>zc Studenten zetten buurt op stelten Ophef over Stripshow 1850 wekt verbazing Felle discussie tussen jongeren en gemeente Veere Politie gaat optreden tegen hangjongeren foongoed Middelburg noemt gedrag onacceptabel iemeente Tholen wet zuinig an gaan doen Goes weigert mee te doen aan fatsoensproject Zuidbaan A58 bij Kapelle dicht Meubelfabriek moet weg Overleg schadeclaim windmolens Twee jongeren in Goes mishandeld zeeuwse almanak Brand ijjctie: 0113-315649 jwpzc.nl 'lTedactie@pzc.nl «031.4460 AA Goes wrtentie-eXploitatie: bd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; i i,ws-Vlaanderen: 0114-372770; Jaal: 020-4562500. 25 September 2004 Justion Adviesgroep dé specialist op het gebied van arbeidsrechtelijk advies Bel: mr. Gracia Dierikx 0118 - 674074 www.justion.nl editie Walcheren i^Madia Berkelder jDDELBURG - Omwonenden 2, het studentencomplex in iBagijnhof in Middelburg kla- jover geluidsoverlast. Vooral nachts hebben ze veel hinder I de herrie die de studenten jjien. Woningcorporatie Woon- ïd belooft maatregelen te ne- get wordt er niet gezelliger j' zegt een buurtbewoonster, jodeel van de studenten is tot jn in de nacht wakker. Er in en rond de stu- ^-MAARTENSDIJK - De iineente Tholen zal de tering arde nering moeten zetten. In laanbiedingsbrief bij de begro- agvoor 2005 heeft het college (inig opwekkende praatjes ■orde raad. begroting mag dan met inst- en vliegwerk sluitend aakt, nieuwe overwegin- azullen nodig zijn om een vei- s koers te varen. Eén licht- jntje begon te branden nadat ■begroting en de aanbiedings- ief al klaar waren: meer divi- end van Delta. Het college jeft begrepen dat de aandeel - louders van Delta in 2005 twin- jprocent meer uitgekeerd zul- d krijgen dan werd verwacht, fel een uitkering van 809.000 l Tholen al rekening ge ilden, maar een snelle reken- im heeft geleerd dat er nog dik euro bijkomt. GOES - Leuk voor andere steden, zoals Gouda en Rot terdam, maar de Goese be volking heeft geen behoef te aan een project rond nor men en waarden. Het colle ge van burgemeester en wethouders van Goes wil niet meedoen aan een hype. Gouda scoorde met de pre sentatie van tien Gouden i Stadsregels, zoals 'wat je stukmaakt, moet je zelf be talen' en 'gebruik geen ge weld'. Rotterdam heeft een Stadsetiquette ontwikkeld om de inwoners te stimule ren de omgangsvormen te verbeteren. En Ede aan de rand van de Veluwe pro beert mensen meer fatsoen bij te brengen met een 'Ede- burgerschapsplan'. Op die golf, aangewakkerd ■door het kabinet-Balkenen de, dacht de raad van Goes ook met een waarden- en normencampagne te moe ten komen. Ambtenaren hebben dat in een notitie uitgewerkt. Ze kwamen met ideeën voor een straat- etiquette, bijvoorbeeld in straten die pas zijn opge knapt, zodat niet alleen het uiterlijk verandert, maar ,ook 'het innerlijk', het ge drag. 'Moeten we zoiets wel doen?', kwam als ver volgens op tafel. 'Heeft de Goese bevolking echt be hoefte aan een normen- en waardenproject'. Wars van alle trends kwamen de amb tenaren tot de conclusie: in Goes is daar geen behoefte voor. Niet dat alles koek en ai is, maar 'ineens heeft ie dereen het over het herstel van normen en waarden'. Wat voor zin heeft het met die hype mee te gaan? En wat moet je met stadsre gels zoals in Gouda? Die zijn zo vanzelfsprekend. Het merendeel van de Goe- senaren houdt zich daar ge woon aan. Wie regels als ruim je afval op' aan zijn 'aars lapt, wordt toch door een campagne niet bereikt. De tienduizend euro die als startbudget voor het pro ject zou dienen, plus jaar lijks nog twaalfduizend eu ro, kunnen beter worden onderschrijft het ïge van B en W. dentenpanden, en hard gepraat. In een buurt als het Bagijnhof le vert dat al snel klachten op. De huizen staan dicht op elkaar, de tuinen van de buren grenzen op sommige plaatsen aan het com plex. Volgens de bewoonster ver oorzaken overigens niet alle stu denten overlast. „Het is onacceptabel", reageert E. de Ceuster van Woongoed. „We nemen de klachten zeer se rieus, dit tolereren we niet." Woongoed heeft volgens De Ceuster de bewoners van de stu dentenpanden aangesproken op hun gedrag. „Maar dat helpt niet." Volgende week hebben huisoudsten van de panden een gesprek met vertegenwoordi gers van de Roosevelt Academy en Woongoed. Als het aan De Ceuster ligt kunnen buurtbewo ners daarbij aanschuiven. Brief De woningcorporatie heeft de omwonenden een brief geschre ven. Daarin wordt ze gevraagd om de studenten aan te spreken op hun gedrag. Als dat niet helpt, kunnen ze bij Woongoed terecht met hun klachten. Bij de politie zijn in september drie meldingen van overlast binnen gekomen. Eén keer was een groep studenten midden in de nacht aan het voetballen, de an dere meldingen gingen over nachtelijke feestjes. Omdat een deel van de studentenpanden rookvrij is, staan de studenten soms op straat te roken. B. Hes- seling van studentenvereniging Rasa spreekt van 'incidenten'. „Het is vervelend, dat kan ik niet ontkennen, maar ik vind drie meldingen erg weinig." Hij denkt dat studenten worden aan gekeken op de voorgeschiedenis van het Bagijnhof, de oorspron kelijke bewoners moesten plaats maken voor studenten. „Ik weet wat er gebeurd is en dat vind ik ook heel jammer. Maar we moeten ervoor oppas sen dat we niet alles op de stu denten afschuiven. Laatst kwam een bewoner bij studen ten klagen dat ze overlast ver oorzaakten, later bleek dat het geluid van een andere buurtbe woner afkomstig was." Decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy verwacht dat de overlast zal afnemen naarmate de studenten er langer wonen. „Ze moeten nu al een stuk harder werken dan in de eerste week." De academy is be zig met het oprichten van een buurtraad die uit studenten be staat. Die moet het contact met de omwonenden onderhouden. „Het is heel aardig als studen ten contact met de buurt heb ben, het is ook verstandig om met buren in gesprek te ko men", zegt Adriaansens. Hesseling is het met hem eens. „We moeten met elkaar leren sa menleven. Problemen moeten we samen met buurtbewoners kunnen oplossen. De studenten en de buurt moe ten aan elkaar wennen, zegt de decaan. „Er is wel eens veel la waai", geeft hij toe. De bewoon ster is het inmiddels zat. „Ze zijn er zestien augustus ingeko men, drie of vier dagen later was het prijs. Er is altijd wel wat rumoer geweest hier in de buurt. Ik ben zelf ook jong ge weest, maar ze moeten wel reke ning houden met de buurt. Het is gewoon heel erg jammer." In de voormalige woningen aan het Bagijnhof zijn 180 kamers gebouwd. Daarvan worden er 125 verhuurd aan studenten van de Roosevelt Academy.. De overi ge kamers zijn of worden nog toegewezen aan overige belang stellenden. De gemeente Veere hield gisteren een jongerenmarkt en debat in het gemeentehuis. De jongeren konden onder meer vragen stellen aan raadsleden. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - Waarom heeft het ene dorp zowel een hangplek als een skate- baan en heeft het andere dorp niets? En waarom wordt een skatebaan die jonge ren zelf bouwen, door de gemeente weg gehaald? Die vragen stelden jongeren uit de gemeente Veere gisteravond tijdens een discussie met raadsleden en een wet houder. Ongeveer veertig jongeren waren op het debat afgekomen. De gemeente hield de bijeenkomst om het contact met de Veer- se jongeren te behouden en te verstevi gen. Om ze daadwerkelijk op vrijdaga vond naar het gemeentehuis te krijgen, was er gezorgd voor een competitie pan- na-voetbal, een computerhoek voor ga mers, een dj, stand-up comedy en friet met frikadellen. Ook stonden er in de hal van het gemeentehuis kraampjes met in formatie over jongerenprojecten zoals HooiKoorts!. Het hoogtepunt was het debat zelf. In soms felle bewoordingen wezen de jonge ren erop dat er in hun dorp weinig of niks te doen is. „We hadden op Gapinge een skatebaan en een caravan als hang plek. Maar jullie hebben die weggehaald omdat een boze buurman, die sowieso al tijd zeikt, bij de gemeente geklaagd heeft. Nu hebben we niks meer." Ook jon geren uit Grijpskerke lieten hun onvrede luid en duidelijk horen. „Deze stinkende gemeente heeft de bank uit onze hangcon- tainer weggehaald. Die bank hadden we zelf op de bazaar gekocht. Wij willen ons geld terug." Medewerkers van de gemeen te legden uit dat een caravan en een bank in een container, hoe gezellig ook, brandgevaarlijk zijn en dat de gemeente aansprakelijk is als er ongelukken gebeu ren. „Het liefste willen wij een veld waarvan we zelf mogen maken wat we willen: een voetbalveld, skatebaan of hangplek", zei den ook jongeren uit Domburg, Veere en Biggekerke. De jeugdambtenaar van de gemeente legde uit dat jongeren niet zo maar zelf een skatebaan in elkaar mogen knutselen, omdat het Rijk eisen heeft ge steld aan skatebanen in de openbare ruimte. Verder werd verteld dat nog niet elk dorp een hangplek heeft, omdat de ge meente daarvoor te weinig geld heeft. De jongerenwerkster gaf de deelnemers aan het debat nog een goede tip: „Als jul lie laten zien dat je wil meehelpen aan de komst van een hangplek of skatebaan, is de gemeente bereid nog eens serieus naar jullie wensen te kijken." De beste raad van de avond kwam van een meisje uit het publiek dat haar leeftijdsgenoten toe wierp: „Als jullie iets willen bereiken, moet je om te beginnen eens niet zo bru taal doen." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Een storm in een glas water. Zo typeert gede puteerde H. van Waveren (CDA, cultuur) de ophef die is ontstaan over 'Stripshow 1850' van de Middelburgse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer. Fractie voorzitter C. Dekker van de SGP in Middelburg vindt het 'volstrekt ongepast' dat in deze korte film over de Zeeuwse streekdracht naakte lichamen te zien zijn. De film is gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum. In de vorm van een choreografie kle den een jongen en een meisje zich uit, zodat zichtbaar wordt welke lagen allemaal schuil gaan onder een negentien- de-eeuws Walchers kostuum. Aan het eind van de film zijn de acteurs gedurende enkele secon den bloot te zien, waarmee dui delijk wordt gemaakt dat des tijds geen ondergoed werd ge dragen. Bedoeling is dat 'Stripshow 1850' na de heropening medio 2006 permanent in het Zeeuws Museum wordt vertoond. Daar tegen maakt Dekker bezwaar. Hij heeft de film niet gezien, maar wil niet dat mensen in openbare gelegenheden gecon fronteerd worden met beelden die zij als kwetsend kunnen er varen. Dat hij actie zou onderne men tegen de film van de De Nooijers noemt Dekker 'prema tuur en te zwaar aangezet'. „Ik wil eerst overleggen met mijn collega's in Provinciale Staten." Voorzitter W. Kolijn van de Sta tenfractie van de SGP zegt tot dusver niets te hebben gemerkt van commotie. „En ik voel er ook niet veel voor die aan te wakkeren." Hij wil zich eerst in formeren, voor hij een stand punt inneemt over de film. Dat betekent niet dat hij die ook gaat zien. „Op basis van een prospectus of recensies kan ik mij ook een beeld vormen van de inhoud." Dat de film een handeling laat zien die iedereen dagelijks uit voert, is voor Kolijn geen argu ment om op voorhand geen be zwaar te maken. „De meeste mensen kleden zich uit achter gesloten gordijnen." Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum is verbaasd over alle ophef. „Het Zeeuws Museum is er voor het behoud van erfgoed. Door de eeuwen heen hebben kunstenaars naak te lichamen afgebeeld. Als wij zoiets van een hedendaagse kun stenaar niet zouden verzamelen, hebben we over honderd jaar geen erfgoed. Als het nu porno was, zou de SGP een punt heb ben, maar dit is zo onschuldig. Er wordt nu van alles beweerd door mensen die de film hele maal niet gezien hebben." Byvanck overweegt de film te la ten zien voorafgaand aan een de bat over cultuur en geloof dat het Zeeuws Museum op 16 no vember in Gapinge organiseert. Van Waveren heeft de film wel KAPELLE - De zuidbaan van Rijksweg A58 richting Ber gen op Zoom is tot zondagmorgen vijf uur afgesloten tus sen de afslag 's-Gravenpolder/Kapelle en de volgende op rit bij Kapelle vanwege onderhoudswerk. Het verkeer wordt omgeleid via de oude rijksweg en kan enkele kilometers verderop bij motel De Caisson rechtsaf het viaduct over, om terug te komen op de A58. VLISSINGEN - Meubelfabriek Arabesk op het KSG-ter- rein in Vlissingen mag daar niet blijven na de herstructu rering van het gebied. Dat antwoordt het college van B en W op schriftelijke vragen van de Socialistische Partij. De gemeente begint nog dit jaar de onderhandelingen met de fabriek. Arabesk staat in het deel van het door de ge meente gekochte terrein, dat in de eerste fase wordt ge sloopt en heringericht. Over de kosten en vervangende locaties kan het college nog niets vertellen. Die maken deel uit van de onderhan delingen. SLUIS - De schadeclaim van L. de Clerck uit Biervliet naar aanleiding van het nieuws dat er in de buurt van haar woning in de Thomaespolder meer dan twintig wind molens zouden komen, moet volgens de gemeenteraad van Sluis omzichtig worden behandeld. Op het moment dat wethouder L. Wille het plan op een bijeenkomst in Groede bekendmaakte, had de betrokken bewoonster net een akkoord bereikt over de verkoop van haar woning. De aspirant-koper haakte af nadat het nieuws over de windmolens bekend werd. Uiteindelijk kocht hij de wo ning voor 25.000 euro minder dan de eerder overeengeko men verkoopprijs. De Clerck stelt de gemeente Sluis hiervoor verantwoorde lijk. Gelet op de onzorgvuldige manier waarop het nieuws in een zeer prematuur stadium naar buiten kwam, vond de raad donderdag dat de gemeente deze kwestie met de grootste zorgvuldigheid moet afhandelen. GOES - Twee Goese jongeren van 21 en 22 jaar zijn in de nacht van donderdag op pijdag rond half twee in de Anje lierenstraat in Goes mishandeld door een groepje van vijf man. Ze liepen met de fiets aan de hand door de straat, toen ze zonder enige aanleiding werden aangevallen, ge schopt en geslagen. Het tweetal hield pijnlijke plekken en zwellingen in het gezicht en op het lichaam over aan de mishandeling. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie gaat groepjes jongeren die rond hangen in de Zacharias Jansen- straat in Middelburg bekeuren. Daarnaast worden op korte ter mijn andere maatregelen geno men om de overlast die de groep jongeren veroorzaakt tegen te gaan. Gisteravond hebben omwonen den afspraken gemaakt met de politie, de gemeente, woningcor poratie Woongoed en welzijnsin- stellingen over de manier waar op de overlast in de straat moet worden aangepakt. Eerder deze week hebben bewoners aangege ven dat ze de overlast beu zijn. Jongeren hangen tot diep in de nacht in de straat, ze rijden op scooters door de wijk en steken vuurwerk af. Er zijn nu afspraken gemaakt over controles van scooters en over fysieke maatregelen. Een groep bewoners houdt volgende week met een medewerker van Woongoed een wijkschouw. Dan moet duidelijk worden of het mogelijk is om bijvoorbeeld de poortjes in de wijk af te slui ten. De politie riep bewoners op om alle overlast in de wijk te melden: wie de rottigheid ver oorzaakt, wanneer te hard gere den wordt en waar de drugspan den zich bevinden. De groep jongeren die de overlast veroor zaakt, is niet eens afkomstig uit Nieuw-Middelburg, bleek gister avond uit de verhalen van de aanwezigen. De vertegenwoordi gers van welzijnsinstellingen lie ten weten dat hun inspanningen voor de jongeren uit de buurt ook worden gefrustreerd door de groep van buiten de wijk. Te gelijkertijd met de bijeenkomst van bewoners, werd de jongeren in het jeugdhonk verteld dat vanaf nu iedereen bekeurd wordt die met twee personen of meer rondhangt. Tot die maatre gel is eerder al besloten door burgemeester K. Schouwenaar. Teleurgesteld Wethouder H. Kool stelde als eis dat het jeugdhonk aan de Nassaulaan op korte termijn opengaat. Vrijwilligers zijn op dit moment nog bezig met een verbouwing. Haar collega A. de Vries zei te leurgesteld te zijn in de SKWM, de organisatie die het Trefpunt beheert. „Het was de bedoeling dat het jeugdhonk voor de va kantie open ging. Als de Aldi verbouwt, gaat de verkoop ge woon door." De -vrijwilligers uit de buurt ga ven aan dat ze pas laat aan de slag konden en dat ze handen te kort komen. gezien. „Ik vind het opmerkelijk dat op dit filmpje zo wordt ge reageerd. Laatst is in het kader van het Zeeland Nazomer Festi val de opera 'Sweetheart come' opgevoerd. Daarin zat meer bloot dan in dit filmpje. Gezien het geheel aan kunstuitingen in Zeeland, snap ik niet dat de SGP juist hier op reageert. Tij dens de coalitiebesprekingen heeft de SGP duidelijk gemaakt hoe zij over dit soort kwesties denkt. Dat accepteren wij. Ver volgens is afgesproken dat niet elk voorval wordt aangegrepen om deze discussie nog eens te voeren. Ik heb het er met mijn SGP-collega Van Heukelom al over gehad en die ziet geen enke le reden om van die lijn af te wij ken." De man, die een paar keer per week trouw het sportcentrum bezoekt in Temeuzen, is vro lijk van geest en deelt zijn hu mor graag met andere spor ters. Hij berijdt met vaardige hand een rolstoel en voert zijn trainingen uit met een be wonderenswaardige inzet. Maandag, toen hij net gewich tig aan een trekmachine hing, kwam er een collega-sporter met een paniekerige blik op hem af. „Je auto staat te bran den", riep hij tegen de man van de rolstoel. De man be dankte voor de waarschu wing, maar reageerde met een zorgeloze blik: Laat maar branden, gaat vanzelf weer uit." Heel snel daarna drong de vieze lucht van brandend staal en autobanden het sport centrum binnen. Toen de man zich in vliegende vaart naar buiten liet rollen, zag hij wat er zich op de parkeerplaats af speelde. Zijn automobiel stond in lichterlaaie. Beteuterd keek hij het schouwspel aan. „Ik dacht dat hij bedoelde dat mijn lich ten nog brandden." „Toch maar goed dat je er zelf niet meer inzat", probeerde het ju domeisje hem op te beuren. „Ach", zei de man, „dan had den jullie op mijn afscheid nog een mooie barbecue ge had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11