»zc V'VD krijgt steun voor molens Zweefvliegbrevet zaak van club Ophef over Stripshow 1850 wekt verbazing Goes weigert mee te doen aan hype rond normen en waarden Vervoer barakken voor scouts flink karwei laad Reimerswaal voor windturbines langs Spuikanaal Bath H'aterschap est coupures Als de kleur verwelkt, wacht de geurkaars Zuidbaan A58 bij Kapelle dicht Twee jongeren in Goes mishandeld ABT jaagt Tholen flink op kosten Buiten bewustzijn na ongeval Gordelcontrole zeeuwse almanak Brand ^e-0113-315649 gpc.nl -ail:redactie@ pzc.nl stbus 31,4460 AA Goes wrtentie-exploitatie: 'rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; fllWs-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. lerdag 25 september 2004 Justion Adviesgroep dé specialist op het gebied van arbeidsrechtelijk advies editie Bevelanden-Tholen tfAji Pankow OUWERSHAVEN - Het ver- (fvan 28 overbodig geworden 5toor-units van waterschap (liwse Eilanden in Goes naar scoutingterrein in Brouwers- bleek gistermiddag een Is karwei. Het was de bedoeling gisteren acht barakken over te brengen, maar dat is lang niet gelukt. „We staan voor een verschrikke lijk groot probleem", erkent voorzitter Nan Meerkerk van de Grevelingengroep aan het einde van de middag. „We hebben niet het goede takelgereedschap en op dit moment weet ik niet of we daar snel aan kunnen ko men. Het is gelukt twee units op de vrachtwagen te krijgen. Die wagen is onderweg naar Brou wershaven, maar we weten nog niet hoe we de units er daar dan vanaf moeten krijgen." De planning was gisteren en vandaag alle 28 barakken van Goes naar Brouwershaven te vervoeren. De vrijwilligers krij gen hulp van verschillende be drijven die voor vrachtwagens en kranen zorgen.Overigens zijn de zorgen voor de scouts na het transport nog niet geheel opge lost. De Brouwse scouts zijn blij met het cadeau, maar hebben nog niet genoeg geld om ze zo te verbouwen dat ze als nieuw clubgebouw dienst kunnen doen. De oude huisvesting is vol ledig versleten. wMieke van der Jaqt IIH- De WD-fractie in de ge- «leraad van Reimerswaal leen initiatief voor de plaat- igvan vijf windmolens aan de ülkant van het Spuikanaal i honoreren. Een initia- Ivoorstel krijgt de steun van hele raad. iraad wil het college van bur- ceester en wethouders, dat plaatsing van windmolens af- ss, op andere gedachten bren- indbouwondernemer J. Meijer ..grotendeels op eigen grond, iadmolens plaatsen. De ■oom die hij produceert kan di rt aan een nabijgelegen scha- station van Delta worden ge red. Een aanvraag voor de ■lens werd door het Reimer- salsecollege afgewezen omdat het buitengebied geen molens «gen komen. «de reden tns M. van der Meijden-de van de WD-fractie, is dat goede reden voor afwij- Die bepaling is alleen aar in het Bestemmingsplan utengebied gekomen om te jorkomen dat er bij elke boer- ■nj een losse molen zou komen istaan. Molens langs het Spui- iaaal passen in het streven om aorHarmen van der Werf ERSEKE - Met man en macht ordt in de nacht van van zater- ig op zondag geprobeerd de wpure - de opening - in de inddijk tussen Kruiningen en erseke zo snel mogelijk te slui- ilken die per stuk achthon- rd kilo wegen, vormen de Gitstukken van de coupure. De tie in de nacht van zaterdag "tag is een initiatief van Bterschap Zeeuwse Eilanden, te in de nacht van zondag op aandag wordt gevolgd door s! testen van de coupures bij Lapdijk tussen Oostdijk en trabbendijke en de Nieuwland- Ébinnendijk bij Oostdijk. -het weekeinde van zaterdag 2 p zondag 3 oktober wordt een- tide proef gedaan tussen Krab- ffidijke en Rilland bij de Mei- KomenDuivenhoek. De coupu- |s bevinden zich in binnen dij- kn, op plekken waar openingen a de dijken zijn gemaakt voor iïgen, Bij een overstroming Boeten die dijkopeningen kun- P worden afgesloten met bal- in om het overstromingsge- fed zo klein mogelijk te hou- fijdens de watersnoodramp van ')ó3 bleken dijkcoupures niet j«functioneren. Het kwam nog- '4eens voor dat er bijvoorbeeld fwn balken waren, dat die wa- p opgestookt in kachels, of kt de balken verrot waren. Wa- leschap Zeeuwse Eilanden han- «ri een draaiboek dijkbewa- bag voor noodsituaties, waarin fik het afsluiten van dijkcoupu- is opgenomen. Vandaar de liuitingsproeven. windturbines bij elkaar te zet ten op plaatsen waar al grote in frastructurele werken zijn. Bovendien zullen de molens van uit het westen gezien wegvallen tegen de molens die nog in de Anna Mariapolder aan de ande re kant van het Schelde-Rijnka- naal en bij BASF, een eindje naar het zuiden, zullen worden gebouwd. Bovendien vullen ze het rijtje molens aan dat al ten noorden van de Kreekrakslui- zen, langs het kanaal staat. Volgens Van der Meijden is het een uitgelezen kans voor Rei merswaal om een bijdrage te le veren aan de taak die de provin cie zich heeft gesteld met betrek king tot duurzame energie. Het streven om 250 megaWatt aan windenergie te bouwen, is nog niet eens voor de helft ge haald. Dat de molens een inititatief zijn van een plaatselijke onder nemer, telt voor de raad ook zwaar. Grote bedrijven van ver weg verdienen goed aan wind molens maar voor boeren, die het toch al niet makkelijk heb ben, is het ook een aantrekkelij ke investering. In de discussienota Beeldkwali teit van de provincie wordt uit gerekend het gebied Kreekrak/ Spuikanaal aangewezen als mo gelijke locatie voor meer wind molens. De turbines die Meijer wil neerzetten, zijn grote kna pen, veel groter dan die ten noor den van de Kreekraksluizen staan. Momenteel worden ech ter de fundamenten gelegd voor grotere windmolens op die plek. Het rijtje ten westen van het Spuikanaal zou op die manier een eenvormige en samenhan gende reeks kunnen worden. De allereerste windmolens in Zeeland, kleine turbines van Zeeuwind, stonden ook in het ge bied bij het Spuikanaal, in een wat lossere opstelling rond de plas bij Bath. POORTVLIET - De paarse gewassen in de polder aan de Kruytenburgse weg in Poortvliet steken mooi af te gen het grauwe wolkendek. Het fleurige bolgewas luis tert naar de naam Liatrix. Wanneer de kleurige pluim verwelkt, wordt de groene stengel verwijderd, zodat al leen de bol van het gewas overblijft. Een omgebouwde aardappelrooimachine haalt de bollen eind oktober uit de grond. Na een grondige wasbeurt wordt de bol ge- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een storm in een glas water. Zo typeert gede puteerde H. van Waveren (CDA, cultuur) de ophef die is ontstaan over 'Stripshow 1850' van de Middelburgse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer. Fractievoorzitter C. Dekker van de SGP in Middelburg vindt het 'volstrekt ongepast' dat in deze korte film over de Zeeuwse streekdracht naakte lichamen zijn te zien. De film is gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum. In de vorm van een choreografie kle den een jongen en een meisje zich uit, zodat zichtbaar wordt welke lagen schuilgaan onder een negentiende-eeuws Wal- chers kostuum. Aan het eind van de film zijn de acteurs gedu rende enkele seconden bloot te zien, waarmee duidelijk wordt gemaakt dat destijds geen onder goed werd gedragen. De bedoeling is dat 'Stripshow 1850' na de heropening medio 2006 permanent in het Zeeuws Museum wordt vertoond. Daar tegen maakt Dekker bezwaar. Hij heeft de film niet gezien, maar wil niet dat mensen in openbare gelegenheden worden geconfronteerd met beelden die zij als kwetsend kunnen erva ren. Dat hij actie zou onderne men tegen de film van de De Nooijers noemt Dekker 'prema tuur en te zwaar aangezet'. „Ik wil eerst overleggen met mijn collega's in Provinciale Staten." Voorzitter W. Kolijn van de Sta tenfractie van de SGP zegt tot dusver niets te hebben gemerkt van commotie. „En ik voel er ook niet veel voor die aan te wakkeren." Prospectus Hij wil zich eerst informeren, voor hij een standpunt inneemt over de film. Dat betekent niet dat hij die gaat zien. „Op basis van een prospectus of recensies kan ik mij ook een beeld vormen van de inhoud." Dat de film een handeling laat zien die iedereen dagelijks uitvoert, is voor Kolijn geen argument om op voorhand geen bezwaar te maken. „De meeste mensen kleden zich uit achter gesloten gordijnen." Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum is verbaasd over alle ophef. „Het Zeeuws Museum is er voor het behoud van erfgoed. Door de eeuwen heen hebben kunstenaai's naak te lichamen afgebeeld. Als wij zoiets van een hedendaagse kun stenaar niet zouden verzamelen, hebben we over honderd jaar geen erfgoed. Als het nu porno was, zou de SGP een punt heb ben, maar dit is zo onschuldig. Er wordt nu van alles beweerd door mensen die de film hele maal niet hebben gezien." Byvanck overweegt de film te la ten zien voorafgaand aan een de bat over cultuur en geloof dat het Zeeuws Museum op 16 no vember in Gapinge organiseert. Van Waveren heeft de film wel tol minimumleeftijd van zestien jaar, aantoonbare kennis en erva- Hg van verkeersregels en vluchtuitvoering en een WA-verzekering straks genoeg om een zweefvliegtuig of luchtballon te besturen. foto Mechteld Jansen 'door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het afschaffen van het brevet voor zweefvlie gers heeft geen enkele conse quentie voor de veiligheid. Dat zegt voorzitter W. den Baars van de Vliegclub Haamstede (VCH). De Inspectie Verkeer en Water- staat (IVW) stopt met ingang van 1 oktober met de uitgifte van brevetten voor de recreatie ve ballonvaart en zweefvliegen. De verantwoordelijkheid voor die tak van sport wordt in be- langiijke mate bij de betreffen de verenigingen gelegd. De in spectie beperkt zich tot toe zicht. Dat gebeurt steekspx-oefs- gewijs en bij sommige evenemen ten. Wat straks volstaat, is een minimumleeftijd van zestien jaar, aantoonbare kennis en er varing van verkeersregels en vluchtuitvoering en een WA-ver zekering. „Iedereen die voldoet aan deze drie hoofdvoorwaar den, kan gaan zweefvliegen of met een ballon op stap", aldus IVW-woordvoerder W. Elissen gisteren in een toelichting op het besluit. Voorzitter Den Baars van de zweefvliegclub in Haamstede is niet gelukkig met de manier waarop de inspectie het besluit heeft gepresenteerd. De indruk bestaat dat zonder geldige papie ren kan worden gevlogen. „Dat is dus absoluut niet het geval." Opleidingscriteria De Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart, de overkoepelende clubbond, werkt met een zogehe ten Reci-eational Pilot License Gliding. De opleidingsciiteria en exameneisen worden steeds verder aangescherpt, legt Den KAPELLE - De zuidbaan van rijksweg A58 richting Bei- gen op Zoom is dit weekeinde tot zondagmoi-gen vijf uur afgesloten tussen de afslag 's-Gravenpolder/Kapelle en de volgende oprit bij Kapelle vanwege onderhoudswerk. Het verkeer wordt omgeleid via de oude rijksweg en kan enkele kilometers verderop bij motel De Caisson rechtsaf het viaduct over, om terug te komen op de A58. GOES - Twee Goese jongeren van 21 en 22 jaar zijn in de nacht van donderdag op vrijdag rond half twee in de Anje lierenstraat in Goes mishandeld door een vijfkoppig groepje. Ze liepen met de fiets aan de hand door de straat, toen ze zonder enige aanleiding werden aangevallen, geschopt en geslagen. Het tweetal hield pijnlijke plekken en zwellin gen in het gezicht en op het lichaam over aan de mishan deling. SINT-MAARTENSDIJK - Het is het goed recht van de lo kale partij Algemeen Belang Tholen (ABT) om vragen te stellen, maar zo langzamei'hand begint het veel andere partijen in de Thoolse raad te gortig te worden. Een reeks vragen over de financiële stand van zaken van de gemeente is met name de WD in het verkeerde keelgat geschoten, vooral omdat de beantwoording handenvol geld heeft gekost. Volgens wethouder K. Heijboer (SGP, financiën) hebben ambtenaren daar éénenveertig uur aan besteed. De Thool se raad gaat zich bei-aden op het indammen van het aan tal vragen door eerst na te gaan hoeveel werjc met de be- antwooi'ding is gemoeid. ABT heeft maai-t 2002 de verkiezingen gewonnen en kwam toen uit het niets met twee zetels in de gemeente raad. OUD-VOSSEMEER - Bij een eenzijdig ongeval op de Ma- reweg in Oud-Vossemeer is een 20-jarige vrouw uit de ge meente Tholen gisterochtend buiten bewustzijn geraakt. De bestuurster verloor rond kwai-t voor negen in een bocht de macht over het stuur, waardoor de auto aan de rechtex-zijde van de weg in een sloot tei-echtkwam. Door de klap in de slootkant botste de auto achteruit terug de weg op en kwam net voor de sloot aan de linkerzijde tot stilstand. De automobiliste raakte even buiten bewustzijn en werd voor onderzoek ovei*gebracht naar het ziekenhuis; ze hoef de niet te worden opgenomen. droogd en opgeslagen. De Liatrix wordt over de hele we reld geëxporteerd en wordt onder meer verwerkt in par fums, geurkaarsen en cosmetica. foto Ronald den Dekker gezien. „Ik vind het opmerkelijk dat op dit filmpje zo wordt ge reageerd. Laatst is in het kader van het Zeeland Nazomer Festi val de opera 'Sweetheart come' opgevoerd. Daarin zat meer bloot dan in dit filmpje. Gezien het geheel aan kunstuitingen in Zeeland, snap ik niet dat de SGP juist hier op reageert. Tij dens de coalitiebesprekingen heeft de SGP duidelijk gemaakt hoe zij over dit soort kwesties denkt. Dat accepteren wij. Ver volgens is afgesproken dat niet elk voorval wordt aangegrepen om deze discussie nog eens te voeren. Ik heb het er met mijn SGP-collega Van Heukelom al over gehad en die ziet geen enke le reden om van die lijn af te wij ken." door Harmen van der Werf GOES - Leuk voor andere ste den, zoals Gouda en Rotterdam, maar de Goese bevolking heeft geen behoefte aan een project rond normen en waarden. Het college van burgemeester en wet houders van Goes wil niet mee doen aan een hype. Gouda scoorde met de presenta tie van tien Gouden Stadsregels, zoals 'wat je stuk maakt, moet je zelf betalen' en 'gebruik geen geweld'. Rotterdam heeft een Stadsetiquette ontwikkeld om de inwoners te stimuleren de om gangsvormen te verbetei-en. En Ede aan de rand van de Veluwe probeert mensen meer fatsoen bij te brengen met een medebur- gerschapsplan. Op die golf, aangewakkerd door het kabinet-Balkenende, dacht de gemeenteraad van Goes ook met een waarden- en nonnen- campagne te moeten komen. Ambtenaren hebben dat in een notitie uitgewerkt. Ze kwamen met ideeën, voor een straat- etiquette bijvoorbeeld in straten die pas zijn opgeknapt, Zodat niet alleen het uiterlijk veran dert, maar ook 'het innerlijk', het gedrag. 'Moeten we zoiets wel doen?', kwam als hamvraag vervolgens op tafel. 'Heeft de Goese bevol king echt behoefte aan een nor- men- en waai'denproject'. Wars van alle trends kwamen de amb tenaren tot de conclusie: in Goes bestaat daar geen behoefte aan. Niet dat alles koek en ei is, maar 'ineens heeft iedereen het over het herstel van normen en waarden'. Wat voor zin heeft het met die hype mee te gaan? En wat moet je met stadsx-egels zoals in Gouda? Die zijn zo van zelfsprekend. Het merendeel van de Goesenaren houdt zich daar gewoon aan. Wie i*egels als 'ruim je afval op' aan zijn laars lapt, wordt toch door een cam pagne niet bereikt. De tienduizend euro die als startbudget voor het project zou dienen, plus jaarlijks nog twaalf duizend euro, kunnen beter wor den besteed, onderschrijft het college van B en W, zeker omdat de gemeente Goes veel moet be zuinigen. VLISSINGEN - De politie heeft gistermiddag op de Gerbran- dylaan in Vlissingen een gordel controle gehouden. De agenten betrapten twintig in zittenden van auto's op het niet dragen van de gordel. Baars uit. Op basis van die crite ria bepalen instructeurs of een vlieger in opleiding het zweef- vliegbewijs verdient. Het IWV gaat er vanuit dat de verenigingen hun verantwoorde lijkheid ten volle zullen nemen. Elissen: „Het is nu aan de sector om, naast de drie genoemde hoofdlijnen, zelf een gedetail leerde invulling te geven aan de vereisten. En of ze dat nu doen in de vorm van een brevet of iets anders, daar gaan wij niet meer over. Waarom zouden we het moeilijker en duurder maken dan noodzakelijk is?" De man, die een paar keer per week trouw het sportcentrum bezoekt in Terneuzen, is vro lijk van geest en deelt zijn hu mor graag met andere spor ters. Hij berijdt met vaardige hand een rolstoel en voert zijn trainingen uit met. een be wonderenswaardige inzet. Maandag, toen hij net gewich- tig aan een trekmachine hing, kwam er een collega-sporter met een paniekerige blik op hem af. „Je auto staat te bran den", riep hij tegen de man van de rolstoel. De man be dankte voor de waarschu wing, maar reageerde met een zorgeloze blik: „Laat maar branden, gaat vanzelf weer uit. Heel snel daarna drong de vie ze lucht van brandend staal en autobanden het sportcen trum binnen. Toen de man zich in vliegende vaart naar buiten liet rollen, zag hij wat er zich op de parkeerplaats af speelde. Zijn automobiel stond in lichterlaaie. Beteuterd keek hij het schouwspel aan. „Ik dacht dat hij bedoelde dat mijn lich ten nog brandden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53