Hulpverlening Haïti verloopt moeizaam Leger Irak heeft lange weg te gaan Burgemeesters België openen jacht op burka Gezond lijk is geen ziekteverwekker Lubbers pleit voor opsplitsen Soedan in aparte regio's PORS KEUKEN Honden kunnen kanker ruiken Grieks tv-spel lilt kijkers voor 10 miljoen euro Ierland test kauwgombelasting Baby gevonden in toiletpot Uitvinder fitnessapparatuur dood Executie kindersmokkelaar China Zweedse prinses moet verhuizen Rechtbank in Göteborg spreekt antiglobalist vrij ran^oise Sagan 69) overleden \t weinig goederen voor honderden slachtoffers Wereldreis per tuk-tuk I T A I I A A N S DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl zaterdag 25 september 2004 PARIJS - Britse wetenschap pers hebben honden getraind tmkanker op te sporen. De vier- toeters kunnen blaaskanker ont- ifkken door aan urine te rui ten. 3: reukzin van honden is in staat de karakteristieke geur tan tumoren te onderscheiden, nelden de onderzoekers. Zij stel len dat de reukmethode een al ternatief kan zijn voor de huidi ge ingrijpende methodes om kan- sop te sporen. De wetenschap- as oefenden ruim zes maan- met zes teven en reuen van verschillende soorten en leeftij— tffl. Uiteindelijk behaalden cle tonden een score van 41 pro- ffint bij het onderscheiden van urinemonsters van patiënten iet blaaskanker van urine van ©fere kankerpatiënten en ge ronde personen. De inspiratie voor het experi ment vonden de wetenschap pers in een vaktijdschrift van vijftien jaar geleden. Britse der matologen beschreven het geval van een hond die hardnekkig ten plek op een been van zijn ba ai besnuffelde. Een arts ontdek te dat het om huidkanker in een Oeginfase ging. De vrouw werd succesvol behandeld. ANP/AFP SALONICA - De Griekse politie heeft zeven medewerkers van tfn televisiespelletje gearres- teerd op verdenking van fraude. Zij zouden duizenden kijkers voor meer dan 10 miljoen euro hebben opgelicht. Dat meldde de politie in Salonica gisteren. Bij het spelletje moesten kijkers de verschillen tussen twee vrij- *el identieke foto's ontdekken. Zij werden aangespoord te bel len met een duur telefoonnum mer en konden dan prachtige pnjzen winnen. „Maar vreemd genoeg konden de 'kijkers' het overduidelijke verschil nooit vinden", aldus de politie, het lukte bellers nooit om in de uitzending te komen. Zij wer- den een kwartier in de wacht ge- zet waarna de verbinding werd verbroken. Na veel klachten nam de politie de proef op de s®. Toen agenten voor 250 eu ro hadden gebeld zonder succes :e hebben, werd besloten de ma gers van het spelprogramma in 16 rekenen. Zij zijn gisteren voorgeleid. ANP/AFP DUBLIN - De Ierse regering is de eerste ter wereld die overweegt een belasting op kauwgom in te voeren. De ac cijns, die rond de 4 miljoen euro per jaar moet opleveren, zou worden gebruikt voor het reinigen van straten. Tij dens de proef wordt kauwgom belast met 10 procent, wat neerkomt op ongeveer 5 eurocent per pakje. Twee jaar geleden boekte de Ierse overheid succes met de belasting op plastic tasjes. Dublin overweegt ook een hef fing op afval van fastfoodrestaurants en bonnetjes van pinautomaten. ANP PEKING - Een enkele uren oude baby is deze week gevon den in de pot van een publiek toilet in de Chinese provin cie Sichuan. Het meisje lag in het gat met uitwerpselen. De 2,4 kilogram wegende baby kon worden gered. De man die haar vond heeft direct aangeboden het kind te adopteren, meldde gisteren The Straits Times. ANP LOS ANGELES - Harold Zinkin, de man die geldt als de uitvinder van de fitnessapparatuur, is woensdag op 82-ja- rige leeftijd overleden. Dat berichtte gisteren The Los An geles Times. Zinkin was in zijn hoogtijdagen een succes vol bodybuilder en acrobaat. De voormalig 'Mister California' ontwikkelde in de jaren vijftig het eerste apparaat waarmee meerdere mensen ge lijktijdig verschillende lichaamsdelen konden trainen. Vanaf de jaren zestig werden deze overal ter wereld ver kocht en gebruikt. ANP PEKING - Een Chinese vrouw die veroordeeld was we gens handel in baby's, is terechtgesteld. Dat meldden gis teren staatsmedia. Een rechtbank in de provincie Henan veroordeelde Li Guojo in april tot de doodstraf. Zij was persoonlijk verantwoordelijk voor het verhandelen van 76 baby's. De bende waarvan zij deel uitmaakte zat achter het ver handel en van ongeveer tweehonderd kinderen. Deze kwa men vooral uit arme gebieden in de zuid-Chinese provin cie Guangxi. Ze zijn tussen 1998 en 2003 te koop aangebo den in de provincies Shandong en Henan. Zestig bendele den zijn veroordeeld, van wie een aantal tot de doodstraf of levenslang. ANP/AFP STOCKHOLM - De jongste dochter van de Zweedse ko ning Karel-Gustaaf en koning Sylvia, prinses Madeleine, betrekt in oktober noodgedwongen een andere woning in Stockholm. Volgens de rijksrecherche is ze in haar huidi ge appartement niet veilig, meldde de krant Aftonbladet gisteren. Sinds een jaar krijgt de populaire prinses extra bewa king. Volgens Aftonbladet mag ze niet langer onbe schermd in het openbaar verschijnen, terwijl er voorheen alleen lijfwachten meemoesten tijdens bezoeken aan nachtclubs en bij officiële aangelegenheden. Reden voor de verscherpte veiligheidsmaatregelen zijn opdringerige mannelijke bewonderaars. ANP 'JRIJS - De Franse schrijfster inntoise Sagan is gisteren in lit Franse Honfleur overleden, gj is 69 jaar geworden. Een üoedprop in haar longen werd aar fataal. agan schreef ruim veertig boe ien, waaronder het beroemde Bonjour Tristesse' dat zij al in aar tienerjaren schreef. Sagans ïhte achternaam was Quoirez. Jaar pseudoniem ontleende zij ai de de fictieve prinses van iigan uit het boek 'A la Recher- ie du Temps Perdu' van Mar- i Proust. Sagan werd op 21 a 1935 geboren in het dorpje ;ajarc. ANP/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Nu de discussie over een verbod op hoofddoek jes is doodgebloed, bindt België de strijd aan met de burka. In navolging van de Brusselse ge meente Molenbeek wil ook Maaseik het allesverhullcnde ge waad voor islamitische vrouwen verbieden. Als het aan het Vlaams Blok ligt, dan volgt ook Antwerpen dit voorbeeld. De extreem-recht se partij wil in de gemeenteraad een motie van die strekking in dienen. Ook de liberale Vlaamse minis ter van Inburgering Keulen wierp zich gisteren in de strijd: hij vindt dat burka's niet in het straatbeeld thuishoren. „Men sen moeten herkenbaar zijn, an ders vormen ze een bedreiging voor de openbare orde en veilig heid", zei Keulen. Een algeheel verbod gaat Keulen te ver, maar hij liet weten de strijd van de christen-democratische burge meester Creemers van Maaseik te steunen. „Als de burka ergens een sym bool van is, dan is het van een onderdrukking van de vrouw die achter het kledingstuk wordt verstopt en dat is in Vlaanderen niet aanvaardbaar." Carnaval Het multiculturele Molenbeek was de eerste gemeente die een verbod op het dragen van bur ka's in het openbaar uitvaardig de op basis van een oud cama- valsreglement. Daarin staat dat niemand zich 'gemaskerd, vermomd of ver kleed' in het openbaar mag bege ven. Overtreders riskeren een boete van 150 euro. GPD door Windy Kester GÖTEBORG - De Amsterdamse antiglobalist Maarten Blok is gisteren in het Zweedse Göteborg vrijgesproken van mis handeling van een politieagent tijdens de EU-top in 2001 in Zweden. De rechter meent dat er twijfel bestaat over de dader en dat Blok mogelijk per vergis sing is aangewezen als degene die geslagen heeft. Blok werd meteen op vrije voeten gesteld. De tweede procesdag begon met een verrassing van de verdedi ging. Advocaat S. Centerwall liet een nieuwe video zien waar op te zien is hoe Blok een tiental meters bij de politieagent van daan staat als deze wordt aange vallen door een actievoeder. Een dag eerder was in de rechtszaal een minder duidelijke kopie ver toond. De agent verklaarde toen dat hij niet de persoon op de vi deo was. Op de originele, duidelijker op namen die gisteren werden ver toond, is echter duidelijk het nummer op de helm van de agent te zien. Dit komt overeen met het nummer van de agent. De officier van justitie leek hier na even in de war. „Ik wil niet zeggen dat je liegt, maar zou het niet kunnen dat je uit verschil lende beelden een herinnering hebt opgebouwd?", vroeg hij de politieagent. Deze bleef bij zijn verklaring: hij herkende zich zelf niet op de video. Handdoek De officier van justitie zei dat hij niet kon uitsluiten dat Blok verwisseld was met een andere persoon. „Ik zie af van het stel len van een eis en laat de zaak verder aan de rechtbank over." Volgens Zweedse juristen ge-, beurt het heel zelden dat een aanklager op deze manier de handdoek in de ring gooit. GPD De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vergadert over de situatie in Darfoer. van onze redactie buitenland NAIROBI - De chef van de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr, Lubbers, denkt dat het conflict in het Soedanese Dar foer opgelost kan worden, als het gebied autonoom wordt. „Het is duidelijk dat er een ver deling van de macht moet ko men", aldus de Nederlandse ex-premier gisteren. Soedan is ruim zestig keer gro ter dan Nederland. De door isla mitisch fundamentalisten geïn spireerde Arabische regering in de hoofdstad Khartoem be strijdt in verschillende delen van het land zwart-Afrikaanse stammen. Vredesberaad en resoluties van de VN-Veiligheidsraad hebben tot dusver nog niet geleid tot een doorbraak in de crisis. In Darfoer zijn al tienduizenden doden gevallen en meer dan een miljoen mensen is op de vlucht geslagen. Bespreekbaar De Soedanese minister van In formatie heeft al gezegd dat au- foto Andrew Gombert/EPA tonomie bespreekbaar is. De re bellengroepen wijzen er steeds op dat er wel een eerlijke verde ling van de macht moet komen en dat Khartoem zijn troepen weghaalt en de door de regering gesteunde Arabische milities ontwapent. ANP/DPA :ionze_ redactie buitenland stad Port-au-Prince. Er zijn ruim negenhonderd gewonden. De meeste slachtoffers worden ongeïdentificeerd in massagra ven begraven. Zij worden ge nummerd en gefotografeerd om latere identificatie te vergemak kelijken. Vooralsnog zijn vol gens de BBC slechts enkele tien tallen lijken geïdentificeerd. De autoriteiten en hulpverleners po gen de stoffelijke resten van slachtoffers zo snel mogelijk te bergen en te begraven uit vrees voor epidemieën. De hulpverleners hebben ge waarschuwd dat besmettelijke ziekten het aantal slachtoffers aanzienlijk kan doen toenemen. Nu het waterpeil na de overstro mingen door Jeanne zakt, wor den steeds meer lijken van ver dronken mensen gevonden. In de mortuaria op het eiland is nauwelijks meer plaats voor lij ken en de weinige ziekenhuizen die er zijn, zijn verwoest of vol. Cholera Unicef, het VN-kinderfonds, meldde dat zeker honderddui zend kinderen op Haïti het slachtoffer dreigen te worden van epidemieën. Een woordvoer der van ontwikkelingsorganisa tie Oxfam, waar onder meer de Nederlandse Novib deel van uit maakt, liet weten dat door de rottende lijken van mensen en dieren cholera en tyfus kunnen uitbreken. Volgens Unicef zijn alleen al in en rond de stad Gonaïves hon derdduizend kinderen dakloos geworden. Grote delen van de stad staan nog onder water. De lON'AIVES - Hulpverleners in laïti worstelen met hun schaar- j goederen en de vele mensen j,hulp verlangen. In de zwaar iirolfen stad Gonaïves hebben (h vijf dagen na het woeden a de tropische storm Jeanne gaderden uitgeputte en onge- ildige slachtoffers verzameld iTjcentra van hulporganisaties. 1S volgens waarnemers een üuk bij een ongeluk dat er een gapende missie van de Vere- Naties in het Caribische gd is. Deze blauwhelmen andhaven de orde op plaatsen Rar geweld dreigt. Tal van dichtoffers hebben in geen da- jn gegeten of gedronken en ver jagen zich bij hulpgoederen. officiële dodental van de ^stromingen en aardverschui- snsen worden vermist. De A A A A o igeste slachtoffers vielen in en jjnd Gonaïves, 100 kilometer 6n noordwesten van de hoofcl- overlevenden hebben dringend behoefte aan schoon drinkwater en noodhulp. Hulpverleners zijn woensdag in Haïti begonnen met het verstrek ken van voedsel. De voedselpak ketten zijn echter ontoereikend. Veel getroffenen hebben sinds zondag niets meer te eten ge had. Ze zijn teleurgesteld dat de interim-regering en de interna tionale gemeenschap niet snel ler actie hebben ondernomen om de bevolking te helpen. In Nederland hebben de protes tantse hulporganisaties Kerkin- actie en ICCO 250.000 euro uit getrokken voor hulp aan Haïti. De organisaties lieten weten dat het geld is bestemd voor drink water, voedsel, medicijnen, psy chosociale hulp en wederop bouw. ANP/AFP door Bob Kroon GENEVE - Stoffelijke over schotten van slachtoffers van na tuurrampen veroorzaken geen besmettelijke ziekten, zoals alge meen wordt gedacht. Er is dus geen reden om de lichamen col lectief te cremeren of in massa graven te dumpen. Dat zegt de Wereldgezondheids organisatie (WHO) naar aanlei ding van de door de tropische storm Jeanne veroorzaakte over stromingen in Haïti. „Lijken van gezonde mensen, zelfs in staat van ontbinding, zijn geen besmettingshaarden", zegt epidemiologe J. Larousse van de WHO. „Ziektekiemen overleven niet lang in een kada ver en in dat opzicht zijn leven de mensen gevaarlijker dan do de." Bij rampen als aardbevin gen of overstromingen bestaat de neiging om de lichamen van slachtoffers als gevaar voor de volksgezondheid te beschouwen en ze zo snel mogelijk te mimen. Onnodig, zegt Larousse. „Massa graven of lijkverbrandingen ver oorzaken nodeloos lijden bij de nabestaanden. Zij krijgen geen kans hun familieleden of vrien den te identificeren". Wel is het aan te bevelen om bij de rui ming van lijken handschoenen of maskers te gebruiken, maar dat heeft meer te maken met de stank en de persoonlijke hygië ne dan met de kans op epidemie ën, aldus cle Pan American Health Organization, de Ameri kaanse dochter van de WHO. De WHO is niet tegen het gebruik van ongebluste kalk voor lijken, die niet onmiddelijk kunnen worden geborgen, zoals onder in gestorte huizen na een aardbe ving. Maar ook dit heeft meer met stankoverlast te maken, dan met een besmettingsrisico. Een heel andere zaak is de Tijk behandeling' van slachtoffers van besmettelijke ziekten, zoals ebola of sars. „Daar is uiterste zorgvuldigheid en bescherming wel degelijk nodig", waar schuwt de WHO. „Maar mensen die bij natuurrampen omkomen zijn meestal niet ziek." GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak moet volgend jaar een groot deel van de veilig heidstaken van de Amerikanen kunnen overnemen. Amerikaan se officieren trainen de nieuwe eenheden. Maar de Iraakse vei ligheidstroepen hebben nog een lange weg te gaan voor het zo ver is. Sergeant Nunn, die als instruc teur in Mosul werkt, somt de problemen op. Rekruten zonder conditie, een tekort aan materi eel en dan nog maar afwachten of ze hun opleiding zullen afma ken. De Verenigde Staten willen een strijdmacht van meer dan 270.000 manschappen. Plet gaat dan om politie, leger, Nationale Garde en grenswachten. Nog maar negentigduizend man hier van zijn getraind, terwijl de Ira kezen sinds de machtsover dracht in juni steeds meer taken krijgen. Eerder dit jaar bleek al dat de Iraakse veiligheidsmacht nog niet functioneert. Eenheden die werden ingezet tegen de opstan dige sjiitische geestelijke Muqta- da al Sadr verdwenen als sneeuw voor de zon, weigerden te vechten of liepen over. Bij de strijd in het soennitische verzets- bolwerk Fallujah gebeurde het zelfde. geant schreef zelf de handlei ding en liet deze vertalen. Maar ook onderling verschilden de Amerikanen van mening over het soort training dat nodig was. Speciale eenheden wilden kleine groepjes opleiden in de bestrijding van stadsguerrilla's. Maar anderen zagen niets in der gelijke hoge eisen. „Je hebt een soldaat nodig die bij een contro le een wagen goed kan doorzoe ken", aldus kapitein Horan. De Amerikaanse instructeurs kampen met veel meer proble men. Het fatalistische gedrag van de militairen, de elitaire houding van officieren en stam en familieverbanden maken het werk voor Nunn en collega-in structeurs niet eenvoudiger. „Wij geven Amerikaanse militai ren verantwoordelijkheid, dat concept kennen zij niet omdat God voor hen het besluit zal ne men - ze zijn alleen maar pre sent", aldus Nunn. „Voorheen marcheerden en salueerden we alleen maar", verdedigt ser geant Ali Jassem Mohammed zich. Inmiddels is de Nationale Garde in Mosul een echte eenheid aan het worden. De strijdmacht heeft een goede reputatie en Nunn is ervan overtuigd dat de missie zal slagen. Nu moet voor komen worden dat de opstande lingen een wig drijven tussen de bevolking en de veiligheids macht. Dat is de grootste uitda ging, meent Nunn. ANP (Advertentie) Sergeant Nunn begon in mei met zestien militairen met de op bouw van een bataljon van dui zend man voor de Nationale Garde. Hij had niets, zelfs geen tolk. Om zijn werk te doen, zat er niets anders op dan te 'bede len, lenen en stelen', zegt hij. Voor de rekruten ontbrak zelfs een instructiehandboek. De ser- AARHUS - De Deen Michael Boennelykke Pedersen (26) is na een rit van 22.000 kilometer vanuit Thailand aangekomen in zijn woon plaats Aarhus in Denemarken. Pedersen legde zijn barre tocht af per tuk-tuk, de popualaire Thaise motor-taxi. Hij vertrok in februa ri dit jaar vanuit Bangkok en slaagde erin achtereenvolgens de Hi malaya, verschillende woestijnen, Taliban-strijders in Baluchistan en zelfs het door oorlogsgeweld getergde Irak te passeren. foto Henning Bagger/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5