Luister eens naar Joëlle Ook last van schoolstress? W17 Gsm ruikt slechte adem Paniekstoppers Concentratiehulpjes Tikkeltje voorspelbaar Doelwit is George Bush Hypnotiserende melodieën In rijtje der metalgoden Awakenings ook electro zaterdag 25 september 2004 flarco Borsato Ali B - Wat Zou Doen (-) ).zone - Dragostea Din Tei 'na-ia-haha) (1) reestylers - Push Up (3) lelly- My Place (2) Ali B Ft Brace - Ik Ben Je Zat (4) - Leave (get Out) (5) ,._er-Viben (10) nastacia - Sick Tired (6) iitwine - Cruel Man (7) Maud - Zoals Je Naar Me Kijkt (-) Faithless -1 Want More (8) Maroon 5 - She Will Be Loved 11) hunting Crows 8i Blof - Holiday n Spain (9) louston -1 Like That (13) jounting Crows - Accidentally In .ove (16) loobastank - The Reason (14) Sm-lian - Kids In America (15) Ihristina Milian Ft. Joe Budden - VhateverU Want (34) Joss Stone - You Had Me (-) Ashlee Simpson - Pieces Of Me 32) Lange Frans Baas B Ft Brace - Hoppie (17) )12-How Come (18) (eane - Everybody's Changing 21) NTheSunclub - Boomboom (good Time) (12) 8.Erik Prydz - Call On Me (-) 8, The Black Eyed Peas - Let's Get It Started (22) fl.Outkast - Roses (24) 8,Shapeshifters - Lola's Theme (19) J9J-kwon - Tipsy (23) I, Ana Johnsson - We Are (20) I.Avril Lavigne - My Happy Ending 1(25) 12. Stellar Project - Get Up Stand Up (28) jj. Natasha Bedingfield - These Words (37) j4,Terror Squad Ft Fat Joe - Lean Back(-) 35.Evanescence - Everybody's Fool (29) J6.Maroon5 - This Love (27) 37.Rammstein - Mein Teil (31) 38. The Sheer - Right Now (40) 39. Acda En De Munnik - Totdat Ik Jou (36) tf Scent - Up Down (35) 1.K3- De Wereld Rond (1) 2.Anastacia - Anastacia (4) 3.Maroon5 - Songs About Jane (3) 4. Ray Charles - Genius Loves Com pany(5) 5.Norah Jones - Feels Like Home I (8) 6. Keane - Hopes And Fears (6) 7 Mamma Mia! - De Musical (2) SSaybia - These Are The Days (-) 9. Counting Crows - Films About J Ghosts - The Best Of 13) 10 Jamie Cullum - Twenty Some r thing (11) 11.Tiesto - Just Be (10) 12.The Prodigy - Always Outnumbe red, Never Outgunned (9) 13. Jannes - Gewoon Jannes (7) 14. Guns 'n Roses - Greatest Hits (14) 15. Outkast - Speakerboxxx (15) 16. Joss Stone - Soul Sessions (17) 17. Nelly - Suit (-) 18. Do-Do (34) 19. R.kelly - Happy People/U Saved Me (18) 20. Belle Perez - Baila Perez (22) 21. Normaal - Fonkel (-) 22.The Black Eyed Peas - Elephunk L'16) 23.Zucchero - Zucchero Co (23) 24. Franz Ferdinand - Franz Ferdi nand (24) 25. Hind - Around The World (-) 26 Dido - Life For Rent (32) 27. Avril Lavigne - Under My Skin I (25) 28. Nelly-Sweat (-) 29. Blof - Live 2004 (-) 30. Ali B - Vertelt Het Leven Van De Straat (27) 31 Prince - Musicology (35) 32. Megadeth - The System Has Failed (-) 33. Ch!pz - The Adventures Of Chlpz I (33) 34. The Lion King - Het Nederlandse Cast Album (12) 35. Jill Scott - Beautifully Human (31 36. Red Hot Chili Peppers - Live In Hyde Park (21) 37. Evanescence - Fallen (30) 38. Faithless - No Roots (26) 39. George Michael - Patience (37) 40. Alicia Keys - The Diary Of Alicia Keys (36) Wil je net iemand bellen, zegt je mobieltje dat je eerst je tanden moet poetsen. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar volgens producent Sie mens is dit binnenkort mogelijk. Mensen met een slechte adem zijn gewaarschuwd. Ze hebben geen excuus meer om zonder grondige mondhygiëne de deur uit te gaan. Stinken ze uit de mond? Dan stelt hun of ander mans mobiele telefoon hen hier van op de hoogte. Siemens werkt momenteel aan een specia lly chip die onprettige luchtjes itan traceren. Alle minder aangename lucht jes. van ongepoetste tanden en alcoholdampen tot prompt ont snapte Tichaamsgassen', ontko men niet aan de neus van de gsm. Het idee voor een dergelij ke chip komt voort uit de ge dachte dat mensen veel waarde hechten aan een goede lichaams- Joëlle Vierling (14) zingt morgen in Middelburg met Danny Vera. foto Lex de Meester Haar grote voorbeeld is Joss Stone, de zestien jarige Engelse zangeres die begin dit jaar de popwereld verraste met haar album The Soul Sessions. De Mid delburgse Joëlle Vierling is veertien. Zij is morgen (zon dag) te gast tijdens het con cert dat zanger Danny Vera geeft in café 't Schuttershof in Middelburg. Vanaf morgen verzorgt de Middelburgse zanger met zijn band weer elke laatste zon dagmiddag van de maand een concert in het Schuttershof. De opbouw is altijd: één set met liedjes van Danny Vera, één set waarin de muziek van een gast centraal staat, en tot slot een set waarin de 'ranzigste covers aller tijden' worden gespeeld, aldus Vera. „Dan wordt het gewoon feest." Popzangeres Kirsten en blueszanger J.W. Roy hebben al toegezegd op een van de zondag middagen met de Danny Vera Band samen te spelen. Dat zijn bekende namen, in tegenstelling tot de gaste die morgen de reeks opent. Voor Joëlle is het zelfs haar eerste concert met een band. „Ik heb inmiddels twee jaar zangles", vertelt ze. „Laatst heb ik op een feestje in café 't Hof een nummer gezongen. Danny was daar ook. Hij vroeg me of ik niet met zijn band een paar num mers wilde meezingen. Dat gaat zondag gebeuren. Ik vind het te gek." Anouk Joëlle is niet de eerste de beste, benadrukt Vera. „Er komen wel vaker mensen naar me toe met het verhaal dat ze een veertienja rig meisje kennen dat zo enorm goed kan zingen. Ik krijg ook re gelmatig bandjes opgestuurd. Dus toen ze me in 't Hof vertel den: 'Luister eens naar Joëlle. Dat lijkt Anouk wel', dacht ik meteen: 'Ja, ja, dat zal wel.' Maar ik hoorde haar zingen en ik vond het erg goed." Joëlle's stem doet inderdaad denken aan die van Anouk. Zelf prefereert ze het werk van Joss Stone en Alicia Keys. „Ik hou wel van de soulkant." Naast covers van deze artiesten zingt ze morgen onder meer liedjes van Anouk, Ilse de Lange en The Jackson Five. Tot dusver heeft Joëlle alleen met cd's meegezongen en onder begeleiding van haar zangdocen te Annemarijke de Jong. „Ik durfde eerst helemaal niet voor mensen te zingen, maar ik heb het nu een paar keer gedaan. Dat leverde leuke reacties op, waardoor mijn zelfvertrouwen is gegroeid." Vera wil Joëlle niet als een nieu we sensatie presenteren. Hij tem pert juist eventuele hooggespan nen verwachtingen. „Plet is voor haar leuk om ervaring op te doen met een band. Toen ik zo oud was als zij, rommelde ik maar wat aan. Het duurde heel lang voor ik eens met een li ve-band kon optreden. Ik wil Joëlle de kans geven op een iets ander niveau in te stappen. Meer moet ze er niet in zien. Zij moet de kans grijpen om erva ring op te doen, vooral niet haar school verwaarlozen en zorgen dat ze een leuke tijd heeft. Dit doen we ook gewoon voor de fun, we willen er een geweldige middag van maken. Ik doe haar dus niet alleen een plezier, zij mij ook." Ernst Jan Rozendaal Danny Vera met als gast Joëlle Vierling, morgen (zondag) in ca fe 't Schuttershof in Middel burg. Aanvang: 16 uur. Hoe herken je schoolstress? „Je hebt last van schoolstress als je lichamelijke klachten krijgt, zoals hoofdpijn of slape loosheid", zegt schoolpsycho loog en conrector Inger Scher mer. „Erge humeurigheid, ieder een afbekken, niet eten, wegblij ven of vluchten, zijn ook geen goede voortekenen. Het is dus belangrijk om goed naar je lichaam te luisteren." Wat veroorzaakt schoolstress? Faalangst: je bent bang voor een mislukking, ondanks je voorbereiding. Als je niet stu deert, denk je steeds: 'Eigenlijk moet ik...' of 'Ik krijg het niet af'. Wat helpt? Bedenk of het wel eens goed is gegaan. Of wat er gebeurt als het toch mis gaat. Meestal is de ramp niet zo groot als jij je voor stelt. Krijg je toch een paniekaanval, doe dan een ontspanningsoefe ning (zie Paniekstoppers). Op je tenen lopen: Een zes of zeven is niet goed ge noeg, je vindt dat je minstens achten moet halen. Zo loop je altijd op je tenen en heb je al tijd het gevoel dat je tekort schiet. Wat helpt? Bedenk dat je een gewoon mens van vlees en bloed bent en geen wereldwonder. En vraag jezelf eens kritisch af waarom je ei genlijk die hoge cijfers moet ha len. Wil je dat echt zelf of wil len je ouders dat graag? En ver gaat de wereld als je geen negen maar een zes haalt? Groepsdruk: Het vergt flink wat inspanning om aan alle uitgesproken en on uitgesproken verwachtingen en normen te voldoen van je klasge noten, ouders, docenten en niet te vergeten jezelf. Als het bij voorbeeld stoer is om lage cij fers te halen, kan het lastig zijn als jij liever goede cijfers haalt. Anderen zijn al gauw slim en cool, zelf voel je je snel dom of onhandig. Wat helpt? Houd op jezelf te vergelijken met anderen. Als een ander een misser maakt, vind je hem vast niet meteen dom. Voor anderen ben je waarschijn lijk veel minder veeleisend dan voor jezelf. Moeite met docenten: Een docent kan je het gevoel ge ven dat je dom bent. Hij zet je voor de hele klas voor gek of werkt op een andere manier de motiverend. Niet alleen je eigen waarde krijgt een knauw, je - Stel je het probleem voor als een rode bal die zich steeds verder van je verwijdert, tot hij een heel klein rood stipje is; - Word je steeds lastiggevallen door afleidende gedachten? Stop ze in gedachten één voor één apart in een envelop en open die pas weer als je eraan toe bent; - Bij examenangst: leg je pen neer, zet beide voeten op de grond en adem net zolang diep in en uit tot je je weer rustig voelt. Probeer het dan opnieuw. Acht tips om je beter te concentreren: - werk op een zo rustig mogelijke plek; - zet radio, walkman, tv, cd-speler en computerspelletje uit; - zorg dat je uitgerust bent en geen honger hebt; - ruim je bureau op; - schrijf op een lijstje wat je moet doen, en streep weg wat je hebt gedaan; - vertel steeds in je eigen woorden wat je net hebt geleerd. Maak een lijstje van wat je niet snapt en vraag dat aan je leraar of aan een vriend(in) die goed is in dat vak; - neem ieder uur even pauze; - maak afspraken met jezelf en beloon jezelf met iets leuks als je je daaraan hebt gehouden. foto Ruben Oreel hebt ook al gauw geen zin meer om je voor het vak in te span nen: stress! Wat helpt? Bespreek het met de 'probleem docent', of ga naar je mentor. Slecht plannen: Over twee maanden iets af moe ten hebben? Dan is het moeilijk om er al meteen gedisciplineerd aan te beginnen. Deadlines van werkstukken en toetsen vallen alleen vaak allemaal in dezelfde periode. Ineens vragen alle vak ken aandacht en tijd. Je gaat steeds meer opzien tegen die berg werk, dus je schuift het nog wat voor je uit. Begin je te laat, dan raak je ze ker gestresst. Wat helpt? Kijk ruim op tijd - dus eerder dan een week van tevoren - wan neer de drukste periodes vallen en maak schema's wanneer je wat gaat doen. Vergeet niet om ruimte voor rust in te bouwen. Houd je aan die schema's, ook al krijg je op een dag niet hele maal af wat je had gepland. Kyra Goede Meer over schoolstress lees je in de herfsteditie van jongerenma gazine whY, met onder meer een cursus time-management. Acda De Munnik hebben iets nieuws bedacht. Met Ross Curry (ex-Spo.Dee.O.Dee) in de gastrol van Lenny gaat op 4 november de 'cabareteske rockopera' Ren Lenny Ren in première. Dat klinkt als een am bitieus project en aan de tour- lijst te zien is het dat ook. De voorstelling staat in het voor jaar van 2005 zeventien keer in het Amsterdamse Carré. Der tien liedjes uit de voorstelling zijn op cd verschenen onder de titel Liedjes van Lenny. Op nieuw laten Acda De Munnik daarin horen schatplichtig te zijn aan (vooral) The Beatles en Crosby, Stills, Nash Young. Veel samenzang en mooie koor tjes dus. In 'Wat Ik Zie Moet Ik Hebben' horen we zelfs Bram Freek even voorbijkomen, al klinken Acda De Munnik per definitie gepolijster. Liedjes van Lenny is al met al een typische Acda De Mun- nik-plaat: niet slecht, wel een tikkeltje voorspelbaar. Martin Groenewold Acda De Munnik: Liedjes Van Lenny (Columbia/Sony), speel- duur: 47.39 min. Met Green Day begonnen in 1994 de hoogtijdagen van de pretpunk. Na het uitbundige Dookie zakte Green Day weg in de vergetelheid, de erfenis bleef populair. Nu veel zogenaamde punk meer weg heeft van onder- broekenlol en infantiliteit, keert Green Day terug met politiek ge tinte punk. Doelwit is, hoe kan het ook an ders, George W. Bush en de hy pocrisie van Amerika. De plaat vertoont trekjes van een rocko- pera-achtig conceptalbum: am bitieuze rock, pianodramatiek, rockballads, een country-inter mezzo. Schrik niet: de karakteristieke melodieuze punkliedjes blijven overheersen. Opvallend is dat de band in de volwassen thema tiek regelmatig de frisheid van Dookie terugvindt. Het krachtige epos 'Jesus Of Surburbia', opgebouwd uit vijf delen en negen minuten durend, is een geïnspireerde en licht ge stoorde worsteling met de pro blemen van Amerika. Alleen het tweede epos 'Homecoming' is een draak en dat is voor een con ceptalbum een behoorlijk goede score. Het politieke en ambitieu ze Green Day van nu is niet meer zo hitgevoelig, maar net zo geloofwaardig als tien jaar gele den. Maaike Borst Green Day: American Idiot (Warner), spcelduur: 57.18 min. Of het nu sixties country, surf, rock of psychedelica is, The Sadies draaien hun hand er niet voor om. Het eclectische viertal uit Toronto, Canada, weet ze zelfs met een gezonde punkhouding als vanzelfspre kend samen te smelten. Deze vijfde cd, Favorite Co loursbiedt een sfeervolle staal kaart. De broertjes Travis en Dallas Good leiden de band met hun heldere, in reverb gedrenk te en van een twang voorziene gitaarpartijen op een nostal gische trip. Dit alles roept herinneringen op aan The Byrds, Buffalo Spring field en The Flying Burrito Brothers, zonder dat de eigen identiteit uit het oog wordt ver loren. De dromerige melodieën werken hypnotiserend en daar toe dragen ook de harmonieuze zanglijnen bij. Was vorig werk hoofdzakelijk instrumentaal, ditmaal wordt er aardig wat - en lekker onderkoeld - gezon gen. Met bijdragen van cultheld Robyn Hitchcock en Joey Bums (Calexico). The Sadies zijn begin oktober in Nederland. Peter van der Heide The Sadies: Favorite Colours (Yep Roc/Sonic Rendezvous), speelduur: 31.59 min. In het genre waar de oude na men heersen, breekt nieuwe ling Mastodon rigoureus door. Het debuut Remission (2002) was al een succes, opvolger Le viathan plaatst Mastodon in het rijtje der groten van de metal. De band tourt deze herfst met Slayer. De plaat is een intimiderend ver toon van techniek. Mastodon is veelzijdig en dynamisch: de pro gressieve metal rolt van idee in idee. Anders dan de meeste progres sief technische metal weet Mas todon zijn muziek organisch te houden. Niet alleen kil en kli nisch geweld om te imponeren, maar ook subtiel opgebouwde passages. Mastodon heeft dezelf de melodieuze kracht als Metal- lica, zonder te verzanden in drukkende zwaarheid. Natuur lijk dondert Mastodon, en goed ook. Maar Leviathan raast zonder het demonische juk van veel me tal en met de levendige energie van de rock. Een verademing. Maaike Borst Mastodon: Leviathan (Relapse/- Petting Zoo), speelduur: 46.49 Op 29 oktober vindt in Rot terdam weer een stevige editie van Awakenigs plaats. Een avondje relaxen is er niet bij. Techno overheerst, met deze keer voor het eerst ruimte voor electro. De nieuwe locatie van club Now&Wow verzorgt dit jaar.de dansvloeren voor het grootse 'techno-circus'. In Area 1 klinken de beats van Rush, Amok en Marco Remus. In Area 2 gaat het er iets rusti ger aan toe met dj's Marco Baily en Steve Rachmad. De verantwoordelijke draaiers van electro komen voornamelijk uit de regio Rotterdam, waaron der dj Monica Electronica en de oorspronkelijk Duitse dj Seu- tek. Benieuwd naar de volledige li- ne-up en verdere details voor Awakenings? Check dan www .awakeningsnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45