ROVINCIA Bezuinigingen kabinet van tafel lülll D66-lid, maar alleen op Schouwen-Duiveland Arena is voor even Andrés café Olieprijs boven de vijftig dollar gestegen 19° 13° I Tamelijk veel wolkenvelden. Een matige westenwind en maxima rond 19 graden. 21 Coalitiepartijen grijpen in tleoholcontrole liij sportkantines Zuid-Nederland Vwo-leerling gearresteerd op school in Terneuzen Zeeland als groot industriegebied Op de bres voor grote landbouw Rouw tien jaar na ramp Estonia Dekker verliest op de tijdrit Vrouw (45) komt om bij ongeval in IJzendijke i Wolkenvelden H6e jaargang no. 229 iinsdag 28 september 2004 os nummer 1,20 internet: www.pzc.nl Bonen in de ruiter Lonze redactie binnenland KN HAAG - De bezuini- jngsvoorstellen van het ka- iet zijn van tafel. CDA, iVD en D66 hebben de seest ingrijpende bezuini gen afgeschoten nog xirdat er vandaag met de gering over wordt gede- atteerd. v. verbijstering van de opposi- hebben kabinet en regerings- uiijen dit binnen een week ge- -,?eldVorige week werden de cuinigingen door het kabinet og'noodzakelijk voor het her- van de Nederlandse econo mie' genoemd. jce-premier Zalm bleef er op ameren dat de ingrepen in de wale zekerheid nodig waren id de verzorgingsstaat ook in toekomst betaalbaar te hou- JL )e plannen, vooral de afschaf- ingvan vut en prepensioen, vie- j slecht bij de werkne- aers. Onder aanvoering van de ikbonden kwam er massaal «zet. let name het CDA toonde zich woelig voor de protesten. Sa- met de VVD en D66 werd «loten tot een grote herstelope- itie. De vut en prepensioen- tonen worden versoepeld, en de ontslagvergoeding wordt niet gekort op de WW-uitkering. De WD eiste daarop dat het grijs kenteken behouden zou blijven voor haar achterban, het midden- en kleinbedrijf. En D66 kon zich weer als de onder- wijspartij profileren door te ei sen dat de bezuinigingen op on derwijs werden teruggedraaid. „Dit kabinet heeft wel een heel zwakke ruggengraat", vindt LPF-Kamerlid Van As. „Ze heb ben voorstellen ingediend die door de eigen partijen aan flar den worden geschoten. En Zalm capituleert direct. Dat maakt een lachertje van de kabinets voorstellen." Ook Crone, de financieel woord voerder van de PvdA, kent geen vergelijking met de huidige si tuatie. „Zalm staat in zijn hemd. In de tijd van de paarse kabinetten dienden we wel eens voorstellen in om voor 200 mil joen gulden wijzigingen aan te brengen in de regeringsplannen. Nu veranderen de regeringspar tijen voor ruim een miljard." Van As vraagt zich af waarom dit kabinet nog regeert. „Laat ze voortaan direct met de rege ringspartijen overleggen. Dan wordt de samenleving niet opge schrikt door allerlei plannen die de regeringspartijen weer moe ten aanpassen." Hoe de dekking van de drie rege ringspartijen er precies uitziet, is nog steeds niet helemaal be kend. Wel werd gisteren duide lijk dat de drie partijen de hef fingsrente willen verhogen die belastingplichtigen kwijt zijn als ze te laat zijn met het beta len van aanslagen van de fiscus (opbrengst 100 mijoen euro). Ook verdwijnt het grensbedrag van 217 euro waaronder de Be lastingdienst tot nu toe niet overgaat tot innen. Daarnaast gaat de verhoging van zelfstan digenaftrek, die was toegezegd als compensatie voor het schrap pen van het grijs kenteken, niet door. Wanneer deze laatste maatregel ook wordt meegeteld komt het totale coalitiepakket zelfs uit op 1,7 miljard euro, aldus een inge wijde. Haalbaarheid CD A-fractieleider Verhagen zal de coalitievoorstellen vandaag- tijdens de algemene beschouwin gen presenteren. Overigens ont kende Verhagen dat de coalitie fracties al een politieke overeen komst met Zalm hebben. Wel hebben de partijen volgens hem contact gehad met Zalm over 'de technische haalbaarheid van onze voorstellen'. GPD/ANP pagina 3 chaos blijft uit pagina 4 levensloopregeling aorMarcel Modde ÜERIKZEE - D66 Schou- itn-Duiveland voert een lokaal idmaatschap in. Dit maakt het wgelijk invloed uit te oefenen p het gemeentebestuur, zonder DEN BOSCH - De politie in Zee- ad, Noord-Brabant en Lim- nrggaat zondag alcoholcontro- k uitvoeren bij sportkantines. Daarmee wil de politie het aan- *1 beschonken bestuurders na *n wedstrijd terugdringen, zei w woordvoerder gisteren. De politie heeft de stellige in- ïukdat de normen met betrek- eng tot alcoholgebruik na sport kringen en -wedstrijden niet 'tenauw worden genomen", al- tisde woordvoerder, djfers is gebleken dat 6 pro- van de beschonken bestuur- afkomstig is uit sportkanti ne Het startsein voor de contro- wordt in Den Bosch gegeven, kar zal de Brabantse gedepu- nerde Janse de Jonge een JOB-klok (Bewust Onbeschon- Bestuurder) overhandigen Sn voorzitter Campbell van nckeyclub Den Bosch. ANP dat er automatisch sprake is van landelijke verbondenheid met de partij. Afdelingssecretaris A. Hijge- naar denkt dat het zo mogelijk is om meer burgers te interesse ren voor deelname aan de lokale politiek. „Wij merken dat er op Schouwen-Duiveland best men sen zijn die plaatselijk hun steentje zouden willen bijdra gen aan onze ideeën, maar natio naal gezien niets met D66 heb ben. Dat kan straks dus." Lokale leden hebben invloed op de totstandkoming van het ver kiezingsprogramma, waarmee de democraten op Schou wen-Duiveland in 2006 een po ging doen hun plekje in de ge meenteraad te heroveren. „Via die programmacommissie kun nen ze dus heel gericht bepalen waar we als partij lokaal de prio riteiten leggen", legt Hijgenaar uit. Lokale lid beslissen ook mee over de benoeming van de lijsttrekker. Om evenwel voor een raadszetel in aanmerking te komen, blijft een landelijk lid maatschap van D66 vereist. Jongeren De democraten richten hun pij len op jongeren vanaf zestien jaar. Met het verlagen van de leeftijdsgrens wil de partij heel nadrukkelijk proberen de jeugd een grotere stem te geven, aldus de afdelingssecretaris. Met het lokaal lidmaatschap benadrukt D66, zegt Hijgenaar, dat ze als afdeling een sterk plaatselijk gerichte partij is. Om die reden wordt bij de gemeente raadsverkiezingen zeer waar schijnlijk ook afgezien van een lijst verbinding. Eigen kracht „Tenzij er een mogelijkheid is om op basis van inhoud de krachten te bundelen, maar anders denk ik dat een hoop le den daar weinig meer voor voelen. De lijst verbinding met de PvdA heeft ons de laatste keer niets gebracht, dus velen onder ons vinden dat we het be ter op eigen kracht kunnen pro beren. Halen we het niet, dan niet." Om het lokale karakter verder te benadrukken, wordt een naamswijziging van de afdeling overwogen, aldus de afdelingsse cretaris. Landelijk vindt al langer de discussie plaats over het laten vervallen van de toevoeging '66' en voluit de benaming 'Demo craten' te gaan gebruiken. „Komt dat er door, dan zouden we in ons geval dus kunnen den ken aan Democraten Schou wen-Duiveland." Aan het eind van de avond wordt de kist met Hazes voor een ereronde door het stadion gedragen. foto Ed Oudenaarden/ANP door Robert Verkerk AMSTERDAM - Zo neemt Ne derland dus afscheid van zijn muzikale volksheld: tijdens een gezellig feestje in een vrij wel volle Amsterdamse Arena. Precies zoals André het had ge wild. Toch was het koud zon der hem, beseften velen tij dens hun optreden, in muziek en toespraken. Gisteravond werd het stadion voor even een groot Amster dams café. De muziek was luid, de lucht schraal; mensen deinden mee en sommigen waren zelfs beschonken. Er was zelfs een heus opstootje, maar de oproerkraaier werd door de politie afgevoerd. Het hoorde bij André, wisten velen. Een beetje rumoer, maar ook lachen en zingen, uit volle borst. De circa 40.000 mensen die in de Arena af scheid namen van de Neder landse zanger kregen al vrij snel na binnenkomst te horen dat het hun avond zou wor den. „Dus als jullie willen klappen, klap dan. Als jullie willen mee zingen, zing dan mee en als je wilt gaan staan, ga dan vooral staan", benadrukte de ceremo niemeester Wim Bohnenn, chauffeur en vriend van André. Poepies Dat is ook wat André tot een ware volksheld maakte. Voor al na de film 'Zij gelooft in mij' werd hij voor iedereen de ware volkszanger, die zo vrese lijk met zichzelf kon worstelen en in volle tranen bevend naar de foto's van zijn 'poepies' (kinderen) kon grijpen. „Dat is het verschil met idolen. André is geen idool, maar een held, omdat iedereen weet dat hij zelf ook wel eens een foutje maakt zoals André die ook maakte", analyseert een voor malig muzikant de gekte die na de dood van Hazes is losge barsten. Sinds zijn overlijden gelooft ie dereen weer in hem. terwijl het geloof in hem zelf nooit zo sterk was, memoreerden spre kers als Paul de Leeuw, Frits Barend, Johan Cruijff, de pla tenproducenten Sjon en Sjaak en Andrés eigen chauffeur die toch graag het BVO'tje van de zanger in de Van Dale ziet te rugkomen. „BVO'tje zal u zeg gen. Nou dat was het Biertje Voor Onderweg als wij van een concert in de auto naar huis stapten." Nu maakte de koning van het volkslied zijn laatste rondje door het stadion, voordat hij vandaag in besloten kring wordt gecremeerd. En weer klonken de tonen van 'Zij gelooft in mij', de tranen trekker die deze week op nieuw op de markt komt om hem die nog nooit bezorgde nummer-een hit te gunnen. ANP TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag een leer ling uit een Atheneum-6 klas van de scholengemeenschap Zeldenrust-Steelantcollege 'n Terneuzen op school gearres- leerd. De aanhouding veroorzaakte emge opschudding op de school, waar ruim duizend leerlingen voortgezet onder is volgen. Plaatsvervangend rector J. de Jonge van het Zelden- tost-Steelantcollege zei gister- nüddag dat de schoolleiding niet in detail door de politie op de hoogte is gebracht over de reden van de arrestatie. „We weten alleen dat het om een ernstige zaak ging", zegt De Jonge. „In ieder geval is het wel zo, dat de arrestatie absoluut niets met de school zelf te maken heeft." Ook een woordvoerster van de politie kon nog geen mede delingen doen over de aanhou ding van de scholier. De poli tie treedt op zijn vroegst van daag met meer informatie over de reden van de aanhou ding naar buiten. Door aanleg van een containerkade en de komst van tweeduizend schepen per jaar ontstaat een vervuilende baan lucht die het Nationaal Landschap Zak van Zuid-Beveland, Goes, Tholen en Bergen op Zoom zal tref fen, betoogt mr. H. M van Rees van Zeeland An ders. De vervoersstromen zullen Zeeland een sfeer van grootschalige industrie geven. Vijf provincies, waaronder Zeeland, vinden dat het Rijk meer moet doen voor de grootschalige akkerbouw en veeteelt. Volgens hen gaat te veel aandacht naar sectoren als glastuinbouw, terwijl de akker- .-■?• bouw en de melkveehouderij in de kou staan. Tien jaar na het vergaan van de Estonia hebben de ouders van Tom de Klerk uit Kapelle, die bij de ramp om het leven kwam, het rouwproces nog niet kunnen afsluiten. Er zit te veel boosheid in de weg. Ze voelen zich slecht behandeld door de Zweedse autoriteiten en door het Nederlandse mi nisterie van Bui tenlandse Za ken. Er kon geen lachje af bij wielrenner Thomas Dekker toen hij op het podium stond bij het WK tijdrijden voor junioren in het Italiaanse Bardolino. Dekker was tweede ge worden. Ook goed, maar niet bepaald de plek waar de topfavoriet op had gere- kend. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Buitengebied: 21, 22 en 23 van onze redactie economie NEW YORK - De prijs van Ame rikaanse olie is gisteren boven de 50 dollar per vat gestegen. Dat is een reactie op dreigemen ten van Nigeriaanse rebellen om een totale oorlog te beginnen in de oliedelta. De notering van Amerikaanse olie voor levering in november ging in New York ten opzichte van het slot van vrijdag omhoog met tot het hoogste niveau in het bestaan van de termijn- markt. Het vorige record (49,40 dollar) werd geboekt op 20 au gustus. Op de termij nmarkt in Londen werd voor een vat (159 liter) Brent-olie uit de Noordzee een notering neergezet van 45,13 dol lar. Eerder op de dag was dat nog 46,28 dollar. Dat was het hoogste peil sinds de handel in het desbetreffende oliecontract in 1988 begon. Het verschil tus sen Amerikaanse olie en olie uit de Noordzee zit in de kwaliteit. De plotselinge verdere stijging van de prijs had te maken met een verklaring van opstandelin gen in de Nigeriaanse oliedelta. Ze beginnen op 1 oktober een 'totale oorlog tegen de Nigeri aanse staat'. De leider van de re bellen, Mujahid Dokubo-Asari, adviseerde alle oliemaatschap pijen de productie te stoppen. In de delta worden dagelijks 2,3 miljoen vaten olie opgepompt, de totale olieproductie van het land. Afgezien van de situatie in Nigeria zijn er ook andere rede nen voor de stijging van de olie prijs. Zo worden de olie-installa ties in Irak nog altijd bedreigd en staat de olieproductie in de Golf van Mexico onder druk door de orkanen die het gebied teisteren. Bovendien raakten troepen in de Saoedische hoofd stad Riyad slaags met leden van een militante groepering in de stadJeddah. ANP/RTR (Advertentie) IJZENDIJKE - Een 45-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis is gisterochtend om het leven gekomen bij een ongeval op de Mauritsweg in IJzendijke. De vrouw is vermoedelijk in een bocht rechtdoor gereden. Ze schoof het talud van een dijk af, waarna haar auto onderstebo ven in de sloot tot stilstand kwam. Haar auto werd rond kwart over acht ontdekt. De vrouw was toen al overleden. Het onge val moet volgens de politie eni ge uren hiervoor hebben plaats gevonden. foto Peter Nicolai Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mgn (postlbankrekemngnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan snrmssHssssso" Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.95 Ik geef daarbi) éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproef geldt eenmalig binnen zes maanden) dl Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso (€19,951 O per kwartaal met automa tische incasso 58,00) O per jaar met automatische incasso 222,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1