Ouderen steeds meer in het nauw Dat pensioentje geeft nét die ruimte fee Bep, het zijn euro's, pas op! n: 0113-315680 :pzc.nl fredactie@pzc.nl „s 31,4460 AA Goes rtentie-exploïtatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; lal; 020-4562500. dag 25 september 2004 Hoe Paul Pascalle werd Ratten op de werkvloer De scharrelkoningin van Nederland Veel ouderen kun nen de eindjes niet jan elkaar knopen. Ze ierals je alleenstaande lent en slechts moet rondkomen van een AOW'tje, kom je maan delijks tientallen euro's ■tekort. De maatregelen die het kabinet op prins jesdag 2004 heeft aange kondigd, zorgen voor een verdere verslechte ring. foto's GPD/Phil Nijhuis Alleenstaande ouderen met alleen AOW ko men per maand 70 euro tekort, zegt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) in zijn jongste rapport. Het ouderdomspensioen is domweg,te laag en ge meenten bieden te weinig hulp. Licht aan de horizon is er niet. Dit jaar gaan ouderen met alleen AOW (827 euro netto voor alleenstaanden, 1155 euro voor een echtpaar) er in koopkracht zo'n vier procent op achter uit. Ondanks compensatiemaatregelen is er vol gend jaar opnieuw een koopkrachtverlies van een half procent. Voor veel ouderen is dat koopkrachtverlies nog hoger. Zij vullen geen belastingformulier in om de ouderenkorting te .incasseren, uit trots of omdat het te ingewik keld is. Juist die ouderenkorting, die volgend jaar wat verhoogd wordt, moet het koop krachtverlies verzachten. Ouderenbonden luiden ook al de noodklok voor 2006. De ziektekostenpremie stijgt dat jaar volgens de huidige plannen met vele hon derden euro's. Vertrouwen in een volledige compensatie hebben de bonden allang niet meer. De bezuinigingen van het kabinet treffen oude ren op tal van punten. De AOWHS'öit jaar be vroren, wat door de inflatie al een fors-verlies. van inkomen betekent. De huursubsidie is ver minderd met zo'n twaalf tot achttien euro per maand, de huren stegen met enkele procenten. Verder stegen de kosten van de zorg: de zieken fondspremie, het bezoek aan de huisarts (ei gen bijdrage) en de kosten van medicijnen. Zogenoemde zelfzörgmiddelen worden niet meer vergoed, evenmin als niet onmiddellijk noodzakelijke fysiotherapie. Ook voor de thuiszorg is de eigen bijdrage gestegen; reden voor 12.000 ouderen er geen gebruik meer van te maken. Gemeenten bieden de mogelijkheid tot kwijt schelding van gemeentelijke belastingen (riool recht, ozb), maar daar moet de oudere wel om vragen. Dat geldt ook voor bijzondere bij stand, waarop een beroep kan worden gedaan bij de noodzakelijke aanschaf van bril, wasma chine of koelkast. Veel ouderen weten niet eens hoe dat moet worden aangevraagd. Ze zouden zelf benaderd moeten worden met de vraag welke noden er zijn, vinden ouderenor- ganisaties. De kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen moet in ieder geval automa tisch verlopen. Volgens de ouderenbonden zijn de gemeentelijke bestanden moeiteloos te kop pelen aan die van de belastingdienst. Ook zon der het invullen van formulieren moet het zo mogelijk zijn geld terug te krijgen, menen ze. Koos van Wees Jannie van Hoorn (70) voelt zich een bevoorrecht mens. Samen met haar man heeft ze nog een pensioen van 200 euro, naast de AOW. „Mijn situatie is niet te vergelijken met die van mensen met alleen AOW. Het geeft je nét die ruimte geld opzij te zetten voor die nieuwe wasmachine." Jannie weet wat het is met weinig geld rond te komen. Haar man was vanaf zijn 56e werkloos, en ze hebben een tijd onder het minimum gezeten. De AOW, met dat kleine pensioen, kwam als een verlossing. „Toen we 65 werden, zeiden we: hoera! Want toen konden we onze eigen broek ophouden. Daarvoor redden we het niet zonder dat de kinderen ons iets toe stopten." In de huidige tijd rondkomen is vooral keuzen maken. „Het is altijd een kwes tie van kiezen." De korting op de huur subsidie betekent maandelijks 17 euro minder inkomsten. Ze hebben daarom overwogen de krant op te zeggen. „Mijn man is altijd zo verdiept in die krant, dat hebben we niet gedaan." Ze redden het goed samen, benadrukt Jannie. Ze is creatief, naait haar eigen kleren. Bladen worden uitgewisseld met vrienden en bekenden. Een volks tuin zorgt voor gezond eten. „Dat is normaal gesproken enorm prijzig, ge zond eten." De boodschappen gebeuren gedeeltelijk bij de Aldi. Ondersteuning Soms schrikt ze toch weer van de prij zen. „De kapper is heel duur, de schoen maker is niet meer te betalen. Een dag je uit is bijna niet meer te doen." Van de kinderen krijgen ze ook wel eens wat. „Dat moet je accepteren, dat willen ze ook." Zoals laatst, een terras stoel. Jannie en haar man willen geen structurele ondersteuning. De kinderen hebben nu zelf gezinnen te onderhou den. Wat ze betreurt is de bezuinigingen op al die ondersteunende dingen voor ouderen, de gezelligheidsverenigingen, de clubs. Die activiteiten zijn voor veel mensen het enige verzetje. Ook Jannie merkt de opkomst van de rijke oudere. „De com mercie speelt in op de ouderen die veel te besteden hebben. Er ontstaat een tweedeling. Die mensen leven van va kantie naar vakantie, meerdere keren per jaar. Het inkomstenpatroon van de meeste mensen die ik ken wijkt daar van af." Jannie is actief in de kerk en ontmoet veel ouderen. Ze ziet een aarzeling ge bruik te maken van zaken als bijzonde re bijstand. „Dan geef ik een duwtje in de rug. Het komt: vroeger was je pas flink als je je eigen broek op kon hou den. Bij liefdadigheid, door kerk of de kruidenier, moest je altijd dank je wel zeggen. Je moest dankbaar zijn. Dat willen de mensen niet." Bep van Os (69) heeft alleen AOW. Ze noemt zichzelf „een hele goede ^houder, maar het is wel puzzelen Wond te komen." Zij maakt opti- ^gebruik van alle kortingsregelin- die er zijn. Kwijtschelding van de (sneentelijke belastingen, huursubsi- ouderenvervoer op maat, bijzonde- pjstand. Die regelingen zijn ervoor, ®dan moet je ze gebruiken ook, riadtze. 1 «iet iedereen denkt er zo over. Bep lent mensen die hardnekkig weigeren «jzondere bijstand aan te wagen. „Bij feheel oude ouwetjes zit een stuk ^ts, die willen het niet". Ook de for maliteiten weerhouden veel mensen. Bep wordt er zelf ook wel eens moede rs van. „Ik word gek van die papier winkel, maar doe het wel. Als je tachtig lant of ouder, wil je die moeite van het «uilenniet meer nemen." pziet tekenen van armoede om zich Mensen die de kapper niet meer kunnen betalen, er onverzorgd uitzien, en dagelijks alleen brood eten. „Er zijn heel veel schulden onder ouderen." Daar wordt niet altijd even goed op ge reageerd, meent ze. „Mensen met twee maanden huurschuld die hun huis wor den uitgezet. Of van wie gas en licht worden afgesloten. Daar mogen ze wel eens wat voorzichtiger mee zijn." Het zijn niet alleen de bezuinigingen. De euro heeft er ook aan bijgedragen. Veel ouderen beseffen te weinig de waarde van de euro, denken nog steeds dat het guldens zijn. Dus komen ze niet uit met hun AOW. „Ik heb het ook hoor. Dan zie ik iets staan en denk ik: dat is goedkoop! Maar dan moet ik me voorhouden: nee Bep, het zijn euro's, pas op." Pindakaas Zelf lukt het haar wel goed rond te ko men. „Ik ben gek op pindakaas en als die ergens in de aanbieding is koop ik meteen vier potten. Dat doe ik met al les. Bladen en kranten lees ik in de bi bliotheek. Vakantie vier ik bij mijn dochter in Drenthe. Ik let heel goed op mijn geld. Vroeger kon ik nog wel eens iets sparen, maar dat wordt steeds moeilijker."Ze somt op. „De huursubsi die is gekort en de huren stijgen wel. Sommige medicijnen moet je nu zelf be talen. De AOW is netto iets gedaald. Dat merk je." Klagen doet ze niet. „Ik word altijd een beetje boos als mensen roepen: ik heb alleen AOW. Die onvre de. Je kan het nu eenmaal niet even goed hebben als vroeger." Wat wel irri teert is de opkomst van de goed bemid delde senior. Die lekker goedkoop ge bruik maakt van gesubsidieerde activi teiten voor ouderen, zoals de ouderen- bridge, en daar breeduit gaat vertellen over die geweldige vakantie in India. „Dat valt niet goed bij mensen die elk dubbeltje moeten omdraaien. Dat kan je ze niet aan het verstand brengen." Bep van Os (links) en Jannie van Hoorn ondervinden dagelijks hoe moeilijk het is met hun geld rond te ko men. De een heeft al leen AOW, de ander een klein aanvullend pensioen. Rondkomen lukt, maar het kost wel steeds meer moeite, vertellen ze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21