PZC Zeeuwse trots goed voor toerisme Hof soepeler met milieuregels Pleidooi kleine containerkade in Sloegebied De wet van Say nwoners sterk betrokken bij provincie die zich onderscheidt van andere Staat verkleint lelang in TPG-concern Schilderen op hoogte is net zo makkelijk als op de begane grond Prijs diesel stijgt naar record PCM bundelt literaire uitgeverijen Shell stapt uit groene stroom UWV verlaagt WAO-premie factie: 0113-315649 {(yw.pzc.nl 4nail:redactie@ pzc.nl jjsibus 314460 AA Goes «vertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •^uws-Vlaanderen: 0114-372770; jitionaal: 020-4562500. jonderdag 30 september 2004 tar Jeffrey Kutterink Dé website voor al uw verzekeringen en hypotheken www.verzekershop.nl tel. 0113 23.18.95 jOES - De betrokkenheid en itrbondenheid van Zeeuwen set Zeeland is zeer groot. Er is (in ook sprake van een Zeeuw- identiteit. Het Zeeland-ge- ,-oel maakt dat de provincie -jch toeristisch en dus econo misch kan onderscheiden van ndere regio's. )at blijkt uit de uitkomsten van onderzoek 'Zeeland en de Eeuwen: de positionering van beland als toeristische bestem ming'. Dat is uitgevoerd door G. Keken van het Bureau voor foerisme Zeeland. De door hem ipgestelde enquête is door 5162 feuwen ingevuld. De wagenlijst is onderdeel van promotieonderzoek, dat hij atvoert onder onder begelei- iing van F. Go, bijzonder hoog waar toeristisch management :an de Erasmus Universiteit in Jotterdam. Samen zoeken ze aar de toeristische ziel van Zee- aid. „Regio's beginnen steeds meer op elkaar te lijken. Overal ajn dezelfde winkels, kan men ipas eten en zijn de hitsongs ge- >]k De globalisering heeft goe s'dingen, maar dit zijn voor- seiden van neveneffecten. Dat er toe dat mensen gaan zoe- jen naar iets apart. Naar een ge- bied met iets eigens." De uit komsten van de enquête geven richt in wat het Zeeland-ge- ;oel inhoudt. Daaruit blijkt dat gboren Zeeuwen zich gemid- ield 90 procent Zeeuw voelen. Bi] import-Zeeuwen (buutendie- iers) is dat 76 procent. .Ik kan het niet vergelijken met ndere regio's, maar dat is echt ixtreem hoog", aldus Van Ke ien, Zeeuwen karakteriseren DEN HAAG - De Nederlandse Slaat heeft zijn belang in het ?ost-, pakket- en logistieke con- :em TPG verder teruggebracht. riet ministerie van Financiën maakte gisteren bekend via het dstoten van 57 miljoen aande- m het belang te reduceren tot !9 procent. Het is voor het eerst rmds 2001 dat de Staat zijn aan- ieelin TPG terugschroeft. De Staat behoudt zich het recht Mor om later nog eens 8 miljoen stukken van de hand te doen. Dan daalt het belang naar circa II procent. Handelaren schat- ';n dat de transactie de schat- ost 1,28 miljard euro oplevert. Parallel aan de aandelenver- ioop door de overheid koopt IPG 20,7 miljoen stukken in, St om op termijn de winst per sandeel voor TPG-beleggers te tergroten. De onderneming trekt de ingekochte stukken in, lodat daarover geen dividend meer hoeft te worden uitge teerd. De aandeleninkoop zal «aarschijnlijk in januari zijn af- jerond. pG (160.000 werknemers in 64 landen) verleent onder de na men TNT en Koninklijke TPG een breed scala aan post-, express- en logistieke diensten. Je omzet in 2003 bedroeg 11,9 rijard euro. TPG is genoteerd aan de beurzen van Amsterdam, New York, Londen en Frank- •iirt. ANP zichzelf als: nuchter en direct, gelovig en gezagsgetrouw, zui nig (spaarzaam en zorgzaam), gastvrij en bescheiden en ingeto gen en gesloten. Vijfenzeventig procent voelt zich sterk tot zeer sterk met Zeeland verbonden. Slechts twee procent niet. Drieënnegentig procent geeft aan dat Zeeland meer is dan zon, zee en strand. De belang rijkste redenen om in Zeeland te wonen zijn: de rust, de zee, 'ik ben hier opgegroeid', 'ouders, fa milie of vrienden', de ruimte, 'ik ben hier geboren'. Zodra onder- waagden een foto of beeld van Zeeland zien, zegt 69 procent een gevoel van trots te krijgen. Van de geënquêteerden vindt 77 procent dat Zeeland heel anders is dan de rest van Nederland. Eenzelfde percentage geeft aan dat als ze zich moeten voorstel len, ze graag vertellen dat ze in Zeeland wonen. Bij het Zee land-gevoel horen ook symbo len, producten en helden. De Deltawerken voeren de top-5 aan van de lijst van Zeeuwse symbolen. Gevolgd door de wa penspreuk 'Lector te Emergo' en mosselen. Helden Zeeuwse helden uit het verleden zijn Michiel de Ruyter, Annie M.G. Schmidt en Jacob Cats. He dendaagse helden zijn Blof, Jan Peter Balkenende en Arjan Er- kel. De ziel van Zeeland wordt ook bepaald door beelden, geluiden en geuren, heeft Van Keken ont dekt. Zeeland zien, horen, voe len, ruiken en proeven heeft vol gens de Zeeuwen een sterk 'kust- gericht' karakter. De geuren top-3 bestaat uit de geur van zee en strand, hooi of gemaaid gras en zeewier. De vijf meest ge noemde geluiden zijn zee en strand, wind en storm, zeemeeu wen, de stilte en zee en strand (in de zomer). Met behulp van de uitkomsten wil Van Keken sa men met gemeenten, provincie en brancheorganisaties op zoek naar een beeldmerk dat het ge voel van Zeeland kan uitbeel den. „Zeeland moet zich beter profileren om ook in de toe komst interessant te zijn voor toeristen." Zeeland moet een merk worden, vindt Van Keken. „Dat kan alleen als je begrijpt wat Zeeland precies is. Nu moet ik een instrument ontwikkelen om te onderzoeken hoe niet Zeeuwen de provincie beleven en welke beelden en gedachten zij bij Zeeland krijgen." pagina 25 vrijheid maakt Zeeland uniek Sjaak van Hoorn (links) en Frans van de Vijver aan het werk op de steiger voor het stadhuis van Temeuzen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als hij er aan terug denkt, was de manier waarop ze vroe ger werkten wel erg gevaarlijk. Sjaak van Hoorn hing toen nog aan een niet geborgd bakje heen en weer te slingeren om de kozijnen van het stadhuis een verfje te geven. Maar net als alle andere schilders wist hij niet beter. Sjaak Van Hoorn uit Zaamslag en zijn collega Frans van de Vijver uit Axel, met respectievelijk 45 en 41 jaar werker varing zéér door de wol geverfd, vinden de huidige regels voor de arbeidsom standigheden (arbo) wel eens een beetje te ver doorslaan. Als ze de buitenkant van een rijtjeshuis een lik verf geven, durven ze echt nog wel op een ladder te gaan staan. Maar dat voor grote gebou wen strenge regels gelden, vinden de schilders prima. In hun lange glanzende carrière beleven de twee schilders mo menteel een primeur. Ze verfden vaker vanuit een aan de dakgevel vastgeklon ken hangbak of vanuit de bak van een hoogwerker. Maar sinds afgelopen week verven ze de kozijnen, de buiten trappen en de boeiboorden van het Ter- neuzense stadhuis vanaf steigers. Sjaak vindt het prachtig dat hij bij zijn laat ste klus ('over vier weken stop ik') zo'n primeur beleeft. „We hoeven niet om de paar kozijnen uit een bak te klauteren om de boel te verplaatsen. Het werkt foto Peter Nicolai net zo makkelijk als vanaf de begane grond."Bang voor het nakende stormsei zoen zijn de schilders niet. Als het echt hard gaat waaien of regenen, hangen ze zeilen op om door te kunnen werken. Van de Vijver (56): „Maar nou moet je natuurlijk niet in de krant zetten dat we een luizenbaantje hebben door deze prachtige werkplek. Alsof we Balkenen de gelijk geven dat ik na meer dan veer tig jaar nog wel een paar jaartjes kan doorwerken. Dacht het niet!" door Jeffrey Kutterink GOES - Het Europese Hof gaat soepeler om met milieuregels dan de Europese commissie. Dat perkt de ruimte voor een posi tief besluit over de Westerschel- de Containterterminal niet in. Dat schrijft F. ten Thij in een brief aan het dagelijks provincie bestuur. Ten Thij heeft in op dracht van de provincie de mo gelijkheden in kaart gebracht om het WCT-besluit te repare ren. Hij reageert met de brief op het besluit van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg op 7 september. De Europese Habitatrichtlijn is op onderde len zo vaag geformuleerd dat de Raad van State in zaken tegen mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee er niet mee uit de voeten kon. De vraag was of aan kokkelvisserij even strenge ei sen moet worden opgelegd als aan nieuwe economische activi teiten. Het Hof oordeelde van wel. Voor Zeeland zijn de uit spraken relevant voor de vraag of de aanleg van de WCT 'signifi cante gevolgen' heeft. Een be- Ruim tweehonderd jaar geleden ver scheen de eerste druk van het mag- i opus van de Franse econoom Jean Baptiste Say. In zijn Traité d'économie Politique uit 1803 introduceerde hij Cen argument dat bekend zou worden als de Wet van Say. Deze wet zegt - «Jtl door de bocht - dat elk aanbod ^neigen vraag zal creëren. Dat is de Konomie op zijn kop. •%de Wet van Say altijd en overal gel- jug zou zijn, waren economische moci- ujkheden razendsnel uit de weg ge- reimd. Het kabinet-Balkenende II zou •hastisch van beleid moeten verande- re'i in zijn strijd tegen de economische ®alaise: gewoon hier en daar wat extra aanbod stimuleren, en de economische «foei komt vanzelf. Natuurlijk zit de economische werke- "jkheid heel wat ingewikkelder in el kaar. Heel vaak gaat de Wet van Say niet op. Maar heel vaak ook wel. Het kan geen kwaad om daar rekening mee te houden bij het bedenken van die overdaad aan Haags beleid. Enkele voorbeelden ter illustratie van de Wet van Say. Balkenende II heeft, evenals veel vroegere kabinetten, een zwak voor de bouwwereld. Met veel liefde bouwen regeringen monumenten in de Maas-Rijn-delta. Met de kwalijke erfenis van twee recente monumenten - de Betuwe-route en de HSL-lijn - wordt volop geworsteld. Die worsteling weerhoudt het kabinet-Balkenende II niet van het lanceren van een nieuwe reeks bouwinitiatieven: de tweede Maasvlakte moet worden drooggelegd en volgebouwd, en de reis Amster- dam-Groningen en vice versa moet straks veel korter worden. Ambitieus zijn ook de plannen om het aanbod van asfalt fors op te schroeven. Minister Peijs van Verkeer en Water staat vindt dat Nederland van zijn ver- keersinfarct moet worden verlost via de aanleg van meer en bredere wegen. De ervaring leert dat massale asfalte ring van schaarse grond vaker wel dan niet averechts uitpakt. Door de wer king van de Wet van Say, inderdaad. Asfalt trekt verkeer aan. Hoe meer as falt ter beschikking komt, hoe groter het aantal vaderlanders dat zich per vierwieler van A naar B verplaatst. Een ander zorgenkind is de zorg. Wat opeenvolgende kabinetten ook probeer den, de kosten lopen alleen maar op. Voor een deel heeft dat te maken met het succes van de zorg zelf: we worden alsmaar ouder en ouderen hebben meer zorg nodig. Daarnaast speelt de vooruit gang in de zorgwetenschappen een gro te rol. Allerlei medische apparaten ko men op de markt waarmee weer meer kan. Die apparaten zijn erg duur. Het zelfde geldt voor nieuwe medicijnen. De stroom aan nieuwigheden lijkt nooit op te drogen, evenals de eraan ge koppelde reeks van prijsstijgingen. Bedrijven zoals Akzo Nobel en Philips spinnen hier garen bij. Het aanbod van de eindeloze rij innovaties op het ge bied van de zorg schept voortdurend nieuwe vraag naar zorg. De Wet van Say doet hier weer zijn louterende werk, althans voor de zorgindustrie en de zorgklanten. Welke zieke Nederlan der Iaat vrijwillig de kans op een nieu we en betere behandeling lopen omdat zorgminister Hoogervorst met finan ciële problemen worstelt? Een laatste voorbeeld betreft de kunst. Sinds jaar en dag geldt de kunstlobby als de invloedrijkste van Nederland. Na het uitlekken van de kabinetsplan- DEN HAAG - Nimmer was een liter diesel zo duur als gis teren, na een prijsverhoging van één cent door marktlei der Shell. De adviesprijs voor een liter kwam terecht op 96,5 cent. Het vorige record dateert van november 2000, toen een liter op omgerekend 96 eurocent kwam. De prijs van de verschillende benzinesoorten nadert ook records. Door de verhoging met 0,6 cent van Shell komt euro ongelood op 1,295 euro. Super plus komt op 1,349 eu ro. Het record dateert van 15 mei. Toen kostte een liter eu ro ongelood 1,309 euro en super plus 1,363 euro. Er zijn verschillende oorzaken voor de hoge olieprijzen. Zo is er ongerustheid over het aanhoudende geweld in Irak. Verder heeft het Russische bedrijf Yukos een con flict met de belasting, is er oorlogsdreiging in Nigeria en is er een grote vraag uit China. De prijs van Amerikaanse olie schommelt rond de 50 dollar per vat. ANP AMSTERDAM - PCM bundelt zijn literaire uitgeverijen. Dat is nodig om de tegenvallende resultaten in de krim pende markt op te vangen, meldde PCM gisteren.. De reorganisatie, die arbeidsplaatsen kost, treft de uitge verijen J.M. Meulenhoff, Prometheus/Bert Bakker en Vas- sallucci. Die gaan begin volgend jaar verder onder de naam Meulenhoff Prometheus Uitgevers. ANP DEN HAAG - Ruim 60.000 klanten die groene stroom af namen van Shell, krijgen energiebedrijf Eneco als leveran cier. Shell staakt de verkoop van groene stroom. Dat maakten Eneco en Shell gisteren bekend. Shell begon twee jaar geleden met de verkoop van groene stroom. Het bedrijf stond nu voor de keus om door te gaan en fors te investeren of ermee te stopen. Shell consta teert dat dit onderdeel geen kernactiviteit is. ANP AMSTERDAM - Uitkeringsinstantie UWV verlaagt de premie die werkgevers betalen voor de WAO. Dat kan doordat er volgend jaar tijdelijk geen nieuwe WAO'ers bij komen door nieuwe regels. Verder daalt de instroom sinds meer dan een jaar en leidt een grootscheepse herkeu ring van WAO'ers tot minder en lagere uitkeringen. Dat meldde het UWV gisteren op zijn website. De instan tie verlaagt de premie voor het fonds waaruit de eerste vijf jaar aan WAO-uitkeringen wordt betaald. De basis van deze premie daalt volgend jaar van de huidige 2,35 procent van de loonsom naar 1,67 procent. Bedrijven beta len verder een opslag op de premie als zij verantwoorde lijk zijn voor een bovengemiddeld aantal WAO'ers. ANP grip op basis waarvan de Raad van State vorig jaar de aanleg van de WCT tegenhield. Ten Thij denkt dat de aanleg van de WCT door deze uitspraak niet moeilijker wordt. Al stelt hij dat nog steeds niet duidelijk is waar precies de grenzen liggen. nen in de sfeer van bezuinigingen stond deze lobby weer op zijn achterste be nen. Een indrukwekkende verzameling prominente Nederlanders, inclusief de oud-ministers Wim Kok en Hans van Mierlo, klom in de pen om het kabinet op de naderende ramp te wijzen. In de kunst werkt de Wet van Say ech ter in optima forma, zij het in aangepas te vorm. De vraagzijde bestaat vooral uit de producenten van kunst - de kun stenaars. Extra subsidies trekken voor al meer kunstenaars aan, die bereid zijn inkomen in te leveren om toch voor al maar hun kunstzinnige arbeid te kun nen verrichten. Het gevolg is een over productie aan kunst. Misschien moeten de bewindslieden maar eens collectief Says Traité d'éco nomie politique lezen. Arjen van Witteloostuijn door Jeffrey Kutterink GOES - Groen Links pleit voor de aanleg van een kleine contai nerkade in het Sloegebied. Ook moet energie worden gewonnen uit getijdeverschillen. De partij schrijft dat in een dis cussienota over het provinciaal sociaal economisch beleidsplan. Daarin beschrijft de provincie welke kant Zeeland economisch op moet. De provincie zet in op het versterken van de havens (onder meer door de aanleg van de WCT) en recreatie en toeris me. Groen Links erkent dat aan- en afvoer van goederen in contai ners nodig is. Met een container kade in het Sloegebied kunnen de industrieën in de havens, en de regionale waag op een goede manier worden bediend, aldus GroenLinks. Dat betekent niet dat de partij voorstander is van de Wester- schelde Container Terminal. Er zijn volgens de partij twee be langrijke criteria die gelden voor het economisch beleid: kwaliteit en duurzaamheid. De keuze voor logistiek en groot schalige doorvoer van goederen (in containers) is daarom voor GroenLinks geen optie. GroenLinks stelt te hechten aan de aanwezigheid van de indus trie in Zeeland. De chemische in dustrie vormt de basis voor veel (aanvullende) werkgelegenheid. Ze wil vooral in de fijnchemie uitbreiding. Het beperkt onnodi ge transporten van halffabrika ten, er is veel milieuwinst te be halen en het versterkt de ketens, waardoor ook de internationaal gedomineerde industrieën aan Zeeland worden gebonden. Duurzame energie Afwijkend is ook de plek die in het stuk wordt ingeruimd voor de ontwikkeling van duurzame energie. In het benutten van de getijdewerking schuilt een kans voor onderzoek, proefprojecten en productie. Ook kan wind- en zonne-energie een bijdrage leve ren aan de energievoorziening. Ook al heeft Zeeland nog steeds veel moeite om de afspraken na te komen die er gemaakt zijn voor de plaatsing van windmo lens. Te voorzien is dat op lange re termijn windenergie geen leeuwendeel van de energievoor ziening zal verzorgen. Maar in de technologie-ontwikkeling kan Zeeland wel een rol spelen, aldus GroenLinks. De daling van het aantal ar beidsplaatsen in Zeeland moet een halt worden toegeroepen. Wie kan werken moet wat GroenLinks betreft een bijdrage leveren aan de samenleving (in een baan of als vrijwilliger). Wie wil werken moet werk kun nen vinden. GroenLinks stelt dat er geen beleid hoeft te wor den gevoerd om mensen naar Zeeland te trekken om er te ko men wonen en werken. „Als er vijf procent extra inwoners zijn, blijft de Hogeschool Zeeland de kleinste van Nederland en dat geldt ook voor de Kamer van Koophandel. En de winkel komt niet terug in de kleine kernen als daar tien mensen meer gaan wonen, het zangkoor en de voet balvereniging gaan geen klasse hoger zingen of spelen bij een versterkte groei." De provincie moet volgens GroenLinks meer dan in het ver leden zelf als ontwikkelaar op treden. Zij zal zelf kansrijke sec toren, samenwerkingsverban den en projecten moeten benoe men, en vervolgens partners moeten benaderen en als proces begeleider moeten optreden. Dat is wat anders dan alles zelf doen, maar veel meer zorgen dan anderen aan de slag kun nen. Verder moet de uitwisse ling van kennis in het bedrijfsle ven worden bevorderd en het be roepsonderwijs worden ver sterkt. Verder streeft Groen Links naar het koppelen van een Masters opleiding aan de Roosevelt Academy. De partij denkt dan aan een opleiding 'wa terkansen', waarbij water- en kustbeheer, golf- en getij-ener gie. en mariene cultures speci fiek aan Zeeland zijn gekop peld. GroenLinks wil ook een fonds waaruit bedrijven die zich als een cluster presenteren op beurzen en manifestaties finan ciële steun krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23