rholen moet zuiniger aan doen PZC PZC Scootcursus geeft zelfvertrouwen Deel Schakerloopolder wordt natuur College van B en W vraagt raad tering naar de nering te zetten ,13 Tentoonstelling tn prijsvraag bibliotheek Goes B Meezingdag ünderkoor Proef spreekuren in kernen Tholen Aanhoudingen voor geweldpleging Uitgaansgeweld in centrum Goes Meubelfabriek moet weg Hinder door werk aan brug Bibliobus Schore weg en Wemeldings filiaal dicht Bouw Kloosterendaele begint rond jaareinde zaterdag 25 september 2004 rMieke van der Jagt ^-MAARTENSDIJK - De ■aneente Tholen zal de tering ijarde nering moeten zetten. In aanbiedingsbrief bij de ^oting voor 2005 heeft het Jege weinig opwekkende raatjes voor de raad. De begro- ug mag dan met kunst- en iliegwerk sluitend zijn ge naakt, nieuwe overwegingen rallen nodig zijn om een veilige ioers te varen. $1 lichtpuntje begon te bran- «n nadat de begroting en de saibiedingsbrief al klaar wa- fli: meer dividend van Delta. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Het college heeft begrepen dat de aandeelhouders van het nutsbedrijf in 2005 twintig procent meer krijgen uitgekeerd dan aanvankelijk werd verwacht. Met een uitkering van 809.000 euro had Tholen al rekening gehouden, maar een snelle rekensom heeft geleerd dat er nog dik 160.000 euro bij komt. Dat is mooi meegenomen maar zo'n eenmalige meevaller lost de problemen van Tholen niet op. Het college drukt de raad op het hart dat er echt iets moet gebeu ren. Het ontwikkelen van meer inkomsten kan de raad wel ver geten, want de rek is uit de on- roerendezaakbelasting. Het zal dus moeten komen van het naar beneden bijstellen van wensen en ambities, zodat die uit de huidige middelen kunnen worden betaald. Zwembaden Het college geeft een voorzetje voor het raadsprogramma voor de volgende zittingsperiode. De begroting daarvoor moet vol gens jaar al worden voorbereid. Is het bijvoorbeeld nodig en ver antwoord dat een kleine gemee- te als Tholen twee openlucht zwembaden exploiteert? Ook zou de raad zich moeten bera den over de biblitheekvoorzie- ning, die overigens al een hoop stof heeft doen opwaaien. In de lange-termijnvisie wordt uitgegaan van een bibliotheek voor Tholen met een goed distri butiesysteem. Voor volgend jaar is de raad van plan te bekijken of het werk van de stichting goedkoper kan en of de biblio theken zonder kwaliteitesim- puls kunnen blijven bestaan voor het bedrag dat nu beschik baar is. De bibliobus in Scherpe- nisse verdwijnt en voor de uit- leenpost in de Vossekuil in Oud-Vossemeer komt in elk ge val niets in de plaats. GOES - Een tentoonstelling van prenten uit het boek Het Prin- senkind en een prijsvraag 'wie naakt de mooiste kroon' wor den in oktober gehouden door je bibliotheek Goes. ïie aan de prijsvraag meedoet. ?aakt kans op een exemplaar Het Prinsenkind dat door k makers van een handteke- lingis voorzien. .(He kinderen tot dertien jaar binnen eraan deelnemen. De Jronen voor de wedstrijd moe- in! dinsdag 12 oktober binnen sjn.een dag later is de prijsuit reiking door de kinderburge- reester van Goes, Andrea Geu- Ook de makers van Het Prinsen- 1, Maranke Rinck en Martijn :an der Linden, zijn woensdag middag 13 oktober aanwezig. Verder is er van twee tot drie jureen voorleesuur voor kinde- sn van vier tot en met acht par. j-ichnjfformulieren voor de pnjsvraag zijn verkrijgbaar in je bibliotheek en bij boekhan del Het Paard van Troje. De activiteiten vinden plaats in iet kader van de kinderboeken week. [LLEWOUTSDIJK - In het kerkje van Ellewoutsdijk wordt zondag 3 oktober vanaf half 'drie weer een meezingmiddag [ehouden. ^nie Stokman en Engel Rein- fludt nemen het voortouw. De sedjes die zij brengen, zijn in sn meezingboek verzameld dat uor iedere bezoeker beschik bar is. Het duo Follie a Deux zorgt voor een instrumentaal in termezzo op mandoline en accor- 10ES - Kinderkoor the Conti- ental Kids geeft zaterdag 9 ok- ober een concert in Goes. 116.00 en 17.45 uur is het oor te zien in het Goese Ly- eum. De groep bestaat uit ze- ffitien kinderen in de leeftijd an acht tot en met twaalf jaar. Deelnemers aan de cursus in Goes moesten onder meer met de scootmobiel een bal tussen twee pionnen door duwen. door Lucas Boot GOES - Achteruit rijden, inparkeren, helling trekken en straatje keren. Dit klinkt als het pakket speciale verrichtin gen van een auto-rijexamen. Maar met de scootmobiel moeten deze handelin gen in het dagelijks gebruik ook wor den gedaan. Dat vergt vaak meer oefe ning en durf dan in eerste instantie wordt gedacht. In zorgcentrum de Randhof in Goes is een hindernisparcours uitgezet voor scootmobielrijders om de basisvaardig heden van het 'scooten' onder de knie te krijgen. Slalommen rond pionnen, ke ren in een smal gangetje, als een ware profvoetballer een bal tussen twee ke gels duwen en achteruit inparkeren tus sen twee hekken. Ogenschijnlijk simpe le oefeningen, maar het vergt behoor lijk wat concentratie en stuurmans kunst om de bumper van de elektrische mobiel niet te 'misbruiken'. Voordat de cursus begint, test een gespannen mo bielrijder haar bumper. Nietsvermoe dend knalt ze tegen een andere cursist. Beide dames komen er zonder blauwe plekken vanaf en de cursus kan begin nen. Heel voorzichtig manoeuvreert een wat gespannen dame haar mobiel tus sen een drietal pionnen. Ze heeft vooral moeite met scherpe bochten draaien. Gelukkig komt er hulp van een doorge winterde scootmobielrijder. „Je moet sneller doordraaien", adviseert ze, soe pel slalommend. Het onderdeel met de bal en de kegels tovert bij velen een lach op het gezicht. „Het is me in één keer gelukt", zegt een cursist trots. Taxi Wat bij veel mobielrijders angst inboe zemt, is het binnenrijden van een taxi busje via een steile oprijplank. „Daar van doen de meesten het in de broek. Ze zijn bang om achterover te kantelen", vertelt ergotherapeut Ton de Crane. Voor de deur van De Randhof staat een taxi met zo'n plank. Je zou verwachten dat het bij dit onderdeel niet storm loopt. Het tegendeel is echter waar, er staat zelfs een rij voor het busje. Mevrouw T. de Jonge (52) gaat voor de eerste keer de rijplank op. Ze hoeft nog geen gebruik te maken van een taxibus, maar wil alvast wel een keer proberen hoe het is. „Ik was ontzettend bang om achterover te vallen, maar je moet het gewoon doen", vertelt ze. Voor ervaren mobielrijders blijft het inrijden van een taxi nog steeds een behoorlijke hinder nis. Ria van der Werff van het Platform voor mensen met een Functiebeperking: „Ik ga al een paar jaar met de taxi, maar ik vraag altijd aan de chauffeur of hij achter me blijft staan." En dat doen de chauffeurs ook. Met geruststellende woorden helpen ze de mobielrijders vei lig het busje in en uit. foto Dirk-Jan Gjeltema De cursus is niet alleen bedoeld om de basisvaardigheden bij te brengen. „We hopen scootmobielrijders meer zelfver trouwen te geven", vertelt ouderen wer ker Jan Priem. Mensen blijven nog al eens thuis, omdat ze met hun wagentje de straat niet op durven, weet Priem. Winkelpaden Zeker als ze ergens tegenaan hebben ge zeten of met hun mobiel zijn omgeval len is de angst om de weg op te gaan groot. „Sommigen willen de super markt liever niet in. Ze hebben moeite om goed tussen de drukke winkelpaden te manoeuvreren. De keeronderdelen zijn daarom goede oefeningen", zegt de ouderenwerker. En dat blijkt wel. Met heel wat horten en stoten keert een hoogbejaarde cursist zijn mobiel in een smal gangpad, maar het lukt hem wel. „Als je nog een keer botst krijg ik een kratje bier van je", lacht één van de vrij willigers. Om de winkelangst weg te ne men, manoeuvreren de cursisten volgen de week woensdag tussen de schappen van de Praxis. door Mieke van der Jagt THOLEN - Grondwerkers met graafmachines en kraantjes, zijn begonnen een stukje van de Schakerloopolder ten zuidwes ten van Tholen, de contouren van een natuurgebied te geven. Onder directie van Arcadis zorgt Feijter Groep Aannene- ming ervoor dal de zuidkant van de Schakerloopolder als een parel aan het snoer van plan Tu reluur kan worden geregen. Het plan Tureluur is een uitge breid programma dat binnen dijks polderland tot natuuront wikkelingsgebied omvormt. De te ontwikkelen gronden liggen allemaal langs de boorden van de Oosterschelde, zodat ze als overgang van zoet naar zout en van nat naar droog, van grote be- tekenins kunnen zijn voor zoete en zoute vegetatie, voor kleine organismen en vooral voor vo gels. Prettige bijkomstigheid is dat de grond langs de Ooster schei dedij ken veel last had van zoute kwel. Voor boeren is dat erg hinderlijk, maar voor na tuurontwikkeling een geschenk uit de hemel. De uitgestrektste en meest in het oog lopende Tureluur-ont wikkelingen zijn te vinden op Schouwen-Duiveland, maar Een stukje Schakerloopolder wordt natuurgebied, zodat het als een parel aan het snoer van plan Ture luur kan worden geregen. foto Ronald den Dekker THOLEN - In zorgcentra op Tholen worden de komende maanden bij wijze van proef algemene spreekuren gehou den door de gemeente. Een lid van het college van b en w is aanwezig en een ambtenaar publiekszaken. De eerste is maandag 4 oktober in de Rozenboom, Sint-Philipsland. De andere spreekuren zijn: maandag 18 oktober in Poort - hove in Poortvliet, maandag 8 november in de Vroonhof in Sint-Annaland, maandag 22 november in de Elenahof in Stavenisse en voorlopig tot slot maandag 6 december in Ten Anker in Tholen-stad. De spreekuren zijn steeds van 11.00 tot 12.00 uur. Als er behoefte aan blijkt te be staan, komt er een vervolg. GOES - De politie heeft donderdagnacht op de Grote Markt in Goes drie mannen in de leeftijd van 24 tot en met 32 jaar, allen uit Bergen op Zoom, aangehouden. De mannen worden ervan verdacht die nacht in de Vuilstraat een 38-jarige vrouw uit Goes te hebben lastiggevallen. De vrouw werd bedreigd en kreeg enkele klappen. De man nen zijn in verzekering gesteld voor verder onderzoek. De aanleiding van de mishandeling is niet duidelijk. GOES - Op de Grote Markt in Goes vond gisterochtend rond half drie een schermutseling plaats tussen twee groepjes jongeren. Drie jongens van 19 tot en met 20 jaar, twee uit de gemeente Goes en één uit de gemeente Borse- le, wilden na het uitgaan naar hun fiets lopen, toen ze wer den lastiggevallen door een viertal jongens en gelijk enke le klappen kregen. De drie jongens liepen hierbij enkele blauwe plekken op. Eén van hen moest naar de huisart senpost voor een aantal hechtingen in zijn gezicht. De aanleiding van de mishandeling is niet bekend. VLISSINGEN - Meubelfabriek Arabesk op het KSG-ter- rein in Vlissingen mag daar niet blijven na de herstructu rering van het gebied. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van de Socialistische Partij. De gemeente begint nog dit jaar de onderhandelingen met de fabriek. Arabesk valt in het deel van het door de gemeen te gekochte terrein, dat in de eerste fase wordt gesloopt en heringericht. Over de kosten en vervangende locaties kan het college nog niets vertellen. Die maken deel uit van de onderhandelingen. MIDDELBURG - Automobilisten moeten op 13 en 14 ok tober rekening houden met afsluiting van de Stations- brug in Middelburg voor onderhoud. Het Kanaal door Walcheren is van maandag 11 oktober (8.00 uur) tot vrij dag 15 oktober (rond 17.00 uur) gestremd voor het scheep vaartverkeer. Tijdens het werk aan de Stationsbrug zal het wegverkeer hinder ondervinden. In de week van 11 tot 15 oktober zal er een aantal korte stremmingen zijn. De brug is voor alle verkeer gesloten op woensdag 13 oktober van 12.30 tot 18.00 uur en op donderdag 14 oktober van 7.30 tot 18.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid. Tholen is inmiddels ook een heel eind op dreef. Een deel van de Scherpenissepolder werd af gelopen voorjaar al opgeleverd als natuurgebied. De Dienst Landelijk Gebied heeft nu op dracht gegeven om de karrevel- den ten westen van de damaan- zet van de Ooseterdam flink uit te breiden. Arcadis voert de di rectie over het werk. De strook onderlangs de Oosterschelde- dijk moet een heel ander profiel krijgen. Lage, natte stukken worden afgewisseld met hogere stukken waar zoete vegetatie zich kan ontwikkelen. De lagere delen zullen, onder invloed van de zoute kwel, zouter worden, zodat kreeftachtigen en schelp dieren zich kunnen ontwikke len. De Schakerloopolder wordt niet alleen belangrijk voor vogels die er komen eten of rusten, er komt ook ruimte voor vogels die graag op kale stukken land of tussen lage plantjes broeden. Dergelijke gebieden zijn ook in Zeeland schaars geworden, wat het voor trek- en broedvo- gels moeilijk maakt om te overle ven. Kosten De herinrichting van de reep langs de Oosterscheldedijk gaat een half mijloen euro kosten. Een ton komt uit de Rijkskas en de provincie betaalt een kwart. De rest van het benodigde geld komt uit een Europese subsidie- pot, waarvan de provincie al een deel heeft voorgeschoten. De grondwerkers zijn binnen en kele maanden klaar, maar de na tuurontwikkeling kan dan pas echt beginnen. Het gebied wordt in principe ge sloten, maar er worden voorzie ningen getroffen om wat er gaande is vanuit de voet van de dijk te observeren. door Harmen van der Werf KAPELLE - Of de soep echt zo heet wordt gegeten als die door het Kapelse college van B en W is opgediend? Voorzitter J. Groe- nenberg van de bibliotheekstich ting in Kapelle betwijfelt het, maar hij houdt rekening met het ergste; dat zijn organisatie inder daad de komende twee jaar één derde van haar budget oftewel 100.000 euro verliest. Aan harde maatregelen valt dan niet te ontkomen, meent Groe- nenberg. ,,We kunnen dat geld niet vinden door hier en daar wat af te halen, dat is onmoge lijk." Aan de hoofdvestiging in Kapelle wil hij in elk geval niet komen. Het college heeft wel eens voorgesteld juist die biblio theek te sluiten. Het pand waar in de bibliotheek is gevestigd, zou veel geld kunnen opleveren en de inwoners van Kapelle zou den, zei wethouder J. Hersel- man (VVD, financiën), in Goes bij de bibliotheek terecht kun nen, zoals wel voor meer voorzie ningen. Voorstellen Groenenberg wil echter niet morrelen aan de belangrijkste bibliotheekvestiging in de ge meente Kapelle. Hij doet andere voorstellen voor bezuinigingen: het schrappen van de bibliobus die Schore een uur per week aan doet en zonodig sluiting van het filiaal in Wemeldinge. Ter ver vanging zou dan in Wemeldinge een bibliobuskunnen komen. „Maar", merkt Groenenberg op. „al deze maatregelen leveren nog niet direct volgend jaar geld op. We zullen de eerste jaren nog een bijdrage moeten betalen voor de bibliobus, 75 procent in het eerste jaar, 50 procent in het derde en nog een kwart van de oude bijdrage in het vierde jaar. En als wij Wemeldinge zouden sluiten, hebben we nog persone le verplichtingen. Een punt is ook dat de bibliotheek in het pand in Wemeldinge met de Ra bobank en de speel-o-theek een drieëenheid vormt." Vóór alles hoopt Groenenberg dat de gemeenteraad de bezuini ging terugdraait, zoals meer kor- tingsvoorstellen zijn terugge draaid, bijvoorbeeld voor het fruitteeltmuseum Kapelle. Hij verbaast zich toch over het fi nanciële beleid van het college van b en w. ,,De opbrengst van de onroe rend zaakbelasting zou eerst met tien procent moeten stijgen, nu is dat verlaagd tot vijf pro cent, en dan wordt er ook nog voorgesteld elk huishouden in Kapelle in 2005 vijftig euro ca deau te geven." door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De bouw van het luxueuze apparte mentencomplex Kloosteren daele in Burgh-Haamstede be gint eind december of begin ja- Alle vergunningen zijn binnen en driekwart van de apparte menten is verkocht. Het wach ten is alleen nog op de goedkeu ring voor de GIW-garantie. Het complex verrijst aan de Kloosterweg in Haamstede, op de plek waar nu nog het voorma lige gemeentehuis van Wester- schouwen staat. „De verkoop is heel snel gegaan", aldus C. Dek ker van projectontwikkeling Van Garderen Dekker. „Bin nen twee maanden is driekwart weg." Volgens Dekker geeft dat aan dat de appartementen voor zien in een behoefte. De appartementen zitten in de duurdere prijsklasse. Ze gaan van de hand voor bedragen tus sen de 300.000 en 700.000 euro. De woningen zijn bedoeld voor 'actieve vijftigplussers' maar zijn wel op zo'n manier ontwor pen dat ook iemand in een rol stoel erin kan wonen. De snelle verkoop heeft de pro jectontwikkelaar wat overval len. „We hadden gerekend op een verkoopperiode van zes tot ne gen maanden. Daar hadden we het hele vergunningentraject ook op afgestemd. De bouw- en sloopvergunningen zijn binnen maar we wachten nog op de goedkeuring GIW-garantie. Die verwachten we in de loop van dit jaar Om GIW-garantie te krijgen moeten alle tekeningen en plan nen worden bekeken en goedge keurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55