L-. >zc weefvliegbrevet niet meer nodig Vervoer barakken problematisch )phef over Stripshow 1850 wekt verbazing Rondje Kunst met succes derde jaar in Geen vergunning voor bouw 'havenpaviljoen' ||flspectie Verkeer en Waterstaat legt verantwoordelijkheid bij verenigingen ijbelavond Meubelfabriek moet weg Proef spreekuren in kernen Tholen Afsluiting Cultuur in de Schuur Gemeente Tholen moet zuinig zijn zeeuwse almanak Brand iw.pzc.nl Mi|:redactie@ pzc.nl ,buS31,4460 AA Goes Uentie-exploitatie: nrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; •uws-Vlaanderen: 0114-372770; lonaal: 020-4562500. iterdag 25 september 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Justion Adviesgroep dé specialist op het gebied van arbeidsrechtelijk advies editie Schouwen-Duiveland nrPietKleemans [RIKZEE - Zierikzeeënaar Ögerweij krijgt van de ge- ^nte Schouwen-Duiveland in toestemming voor de bouw i't Luitje van een permanent venpaviljoen' voor de ver- jöp van snacks. Lagerweij L van de gemeente wel een Qiele snackkiosk op genoem- |l Llocatie exploiteren. Lagerweij probeert al sinds 1997 toestemming te krijgen voor de verkoop van frites, snacks en broodjes in een snack kiosk aan 't Luitje, aan de Zie- rikzeese haven. De gemeente Schouwen-Duive land weigerde in eerste instan tie vergunning te verlenen en het beroep van Lagerweij tegen die beslissing werd door de rechtbank Middelburg onge grond verklaard. Lagerweij, afgestudeerd jurist, liet zich daardoor niet uit het veld slaan en na een lang juri disch gevecht kreeg hij in fe bruari 2004 een standplaatsver gunning voor een mobiele snack kiosk. De door een architect ontwor pen snack-kiosk wordt halfrond van vorm en wordt uitgerust met een halfronde luifel. De ge vel van de kiosk wordt bekleed met natuurlijk gepatineerd ko perplaat. De gemeentelijke wel standscommissie gaf haar goed keuring aan het ontwerp. In de standplaatsvergunning, waarte gen nog een beroepsprocedure loopt, wordt uitgegaan van een vergunning voor de periode van 1 mei tot 1 oktober. Een bouw vergunning voor een permanen te snackkiosk heeft de gemeente geweigerd. Voor onder meer Zie- rikzee geldt als vast beleid dat geen medewerking wordt ver leend aan nieuwe horeca. Aan een horeca-nota waarin de lij nen voor de toekomst worden uitgezet wordt nog gewerkt. Het initiatief van Lagerweij wordt bij de opstelling van de horeca- nota meegenomen. Wanneer de gemeentelijke nota het levens licht ziet is nog niet bekend. flrMarcel Modde ERIKZEE - Het afschaffen het brevet voor zweefvlie- s heeft geen enkele conse- lentie voor de veiligheid. Dat gt voorzitter W. den Baars de Vliegclub Haamstede CH). ^Inspectie Verkeer en Water- jat (IVW) stopt met ingang 1 oktober met de uitgifte in brevetten voor de recreatie- Ij (ballonvaart en zweefvliegen, ji verantwoordelijkheid voor tak van sport wordt in be- ugrijke mate bij de betreffen- i verenigingen gelegd. De in- «ctie beperkt zich voortaan toezicht. Dat gebeurt jeksproefsgewijs en bij sommi- ievenementen. Wat straks vol- aat, is een minimumleeftijd zestien jaar, aantoonbare Bitlis en ervaring van verkeers pels en vluchtuitvoering en WA-verzekering. „Iedereen ivoldoet aan deze drie hoofd waarden, kan gaan zweef den of met een ballon op p", aldus IVW-woordvoerder Elissen gisteren in een toe- Ming op het besluit, orzitter Den Baars van de eefvliegclub in Haamstede is borErnst Jan Rozendaal niet gelukkig met de manier waarop de inspectie het besluit heeft gepresenteerd. De indruk bestaat dat zonder geldige papie ren kan worden gevlogen. „Dat is dus absoluut niet het geval." De Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart, de overkoepelende clubbond, werkt met een zogehe ten Recreational Pilot License Gliding. De opleidingscriteria en exameneisen worden steeds verder aangescherpt, legt Den Baars uit. Op basis van die crite ria bepalen instructeurs of een vlieger in opleiding het zweef- vliegbewijs verdient. Invulling Het IWV gaat er vanuit dat de verenigingen hun verantwoorde lijkheid ten volle zullen nemen. Elissen: „Het is nu aan de sector om, naast de drie genoemde hoofdlijnen, zelf een gedetail leerde invulling te geven aan de vereisten. En of ze dat nu doen in de vorm van een brevet of iets anders, daar gaan wij niet meer over. Waarom zouden we het moeilijker en duurder maken dan noodzakelijk is?" Zeeland heeft drie zweefvlieg- clubs. De bijna zestig jaar oude Vliegclub Haamstede telt hon derdtwintig leden. Vanaf veer- DDDELBURG - Een storm in ai glas water. Zo typeert gede- iteerde H. van Waveren (CDA, altuur) de ophef die is ontstaan ter 'Stripshow 1850' van de liddelburgse kunstenaars Paul Menno de Nooijer. Fractie- wrzitter C. Dekker van de GP in Middelburg vindt het iMstrekt ongepast' dat in deze arte film over de Zeeuwse ïeekdracht naakte lichamen te izijn. 5e film is gemaakt in opdracht ra het Zeeuws Museum. In de )rm van een choreografie kle in een jongen en een meisje ïh uit, zodat zichtbaar wordt slke lagen allemaal schuil- onder een negentien- reeuws Walchers kostuum. het eind van de film zijn de teurs gedurende enkele secon- ien bloot te zien, waarmee dui delijk wordt gemaakt dat des- '.jds geen ondergoed werd ge- iragen. koeling is dat 'Stripshow m na de heropening medio S06 permanent in het Zeeuws ïuseum wordt vertoond. Daar in maakt Dekker bezwaar. heeft de film niet gezien, naar wil niet dat mensen in Openbare gelegenheden worden joeonfronteerd met beelden die aj als kwetsend kunnen erva- 2! Dat hij actie zou onderne- flERIKZEE - De werkgroep Ge- Wsvorming van de Roomska- Aolieke Willibrordusparochie mudt dinsdag 5 oktober weer *nbijbelavond in het Parochie- sntrum in de Mosselstraat in Zierikzee. De bijeenkomst is dit targewijd aan de heilige Hilde- ?ard von Bingen. vrouw leefde in de twaalf de eeuw in Duitsland. Zij mani- -Steerde zich als een zeer bij- rondere Benedictines. Zo *ireef zij veel gedichten en lie den en kweekte ze genees- sac'ntige kruiden. Haar ge iten zijn nu alom bekend. werkgroep Geloofsvorming Soudt deze bijeenkomst in sa- inwerking met de vrijzinnig ^rvormde gemeente uit Zierik- fe. ^bijbelavond begint om 20.00 tien jaar mogen lessen worden genomen, legt Den Baars uit. Na een paar weken zijn solovluch ten toegestaan, mits onder toe zicht van een instructeur. Vanaf zestien jaar mag zelfstandig wor den gevlogen. Na 1 oktober hanteert de IVW ook meer gebruiksvriendelijke regels voor examens. De geldig heidsduur van reeds bestaande brevetten kunnen voortaan zon der tussenkomst van de inspec tie door examinatoren worden verlengd. Ook zijn straks erva ringsuren in verschillende re creatieve toestellen uitwissel baar. Onder bepaalde voorwaar den worden de praktijkexamens ook in het buitenland erkend. Met deze wijzigingen onstaat een betere aansluiting op de na tionale en internationale regel geving, meldt de inspectie. Voor de commerciële ballon vaart blijft overigens wel een brevet vereist. men tegen de film van de De Nooijers noemt Dekker 'prema tuur en te zwaar aangezet'. „Ik wil eerst overleggen met mijn collega's in Provinciale Staten." Voorzitter W. Kolijn van de Sta tenfractie van de SGP zegt tot dusver niets te hebben gemerkt van commotie. „En ik voel er ook niet veel voor die aan te wakkeren." Hij wil zich eerst in formeren, voor hij een stand punt inneemt over de film. Dat betekent niet dat hij die ook gaat zien. „Op basis van een prospectus of recensies kan ik mij ook een beeld vormen van de inhoud." Dat de film een han deling laat zien die iedereen da gelijks uitvoert, is voor Kolijn geen argument om op voorhand geen bezwaar te maken. „De meeste mensen kleden zich uit achter gesloten gordijnen." Behoud van erfgoed Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum is verbaasd over alle ophef. „Het Zeeuws Museum is er voor het behoud van erfgoed. Door de eeuwen heen hebben kunstenaars naak te lichamen afgebeeld. Als wij zoiets van een hedendaagse kun stenaar niet zouden verzamelen, hebben we over honderd jaar geen erfgoed. Als het nu porno was, zou de SGP een punt heb ben, maar dit is zo onschuldig. Er wordt nu van alles beweerd door mensen die de film hele maal niet gezien hebben." Byvanck overweegt de film te la ten zien voorafgaand aan een de bat over cultuur en geloof dat het Zeeuws Museum op 16 no vember in Gapinge organiseert. Van Waveren heeft de film wel gezien. „Ik vind het opmerkelijk dat op dit filmpje zo wordt ge reageerd. Laatst is in het kader van het Zeeland Nazomer Festi val de opera 'Sweetheart come' opgevoerd. Daarin zat meer bloot dan in dit filmpje. Gezien het geheel aan kunstuitingen in Zeeland, snap ik niet dat de SGP juist hier op reageert. Tij dens de coalitiebesprekingen heeft de SGP duidelijk gemaakt hoe zij over dit soort kwesties denkt. Dat accepteren wij. Ver volgens is afgesproken dat niet elk voorval wordt aangegrepen om deze discussie nog eens te voeren. Ik heb het er met mijn SGP-collega Van Heukelom al over gehad en die ziet geen enke le reden om van die lijn af te wij ken." Een minimumleeftijd van zestien jaar, aantoonbare kennis en erva ring van verkeersregels en vluchtuitvoering en een WA-verzekering is straks genoeg om een zweefvliegtuig of luchtballon te besturen. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Het ver voer van de 28 overbodig gewor den kantoor-units van het Wa terschap Zeeuwse Eilanden in Goes naar het scoutingterrein van de Grevelingengroep in Brouwershaven blijkt een hels karwei. Het was de bedoeling gistermiddag acht barakken over te brengen, maar dat is in de verste verte niet gelukt. „We staan voor een verschrikke lijk groot probleem", erkent voorzitter Nan Meerkerk van de Brouwse scoutinggroep aan het einde van de vrijdagmiddag. „We hebben niet het goede takel gereedschap en op dit moment weet ik niet of we daar in korte tijd aan kunnen komen. Het is uiteindelijk gelukt twee units op de vrachtwagen te krijgen. Die wagen is onderweg naar Brouwershaven, maar we weten nog niet hoe we de units er daar dan vanaf moeten krijgen." Meerkerk, zijn scouts en de ver dere vrijwilligers zitten behoor lijk omhoog met dit logistieke karwei. Hun planning was giste ren en vandaag alle 28 barak ken van Goes naar Brouwersha ven te vervoeren. Zij krijgen daar medewerking bij van ver schillende bedrijven die voor vrachtwagens en kranen zorgen. Voorafgaand aan de verplaat sing zijn de scouts al weken in de weer met het demonteren van de units. Dat het op de vrachtwagen krijgen van de ba rakken zo moeizaam verloopt, blijkt plotseling een grote tegen valler. Als het niet lukt daar voor het juiste takelgereedschap te pakken te krijgen, heeft Meer kerk er een zwaar hoofd in dat het lukt de barakken binnen af zienbare tijd in Brouwershaven te hebben. Overigens zijn de zorgen voor de Grevelingengroep na dat transport nog niet geheel opge lost. De Brouwse scouts zijn ui teraard blij met het cadeau krij gen van de barakken van het wa terschap, maar hebben nog niet voldoende geld bijeen om ze zo te verbouwen dat ze ook werke lijk als nieuw clubgebouw dienst kunnen gaan doen. De oude huisvesting is volledig ver sleten. Er ligt een mooi plan gereed met VLISSINGEN - Meubelfabriek Arabesk op het KSG-ter- rein in Vlissingen mag daar niet blijven na de herstructu rering van het gebied. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vra gen van de Socialistische Partij. De gemeente begint nog dit jaar de onderhandelingen met de fabriek. Arabesk valt in het deel van het door de gemeente gekoch te terrein, dat in de eerste fase wordt gesloopt en heringe richt. Over de kosten en vervangende locaties kan het col lege nog niets vertellen. Die maken deel uit van de onder handelingen. THOLEN - In zorgcentra op Tholen worden de komende maanden bij wijze van proef algemene spreekuren gehou den door de gemeente. Een lid van het college van B en W is aanwezig en een ambtenaar publiekszaken. De eerste is maandag 4 okto ber in de Rozenboom, Sint-Philipsland. De andere spreekuren zijn: maandag 18 oktober in Poort- hove in Poortvliet, maandag 8 november in de Vroonhof in Sint-Annaland, maandag 22 november in de Elenahof in Stavenisse en voorlopig tot slot maandag 6 december in Ten Anker in Tholen-stad. De spreekuren zijn steeds van 11.00 tot 12.00 uur. Als er behoefte aan blijkt te bestaan, komt er een vervolg. HOOFDPLAAT - Het project Cultuur in de Schuur in Hoofdplaat wordt vandaag en morgen afgesloten met open dagen op twee bedrijven, een verlichte fietsroute en een appeltaartwedstrijd. Op schapenboerderij Goede Hope aan de Westlangeweg in Hoofdplaat zijn zaterdagmiddag om 14.00 en 17.00 uur twee rondleidingen. Activiteitencentrum De Schelp verzorgt een expositie en ook is er een expositie van schilderijen van Krijn Dool aard. Om 20.00 uur gaat het avondprogramma met dans, mu ziek en streekvertellingen van start. Onder meer de line- dancers van woonvoorziening voor gehandicapten De Ok kernoot verzorgen een optreden. De deelnemers aan de slotdag kunnen 's avonds met een huifkar pendelen van de schapenboerderij naar de Pom poenjungle van de familie Scheele aan de Klakbaan in IJ- zendijke. Er is een 21 kilometer lange verlichte fietsroute tussen de boerderijen door IJzendijke en omstreken. Op de Pompoenjungle is vandaag en morgen een boeren- markt met streekproducten en een collectie pompoenen. Morgen wordt er ook een wedstrijd appeltaart bakken ge houden. BURGH-HAAMSTEDE - Het Rondje Kunst in de Schouwse westhoek gaat zondag zijn der de jaar in. Volgens de initiatief nemers heeft de route langs di verse opengestelde galeries en ateliers in Burgh-Haamstede en omgeving zijn bestaansrecht in middels bewezen. Het initiatief werd genomen door keramiste Liesbeth Muile meister en siersmid Corrie van Rees. Het rondje voert inmid dels langs twaalf kunstenaars met uiteenlopende technieken. Binnenkort brengt de groep een nieuwe kleurenfolder uit van haar werk een aanbod. In het kader van het Rondje Kunst zetten de deelnemers iede re laatste zondag van de maand tussen twaalf en vijf uur de deur open voor publiek. Gemiddeld komen er tussen de vijftig en tachtig belangstellende binnen, aldus Muilemeister en Van Rees. Ter gelegenheid van de opening van het derde seizoen wordt 26 september een extra feestelijk tintje gegeven aan het Rondje Kunst, in de vorm van een hapje en een drankje voor bezoekers. In Galerie Het Oude Raadhuis is een expositie ingericht die in het teken staat van de jazzmu ziek. Pianist Joop Kort speelt er. Beel dend kunstenares Daniëlle Ore- lio geeft een demonstratie mo delleren. Een volledige over zicht van het aanbod op de rou te is te zien op de internetpagi na www.rondje-kunst.nl. de units in twee verdiepingen aparte ruimten te creëren voor de scoutinggroepen Dolfijnen (6 tot en met 11 jaar), Zeeverken ners (12 tot en met 16 jaar) en Wilde Vaart (vanaf 17 jaar). Ver der moeten er onder meer een loods voor de boten, douche- en kleedruimten en een keuken in gecreëerd worden. Voorlopig is dat dus toekomstmuziek. Het overbrengen van de barakken geldt nu als eerste zorg. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen zal de tering naar de nering moeten zetten. In de aanbiedingsbrief bij de begro ting voor 2005 heeft het college weinig opwekkende praatjes voor de raad. De begroting mag dan met kunst- en vliegwerk sluitend zijn gemaakt, nieuwe overwegingen zullen nodig zijn om een veilige koers te varen. Eén lichtpuntje begon te bran den nadat de begroting en de aanbiedingsbrief al klaar wa ren: meer dividend van Delta. Het college heeft begrepen dat de aandeelhouders van Delta in 2005 twintig procent meer uitge keerd zullen krijgen dan aanvan kelijk werd verwacht. Met een uitkering van 809.000 euro had Tholen al rekening gehouden, maar een snelle rekensom heeft geleerd dat er nog dik 160.000 euro bijkomt. De kantoor-units moeten eerst worden gedemonteerd en vervolgens van Goes naar Brouwershaven wor den overgebracht. foto Dirk-Jan Gjeltema De man, die een paar keer per week trouw het sportcentrum bezoekt in Temeuzen, is vro lijk van geest en deelt zijn hu mor graag met andere spor ters. Hij berijdt met vaardige hand een rolstoel en voert zijn trainingen uit met een be wonderenswaardige inzet. Maandag, toen hij net gewich tig aan een trekmachine hing, kwam er een collega-sporter met een paniekerige blik op hem af. „Je auto staat te bran den", riep hij tegen de man van de rolstoel. De man be dankte voor de waarschu wing, maar reageerde met een zorgeloze blik: „Laat maar branden, gaat vanzelf weer uit." Heel snel daarna drong de vieze lucht van brandend staal en autobanden het sport centrum binnen. Toen de man zich in vliegende vaart naar buiten liet rollen, zag hij wat er zich op de parkeerplaats af speelde. Zijn automobiel stond in lichterlaaie. Beteuterd keek hij het schouwspel aan. „Ik dacht dat hij bedoelde dat mijn lich ten nog brandden." „Toch maar goed dat je er zelf niet meer inzat", probeerde het ju domeisje hem op te beuren. „Ach", zei de man, „dan had den jullie op mijn afscheid nog een mooie barbecue ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61