Iredi visie krijgt nieuwe opzet Tijger verslindt Hollandse beer PZC Watje van ver haalt, is lekker Weer vijfde plaats Janse Theo Kochi (73) krijgt overal extra applaus 19 my-offs moeten Nederlandse competitie spannender maken onstancia Roodst Heracles n veilige haven Nedved stopt als international Feyenoord zonder Ono tegen RBC Kuerten zes maanden buitenspel Etappezege Zaballa in Spanje Chub blijft ongeslagen op EK zaterdag 25 september 2004 ;TDe competitie in de ere- van het Nederlandse be- voetbal wordt met ingang het komende seizoen op ge- andere leest geschoeid, imste verandering is de an diverse play-offs, »r vrijwel alle clubs a vier extra wedstrijden spelen. Verder voorzien de innen in een korte winterstop januari, waardoor er onder 0 op tweede kerstdag en op mvjaarsdag gevoetbald zal den. uitzondering van PSV heb- de clubs uit de eredivisie th achter het nieuwe voorstel schaard. Ook de Europese ètbalbond Uefa, die zich uit ast voor devaluatie van het {i Cuptoernooi in het verle- vaak kantte tegen allerlei men van nieuwlichterij, kan 1 vinden in de nieuwe opzet de Nederlandse competitie, .geldt zeker niet voor de Ne- rlandse politiek. De KNVB rcftlandelijke en lokale autori- via een summier briefje ide hoogte gesteld van de plan- i „Op korte termijn zal over- met de overheid plaatsvin- aldus de KNVB. diende Tweede Kamerle- toonden zich gisteren erg ;ch over de Zeister plan- Ook het aan de politie geli- Centraal Informatiepunt tbalvandalisme (CIV) toon- izich weinig enthousiast. „Wij tot nu toe van niets", mop woordvoerder Henk Groe- ,Maar wat ik uit de me- begrijp, komen er meer risi- ;trijden, hetgeen automa- meer politie-inzet vergt. is toch precies waar we heen wilden." de gisteren gepresenteerde dien krijgt de reguliere ïtitie voor veertien van de httien clubs een staartje. Al- de landskampioen (die zich chtstreeks plaatst voor het ofdtoemooi van de Cham- jns League), de hekkensluiter ie direct degradeert) en voor nummers 14 en 15 is het sei- MMEN - Met een doelpunt lintig minuten voor tijd lood- Jonathan Constancia zijn beg Heracles Almelo gister- sond in veilige haven. In het itduel met Emmen zorgde de ij (its uit Terneuzen voor de 0-2 besliste daarmee de wed- irijd. Door de zege is Heracles in samen met Volendam koplo- fer in de eerste divisie. iullant detail was dat Constan te a scoorde tegen de ploeg van 3! voormalig trainer Jan Olde [jj b-kerink. Bij AA Gent werkte el tweetal samen en Olde Rie- 8 awk had Constancia dit sei- ten graag in het shirt van Em- n »n zien spelen. De Antilliaan se aanvaller koos echter voor j|. kades. 'el als de club uit Almelo nestel- sook Volendam zich bovenaan s ranglijst. De Noord-Hollan- hs versloegen voor eigen pu- j Hek AGOW met 3-0. Kwak- ian(2x) en Buys tekenden voor ie productie. lade eerste periode staat VVV- fenlo er echter relatief het bes- ïvoor. De nog ongeslagen Lim- Srgers kwamen pas vijf keer in ;:ne. Ze spelen vandaag uit te- 6a FC Zwolle en kunnen de appositie heroveren door drie toten te pakken. freekgenoot Fortuna Sittard frloor kansloos bij Haarlem: i-1 Het FC Dordrecht van de bers Dennis en Gérard de Nooijer, dat tot dusver verras- presteert, liet twee Hen achter in Eindhoven: »d£ zoen na 34 wedstrijden afgelo pen. Dat is overigens al medio april, omdat alle andere beslis singen eind mei gevallen moeten zijn. De nieuwe opzet ziet er in grote lijnen als volgt uit: - Na afloop van de reguliere competitie spelen de nummers 2 tot en met 5 een play-off. De winnaar plaatst zich voor de voorronde van de Champions League, de nummers 2 en 3 doen mee aan het Uefa Cuptoernooi. Er wordt gespeeld volgens de Europa Cupregels, met een uit en een thuiswedstrijd. - Ook de nummers 6 tot en met 9 spelen een play-off. De winnaar van deze minicompetitie ont moet de nummer 4 uit de eerste play-off. De winnaar van dat be slissingsduel bemachtigt een derde Uefa Cupticket. - De bekerwinnaar plaatst zich eveneens voor Europees voet bal. Om de spanning erin te hou den, wordt de bekerfinale pas na de tweede ronde van de play-offs gespeeld. - In de nieuwe opzet krijgt het seizoen ook voor de nummers 10 tot en met 13 van de ranglijst nog een toetje. Zij spelen een play-off om drie plaatsen in de Intertoto-competitie. Daaraan doet ook de verliezend finalist mee van de strijd om het derde Uefa Cupticket. Niet te springen Overigens staat nog niet hele maal vast of de strijd om de drie Intertoto-plaatsen inderdaad doorgaat. De afgelopen jaren stonden Nederlandse clubs niet te springen om mee te doen aan het toernooi. De KNVB heeft on langs voorstellen gedaan om het evenement aantrekkelijker te maken. Zo wordt gedacht aan een gegarandeerd aantal wed strijden, aan regionale sprei ding van tegenstanders en aan vergroting van het aantal te win nen Uefa Cupplaatsen. Als de Europese voetbalbond deze voorstellen niet overneemt, wordt deze derde play-off afge blazen. - Tot slot nemen de nummers 16 en 17 van de eredivisie deel aan een promotie/degradatiecompe titie met de beste eerste-divisie- clubs, met uitzondering van de kampioen die rechtstreeks pro moveert. Over deze laatste play off bestaan uitgeweikte plan nen, deze zijn echter nog niet goedgekeurd door de clubs uit de eerste divisie. Naar verwach ting komt dat fiat er nog deze maand. Volgens de KNVB en de Eredivisie NV, waarin de acht tien clubs uit de hoogste voetbal klasse zijn verenigd, is de nieu we opzet nodig om te voorko men dat het Nederlandse voet bal verder achterop raakt bij de Europese (sub)top, zowel finan cieel als sportief. „We dreigen weg te zakken, ook ten opzichte van kleinere voet ballanden als Portugal, Tsjechië en Griekenland. Daarom moe ten we nu iets slimmer zijn dan de anderen", aldus EN V-direc teur Alex Tielbeke. De ontwerpers gaan er vanuit dat de nieuwe opzet meer toe schouwers (en tv-kijkers) zal trekken en daardoor meer in komsten zal opleveren. Op de eerste plaats worden er meer wedstrijden gespeeld. Boven dien zal volgens de bedenkers de spanning toenemen, omdat er nauwelijks nog duels worden ge speeld waarin niets op het spel staat. Als gevolg daarvan zal de druk op de spelers groter worden. Dat maakt volgens de beden kers de spelers weerbaarder, waardoor de prestaties in Euro pees verband beter zullen wor den. En dat leidt dan weer tot meer interesse bij geldschieters. De nadelen voor clubs en spe lers wegen volgens de makers van de nieuwe competitie-opzet niet op tegen de voordelen. Vol gens KNVB en ENV zal de fysie ke belasting slechts marginaal toenemen. Bovendien stellen bei de organisaties dat voetballers in de omringende landen per jaar beduidend meer wedstrij den afwerken dan Nederlandse profs. GPD Oersterke Kasper Engel is niet langer de snelste op de schoolslag Kasper Engel is op weg naar zilver op de 100 meter schoolslag. door Sven Remijnsen ATHENE - De kracht die hij in zijn benen mist, compenseert hij met de machtige spieren in zijn armen en borstkas. Zwemmer Kasper Engel is sterk. „Oer sterk. Ik ben de sterkste van het hele veld." Maar niet langer de snelste. Gisteravond werd hij in Athene onttroond als paralym pisch kampioen op de 100 meter schoolslag. De Utrechter (1.85 meter lang, 92 kilo zwaar) verloor in de fina le van Tadhg 'Tiger' Slattery. De Zuid-Afrikaan was eindelijk te goed voor de man die hem zo vaak versloeg. De tijger ver slond de Nederlandse beer; die tikte pas drie seconden later aan. Na goud in Atlanta en Syd ney veroverde Engel zilver. Geen unieke trilogie dus. „Maar drie keer op rij een medaille is ook iets unieks." De rivalen zijn nu van elkaar verlost. Zowel Slattery als Engel stopt na deze Paralympische Spelen. Engel (38) voelt dat de jaren gaan tel len. Het herstel na een wedstrijd vergt steeds meer tijd. Ook de voorbereiding op zijn vijfde Paralympics vroeg veel van hem. „Ik wilde dat derde goud. Daar ben ik heel erg mee beziggeweest. Ik moest mijn ti tel verdedigen, had veel te verlie zen, terwijl de rest alleen maar kon winnen." Engel legde zich in het verleden vaker druk op. In juli 1999 nam hij zich voor als eerste zwem mer op armkracht het Kanaal over te steken. Hij vertrok uit Engeland, acht uur later werd hij voor de kust van Frankrijk uit het water gevist. Hij was on- deikoeld. Engel had toen nog slechts zes kilometer te gaan. Een onuitwisbare indruk had hij toen al lang en breed ge maakt. Na de Spelen van Syd ney stopte hij. Engel hield het een jaar vol. Om af te komen van een zware knieblessure be gon hij weer te zwemmen. Voor hij het wist, stond hij op het startblok in Athene. In de series zwom hij gisterochtend de twee de tijd achter Slattery. „Ik wist dat ik drie seconden achter lag, ook toen al, maar het wereldre cord was nog altijd van mij. Dat gaf vertrouwen." Te weinig grip Engel voelde zich krachtig. Maar was zijn voordeel ook niet een beetje zijn nadeel? Was hij niet te sterk? Engel: „Je moet je kracht inderdaad op het water kunnen overbrengen. Ik slip soms weg. Dan heb ik te weinig grip." In de finale wilde de beer foto Koen Suyk/ANP als een beest tekeergaan, maar de tijger had bloed geroken en liet zijn prooi niet meer los. Hij leidde van start tot finish. Engel keerde als vierde en eindigde als snelste verliezer: 1.35.98. Zijn beste wereldtijd (1.31.50, Atlan ta 1996) bleef staan. Het ver goedde deels de harde neder laag. „Ik heb aan vijf Spelen meege daan, heb daar vijf medailles aan overgehouden, ik ben in tijd nog steeds de snelste van de we reld en van de Paralympics. Over vier jaar in Peking staat mijn naam weer op het bord: Kasper Engel, paralympisch re cordhouder. Mooi toch?" GPD door Rudy Booqert ATHENE - Micha Janse lijkt een paralympisch abonnement op de vijfde plaats te hebben. Maandag werd de atleet uit Zou- telande vijfde op de 1500 meter, donderdag plaatste hij zich als vijfde voor de 800-meterfinale, waarin hij gisteravond als vijfde over de eindstreep kwam. Tot zijn eigen tevredenheid. Evenals op de 1500 meter ble ven ook gisteravond de medail les op de 800 meter buiten het bereik van de dertigjarige Mi cha Janse. Vanaf de start stoven de Oekraïner Driha en de Tune siër Charmi (winnaar 1500 me ter) er vandoor. Driha werd uit eindelijk eerste in een wereldre cordtijd van 2.03.18, op een klei ne twee seconden gevolgd dooi de Afrikaan Charmi. Groentje „Dat zijn tijden die ik voorlopig niet aan kan", zei Janse afloop. Dat vond hij zelf geen schande. In het veld van acht lopers was hij gisteravond immers het groentje. Slechts twee jaar doet hij nog maar aan atletiek en in dat licht bezien, was hij dik te vreden met zijn vijfde plaatsen afgelopen week in Athene. Gisteren maakte een tafeltennisster tijdens de Open Vlaamse kam- "wnschappen haar debuut voor Neder- 1- Op zich is daar niets bijzonders to Totdat je naar haar naam kijkt: Li Jiao. "4 bekomst van buitenlanders is zo oud 'Is de intrede van betalingen in de W. Aanvankelijk legden alleen clubs benodigde duiten op tafel om zich te '«sterken met een speler die binnen de landsgrenzen niet te vinden was. "aar was niets mis mee. Mede dankzij de inbreng van de stoere verdediger Ve- 'ibor Vasovic en de snelle spits Ove Kindvall wonnen Ajax en Feyenoord jeEuropa Cup. Voor tien Nederlan den een Joegoslaaf of een Zweed wil je wel juichen. Maar hoe zit dat he den ten dage bij Beveren, waar elf Ivori- anen de naam van de Belgische eerste klasser moeten hooghouden? Hoe blij en trots zullen de Argentijnen zijn als Davide Rebellin volgende week zondag wereldkampioen wielrennen wordt? Wordt er in Qatar gevlagd als de atleet Sail' Saaeed Shaheen, de Keni- aan die vorig jaar nog Stephen Chero- no heette en voor veel geld voor Qatar ging lopen, een wedstrijd wint? En hoe veel supporters komen er in Nederland kijken naar competitiewedstrijden ta feltennis als er in één weekeinde de vol gende duels worden gespeeld: Li-Su, Li-Cai, Ji-Su, Cai-Ni en Cai/Su-Ni/ Wei? Blijkbaar zijn er nog steeds mensen die zich met deze sporters kunnen identifi ceren. En zijn er sponsors die denken een stukje belangrijker te zijn gewor den in het menselijk bestaan als hun vervreemde ploeg een prijsje pakt. De sport zelf schiet er meestal niets mee op. Li Jiao heeft nog wel een functie. Ze kan de Nederlandse tafeltennissters beter maken, net zoals Mia Audina dat in het badminton doet. Maar als Li in competitieverband alleen tegen zoge naamde invliegchinezen speelt, is de Nederlandse sport de grote verliezer. Ook in de amateursport heeft het prin cipe van de invliegchinezen zijn intre de gedaan. Bijvoorbeeld in het Zeeuw se voetbal, waar het verschijnsel inrij- belgen steeds meer opgang doet. In het eerste elftal van voetbalvereniging Hoek uit het gelijknamige Zeeuws- Vlaamse plaatsje spelen tegenwoordig negen Belgen, een Franse Nigeriaan en één Nederlander (van Schouwen-Duive- land) in de basis. Op de bank zit een Belgische trainer. Wie de opstelling ziet, moet wel denken met een onoverwinnelijk elftal te ma ken hebben: wat je van ver haalt, is lek ker. De werkelijkheid blijkt overigens anders, maar dat terzijde. Ook in ama teursporten kun je tegenwoordig de top niet meer bereiken met alleen maar ei gen kweek. Maar als het tegenoverge stelde waar is, zit er iets niet goed. Hoe veel supporters zullen nog genieten van het succes van hun eigen ploegje als daar geen enkele speler van eigen bo dem meer in speelt? Waar is de roman- PRAAG - Het Nederlands elftal komt Pavel Nedved in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap in Duitsland in 2006 definitief niet meer tegen. De aan voerder en spelmaker bevestigde gisteren wat hij eerder al min of meer had aangekondigd. De 32-jarige routinier van Juventus stopt als international. Nedved wil zich vol ledig concentreren op zijn verplichtingen in de Italiaanse competitie. ANP/RTR ROTTERDAM - Shinji Ono ontbreekt vanavond bij Feye noord in de uitwedstrijd tegen RBC Roosendaal. De Ja panse international heeft nog te veel last van een enkel blessure die hij zondag tegen FC Utrecht (0-3) opliep. Coach Ruud Gullit wilde gisteren nog niet zeggen hoe hij de absentie van de spelmaker gaat opvangen. Mogelijke vervangers zijn Buffel en Magrao. ANP RIO DE JANEIRO - Tennisser Gustavo Kuerten is deze week opnieuw geopereerd aan zijn onwillige heup. De Braziliaan, drievoudig winnaar van Roland Garros, heeft zeker zes maanden nodig om te revalideren. Kuerten (28) onderging in februari 2002 een operatie aan dezelfde on stabiele heup. Nadien probeerde hij tevergeefs weer op het niveau te komen dat hem drie zeges in Parijs bracht (1997, 2000, 2001) en de hoogste positie op de wereldrang lijst. ANP/AFP COLLADO VILLALBA - Constantino Zaballa heeft giste ren de negentiende etappe van de Ronde van Spanje ge wonnen. De 26-jarige Spaanse wielrenner, in dienst van Saunier Duval, had na een rit over 142 kilometer van Avi- la naar Collado Villalba 1 minuut en 23 seconden voor sprong op een achtervolgende groep van een man of twin tig. Zaballa reed 110 kilometer alleen voorop. Zijn landge noot Roberto Heras behielde de leiderstrui. Jaan Kirsipuu schreef de eerste etappe van de wieler koers Parijs-Corrèze op zijn naam. De Est ging met een kleine voorsprong als eerste over de streep in Saint- Amand-Montrond, na een rit over 168,8 kilometer die in Contres was begonnen. ANP/AFP/SID MLAWA - De Nederlandse titelverdedigster Tanja Chub is na zes ronden nog steeds ongeslagen op het EK dam men. De aanval van oud-wereldkampioene Tansykkhoezi- na leverde in een spannend tijdnoodduel niet meer dan re mise op. Daarover was de Hoornse speelster meer tevre den, dan over de twee voorafgaande puntendelingen, waarin zij winstvarianten had gemist. In het direct achtervolgende veld werden ook geen winst partijen geboekt, zodat Chub nog steeds met Milsjina aan de leiding gaat. De Alkmaarse Vitalia Doumesh viel ver terug in het klassement door een nederlaag tegen de Oekraïnse Balthazi. De nestor van het gezelschap, de Frie zin Iepie Poepjes, is nu de op één na best geklasseerde Ne derlandse. Zij dwong na bijna zes uur spelen een zeer ver diende puntendeling af tegen de Letse Valnere. ANP HARATHONZeELM» In het laatste kwart van de race rukte Janse nog op van de zeven de naar de vijfde plaats. Met zijn tijd van 2.13,41 was hij op nieuw boven zijn nationale re cord van 2.11,72, waarmee hij zich eind mei op de valreep plaatste voor de Paralympische Spelen. Met dat record was hij echter ook niet in de beurt van de me dailles gekomen. tiek van de amateursport gebleven, als je jongens of meisjes uit de eigen plaats of regio niet meer kunt aanmoedigen omdat er voor hen geen plek meer is? Wanneer je niet meer trots kan zijn op je eigen spelers? Vroeger kneep je een oogje dicht als je club eens minder presteerde. Lag je mis schien wakker toen je club degradeer de, maar eigen jongens liet je nooit val len. Je bleef hopen op betere tijden. Bij een vreemdelingenlegioen ligt dat an ders. Of het nu wint of verliest, het trekt voorbij. Bij succes wat later, bij verlies wat eerder. En als er elders wat meer te verdienen is, zijn ze sowieso weg. De club kan opnieuw beginnen. De supporters zijn een illusie armer. Koen de Vries door Koen de Vries GOES - Wie op de internetsite van de Kustmarathon kijkt, zal ontdekken dat marathonlopers tot het vergrijsde deel der natie behoren. Volgende week zater dag komen veel dertigers, erg veel veertigers, heel wat vijfti gers en enkele zestigers aan de start. De oudste deelnemer voor de tocht over 42 kilometer en 195 meter is de zeventig al ruim ge passeerd. Theo Kochi uit Assen is 73. De diehards onder de duurspor- ters kennen hem wel. Theo Kochi doet al vele jaren aan ma rathons en triatlons en is al vele jaren de oudste deelnemer. Over al waar hij deelneemt, krijgt hij extra applaus. De man uit Dren the begon pas op zijn vijftigste met duursporten. In 1980 liep hij zijn eerste marathon, mede op aandringen van zijn vrouw. „Jij zegt toch steeds dat je graag een marathon wil lopen?", had ze hem gezegd. „Je bent nu vijf tig, als je niet snel begint komt het er nooit meer van." Dat was niet aan dovemansoren gericht. Kort daarna liep Kochi zijn eer ste marathon, nota bene op het klassieke parkoers naar Athene. In 1983 kwamen daar de triat lons bij. Hij wilde kijken of hij ook die inspanning aankon. Het bleek van wel, waarna hij veer tien keer aan de start van de he le triatlon van Almere kwam en ook veertien keer aan de finish. Die triatlons behoren nu tot het verleden. „Ik begin mijn snel heid een beetje te verliezen", verklaart Kochi. „Je moet op al ledrie onderdelen binnen een be paalde tijd binnenkomen en dat begon een probleem te worden. Ik moest me op alle disciplines gaan haasten en dat was niet ge zond meer. Ik was nooit een snel le jongen. De uitdaging was al tijd te finishen binnen de li miet." Ter illustratie: de snelste marathon die Kochi ooit liep was die in Eindhoven. Hij deed er op z'n 53e 3 uur en 14 minu ten over. Gezond arriveren, binnen de tijd, is daarom ook nu de enige doelstelling van Kochi. „Als ik voel dat het me te veel wordt, hou ik er bij 21 of 30 kilometer mee op. Menselijkerwijs moet ik binnen zes uur kunnen finishen, maai' als het niet lukt, is het jam mer. Aan de andere kant: het woord ophouden heb ik zelden in de mond genomen." Bizar ongeluk De voorbereiding van Kochi op de Kustmarathon ging niet van een leien dakje. Deze zomer raakte hij geblesseerd door een bizar ongeluk. Hij gleed uit over. een schil van een kiwi en maak te een flinke spagaat. „Ik heb er zes weken last van gehad. Ik kon alleen maar hele kleine pas jes maken. Nu gaat het weer goed. De laatste weken loop ik weer behoorlijke stukken. Ach, ik wörd dan misschien wel lang zamer, mijn conditie is nog goed." Komende week traint Kochi he lemaal niet meer. Hij gelooft dat rust de beste voorbereiding is. „Als je goed getraind hebt, moet je de laatste dagen niets meer doen. Je moet uitgerust aan de start verschijnen." Ook qua voeding doet hij de ko mende week weinig opmerkelij ke dingen. Kochi gaat een keer- tj.e naar de Chinees voor een lek- kere nasi goreng en eet een keer tje meer pasta. Tijdens de mara thon neemt hij iets zoets mee. Een stroopwafel bijvoorbeeld. En hij rekent erop dat er onder- weg genoeg te drinken valt Bent u van plan Theo Kochi wat extra aan te moedigen als hij passeert: zijn startnummer is 296.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59