PZC Arriba ar rib a: actief in Mexico L s s» Vraag tkantwoord LEZERSAANBIEDING: CITY-CRUISE MET KORTING OP DE 2-VOOR-l PRIJS! SAGM HUUAORK P&OVv Ferries Redactie bijlagen: 0113-315680 «ww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 25 september 2004 Reizen Reizen Uitgaanstip Vaderlandse geschiedenis in ac tie, van de VOC tot de Prinses Irene Brigade. Vandaag en morgen te zien in Archeon in Alphen aan den Rijn. Meer in fo: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl De Mexicaanse kuststrook rond Playa del Carmen, zuidelijk van Cancun, is een snel groeiend toeristencentrum. Met een heerlijk strandleven onder de warme winterzon. En wie daar niet genoeg aan heeft, er zijn steeds meer spannende trips: abseilen, tokkelen, grot duiken en kruipen tussen vleermuizen en slangen. DoorGERARD CHEL T "Tan de zenuwen maakt 1 iedereen flauwe grap- 1 pen. We zitten voor de V ingang van een grot bij het Maya-dorpje Kantemó. 'Zo meteen komt er een vleermuis naar buiten met een bordje: van avond geen voorstelling'. In het donkere gat leven meer dan een miljoen van die fladderende en- i. die allemaal rond de sche mering naar buiten vliegen om eten te zoeken. Daar wachten we op. Langzaam komt de vlucht op De eerste paar minuten kunnen we ze nog tellen, al snel is het net alsof wij ons in een ra zende sneeuwstorm bevinden, maar dan met grote bruine ge vleugelde vlokken. Honderd per seconde. Een valk houdt buiten wacht en heeft binnen de kortste keren een beest ge snaaid, even later vliegt een sneeuwuil uit de grot. Kom, gebaart onze gids en bioloog ArturaBayo- na als de stroom vleer muizen op haar hoogte- punt is. We moesten de grot maar eens binnen gaan. We lijken ge schift, want de beesten hangen als een bruine vitrage voor de ingang waar wij ons als het wa re doorheen moeten klauwen. Met een mijnwerkers lamp op het voorhoofd dalen we af en wonder lijk genoeg knalt er nauwelijks een beestje tegen ons aan. Hun sonarsysteem waarschuwt voor obstakels. Maar door de massale uittocht is het dringen geblazen en zijn aanrakingen onvermijde lijk. En juist daar is het ons om te doen, want pas zeer recent ontdekte Bayona binnen in de grot een zeldzaam natuurver schijnsel: hangende slangen op vleermuizenjacht. Langzaam dooddrukken Na een paar meter klauteren zien we ze: slangen die onderste boven aan het plafond hangen. Zodra een vleermuis een slang raakt, slaat deze z'n üchaam om liet beestje dat vervolgens lang zaam wordt doodgedrukt. Waar de slang het geheel en al naar binnen werkt. Een hapkla re brok, genoeg voor drie dagen. Dan hangt ze er weer. Mondjesmaat mogen op een avond zo'n vijf onverschrokken nieuwsgierigen naar binnen. Bayona wil eerst weten of het menselijk bezoek nadelig effect heeft op de beesten. Zo ja, dan gaat het slot erop. Om massabe- zoekte ontmoedigen, hangt een stevig prijskaartje aan deze at tractie: 50 dollar per persoon en nis het aan de bioloog ligt, wordt dat 100 dollar. Sporen van Maya's Het eco-project Kantemó, zoals het vleermuis- en slangenbe- zoek wordt genoemd, is een voorbeeld van nieuwe activitei ten die in Riviera Maya uit de grond schieten om een span nend alternatief te bieden voor het zon- en strandleven. Kan temó ligt in de buurt van Felipe Carrillo Puerto. In deze weinig toeristische regio, waardoor veel oorspronkelijks bewaard is gebleven, tref je de nodige spo ren van de Maya's. Zo bezoeken wij in Tihosuco een bescheiden maar interessant museum over de eerste bewoners, en staan we er stil bij de drie 'sprekende kruizen', een gewijde plek, want hier begon het verzet te gen de Spanjaarden. Hier wordt volop de eigen taal gesproken en tradities in ere gehouden. Va riërend van feesten en de lokale medicijnvrouw tot het straffen met zweepslagen van een klei ne crimineel. Toeristen zijn welkom, niet al leen om iets van die cultuur op te snuiven, ook omdat dat ba nen oplevert. Hard nodig om de jeugd in de dorpen te houden. 'Maar dit moet niet ten koste gaan van de levenswijze in de dorpen', zegt Sanchez. 'Naar een gehucht met tweehonderd bewoners moet je geen vijfdui zend toeristen sturen.' De Riviera Maya, op zo'n elf uur vliegen van Amsterdam, is een prima winterzonbestemming met uitstekende, op de westerse toerist gerichte, voorzieningen in diverse prijsklassen. Om Mexico binnen te komen is geen visum no dig en inentingen zijn evenmin vereist. De .q' regio heeft een eigen toeristische or- Iganisatie die vanuit Pla- Mérida^ ya del Carmen werkt. [Een van de medewerk sters is de Nederlandse Jeanette Rigter. Meer informatie www.rivieramaya.com Martinair onderhoudt al jaren di recte verbindingen met Cancun, 's winters drie keer per week: www.martinair.nl. Sinds kort vliegt ook Holland Exel op Can cun: www.hollandexel.com. Ettelijke touroperators hebben Mexico in hun programma Raad pleeg daarvoor de reisbureaus of kijk op onder meer www.mexico.paqina.nl Campeche YUCATAN /s/a de Cozumel Playa del Carmen MEXICO J G U A T E V. MALA Belize Caribisch Gebied Het strand bij Playa del Carmen.(boven) Kleurrijke souvenirstalletjes bij Cob. Vanuit Playa del Carmen, het snel groeiende toeristencen trum langs de kust, bieden diver se bedrijfjes actieve trips aan naar de ongerepte binnenlan den. Mayan Eco Adventures is zo'n onderneming die, op een uurtje of twee rijden van de kust, van een Maya-gemeen schap een omvangrijk junglege- bied heeft gehuurd waar min der alledaagse dingen gedaan kunnen worden, zo veel moge lijk in samenhang met de na tuur. Met lokale Mexicanen als deskundige en vriendelijke as sistenten. Zo profiteert ook de plaatselijke gemeenschap. Voordat we aan ons volgend avontuur beginnen, bezoeken we eerst een van de vele overge bleven restanten van de Ma ya-cultuur, El Bakam. Veel van de ruïnes liggen nog steeds ver scholen onder het oerwoud en hebben hun geheimen nog niet allemaal prijs gegeven. In Ri viera Maya zijn meerdere van deze tempelresten waarvan en kele, zoals Cob en Tulum, zijn uitgegroeid tot drukbezochte at tracties. El Bakam is echter een oase van stilte en sereniteit, waar wij diep onder de indruk raken van de hoge religieuze bouwsels met hun smalle, steile trappen. Jammer dat er inmid dels rieten afdakjes (palapa's) zijn gebouwd, maar ze zijn no dig om de fragiele beeldhouw werken tegen zon en regen te beschermen. Abseilen Op mountainbikes fietsen we door het regenwoud. We gaan abseilen naar het binnenste van Mexico's beroemde cenotes. In gestorte, met water gevulde grotten, die toegang geven tot stelsels van ondergrondse rivie ren, meertjes en weer andere grotten. Voor het eerst in ons ruim vijftigjarig bestaan stap pen we zomaar over de rand van een afgrond, vanaf onze edele delen verpakt in een harnasje. Even afzetten, rechterhand om het touw achter de rug om af te remmen en voordat wij er erg in hebben, zoeven we langs het koord naar beneden. Hand schoenen voorkomen brandbla ren. Eenmaal beneden wacht ons een tweede sensatie: koel hel der water waar we de spanning van onze lij ven spoelen. En genie ten van fraaie stalag- mieten op de bodem. Dat we ons later die dag vanuit een hoge boom opnieuw in de diepte storten voor de eerste 'abseiltocht' van ons leven, is dan al bijna de gewoonste zaak van de wereld. Dichterbij Playa del Carmen biedt ranch Punta Venado soortge lijk vermaak. Paardrijden of met zo'n vierwiel aangedreven squad door de jungle crossen. Ook dat heet ecotoerisme. De gids verontschuldigt zich: niet iedereen wil of kan paardrijden. Nee, dat is waar. ook wij doen het hier voor het eerst. Alleen jammer dat zo'n paard telkens de binnenbocht neemt en je moet keizen tussen het vieren van de teugels of het tegenhou den van zwiepende takken. We kunnen de verleiding niet weer staan en pakken ook nog even de squad. Milieuvriendelijk is anders, maar jongensachtig gaaf is het wel. De ranch bezit een schitterend en lang zand strand. Met op een tiental me ters uit de kust het Mayan ko raalrif, het op een na grootste ter wereld. Een eldorado voor snorkelaars en duikers. Ook hier verkennen we al hi- kend door het regenwoud de ce notes. Zo'n twintig liggen er ver spreid, twee zijn open voor het publiek. Slechts voorzien van een iel zaklampje dalen we af. Waar we al snel restanten van prooien ontdekken, dierlijke botten en schedels zien liggen en op verse sporen stuiten. Moet van die poema zijn die hier jaagt. De grotten blijven in oorspronkelijke staat: geen ver lichting, geen touwen, geen rou- Duiken in een grot Lampen en touwen zijn wel no dig als we met Scuba Caribe gaan duiken in twee cenotes en hun ondergrondse rivieren. Duikmeester Stein Kwadijk - een van de 150 Nederlanders die in Riviera Maya werken - leidt ons naar zijn favoriete on derwaterstekjes: Taj Mahal, door de witte steensoorten ge noemd naar het Indiase wereld wonder en Chac Mooi opgedra gen aan de gelijknamige regen god die er gewoond zou hebben. Officieel heet het 'cavem-dui- ken', zeg maar spelonkduiken, omdat je, ook al zwem je in het pikkedonker, zo nu en dan het daglicht ziet. Even aarzelen wij, wanneer wij Stein in de donkerte zien ver dwijnen. Dit is even iets anders dan duiken in open water. Op nieuw: waarom doen we dit in hemelsnaam? Het antwoord komt als we de prachtige stalac- tieten en stalagmieten onder, Verpakt vanaf de edele delen zoeven we langs het koord naar beneden Het Maya-dorpje Kantemó. boven en naast ons zien. Mooie steenvormen, fraai gedeco reerd. En dan, plots in het mid den van een ondergronds meer tje, die kalkstenen zuil, die er de eeuwigheid trotseert. Of die boom die dwars door het pla fond van de grot heen is ge groeid op zoek naar ücht. Soms passeren we open water, waar het zonlicht doorheen priemt en waar we genieten van een stukje oerwoud dat zich in het meertje spiegelt. Vanonder het water ziet dat er spookach tig uit. Als heksen staan de bo men met hun kronkelende tak ken boven het water gebogen. In de jungle van de Riviera Maya spreken drie bomen tot de ver beelding. Bovenaan met stip de chico-zapote, de enige echte kauwgumboom. Totdat iemand de chemische formule van kauwgum bedacht, het Mexi caanse exportproduct. En dan de zwart/grijze che-chen, de gif tige boom die je maar beter niet aan kunt raken. Naast elke gif boom groeit z'n natuurlijke vij and, de rode Chak", met het te gengif. In de Mexicaanse jungle regeert natuurlijk evenwicht. Vakantie-angst De Kampeer- en Caravanbeurs is weer geweest. De trend lijkt steeds meer luxe te zijn; zoals grotere caravans, vloerverwarming en plasmaschermen. In welke categorie kampeerder valt u; de 'back to basic'-, de enigszins verwende of de compleet verwende? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Ziek van ellende L, 0) 4-J V «3 W) Vorige week vroegen we u wat uw vakantie totaal kan verpesten. Een plotselinge ziekte wordt als regelrechte ramp ervaren, maar ook slecht weer en autopech zorgen niet echt voor vakantievreugde. De Uitslag: (^Ziekte, bijvoorbeeld diarree 29% (^Slecht weer 23% (^Autopech in het buitenland 17% (^Overval of inbraak 13% ^^Vieze hotelkamer 10%* Luxer vliegen Ik hoorde dat op steeds meer verre bestemmingen toe risten meer comfort in het vliegtuig kunnen kopen. Hoe zit dat? Patrice Hamers van luchtvaartmaatschappij HollandExel: 'We volgen de internationale trend om te voorzien in de behoefte van de consument. Wie komende winter met Arke, Holland International en Neckermann naar Brazilië, de Dominicaanse Republiek, Jamaica, Cuba, India of Sri Lanka gaat kan vóór de vlucht kiezen om bijvoorbeeld acht centimeter meer beenruimte te krijgen. Extra kosten per enkele reis: 48 euro. Als je business class wilt vliegen kost dat 167 euro per enkele reis meer. Daarnaast bieden we optioneel extra bagage ruimte. Hou ook in het achterhoofd dat in de goedkoopste klasse koptelefoons en alcoholi sche drankjes niet inbegrepen zijn en in de duurdere wel. We hebben in de meeste reisbu reaus afneembare meetlinten opgehangen. Dan kunnen klanten meten welke van de drie stoelklassen het beste bij hen past.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Slag óm de Ardennen Niet alleen de Slag om Arnhem had zestig jaar geleden plaats, ook het Ardennenoffensief da teert van eind 1944. In september van dat jaar rukten de geallieerden op tot Bastogne, maar de Duitsers boden onverwacht sterke tegen stand, en pas in januari 1945 werd de strijd be slist. Er is nu een nieuwe brochure 'De Slag om de Ardennen' verschenen, speciaal bedoeld voor toeristen die de monumenten en musea rond Bastogne bezoeken. Het gidsje is tegen portokosten verkrijgbaar bij het Belgisch Ver keersbureau voor Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-20 20 107, www.belqie-toerisme.net. NU AL VAN €128 VOOR €59 P.P. 8, nacht aan boord «acht aan boord P8.0 Ferries biedt lezers van deze krant supervoordeel op haar 3-daagse City-Cruises naar de havenstad Huil en het Middeleeuwse York in Noord-Engeland. Een ware cruisebeleving gecombineerd met een stedentrip. Wilt u er een paar dagen lekker tussenuit, dan is dit een heerlijke minivakantie. Uw reis start en eindigt aan boord van één van onze luxueuze Cruiseferries vanaf Rotterdam of Zeebrugge (B). Waan u voor twee avonden en nachten in een varend vijfsterren hotel en bezoek overdag de stad van uw keuze. I huu of vork 1 city-cruise vertrek 20 t/m wo vertrek 00 en 2a vertrek vr 3-daagse city-cruise va' €59p.p. €69p.p. M' «79p.p. 4-daagse city-cruise (exclusief accommodatie in v.a. „70 Engeland) O p.p. €83p.p. ,a €93p.p. Reist u licrn inet uw eigen 0/ Dat kan! De vanal i •w blijf! va*-/ WHEN IT MATTERS 801K VOOR 10 OKIOBER: BEI 020-201 33 33 IN VIRMÜD '11 Zl RSAANBit DING WEGENER' MEER INFORM AT it OVER Si'iHN HUi: EN YU R k SURF NAAR POf errieS.COm Voorwaarden zijn van toepassing. Boek voor 10 oktober 2004. Betaal direct bij reservering. Vanaf prijzen beperkt beschikbaar op geselecteerde afvaarten. Aanbod geldt voor afvaarten t/m 30.12.04. Prijzen zijn p.p. gebaseerd op voetpassagiers. Snelle boekers krijgen een cabin met zeezicht zonder toeslag (o.b.v. beschikbaarheid). Het aanbod kan ook geboekt worden met eigen personenauto (1 per boeking); de vanaf prijs blijft dan hetzelfde. Voor alléénreizenden geldt een toeslag. Boekingen kunnen gewijzigd worden (tegen geldende tarieven), maar kunnen niet geannuleerd worden. Voor groepen gelden andere tarieven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35