pzc Pleidooi verlagen grens abortus Musharraf bezoekt Beatrix Baboesjkaphobia pzc Ook in kernland SPD heerst wrevel Kinderen vroeger levensvatbaar door vooruitgang wetenschap 25 september 1954 zaterdag 25 september 2004 Prinses Maxima praat met moeders van te vroeg geboren baby's in een ziekenhuis in Recife. Dat gebeurde tijdens het staatsbezoek dat zij en prins Willem-Alexander vorig jaar maart brachten aan Brazilië. Hoogleraar Van Goudoever pleitte gisteren bij zijn oratie in Rotterdam een lagere abortusgrens, mede omdat zeer vroeg geboren kinderen levensvatbaar blijken te zijn door de vooruitgang van de medische we tenschap. foto Robin Utrecht/ANP door Joyce de Bruijn De grens waarop in Neder land abortus mag worden gepleegd, moet worden ver laagd naar 20 weken. Momen teel ligt die uiterste datum op 24 weken zwangerschap. Maar baby's zijn door de verbeterde medische technieken steeds va ker levensvatbaar op die leef tijd. Neonatoloog prof. dr. Hans van Goudoever, verbonden aan het Erasmus MC-Sophia. pleit daarom voor verlaging van de abortusgrens. In zijn oratie 'Te jong om te kie zen", waarmee hij gisteren offici eel het hoogleraarschap aan vaardde. pleit Van Goudoever ook voor het verlagen van de leeftijdsgrens waarop kinderart sen te vroeg geboren baby's be handelen. Op dit moment is het in Nederland beleid om alleen kinderen die na een zwanger schap van 26 weken worden ge boren op de intensive care te be handelen. „Er worden slechts uitzonderingen gemaakt voor baby's van 25 weken die het goed doen. Die mooi roze zien, goed huilen en een goed gewicht hebben." Het is de hoogste tijd om de dis cussie over dat beleid open te breken, vindt Van Goudoever. De neonatoloog deed onderzoek naar de gang van zaken in het buitenland. Hij ontdekte dat het in feite best meevalt met de zwa re handicaps van extreem vroeg- geborenen waarvoor in Neder land zo wordt gevreesd. Als de buitenlandse cijfers ook in Ne derland opgaan, is het zelfs zo dat er jaarlijks zo'n 100 extreem vroeg geboren baby's sterven die best een aanvaardbaar leven hadden kunnen leiden. „Alleen omdat we er in Nederland nu eenmaal voor hebben gekozen om vroeggeborenen van minder dan 25 weken niet te behande len." In 1992 verscheen het rapport 'Doen of Laten', waarin onder meer omschreven stond wat de gevolgen van een ernstige vroeg geboorte waren. Daarin stonden kinderen omschreven die aan een rolstoel gekluisterd waren en andere ernstige lichamelijke en verstandelijke handicaps had den. Naar aanleiding daarvan werd - na een intense maat schappelijke discussie - beslo ten dat baby's die eerder dan na 26 weken zwangerschap werden geboren, niet naar een intensive care te brengen. Die kinderen stierven vervolgens in het zie kenhuis waar ze geboren wer den. „Ik denk dat het toen klop te. Dat het goed was dat we daarvoor hebben durven kiezen. Maar inmiddels zijn we twaalf jaar verder en komt uit veel on derzoeken in het buitenland naar voren dat kinderen van 24, zelfs 23 weken overleven én dat de kans op handicaps steeds minder groot wordt. Je kunt je dus afvragen of dat oude beleid nog wel gerechtvaardigd is," zegt Van Goudoever, die allerlei buitenlandse onderzoeken van na 2000 onder de loep nam. „Hoe dat in Nederland zit, we ten we niet omdat we hier dus geen kinderen van 24 weken be handelen." Longen Moeders kunnen tegenwoordig hormonen slikken die ervoor zor gen dat de longen van de baby sneller rijpen. Er bestaan medi sche hulpmiddelen die ervoor zorgen dat de longen van de vroeggeborene beter ontplooien. De kans op handicaps kan bo vendien beter worden voorspeld door geavanceerde diagnos tische technologie. Vooral in dat laatste moet volgens Van Goud oever worden geïnvesteerd: „Be grijp me goed, ik ben er geen voorstander van dat je koste wat kost kinderen in leven houdt die zwaar gehandicapt zullen zijn. Als je op een gege ven moment ontdekt dat een kind ernstig gehandicapt raakt, kun je de behandeling alsnog staken. Dat kun je bijvoorbeeld voorspellen door echo's te ma ken van de hersenen. Van Goudoever wil dat kinde ren van 23 en 24 weken tenmin ste een kans krijgen. Want de kans die zij maken op een aan vaardbare kwaliteit van leven, verschilt per persoon. „Die grens kun je niet zomaar bij 26 weken trekken," heeft hij ont dekt. „Of een kind het overleeft, is bijvoorbeeld afhankelijk van het geslacht, het ras en het ge boortegewicht. Dat is uit een groot Amerikaans onderzoek naar voren gekomen. En daar hebben ze niet even vijftig vroeg geboren baby's van 24 weken met elkaar vergeleken, maar dui zenden. Een jongetje van 720 gram dat na 24 weken wordt ge boren uit blanke ouders, heeft 37 procent overlevingskans. Een meisje van 770 gram dat na even veel weken uit Afro-Amerikaan- se ouders wordt geboren, heeft een overlevingskans van 91 pro cent. Latijns-Amerikaanse kin deren zweven daar ergens tus sen in. Hoe dat komt, weten we niet." Behandeling In Amerika en Japan, heeft Van Goudoever uitgezocht beginnen ze hoe dan ook een behandeling bij alle baby's die al na 23 we ken zwangerschap worden gebo ren. Soms zelfs bij baby's van 22 weken. „Daar past onze onge woon hoge grens voor abortus natuurlijk niet bij. Het kan niet zo zijn dat in de ene kamer een baby na 24 weken op de intensi ve care wordt behandeld, ter wijl in een kamer verderop een kind wordt geaborteerd." Maar niet alleen in verre landen is behandeling van heel vroeg ge boren kinderen een vanzelfspre kendheid. „In landen als Duits land en Zweden bijvoorbeeld be handelen ze bijna altijd, terwijl wij in Nederland in nog geen veertig procent van de gevallen een behandeling beginnen." Of Van Goudoever gelijk heeft met zijn betoog, zal over acht jaar blijken. Want inmiddels wordt in heel Nederland ge werkt met een uniform systeem waarmee vroeggeborenen die op de intensive care van een zieken huis hebben gelegen, worden ge volgd in hun ontwikkeling. „Best kans dat ik dan moet toe geven dat ik het volledig bij het verkeerde eind heb gehad. Maar het lijkt me sterk dat de overle- vingscijfers in Zweden heel erg afwijken van de cijfers hier. Dan zouden we in Nederland toch iets niet goed doen." Van Goudoever weet nu al dat niet ie dere vakbroeder het met hem eens zal zijn. „Maar het is goed om er weer eens over te praten. Je moet een beleid niet voor al tijd vast willen leggen." GPD door Wierd Puk In de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen wor den morgen gemeenteraads verkiezingen gehouden. Het wordt een belangrijke test voor de SPD in de deelstaat, die wordt geassocieerd met Hartz-IV, het fel bekritiseer de regeringspakket van bezui nigingsmaatregelen. Hoewel het in deze belangrij ke deelstaat om lokale verkie zing gaat zal een eventueel aanmerkelijk verlies van de SPD van bondskanselier Ger hard Schroder beschouwd worden als een ramp voor de Duitse sociaal-democratie. De aan Nederland grenzende regio met zeventien miljoen inwoners, die wordt gere geerd door een rood-groene coalitie, is het kernland van de SPD. Hier, onder de rook van de staalfabrieken van het Ruhr- gebied en aan de rand van de kolenmijnen, werd door de ar beiders altijd op de so ciaal-democraten gestemd. Dortmund heeft met 14.000 le den nog altijd de grootste SPD-afdeling in de Bondsre publiek. Verzorgingsstaat Maar de fabrieken en de mij nen zijn inmiddels dicht en ook in Noordrijn-Westfalen lopen de kameraden in drom men weg, uit onvrede over de pogingen van de rood-groene regering in Berlijn om de du re verzorgingsstaat af te slan ken. In de oostelijke deelstaten Brandenburg en Saksen stem den afgelopen zondag veel kie zers op de extreem-linkse PDS en op neo-nazistische randgroepen. In Noordrijn- Westfalen moet blijken of het hier om een typisch fenomeen uit de voormalige DDR gaat, of dat de onvrede ook aan de grens met Nederland groot ge noeg is om de bestaande ver houdingen te ondermijnen. „Enkele extremistische par tijen zullen het misschien goed doen omdat de toorn van de kiezers zich ook hier> op de gevestigde partijen i richt", meent professor Uwe Andersen van de Ru. I hr-Universitat in Bochum „Maar het rechts-extreme po- 1 tentieel in Noordrijn-Westfa- f len is veel geringer." Boven- l dien spelen bij gemeentelijke I verkiezingen lokale partijen een rol. Zo zitten in Bottrop, een stad met 120.000 inwo! ners in het noordelijke Ruhr- i gebied, de communisten van de DKP met een heuse drie- i mansfractie in de gemeente- raad. In Noordrijn-Westfalen be staat de vrees dat de kiezers een andere manier zullen gebruiken om hun ongenoe gen te uiten: door thuis te blij ven. Er wordt niet gerekend op een opkomst van meer dan 50 procent. In Berlijn probeert de SPD uit de uitslagen van het vo rige weekeinde moed te put ten. De partij verloor in Brandenburg niet zo zwaar als verwacht, de betogingen op maandagavonden tegen 'Hartz-IV' ebben weg, uit pei lingen blijkt dat de meeste burgers toch de noodzaak van sociaal-economische hervor mingen inzien en belangrij- ker: ook de CDU deed het j slecht in Brandenburg en Sak sen. Daarmee kwam een einde aan een indrukwekkende zege reeks van de christen-demo craten bij deelstaat-, gemeen- i teraads- en Europese verkie- i zingen. Flinterdun Bij de sociaal-democraten heerst zowaar weer iets als eu forie. Maar de overwinnings- retoriek van de partij van Ger hard Schroder heeft een flin terdunne basis. Noordrijn- Westfalen is niet langer het 1 oude, vertrouwde sociaal democratische bolwerk, zo J bleek al uit de laatste verkie zingsuitslagen in de deel staat. GPD door Harald Doornbos Als toerist heeft hij Neder land in een ver verleden ooit bezocht, maar het is voor het eerst dat generaal Pervez Musharraf in zijn hoedanigheid als Pakistaanse president Neder land aandoet. Het officiële be zoek van Musharraf begint op maandag en zal twee dagen du ren. Op het programma staat een bezoek aan de koningin, be windslieden en de Tweede Ka- Toch gaat het de Pakistaanse president niet zozeer om Neder land. Veel belangrijker is dat ons land op dit moment voorzit ter is van de Europese Unie. Pa kistan hoopt dat de EU druk op aartsrivaal India kan uitoefenen om het conflict over de zeggen schap over de provincie Kashmir in het voordeel van Pa kistan te beslechten. De EU zal van Pakistan willen weten hoe het staat met de strijd tegen het terrorisme, aan gezien de bulk van de nog loslo pende Al Qaeda leden zich in Pa kistan bevindt. Sinds de aanval len in de VS van 11 september 2001 is Pakistan een belangrijke bondgenoot van de Amerikanen in de strijd tegen het terrorisme. Zeer tegen de zin van veel Paki- stanen. De Pakistaanse leider hoopt ver der twijfels weg te nemen bij sommige EU-staten over zijn ei gen positie. Musharraf, die in ok tober 1999 middels een geweld loze staatsgreep aan de macht kwam (reden voor toenmalige premier Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Aart- sen een bezoek aan Pakistan af te zeggen), is nog altijd presi dent en hoofd van het leger. Hij lijkt van zijn belofte af te willen om zijn uniform komende de cember aan de wilgen te zullen hangen. Steeds openlijker liet Mushar raf de afgelopen weken blijken dat hij aan wil blijven als hoofd van het leger. Enkele EU-staten hebben al gezegd dat zij het liefst een volledige terugkeer naar de democratie zien. Afgezien van wat handel over en weer, hebben Nederland en Pakistan eigenlijk niets gemeen, Pakistan richt zich uit finan ciële overwegingen bijna volle dig op de VS en zijn voormalige kolonisator, Groot-Brittannië. Een grote meerderheid van de Pakistanen heeft nog nooit van Nederland gehoord. Sommigen menen zelfs dat het een merk scheerschuim is. Een enkeling heeft Nederland bezocht, al wordt ons land vaak verward met Duitsland. „Ik vond Neder land heel mooi", zegt de 28-jari- ge Aqil Shah in Islamabad. „Met name Berlijn was prach tig." De enige directe link tussen bei de landen is Abdul Qadeer Khan, de Pakistaanse atoomge leerde die in Nederland verbleef en in de jaren zeventig nucleaire geheimen stal bij Urenco met be hulp waarmee hij later in Paki stan een kernbom maakte. Khan werd begin dit jaar onder huis arrest geplaatst door president Musharraf omdat bleek dat hi] de nucleaire geheimen tevens had doorverkocht aan Iran, Li bië en Noord-Korea. De Khan-affaire is dermate pijn lijk voor beide landen dat Neder land noch Pakistan zal staan te springen om nog eens uitvoerig te bespreken hoe Khan beide landen jarenlang voor het lapje kon houden. GPD George W. Bush en Pervez Mu sharraf schudden elkaar afgelo pen woensdag de hand tijdens een ontbijtbespreking. Pakistan is een belangrijke bondgenoot van de Verenigde Staten in de strijd tegen het terrorisme. foto Larry Downing/RTR Over die titel zal ik u nog even in het ongewisse laten. Maar waar schijnlijk hebt u het al eens meege maakt, misschien in deze laatste vakan tieperiode toen uw grijzende haren weer eens te berge rezen: uw volwassen kinderen een weekje naar Thailand of Egypte en of u dan even op de kleintjes wilde passen. Straks met de wintersport gebeurt het misschien weer: verhuizen, want voor die kleintjes is het toch beter om in hun eigen ouderlijk huis opgevangen te wor den. Daarmee ben je al meteen van je a propos, verdreven van eigen huis en haard. Eerst mis je je lijfblad, want dat wordt op dit adres niet bezorgd of in de luidruchtige kinderdrukte kom je toch niet tot lezen. Dankzij de kleuterschool en de crèche die gelukkig nog open zijn, valt de eerste dag nog mee: het blijft bij zes keer heen en weer op de fiets plus natuurlijk die nare hond die drie keer uitgelaten moet worden, de verschoningen en de extra lange ver haaltjes voor het naar-bed-naar-bed ritueel. Maar dan is er de tweede dag, als je op een volstrekt onchristelijk uur door die koters van je bed wordt ge licht. Zonder enig respect voor je gevor derde leeftijd moet er dan al meteen ge stoeid worden, zulks geheel in strijd met wat de echte ouders ons op het hart hebben gedrukt. Als een grote leegte strekt de week zich voor ons uit: wat te doen? De tuin in, naar het klimrek en de schommel. Nee, het regent. Binnen dan: puzzels, lego, krijtjes, kleurpotloden en viltstiften, verstoppertje en krijgertje, nee nu toch maar de goocheldoos, de miniatuur-ga rage met raceautootjes... of toch maar weer een computerspelletje. Aan het eind van de dag overzien we het slagveld: rondslingerende kinder kleren, een kamerbreed kerkhof van ge sneuveld speelgoed, voedselresten en verfklodders rondom de eettafel, wegge worpen kussens in de slaapkamer. Wat doen we morgen? De kinderboerderij, de kermis, een pickmc op de fiets, het strand, McDonald's? Amechtig neerzijg end op de zitbank maken we 's avonds een voorlopige balans op van wat ons voor de rest van de week nog te wach ten staat: afzien. Weet U het nu? Juist: baboesjkaphobia. Afgeleid van het Russische baboesjka, wat oma betekent, zou je het dus oma-fobie kunnen noemen: de vrees van de vooral vrouwelijke en wat jonge re grootmoeders om na een volbracht ouderschap ook nog eens opgescheept te worden met de kinderen van je kinde ren. Een psychische aandoening, ver oorzaakt door een postmodern virus dat zich in het laatste decennium van de vorige eeuw heeft ontpopt tot een heuse welvaartskwaal samen met stress, ADHD en burn-out. Vooral vrou wen die zich niet op de feministische emancipatiegolf van destijds hebben laten meevoeren, zijn er gevoelig - soms zelfs allergisch - voor. Door kin- derzorg overmand konden of wilden ze toen niet emanciperen en nu hebben ze het gevoel iets groots en meeslepends gemist te hebben dat ze alsnog willen inhalen: misschien geen carrière, maar dan toch een lees- of studieclub, een ei gen leven bevrijd uit het tranendal der moederplicht. Want je bent nog jong en je wilt wat, alsnog. Een paar van zulke oma's - niet de meerderheid - mag ik tot mijn vriendinnenkring rekenen naast enkele vroege vogels die nooit moeder werden of het grootmoeder schap als een overwegend zakelijke ver bintenis - liefst contractueel vastge legd- wensen te zien. Ik heb daar een mening over. Eén: moe derschap - ouderschap in het algemeen - is nooit voltooid. Kinderen mogen dan volwasssen worden, maar daarmee houden ouders niet op ouder of grootou der te zijn. Twee: Niemand kan toch in gemoede de ouderlijke zorg van toen bestempe len als een ondraaglijk offer dat niet ten tweede male van hem of haar ge vraagd mag worden, al is dat maar in deeltijd. Trouwens, waar is dan het mannelijke equivalent, de opa-fobie? Zeker, de heksenketel zoals hierboven geschetst, eist al na enkele dagen zijn tol aan aanstoot, ergernis en getob. Maar wordt dat alles niet ruimschoots vergoed als zo'n kleuter, wandelend op straat, zijn kleine handje in de jouwe legt? Nee, het probleem - als het bestaat - ligt elders. Kortgeleden maakte deze krant met de onhartelijke titel 'Opa en Oma niet welkom' melding van een on derzoek verricht in opdracht van een van onze groothandelaren in vakan- tie-pret, Center Pares. Tweederde van de Nederlanders neemt de grootouders nooit of bijna nooit mee op vakantie. Eenderde vreest hun bemoeizucht en eenvijfde voorziet regelrechte inzie. PATIENT - Dokter G.A. van Boeckel uit Vlissingen werd on langs opgeroepen om hulp te verlenen aan een wel heel bij zondere patiënt: een jonge leeuw. Die verwees in eerste instantie door naar de dierenarts, maar volgens de eigenaren van de leeuw, circus Van Bever, wa ren de plaatselijke dierenart sen niet beschikbaar. Zodoen de stemde de Vlissingse huis arts toe om de maag van de leeuw leeg te pompen. TELEFOONS - In Nederland zijn er op iedere honderd inwo ners acht telefoontoestellen. u Daarmee staat Nederland on deraan een lijst waarop naast. Amerika, Canada, Nieuw-Zee- land en Australië nog acht an dere Westeuropese landen staan. Sinds 1928 is het tele foonverkeer in deze landen sterk toegenomen. REGEN - In het Pakistaanse West-Pendjaab is gisteren 41 centimeter regen gevallen in zeventienenhalf uur onafgebro ken regenbuien. Dit zeldzame natuurverschijnsel heeft vele daar aanwezige hutten van vluchtelingen weggespoeld, 46 personen kwamen om het le- Nou, als de verhoudingen zo liggen dan wil ik niet eens met ze op vakantie! En waarom zijn we dan wel goed ge noeg om op ze te passen? Als je dat meer dan 9 uur per week doet heb je - volgens een ander onderzoek - 55 pro cent meer kans op een hartaandoening! Ziehier alweer een prijs die we met zijn allen betalen voor wat emancipatie en vooruitgang wordt genoemd: kinderen die overvoerd worden met de hebbedin getjes van deze tijd; ouders die - druk, druk, druk - door hun (soms dubbele) carrière worden opgejaagd en die de helpende hand verwachten van opa en oma, maar die ook de grootouderlijke bemoeizucht vrezen. Want, zo zeggen ze, je kunt een kind van nu niet meer opvoeden zoals jullie het vroeger de den: uit de losse pols. Kom nou! Zo anders was het dertig jaar geleden nou ook weer niet. Trou wens, met vut en pre-pensioen zijn die oudjes van tegenwoordig nog jong ge noeg om, als het moet, met die tegen woordige hebbedingetjes - van dvd tot internet - overweg te kunnen. En ze moeten wel, nu de lasten van de vergrij zing niet op hun eigen schouders, maar op die van hun werkende kinderen ko men te rusten. Nee, dan hebben ze dat in de Derde Wereld - ver weg van onze vooruitgangspsychose - beter opgelost: daar zorgen drie generaties voor el kaar, in één huishouden. En niemand heeft daar last van baboesjkaphobia. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax: (0118)493009^ E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc- nl Opening kantoren: Maandag Fm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst- 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag Fm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,95 per kwartaal 58.00 periaar €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag Fm vrijdag: 1,20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag Fm vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: v c nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ome (abonnementen)administratïe en om u te Haten) informeren over voor u relevante diensten on pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dn schriftelijk melden bij PZC, Ie- Postbus 31 4460 AA Goes Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4