Raad eens over Toonbeeldtarief PZC Knaagkever maalt niet om prioriteiten I Meerstromenschool viert feest Aanleg Kluizendok nadert voltooiing 13 forse verhoging akkoord ondanks publiciteitsoffensief kwade cursisten )rie auto's betrokken bij ettingbotsing Experiment met gratis vervoer in regio bepleit Afsluiting Cultuur in de schuur Informatie-avond over Hulsterweg Kinderdierendag in Hulst Zuidbaan A58 bij Kapelle dicht Trimloop voor jeugd Heikant Lezing zaterdag 25 september 2004 :oorRene_ Hoonhorst JEENEUZEN - De meerder en) van de Terneuzense ge- (jeuteraad schaart zich achter 1 li aangepaste voorstel voor het irhogen van de cursustarieven ld het gemeentelijk instituut fonbeeld. De tarieven voor les- beeldende vorming stijgen ,,f procent, de prijs voor de mu- •Jjdessen wordt in twee jaar «dop het niveau van de Zeeuw- muziekschool gebracht. -j5e coalitiepartijen lieten zich jjoderdagavond niet vermur- ifli door het publiciteitsoffen- Jü'van een aantal (voormalige) aisisten en vlammende plei nen van oppositiepartijen, jgisen die een cursus volgen ::lToonbeeld doen dat als hob- J liet de PvdA de cursisten al jrfer weten. Een hobby is geen .visvoorziening en moet daar- n tegen kostendekkende prij- ja worden beoefend, vinden de lidaal-democraten. De kleine instelijke partijen SGP en ftristenUnie wilden de stijging -J lessen muzikale vorming iat geleidelijker laten verlopen sin vier jaar tijd op het niveau 5n de muziekschool brengen. Detot nu geldende kortingsrege- -aen zouden in eenzelfde perio- I yioinnen worden afgebouwd. (J)A en PvdA bleken niet voor gematigde versie te vinden te k waardoor direct duidelijk as dat een nog veel verder ■aand amendement van TOP jeen enkele kans van slagen fed. Functioneren ■fractievoorzitter J. Baart, voormalig wethouder van cul- ïiur, wilde tien jaar de tijd ne- om de tarieven op het ni- van de muziekschool te gen. Als het aan Baart lag, au het functioneren van de mu ziekschool nog eens tegen het icht moeten worden gehouden. .^Toonbeeld net zo goed of be- •ff onderwijs geeft, moet Ter- n niet aarzelen om uit de mschappelijke regeling te sfappen. redactie zeeuws-vla anderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Zoals verwacht mocht worden, kreeg de TOP-man de handen van velen op de publieke tribu ne op elkaar. De meeste fracties voelden echter niets voor zijn ideeën, omdat de gemeente fi nancieel krap zit en goed moet afwegen waar ze geld voor wil uittrekken. Uiteindelijk stem den alleen GroenLinks, TOP en GBK tegen het voorstel voor ta riefverhoging. De WD heeft weinig op met de Muziekschool en trekt ten strijde tegen het feit dat muziekleerlingen in de voor malige gemeenten Axel en Sas geen les kunnen volgen bij Toon beeld. De liberalen waren tot het eind toe dan ook vóór een veel gematigder prijsverhoging dan burgemeester en wethou ders voorstelden. Pragmatisch Toch stemde de WD vóór het voorstel. „Je moet ook pragma tisch zijn. Het huidige voorstel is al een hele verbetering ten op zichte van een eerder voorne men. Om te voorkomen dat dat eerste plan weer opduikt, moe ten we wel akkoord gaan met dit voorstel", verklaarde WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen. De (oud-)cursisten op de publieke tribune waren te leurgesteld over het raadsbe sluit 'hoewel we het hadden zien aankomen'. Een aantal Toonbeeldleerlingen wacht nog op een brief van de gemeente over de exacte tarieven alvorens te beslissen of op de valreep wel of niet voor een cursus wordt in geschreven. IERNEUZEN - Op de Buitenha- len in Terneuzen heeft zich gis- itren rond 16.45 uur een kop-staartbotsing voorgedaan raarbij drie personenauto's wa ren betrokken. Sen 52-jarige automobilist uit M moest afremmen voor het rerkeer. Twee auto's die achter reden, bestuurd door een Terneuzenaar en iffl 47-jarige vrouw uit Axel, sonden niet meer op tijd stop- Bi. Een kettingbotsing was het «volg- 3e 47-jarige bestuurster liep sai pijnlijke borst op, de twee adere bestuurders kwamen st de schrik vrij. Twee auto's iepen schade op. Beelden uit de film Groede in zwart-wit. door René van Stee GROEDE - Restauratie van de Neder landse hervormde kerk aan de Markt in Groede is hard nodig. Daarom houdt de restauratiecommissie zaterdag 9 okto ber een Zeeuwse avond die het nodige geld in het laatje moet brengen. „De kerkenraad houdt vast aan het be gin van de restauratie in 2005", vertelt voorzitter T. Soeting van de Stichting Behoud NH Kerk Groede. „Tot onze schrik staan we niet meer op de priori teitenlijst van de gemeente Sluis. De re den hiervoor is onduidelijk, want net als de Rijksmonumentenzorg onder schrijft ook de gemeente de noodzaak tot restauratie." Nieuwe lijst De gemeente werkt aan een nieuwe prio riteitenlijst. Voor het kerkbestuur is dit aanleiding om een snelle restauratie nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht te brengen. Ondertussen doen de bonte knaagkever en de boktor hun ver woestende werk. De schade aan de bal ken in het dak is aanzienlijk. Ook ver pulveren de binnenmuren doordat er zout in zit. Verder is de kerktoren in slechte staat. „We kunnen niet meer wachten, want de bonte knaagkever en de boktor hou den geen rekening met een prioriteiten lijst. Verder komt een pleisterlaag uit 1976 door de werking van het zout in steeds grotere stukken naar beneden. Daardoor ontstaan gevaarlijke situaties die het kerkbestuur op niet al te lange termijn kunnen dwingen de kerk voor zowel kerkdiensten als sociaal-culture le activiteiten te sluiten", benadrukt Soeting. Op basis van een bouwkundig rapport worden de kosten van de restauratie op 700.000 euro geraamd. Ruim anderhal ve ton moet opgebracht worden door de kerkgemeenschap. Momenteel staat de teller op 85.000 euro. Dankzij de Zeeuwse avond op 9 oktober hoopt de restauratiecommissie een fors bedrag binnen te halen. Centraal staan het Zeeuwse lied en de geschiedenis van het dorp en de kerk. Klapper van de avond is een optreden van Ambras. De band komt uit het Land van Hulst. Het kwartet zingt vooral oude liedjes. Band lid Piet Scheerders duikelt het liedmate riaal op allerlei plaatsen op. Ook wor den oude Nederlandse liedjes en versjes uit een andere streek door de groep om gezet in sappig Zeeuws-Vlaams dialect. Zwart-wit Voorafgaand aan het optreden is er ook de première van de film Groede in zwart-wit. Jan van Baarle uit Groede kreeg de beschikking over unieke film opnamen uit de periode 1936 tot 1949 van de toen bekende dorpsarts Jongs- ma. Hij filmde niet alleen zijn gezin, maar ook het leven in het dorp. In de film worden de familiekiekjes niet ge bruikt, maar wel opnames van de oude molen in de Molenstraat en de brand van de kerktoren op de Markt in 1949 en de herbouw ervan. In de film wordt niet gesproken. Wel is in de montage passende pianomuziek toegevoegd. Belangrijker zijn waarschijnlijk de op names van allerlei festiviteiten in het dorp, zoals naar aanleiding van de vie ring van het veertigjarig jubileum van koningin Wilhelmina in 1938 en de troonsbestijging door Juliana in 1948. Groede had destijds een traditie van feestelijke optochten met rijk versierde praalwagens die in een lange rij voorbij trokken. „Massa's volk amuseerden zich met allerlei spelen op de Markt. In twintig minuten wordt er een prachtig beeld geschetst van het dorpsleven van vroeger. Het is echt een feest van her kenning, waarin veel oude Groedenaren een prominente rol spelen", vertelt een enthousiaste Soeting. De dvd met de oude beelden van Groe de is te koop voor 13 euro. Toegangs kaarten voor de Zeeuwse avond kosten 25 euro. De kerk is dan geopend vanaf 19.30 uur. TERNEUZEN - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen moeten het idee van oud-staatsecretaris M. van Huiten oppakken om in de regio een proef te doen met gratis openbaar vervoer. Het Terneuzense LPF-raadslid C. Freeke pleit daarvoor in schriftelijke vragen aan het col lege. Van Huiten doet zijn idee ën uit de doeken in zijn boek Gratis openbaar vervoer, eerst voor gehandicapten en senioren en daarna voor iedereen. In Bel gië is twee jaar geleden begon nen met gratis openbaar vervoer buiten de spits voor gehandicap ten 65-plussers en kinderen on der de 12 jaar, Tussen 2001 en 2003 nam het aantal reizigers met tram en bus met 100 mil joen toe. De provincie Zeeland heeft becijferd dat gratis open baar vervoer 27 euro per inwo ner per jaar kost. Te duur. Maar je kunt het volgens Van Huiten ook anders zeggen: een dubbel tje per inwoner per dag. „Is het dan nog te duur?" GROEDE - Uniek was de fusie van de protestants-christelijke en rooms-katho- lieke scholen in Groede in 1984. Vrijdag werd dit feestelijke feit uitbundig ge vierd door scholieren, ouders en inwo ners van Groede. „Vorig jaar pas zijn we op bestuurlijk ni veau gefuseerd", verteld Paul Scherbijn, directeur van de Meerstromenschool „We zijn nu de enige school in Groede en hebben nu 78 leerlingen die er van daag wel allemaal zijn om samen feest te vieren." Tussen twee en vier uur 's middags vermaakte kindertheater Kluts- ke uit Maldegem de aanwezigen en ver der waren er tientallen kermisattracties. „Wij noemen het vandaag Meerstromen- attracties", zei meester Paul. „Er is alles te beleven hier, er is eten en drin ken en vooral zijn er veel uit het dorp die zomaar gezellig meevieren, onder meer oud-scholieren." Spijkerbroek han gen, sjoelen, het rad van avontuur, doel- schieten; alles vonden de kinderen leuk. Maar het meest in trek was toch wel het blikkengooien. Op de blikken was een fo to van meester of juf geplakt en daar wil de iedereen weieens lekker op mikken. Pas om 18.30 uur was het feest afgelo pen. Een gebeurtenis, niet alleen voor de school, maar voor heel de Groe. foto Peter Nicolai HOOFDPLAAT - Het project Cultuur in de Schuur wordt vandaag en morgen afgesloten met open dagen op twee be drijven, een verlichte fietsroute en een appeltaartwed strijd. Op schapenboerderij Goede Hope aan de Westlan- geweg in Hoofdplaat zijn zaterdagmiddag om 14.00 en 17.00 uur twee rondleidingen. Activiteitencentrum De Schelp verzorgt een expositie en ook is er een expositie van schilderijen van Krijn Doolaard. Om 20.00 uur gaat het avondprogramma met dans, muziek en streekvertellin- gen van start. Onder meer de linedancers van woonvoor ziening voor gehandicapten De Okkernoot verzorgt een optreden. De deelnemers aan de slotdag kunnen 's avonds met een huifkar pendelen van de schapenboerderij naar de Pom poenjungle van de familie Scheele aan de Klakbaan in IJ- zendijke. Er is een 21 kilometer lange verlichte fietsroute tussen de boerderijen door IJzendijke en omstreken. Op de Pompoenjungle is vandaag en morgen een bóeren- markt met streekproducten en een collectie pompoenen. Morgen wordt er ook een wedstrijd appeltaart bakken ge houden. KLOOSTERZANDE - De gemeente Hulst wil op korte ter mijn beginnen met de reconstructie van het hart van Kloosterzande. Het is de bedoeling dat de gemeente de Hulsterweg tussen de Oudeweg en Willem Alexander- straat opnieuw gaat inrichten. De bevolking van Klooster zande kan dinsdag vernemen welke plannen de gemeente ontwikkeld heeft. In partycentrum De Reizende Man wordt die dag een informatieavond gehouden die begint om 19.30 uur. HULST - Op het terrein van familie De Bruijn aan de Sta tionsweg in Hulst wordt zondag 10 oktober traditiege trouw Kinderdierendag gehouden. Annie de Bruijn en de meeste van haar helpers namen in 2003 na tien jaar af scheid van het evenement. Een nieuw bestuur heeft de fakkel echter overgenomen van de familie De Bruijn. Het bestuur, bestaande uit Bert Durinck, Monique van dei- Voort en Monique Amperse, zet de dierendag op dezelfde manier voort en wil het evenement in de toekomst even tueel uitbreiden met nieuwe attracties. De Stichting Kin derdierendag Hulst bestaat momenteel uit drie bestuursle den en een aantal vrijwilligers. De stichting wil deze groep graag uitbreiden. Op de Kinderdierendag staan di verse activiteiten op het programma.Zo worden hoefij zers gesmeed, staat er een springkussen, is er een politie hondenshow en kunnen de kinderen op een pony rijden. Ook zijn onder andere fretten en tamme ratjes te zien en is de prijsuitreiking van de kleurwedstrijd. De Kinderdie rendag duurt van 13.00 en 17.30 uur. KAPELLE - De zuidbaan van Rijksweg A58 richting Ber gen op Zoom is dit weekeinde tot zondagmorgen vijf uur afgesloten tussen de afslag 's-Gravenpolder/Kapelle en de volgende oprit bij Kapelle, vanwege onderhoudswerk. Het verkeer wordt omgeleid via de oude rijksweg en kan enkele kilometers verderop bij motel De Caisson rechtsaf het viaduct over, om terug te komen op de A58. door Wout Bareman EVERGEM - De aanleg van het Kluizendok op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Ter- neuzen bij Evergem gaat de eindfase in. Begin 2006 moeten de werkzaamheden zijn afge rond. Het Gents Havenbedrijf beschikt dan over een insteekha- ven met 4,2 kilometer kademuur en 200 hectare haventerrein, waarvan de helft direct aan het water grenst. Met het project is een kleine 150 miljoen euro gemoeid. Voor Gent biedt het Kluizendokpro ject de laatste uitbreidingsmoge lijkheid in het havengebied. De uitgifte van grond verloopt veel sneller dan verwacht en een woordvoerder van het havenbe drijf verwacht dan ook dat de tweehonderd hectare veel eer der dan in de voorspelde tien jaar tijd is uitgegeven. Naast in- breiding van de bestaande ha venterreinen op de oostelijke ka naaloever rest Gent dan enkel nog de sprong over de grens naar de Axelse Vlakte/ Autriche- polder in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Gent en het havenschap Zee land Seaports onderzoeken mo menteel de mogelijkheden om een gezamenlijke beheersmaat- schappij voor haventerreinen in de hele Kanaalzone, van Terneu zen tot Gent, op te richten. Het is een direct uitvloeisel van een eerder getekende samenwer kingsovereenkomst tussen de ha vens. De woordvoerder van het havenbedrijf: „De eeuwige vrija ge tussen Gent en met name de haven van Terneuzen begint nu echt te lijken op een huwelijk." Havenschepen D. Termont wordt de laatste tijd veelvuldig uitgenodigd om zijn visie op het gezamenlijke havenbeleid toe te lichten. Dat gebeurde vorige week tijdens de jaarlijkse Oes terparty in Middelburg en het gebeurt opnieuw op 6 oktober, tijdens een lunchbijeenkomst van de Brabants-Zeeuwse Werk gevers. Diezelfde dag steekt Ter mont ook een handje toe bij het slaan van de eerste paal voor al- coholfabriek Nedalco bij Ceres- tar in Sas van Gent. Obstakels Het Kluizendokproject wordt verwezenlijkt in drie fasen. De eerste twee (1534 meter kade muur aan het kanaal en 1827 me ter muur aan de noordzijde van het dok) zijn inmiddels afge rond; de derde en afsluitende fa se is in volle gang. De havenbe stuurders moesten drie obsta kels uit de weg mimen: de zwaar verontreinigde stort plaats van het chemische bedrijf La Floridienne, het gehucht 't Zandeken én de spoorlijn Ter- neuzen-Gent moest worden ver- legd. Dow-spoorlijn Het tracé van de zogenoemde Dow-spoorlijn loopt inmiddels enkele kilometers westelijker. De bewoners van 97 woningen, winkels en boerderijen in 't Zandeken moeten uiterlijk vol gend jaar zomer zijn vertrok ken. De onteigeningen zijn in volle gang; de Vlaamse regering heeft er 25 miljoen euro voor gereser veerd. Het mimen van de stort plaats met zwaar chemisch af val kost nog eens 13 miljoen. HEIKANT - Als omlijsting van de afscheidswedstrijd van wiel renner Eric Vereecken wordt morgen in Heikant een trimloop voor de basisschooljeugd gehou den. De 500 meter lange Eddy-Wee- maes-loop start om 16.30 uur vanaf gemeenschapscentrum 't Heike. De wielerwedstrijd be gint om 17.00 uur. De renners fietsen 75 kilometer. Na afloop is er een groot bal. HULST - 'Hulp en genezing langs geestelijke weg' is het on derwerp van een lezing die dins dag wordt gehouden in restau rant Hof van Vlaanderen aan de Vismarkt in Hulst. Sprekers zijn E. Bevelander en psycho loog P. Lucas. De lezing volgt de leer van de Duitser Bruno Gröning (1906-1959). Hij wees de men sen op het bestaan van een gene zende kracht in de kosmos, die hij 'Heilstrom' noemde. Enige tijd geleden is in Hulst een groep van de Bruno Gröning Vriendenkring opgericht. De lezing duurt van 19.30 tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69