat erg veel, vindt de woordvoerder van Monti. Kronenbourg krijgt een boete van 1,5 miljoen euro. De boetes vallen zo laag uit omdat eigenlijk nooit gebruik is gemaakt van de afspraak, aldus de woordvoerder. Heineken liet in een reactie weten dat de hoogte van de boete bewijst dat de vermeende overtreding 'van inciden tele aard' was. Het concern wil het boetebesluit nog bestu deren. Tot begin december heeft Heineken de tijd om be roep aan te tekenen. De Europese Commissie meldt momenteel ook de Bel gische biermarkt te onderzoeken. Deze zaak ligt echter minder duidelijk, aldus de woordvoerder. ANP SCHIPHOL - Opnieuw heeft Schiphol een prijs gewon nen voor luchthavenmarketing. In Madrid sleepte Schip hol voor het derde jaar op rij de Airport Marketing Award in de wacht in de categorie grote luchthavens. De deelnemers aan het luchthavencongres Routes oordeelden dat de marketing van Schiphol het effectiefst is. Schiphol liet daarbij andere genomineerden achter zich, waaronder de Parijse luchthaven Charles de Gaulle. GPD PARIJS - Het Franse energiebedrijf EDF (Electricité de France) is van plan zijn belang in de oliemaatschappij To tal te verkopen. De transactie moet een kleine 2,6 miljard euro opleveren en is bedoeld om de financiële positie van EDF te versterken, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. EDF heeft een belang van 2,3 procent in Total, de op twee na grootste oliemaatschappij in Europa. Dat komt over een met ruim 15 miljoen aandelen. EDF kijkt tegen een schuld aan van 24 miljard euro, ter wijl het geld nodig heeft voor toekomstige pensioenen. De schuldenlast ontstond door een reeks overnames in het buitenland. EDF wil met deze acquisities zijn klantenbe stand op peil houden. In Frankrijk zelf zijn veel mensen overgestapt naar concurrenten. ANP EINDHOVEN - Ryanair vliegt vanaf 25 februari dagelijks van af Eindhoven Airport op en neer naar Milaan in Noord-Italië. De toestellen landen op het kleine vliegveld Orio al Serio bij Berga mo. Vandaar is het met de bus volgens Ryanair een half uur Daar het centrum van Milaan. Eindhoven-Milaan is de vierde bestemming van de Ierse prijs vechter vanaf Eindhoven Air- port. Er zijn al twee lijndiensten naar Londen, een dienst naar 'Barcelona-Gerona en sinds kort een dagelijkse vlucht naar Ro me. Het laagste tarief voor de vlucht naar Milaan wordt 27,99 euro. Er wordt gevlogen met een nieuwe Boeing 737-880 met een capaciteit van 189 passagiers. De nieuwe dienst past in de op waardering van Milaan-Berga- mo als basisstation van Ryanair. Er worden nieuwe lijndiensten vanaf Milaan-Bergamo geopend naar Oslo, Sevilla, Valencia, Za- ragoza, Liverpool en Newcastle. Ryanair en Eindhoven Airport venvachten dat de lijndienst Eindhoven-Milaan bij uitstek beantwoordt aan de behoeften aan zakenreizen naar Milaan in Noord-Brabant. Milaan is het zakelijk hart van Noord-Italië, met name voor de mode-indus trie. „We zijn hier erg blij mee', zegt woordvoerder Björn Bor- gers van Eindhoven Airport. ^Eindhoven-Milaan voegt echt .Iets toe aan wat we hier al doen. Er is vanuit het zakenleven Vaag naar deze bestemming. Deze lijndienst zal ook zeker bij dragen aan de verdere groei van onze luchthaven. Met de bestem mingen naar Rome en Milaan gaan we naar een totaal van 800.000 passagiers volgend jaar, denken we. Dit jaar komen we tut op 670.000 passagiers." Ryanair heeft intussen 500.000 passagiers vanuit Nederland ver voerd. De meesten vertrekken vanuit Eindhoven. De maat schappij wil in de toekomst nog meer bestemmingen vanuit Ne derland bedienen. Toch heeft Ryanair in ons land nog geen 'hub', een basisstation met eigen personeel waar de vliegtuigen 's nachts aan de grond staan. „Het kan interessant voor ons zijn om van Eindhoven Airport of een andere Nederlandse luchthaven .zo'n basisstation te maken. Maar het is geen prioriteit om dat Charleroi in onze behoefte voorziet",zegt woordvoerder Da vid Gering van Ryanair. GPD van onze redactie economie GRONINGEN - De Vereniging Eigen Huis zegt geen aanwijzin gen te hebben dat banken op grote schaal teveel boeterente doorberekenen aan huiseigena ren die hun hypotheek laten oversluiten. De belangenorgani satie van honderdduizenden hui zenbezitters in Nederland rea geert hiermee op de claim van de Groningse advocaat G. Glas, die met grote stelligheid be weert dat talrijke consumenten de afgelopen jaren ten onrechte duizenden euro's teveel aan boe terente opgelegd kregen. „Het is een landelijk pi'obleem dat mensen blijven zitten met het gevoel dat het niet klopt", zegt woordvoerder Hans André de la Porte van de Vereniging Ei gen Huis over het fenomeen boe terente. „De heer Glas zal onge twijfeld zaken zijn tegengeko men die niet kloppen, maar uit ons eigen onderzoek is niet ko men vast te staan dat banken structureel teveel boeterente be rekenen. Dan heb je het over een vorm van bedrog en dat is ons niet gebleken." Glas is er niettemin van over tuigd dat hij een grote affaire bij de kop heeft. Volgens hem hebben Nederlandse banken in de afgelopen vijf jaar ongeveer 28 miljard euro aan boeterente geïnd. „Mijn voorzichtige schat ting is dat tien procent van die berekeningen fout is", zegt hij. „Dat is dus 2,8 miljard euro. Wat ik heb gezien in mijn prak tijk, is dat banken in die geval len gemiddeld dertig procent te veel hebben berekend." Volgens de Groningse advocaat moeten banken rekening houden met een kleine miljard euro aan claims. „Of ze hebben er reke ning mee gehouden en zich voor deze claims ingedekt, öf het is een enorme strop voor de finan ciële wereld", zegt hij. Op zijn website www.geen boeteren- te.nl belooft Glas zijn (poten tiële) cliënten financiële genoeg doening: „Wij zorgen dat uw si tuatie wordt gecontroleerd en dat een (eventueel) teveel gevor derd bedrag aan boeterente het zij wordt teruggevorderd, dan wel dat de geldverstrekker als nog een acceptabel en juist be drag aan boeterente bij u in re kening brengt." Glas adverteert met een 'no cure, no pay'-over- eenkomst. Hij hoopt duizenden mensen aan zich te binden die hem openheid verschaffen in hun overgesloten hypotheek. Mocht hij beet hebben en in het gelijk worden gesteld, dan bere kent hij de helft van het bedrag dat zijn cliënten terugkrijgen aan teveel betaalde boeterente als loon. Gedragsregels De banken zeggen vooralsnog niet wakker te liggen van de claim en de rekensommen van Glas. Woordvoerder R. van Kes- teren van de Nederlandse Vere niging van Banken sluit niet uit dat er incidenteel teveel aan boe terente is doorberekend. Maar het kan volgens hem in de prak tijk, 'alleen al gezien de strikte gedragsregels voor financiële in stellingen', nooit om een groot aantal gevallen gaan. GPD WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben in het tweede kwartaal van dit jaar een econo mische groei doorgemaakt van 3.3 procent op jaarbasis. Het mi nisterie van Handel in Washing ton, dat het percentage gisteren bekendmaakte, heeft daarmee zijn opgave van eind augustus opwaarts gecorrigeerd. Het vorige percentage dat het ministerie noemde, bedroeg 2,8. De eerste raming, van eind juli, kwam uit op 3 procent. Dat het uiteindelijke groeipercentage ho ger is, is voor een deel het ge volg van het toenemen van de be drijfsvoorraden. Die toename was in het tweede kwartaal de grootste in vier jaar tijd. De Amerikaanse economie vertoon de in het afgelopen kwartaal de kleinste groei sinds de eerste drie maanden van vorig jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar is 4,5 procent geregistreerd. Toch staat de economie er niet slecht voor. Deskundigen had den verwacht dat het definitieve groeipercentage op 3,1 zou uit komen. ANP door Henk Postma KRABBENDIJKE - De concur rentie is wereldwijd, en bij tijd en wijle moordend. Wil je in de fruitteelt overleven, dan moet je kunnen vertrouwen op het weer. Een zonnig klimaat als dat van Portugal, lijkt dan aanlokkelij ker dan de wispelturige Zeeuw se weersomstandigheden. Behal ve wanneer je gokt op de peer. Die gedijt het best op de zavel en zware klei in het zeeklimaat van Krabbendijke. Vogelaar Fruitcultures plukt daar jaar lijks zo'n 2,5 miljoen kilo uit de bomen. Aan ruimte geen gebrek. Het fa miliebedrijf aan de Oude Rijks weg meet 75 hectare boom gaard, allemaal eigen grond. En dan nog 5 hectare pachtgrond voor de boompjeskwekerij. Vo gelaar Fruitcultures behoort daarmee tot de grotere jongens in de bedrijfstak. Normaal zijn er, afhankelijk van seizoen en weersomstandigheden, zo'n acht tot vijftien mensen aan het werk. Maar nu, midden in de oogsttijd, zijn dat er al gauw meer dan honderd. Het is onmogelijk om zoveel mensen voor hooguit twee maan den plukken uit de naaste omge ving te recruteren. Theo Voge laar, die het bedrijf de afgelo pen decennia door vette en ma gere jaren loodste, haalt z'n plukkers voor het meerendeel uit Polen, en laat die op z'n ei gen erf bivakkeren. Al ver voor de val van het IJzeren Gordijn formeerde hij een min of meer vaste poule van Polen die in de oogsttijd graag naar Krabbendij ke komen om daar harde gul dens te verdienen. Theo Vogelaar 'erfde' het be drijf van zijn vader, of liever: hij groeide er in op. Op zijn beurt droeg hij het bedrijf over aan z'n zoon Martijn. Die runt nu het teeltbedrijf: Vogelaar Fruit cultures. Vader en zoon, en nog een derde familielid, riepen daarnaast Fruvo bv in het leven, dat zorg draagt voor het sorte ren, de opslag, verkoop en ver pakking van het fruit. „We hebben te maken met we reldwijde concurrentie. Neder land importeert uit Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika, Chili, Argen tinië, Spanje, Frankrijk. In dat krachtenveld kunnen we alleen met succes operex-en met de teelt van ï-assen die zich in ons kli maat prima thuis voelen", zegt Theo Vogelaar. Dat betekent af Perenpluk bij Vogelaar Fruitcultures. hankelijkheid van een smal as sortiment: negentig procent pe ren, in hoofdzaak van het ras Conference, en tien procent ap pels. Daarnaast nog een zeer be scheiden hoeveelheid pruimen en keilen. Het ging de afgelopen jaren goed met de perenteelt. Dat kan niet worden gezegd van de ap pels. Die bi'achten een tijdlang nauwelijks geld op. Maar het dieptepunt van die appelcrisis lijkt nu voorbij. Door de jaren heen kende de fruitteelt vele ups en downs. Vooral in de ja ren zestig en tachtig van de voiri- ge eeuw moesten alle zeilen wor den bijgezet om het bedrijf over eind te houden. Nieuwe activiteiten Dat was de Vogelaai-s wel toe vertrouwd. Om continuïteit en groei veilig te stellen, zetten ze ook nieuwe activiteiten op in Portugal, lei-land of de Betuwe. De oorsprong van Vogelaar Fi'uitcultures i Fi'uvo bv ligt in de vroege jaren dertig van de vo rige eeuw. „Het was", vertelt Theo Vogelaar, „toen volop cri- Naam: Vogelaar Fruitcultures Fruvo BV Plaats: Krabbendijke Opgericht: 1934 Omzet: 2,5 miljoen kilo sis. Mijn vader en m'n oom had den een akkerbouwbedrijf, en daar hoorde ook wat fruit bij. In 1934 begonnen ze met professio nele teelt. Maar de gi-ote sprong voox-waarts is van direct na de oorlog. Veel fruit werd toen nog uit Amerika geïmpoi-teerd. Samen met onderzoekinstanties begonnen we nieuwe rassen te ontwikkelen, en rassen uit ande re landen uit te proberen. Peren als de Confei-ence bleken het hier erg goed te .doen. Ze waren weinig vatbaar voor ziektes en plagen. Het lukte steeds beter plantmateriaal te kweken. Eerst concentreei-den we ons erop de stam te verbetex'en. Daarna slaagden we erin het ras virus vrij te maken. De Conference is een product geworden, waar mee we goed kunnen concurre ren, niet alleen in Nedexdand zelf, we kunnen die peer ook ex porteren. Het is een product dat ook in België en Frankrijk wordt verbouwd, maar hoe zui delijker, hoe minder gaaf het product. Om het fruit zo gedoseerd moge lijk op de markt te kunnen bi'en- gen, of te kunnen vei'kopen wan neer de prijs het hoogst is, be schikt Fi'uvo over koelcellen met een capaciteit die even groot is als de gemiddelde jaar foto Willem Mieras productie: 2,5 miljoen kilo. Met de vrijkomende hitte wordt de vloer van de werkruimte ver- warmd. Bij het bedrijf hoort een bassin dat 20.000 m3 regenwater her- bergt, waarmee de boomgaar den bij nachtvorst of droogte woi'den besproeid. Het water wordt automatisch gewonnen uit het afvoersysteem van het verderop gelegen bedrijventei- rein Zuidweg. Nachtvoi'st en droogte zijn niet de enige plagen waartegen de oogst moet worden beschennd. Het bedrijf heeft zich ook bewa pend met een hagelkanon. Dat kan schokgolven de lucht in stu ren die hagelstenen vei*pulvei'en tot regen of sneeuw. Daarnaast worden zoveel moge lijk natuurlijke vijanden in stel ling gebi-acht tegen schimmels, insecten en vogels. Zo worden roofmijten, oorwormen, toren valken en erotische verwarring zaaiende stoffen op de boosdoe ners losgelaten. „Ja", lacht Mai-- tijn Vogelaar: „Alles is er op ge richt de vrucht zo gaaf mogelijk in de kist te kiijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25