Kabinet zet Antillianen niet uit Dode peuter in kofferbak kwam uit probleemgezin U vraagt, ik help.. Bevolking neemt massaal afscheid van André Hazes Feest mee met 100 jaar Pot! Kilometerheffing komt stap dichterbij Zoon beroofde vrouw woest over vrijlaten dief Geen steun voor harde maatregelen Verdonk tegen criminele jongeren Kritiek op Kroes irriteert kabinet Gasbedrijf verwisselen loont niet Stadsdichter pot De Waldsang speelt niet op zondag A. Koekkoek onderscheiden Wethouders verenigen zich Omstreden kunst verwijderd Ontuchtpleger blijkt overleden Vakbond FNV verhardt acties Snel, simpel én voordelig zaterdag 25 september 2004 ïjnonze. redactie binnenland fAASSEN - De zoon van de 6-jarige Stijntje Kuiper uit tossen daagt justitie voor de j^hter voor geblunder. De Pool- ie inbreker die de vrouw zwaar jjsbandelde is de dag na zijn ar- (fttatie wegens een 'vormfout' (Tijgelaten. In de nacht van zaterdag op zon dag 5 september braken twee Po len in bij de alleenwonende vrouw, sleurden haar uit haar bed, bonden haar vast op een stoel, bedreigden en mishandel den haar en lieten haar gewond achter. Ze verdwenen met enke le euro's en een pinpas. De vrouw is gisteren op medisch advies overgebracht naar een verzorgingstehuis in Apeldoorn. Haar conditie gaat zienderogen achteruit sinds het misdrijf. De kinderen vrezen dat hun moe der. bij wie ze sinds de overval thuis sliepen, niet meer zelfstan dig kan wonen. Haar zoon Ei- bert zegt dat zij de uren die ze vastgebonden en in doodsangst doorbracht steeds herbeleeft. De daders zijn beiden op vrije voeten. Eén van de overvallers werd dezelfde dag nog gearres teerd na een klopjacht in de bos sen bij Vaassen. Maar justitie be sliste dat een vormfout was ge maakt en dat de man daarom moest worden vrijgelaten. Justi tie heeft later erkend dat deze beslissing onjuist was. Vooral door de fout van justitie is Stijn tje Kuiper overstuur geraakt en doet zij geen oog meer dicht, zegt haar zoon. Hij vindt het ge- blunder onacceptabel en brengt de zaak in naam van zijn moe der voor de rechtbank. GPD v>nr Frank Hendrickx PEN HAAG - Criminele Antilli- iaose jongeren worden niet uit eet ah ze problemen veroorza- en. Ook is verplichte inburge- inggeen voorwaarde voor tocla- jing tot Nederland. PEN HAAG - De kritiek van jnkse Kamerleden en europarle- sentariërs op de kandidaat-eu rocommissaris Neelie Kroes iyVD), heeft het kabinet zwaar jrirriteerd. „Nederlanders zijn iltijdgoed in het afbranden van sgen kandidaten. Daar is dit neer een voorbeeld van", sneer de vice-premier Zalm. Gisteren vroeg SP-Kamerlid Van Bommel het kabinet om de kandidatuur van Kroes in te rekken, omdat zij niet geloof- «aardig zou kunnen functione- In 1994 zou de ex-minister ach volgens het Kamerlid schul dig hebben gemaakt aan vriend- espolitiek als bemiddelaar voor *n Nederlands consortium. Eu roparlementariër Van Buitenen zondigde aan maandag met 'ont- yllingen' over Kroes te komen. 5e regering is niet onder de in ruk van deze acties, zo bleek gisteren. Het feit dat Kroes een verleden heeft als commissaris liij zeer vele bedrijven, ziet Zalm absoluut niet als een na deel Kroes werd eerder dit jaar met pjcces naar voren geschoven voor een van de meest presti gieuze posten in de Europese Commissie: Mededinging. GPD DEN HAAG - Het loont voor tonsumenten absoluut niet om de overstap te maken naar een andere gasleverancier. Op zijn best valt er op jaarbasis tien eu rovoordeel te behalen. -De vraag is of je voor negentig eurocent per maand over moet Sappen. Als je onjuiste rekenin gen knjgt of slechte service van je nieuwe leverancier, dan zit je ce hele tijd aan de telefoon met het gasbedrijf en dan ben je het voordeel weer kwijt", zegt een [woordvoerster van de Consu mentenbond. De bond adviseert dan ook te blijven zitten en te kijken hoe de gasmarkt zich volgend jaar ontwikkelt en dan een keuze te naken. Volgend jaar valt de gas- rekening zo'n honderd euro ho ger uit door de gestegen olie- irijs. De bond wijst geen goed- ioopste of duurste leverancier aan, omdat de verschillen daar voor te klein zijn. GPD Het kabinet neemt daarmee af stand van de voorstellen van mi nister Verdonk van Vreemdelin genzaken, die juist pleitte voor drastische maatregelen tegen criminele Antilliaanse jongeren. Een Nederlands-Antilliaanse commissie bekijkt de komende twee maanden hoe de overlast van de jongeren kan worden in gedamd. Vice-premier Zalm er kende gisteren na afloop van de ministerraad dat het nieuwe ad viesorgaan niet met een 'toverop- lossing' zal komen. Officieel bestudeert de nieuwe werkgroep ook 'immigratieregu latie', maar het is nagenoeg uit gesloten dat Verdonk alsnog haar zin krijgt. Geen basis De Antilliaanse regering, die een deel van de commissie sa menstelt, is bij voorbaat falie kant tegen iedere poging om An tillianen toegang tot Nederland te weigeren of zelfs uit te zetten. Verdonk (WD) stuitte met haar plannen binnen het kabinet op verzet van minister De Graaf van Koninkrijksrelaties, die geen enkele juridische basis ziet voor de voorstellen. Burgers met een Nederlands paspoort kun nen volgens de wet niet naar een ander deel van het Koninkrijk worden verbannen. Ook mogen er geen voorwaarden worden ge steld aan het Nederlands burger schap van Antillianen. Verdonk zal nu meer nadruk leg gen op preventie, zowel in Ne derland als op de eilanden. Het kabinet trekt daarvoor de ko mende vier jaar twintig miljoen euro uit. De bewindsvrouw over weegt onder meer mentoren aan te stellen voor probleemjonge ren. Ook wil ze taalachterstan den wegwerken door meer aan dacht te besteden aan bijscho ling. Verdonk begint bij wijze van proef een ïnburgeringscur- sus voor Antillianen in de gevan genis. In beslag nemen Het kabinet neemt ook maatre gelen om jeugdcriminaliteit in algemene zin terug te dringen. Er komen meer mogelijkheden om bezittingen van jeugdige cri minelen in beslag te nemen en zwaarder straffen mag. GPD •- - »- •i» Met flesjes en glazen bier en bloemen herdenken fans de volkszanger André Hazes bij zijn huis in Vinkeveen. van onze redactie binnenland VINKEVEEN - De Nederlandse bevolking heeft gisteren mas saal eer betoond aan de donder dag op 53-jarige leeftijd overle den volkszanger André Hazes. Op drie condoleanceregisters op internet, waar mensen hun me deleven kunnen tonen, hadden gisteravond vijftigduizend men sen een bericht achtergelaten. Bij het huis van Hazes in Vin kenveen lag een bloemenzee. Ha- zes wordt dinsdag in familie kring gecremeerd. Laatste optreden In de Amsterdamse Arena, waar Hazes nog eenmaal had willen optreden, krijgt de geboren Mo- kummer maandagavond een laatste eerbetoon. Veel artiesten hebben zich al gemeld om op te treden. Tot hen behoren René Froger, Guus Meeuwis, Trijntje Oosterhuis, Blof en Xander de Buisonjé. Familie van Hazes zal in de Arena aanwezig zijn. De toegang is gratis en er is plaats voor vijftigduizend mensen. Op verzoek van de familie is in het gemeentehuis van de ge meente De Ronde Venen in Mij drecht een condoleanceregister geopend. In het weekeinde is het gemeentehuis overigens ge sloten. Maandag kunnen Ha- zes-fans het register van half ne gen 's morgens tot 's avonds half foto Marcel Antonisse/ANP acht tekenen. Na de crematie krijgt de familie het register. Om een verkeerschaos te voorko men heeft de politie gisteren de straat in Vinkeveen waar de zan ger woonde afgesloten. ANP VVAT ZBG JE. DAN ME.T M!D van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vrouw en man die zijn aangehouden bij de vondst van een dode peuter in de kofferbak van hun auto in Holten ontkennen betrokken heid bij de dood van het meisje. De verdachten hebben wel ver klaard dat zij onderweg naar Holten waren om het kind te be graven. De rechtbank in Den Haag be sloot gisteren dat de 27-jarige man en de 32-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn langer vast blijven zitten. Volgens justitie zijn zij betrokken bij de dood van het dochtertje van de vrouw. Mogelijk is het meisje door verstikking om het leven gekomen. Uit onderzoek is gebleken dat het meisje al op maandagoch tend in de woning van de vrouw is vermoord. De man heeft ver klaard dat hij daarbij niet aan wezig was. Ook de vrouw ont- ANTWERPEN - De Nederlan der van Palestijnse origine Ram sey Nasr is gisteren benoemd tot stadsdichter van de gemeente Antwerpen. De 30-jarige Nasr krijgt de op dracht voor gemeentelijke publi caties minstens zes gedichten over de stad en het leven in Ant werpen te schrijven. Hij volgt auteur Tom Lanoye op. ANP kent dat zij haar dochtertje, Sa vanna, om heeft gebracht. Het kind was wel eens 'lastig', verklaarde het duo. Het meisje kreeg daarom wel eens een tik of werd door haar moeder en de man wel eens onder een koude douche gezet. De man en vrouw worden psychologisch en psy chiatrisch onderzocht, Het driejarige meisje werd in de nacht van maandag op dinsdag in Holten bij toeval aangetrof fen in de kofferbak van de auto waarin de beide verdachten re den. Op de achterbank van de auto zat nog een baby van vier maanden die inmiddels op een veilige plek is ondergebracht. Eerder gisteren bleek de situatie in het gezin van Savanna zo ern stig, dat de peuter in 2002 tijde lijk uit haar huis in Alphen aan den Rijn was geplaatst. Dat maakten de gezamenlijke hulp verleningsinstanties bekend. Onder behandeling In de tijd dat de driejarige el ders verbleef, was haar moeder onder behandeling. Na de behan deling achtte Bureau Jeugdzorg Noord-Holland, die het toezicht en de begeleiding van het gezin voor zijn rekening nam, de moe der weer in staat het kind zelf op te voeden. De peuter keerde daarop terug naar huis. Een ge zinsvoogd hield toezicht. De hulpverlening rondom het ge zin werd later geïntensiveerd op grond van twee meldingen bij het Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling. De moeder accep teerde deze extra zorg en was daar zelfs blij mee. Savanna is vijf maanden uit huis geplaatst geweest en daar na teruggeplaatst. De vier in stanties die bij het gezin over de vloer kwamen, beschouwen dat niet als een verkeerde beslis sing. Vorige week zijn er nog hulpverleners bij het gezin ge weest. Er was toen geen aanlei ding om te veronderstellen dat er sprake was van een crisissi tuatie, sterker nog diverse hulp verleners spraken de laatste tijd van een opgaande lijn. De twee oudste kinderen uit het gezin verblijven bij hun biologische vader. ANP (Advertentie) Boxspring Cabana Quattro Collection 180 x 200 cm, incl. hoofdbord en matras Jubileumprijs 999,- Deze aanbieding is geldig tot 1 november 2004. r 'lOO BUITENPOST - Brassband De Waldsang heeft afgezegd voor het 'Wimbledon' voor de brassmuziek, omdat enkele bandleden uit geloofsovertuiging niet op zondag willen spelen. Dat deelde zegsman J. van der Wal gisteren mee. De brassband uit het Friese Buitenpost is regerend Neder lands kampioen. Daarom mocht het korps Nederland ver tegenwoordigen tijdens het Europees Kampioenschap, de All England Masters in 2005. Niet eerder wercl een niet-Britse band hiervoor gevraagd. Enkele bandleden weigeren echter op zondag te spelen. De vrijgemaakt gereformeerden vinden dat botsen met hun religie. „Het is wel even slikken, maar we zijn soli dair. Dus we gaan ook niet een deel van de band afvaardi gen", aldus Van der Wal. ANP TILBURG - A. Koekkoek heeft gisteren uit handen van burgemeester R. Vreeman van Tilburg een lintje gekre gen. Koekkoek, hoogleraar staatsrecht aan de Universi teit van Tilburg, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Koekkoek (59) is ongeneeslijk ziek en kreeg het lintje daarom thuis opgespeld. Hij is naast hoogleraar ook lid van de Eerste Kamer voor het CDA. Van 1994 tot 1998 was hij Tweede-Kamerlid. Hij maakte onder meer deel uit van de parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden, de commissie-Van Traa. ANP DEN HAAG - De bijna 1700 wethouders in Nederland kunnen zich voor het eerst aansluiten bij hun eigen wet houdersvereniging. Die wordt volgende week donderdag in Utrecht opgericht, zo liet de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) gisteren weten. Volgens de VNG is door de recente discussie over dualise- ring en de gekozen burgemeester bij de wethouders de be hoefte ontstaan om hun stem te laten horen. ANP CULEMBORG - Het Museum Elisabeth Weeshuis in Cu- lemborg heeft een werk verwijderd van de manifestatie Lek Art, die draait rond het thema religie. Het stelt Jezus voor die oraal wordt bevredigd door Maria Magdalena. Het kunstwerk is volgens de organisatie van de kunstma nifestatie door de maker het museum binnengesmokkeld. De conservator had wel andere stukken van de betrokken kunstenaar gezien, maar niet het omstreden werk. Perso neelsleden van het museum maakten onmiddellijk be zwaar tegen het kunstwerk. ANP ASSEN - De politierechter in Assen heeft een dode man veroordeeld voor ontucht. De man, een dakloze Ameri kaan die in Assen bekend stond als de straatmuzikant Bruce, werd vrijdag 17 september bij verstek veroor deeld. Bruce was in juni als ongewenste vreemdeling uit gezet. Hij pleegde in augustus zelfmoord in New York. Zijn advocaat, de officier van justitie en de rechter wisten dat niet, maar deze week reageerde een vriend van de ver oordeelde onthutst op berichten over het vonnis. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - De invoering van een kilometerheffing mag de au tomobilist niet op kosten jagen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Vice-premier Zalm sluit niet uit dat de kilometer heffing nog tijdens deze kabi netsperiode, in 2007, wordt inge voerd. De kilometerheffing, waarbij au tomobilisten betalen per gere den kilometer, is al jaren omstre den. Voorstellen van de oud-mi nisters Jorritsma en Netelenbos sneuvelden door heftig verzet van de autolobby en met name de WD. Maar het kabinet wil een nieuwe poging doen om een systeem in te voeren. „Het is echt nodig om te zorgen dat het verkeer in de toekomst door kan rijden. Met alleen nieuwe wegen aanleggen komen we er niet", zei Zalm. Om de maatschappelijke weer stand weg te nemen, komt er nu een commissie waarin clubs als de ANWB, de werkgevers en de milieuverenigingen zitten. Zij moeten uiterlijk begin volgend jaar met een advies komen. De oprichting van de adviescommis sie is één van de maatregelen uit de nota mobiliteit waar de mi nisterraad gisteren mee instem de. Volgens Zalm is elke poging de autokosten te verhogen een AMSTERDAM - De vakcentrale FNV bereidt in het geheim lan delijke stakingen voor in onder meer de zorg, de bouw en het openbaar vervoer. Dat bevestigt J. Heilig, actielei der van de gezamenlijke vakbon den in Noord-Holland. Woens dag 13 oktober is de streef datum om het hele openbaar ver voer in Nederland lam te leg gen. „Die datum staat behoor lijk stevig", aldus Heilig. De werkstakingen zijn gericht te gen de kabinetsplannen met on der meer het (pre)pensioen. Voor de andere sectoren kan Heilig nog geen data noemen. Hij neemt aan dat de andere vak bonden de FNV-collega's zullen volgen. Daarover moet nog over worden overlegd. GPD doodsteek voor kilometerhef fing. „Als je hogere kosten aan kondigt, dan kun je het voor goed vergeten. We voeren dit niet in om de automobilist te pesten." Wel is het zo dat de au tomobilist die veel rijdt, duur der uit zal zijn. Daar staat tegen over dat iemand die weinig met de auto rijdt goedkoper uit is, omdat vaste autokosten, zoals wegenbelasting en BPM ver laagd zullen worden. GPD (Advertentie) if.«j Met de Namen Number 0900-0-009 Ooonrerbind-service steunt u het YVWF Wereld Natuur Fonds Nummerinformatie (70 cent per minuut) Doorverbindservice (99 cent per gesprek) www.name-n-number.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3