Elektronisch ticket neemt vlucht PZC Reis boeken Groot volksfeest in Leiden rs.neh„et Frankrijk zaterdag 25 september 2004 Wil In navolging van de ontwikkelingen in de Verenigde Staten, rukt ook in Europa het elektronische vliegticket op. Steeds meer luchtvaartmaatschappijen willen af van het papieren reisbiljet. Door MONIQUE LEIJSER Niet meer in spanning af wachten of het vliegticket wel op tijd wordt afgele verd, geen zweetdruppels meer omdat je het ticket niet zo snel kunt vinden in de handbagage. Wie moeite heeft met deze moderniteit kan nog even genieten van het fysieke vlieg bewijs, voor iets meer geld. Maar bin nen nu en een paar jaar is het papieren ticket verleden tijd. Een vliegreis boekje bij het reisbureau of bij de betreffende luchtvaartmaat schappij, via de telefoon of internet. Al le (persoonlijke) gegevens worden in het computersysteem van de lucht vaartmaatschappij ingevoerd en er wordt een ticket uitgeprint. Normali ter worden deze tickets met vluchttij- den en vluchtschema's na verloop van tijd thuisbezorgd of krijg je een tele foontje dat ze klaarliggen om te wor den opgehaald. Menigeen herkent de spanning als dit bericht op zich laat I wachten tot vlak voor vertrek. I Het elektronische ticket, ook wel e-tick- et genoemd, brengt hier verandering in. Uw gegevens worden nog steeds in de computer ingevoerd, er wordt al leen geen ticket meer uitgeprint. Het ticket blijft als het ware in de compu ter. Zodra u hebt geboekt, draagt de luchtvaartmaatschappij de verantwoor delijkheid voor het ticket. Als bewijs datu daadwerkelijk een vliegtuigstoel heeft gereserveerd (en betaald) ont vangt u een bevestiging, met daarop uw reserveringsnummer, de vluchtrou te en de tijden van vertrek en aan komst. Deze bevestiging is, anders dan het ticket, geen waardedocument. Wie het kwijtraakt, kan eenvoudig een kopie daarvan opvragen bij de luchtvaart maatschappij. Voor een e-ticket heeft u niet per se een computer en een inter netverbinding nodig. U kunt het ook te lefonisch boeken of via het reisbureau, vaak tegen extra administratiekosten. Wie overigens een ticket via internet reserveert - een e-ticket of een papie renticket, dat maakt niet uit -, krijgt in de regel kortingen van zo'n vijf tot tien euro, afhankelijk van de luchtvaart maatschappij. Een e-ticket kan dus niet kwijtraken of worden gestolen en u hoeft niet meer te vrezen dat het ticket te laat wordt be zorgd. De rechten van een passagier meteen e-ticket zijn gelijk aan die met een papieren ticket. Allemaal prima voordelen die de luchtvaartmaatschap pijen uiteraard noemen bij de promo tie van dit nieuwe systeem. Hun uit gangspunt is uiteraard het geld dat ze Thuis achter de computer zelf een vliegreis boeken is met zo moeilijk als het misschien lijkt. De procedure stap voor stap: 1 Ga naar de website van de betreffende luchtvaartmaatschappij 2 Selecteer uw bestemming en de gewenste data voor heen- en terugreis 3. Voer uw persoonlijke gegevens in. 4. Boek de betreffende vlucht. 5. Indien e-ticketing voor de betreffende bestemming mogelijk is, komt dit in de regel automatisch bij de boeking in beeld. 6. Check eventueel online in. besparen voor de verwerking en de ver zending van de tickets, gemiddeld zo'n vijf tot zes euro per ticket, aldus de Con sumentenbond. Hiervan ziet u niets te rug in de prijs van een vliegticket. Inte gendeel. Toeslag betalen Wie per se een papieren vliegticket wil ontvangen terwijl er e-tickets op de be treffende vlucht mogelijk zijn, zal daar voor in de nabije toekomst extra gaan betalen. Lufthansa bijvoorbeeld heeft nog geen concrete plannen om een toe slag te heffen op papieren tickets, maar denkt er wel over na. Volgens KLM-woordvoerder Eddini voert KLM deze zomer nog een toeslag van tien tot twintig euro per papieren ticket in. Voor bestemmingen waar nog geen e-ticketing is ingevoerd, blijft het papie ren ticket onbelast. Het is overigens verstandig altijd het re- serveringsbewijs en reisschema mee te nemen. Voor veel (veelal overzeese) lan den moet u namelijk op verzoek van de immigratiedienst kunnen aantonen dat u over een retourvlucht beschikt. Het aantal bestemmingen waarop e-tickets wordt afgegeven, groeit ge staag evenals het aantal luchtvaart maatschappijen dat hiermee werkt. Het einddoel: afschaffing van alle pa pieren tickets. In de Verenigde Staten is men al bijna zo ver. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Continental zal na 2004 geen tickets meer uitprin ten, voor welke bestemming dan ook. Apparatuur aanpassen In Europa is e-ticketing mogelijk bij de grote internationale luchtvaartmaat schappijen en hun partners, zoals KLM, Lufthansa en British Airways. Dat wil niet zeggen dat u voor alle bestem- Zelf inchecken gaat snel, maar is even wennen. Soms kan het ook alleen als je met handbagage reist. Foto's ROLAND DE BRUIN/GPD mingen waarop deze maatschappijen vliegen, e-tickets kunt krijgen. Im mers, ook in het buitenland moet men over de juiste apparatuur beschikken. Momenteel zijn voor de meeste Europe se bestemmingen met internationale luchthavens e-tickets verkrijgbaar, met uitzondering van een aantal ste den in de voormalige Oostbloklanden. KLM heeft inmiddels 90 procent van de bestemmingen wereldwijd gedekt. Het systeem werkt nog niet feilloos als u met verschillende luchtvaartmaat schappijen reist of als u van maatschap pij wilt veranderen. Niet alle lucht vaartmaatschappijen accepteren elkan ders e-tickets; in dat geval ontvangt u alsnog een papieren ticket. Je kunt al thuis inchecken en een stoel kiezen Alleen de goedkope prijsstunters, de zo genoemde low cost carriers zoals Basiq Air, Ryanair en SkyEurope bieden voor al hun bestemmingen e-tickets aan. Sterker nog, zij hebben de papieren tickets al een tijdje afgeschaft. E-ticketing houdt ook de Nederlandse chartermaatschappijen bezig. Martin- air verwacht voor het eind van 2005 ge reed te zijn voor e-ticketing en Transavia is al in de strijd. Zo biedt Transavia voor ruim twintig vakantie bestemmingen van de reisorganisatie GoGo Tours/Sunweb Vliegreizen sinds april 2004 alleen nog e-tickets aan. Va kantiegangers die zo'n georganiseerde vakantie per charter boeken, zullen in dat geval ook geen vliegticket meer vin den bij hun reispapieren. Thuis inchecken Boekt u via internet een e-ticket, dan kunt u in de regel ook vanaf uw eigen computer inchecken en een stoel uit zoeken. Bij sommige maatschappijen, zoals KLM, kunt u ook direct uw instap- kaart uitprinten; bij andere, zoals Luft hansa is dat nog niet mogelijk. De baga ge geeft u op de luchthaven af bij spe ciale balies. de zogenoemde 'drop-off-points'. waar de rijen wach tenden vooralsnog minder lang zijn dan die bij de gewone incheckbalies. Ook zijn er op de - veelal internationa le - luchthavens speciale zuilen waar passagiers zelf kunnen inchecken. De ze incheckzuilen zijn vaak gebonden aan een bepaalde luchtvaartmaatschap pij, zoals KLM, Lufthansa of British Air ways. Zo heeft KLM op Schiphol veertig in checkzuilen, waar alle KLM-passagiers en de passagiers van de KLM-partners, zoals Air France, Kenia Airways en NorthWest Airlines, kunnen in checken. Passagiers van Basiq Air kun nen hier eveneens terecht. Ook British Airways en Lufthansa hebben op Schip hol dergelijke check-in-machines. Bij deze machines kan altijd een instap- kaart worden uitgeprint. Met welk soort ticket en voor welke reisgezelschappen een online check-in mogelijk is, hangt af van de luchtvaart maatschappij. Wie met kinderen reist, kan bijvoorbeeld bij British Airways niet zelf inchecken. Meer informatie: www.klm.nl (zie 'inchecken' en 'e-ticket'); www.consumentenbond.nl (zie 'vervoer en reizen'), www.miraqetravel.nl/ (zie 'Links, Informatie over vliegen'). Veilig en gezond door Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland presenteert een nieuwe, opval lende service voor reizigers die het land bezoe ken: de gratis gids Play Safe, die toeristische in formatie combineert met adviezen en tips over veiligheid en gezondheid. De regering en Tou rism New Zealand werken bij dit project nauw samen met 's werelds grootste uitgever van reisgidsen, Lonely Planet. Zowel de uitgever van reisgidsen als Nieuw-Zeeland richten zich op individuele, avontuurlijke reizigers, die op eigen houtje een streek of land verkennen. Voor die groep is informatie over hygiëne, me dische hulp, verkeer en veilig en avontuurlijk reizen op een rij gezet. De gids besteedt ook aandacht aan de talloze buitensporten die be zoekers in het land kunnen beoefenen. De gra tis gids wordt verspreid bij de nieuwe editie van Lonely Planet New Zealand en via de ruim negentig vestigingen van het Visitor Informa tion Network. Reizigers kunnen alle informa tie ook opvragen via www.newzealand.com. ammmmimaiUKmmmimmmKmmmmm Franse seizoenen Seasons Frankrijk kost €4,75, het volgende num mer verschijnt eind april: www.seasonsfrankrijk.nl. Frans eten Het najaarsnummer van Cöte en Provence ziet er anders uit dan trouwe lezers van het blad ge wend zijn. De pagina-opmaak is iets strakker en 'lichter' dan voorheen, maar inhoudelijk is weinig gewijzigd. Of het moet de bijdrage zijn van Tonny Eyk, pianist en Frankrijkkenner, die vanaf dit nummer de lezers informeert over bijzondere adressen om te eten maar ook om zelf ingrediënten voor het bereiden van een vorstelijke maaltijd in te slaan. Cöte en Provence kost €4,50 en verschijnt vier keer per laar: www.coteprovence.nl. Frans wandelen Ontdek Frankrijk te voet, staat uitnodigend op de kaft. Graag, maar dan niet met dit megagro te en zware boekwerk. Dat hoeft gelukkig ook niet, want als we de kaft openslaan blijkt het te gaan om een luxe bewaarbox vol losbladige routes, die passen in het bijgeleverde plastic halstasje. '500 wandelingen in Frankrijk' bevat tochten in alle streken van Frankrijk, met een licht ac cent op favoriete vakantieregio's als de Alpen, het Loiredal en de Midi-Pyrénées. De box en de routes zien er zeer verzorgd uit. Vaak wordt ge bruik gemaakt van reeds bestaande lange af standspaden (GR en GRP). De voettochten zijn verdeeld in categorieën als 'gezin' en 'natuur', pictogrammen geven informatie over hoogte verschil, afstand en moeilijkheidsgraad. Zeker voor de langere tochten zullen niet alle kaart jes toereikend zijn, maar dan wordt wel ge meld welke men er zelfbij kan kopen. 500 wandelingen in Frankrijk, uitgeverij Kos- mos-Z&K,€34,95, ISBN 9021542854, www.kosmosreisqidsen.nl. ALICE PLEKKENPOL Underground in Stripmuseum In het Nederlands Stripmuseum Groningen opent 30 september een expositie over de groot meester van de undergroundstrip, Peter Pontiac. De expositie is ingericht op de bovenste verdie ping van het jonge museum. Peter Pontiac is een gewaardeerd rock 'n roll kunstenaar. Hij heeft al meerdere prijzen gewonnen, waaronder de Strip- schapsprijs voor zijn hele oeuvre in 1997. Uiter aard kunnen bezoekers in het Stripmuseum ook nog genieten van bekende striphelden als Erik de Noorman, Ollie B. Bommel, Jan Jans en de Kin deren en Agent 327. Het Stripmuseum is geo pend dinsdag tot en met zondag van 10.00-17.00 uur. entree €7. Meer informatie: tel. 050-317 84 70, www.stripmuseumqroninqen.nl. Aan de zwier met Mickey Voor de tweede keer is er een Europese Gay Day in Disneyland Resort Parijs, dit keer op 2 oktober 2004. Het idee voor een Gay Day in Disneyland is afkomstig uit de Verenigde Staten, waar zulke da gen al ruim tien jaar een succes zijn. De Europe an Gay Day is een initiatief van een aantal beken de Europese homo-magazines, waaronder de Ne derlandse Gay Krant. In de avonduren gaat de Gay Day over in een Gay Night in Disney Village. Vergeleken met de eerste editie zijn er dit jaar meer live optredens van artiesten en bands. KUYISt Vliegwerk Jachtdag in Arcen De Kasteeltuinen Arcen staan 3 oktober geheel in het teken van de jacht. Er zijn extra activitei ten, zoals ringsteken en een hondenshow. Jacht- hoomblazers luiden de jachtdag feestelijk in. Hierna is er een défilé met koetsen, voorts zijn er activiteiten zoals ringsteken, een hondenshow en een slipjacht. De Kasteeltuinen Arcen zijn da gelijks open van 10.00-18.00 uur, entree €11. Meer informatie: tel. 077-473 60 20, www.kasteeltuinen.nl. Luchtvaartmaatschappij KLM viert haar 85-jarig bestaan met diverse activiteiten. Zo heeft de vrachtdivisie KLM Cargo samen met het atelier Kunst Vliegwerk een exclusieve tentoonstel ling samengesteld. Het atelier Kunst Vliegwerk voor verstandelijk gehandicapte kunstenaars, is door KLM Cargo gevraagd rond het thema '85 jaar KLM - Celebrating the Spirit' een expositie sa men te stellen. De kunstenaars hebben begin de ze maand een bezoek gebracht aan KLM Cargo om ter plekke inspiratie op te doen. Hun werk stukken hangen vanaf 11 oktober in de ruimte van Kunst Vliegwerk aan de Sint Jorisstreeg 22 te Leiden. Modeweek Milaan Staat de komende week Milaan op uw reispro gramma? Dan is er geen ontkomen aan de jaar lijkse Fashion Week, die van 25 september tot en met 3 oktober plaatsheeft, en waarin alle nieuwe stijlen en trends voor de komende lente en zo mer te zien zijn. De meer dan honderd haute-cou- ture en designer shows zijn weliswaar enkel toe gankelijk voor de mondiale modepers en -indu strie, maar de unieke sfeer die het evenement met zich meebrengt geeft een bijzondere impuls aan de hele stad. Feest voor reizende singles Je bent single en je wilt georganiseerd op reis zonder meteen vast te zitten aan een groepspro gramma. Voor deze doelgroep biedt de nieuwe touroperator One2gether reizen aan, variërend van luxe strandvakanties tot bruisende citytrips. De bij de SGR aangesloten reisorganisatie ver koopt via internet. Op 2 oktober is er in Dor drecht een kennismakingsfeest voor (potentiële) reizigers met live muziek en dans. Plaats van han deling is de business club van FC Dordrecht aan de Krommedijk 210, van 21.00-2.00 uur, entree €17,50. Wel van tevoren aanmelden. Meer infor matie: tel. 013-511 22 06, www.one2qether.nl. Narrenroute op Bataviawerf Al is de Bataviawerf in Lelystad op zich al een leu ke attractie voor kinderen, toch was er regelma tig vraag naar specifieke kinderactiviteiten. Van daar dat er een Narrenroute is ontwikkeld, een boekje vol vragen en opdrachten dat de jongste bezoekers over het hele complex voert. Een nar wijst de kinderen de weg naar de werf en de sche pen. De routeboekjes zijn vanaf de herfstvakan tie te koop aan de kassa. Wie de speurtocht goed volbrengt maakt bovendien kans op een prijs. Meer informatie: tel. 0320-26 14 09, www.bataviawerf.nl. Seasons-lezers Seasons dat hoeft niet per se in Neder land te zijn. Dus verschijnt er de ze maand voor het eerst een Seasons Frank rijk, sterk lij kend op het Ne derlandse zusje, en boordevol rustieke dorpen, streekgerech- ten, wijngaarden en uitgestrekte lavendelvel- den. In het eerste nummer wordt onder meer aandacht besteed aan 'vissen te voet', ofwel zeebanket zoeken in Normandië en Bretagne, het maken van rozenessence in Grasse, en de streek rond de rivier Allier. Heel Lei den staat op z'n kop tijdens het eerste weekeinde van okto ber. Op 2, 3 en 4 okto ber wordt bet Leids Ontzet ge vierd, een van de meest mas- sale volks feesten in Nederland boven de grote rivieren. Het feest herinnert aan het Spaanse beleg en ontzet van de stad op 3 oktober 1574. Be zoekers aan Leiden kunnen onder meer terecht op een kermis en feestmarkt, kijken naar een taptoe, straattheater en vlootshow aan het Galgewater, en ter afsluiting naar het grote vuurwerk bij de Zijlpoort. Voor wie een hapje wil eten: in het Waaggebouw wordt traditioneel haring en wittebrood uitgereikt, maar ook staat hutspot op het menu. Meer informatie: RVW Holland Rijnland, tel. 0900-222 23 33, vyww.leidenpromotie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39