De pauwenstaart van Harry Mulisch Ook de baas doet mee aan rattengedrag op de werkvloer Imponeergedrag 25 zaterdag 25 september 2004 Vrouwen kiezen de mannetjes, dus moe ten de mannetjes zorgen dat ze gekozen worden. Deze natuurwet kan vol gens prof. Jan van Hooff tot allerlei opmerkelijke uitwassen leiden. Over pauwenstaarten, me relgezang en het bokken van gazellebokken. „Het wijfje denkt: Ik pak de mooiste." Oefen maar even: de onder kaak naar voren, net als de mondhoeken, en de ellebogen een beetje opzij. Wie zo maan dag zijn kantoor binnenkomt, heeft twee kansen. Wellicht zal een deel van de collegas in de lach schieten, maar een ander deel zal, als u het goed doet na tuurlijk, voor u vliegen. Gekscherend, een beetje, maar volgens prof. Jan van Hooff is het een aardig voorbeeld van im- poneergedrag. Hoe dan ook: de mens geeft misschien altijd voor geen dier te zijn, maar ondertus sen zijn alle dierlijke gewoonten nog lang niet verdwenen. Trouwens, zelfs supermenselij- ke eigenschappen als breedspra kige intelligentie hebben wel licht een veel dierlijker achter grond dan we allemaal denken. Van Hooff, etholoog en primatol- oog, sprak onlangs in het pro gramma van Studium Generale van de Technische Universiteit Delft. Hij had het over dat wat wellicht het oudste onderwerp ter wereld is: seksuele selectie en evolutie. „Grof gezegd is de wereld een markt, waar de ene partij zich aanbiedt aan de ande re. Het is zaak te zorgen zo aan trekkelijk mogelijk te zijn voor de partner. En wat je ziet, is dat de manier waarop dat gebeurt, steeds buitenissiger kan wor den." De Engelse natuurkundige Char les Darwin, bedenker van de evolutieleer, had het al over twee soorten van selectie in de natuur. Van Hooff: „Je hebt aan de ene kant de natuurlijke selec tie, zeg maar het hebben van be ter aangepaste eigenschappen om te overleven. Bijvoorbeeld: de antilope die eigenschappen ontwikkelt om gemakkelijker aan jachtluipaarden te kunnen ontsnappen, waarop natuurlijk ook weer het jachtluipaard ei genschappen ontwikkelt om be ter achter antilopen aan te kun nen sjouwen. Daarnaast is er de seksuele se lectie. Daar zie je hoe het dier zich aanpast aan de voorkeur voor bepaalde partnereigen schappen. Elke partner immers wacht het proces van selectie. Wat hij dan doet, is een vertoon van de eigen voortreffelijkheid, vaak op een haast overdreven manier." Bij de meeste dieren is het wijfje de kiezende partij. Zij kijkt wat er op de paringsmarkt beschik baar is, en dus is het aan het mannetje om de eigen voortreffe lijkheid te tonen. Die arme man moet niet alleen het wijfje beha gen, hij moet ook de belagers van de eigen sekse zien af te schudden. „Neem de zang van de merel. De boodschap die hij daarmee uit zendt is tweeledig. Een ander mannetje dat het fraaie zingen hoort denkt, oei, ik moet oppas sen, daar zit een mannetje dat goed fluit en kennelijk erg fit is. De betekenis van het fluiten voor een wijfje is: hé, dat is inte ressant, daar zit een fit manne tje! Daar wil ik best meer van weten!" Dat imponeren gaat vaak gelijk op met het zich aan trekkelijk maken. „Twee gazelle- bokken die met de horens vech ten om een sappig stukje gras doen dat om elkaar weg te ja gen, maar ook om de hinde te krijgen. Die hinde wil natuur lijk vers gras, geef haar eens on gelijk. Degene die het het langst volhoudt wint, en krijgt lekker eten én het vrouwtje.' Overigens zie je wel dat het hier gaat om geritualiseerd dreigvertoon. Hoewel de bokken elkaar zelfs dodelijk zouden kunnen verwon den, zie je dat geen van de twee echt door durft te stoten. Veel conflicten in het dierenrijk wor den op deze manier opgelost." Volgens Van Hooff brengt seksu ele selectie rare dingen voort, met als bekendste voorbeeld na tuurlijk de pauwhaan en zijn haast onmetelijke verenpracht. „De hen selecteert steeds mooie re hanen, de pracht van de staart moet steeds groter wor den. De haan heeft dus geen keu ze. Hij moet zo mooi mogelijk zijn, met zoveel mogelijk pau wenogen in die enorme staart. Anders wordt hij niet gekozen. Het opvallende is, dat je ziet dat het steeds buintenissiger wordt. Zodra het mannetje weet dat hennen daar voor kiezen, krijg je dat de mannetjes steeds meer pauwenogen in hun staart heb ben. Waarschijnlijk denken de hennen zoiets als: Pak degene die het mooist is. Het is geen ga rantie, maar wel de beste kans." Niets dierlijks is de mens vreemd, want ook de mens heeft zo zijn pauwenstaart. Qua ont wikkeling is het volgens Van Hooff bijvoorbeeld een dwaas heid dat 'een nog niet zogende vrouw al ontwikkelde borsten heeft'. Dan is er dat hottentot- tenvolk uit Namibië met een on uitspreekbare naam, waar de vrouwen ontzettende achterwer ken hadden. De hottentotten- mannen vonden dat kennelijk een prettig gezicht, en dus wer den de derrières almaar omvang rijker, tot het achterste was uit gegroeid tot een soort groot for maat bijzettafel. Goedmoedige sul Daarmee is nog niet de vraag be antwoord waarom het wijfje op de imponerende man valt, of waarom ze soms toch ook voor de goedmoedige sul kiest. Vol gens Van Hooff investeren wijf jes in ofwel de hoeveelheid nako melingen, of in de kwaliteit. In het eerste geval wordt gekozen voor verschillende partners, in het tweede geval voor één. „Hoe moeizamer het voor de diersoort is om de jongen zelf standig te laten opgroeien, hoe vaker er sprake is van één part ner. Als de kinderen kwetsbaar zijn, blijft het mannetje er lan ger bij en selecteert het vrouw tje ook op zorgzame eigenschap pen. Als er geen vader nodig is voor de opvoeding, kiest het wijfje simpelweg voor goede ge nen. Dan kan het mannetje bij wijze van spreken meteen weer weggestuurd worden, maar dan De Pauwen' van Anton Pieck; ....het wijfje denkt: ik pak de mooiste... nieuw worden vastgesteld. Dit gebeurt vrijwel altijd zonder bloedvergieten. De cavia's lopen dan langzaam heen en weer of om elkaar heen op hoge poten. De ha ren op hun rug en nek staan recht overeind en ze klap pertanden. Er kunnen soms een paar beten volgen, maar die zijn meestal in de vacht, niet in het vlees. Het gevecht eindigt als de ene cavia erkent de verlie zer te zijn. De dolfijn. Zo lieflijk als dit zwemmende zoogdier •mag ogen, ook de dolfijn bezondigt zich aan het impo neren van de tegenstander, met de meest vreemde be wegingen. Voorbeelden hiervan zijn al die leuke din gen, die ook in de betere dolfijnenshow voorkomen: grommende geluiden, versterkt met een opgeheven voorvin die een krabbende beweging in de lucht maakt, het klappen met de achtervinnen tegen elkaar boven het wateroppervlak en het slaan op het water. De dinosaurus. Dit dier is tegenwoordig nog maar las tig te observeren, dus hier doet de wetenschap het met veronderstellingen. Zo wordt gedacht dat het vliegen van dinosauriërs is ontstaan uit imponeergedrag. Het vliegen zou zijn begonnen door rennende dieren die met hun met veren bedekte armen begonnen te flap pen om sneller te kunnen rennen, of wellicht omdat in sectenetende dieren met behulp van protovleugels pro beerden hoger te springen om beter bij de insecten te kunnen komen. De sprongen werden steeds hoger door flappende bewegingen te maken en gingen deel uit maken van het imponeergedrag. De langoer, Mannelijke exemplaren van deze apen soort, zo blijkt uit onderzoek van de Utrechtse biologe Romy Steenbeek, vallen jonge soortgenoten aan en do den ze soms zelfs, om de vrouwtjes te laten zien dat zij de ideale partner zijn om hun kinderen te beschermen tegen het geweld van andere mannetjes. In de natuur is dit uitzonderlijk. Steenbeek stelde dit vast na bestu dering van deze apensoort die uitsluitend voorkomt in en rond het nationale park Gunung Leuser op Suma tra. Door vrouwen en kinderen aan te vallen, laten de mannetjes zien wat ze in hun mars hebben. Dit heeft vooral effect op vrouwtjes waarvan de man op dat mo ment tekenen van zwakte begint te vertonen. wordt het natuurlijk de mooi ste." Dat leidt meteen tot de vraag waaróp de mens kiest. Vuistre gel: „Lees er de contactadverten ties op na." Dat kan dus van al les zijn, maar enkele vaste lij nen zijn er wel in te ontdekken. Zo is wetenschappelijk onder zoek gedaan naar wat mannen en vrouwen belangrijk in elkaar vinden. Beide seksen vinden aan trekkelijkheid belangrijk, maar vrouwen hechten daar minder aan dan mannen. Trouw vinden mannen en vrouwen ongeveer even belangrijk. Het grote ver schil tussen de beide seksen zit hem in de waarde die wordt toe gekend aan de resources, zeg maar de mogelijkheden, en de sociale vaardigheden van de an der. Vrouwen vinden mogelijk heden - van carrièrekansen tot, jaja, geld - en sociale vaardighe den aanmerkelijk belangrijker dan mannen bij hun partnerkeu ze. Van Hooff wil daar best een eigen theorie aan vastknopen, geïllustreerd met een foto van niemand minder dan Harry Mu lisch. Op het eerste oog is de schrijver misschien niet het pro totype van de vrouwenverslin- dende adonis. Mis. „Je zou kunnen zeggen dat de soms overdreven intelligentie de pauwenstaart van de mens is. Hij probeert te imponeren door welsprekendheid, het laten zien van hoe slim hij is, welke intel lectuele capaciteiten hij heeft, hoe grappig hij met woorden kan zijn. Op die manier kan het ook. En natuurlijk kan ook dat met de jaren een steeds extrava- gantere vorm aannemen." Zelfs Darwin had een bloedhe kel aan de pauw, een dier dat 'hem misselijk maakte', wellicht omdat hij het als een doorge schoten uitwas van de evolutie beschouwde. De immense staart immers belemmert het dier de vleugels uit te slaan en weg te vliegen als pakweg een tijger om een hapje verlegen zit. Van Hooff: „Kort gezegd: hoe mooier de pauw is, hoe slechter zijn overlevingskansen zijn. Dat is dus een moeilijke keuze: of mooi zijn en veel vrouwtjes, of minder mooi en langer leven. Luuk Kortekaas Imponeergedrag is er in alle soorten en maten, van de pauwenstaart tot het eindeloos geflierefluit op de ontluikende takken van de lentebossen. Een paar voorbeelden van dieren en hun imponeergedrag, met. één overeenkomst: het ziet er allemaal heel dreigend uit, maar daadwerkelijk verwonden en doden komt vrijwel niet voor. De adder. Deze slangensoort uit zijn imponeren vaak in een 'rivaliteitsdans'. Terwijl de adders hun achterli chamen om elkaar heen strengelen, proberen ze met opgericht bovenlichaam elkaar naar de grond te du wen. Hierbij wordt de tegenstander noch gebeten noch op andere wijze verwond. De verliezer zoekt ten slotte het hazenpad en de overwinnaar mag met het vrouwtje copuleren. De paring kan enkele uren duren, maar wordt, net als de rivaliteitsdans, zelden in de na tuur waargenomen. De cavia. Een zeugje van deze bekende huisvriend kan alleen in een groep worden opgenomen als de ouderen dat goed vinden. De rangorde moet dan op- Rattengedrag komt het meest voor bij ban- A verzekeraars, in de transportwereld en 11 de bouw. foto Moniek Wegdam/GPD Roddelen, liegen, collega's tegen elkaar uitspelen, kongsi's smeden. Het ge beurt in bijna elk bedrijf. Het geeft verdriet en pijn, en kost veel geld en productiviteit. Een onderzoek van de universiteit Rotter dam wijst een van de hoofdschuldigen aan: de baas. Nederlanders zijn een stiekem volkje. In ie der geval op de werkvloer. We roddelen over collega's, we liegen en lobbyen in het voordeel van onze eigen positie en we sme den kongsi's. Dat doen we zoveel mogelijk in het geniep. Want een collega publieke lijk vernederen of kwetsen vinden we uit den boze. Dat gaat blijkbaar net te ver. „Dat laatste klinkt misschien hypocriet", zegt prof. Muel Kaptein van de Erasmus Universiteit Rotterdam, 'maar je kunt het ook van de positieve kant bekijken.' „Blijk baar maken we ons allemaal schuldig aan rattengedrag, maar als puntje bij paaltje komt keuren we het wel af. Natuurlijk be staat er zoiets als een ratrace (strijd om de macht), maar het heeft toch nog allemaal een iets socialer gezicht dan in Amerika of Groot-Brittannië. Daar geloven ze dat con currentie en wedijver juist 'goede ratten' op leveren." De Rotterdam School of Management van prof. Kaptein onderzocht de mate van rat tengedrag op de Nederlandse werkvloeren, zowel in de profit- als de non-profitsector. Van de 750 ondervraagden gaf 86 procent aan dat binnen hun afdeling wordt gerod deld. Liegen komt volgens 80 procent voor en strategisch partij kiezen bij conflicten bij 70 procent. Dit niet-collegiaal gedrag zie je het meest bij banken, verzekeraars, in de transportwe reld en de bouw. Over het algemeen lijden vrouwen meer onder rattengedrag dan man nen. Die zullen eerder proberen het te ver gelden. Zaken die rattengedrag in de hand werken zijn hoge werkdruk (53), concurren tiedruk (66), verschil in beloning (66) en in behandeling (78). De belangrijkste oorzaak, met 84 procent, is verkeerd voorbeeldge drag van de leidinggevende. Kaptein: „Bazen stellen de norm. Als zij zelf roddelen, meedoen met achterklap, als ze mensen tegen elkaar uitspelen, onduide lijke criteria hanteren bij promoties en aan vriendjespolitiek doen, dan bepaalt dat in hoge mate de sfeer en het werkklimaat. Ie der mens heeft wel iets van rattengedrag in zich, en op werkplekken waar achterklap de norm is, worden mensen verleidt er aan mee te doen. Iedereen doet het toch, luidt dan het alibi." Kaptein signaleert dat Nederlandse werkne mers steeds vaker Amerikaanse trekjes krij gen. Het klimaat op de werkvloer verhardt. Het is allemaal een stuk minder persoon lijk. De nadruk ligt meer op prestaties. Dat gebeurt onder invloed van fusies, de concur rentie en reorganisaties. Veel rattengedrag heeft dan ook eerder met overleven te ma ken dan met het doelgericht willen kwetsen van collega's. Promotie „Mensen wier baan op het spel staat of die na een promotie een verdubbeling van het salaris moeten waarmaken, worden er door gaans niet menslievender op." Op werkvloeren waar rattengedrag de toon zet, bestaat in 89 procent van de gevallen veel onderling wantrouwen, een minder goe de werksfeer (88), zijn de prestaties minder (78) en zijn er meer ziekmeldingen (77). Behalve de pijn en het verdriet bij de be trokken, kost rattengedrag dus direct geld en productiviteit. „Hoeveel valt moeilijk te zeggen", aldus Kaptein, „maar van seksu ele intimidatie is ooit becijferd dat het per geval zeker 25.000 euro kost, aan teruglo pende prestaties, ziekteverzuim en juridi sche procedures." Vandaar dat een aantal grote bedrijven, zo als KPN en ING en fietsfabriek Giant, ma nagers in dienst hebben die beleid ontwik kelen dat ongewenst gedrag moet tegen gaan. Deze vertrouwenspersonen moeten roddelen, het achterhouden van informatie, kongsi's en seksuele en lichamelijke intimi datie voorkomen. Daarbij is open en eerlijk leiderschap een belangrijk uitgangspunt. Professor Kaptein werkt zelf in twee totaal verschillende bedrijfstakken: enerzijds als hoogleraar bij de universiteit Rotterdam, anderzijds als adviseur Integriteit Ethiek bij het accountantsbureau KPMG. „Plet zijn twee totaal verschillende werelden. Bij de universiteit bestaat meer bureaucratie, is alles meer in regeltjes vervat. Dan weet je als werknemer goed waar je aan toe bent en wat er van je wordt verlangd. Ander zijds is wetenschappelijk werk moeilijk te meten. Belonen en het toekennen van onder zoeksbudgetten gebeurt dus nogal subjec tief. Bij KPMG is het werk weliswaar beter meetbaar en zijn de belonings- en salaris systemen duidelijker. Daar zijn echter de concurrentie- en de prestatiedruk veel ho ger en moeten mensen meer scoren." Uiteindelijk heeft elke vorm van rattenge drag met macht te maken. Wie is de baas, wie krijgt de hoogste beloning, wie de mees te privileges, wie de gewenste promotie of wie overleeft de volgende ontslagronde? In middels zijn er workshops en cursussen met titels als De sluwe manager en Kantoor- guerilla waar mensen leren hoe ze de situa tie op hun werkvloer naar hun hand kun nen zetten. Twee jaar geleden baarde Joep Schrijvers in managementkringen opzien met z'n boek Hoe word ik een rati De kunst van het kron kelen en samenzweren. Er gingen in Neder land 90.000 exemplaren van over de toon bank en het werd nadien in acht landen ver taald. Bij bedrijven die dit soort managers zoeken of kweken, zullen de waarden- en fatsoen snormen gaandeweg vervagen. Dan worden rattenstreken als informatie doorspelen, roddelen, ondermijnen van ge zag en liegen langzaam geaccepteerd. Zoals nu al bij gemiddeld 45 procent van de 750 ondervraagden uit het onderzoek van prof. Kaptein het geval is. Wat echter niet geac cepteerd wordt in Nederland is het spelen van politieke spelletjes. Je moet hier niet collega's publiekelijk kwetsen of verlinken. Kaptein: „Net als in de echte politiek moet je op de Nederlandse werkvloer de dialoog en consensus zien te vinden. Je mag de mis standen benoemen, je mag informatie ano niem doorspelen, maar je mag niet op de persoon spelen. Roddelen gaat nog, maar geen matennaaien." Ron Buitenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25