T rajectcontrole doorstaat tests PZC PZC Vlissingen bewaart kunst in afbraakbuurt Middelburgs paar viert mijlpaal Zeeuws-Vlaanderen voelt niets voor waterschapsfusie 15 Mooi Zeeland geeft show Herdenking van overledenen Wandeltocht van MTV '69 Camera's Zeelandbrug nog dit jaar actief Storten van beton in bouwput theater kan pas over een maand Oplichters stelen metalen platen Jongen gewond bij brand in loods Stroper ingerekend door familielid Boetes voor overtreden drankwet Bouw Hof Cruninghe kan bijna beginnen Verdiep u eerst in de feiten! donderdag 30 september 2004 Songfestival bij COC Middelburg IUDDELBURG - In COC-café Lidwaard aan de Lange wordt zaterdag Lr de vierde keer de Zeeuwse oorronde van het COC-Songfes- |jval gehouden. Het festival be- rint om 22 uur. Tijdens de avond wordt bepaald siede Zeeuwse eer mag verdedi- ?n tijdens het tiende Nationale coc-Songfestival op 6 novem- in Utrecht. Daar strijden in regionale homovereni gingen met elkaar om te bepa len welke vereniging volgend aar het nationale festival mag érganiseren. Bijbelavonden in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In het ge- ;oüw voor christelijke samen- iomsten aan de Rehoboth- jtraat 9 in Oost-Souburg wor sen dit winterseizoen een aan- lal bijbelavonden gehouden met als thema 'Strijden in de gebe- ien'. prof. dr. Willem J. Ouweneel reeft drie bijbellezingen over [bidden. De eerste avond is vrij- ig om 20 uur. Het onderwerp 'Daniël'. MIDDELBURG - In wijkge- bouw De Vergulde Baars in de Baarsjesstraat in Middelburg is ig 22 oktober om 20 uur een klederdrachtshow te zien ,an de vereniging klederdracht- rroep Mooi Zeeland. De kleder- drachtshow is georganiseerd door de wijkvereniging 't Zand/Stromenwijk. MIDDELBURG - Yarden, de vereniging rondom het levens einde, houdt zaterdag in Middel- burg een herdenkingsbijeen komst voor nabestaanden en menden van een overledene. Het samenzijn met anderen kan helpen het gemis te dragen. De bijeenkomst vindt plaats in de KoorkerkAVandelkerk en be- om 19.30 uur. MIDDELBURG - De wandel- tommissie van turnvereniging MTV '69 houdt aanstaande za terdag een herfstwandeltocht. Er kan gestart worden voor 30 en 15 kilometer, vanaf 8.30 tot 10.00 uur. Voor de 10 en 5 kilometer kun- deelnemers starten tussen 5,00 en 14.00 uur. Het startbu reau is gevestigd in de sporthal .an MTV '69 aan de Breeweg 94 in Middelburg. agenda STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 i 55+yoga; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET j www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er wordt volop getest met het trajectcontro le-systeem voor de Zeeland- brug. Tot nu toe zijn daarbij geen ernstige tekortkomingen van de apparatuur aan het licht gekomen. Het Bureau Verkeers handhaving van het Openbaar Ministerie gaat er vanuit dat het snelheidsmeetsysteem nog dit jaar in gebruik kan worden ge nomen. De van camera's voorziene por talen boezemen nu al ontzag in. De rode lampjes bij de camera's wekken de indruk dat het sys teem al in werking is gesteld en dat je dus maar beter de snel heidslimiet van 80 kilometer per uur niet kunt overtreden. Een prettige constatering, vindt voorlichter van het Bureau Ver keershandhaving L. de Lange. Hoewel de reactie wat voorba rig is. „Die lichtjes geven aan dat de apparatuur getest wordt en er worden ook proefopnames ge maakt met de camera's. Maar met die beelden wordt niets ge daan." Dat mag ook niet, legt De Lange uit, want het Nederlands Meet Instituut moet haar goedkeu ring nog aan de apparatuur hechten. Daarna doet Justitie het testwerk van leverancier Sie mens nog eens dunnetjes over en pas dan kan de apparatuur gebruikt worden waar ze voor bedoeld is: weggebruikers dwin gen zich aan de maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur houden. Een vergelijkbaar systeem is al enige tijd in gebruik op een tra ject bij Rotterdam-Overschie en de resultaten daar zijn spectacu lair. Het percentage hardrijders is daar gedaald van enkele tien tallen naar een luttele één pro cent. Met als gevolg een veel rus tiger verkeersbeeld en een forse daling van de geluidsoverlast en luchtvervuiling. Trajectcontrole blijkt in de prak tijk, zegt De Lange, erg goed te werken. Dat er, zoals critici van het systeem beweren, nogal eens wat 'mismetingen' worden ge daan, bestrijdt hij. „We zijn niet voor niets zo druk met die tests. We willen absoluut uitsluiten dat er foute metingen gedaan worden." De Lange voegt er meteen aan toe dat trajectcontrole niet het enige middel is in de strijd tegen de hardrijders. Flitspalen en mo biele controle blijven ook tot het justitieel controle-apparaat behoren. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het duurt nog zeker een maand voordat kan worden begonnen met het storten van beton in de bouwput van het nieuwe thea ter in Middelburg. De bou wers kampen nog steeds met technische problemen. Schoon water is een voorwaar de voor het storten van het on- derwaterbeton dat de bodem moet vormen van de parkeer kelder onder het theater. Het filteren van het water blijkt lastiger dan verwacht, omdat er hele fijne deeltjes slib in zit ten. Voordat de werkzaamhe den begonnen, was niet be kend dat die deeltjes zouden worden aangetroffen. Inmiddels is besloten om het water op een andere manier te zuiveren. De filterinstallaties die maanden naast de bouw put hebben gestaan, worden weggehaald. Het vuile water wordt binnenkort via een pijp leiding afgevoerd naar een de pot van het waterschap op in dustrieterrein Ramsburg. Waarschijnlijk wordt de lei ding over het Bolwerk gelegd. „We hopen dat over een week of vier, vijf alle slib weg is", zegt wethouder A. van 't West einde. Daarna kan worden be gonnen met de echte bouw van het theater. Het is volgens de wethouder nog niet duidelijk hoe hoog de kosten als gevolg van de ver traging zijn. Bovendien moe ten de gemeente en de aanne mer ook nog afspreken wie precies waar voor opdraait. „We proberen de kosten nu in beeld te krijgen. Ik vertel de commissie maatschappelijke zaken volgende week hoe het precies in elkaar steekt." Het theater moet op 1 januari 2007 klaar zijn. Tot dan heeft de oude schouwburg onthef fing gekregen van de arbeids inspectie. De werkomstandig heden in het pand zijn niet meer volgens de regels. De wandplastiek van Hans Petri ligt op zolder, in afwachting van een nieuwe bestemming. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het thuishonk van de stadstoezichthouders aan de Kelder mansstraat in Vlissingen wordt dichtge spijkerd en beveiligd. Huizen, flats en loodsen in dit deel van de Bonedijke- buurt zijn bijna allemaal gesloopt. De stadstoezichthouders trekken naar het centraal kantoor in de binnenstad. Wat in het afgesloten gebouw achterblijft zijn. delen van de Vlissingse kunstcollec tie, materiaal van de afdeling communi catie én van het gemeentelijk archief. Het kunstwerk van Hans Petri, een wandplastiek dat de kunstenaar in de jaren zestig speciaal voor de raadszaal van het Vlissingse gemeentehuis had ontworpen, ligt er op de zolder wat hul peloos bij. Nog zo'n dertig kunstwerken staan ingepakt in dik plastic in de hoe ken. Een kleine twintig voorwerpen die ooit in het gemeentehuis een plaats had den, staan verderop op een kluitje bij elkaar. Vanaf medio 2002, toen er begonnen werd met de restauratie van het stad huis aan het Stadhuisplein, liggen de meeste spullen daar opgeslagen. In af wachting van de heropening van het stadhuis, die eind november gepland is. „Dat is geen ideale situatie", erkent L. Riekwell van Bureau Beeldende Kunst Vlissingen. „Maar het complex is beveiligd en alles is hermetisch afgeslo ten. Tot gisteren hebben de toezichthou ders bovendien een oogje in het zeil ge houden." De kunstwerken zijn, met uitzondering van de houten panelen van Petri, goed ingepakt. Tot gisteren werd er gewoond en gewerkt in het gebouw, waardoor er een constante en goede luchtvochtig- heidsgraad zou zijn. „We hebben het bo vendien niet over Rembrandt, Van Gogh of andere grootheden die daar op geslagen liggen. Bovendien zijn vaak de omstandigheden in expositieruimtes ook niet ideaal." Ruimte Over het werk van wijlen Petri is twee jaar geleden veel te doen geweest. De kunstenaar ontwierp de plastiek voor de statige raadszaal. Het werk dat ne gen bij negen meter ruimte nodig heeft, komt niet meer tot uiting in het ver nieuwde stadhuis. De donkere gevel, waartegen het hing, is veranderd in een gevel van glas. „We hebben contact op genomen met de erven van Petri, maar dat heeft nog niet geleid tot een oplos sing", legt Riekwell uit. Het werk is nog eigendom van de gemeente. Een nieuwe school uit Dordrecht, die naar Petri ver noemd zou worden, toonde interesse in het werk. „Wij hoopten dat het daar goed zou kunnen hangen. Maar het is een fors werk dat veel ruimte nodig heeft om tot zijn recht te komen." Die ruimte ontbrak waardoor het wandplas tiek opgeslagen werd. Het zal, zolang er geen nieuwe plaats voor gevonden wordt, in depot blijven. „In het ver nieuwde stadhuis gaan we de kunstcol lectie van de gemeente herordenen en actualiseren." De spullen uit het gemeentearchief die in de Bonedijkebuurt opgeslagen liggen zijn 'op termijn vernietigbaar'. Dat zegt E. de Rijke van de gemeente. „Het gaat niet om kwetsbaar materiaal, dat in het oude archief van de gemeente een plaats moet krijgen. De stukken hebben niets met de historie van Vlissingen te foto Ruben Oreel maken." Het zijn voornamelijk finan ciële bescheiden die er liggen opgesla gen. De gemeente moet die papieren vol gens de wet nog een paar jaar bewaren. „Die moeten we kunnen overleggen aan bijvoorbeeld de belastingdienst of de ac countant, als ze er naar zouden vragen. Aan de archivering van die papieren worden in elk geval geen kwaliteitsei sen gesteld aan de atmosfeer of de lucht, zoals bij het oude archief wel moet." Onrustig De gemeente heeft speciaal voor het deel van het archief gekozen dat spoe dig vernietigd kan worden. „In die buurt wordt gesloopt en daardoor wordt het toch onrustig", zegt hij. Eer der werd ook al een alarminstallatie geïnstalleerd tegen de opslagloods. Gis teren werd het complex aan de voor kant dichtgespijkerd en verlieten de toe zichthouders hun onderkomen, nadat er twee avonden achter elkaar stenen dooi de ruiten naar binnen waren gegooid. De Stichting Leergeld, die ook kantoor hield in het gebouw, pakte begin deze week al haar spullen in omdat ze zich er niet meer veilig voelde. Het complex staat op de nominatie om eind van dit jaar te worden gesloopt. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - Een mijlpaal. Zo noemt Jasper de Muijnck (92) het 65-jarig huwelijk met zijn echtgenote Anna Mol (88). Gisteren vierde het echtpaar uit Middelburg in hotel Arneville het jubileum met familie en vrienden. Het echtpaar heeft altijd in Zeeland gewoond. Hij komt uit Veere en zij uit Middelburg. Daar trouwde het stel ook op 29 september 1939. Nu woont het echtpaar in het Middel burgse zorgcentrum Rusten burg. Behalve een huwelijk van vijfenzestig jaar, deelt het stel ook nog een vijfjarige verlo ving. De Muijnck was hoofdagent van de politie in Middelburg. Zijn vrouw was huisvrouw en had haar handen vol aan het opvoe den en verzorgen van vier kinde ren. Dat deed ze met veel liefde en plezier. Het stel verkeert in een prima gezondheid. Zo springt de heer De Muijnck nog regelmatig op de fiets. Ook zullen ze de komen de tijd zo nu en dan een uitstap je maken met familieleden om het jubileum te vieren. De ge zondheid laat het gelukkig alle maal toe. Trots is niet het goede woord, maar het echtpaar is erg dank baar dat ze al zo lang gelukkig en gezond samen zijn. Speciaal vinden ze het wel. „Vijfenzestig jaar is een hele lange tijd. Het is mooi dat we nu nog steeds zo ge zond naast elkaar zitten. Dat is voor ons erg belangrijk", zegt mevrouw De Muijnck. Ook haar echtgenoot vindt het jubileum erg speciaal. „Ik geniet er echt van. Ik ben al weken bezig met deze dag. Tegen iedereen die ik het vertel, zeg ik: dit is een mijl- VLISSINGEN - Twee Vlissingse bedrijven hebben bij de politie aangifte gedaan van oplichting. De gedupeerden werden op 19 september metalen platen afhandig ge maakt. Twee Engelssprekende mannen meldden zich bij de bedrijven in Vlissingen-Oost. Ze wilden metalen pla ten lenen en zouden deze op een later tijdstip weer terug brengen. Dat laatste gebeurde echter niet. De mannen van ongeveer 45 jaar oud, met een fors postuur, rijden in een Engels bedrijfsbusje. Het vermoeden bestaat dat de mannen landelijk actief zijn. De politie verzoekt andere gedupeerden die ook op deze manier zijn opgelicht, maar hiervan nog geen aangifte hebben gedaan, dit alsnog te doen. SINT ANNALAND- Een vijftienjarige jongen uit de ge meente Tholen is gistermiddag gewond geraakt bij een brandje in een loods aan de Ceciliaweg in Sint Annaland. De jongen wilde in een kleine knutselruimte in de loods zijn Zippo-aansteker vullen. Hiervoor had hij zijn aanste ker ondergedompeld in een emmer gevuld met benzine. Toen de jongen wilde testen of de aansteker werkte, vatte zijn hand vlam. Van schrik liet de Tholenaar de aansteker vallen op een houten werkbank, waar ook wat benzine op gemorst was. De werkbank vatte vlam en daardoor ver brandde de jongen zijn arm, rug en ribbenkast. Omstan ders schoten te hulp en hielpen de jongen met spoelen. Per ambulance werd de jongen overgebracht naar zieken huis de Lievensberg in Bergen op Zoom. De brandweer had de kleine brand snel geblust. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft een 59-jarige stroper uit Rilland gisteren tot 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld. De man werd 6 februari dit ja$r in de Tweede Bathpolder aangetroffen met een semi-auto- matisch kogelgeweer met geluiddemper, waarmee hij op hazen joeg. Zijn 69-jarige kompaan uit Rilland had de buit, zes geschoten hazen, bij zich. Hij verscheen niet óp zitting, omdat hij zijn straf al had afgekocht door 1.370 euro boete aan justitie te betalen. Saillant detail was dat een van de verbalisanten familie van de 69-jarige Rillan- der is. De verbalisant haalde ook de broer van de 69-jari- ge man, een oud-jachtopziener, erbij. De hazen werden naar een bejaardentehuis gebracht, zodat de bewoners een bijzondere maaltijd hadden. MIDDELBURG - De Zoom Pinky BV uit Renesse is giste ren in Middelburg voor het overtreden van de drank-en horecawet veroordeeld tot 900 euro boete. De verdachte was 4 juli vorig jaar in de fout gegaan door sterke drank aan personen beneden de achttien jaar te verkopen. Het was niet de eerste keer dat de horeca-onderneming in overtreding was. Ook een 42-jarige man uit 's-Heeren- hoek moest zich verantwoorden voor de verkoop van alco hol aan jongeren beneden de zestien jaar en het slijten van sterke drank aan bezoekers onder de achttien jaar in zijn discotheek. De verdachte zei dat het moeilijk contro leren blijft als er 750 bezoekers in zijn zaak zijn. De on dernemer kreeg een boete van 500 euro door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een meerder heid van de hoofdingelanden van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen voelt niets voor een onderzoek naar samenwerking met waterschap Zeeuwse Eilan den, als aan zo'n onderzoek de voorwaarde van een uiteindelij ke fusie van de schappen in 2008 is verbonden. De fusie- eis die het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden aan een gezamenlijk onderzoek verbonden heeft, is voor de Zeeuws-Vlaamse waterschapbe stuurders onbespreekbaar. Dit bleek gisteren tijdens een geza menlijke vergadering van de schapscommissies. Het voorstel voor een onder zoek, zo gaf een flinke meerder heid van de hoofdingelanden te kennen, moet van tafel. Gebeurt dat niet voor 14 oktober, de dag dat definitieve besluitvorming plaatsvindt, dan is de kans groot dat het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen ook nog een motie van wantrouwen aan de broek krijgt. Hoofdingeland J.P. Hageman -gesteund door minstens zeven collega's- dreigde daar dinsdag avond al mee. Slechts één hoofd ingeland, Philippinenaar A. Riè- mens, zag geen kwaad in een on derzoek. Riemens had overigens w|el kritiek op de wijze waarop het dagelijks bestuur de zaak we reldkundig had gemaakt. Kri tiek die gedeeld werd door vrij wel alle zeventien aanwezige hoofdingelanden. Het dagelijks bestuur werd verweten de belan gen van het personeel over het hoofd te hebben gezien, gezorgd te hebben voor een vertrouwens- breuk - met personeel en alge meen bestuur- en het voorstel op zich knullig te hebben onder bouwd. Het echtpaar De Muijnck is 65 jaar getrouwd, foto Lex de Meester door Harmen van der Werf KRUININGEN - De bouw van woonzorgcomplex Hof Cruninghe in hartje Kruiningen kan op korte termijn beginnen. Woningcorporatie R B Wonen verwacht deze week de bouw- overeenkomst te kunnen sluiten met aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp. In Hof Cruninghe komen vijfen twintig huur- en tien koopappar tementen. Over de verkoop van de appartementen van 210.000 tot 213.000 euro is F. van Dries- sche, hoofd product- en dien stenontwikkeling bij R B Wo nen 'redelijk tevreden', zeker omdat de gemeente Reimers- waal eiste dat de huizen eerst aan eigen bewoners moesten worden aangeboden. Die eis is inmiddels van tafel. Vier appar tementen zijn definitief gereser veerd, over een vijfde wordt nog onderhandeld. De helft is dus bijna verkocht. De bouw van het woonzorgcomplex inclusief een atrium en een parkeerkelder vergt naar verwachting een jaar. Niet het hele gat in het cen trum van Kruiningen zal dan zijn opgevuld. In het plan is ook ruimte opgenomen voor elf pa- tiowoningen, maar daarvan is er nog niet één verkocht, meldt Van Driessche. R B Wonen zal dan ook nog niet bij dat gedeel te van het project beginnen. Of de patiowoningen, uiteenlopend in prijs van 215.000 tot 246.000 euro, in het ontwerp gehand haafd blijven, durft hij niet te zeggen. ,,De huizenmarkt is overal niet zo gewillig." (Advertentie) Westerschelde verdiepen? Laat uw Zeeuwse stem horen op het inspraakmoment PROSES DORPSHUIS RILLAND 30 SEPTEMBER, 19.00 UUR www.delevendedelta.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15