Forthomme weerstaat superserie PZC SP( Taf el tennissters SAR herboren na zware eerste helft Spanje in finale Daviscup tegen Verenigde Staten Oosterschelde blijkt weer ideale zeilplek Sigaretje om bij te komen Dick van Uum steelt de show met record, Delta/Ockenburgh boekt maximale zege 22 Wasmachine Vernieuwing Trappen J: Excuses Hobby RUGNUMMER maandag 27 september 2004 door Joop van den Oudenhoven GOES - De driebanders van Delta/Ockenburgh waren giste ren niet te stuiten. Zelfs niet door een sensationele serie van 21, de hoogste serie van dit lo pende seizoen. Dick van Uum van de gasten van GSA Schip hol overtrof in Goes de serie van 17 van Jean van Erp van Gebr. van Wanrooij. maar moest des ondanks de partijzege aan Ro land Forthomme laten. Zoals ook zijn medespelers de zege aan hun tegenstanders moesten laten. Delta/Ockenburgh zege vierde overduidelijk met 8-0, en rukte daardoor op naar de vijf de plaats in de rangschikking. Soms zijn biljarters net mensen en dus kinderachtig. Neem nu vorige week het sterrenteam van Crystal Kelly. Na de neder laag in Goes werd het materiaal afgekraakt alsof het wegwerp- materiaal was. Maar gisteren maakte Dick van Uum van het bezoekende GSA Schiphol een ongelofelijke serie van 21 op de zelfde tafel en met dezelfde bal len. En dus: ditmaal hulde voor het materiaal. Frans van Schaik kreeg op de zelfde tafel een vreselijk pak slaag van Jean Paul de Bruijn (50-10 in 24 beurten). Dat de te leurstelling dan groot is. is lo gisch. Maar dat de sportiviteit op zo'n moment ook verdwenen is, niet. Een felicitatie voor de winnaar kon er van de gefrus treerde Amsterdammer niet af. Gelukkig werd dit nare trekje van Van Schaik ruimschoots overvleugeld door het mooie spel van Jean Paul de Bruijn. De Zeeuws-Vlaming kende een aan eenschakeling van hoogtepun ten. Alleen kort na de pauze pres teerde hij een paar beurten min der. maar verder was het groots. In 24 beurten finishte hij en weer leverde hij een partij boven de magische grens van 2.000 af. Desondanks bleef Van Schaik lang geloof houden. Hij zei tij dens de onderbreking, in de wandelgangen, nog alle vertrou wen in een goede afloop te heb ben, ook al was de tussenstand op dat moment 25-5 in dertien beurten. „Zo kan het niet blij ven lopen. Ik voel me goed dus het tij keert vanzelf. De Bruijn blijft zo niet spelen, zeker we ten." Terug aan tafel liet de Hul stenaar zien dat Van Schaik het mis had. Meteen werd de gena deklap uitgedeeld middels een serie van negen. Van Schaik was nergens en toonde zijn (slechte) wedstrijdmentaliteit. De Bruijn trok zich hiervan niets aan en maakte de partij professioneel af. De Bruijn na zijn slachtpartij: „Ik speelde goed. Ik wil hier voor eigen pu bliek graag wat laten zien. Vo rig seizoen was ik in de Bel gische competitie beter op dreef dan hier. Nu wil ik hier ook top zijn en dat lukt tot nu toe aar dig. Daar ben ik blij mee." „Waar ik ook tevreden mee ben", vervolgde De Bruijn, „is de reactie die ik kreeg van Ger- win Valentijn. Hij belde op om uit te leggen dat zijn ongenuan ceerde uitspraken over mijn aan wijzing voor het WK in Rotter dam niet tegen mij maar tegen de bond waren gericht. Dat vond ik sportief van hem. Ik had daar toch wel even een verve lend gevoel aan overgehouden, maar de lucht is nu geklaard." Bewondering Nadat Henk Habraken zijn par tij tegen Frans de Vries na een aarzelend begin tot een goed ein de had gebracht, zag het er bij de rust goed uit voor de thuis ploeg. Maar na de hervatting rees er een grenzeloze bewonde ring voor de prestatie die Dick van Uum leverde bij een tussen stand van 9-15 in het voordeel van Roland Forthomme. Wat een normaal ogende serie leek te worden, groeide allengs uit tot een uniek gebeuren, De partij op de andere tafel werd er zelfs voor onderbroken. Onverstoor baar scoorde de jonge Utrechter het ene punt na het andere. Pas bij 21 stopte de teller. Een dave rend applaus volgde. Maar For thomme liet zich niet uit het veld slaan en antwoordde met Het Spaanse supertalent Rafael Nadal stort ter aarde als hij beseft dat hij zijn land naar de finale van de Daviscup heeft geloodst niet zijn zege op Arnaud Clément. foto Andrea Comas/RTR van onze sportredactie ALICANTE - Spanje heeft zich gisteren in Alicante geplaatst voor de finale van het tennistoer nooi om de Daviscup. Het win nende punt tegen Frankrijk werd binnengehaald door de achttienjarige Rafael Nadal te gen Arnaud Clément: 6-4 6-1 6-2. Spanje speelt tussen 3 en 5 de cember in de eindstrijd tegen de Verenigde Staten, dat zich zater dag in Charleston al kwalificeer de door met 3-0 een beslissende voorsprong tegen Wit-Rusland te nemen. Het derde punt kwam op naam van het broederpaar Bob en Mike Bryan in het dub belspel tegen Max Mimyi en Vla dimir Voltsjkov: 6-1 6-3 7-5. Zij rondden het voorwerk van Andy Roddick en Mardy Fish in de en kelspelen bekwaam af en bleven ongeslagen in de Daviscup. Voor de VS is het de eerste Da- viscupfinale sinds 1997. De Spanjaarden hebben het thuisvoordeel en zullen met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid een gravelbaan aanleg gen in een indooraccommodatie. Voor hen werd het tegen Frank rijk de derde finaleplaats in de laatste vijf jaar. Teenager De Spaanse captain Jordi Arre- se gokte met de vervanging van Carlos Moya door Rafael Nadal. Die had weliswaar in het dub belspel met Tommy Robredo ge wonnen, maar in het enkelspel had hij pas twee duels ervaring, met wisselend resultaat. Het zag er tegen Clément even donker uit, toen de linkshandige teena ger in de eerste game zijn opslag verloor en daarna geen punt maakte, toen Clément serveer de. Bevrijd van de zenuwen ging Nadal plotseling weergaloos ten nissen en stoof hij naar de over winning in drie sets. ANP/RTR series van 5. 0. 8,1, 3,3 en 2. Bei de spelers lieten zich ook daar na niet onbetuigd en stevenden gezamenlijk af op de finish. Van Uum leek als eerste te gaan fi nishen, maar struikelde in der tigste beurt bij 49. Forthomme sloot de partij winnend af met de vereiste twee punten en won alsnog een sensationeel verlo pen strijd. Spoormans kon en wilde niet achterblijven bij zijn teamgeno ten en versloeg landgenoot Ron- ny Daniels met 50-35. door Sven Bakker KAMPERLAND - Een over vloed aan regen en wind zorgde ervoor dat er zaterdag tijdens de United 4-zeilwedstrijden in Kamperland slechts afgepeiger de zeilers de kade opzochten. Na afloop van de races op zon dag - toen de weersomstandighe den met veel zonneschijn aan merkelijk beter waren - hadden de jonge zeilers tenminste een fittere aanblik. Afgelopen weekeinde werd op Roompot Marina te Kamper land de vierde en laatste serie wedstrijden gevaren. United 4 Sailing organiseerde deze wed strijden. De stichting wil funge ren als een platform voor jeugd- zeilen en daardoor de jeugd- zeilsport bevorderen. Vier wed strijden werden er dit jaar ge houden, waarvan de vorige drie in Hoorn, Muiderzand en Wor- kum. Voor het eerst in het tienja rige bestaan van United 4 Sai ling werden er races op de Oos terschelde gehouden. En dat bleek voor herhaling vatbaar. De Oosterschelde is een prima locatie; een vrij afgesloten stuk zee, maar desondanks met na tuurlijke elementen als stro ming, eb en vloed, wind en re gen. Voor de meeste jonge zei lers was het een hele omschake ling - zij zijn gewend om op zoet waterpiassen te racen. „De ene zeiler heeft nou een maal meer voordeel van de wind dan de andere zeiler", legde Hans Platteeuw, coördinator van Roompot Marina en 'zelf ook actief zeiler, uit. „Vooral het omgaan met de verschillen de stromingen is een hele kunst op zich. En denk ook aan de wedstrijdleiders. Met al die ele menten is het moeilijk om een goed parcours uit te zetten." Zeeland is een ideale plek om zeilwedstrijden te organiseren, en toch: zoveel races zijn er niet. Dat heeft vooral te maken met de afstanden die de zeilers - met de boot op de aanhangwagen - moeten worden afgelegd om op de plaats van bestemming te ko men. Eenmaal aangekomen in Zeeland blijkt het echter een uit stekende locatie. Platteeuw: -Vroeger had je nog zeilwedstrijden van Breskens naar Zierikzee. Dat was pas af zien. Hier heb je het mooiste zed- water van Nederland, zeker be ter dan op de andere drie loca ties; Hoorn, Muiderzand en Wor- kum." Dat het op zaterdag hard woei en regende stelde niet iede re zeiler op prijs - het kwam de heroïek in ieder geval wel ten goede. Blauwe lippen van onder koeling waren eerder regel dan uitzondering. Ook Hansebas Meijer (11) uit Oost-Souburg had het koud. Meijer zeilt inmid dels al vier jaar en behoort m zijn klasse, de Optimist (tot vijf tien jaar), bi] de beste vijftien van Nederland. Door zijn goede optreden dit weekeinde - na vijf races (9e-10e-4e-le-6e) vond hij zich terug op de zevende plaats - mag Meijer zich lid van de Ne derlandse kernploeg noemen. „Ik ben de jongste zeiler uit de topvijftien van Nederland", zei 'Hansebasje'. „In de kernbond heb je het voordeel van betere trainingen. Ook kun je mee doen aan de EK of WK. Uitein delijk wil ik de top bereiken, maar dan zal ik als ik veertien ben wel moeten overstappen naar de Europe-klasse." De beste Zeeuwse prestatie werd neergezet door de zusjes Froukje (17) en Veronique (15) van der Werff. In de 420-klasse vaarden de Van der Werffs zes prima races (le-3e-le-9e-12e- 2e), waardoor zij een tweede plaats in het klassement vei ligstelden. „We zeilen eigen- I lijk al ons hele leven", liet Froukje, de oudste van de twee, weten. „Bij de afgelopen WK eindigden we zo rond de twintig ste plaats, maar toen ging het niet echt goed. Binnen een paar jaar willen we de overstap ma ken naar de 470-klasse. Dan kun je ook deelnemen aan de Olympische Spelen. Maar dan moet je wel naar de Spelen van 2012 kijken, want 2008 halen we nog niet." Middelburger Erwin Veldman (20) haalde een toptienplaats in j de Laser-klasse. Hij finishte als vijfde. Igor van Zalinge (16) le verde een beste prestatie in de Splash-klasse. De Vlissinger zeilde naar een zesde positie. Peter Boeve, de trainer van zondag- amateurkampioen HSC'21, geloof de vrijdag zijn eigen oren niet. Een van zijn spelers, Lars Bakker, meldde zich om een wel heel bijzondere reden af. Hij kon een wasmachine winnen. „Maar daarvoor moet hij wel een tijd lang op die wasmachine blijven zitten, waardoor hij niet kan trainen", sneer de de oud-international. „En bij zo'n club moet ik nu werken..." Bakker bleef echter achter zijn keuze staan, 's Avonds, na elf uur 'zitten' was hij de trotse eigenaar van de betreffende wasmachine. „Het zal in de beleving van de trainer absoluut onprofessio neel zijn, maar als student heb ik het niet al te breed. En 500 euro verdien ik nergens in één dag." Boeve gunde Bakker gisteren voor het duel met RKHW geen basisplaats. In de tweede helft mocht de aanvaller in vallen, maar kon aan de 1-1-stand niets meer veranderen, zodat de titel verdediger van de hoofdklasse C on der leiding van Boeve nog steeds geen overwinning geboekt heeft. GPD De Nederlandse basketbalcompeti tie krijgt in de eredivisie komend jaar een nieuwe opzet. Omdat Aris Leeuwarden er als elfde ploeg bij is gekomen, heeft de Federatie Eredivi sie Basketball (FEB) er voor gekozen om geen dubbele competitie meer af te werken. Hierbij speelde ook mee dat de competitie dit jaar pas laat be gint vanwege de EK-kwalificatiewed- strijden van het Nederlands team. Na het eerste deel van de competitie wordt de eredivisie gesplitst in twee groepen; de eerste poule telt zes teams: de nummers 1, 3, 5, 7, 9 en 11, de tweede poule telt vijf teams: de nummers 2, 4, 6, 8 en 10. Vanwege het ongelijke aantal wedstrijden van de teams is besloten dat gedurende de ge hele competitie de rangschikking wordt berekend met het zogenoemde winst-verlies-percentage. Hierbij wordt het aantal gewonnen wedstrij den gedeeld door het totaal aantal ge speelde wedstrijden. Na het tweede deel van de competitie beginnen op 23 april de play-offs om de landstitel. ATHENE - De Duitse amazone Bettina Eistel ontspant zich met een sigaretje na haar afmattende kuur tijdens de paralympische teamwedstrijden dressuur in het Atheense Markopoulo Olympic Equestrian Center. Eistel veroverde met haar team de zilveren medaille. Groot-Brittannië werd olympisch kampioen, Ne derland legde beslag op het brons. foto Spyros Chorchoumpas/EPA oost Blokland heeft de langste trap- penloop van Nederland gewonnen. De steepleloper uit Gouda besteeg za terdag de 745 treden van het 37 verdie pingen hoge kantoor van Nationale Nederlanden in Rotterdam in precies 6 minuten en 34 seconden. Hij verbe terde daarmee zijn oude toptijd van 6.47. Mark Kwakernaak kwam als tweede boven in 6.39 en Evert Gielen was derde in 6.46. Snelste vrouw was Marleen van der Graaff in 8.36. De prominentste deelnemer aan het jaarlijkse evenement was de Noor Jo- hann Olav Koss. De oud-olympisch kampioen schaatsen nam na de uitput tende wedstrijd een cheque van 15.000 euro in ontvangst. Dat geld is bestemd voor Right to Play, een instantie die sport en spel aanbiedt voor kinderen uit achtergestelde gebieden. ANP De aanhang van voetbalclub FC Utrecht eist excuses van de Am sterdamse burgemeester Job Cohen. Dit naar aanleiding van het feit dat de Amsterdamse commissie voor poli- tieklachten de mobiele eenheid (ME) een stevige tik op de vingers heeft ge geven. De commissie stelt dat de ME op 21 april 2002 excessief geweld heeft ge bruikt tegen fans van FC Utrecht. Op die dag kwam een trein met Utrechtse supporters aan bij de Amsterdam Are na en werd de leus 'Harnas, harnas, Jo den aan het gas' aangeheven. Alle 670 supporters werden teruggestuurd naar Utrecht. Het optreden van de ME was hardhan dig, te hardhandig, vonden ze in Utrecht. Fans dienden klachten in en een onafhankelijke commissie heeft ze in het gelijk gesteld. „Nu is het tijd dat Cohen zijn excuses aanbiedt," stelt Ben ten Boden, voorzitter van de supportersvereniging. „En graag net zo publiekelijk als hij ons als tuig heeft afgeschilderd." Die excuses vin den ze in Utrecht belangrijker dan schadevergoedingen. De supporters willen bovendien dat de ME'ers die zich hebben misdragen, ook niet meer in die functie actief kun nen zijn. „Als dat gebeurt," stelt Ten Boden, „zou het kunnen dat wij in de toekomst weer massaal naar Amster dam gaan. En niet met 150 man. Er heerste bij ons angst voor de Amster damse politie." Cohen onderschrijft overigens niet alle bevindingen van de commissie. Hij stelt dat in een aan tal gevallen „het politiegeweld op het supportersgeweld volgde." Utrechtse supporters klaagden ook dat ME'ers niet te identificeren waren. Daarover heeft Cohen advies gevraagd aan mi nister Remkes van binnenlandse za ken. De commissie voor politieklachten oordeelde vorig jaar ook al dat de ME onnodig veel geweld had gebruikt te gen Rotterdamse fans na afloop van Ajax-Feyenoord in 2002. Inmiddels hebben acht Feyenoord-fans een scha devergoeding gekregen. GPD De 51-jarige John Panhuysen uit Amsterdam bezoekt al negentien jaar amateurvoetbalwedstrijden en struint daarbij stad en land af. 's Za terdags en 's zondags trekt de Amster dammer erop uit om zoveel mogelijk verschillende clubs te bezoeken. Za terdag was hij met zijn vader in Axel te gast. Het duel tussen AZW en Ar- nemuiden was op de kop af zijn elf honderdste wedstrijd in het amateur voetbal. Het leverde hem na een reis van 224 kilometer een jubileumboek van AZW op. De amateurclubs in de regio zijn ge waarschuwd, want na district Noord is dit jaar Zuid 1 zijn doelwit. John Panhuysens excentrieke hobby bracht hem vooral veel voetbalple- zier. De Amsterdammer, die een feil loos geheugen heeft, vertelde voor de tweede keer in Zeeuws-Vlaanderen te zijn. „De eerste keer was op 10 april 1993: Hoek-Excelsior Maassluis. Met openbaar vervoer gereisd. Met de trein en de bus naar de pont Kruinin- gen-Perkpolder. Van daar met de bus naar Hoek." De hoofdstedeling be zocht eerder onder meer Rillandia, De Meeuwen, Krabbendijke en Arnemui- den en wil alle clubs in Nederland een keer uit en thuis zien. Zijn hobby le verde hem duizenden scalps op. Fo to's van zijn woonkamer, die hij in Axel bij zich had, vormden daarvan een bewijs. Vaantjes, sjaals, program maboekjes, presentatiegidsen, mi ni-shirts, petten en ijsmutsen versie- Elf van de achttien ploegen in de eredivisie hielden dit weekeinde 'de nul'. Daaronder waren drie 0-0-wedstrijden. Het nul-record staat niettemin op twaalf ongepasseerde keepers in een weekend. Dat werd in het eerste weekeinde van mei 2002 bereikt. Toen werd ook slechts twaalf keer gescoord in negen duels, dit weekeinde was dat negentien keer. ren zijn interieur. Panhuysen, die zon dag op de terugreis Unitas'30 in Et- ten-Leur (tweede klasse E) bezocht, kondigde in Axel aan binnenkort voor de derde keer naar Zeeuws-Vlaanderen te reizen. „Ik bel van tevoren altijd of de wedstrijd doorgaat", vertelde hij. „Als er niks tussen komt, ga ik op 24 oktober naar Terneuzen tegen Triborgh." door Alex Krappen KLOOSTERZANDE - De SAR- vrouwen hebben in de eerste di visie een zwaarbevochten 7-3- overwinning geboekt op Vice Versa. De stand bij rust was 2-3. De mannen van Arnemuiden herstelden zich van de tegenval ler van vorige week met een 8-2-zege op Ilac 2. Met de 2-3-ruststand mocht SAR eigenlijk nog blij zijn. de twee punten kwamen op het bord door twee heel nipte over winningen van de thuisploeg, terwijl Vice Versa de winstpun ten gemakkelijk binnensleepte. Na de rust waren de mentaal sterke Zeeuws-Vlaamsen echter oppermachtig. Kim 't Hooft bleef ongeslagen voor SAR, Si- mone de Klerk won tweemaal, Naomi Schelfhout voegde daar één zege aan toe. SAR staat der de. Een klasse lager kopieerden de reserves van SAR het resultaat van vorige week: 6-4-verlies. Victoria is echter een veel min dere tegenstander dan Toren- stad, dus tevreden kunnen de Kloosterzandse vrouwen niet zijn. Resultaat van deze neder laag is een voorlopige vijfde plaats, en dat is een gevaarlijke plaats in een poule waarin de middenmoot aan elkaar ge waagd is. Magistraal De mannen van SAR sleepten vijf nuttige punten binnen tegen het sterker geachte Ilac. Dat was vooral te danken aan een magistraal optreden van Dennis Verdurmen, die niet te bespelen bleek voor zijn Goudse tegen standers. Pascal Neve won één partij, Leon van Boven won niets. SAR staat gedeeld laatste in de tweede divisie. In de derde divisie herstelde Ar nemuiden zich van het matige begin van vorige week met een 8-2-zege op Ilac 2. Frank Boute en Mare Hackenberg bleven bei den ongeslagen, Jan Steijn won één potje. Arnemuiden staat tweede, maar Brandersstad 2 lijkt vooralsnog niet te stoppen in deze klasse. In de andere poule kwam TTC Middelburg niet verder dan 5-5 tegen Scylla 3. Voor de hoofdste delingen wonnen Jan HenkBom- hof en Marijn Veijgen beiden tweemaal, Wesley Wegman kwam éénmaal tot scoren. Ge volg van dit resultaat is da! TTCM nu tweede staat, met vier punten achterstand op het ver rassend sterke Shot'65. In de hoofdklasse liep SAB 2te gen de tweede nederlaag op nj aan. Ditmaal was TTC Middel burg 2 te sterk: 6-4. Voor SAB 2 won Johan 't Hooft tweemaal Mare Maas en Kim 't Hooft won nen beiden één partij. Bij TTCM 2 bleef Leo Zuidweg ongesla gen, Willem-Jan Duininck toon de met twee zeges aan weer hele maal terug te zijn.. In dezelfde poule verloor Arnemuiden 2 mei 7-3 van titelfavoriet Belcrum! Robert Steenbeek won twee maal, Hans Oosterling won één partij. Van de Zeeuwse teams in deze klasse staat Arnemuiden! er het beste voor. SAR 2 a TTCM 2 staan beiden onder de rode streep. Draai In de meisjes A-klasse verloor SAR met 6-4 van Stiphout. As- tri d Jacobs en Chantal Remone zorgden beiden voor twee pun ten. Anika Remorie kon haar draai nog niet vinden en won geen wedstrijd. De Zeeuws- Vlaamsen staan nu vijfde, één punt achter Stiphout. In de jongens B-klasse speelde. TTC Middelburg in een mara thonpartij gelijk tegen Flash:1 5-5, Bijna alle partijen gingen in vijf games, Emiel de Rijp beleefde een sterke dag mf. drie zeges. Wouter van de: Mark won twee partijen. In de zelfde poule won Arnemuiden met 7-3 van Flits. Namens Arne muiden bleef Arjan Korstan? ongeslagen, Wilbert Popped en Lindert Moerdijk zorgden voor de overige punten. Arne muiden en TTCM delen de kop positie in deze klasse, volgende week staat de derby op het pro gramma. In de C-klasse boekte Reynaert een afgetekende overwinning o? VDN/Sala- manders: 9-1- 0? een schoonheidsfoutje Tsjung Yuen Zhang na was de Hulster ploeg oppermacht Reynaert staat nu aan kop, c? twee punten gevolgd doorTava- zo 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42