Rust en ruimte de dijk PZC W 9 Reis in 5 clicks Vliegfeest Naar het strand bij Winschoten zaterdag 25 september 2004 Toerisme Nederland voor echte waterratten Volgend jaar staat toeristisch Nederland hele maal in het teken van het water. Met de grote internationale zeilmanifestatie Sail 2005 én de 50e botententoonstelling Hiswa in het vooruit zicht, is voor volgend jaar 'water' als toeris tisch thema gekozen. Het is voor de tweede keer dat aan de hand van een thema het toeris me naar en in Nederland wordt gepromoot. Dit jaar gaat het over 'architectuur en design', in 2006 is 'Rem brandt jSgSfcj. 400' het derde on- derwerp. Hoewel I het be noemen van een toeris tisch thema vooral bedoeld is om buitenlan ders er op te wijzen dat ons land meer te bie den heeft dan klompen, molens en tulpen, is water ook van groot belang voor het binnen lands toerisme. Bijna 20 procent van ons grond oppervlak bestaat uit water en er 4.400 kilome ter aan waterwegen. 'Een paradijs voor water sporters', zeggen de initiatiefnemers. Samen met organisaties als Hiswa, Recron en Horeca Nederland brengt het Nederlands Bu reau voor Toerisme Congressen (NBTC) vier specifieke gebieden onder de aandacht: water en historie (VOC, Gouden Eeuw, zeemusea, oude havenstadjes), water en pret (watersport, waterattracties, logeren op het water), water en leven (eten van Nederlandse vis, garnalen en oesters) en de strijd tegen het water (dam men en dijken, polders, gemalen, molens, en, zie foto, de Deltawerken). Er komen bijzondere arrangementen als over nachten in een vuurtoren (Harlingen), dineren in een watertoren (Zwolle), eilandhoppen in Zeeland en slapen in een stoomboot van de Holland Amerika Lijn (Rotterdam). 'Allemaal uitingen waarmee we kunnen laten zien hoe bijzonder ons waterland is', aldus het NBTC. Dit najaar wordt een speciale website ontwik keld met het totale aanbod. En ook in het bui tenland zal het NBTC het watertoerisme extra promoten. Officieel begint het themajaar tij dens de Vakantiebeurs in januari. Je móet een keer naar de theeschenkerij in Houwerzijl, drongen vrienden uit het hoge noorden al jaren aan. Dat ligt niet naast de deur, en bovendien is het geen bestemming waarvan je hart acuut wild gaat kloppen. Toch pakte het arrangement dat we zelf samenstelden verrassend en vooral ontspannen uit. Groningen stoppen regelmatig langs het Lauwersmeer om vogels te observeren. Foto INGE YSPa&T Door ALICE PLEKKENPOL Het ruikt naar een vroege herfstochtend. Vochtig, kil en aards, met een vleugje zee. Buiten rond de boerderij in de Westpolder is het doodstil. De akkers liggen er nog on beroerd bij, alleen aangeraakt door de stralen van de langzaam klim mende zon. Wakker worden op het Noord-Groningse platteland, achter de dijken van de Waddenzee en het Lauwersmeer, heeft onmiskenbaar charme voor wie het drukke stadsle ven gewend is. De dag ervoor zijn we naar de noord kant van Nederland gereden. Door plaatsen als Leens, Zoutkamp, Hou- werzijl, Vierhuizen en Eenrum, waarvan we soms nog nooit hadden gehoord. Eenrum is de eerste stop. Grote borden maken duidelijk dat hier Abrahams mosterdmakerij, een klompenmakerij en de kaarsen makerij Wilhelmus zijn gevestigd. Mosterd en klompen hebben we niet nodig en voor kaarsen is het nog te vroeg in het seizoen, dus wordt het doelloos en daarom heel relaxed slenteren door het pittores ke centrum. Voordeel van zulke klei ne plaatsen bezoeken is dat je als toerist niets 'moet'. In Parijs moetje de Eiffeltoren zien, in Rome het Col- losseum en het Vaticaan, maar in Noord-Groningen vallen die zelf op gelegde verplichtingen meteen weg. Héérlijk. Het beoogde lunchadres is in Hou werzijl, dat nauwelijks op de weg wijzers vermeld blijkt. Gelukkig wij zen kleine borden richting De Thee fabriek. We beginnen er met het museum. Het theemuseum is het enige in haar soort in Nederland en De Theefabriek is een prima lunch adres, waarbij uiteraard thee niet mag ontbreken. Foto's WEGENER toont de theehistorie van plant tot drank. Machines, maquettes, servie zen, theekisten, reclameborden, winkeltjes, het is er allemaal en drukt de bezoeker met de neus op de feiten: er komt heel wat bij kij ken voordat je een 'simpel' kopje thee kunt drinken. Lunchen kan bij goed weer buiten, maar ook binnen zijn volop mogelijkheden, tot de To renkamer toe, een mini-tearoom voor slechts twee personen. De Theefabriek is anders dan de naam doet vermoeden nooit een fabriek geweest, maar een voormalige kerk die eind jaren tachtig voor een sym bolische gulden werd verkocht aan een jong stel, dat er de huidige toe ristische attractie van maakte. Voormalig vissersdorp Volgende halte is Zoutkamp. Ooit een vissersplaats, maar na de afslui ting van de Lauwerszee eind jaren zestig kreeg het dorp een ander, meer toeristisch karakter. Zout kamp is de uitvalsbasis voor water- toeristen en de toegangspoort tot het Lauwersmeer. In de haven lig gen tal van bescheiden jachten. En kele oudere mannen fietsen in een zeer kalm tempo naar het haven huisje waar ze elkaar treffen voor een praatje. Ook de weinige toeris ten die er rondlopen worden vrien delijk toegeknikt. Schuin aan de overzijde, aan de Reitdiepskade, staan nog enkele vroegere vissers huisjes, op nummer 11 zijn de VW en een bescheiden Visserijmuseum gehuisvest. Noordwest-Groningen is het gebied van statige herenboerderijen, veelal van het type kop-hals-romp, en oude borgen. Een van de bekendste is de 14e eeuwse Borg Verhildersum bij Leens. De borg zelf valt ietwat te gen, wellicht door de rij leilindes die het lage gebouw bijna aan het oog onttrekt, maar in en rondom het als museum ingerichte pand is genoeg te zien. In Leens kijken we nog snel om de hoek van de deur van de Petruskerk. Nergens in Nederland vindt men zo veel door monniken gebouwde mid deleeuwse kerkjes in romaanse of romaans-gothische stijl als hier. Van de bijbehorende kloosters is weinig overgebleven, wel herinneren plaatsnamen als Kloosterburen, Ger- kesklooster, Nijenklooster en Veen- klooster nog aan deze periode. Voor de nacht hebben we een bed en breakfast geboekt, waarvan er in Noord-Groningen nogal wat zijn. De herenboerderij Nieuw Midhuizen, net buiten het vlekje Vierhuizen, be hoort tot de mooiste, met twee rui-' me, stijlvolle gastenkamers. Gast vrouw Jacobien Louwes wacht haar logés op met koffie en koek. Of we het goed konden vinden, wil ze we ten. Redelijk, met dank aan enkele dorpsbewoners, want Nieuw Mid huizen ligt goed verscholen op het platteland, 's Morgens serveert ze het uitgebreide ontbijt in de eetka mer. Op tafel staan het chique oude servies en vooral eigengemaakte streekproducten. Een prima basis voor de fietstocht richting Lauwer smeer die aansluitend op het pro gramma staat. Het Lauwersmeer is ontstaan na de inpoldering van de Lauwerszee. Po pulair is het rondje Lauwersmeer, een veertig kilometer lange fiets tocht. We maken onze eigen va riant, beginnen in Zoutkamp, passe ren de Willem Lodewijk van Nassau- kazeme en een stukje bos en ko men dan bij het water. Geen grote zee of meer, maar plassen afgewis seld door zandplaten en grasland met wilde konikpaarden en foerage- rende trekvogels. We stoppen op verschillende uitkijkpunten, trap pen dan weer over de dijk tegen de wind, langs zandplaten richting Lau- wersoog. Stil, sereen, maar niet spec taculair, en dat hoeft hier ook niet. Juist die simpele rust en ruimte ma ken de streek zo aantrekkelijk. De haven van Lauwersoog biedt een groot contrast, want er is een en al bedrijvigheid. In fabriekshallen wordt de vis verwerkt die die nacht is binnengebracht. En er vertrekt een boot naar Schiermonnikoog, dat aan de einder lonkt. Schiermon nikoog? Is dat niet dat autoluwe ei land waar je zo relaxed kunt fietsen en wandelen...? De Theefabriek, Hoofdstraat 15-17, 9973 PD Houwerzijl, tel. 0595-57 20 53, www.theefabriek.nl. Geopend tot en met 31 Wf jH oktober dinsdag tot en met zondag 10.00-17.00 uur, daarna zaterdag en zondag 10.00-17.00 uur. Entree €2,25. Borg Verhildersum, Wierde 40, 9965 TB Leens, tel 0595-571430, www.borqen.nl Geopend tot en met 31 oktober van dinsdag tot en met zondag 10.30-17.00 uur, entree €4,50. VW Lauwersmeer, Reitdiepskade 11, 9974 PJ Zoutkamp, tel.0595-40 19 57. Een overnachting met ontbijt en gebruik van fietsen kost in b&b Nieuw Midhuizen €40 p.p.p.n: Westpolder 22, 9975 WJ Vierhuizen, tel. 0595-40 15 04, www.nieuwmidhuizen.com Deze b&b is aangesloten bij de Stichting Erfgoed Logies, die elk jaar eén dikke brochure a €5 uitgeeft vol karakteristieke overnachtingsadressen door heel Nederland". Rijksstraatweg 18,9752 AD Haren, tel. 050-535 02 02, www.erfqoedloqies.nl. Winterexposities Amsterdamse musea In de hoofdstad is de komende maanden weer het Amsterdam Winter Adventure te beleven. Dat betekent dat ook in de koude periode van het jaar het aanbod van musea weer groots is. De Amsterdamse musea tonen ruim vijftien bij zondere win terexposi ties, waar van enkele net geopend zijn. Top pers zijn 'L'Art Nou veau. La Mai- son Bing' in het Van Gogh Museum (26 november tot en met 27 fe bruari), 'Diaspora: thuis in ballingschap' in het Joods Historisch Museum (19 september tot en met 27 februari) en Alexandra Nicolaas over het tsarenpaar (zie foto) in het museum Hermi tage Amsterdam (18 september tot en met 13 februari). Alle informatie staat in de speciale brochure die verkrijgbaar is bij musea, hotels en VWs. Het aanbod is ook te vinden op www.amsterdamwinteradventure.nl en via www.lekkerweq.nl. Groene maand September is de 'Groene Maand'. De herfst is begonnen, dus tijd om de jas te pakken en de frisse wind te voelen. Beleef de natuur en geef de ogen de kost. Op internet zijn talloze bron nen te vinden om de mooiste buitentrips al vast binnen voor te bereiden. Wees er snel bij, voordat het oktober is. Algemeen: www.qroenemaand.nl: IVN: www.ivn.nl: KNNV: www.knnv.nl: nationale parken: www.nationaalpark.nl en wandelen bij de boer: www.opdekuierlatten.nl. ^och was het een flinke tegenval- I Ier de laatste keer dat ik vloog. I Goed, het was een budgetvlucht, A. dat wist ik. Alhoewel, zo goed- was het nu ook weer niet als je al les erbij optelde. Het moet uit de lengte of uit de breedte bij zo'n maatschappij, dus op de zitruim te was behoorlijk bezuinigd. De vliegtuig- stoelen stonden erg dicht op elkaar. Ik ben niet overdreven plaatsinnemend ge bouwd, maar het ging net. Dat ik benen heb was echter totaal over het hoofd ge zien, terwijl ik die niet onder stoelen of banken kon steken. Gelukkig was de reis niet lang. Zo'n drie uur vliegen, dat zou ik wel redden. Na het opstijgen klonk de 'pling' dat de riemen los mochten. Er werd ons geadvi seerd om ze vast te laten, vanwege moge lijke luchtzakjes. Het maakte niet uit, ook zonder riemen zaten wij voldoende klem. Vol verwachting maakte ik het knipje open waarmee ik het witte tafeltje kon laten zakken dat aan de rugleuning van de stoel voor mij zat. Eerst moest ik diep inademen. Toen ik uitademde knelde mijn buik zich op navelhoogte om de ta- Door DIRK MULDER felrand. Ik voelde me als een kleuter die de kinderstoel ontgroeid was. Het kon me niet deren want aan het ein de van het gangpad zag ik de stewardess aankomen. Ze duwde een kar voor zich uit. Ongeduldig trommelde ik met mijn vingers op het tafeltje. Het is niet iets waar ik op verjaardagen over opschep, maar ik ben dol op vlieg tuigmaaltijden. Zo'n rechthoekig pla- teautje met een dampend warm, door aluminiumfolie afgedekt bakje en van die poppenhuispakketjes eromheen, ik vind het een feest. Het ziet er allemaal zo prachtig uit. Het vierkante toetje, de crackertjes, de piepkleine zakjes met de peper en het zout, en zelfs het kaasje, ter wijl ik daar helemaal niet van hou. En dan krijg je er ook nog een flesje wijn bij in een formaat waarvan je denkt: eigen lijk drink ik op dit uur van de dag nooit, maar dit kun je geen drinken noemen, het is proeven. Welke verrassing had de catering kok vandaag voor mij bereid? De stewardess was bij mijn stoel aangekomen. Ze legde iets voor mij neer. Het was een wat be duimelde brochure. Geschrokken vroeg ik waar het eten bleef. Nou, dat zou niet komen. Vanwege de lage ticketprijs was de vliegtuigmaal tijd geschrapt. Wel kon ik, op eigen kos ten, een snack en een drankje kiezen uit het foldertje. Het woord 'snadk' vind ik al dermate on heilspellend dat ik het nooit in de mond zal nemen. Ik associeer de klank met iets slijmerigs en slakkigs. En wat was er nu voor lol aan het bestellen van een blikje cola en een bleke sandwich in een drie hoekige verpakking van doorzichtig plas tic? Je wist precies watje zou krijgen. Teleurgesteld probeerde ik achterover te leunen. Het lege tafeltje sneed in mijn buik. Friesland is onze provincie met de meeste meren, maar Gronin gen telt op dat gebied toch ook redelijk mee. Met het Leekster- meer in het zuiden, de Hoornse Plas en het Paterwoldsemeer bij de stad Groningen en het Schild- meer bij Appingedam. En nu komt daar een nieuw aangeleg de waterplas bij. Van behoorlij ke omvang: acht vierkante kilo meter en daarmee net zo groot als het Sneekermeer. Met een strand, boulevards, veel water sport en fietsroutes rond het meer kan dit 'Blauwe Stad Meer' uitgroeien tot een toeris tische trekpleister van formaat. Uiteraard komen er ook huizen, bestemd voor permanente be woning. De 'Blauwe Stad' in Oldambt na bij Winschoten kan worden ge bouwd omdat er een flink brok weiland in de aanbieding was. Ook in dit deel van het land gaat de agrarische sector achteruit en met Europese steun kon de provincie Groningen gebruik maken van braakligregelingen om nieuwe plannen voor het ge Het opvallende infocentrum van de Blauwe Stad, even ten noorden van Winschoten aan de A7. Foto GPD bied te ontwikkelen. Zowel om de regio nieuwe economische impulsen te geven en de werkge legenheid te bevorderen, tegelij kertijd wilde Groningen er haar ambities ('we zijn een provincie waar wat bijzonders, iets exclu siefs kan') mee tonen: de 'Blau we Stad' is het meest spectacu laire landschapsproject sinds de drooglegging van Flevoland. Besloten werd het water weer in het gebied 'terug te brengen'. Ten noorden van de A7 Gronin- gen/Bremen, ter hoogte van Winschotep, wordt een meer aangelegd dat het hart van de 'Blauwe Stad' vormt. Hier om heen worden 1.200 woningen, soms met eigen steiger, ge bouwd. Maar er komt ook een dorpskern met appartementen. Ondernemers uit omliggende dorpen hebben zich verenigd in 'Het Blauwe Lint' en deze club, waartoe ook bekende Nederlan ders als zangeres Imca Marina en schilderes Maya Wildevuur behoren, heeft een toeristische fietsroute door het 'Blauwe Stad'- gebied ontwikkeld. Veer tig kilometer lang voert de rou te langs 'mooie natuur, prachti ge vergezichten, historische plaatsen, leuke terrassen, bij zondere galeries en musea'. Inmiddels wordt in Oost Gronin gen opgewekt geconstateerd dat de 'Blauwe Stad' nu al iets toevoegt aan het bestaande toe ristische netwerk. En er wordt nog meer verwacht. Met name voor de watersport die meer vaarwater krijgt. Naar verwach ting zullen botenverhuurders en andere ondernemers die kan- sen ruiken snel volgen. ROB DE VRIES Meer informatie: Infocentrum 'Blau we Stad', Jaarfkelaan 1, Winscho ten, tel. 0597-47 10 10, www.deblauwestad.nl Geopend werkdagen van 10.00-17.00 uur en zondag van 12 00-16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37