?zc Strijd tegen vuilspuiters Romeijnsen houdt van oude chepen, liefst in zwaar weer Verraderlijk eenvoudige beelden van wrakhout bij strandpaviljoen ELICHT VdA houdt ebatavond ver zorgwet leats op je Fiets Graffiti ZMF waarschuwt gemeenten Cine City steunt BIO-revalidatie Verdachte overval aangehouden Duo aan de haal met verkeersbord Museum wordt trouwlocatie kunst zaterdag 25 september 2004 [jSSlNGEN - Het PvdA Vrou- mietwerk Zeeland houdt dins- 5 oktober een debatavond ;r ,ic Wet Maatschappelijke „lersteuning (WMO). Deze rl(reedt in 2006 in werking. WMO zullen de huidige 1 Voorzieningen Gehandicap- s(WVG) en Welzijnswet op- maar ook onderdelen uit AWBZ, zoals huishoudelijke k ondersteunende en active- adè begeleiding en AWBZ-ver- gemeenten worden verant- ordelijk voor de uitvoering. 1 uiteindelijke doel van de jsóvèrheid is te komen tot isamenhangend gemeentelijk j- zorg- en welzijnsbeleid. invoering van de WMO zal ote financiële gevolgen heb- ii voor gemeenten en hun bur- is. Het PvdA Vrouwennet- jk gaat ervan uit dat dit in de- tijd van grote bezuinigingen jleiden tot ingrijpende strate- iche keuzen in het gemeente beleid. De debatavond is be eld om de bedreigingen en insen van deze nieuwe wet in int te brengen. Hens de debatavond (van 130 tot 22.00 uur in het Arse- altheater in Vlissingen) gaan e sprekers in op gevolgen en arbaalheid van de WMO en de randvoorwaarden die laan worden gesteld. Dat oM. Goumans, projectleider 110 bij het Nederlands Insti- mt voor Zorg en Welzijn, Notenboom, directeur van it Klaverblad Zeeland, en iiA-Tweede Kamerlid G. Ver st. fcder leiding van F. Smits- unp, oud wethouder PvdA iddelburg en voorzitter van plinter (de arme kant van Zee- jid). er vervolgens een debat sen de inleiders en de bezoe- MES - Popcentrum 't Beest in 'm is zaterdag 2 oktober de- ivoor het ééndaagse dansfesti- iBeats op je Fiets. De Ameri- j anse Drum&Bass-D J The Ene- ;y is aanwezig. De zaal is open ui21.00 tot en met 02.00 uur. door Wout Bareman Jaren geleden vroeg de Belgische strip tekenaar Willy Vandersteen in de catacomben van het toenmalige Zuid- landtheater in Terneuzen om een vilt stift. Hij kreeg die aangereikt, verliet spoorslags de onderaardse artiesten foyer en tekende in een paar strepen de contouren van antiheld Lambiek op de okergele wand van de gangen naar de kleedkamers. Dat gebaar werd zeer gewaardeerd. Toenmalig theaterexploitant Willy de Meijer liet niet lang daarna een plaat van plexiglas voor de tekening monte ren, ter bescherming. Vlak voor de sloop van het theatergedeelte van het ge bouw, waarin nu het gemeentelijk kun stencentrum Toonbeeld is gehuisvest, brak een enkeling zich het hoofd over een reddingsoperatie voor dat kleinood aan de wand. Immers, bij de sloop van het oude Alhambratheater in Vlissingen was middels een geavanceerd procédé Een lid van een gespecialiseerd team van schoonmakers dat de binnenstad van Terneuzen in een dag of wat van alle ongewens te 'kunstwerken' ontdoet. foto Peter Nicolai ook een historische wandschildering van de slopersbeul gered. Toen slopers zich meldden aan de deur van het afge dankte theater in Terneuzen, gaf nie mand nog thuis. Ja, de flipperkast was weggehaald. Maar de spontane artistie ke uiting van de schepper van Suske en Wiske verdween, met veel andere herin neringen, in het puin. Terwijl neerlandi ci dezer dagen een hartstochtelijk plei dooi houden voor de erkenning van de twee striphelden als een belangrijk brok literatuur. Gisterochtend rukte een gespecialiseerd team van schoonmakers uit om in Ter neuzen de mogelijkheden te tonen onge wenste muurschilderingen te verwijde ren. Dat het product van graffiti-kun stenaars ook echt kunst kan zijn en dus als kunstuiting zou moeten worden ge koesterd, was even niet aan de orde. De schoonmaakploeg ontdoet de binnen stad van Terneuzen binnenkort in een dag of wat van alle ongewenste 'kunst werken' op plaatsen, waar de consu ment geacht wordt ongestoord z'n inko pen te doen. Dat reclame-uitingen aan gevels, op de stoep en in de etalages de graffiti vaak overtreffen, doet niet terzake; over re clame is nu eenmaal nagedacht! Over graffiti niet? Nee, graffiti - dik aange zette, zwartomrande letters, niet altijd even duidelijke kleurenpaletten, maar volgens kenners in elk geval wel 'uitin gen met een neiging tot cultuur' - wordt vooral gezien als 'vuilspuiterij'. Beklad ding van andermans zaken. Tilt Hoogleraren slaan daarvan op tilt, kunstkenners herkennen er goeroe Andy Warhol in en kunstenaar Cees van Lan- gevelde (vijftig jaar in het vak) in Ter neuzen weet zeker dat er veel goedwil- lers tussen de vandalen zitten. Toen de binnenstad van Terneuzen maanden ge leden zuchtte onder de terreur van die vuilspuiters, brak hij een lans voor de daders, anoniem opererende schooljon gens die een plek zochten om zich te ui ten. Hij kreeg contact met jongens, die wilden meewerken aan een project; spui ten onder begeleiding. En de koepelorga nisatie van de ondernemers in Terneu zen zoekt - in samenwerking met het bu reau Halt -nu nog steeds naar oplossin gen; een gedoogzone bijvoorbeeld, waar graffiti knikkend wordt toegestaan. Coördinator Bram Stoffels: „We hebben echt geen problemen met jongens die binnensteden willen versieren. Over de manier waarop je dat in goede banen leidt, wordt op landelijk niveau gedis cussieerd. Op de plaatsen waarvan we vinden dat het niet kan, laten we de 'kunstwerken' nu op onze kosten verwij deren. Later moet de middenstand er zelf voor opdraaien. Maar het zou de ge meente sieren als die plekken zou aan duiden, waar de jongens hun gang kun nen gaan. Dat gebeurt in het hele land, dus waarom niet hier." De Tweede Kamerleden Van Heemst (PvdA) en Van Haersma Buma (CDA) streven naar een nationaal beleid. Ge doogzones en ook een databank van aan getroffen afbeeldingen vormen de be langrijkste aanbevelingen in hun actie plan, naast statiegeld op spuitbussen en een legitimatieplicht voor wie zo'n bus koopt. Zo kun je de schade verhalen op de dader, oordelen ze. De databank kan bovendien bepaalde symbolen snel her kennen en identificeren. De twee pleeg den overleg met gemeenteraden, Rijks waterstaat, de spoorwegen, schoonma kers en graffitispecialisten en kwamen tot de conclusie dat het allemaal veel in gewikkelder is. Dus studeren ze op een bijstelling van him plan. Een jonge kun stenaar in Terneuzen - uiteraard ano niem: „Wij hebben wel een bepaalde co de; je spuit niet over eikaars kunstwerk heen. Maar dat valt hier in Zeeland nog allemaal best mee. Overal vind je wel een plekkie. Willen de winkeliers en de gemeente niet dat we het nog op hun ge vel doen? Laat ze maar komen met hun gedoogmuur!" GOES - De Zeeuwse Milieufederatie waarschuwt de ge meenten, provincie en waterschappen. Volgens de federa tie hebben ze nog precies honderd dagen om te zorgen dat de handhaving van de milieuregels op orde is. Uit een on derzoek door de gezamenlijke provincies blijkt dat een fiks aantal gemeenten zeer voortvarend aan de slag moet om voor 1 januari 2005 alles op orde te hebben. Als naar Zeeland gekeken wordt, lijkt het er op dat slechts twee van de zestien overheden zich geen zorgen hoeven te ma ken. De andere veertien moeten volgens de ZMF nu echt werk maken van het op orde brengen van de regels. VLISSINGEN - Bioscoop Cine City in Vlissingen staat morgen met een familiedag in het teken van BIO-kinderre- validatie. Iedere bezoeker krijgt vijftig procent korting op een kaartje. De bioscoop maakt vervolgens één euro over naar de stichting BIO Kinderrevalidatie. In Neder land doen morgen alle Pathé en Minerva-bioscopen mee aan de actie. Vorig jaar bezochten ruim 48.000 mensen Pa thé. Dat is bijna twee keer zoveel als op een reguliere zon dagmiddag. Tussen de deelnemende bioscopen en BIO-kinderrevalidatie bestaat al sinds jaren een band. Met het wegvallen van de collecte in de bioscopen, is de speciale familiemiddag een alternatief om de stichting fi nancieel te blijven ondersteunen. AXEL - De politie heeft gisterochtend vroeg een 45-jari ge Axelaar van zijn bed gelicht. De man wordt verdacht van de overval op het filiaal van Blokker eerder deze week. De Axelaar wordt begin volgende week voorgeleid aan de rechter-commissaris. Bij de overval op de winkel in de Weststraat maakte de dader een luttel geldbedrag van zo'n 120 euro buit. Tegen sluitingstijd dinsdagmid dag bedreigde hij het personeel met een vuurwapen. Een dag later verspreidde de politie een signalement van de mogelijke dader. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend om vier uur twee Vlissingers aangehouden. De mannen van 24 en 25 jaar fietsten over de Veerhavenweg met een verkeers bord achterop. OUDDORP - Trouwen in een museum. Dat kan, mits de gemeenteraad ermee akkoord gaat, binnenkort in Oud dorp. Het dagelijks bestuur van de gemeente Goedereede stelt de gemeenteraad voor het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis aan te wijzen als 'huis der gemeente'. Het voltrekken van huwelijken en het registreren van partner schappen in het museum is voor wat betreft het dagelijks gemeentebestuur mogelijk in de periode van 1 november tot en met 29 april. Ook elders in de gemeente Goede reede kan op een bijzondere plek getrouwd worden. Eind 2002 werd de voormalige lichttoren in Goedereede aange wezen als 'huis der gemeente'. Inmiddels zijn daar vijf tien huwelijken voltrokken en zijn voor dit jaar voor nog drie huwelijksvoltrekkingen afspraken gemaakt. )or Anita Tournois IERNEUZEN - De maritieme Gereld is voor kunstschilder I Frans Romeijnsen een geliefde inspiratiebron. Waarbij zijn in- resse vooral uitgaat naar oude eschepen. Veelal vergane glo- door hem op een traditione- manier uitgebeeld. Werken lm deze oud-Terneuzenaar zijn noinenteel te bezichtigen in Ga- frie Rue Neuve. omeijnsen, die in 1944 in Ter- ttuzen geboren is, woont tegen- roordig in Gemert, Brabant, nar hij een eigen galerie heeft, j tekenen was op jonge leeftijd al jj n fervente en geliefde bezig- men al doende leert, laat zë kunstenaar zien in een een S Huk of twintig werken van schepen die de wereldzeeën heb- b bevaren. Schilderijen met zowel zee- als zeilschepen, met sleepboten maar ook met boten als de Liberty en de Victory, die in serie in Amerika werden ge bouwd en ingezet bij de bevrij ding. Romeijnsen blijkt bovendien een duidelijke fan van schepen van de Holland-Amerika Lijn. Iconen als de Amsterdam, Rot terdam, Noordam en Rijndam zijn door hem vereeuwigd in olieverf. Klaarliggend voor de oversteek, op de kop van Zuid in Amsterdam, het kantoor van de HAL - nu hotel New York - op de achtergrond, maar ook va rend op volle zee. Waarbij opge merkt kan worden dat een stevi ge voorkeur voor zwaar weer, woeste zeeën en woelige baren, hier en daar zelfs wat onwerke lijk aandoend, deze kunstschil der typeren. Het vleugje nostalgie, dat regel matig om de hoek kiert, treft ook beeldmateriaal uit de direc te omgeving. Bijvoorbeeld bij het aanschouwen van schepen als de Boissevain en Willem Ruys, die gebouwd zijn op de Scheldewerf in Vlissingen maar ook bij het fraaie schilderij van de Zeeland, een sleepboot, nu ei gendom van sleepbedrijf Muller in Terneuzen. Pootjebaden Dat Romeijnsen een begenadigd tekenaar en schilder is, laat hij zien in enkele zeegezichten en een Brabants landschap. Bijzon der treffend is het schilderij van een ouder echtpaar dat aan het pootjebaden is. Met elkaar ver groeid, het lichaam getekend door de tijd, het corresponderen de donkerblauw van de zwem- kleding en dezelfde zonnehoed- jes zijn zeer raak en met veel ge voel geschilderd. Ook hier proeft men het verstrijken van de tijd, weer andere vergane glo rie. Vlakbij dit schilderij staat een glazen vitrine waarin modelbo- ten zijn opgesteld. Het betreft werk van Wim van der Meer uit Terneuzen. Ook voor hem vormt de maritieme wereld een niet af latende bron van inspiratie. Hij maakt bouwtekeningen van al lerlei mogelijke schepen, afge drukt op kartonnen bouwpla ten. Die nadien met veel preci sie en geduld in elkaar worden gezet. Onder deze modelbouw schepen bevindt zich ook één van de pas verdwenen veerbo ten. Dat van der Meer ook kunst zinnig is, ziet men in de aquarel len van zijn hand, die de voor kant van sommige bouwplaten sieren. Tentoonstelling t/m 10 oktober in galerie Rue Neuve, Nieuwstraat 22 m Terneuzen. Openingstijden: wo. vr. za. en zo. 13.30 - 18.00 uur De werken van Lorenzetti gaan een band aan met de zeelucht op de achtergrond. foto Lex de Meester Een fregat van de Van Speijk-klasse onder voor Romeijnsen typerende omstandigheden: woelige baren en dreigende wolken. door Ernst Jan Rozendaal WESTKAPELLE - De Tilburg- se kunstenaar Roberto Lorenzet ti (Rob Berkel) maakt voor zijn Museum van Onaanzienlijke Dingen objecten van wrakhout. Het museum heeft geen vaste plek, maar manifesteert zich op wisselende locaties. Wat is een beter denkbare plek voor Loren- zetti's beelden dan een strandpa viljoen? Dat was ook de gedachte van J. Bouman, uitbater van strand paviljoen Paradiso bij Westka- pelle. Hij werkt als docent op het modelyceum in Tilburg. Daar kwam hij in contact met de Stichting Lorenzetti, waarin enkele kunstenaars en verzame laars samenwerken. Lorenzetti/Berkel (1947) heeft de Rietveld Academie in Amster dam gevolgd. Aanvankelijk maakte hij vooral grafisch werk. Zijn kunst is een combina tie van eigen beeldend werk en verzameling. Vorig jaar exposeerde Lorenzet ti in een leegstaande fabriek in Tilburg. Onder de titel Het laby rinth liet hij op vier verdiepin gen tekeningen, beelden, schilde rijen, films, projecties en verza melingen zien. Op het terras van strandpavil joen Paradiso doet hij in om vang ongeveer het tegengestel de. Hij toont veertien objecten van wrakhout. Het zijn vliegtui gen, of misschien vogels, die op buigzame metalen staven zijn ge plaatst. En dan is er nog een groepje toekans. Tenminste, daaraan doen de half openge klapte messen denken die ook op metalen stengels zijn ge plaatst. De kunstwerken wiegen in de wind. „Toen ik Lorenzetti's werk voor het eerst zag, vond ik het met een iets voor het strandpavil joen", zegt Bouman. „We raak ten aan de praat en ik bood hem aan een expositie in te richten. Mijn enige voorwaarde was dat het geen lijstjes aan de wand mochten zijn. Er moest iets ge beuren met de omgeving. Verder kreeg hij de vrije hand." Poëtisch Bouman is zeer te spreken over het resultaat, al is de expositie klein. „Het is een fragment van zijn Museum van Onaanzienlij ke Dingen. Hij kan het zo groot en klein maken als hij wil. Wat ik mooi vind, is dat deze beel den een relatie aangaan met de steeds wisselende luchten en de zee. Vanaf het strand zien ze er heel anders uit dan vanuit het paviljoen. Ik vind het poëtische beelden. Op een of andere ma nier kun je ook merken dat het gebruikte hout geschiedenis heeft. Het is wrakhout van Griekse vissersschepen." Sommige voorbijgangers zijn heel enthousiast, anderen ko men met de bekende reactie dat hun broertje van twee dit ook kan maken, vertelt Bouman. „Dat ben ik in het onderwijs wel gewend. Over de schilde rijen van Cobra werd dat ook ge zegd. Ik kan alleen maar reage ren met de vaststelling dat deze beelden er verraderlijk eenvou dig uitzien." In de toekomst wil Bouman in Paradiso meer culturele evene menten organiseren, zoals lunch concerten op de zondag. De ex positie van Lorenzetti is nog tot eind oktober te zien. Strandpaviljoen Paradiso is te be reiken door in bungalowpark Joos- sesweg bij Westkapelle de afslag te nemen naar duinovergang Aardap peldal B. Maandagen gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17