Groen licht voor strandbusdienst PZC PZC Veiligheidslabel trots van De Kirreweie Ouderenkoor zoekt 'piepende jongen' 1 3 [axi Centrale Renesse brengt mindervaliden en ouderen tot over duinovergang hemamiddag iude fruitrassen puiten westen na ongeval Zuidbaan A58 bij Kapelle dicht Twee jongeren in Goes mishandeld ABT jaagt Tholen flink op kosten Bieb Kapelle vreest het ergste Bouw Kloosterendaele begint rond jaarwisseling Goes doet niet mee aan hype Expositie Ettema en Jansma in galerie Kos zaterdag 25 september 2004 [jwMelita Lanting [NESSE - Taxi Centrale Re- „te (TCR) gaat met ingang u 15 mei volgend jaar minder den en ouderen tot op het rand brengen. TCR heeft hier- ,or vergunning gekregen van gemeente Schouwen-Duive- jd. ia de zomermaanden brengen ede mensen tot over de duin- g", vertelt directeur van TCR. „We integre- e ritten in het vervoer ,af het transferium. We rij- dan volgens een vaste jstregeling en bij het strand iien dan ook bordjes van R met daarop de dienstrege- üg." H. Thijsse van het plat- 01 voor mensen met een func- ÉÓeperking reageert verheugd. Pit is heel mooi. We hebben gr natuurlijk zelf voor gepleit. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND (Grachtweg 23a [Postbus 80 4300abzierikzee Tel: 0111-454647 "Fax:0111-454657 ?E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: J0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Eerst zijn de duinovergangen toegankelijk gemaakt en nu komt er een busdienst. De vol gende stap is invalidentoiletten op het strand, maar dat zit ook al in de pen. Als dat klaar is, zijn de stranden helemaal toe gankelijk." TCR heeft voor deze ritten spe ciale busjes met vierwielaandrij- ving aangeschaft. In deze busjes is plaats voor maximaal veer tien personen en de busjes zijn geschikt voor rolstoelvervoer. Voorlopig rijdt het busje alleen op de strandovergangen Jan van Renesseweg en Kijkduin bij Re- nesse en naar Perry's Beachclub bij de Brouwersdam „Over De Punt bij Westenschou- wen wordt nog gesproken", zegt Hage. Voorlopig geeft de gemeente hiervoor geen vergunning om dat Connexxion in het verleden bezwaar heeft gemaakt tegen dergelijke plannen. In de winterperiode wordt niet volgens een dienstregeling gere den, maar moet de rit van tevo ren worden aangevraagd. Een ander verschil is dat in de win termaanden het taxibusje op het strand mag rijden, terwijl dat in de zomer niet is toegestaan. Ook dit is volgens Thijsse een prima idee. ,.Ik denk dat zoiets wel zal aanslaan." De nieuwe busritten zijn alleen bedoeld voor gehandicapten en itfELLE - In het fruitteelt- Beum aan de Biezelingseweg Kapelle wordt zaterdag 2 tiober een themamiddag •houden over oude fruitrassen. en team van deskundigen is anwezig om uitleg te geven ver oude fruitrassen, hun her hoe ze moeten worden be- inddd en welke vruchten ze oieveren. Fe zelf oude fruitbomen heeft niet weet welke peren of [pels die opleveren, kan de nichten meenemen en door de jperts laten onderzoeken en op m laten brengen, themadag, die duurt van i0 tot 17.00 uur, is opgezet stichting Landschapsbe- er Zeeland en het fruitteelt- iseum. het museum is een tentoon- elllg ingericht met vruchten in oude en zeer oude fruitras- over het verwerken van uit en er wordt een videofilm irtoond over fruitteeltactivitei- fcnin 1938. DüD-VOSSEMEER - Bij een ïnzijdig ongeval op de Mare- «g in Oud-Vossemeer is een ^-jarige vrouw uit de gemeente iholen gisterochtend buiten be- rastzijn geraakt. )e bestuurster verloor rond «art voor negen in een bocht le macht over het stuur, waar- ioorde auto aan de rechterzijde undeweg in een sloot terecht- iwam. foor de klap in de slootkant »tste de auto achteruit terug if weg op en kwam net voor de loot aan de linkerzijde tot stil- fcnd I automobiliste raakte even men bewustzijn en werd voor Kerzoek overgebracht naar «ziekenhuis; ze hoefde niet te Bden opgenomen. Wethouder W. Renden van Schouwen-Duiveland (1) en gedeputeerde A. Poppelaars gaven het goede voorbeeld. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Apetrots zijn ze bij obs De Kirreweie in Burgh-Haam- stede. De school slaagde er als eerste op Schouwen-Duiveland in het Zeeuws Verkeersveiligheids Label (ZVL) in de wacht te slepen en bij dat feit werd gis teren met enig feestgedruis stilgestaan. Gedeputeerde A. Poppelaars reisde voor de uitreiking van het keurmerk hoogstpersoonlijk af naar het Schouw- se. Waar hij en passant zijn fietsvaardig- heid demonstreerde. Vrijdagmorgen, tegen de klok van elf. De gemeenschapsruimte van de openba re basisschool stroomt vol. Opgewon den leerlingen zoeken een plekje en het kost schooldirecteur Birgit de Ruiter de nodige moeite om de 220 kinderen stil te krijgen. Gedeputeerde Poppelaars krijgt een mi crofoon in handen gedrukt. En spreekt vervolgens over het belang van verkeers veiligheid, stelt dat je niet vroeg genoeg kunt beginnen met verkeerseducatie en steekt de loftrompet over de prestaties op dat vlak van de leerlingen van De Kirreweie. Jarige Aarnout (6 jaar) krijgt twee pennen en een sticker, schooldirecteur De Ruiter het verkeers- veiligheidslabel. Terecht in de visie van wethouder W. Renden. „Want van de twintig scholen die we hier op Schou wen-Duiveland hebben zijn jullie wel mooi de eerste met een verkeersveilig- heidslabel", aldus de wethouder. Om er meteen aan toe te voegen dat het natuur lijk wel de bedoeling is de verkeersre gels na te blijven leven. „Dus niet zon der licht fietsen. En ook niet met z'n drieën naast elkaar." Hoe het wel moet mag Renden in het ge zelschap van Poppelaars meteen laten zien. Op uitnodiging van de school kie zen ze beiden een fiets uit om een op het schoolplein uitgezet parcours te fietsen „Die meneer rijdt op dat meisjesfiets je", giechelt een verlegen meisje, wij zend naar wethouder Renden die plaats heeft genomen op een met kleurig crêpe papier versierd kinderfietsje. Poppel aars heeft een iets groter njwiel uitgeko zen en samen draaien ze enkele rondjes over het schoolplein. Projectleider R. Meester van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) toont zich een tevreden mens. Ruim anderhalf jaar geleden werd met het project waarmee verkeers veiliger gedrag van schooljeugd wordt beoogd begonnen en sindsdien heeft het Meester niet aan werk ontbroken. „Meer dan 80 procent van de scholen die we benaderd hebben reageert posi tief. Ik ben inmiddels al op zo'n 160 scholen geweest om uit te leggen waar foto Dirk-Jan Gjeltema het nou precies om gaat." Het is de erva ring van Meester dat niet alleen de kin deren maar ook de ouders vaak wel wat verkeerseducatie kunnen gebruiken. „Die moeten het goede voorbeeld ge ven. Vooral in kleine kernen zie je nog wel eens dat ouders hun kinderen met de auto naar school brengen en de auto dan midden op straat laten staan. 'Kan hier geen kwaad', redeneren ze dan. Maar ze moeten zich wel realiseren dat kinderen het gedrag van hun ouders imi teren. En nu kunnen de kinderen vaak nog in het eigen dorp naar school, naar als ze naar de middelbare school gaan komen in een heel andere situatie. Ook een heel andere verkeerssituatie. Daar moet je als ouder en school op inspe len." Op De Kirreweie hebben ze dat prima gedaan vindt Meester. Ze hebben het keurmerk dik verdiend. Wat niet be tekent dat de mensen van de Kirreweie op de lauweren kunnen gaan rusten, waarschuwt hij. Elke school die het ZVL krijgt wordt eens per twee jaar 'herkeurd' Over plezier van het zingen en verdriet van het afscheid nemen door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De meeste leden zijn tussen de tach tig en negentig jaar. Twee 'jon kies' van 62 weten het gemiddel de nog iets te drukken, maar over het algemeen ligt de leef tijd dus hoog bij het Ouderen- koor Westelijk Schouwen. En onder het motto 'zoals de ouden zongen' is er dan ook behoefte aan 'piepende jongen'. „Er is een tijd geweest dat we 35 leden telden, maar nu zijn het er nog maar 23", zegt Corrie Straijer-Van den Ende. Zij is se cretaresse van het koor en zingt er zelf al veertien jaar enthou siast in mee. „Je moet gewoon er kennen dat je stem afneemt in de loop der jaren. Ik zing bij de sopranen. In één liedje zit een zin die ik tegenwoordig maar playback, want die red ik ge woon niet meer." Extra verdrietig Straijer en vice-voorzitter Adrie Bom hebben in de loop der tijd meerdere leden noodgedwongen zien afhaken. „Op een bepaald moment gaat het niet meer. Dat doet weieens zeer, hoor. Mensen nemen dan liever met nadrukke lijk afscheid. Dat maakt het extra verdrietig", zegt Bom. Zelf zingt hij nog dapper zijn partijtje mee bij de bassen. De mannen zijn veruit in de minder- Het Ouderenkoor Westelijk Schouwen tijdens de wekelijkse repetitie. heid en de stemverhouding is dan ook ver te zoeken binnen het Ouderenkoor. Dirigent Jan van Els uit Rockanje, zelf nog maar in de vijftig, voelt er niks voor met dit koor nog officiële optredens te verzorgen. „Ik kan best begrijpen dat hij zijn naam niet echt verbonden wil zien aan hetgeen wij brengen. We zijn al blij dat hij ons koor weke lijks wil leiden tegen een kleine onkostenvergoeding. Toch denk ik dat bewoners in Duinoord bij voorbeeld een optreden van ons best leuk zouden vinden. Wij foto Dirk-Jan Gjeltema zingen het repertoire dat ze nog van vroeger kennen en allemaal in het Nederlands", aldus Bom. Het Ouderenkoor bestaat inmid dels twintig jaar en zou het zilve ren jubileum graag halen. Op richter destijds was M. Hogen- stein, de vroegere dirigent van ouderen. De gemeente heeft of nadrukkelijk met het taxibe drijf afgesproken dat de vergun ning niet gebruikt mag worden om groepen feestgangers of brui- loftgangers te vervoeren naar de strandpaviljoens. De speciale ritten voor minder validen en hun begeleiders wor den na een jaar geëvalueerd. KAPELLE - De zuidbaan van Rijksweg A58 richting Ber gen op Zoom is dit weekeinde tot zondagmorgen vijf uur afgesloten tussen de afslag 's-Gravenpolder/Kapelle en de volgende oprit bij Kapelle vanwege onderhoudswerk. Het verkeer wordt omgeleid via de oude rijksweg en kan enkele kilometers verderop bij motel De Caisson rechtsaf het viaduct over, om terug te komen op de A58. GOES - Twee Goese jongeren van 21 en 22 jaar zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond half twee in de Anje lierenstraat in Goes mishandeld door een vijfkoppig groepje. De jongeren liepen met de fiets aan de hand door de straat, toen ze zonder enige aanleiding werden aange vallen, geschopt en geslagen. Het tweetal hield pijnlijke plekken en zwellingen in het gezicht en op het lichaam over aan de mishandeling. SINT-MAARTENSDIJK - Het is het goed recht van de lo kale partij Algemeen Belang Tholen (ABT) om vragen te stellen, maar zo langzamerhand begint het veel andere partijen in de Thoolse raad te gortig te worden. Een reeks vragen over de financiële stand van zaken van de gemeen te is met name de WD in het verkeerde keelgat gescho ten, vooral omdat de beantwoording handenvol geld heeft gekost. Volgens wethouder K. Heijboer (SGP, financiën) hebben ambtenaren daar éénenveertig uur aan besteed. De Thoolse raad gaat zich beraden op het indammen van het aantal vragen door eerst na te gaan hoeveel werk met de beantwoording is gemoeid. ABT heeft maart 2002 de verkiezingen gewonnen en kwam toen uit het niets met twee zetels in de gemeenteraad. KAPELLE - Of de soep echt zo heet wordt gegeten als die door het Kapelse college van B en W is opgediend? Voor zitter J. Groenenberg van de bibliotheekstichting in Ka pelle betwijfelt het, maar hij houdt rekening met het erg ste; dat zijn organisatie inderdaad de komende twee jaar een derde van haar budget, oftewel 100.000 euro verliest. Aan harde maatregelen valt dan niet te ontkomen, meent Groenenberg. „We kunnen dat geld niet vinden door hier en daar wat af te halen, dat is onmogelijk." Aan de hoofd vestiging in Kapelle wil hij in elk geval niet komen. Het college heeft wel eens voorgesteld juist die bibliotheek te sluiten. Het pand waarin de bibliotheek is gevestigd, zou veel geld kunnen opleveren en de inwoners van Kapelle zouden, zei wethouder J. Herselman (WD, financiën), in Goes bij de bibliotheek terecht kunnen, zoals wel voor meer voorzieningen. Groenenberg wil echter niet morre len aan de belangrijkste bibliotheekvestiging in de ge meente Kapelle. Hij doet andere voorstellen voor bezuini gingen: het schrappen van de bibliobus die Schore een uur per week aandoet en zonodig sluiting van het filiaal in Wemeldinge. Ter vervanging zou dan in Wemeldinge een bibliobus kunnen komen. „Maar", merkt Groenen berg op, „al deze maatregelen leveren nog niet direct vol gend jaar geld op. We zullen de eerste jaren nog een bij drage moeten betalen voor de bibliobus, 75 procent in het eerste jaar, 50 procent in het derde en nog een kwart van de oude bijdrage in het vierde jaar." het koor Nu met Hope. „Wij zijn er na een grote sing-in rond kerst in het dorpshuis naartoe gegaan. Toen wisten we ineens weer hoe leuk zingen kan zijn", vertelt Corrie Straijer. Op jonge leeftijd zong ze ooit in het kin derkoor bij de vermaarde direc teur J. Luijkenaar van de Mu ziekschool in Zierikzee. Later kwam het er niet meer van. „Bij mij ook niet. Eerst wel in Nu met Hope, maar toen kwam de oorlog en moest ik in Duitsland gaan werken en daarna nog in dienst en dus naar Nederlands Indië. Dan heb je wel wat an ders aan je hoofd dan zingen", overdenkt Bom. Zijn verhaal is kenmerkend voor de herinnerin gen van veel ouderen. Ook dat schept een band Nostalgische liedjes Elke vrijdagmiddag zingt het Ouderenkoor tussen half drie en half vijf in een zaaltje van dorps huis De Schutse. De ruimte wordt een middaglang gevuld met nostalgische liedjes. 'Wat is het mooi te kunnen zingen. Slechts de bozen zingen niet', klinkt het vol overtuiging. Daar na wordt de meetlat iets hoger gelegd met het Latijnse Nona Nobis. Wie overweegt mee te gaan doen, wordt van harte uitgeno digd eens te komen kijken bij zo'n repetitie op vrijdagmiddag in De Schutse. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De bouw van het luxueuze apparte mentencomplex Kloosterendae le in Burgh-Haamstede begint eind december of begin januari. Alle vergunningen zijn binnen en driekwart van de apparte menten is verkocht. Het wach ten is alleen nog op de goedkeu ring voor de GIW-garantie. Het complex verrijst aan de Kloosterweg in Haamstede, op de plek waar nu nog het voorma lige gemeentehuis van Wester- schouwen staat. „De verkoop is heel snel gegaan", aldus C. Dek ker van projectontwikkeling Van Garden Dekker. „Binnen twee maanden is driekwart weg." Volgens Dekker geeft dat aan dat de appartementen voor zien in een behoefte. De appartementen zitten in de duurdere prijsklasse. Ze gaan van de hand voor bedragen tus sen de 300.000 en 700.000 euro. De woningen zijn bedoeld voor 'actieve vijftigplussers' maar zijn wel op zo'n manier ontwor pen dat ook iemand in een rol stoel erin kan wonen. De snelle verkoop heeft de pro jectontwikkelaar wat overval len. „We hadden gerekend op een verkoopperiode van zes tot negen maanden. Daar hadden we het hele vergunningentraject ook op afgestemd. De bouw- en sloopvergunningen zijn binnen maar we wachten nog op de goedkeuring GIW-garantie. Die verwachten we in de loop van dit jaar." Bescherming Om GIW-garantie te krijgen moeten alle tekeningen en plan nen worden bekeken en goedge keurd. De GIW-garantie is een bescherming voor de koper, on der meer bij faillissement van de aannemer. De projectontwik kelaar wacht zo lang mogelijk met de sloop van het huidige pand. „Dat heeft alles te maken met de modelwoning die in het huidige pand staat. We moeten natuurlijk nog het een en ander verkopen." GOES - Leuk voor andere ste den, zoals Gouda en Rotterdam, maar de Goese bevolking heeft geen behoefte aan een project rond normen en waarden. Het college van burgemeester en wet houders van Goes wil niet mee doen aan een hype. Gouda scoorde met de presenta tie van tien Gouden Stadsregels, Rotterdam heeft een Stadseti quette ontwikkeld om de inwo ners te stimuleren de omgangs vormen te verbeteren. Op die golf, aangewakkerd door het ka binet-Balkenende, dacht de raad van Goes ook met een waar- den- en normencampagne te moeten komen, maar er is geen behoefte aan. De tienduizend eu ro die als startbudget voor het project zou dienen, plus jaar lijks nog twaalfduizend euro, kunnen beter worden besteed, onderschrijft het college. daartoe geïnspireerd door het Ri vierengebied waar hij sinds 1972 woont. Jan Jansma volgde opleidingen aan de Ubbo Emmius en aan de Academie voor Beeldende Kunst Minerva in Groningen. Sinds 1996 is hij beroepsmatig actief als kunstschilder. Naast in hoofdzaak duin- en kwelder landschappen behoren ook plan ten, dieren en stillevens tot zijn onderwerpen. De expositie in galerie Kos is ge opend op vrijdag, zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - De schoonheid van zee, rivieren en platteland staat centraal bij de nieuwe ex positie in galerie Kos in Zierik zee. De kunstschilders Gerard Ettema uit Beverwijk en Jan Jansma uit Oostmahorn stellen daar van 14 oktober tot 14 no vember hun werk ten toon. Gerard Ettema volgde opleidin gen aan de Grafische school en de Rietveldacademie in Amster dam. Naast zijn werk als grafi cus ontwikkelde Ettema zich als landschapsschilder. Hij raakte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63