PZC Verbouwing stadhuis is noodzaak ZONDAG GEOPEND Brugman A 1 Ophef over Stripshow 1850 wekt verbazing en ongeloof Schuilplaats voor daklozen Ijsbaan krijgt geld hlles onder één dak goed voor dienstverlening en communicatie in Terneuzen Welkom en afscheid van paters Catwalk in basiliek Hulst BOB-actie in sportkantines Wt y fes&V. Mfisv Overleg schadeclaim windmolens Kwestie Tij man later besproken Meubelfabriek moet weg zeeuwse almanak Brand ^aclie: 0113-315649 J «wW.pzc.nl „l:redsctie.«pzc.nl Uus 31,4460 AA Goes lA/prtentie-exploitatie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520, Ss-viaanderen 0114-372770; «ttonaal; 020-4562500. zaterdag 25 september 2004 Justion Adviesgroep dé specialist op het gebied van arbeidsrechtelijk advies Bel: mr. Gracia Dierikx 0118-674074 www.justion.nl editie Zeeuws-Vlaanderen annrPonny van Gremberqhe IERNEUZEN - Burgemeester i wethouders van Terneuzen tomen in november met een plan voor de verbouwing van lel Terneuzense stadhuis. Voor alsnog houdt het college vast aan het idee om zoveel mogelijk dienstverlenende organisaties aider één dak te brengen. h dat licht past ook de verhui- ïng van het Centrum voor Herk en Inkomen (CWI) naar KLOOSTERZANDE - Pater loop Reurs wordt lid van het pastoresteam in de regio Oost-Zeeuws- Vlaanderen Met de presentatie van pater Reurs wordt tevens afscheid ge- :omen van pater Willy Wee- caes. Hij heeft de bisschop zijn ontslag aangeboden als lid van het pastorestcam. Pater Wee- mes blijft wel beschikbaar om assistentie te verlenen in de weekeinden, is ook bereid om in uitvaartdiensten voor te gaan en op verzoek huwelijksdiensten te leiden. Zo nodig kan het pastoresteam beroep op hem doen. Ook as sisteert hij bij zondagsvieringen in de regio Midden-Zeeuws- ïlaanderen. De presentatie- en afscheidsvieringen zijn 2 okto ber om 18.30 uur in de Martinus- kerk in Kloosterzande en 3 okto ber om 10.30 uur in de basiliek in Hulst. HULST - In de Hulster Willi- brordus basiliek wordt vrijdag 1 oktober een modeshow gehou- 1 den. Het kerkbestuur heeft toe slemming voor dit evenement ge- geven. initiatiefnemer is Jetty's mode in de Steenstraat. De eigenares se van deze modezaak is drie jaar bezig geweest om dit voor elkaar te krijgen. De modeshow wordt ondersteund door Bur ner's hairstudio, Schirris schoe nen en goudsmid Atelier de Bnnjn. Jo Ivens speelt orgel, Cees Polfliet trompet en de Zeeuwse koorschool zingt onder leiding van Marcel van Westen. De jongensstemmen begeleiden de zes professionele manne quins over de catwalk. De show was al uitverkocht, maar we gens de grote belangstelling zijn extra kaarten gedrukt. BRESKENS - Het BOB-team be gint vandaag met een kanti ne-actie in West Zeeuws-Vlaan deren. In samenwerking met de politie wil het project aan spor- lersen supporters duidelijk ma ken dat alcohol en verkeer niet lamengaan. Het is de bedoeling te controle- ten bij de bron, de plek waar al- vaak te veel gebruiken. Sportkantine daar ook bij. De actie tteft ook tot doel besturen van portverenigingen bewuster te naken van hun verantwoorde- 'jkheid ten opzichte van leden m bezoekers. Uit onderzoek 'lijkt dat bestuurders in vaker met Irank op achter het stuur stap dan in andere delen van Zee het eerste deel van de ac- iepenode, vandaag tot 16 okto- er. bezoekt het BOB-team di- erse sportkantines in West ■eeuws-'Vlaanderen. Er is onder een actie met quizkaarten. kunnen preventief alcohol worden afgenomen. De aensen die geen alcohol ge hebben, krijgen een pre- ®tje Verder kunnen besturen an sportverenigingen kiezen °°r een informatie-avond voor porters en belangstellenden. Ia afloop van de actieperiode de politie extra op al- in het verkeer. De actie be- inl zaterdag bij Raceland Kar ig in Bresken s. het stadhuis. Ook zou wethou der J. van Schaik (personeel en organisatie) graag woningbouw corporatie Clavis met een balie in het stadhuis hebben. In Axel is dat inmiddels overeengeko men met de Regionale woning bouwcorporatie Woongoed. Volgens Van Schaik is de kwali teit van dienstverlenende instan ties makkelijker te verbeteren als die op één adres zijn onderge bracht. Daarmee kan voorko men worden dat burgers voor het invullen van formulieren van hot naar her moeten, bij ver schillende ambtenaren hun ver haal moeten doen en bij verschil lende diensten dezelfde informa tie weer eens moeten oplepelen. Ook zal bij het concentreren van diensten de communicatie tussen die diensten onderling makkelijker geoptimaliseerd kunnen worden. De raad van Terneuzen is ver deeld over een uitbreiding van het stadhuis met een nieuwe vleugel. Sommige fracties vin den dat het jonge monument van architect Bakema niet moet worden uitgerust met wat ze noemen 'de puist van Van Schaik'. Bureau Bakema heeft echter al laten weten dat een uit breiding van het gebouw te ver wezenlijken is zonder dat het monument geweld wordt aange daan. Voor de verbouwing en het optimaliseren van de dienst verlening is al ruim 2,3 miljoen euro gereserveerd. De raad heeft uiteindelijk het laatste woord. Van Schaik meent echter over voldoende argumenten te be schikken om de raad van de noodzaak van de verbouwing te kunnen overtuigen. Gisteren werd aan die rij argumenten nog een nieuwe reeks toege voegd bij de presentatie van het burgertevredenheidsonderzoek. Ruim duizend Terneuzenaren werden de voorbije maanden door medewerkers van het NIPO uit Amsterdam onder vraagd over de dienstverlening van de nieuwe gemeente Terneu zen. Het leeuwendeel van de geën quêteerden gaf aan redelijk te vreden te zijn over de kwaliteit van de dienstverlening, het op treden van het personeel en de snelheid van handelen van het ambtelijk apparaat. In cijfers uitgedrukt scoorde Terneuzen op vrijwel alle onderzoeksonder- delen tussen de zeven en acht. Ook de telefonische dienstverle ning werd - ondanks bereikbaar heidsproblemen kort na de her indeling - als goed beoordeeld. Minder tevreden waren de bur gers over het afwikkelen van correspondentie via e-mail, wachttijden en de karige inrich ting van het gemeentehuis Ter neuzen. Oude kantoren Opvallend is dat de dienstverle ning in de oude stadskantoren in Axel en Sas 'van Gent hoger gewaardeerd worden dan die in Terneuzen. Hetzelfde gaat op voor de waardering van de in richting. Daar staat weer tegen over dat veel mensen denken dat de dienstverlening in Axel en Sas van Gent op een lager ni veau ligt dan in Terneuzen, ter wijl dit in werkelijkheid niet het geval is. Mensen kunnen op alledrie de locaties terecht voor dezelfde diensten. Van Schaik en W. Rotmans, pro jectleidster publiekszaken, wil len de komende maanden de aanbevelingen uit het rapport een vertaling geven binnen de organisatie. Dat betekent dat de burgers nogmaals gewezen zul len worden op de dienstverle ning die de gemeente op de di verse locaties aanbiedt, het e-mailverkeer zal beter gestruc tureerd moeten worden en ook moet de afwikkelingssnelheid van hulpvragen omhoog. Over een, twee jaar zal vervolgens nogmaals getoetst worden of de dienstverlening van het gemeen telijke apparaat is verbeterd. .V - V - 7>; y'v"v r KL*.'... Een zelfgemaakte wigwam van zeildoek moet de daklozen beschutting bieden tijdens de uren dat de dagopvang in Terneuzen dicht is en de nachtopvang de deuren nog niet heeft geopend. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een groepje dak- en thuislozen heeft in Terneuzen opnieuw een klein tentje naast de dag- en nacht- opvang aan de Beneluxweg opgetrok ken. Ze willen het onderkomen, een soort kleine wigwam van zeildoek, ge bruiken als schuilhut tijdens de uren dat het opvanggebouw dicht is. In voorgaande jaren wei'den provisori sche bouwsels vaak door de politie weg gehaald, omdat onder meer werd ge vreesd voor brandgevaar. Karim, die zich opwerpt als woordvoer der van de Terneuzense dak- en thuislo zen, hoopt dat de politie binnenkort op nieuw ingrijpt. „Dan geven ze ons een goede aanleiding om een pand te kra ken. We hebben hier in de buurt iets op het oog." Karim legt uit dat het schuiltentje ach ter het opvanggebouwtje hoogst noodza kelijk is voor een aantal verslaafde en zwervende dak- en thuislozen. De dag opvang sluit om 16.00 uur, de nachtop vang gaat pas om 21.00 uur open. „Als het koud is of als het regent heb ben we toch even een droge plek nodig. Een aantal mensen is door het Leger des Heils geschorst en mag een paar we ken tot zelfs een jaar de opvang niet meer in. Die mensen hebben toch een plek nodig natuurlijk." Een nieuw opvangcentrum voor dak en thuislozen lijkt verder weg dan ooit, nadat de vestiging van een nieuwe dag en nachtopvang in zorgkantoor De Tij man is afgeblazen. Karim betreurt het overigens niet dat het huidige onderko men van de Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen uit beeld ver dwijnt. „We willen helemaal geen opvanghuis midden in het centrum, vlakbij het ge meentehuis en een woonwijk. Er komt nu eenmaal ook een aantal verslaafden naar de opvang en we willen zelf geen overlast veroorzaken", betoogt Karim in weerwil van alle argumenten van des kundigen. Een nieuw opvangcentrum kan volgens Karim beter aan de rand van het cen trum liggen, op een plek waar weinig mensen overlast van de bezoekers kun nen ondervinden. De gebruikers van het centrum kunnen hun zaakjes het beste zelf regelen, vindt Karim. Zo moe ten er volgens hem onder meer een klachtencommissie en een cliëntenraad worden opgericht. Leger des Heils De dak- en thuislozen zouden het cen trum ook zelf kunnen runnen, verwacht Karim. Het Leger des Heils, dat momen teel de opvang runt, is in elk geval geen ideale exploitant. „Als je niet gelooft, hoor je er niet echt bij. De mensen van het Leger des Heils luisteren alleen naar Jezus en niet naar ons." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een storm in een glas water. Zo typeert gede puteerde H. van Wavercn (CDA, cultuur) de ophef die is ontstaan over 'Stripshow 1850' van de Middelburgse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer. Fractie voorzitter C. Dekker van de SGP in Middelburg vindt het 'volstrekt ongepast' dat in deze korte film over de Zeeuwse streekdracht naakte lichamen te zien zijn. De film is gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum. In de vorm van een choreografie kle den een jongen en een meisje zich uit, zodat zichtbaar wordt welke lagen allemaal schuil gaan onder een negentien- de-eeuws Walchers kostuum. Aan het eind van de film zijn de acteurs gedurende enkele secon den bloot te zien, waarmee dui- delijk wordt gemaakt dat des tijds geen ondergoed werd ge dragen. Bedoeling is dat 'Strip show 1850' na de heropening me dio 2006 permanent in het Zeeuws Museum wordt ver toond. Daartegen maakt Dekker bezwaar. Hij heeft de film niet gezien, maar wil niet dat men sen in openbare gelegenheden geconfronteerd worden met beel den die zij als kwetsend kunnen ervaren. Dat hij actie zou onder nemen tegen de film van de De Nooijers noemt Dekker 'prema tuur en te zwaar aangezet'. ,,Ik wil eerst overleggen met mijn collega's in Provinciale Staten." Voorzitter W. Kolijn van de Sta tenfractie van de SGP zegt tot dusver niets te hebben gemerkt van commotie. „En ik voel er ook niet veel voor die aan te wakkeren." Hij wil zich eerst in formeren, voor hij een stand punt inneemt over de film. Dat betekent niet dat hij die ook gaat zien. „Op basis van een prospectus of recensies kan ik mij ook een beeld vormen van de inhoud." Gordijnen Dat de film een handeling laat zien die iedereen dagelijks uit voert, is voor Kolijn geen argu ment om op voorhand geen be zwaar te maken. „De meeste mensen kleden zich uit achter gesloten gordijnen." Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum is verbaasd over alle ophef. „Het Zeeuws Museum is er voor het behoud van erfgoed. Door de eeuwen heen hebben kunstenaars naak te lichamen afgebeeld. Als wij zoiets van een hedendaagse kun stenaar niet zouden verzamelen, hebben we over honderd jaar geen erfgoed. Als het nu porno was, zou de SGP een punt heb ben, maar dit is zo onschuldig. Er wordt nu van alles beweerd door mensen die de film hele maal niet gezien hebben." Byvanck overweegt de film te la- SLUIS - De schadeclaim van L. de Clerck uit Biervliet naar aanleiding van het nieuws dat er in de buurt van haar woning in de Thomaespolder meer dan twintig wind molens zouden komen, moet volgens de gemeenteraad van Sluis omzichtig worden behandeld. Op het moment dat wethouder L. Wille het plan op een bijeenkomst in Groede bekendmaakte, had de betrokken bewoonster net een akkoord bereikt over de verkoop van haar woning. De aspirant-koper haakte af nadat het nieuws over de windmolens bekend werd. Uiteindelijk kocht hij de wo ning voor 25.000 euro minder dan de eerder overeengeko men verkoopprijs. De Clerck stelt de gemeente Sluis hiervoor verantwoorde lijk. Het project kwam in het nieuws in een zeer prema tuur stadium. Gelet op de onzorgvuldige manier waarop het nieuws naar buiten kwam, vond de raad donderdag dat de gemeente deze kwestie met de grootste zorgvuldig heid moet afhandelen. TERNEUZEN - De gemeenteraad van Terneuzen be spreekt volgende maand pas de perikelen rondom gezond heidscentrum De Tijman. Burgemeester en wethouders za gen op het laatste moment af van vestiging van een dag en nachtopvang in het huidige onderkomen van de Stich ting Thuiszorg, omdat de bestemming bij nader inzien niet geschikt bleek voor een opvangcentrum. WD'er W. Broekhuysen wilde het college tijdens de raadsvergadering fijntjes laten weten dat de liberalen al meerdere keren hadden gemeld dat er geen bestemming 'algemeen maatschappelijk doeleinden' maar een bestem ming 'kantoren' op De Tijman rust. Zijn collega-raadsle den gaven hem echter niet de kans. De suggestie van de liberalen om het thuiszorggebouw in gebruik te nemen als gemeentelijk 'huis van de arbeid" wordt wel meegenomen, zo beloofde het Terneuzense col lege onlangs. VLISSINGEN - Meubelfabriek Arabesk op het KSG-ter- rein in Vlissingen mag daar niet blijven na de herstructu rering van het gebied. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vra gen van de Socialistische Partij. De gemeente begint nog dit jaar de onderhandelingen met de fabriek. Meubelfabriek Arabesk valt in het deel van het door de ge meente gekochte Schejdeterrein, dat in de eerste fase wordt gesloopt en heringericht. Over de kosten en vervangende locaties kan het college nog niets vertellen. Die maken deel uit van de onderhan delingen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Terneuzen on Ice krijgt vijf jaar subsidie voor de exploitatie van een ijsbaan op de markt van Ter neuzen, rond de feestdagen aan het eind van het jaar. De komen de drie jaren is 10.000 euro be schikbaar, het vierde jaar 7500 euro en het laatste jaar 5000. De meerderheid van de Terneu zense gemeenteraad ging don derdag na een pittige discussie akkoord met het voorstel van het college. Amendementen om de subsidie op andere leest te schoeien, haalden het uiteinde lijk niet. De PvdA bijvoorbeeld stelde, net als vorig jaar, voor om kinderen in schooltijd gratis te laten schaatsen. Dat vonden velen sympathiek, maar de uit voering zou wel een paar dui zend euro extra subsidie vergen, reageerde wethouder C. de Mol-Marcusse. Dat ging de meeste partijen te ver. Gemeen tebelangen Kanaalzone (GBK) wilde alleen dit jaar een subsi die van tienduizend euro schen ken om Terneuzen on Ice vervol gens in de subsidieverordening op te nemen. Ondernemerscoör dinator A. Stoffels, drijvende kracht achter de ijsbaan én GBK-fractievolger, nam zijn fractie niet kwalijk dat ze tegen stemde en zweeg over het feit dat afstemmen van het voorstel waarschijnlijk tot gevolg had ge had dat er helemaal geen geld kwam. Advertentie Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 van 12.00 tot 18.00 uur Uilsluitend keukenshowroom. KEUKENS BADKAMERS IIÉ ten zien voorafgaand aan een de bat over cultuur en geloof dat het Zeeuws Museum op 16 no vember in Gapinge organiseert. Van Waveren heeft de film wel gezien. „Ik vind het opmerkelijk dat op dit filmpje zo wordt ge reageerd. Laatst is in het kader van het Zeeland Nazomer Festi val de opera 'Sweetheart come' opgevoerd. Daarin zat meer bloot dan in dit filmpje. Gezien het geheel aan kunstuitingen in Zeeland, snap ik niet dat de SGP juist hier op reageert. Tij dens de coalitiebesprekingen heeft de SGP duidelijk gemaakt hoe zij over dit soort kwesties denkt. Dat accepteren wij. Ver volgens is afgesproken dat niet elk voorval wordt aangegrepen om deze discussie nog eens te voeren. Ik heb het er met mijn SGP-collega Van Heukelom al over gehad en die ziet geen enke le reden om van die lijn af te wij ken." De man, die een paar keer per week trouw het sportcentrum bezoekt in Terneuzen, is vro lijk van geest en deelt zijn hu mor graag met andere spor ters. Hij berijdt met vaardige hand een rolstoel en voert zijn trai ningen uit met een bewonde renswaardige inzet. Maandag, toen hij net gewich tig aan een trekmachine hing, kwam een collega-sporter met een paniekerige blik op hem af. „Je auto staat te bran den", riep hij tegen de man van de rolstoel. De man be dankte voor de waarschu wing, maar reageerde achte loos: „Laat maar branden, gaat vanzelf weer uit." Heel snel daarna drong de vie ze lucht van brandend staal en autobanden het sportcen trum binnen. Toen de man zich in vliegende vaart naar buiten liet rollen, zag hij wat er zich op de parkeerplaats af speelde. Zijn automobiel stond in lichterlaaie. Beteuterd zag hij het schouw spel aan. „Ik dacht dat hij be doelde dat mijn lichten nog brandden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67