Hulst vestigt hoop op meevaller EEN REIS OM DE WERELD IN 80 BOEKEN. Boog kan niet altijd gespannen zijn Zeldenrust-Steelant begint volgend jaar met tweetalige lessen Helletochten op verkenning door Den Bekaf Geen ruimte voor nieuw beleid in begroting voor 2005 zaterdag 25 September 2004 2j^ door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu- zen begint volgend schooljaar met het aanbieden van tweeta lig onderwijs in de vwo-brug- klas. Dit betekent dat Engels als in structie- en communicatietaai wordt gebruikt bij minstens de helft van de vakken. Tweetalig onderwijs is bedoeld voor goe de, zeer gemotiveerde leerlin gen. Een intakegesprek maakt daarom onderdeel uit van de toe latingsprocedure, biet initiatief is ingegeven door het feit dat op universiteiten ook steeds meer de Engelse taal wordt gebruikt. Bovendien kun nen leerlingen die de tweetalige opleiding hebben gevolgd, zon der problemen naar buitenland se universiteiten. „Ze leren Engels op een voor-academisch niveau beheer sen", zegt rector T. Franke- mölle. „Ze krijgen het Interna tionaal Baccalaureaat als be wijs dat ze een zeer complete En gelstalige opleiding hebben vol tooid. Dat certificaat verschaft toegang tot internationale uni versiteiten." Verder wordt extra aandacht be steed aan Europese en interna tionale oriëntatie, zowel binnen als buiten de lessen. Internatio nale contacten met andere scho len, instellingen en organisaties spelen hierbij een belangrijke rol. „Naast het vergroten van de beheersing van het Engels is het bieden van een internationaal perspectief zeker zo belang rijk." De invoering van tweetalig on derwijs betekent dat een flink aantal docenten moet worden opgeleid om lessen in het Engels te kunnen geven. „Daar is veel animo voor", zegt rector Franke- mölle. „Er hebben zich flink wat docenten aangemeld." De Universiteit Nijmegen komt bin nenkort naar Terneuzen om de docenten te beoordelen op ge schiktheid. Die krijgen daarna een zogenaamd cursus Class room English „Plus dat zet»» tot drie jaar lang wekelijksb. geschoold worden. Die c®™ wordt afgesloten met het Cai bridge examen Engels. Dusï lessen worden zeker niet ven in een soort steenkolS gels." Modegril Brugklasleerlingen die volgend schooljaar de tweetalige oplej ding willen volgen, krijgen,™ een intakegesprek. „Om te Ifc ken of die keuze wel bij die leer ling past", zegt Franken»' „Want het mag zeker geenmndea gril worden." Het Zeldenrust-Steelantcoliege wil volgend schooljaar beginnen met één klas met ongeveer 25 leerlingen. HULST - Wandelclub De Smok kelaars in Stekene (B) houdt morgen voor de negentiende keer De Helletochten. Veel Zeeuws-Vlaamse wandelaars zijn lid van deze club. Het is al weer de zesde wande ling van De Smokkelaars dit sei zoen. De Helletochten gaan door de rijke natuur van het stukje Stekene boven de express- weg, een gebied met veel bos en natuurgebieden zoals De Stror pers, 't Koninklijk Bos, Den Bek af en 't Speelhof. De naam Helle tochten verwijst naar de wijk (Hellestraat) en de vertrekzaal ('t Helleken) aan het Prekeke-' plein. De afstanden bedragen zes, twaalf, twintig en dertig ki lometer. Inschrijven kan tussen 8.00 en 15.00 uur. Deelname kost 1,25 euro. Leden van de fe deratie betalen een euro, De laatste wandeling van dit sei zoen van De Smokkelaars is de Kerststallentocht, zaterdag 18 december. De Smokkelaars ont vangen jaarlijks tussen de acht-, en tienduizend wandelaars. door Frank van Cooten HULST - Wethouder P. Wee- maes van de gemeente Hulst hoopt op een financiële meeval ler van het Rijk om volgend jaar ruimte te hebben voor nieuw be leid. Hij zei dat gisteravond tij dens de vergadering van de ge meenteraad. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad de begroting 2005 in november gaat vaststellen. Het college heeft het financiële huishoudboekje deze week rond gekregen. B en W hopen de gemeenteraad zo snel mogelijk de benodigde stukken te geven. De raad wil dat ook om vertraging te voorko men. „De begroting komt zo snel mogelijk in de raadscom missie Middelen. Er is nog vol doende tijd om spijkers met kop pen te slaan", zei Weemaes. „Ik kan nu al zeggen dat het een heel zware begroting is met con sequenties waar we heel diep over moeten nadenken. Er is geen ruimte voor nieuw beleid. Daarom hoop ik op een finan ciële meevaller van de rijksover heid." Ook burgemeester J.F. Mulder sprak gisteravond over een moeilijke en lastige begro ting 2005. Vanwege de financiële proble men vonden met A. Totté (CDA) en H. Neefs (Groot Hulst) het te belachelijk voor woorden dat het college meer dan een ton wil uittrekken voor de ruiming en herinrichting van een deel' van de begraafplaats in Graauw. Volgens Neefs gaat het in Clinge om vrijwel dezelfde klus, die daar voor veel minder geld wordt geklaard. Totté vindt het te gek voor woorden dat de ge meente blijkbaar vastzit aan het bedrijf dat het bestek voor Graauw heeft gemaakt. Volgens wethouder E. de Deck- ere gaat het echter nog slechts om een bestek. De aanbesteding moet nog plaatsvindenDat is op 18 oktober. Dus kan de uit eindelijke prijs goedkoper uit pakken. A. Hegger (Progressief Hulst) nam alvast een voorschot op de behandeling van de begroting 2005. Ze diende een motie in voor de uitbreiding van de ter rassen van de cafés 't Raedt- huijs. 't Anker en De Boy aan de Grote Markt, Dat moet in de be groting 2005 als prioriteit wor den opgenomen. Hegger herinnerde de raad aan een verkiezingsbelofte van een paar jaar geleden. Het college stelde de cafés een uitbreiding van het terras aan de overkant van de straat voor, maar dat vin den de kasteleins te gevaarlijk. Er valt alleen te praten over uit breiding van de huidige terras sen. Wethouder E. De Deckere deelde mee dat de gemeente de drie ingediende tekeningen van de caféhouders zal behandelen. Volgens wethouder Weemaes komt het college waarschijnlijk in december met een voorstel over uitbreiding van de terras sen. De meerderheid van de raad vond de motie vanwege deze toe zegging te ver gaan. De raad is echter wel voorstander van de uitbreiding, alleen is nu nog niet duidelijk hoeveel geld die kost. De raad wacht daarom het voorstel van het college af. „En als de caféhouders de uitbrei ding via een nieuwe baatbelas ting grotendeels zelf gaan beta len, kunnen we dat natuurlijk al leen maar toejuichen", zei Tot té. De raad nam gisteravond wel een amendement aan van de Pv dA om de af te sluiten inten tie-verklaring met de Woon- stichting Hulst en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen te verande ren. In deze verklaring staat nu dat de gemeente aan alle huurders die moeten verhuizen een ver- huisvergoeding van 2268 be taalt. Dat geldt volgens het aan genomen amendement nu alleen voor mensen die verhuizen naar een sociale huui-woning. Men sen die naar een koopwoning verhuizen, moeten de vergoe ding van de corporatie krijgen. Wethouder De Deckere onder handelt vandaag met de corpora ties over de ondertekening van de verklaring. De vertegenwoordigers van de de verschillende deelnemende landen: vlnr de Fransen Pierre Morrou en André Tramcourt, de Belg Jos Van den Stappen, voorzitter Wim de Keijzer en George d'Haens van de Terneuzense schutters. foto Peter Nicolai door Edy de Witte TERNEUZEN - De boog kan niet altijd ge spannen staan. En dat is maar goed ook. Het aanhalen van de vriendschapsbanden, dat is waar het om ging tijdens de interna tionale verbroederingswedstrijd van de Ne derlandse Bond van Wipschutters met de Belgische en Franse sociëteiten. Die werd gisteren gehouden op het terrein van schut- tersmaatschappij De Westerschelde in Ter- Zelfs de meest fanatieke boogschutter vond het gezellige onderonsje belangrijker dan het punten schieten bij de wedstrijd. Tussen de buien door richtten de ruim honderd schutters wel hun pijlen op twee 28 meter hoge staande wippen. „Het vriendschappe lijke karakter van dit sportieve evenement maakte deze schuttersbijeenkomst zeer ge slaagd", zei voorzitter G. d'Haens van de Ne derlandse Bond na afloop. „Dit is de negen de keer dat de drie bonden de handen ineen slaan. Vooral de ontvangst op het stadhuis door burgemeester J. Lonink en sportwethouder C. de Mol-Marcusse Temeuzen maakte op onze buitenlandse vrienden veel indruk. Dat was tot in de puntjes verzorgd." De deelnemers werden 's morgens bij aan komst door loting ingedeeld in peletons van vijf schutters. Deze groepen bleven de hele dag bij elkaar. Allereerst werd de boog ge spannen voor een blokschieting, waarbij al leen de hoge vogel op de wip prijkte. Na een gezamenlijk buffet kreeg het sportieve ele ment 's middags een vervolg met een wed strijd op de volle wip. „In het begin ging het er vrij rustig aan toe", constateerde d'Hae ns. „Maar naarmate de dag vorderde, ble ken de verschillende talen voor de schutters geen sta in de weg meer om als goede vrien den met elkaar op te trekken. Maar ja, de ke len waren toen ook al goed gesmeerd en dat praat blijkbaar wat makkelijker. Van een babylonische spraakverwarring was zeker geen sprake." Volgend jaar tekent de Bond uit België voor de verbroederingswedstrijd. Dan komen de schutters bij elkaar voor een Bourgondisch feestje in Gent. Na een reis om de wereld in tachtig dagen ben je overal even geweest. Heb je overal even de geur kunnen opsnuiven, het eten kunnen proeven, de mensen kunnen gadeslaan. Maar na een reis om de wereld in tachtig boeken, heb je tachtig manieren van leven kunnen doorgronden, tachtig culturen kunnen beleven, tachtig keer weg kunnen dromen in een ander land. Met een boek in je hand, kun je reizen in je hoofd. Waarheen je wilt, hoe lang je wilt en met wie je wilt. Een goede reden om wat vaker naar de boekhandel te vliegen. Steeds weer plezier van karton en papier. Q> X 'en VV EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON. T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND. VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN. VERENIGING GOLFKARTON. KONINKLIJKE KVGO. NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70