PZC Luik wil nachtvluchten hebben Helft mannen van Pitcairn zijn gedaagd voor ontucht Europa en Turkije begraven strijdbijl bin n9n uit Luchthavencontrole VS zag explosie ven over het hoofd Hogelijk uitweg voor probleem met DHL bij vliegveld Zaventem Laatste spreker vrouwentaal Nushu overleden Hulpje Dutroux wellicht al vrij voor de kerst Massagraf met 250 lijken gevonden in Bosnië Privacydiensten bezorgd over chip in paspoort Allawi prijst Amerikaans Irak-beleid Militairen België worden truckers Britse meisjes paffen er op los Telefonisch de bons in Moskou China woont overleg G7 bij Hoeladans tegen stress Louis Hemelaar Palladio vrijdag 24 september 2004 ïïpmye redactie buitenland ifASHlNGTON - Under cover-onderzoekers zijn er op cijftien luchthavens in de Vere nde Staten in geslaagd explo sievenen wapens door de contro le smokkelen. Dat blijkt uit rapport van het ministerie (je Binnenlandse Veiligheid. Het departement liet in de twee de helft van vorig jaar een onder zoek doen naar de veiligheid en de controle op luchthavens. De resultaten van dat onderzoek zijn vastgelegd in een geheim rapport dat bestemd is voor de leden van het Congres. Een min der gedetailleerde versie is in ruimere kring bekendgemaakt. Voorzitter J. Mica van de lucht vaartcommissie van het Huis van Afgevaardigden zei dat de resultaten van de wapencontro le 'behoorlijk slecht' waren, maar dat het bij de explosieven 'absoluut afgrijselijk' slecht was gegaan. De tekortkomingen bij de con trole van passagiers en bagage zou te wijten zijn aan gebrekki ge opleiding en aansturing van het personeel. Ook zou er betere uitrusting en technologie nodig zijn. Na de aanslagen van 11 septem ber 2001 liet de Amerikaanse overheid op luchthavens in het hele land apparatuur installe ren voor controle op explosie ven, voor gebruik bij de inge checkte bagage. De passagiers en hun handbaga ge krijgen een minder strenge controle. Zij worden gecontro leerd met metaaldetectoren en slechts steekproefsgewijs op ex plosieven. ANP dnnrPascaleThewissen LUIK - Vliegveld Luik is bereid drie- a vierduizend extra nacht- rluchten per jaar toe te staan cm de Brusselse luchthaven Za- ttnlem te ontlasten en te voor- tomen dat koeriersbedrijf DHL uitwijkt naar Frankrijk of Duits land. Dat heeft de Waalse minis ter-president Van Cauwenberg- fce verklaard. Op de Luikse luchthaven Bierset is, in tegen- g tot Zaventem, nog vol doende capaciteit tussen vier en zes uur 's ochtends. DHL, eigendom van Deutsche Post, dreigt uit te wijken naar het Duitse Leipzig of naar het Franse Vatry als het bedrijf het aantal nachtvluchten vanaf Za ventem niet mag opschroeven. Daardoor zouden in België dui zenden banen verloren gaan. De kwestie DHL zorgt al dagen voor politieke hoogspanning in België. Als het aan de federale regering ligt, dan wordt het aan tal nachtvluchten vanaf Zaven tem opgetrokken van 25.000 naar 28.000. De gewesten liggen echter dwars. Vlaanderen wei gert akkoord te gaan met een toename van de nachtvluchten als de Brusselaars niet evenre dig uit hun slaap worden gehou den. Brussel houdt onder druk van de Franstalige groene partij Ecolo, die deel uitmaakt van de Brusselse gewestregering, vast aan een bevriezing van het aan tal nachtvluchten. Wallonië reikt nu de helpende hand. Volgens Van Cauwenberg- he kan Bierset nog maximaal vierduizend nachtvluchten per jaar extra verwerken. Niet DHL maar andere maatschappijen - vakantiecharters en andere luchtvrachtkoeriers - zouden kunnen uitwijken naar het Luik se vliegveld. Tempo DHL is goed voor dertiendui zend nachtvluchten boven Za ventem. De andere achtduizend nachtelijke bewegingen komen voor rekening van andere maat schappijen. De vraag is nu of die bereid zijn hun activiteiten naar Luik te verplaatsen. Waals minister Antoine, verantwoorde lijk voor het luchthavenbeleid, is alvast optimistisch. Hij wijst erop dat ze direct terecht kun nen in Bierset. Antoine kondigt ook aan dat hij het tempo waar in woningen bij de luchthaven worden geïsoleerd, wil opvoeren om de geluidshinder voor de om wonenden te beperken. Toch is niet iedereen even blij met het Waalse voorstel. Burge meester Peumans van Riemst, een buurgemeente van Maas tricht, heeft al laten weten dat hij desnoods naar de rechter stapt om een toename van het aantal nachtvluchten boven zijn grondgebied tegen te houden. Volgens hem wordt het pro bleem verplaatst in plaats van opgelost. Ook in Zuid-Limburg ondervinden nogal wat mensen last van de nachtvluchten vanaf Bierset. De kwestie DHL komt vandaag ter sprake tijdens een vergade ring van de Belgische regering. Ook premier Verhofstadt, die eerder deze week betrokken was bij een zwaar auto-ongeluk, is daarbij aanwezig. PEKING - De laatste Chinese trouw die de geheimzinnige Vrouwentaal' Nushu kon spre ien en schrijven is overleden. is het Chinese persbureau Xinhua is met het overlijden vo rige week van Yang Huanyi een definitief einde gekomen aan een zeker vier eeuwen oude tra ditie, die waarschijnlijk is ont- itaanin de provincie Hunan. Xushu werd alleen gebruikt door vrouwen om onderling te spreken over hun diepste ziele- ioerselen. Het was zeer waar schijnlijk de enige vrouwentaal Ier wereld. Er zijn maar een r manuscripten bekend in Nushu. Onderzoekers heb ben wel een soort woordenboek kunnen samenstellen, die be staat uit achttienhonderd karak ters. lang Huanyi was vrijwel zeker ouder dan negentig. ANP ITTRE - Michel Lelièvre, het hulpje van de Belgische ver krachter Mare Dutroux, komt wellicht al voor Kerstmis vrij. lij is in 1996 opgepakt en dit voorjaar veroordeeld tot 25 jaar. Hij heeft in december een derde zijn straf uitgezeten en kan voorwaardelijk vrijkomen. „Le lièvre maakt een goede kans. Hij heeft zich in de gevangenis altijd voorbeeldig gedragen", al dus zijn advocaat gisteren. ANP BLJECEVA - Forensisch specialisten hebben in het Bosnische stadje Bljeceva een massagraf gevonden met de lijken van bijna 250 mensen. Het gaat hoogstwaar schijnlijk om slachtoffers van de slachting bij Srebreni ca in 1995 toen meer dan zevenduizend moslims werden vermoord door Servische troepen. Dat hebben Bosni sche autoriteiten gisteren gemeld. Volgens een medewer ker van de Commissie voor Vermiste Personen lagen de lichamen eerst ergens anders begraven en zijn ze naar Bljeceva vervoerd om de misdaad te verduisteren. Tot nu toe zijn in totaal achttienduizend lichamen opgegra ven uit de meer dan driehonderd massagraven in Bosnië, eenderde daarvan zijn slachtoffers van Srebreni ca. Nog altijd worden zestienduizend mensen vermist. foto Damir Sagolj/RTR yanonze redactie buitenland BRUSSEL - Amerikaanse idee- en voor computerchips in pas poorten bezorgen de Europese privacydiensten kopzorgen. De VS-douane kan de chip aflezen op twintig meter afstand, zon der dat de burger het merkt. De voorzitter van een Europese adviesgroep van privacybescher- mers, de Duitser P. Schaar, tót dat gezegd in het Euro pees Parlement. Hij spreekt overeen serieus probleem. De VS willen de chip in de strijd '•ogen terrorisme. De chip wordt bet vervolg op Amerikaanse ei sen voor biometrische kenmer- benin paspoorten. Europa voert die in 2005 in, omdat de VS an ders een visum eisen van Euro peanen in de VS. De Amerikaanse ideeën stuiten op ernstige twijfels in het Euro pees Parlement. „Dit gaat onge looflijk ver. Via zo'n chip zou je burgers door het hele land kun nen volgen", reageerde Europar lementariër E. Mastenbroek (Pv dA) gisteren. Mastenbroek wil dat er hooguit een passieve chip in de paspoor ten komt: eentje die niet op af stand te controleren is. De gege vens zouden ook niet in een data base mogen komen. Het Europees Parlement en de VS botsten eerder over privacy. Dat ging over gegevens van vliegtuigpassagiers. De VS eisen dat alle luchtvaartmaatschappij en tevoren ruim dertig gegevens van elke passagier sturen. Daar onder het creditcardnummer en eventuele voorkeur voor ha- lal-maaltijd. ANP door Roeland Sprey PITCAIRN - Pitcairn, een van de meest afgelegen eilandjes ter wereld, maakt zich op voor een invasie. De 47 bewoners van het laatste Britse bezit in de Stille Zuidzee ontvangen de komende dagen de deelnemers aan het eer ste strafproces dat sinds mensen heugenis wordt gevoerd op het eiland, waar vooral afstamme lingen wonen van Fletcher Christian en andere zeelieden die in 1789 de muiterij op de Bounty uitvoerden. Het is zeker geen kleine zaak: maar liefst zeven mannen staan terecht voor 96 gevallen van sek sueel misbruik. Tegen de ver dachten zijn door achttien vrou wen klachten ingediend. De ze ven zouden de vrouwen tussen 6 en 45 jaar geleden hebben mis bruikt. Na jaren van juridisch gesteggel komen ze nu dan toch voor het gerecht. Een stoet van rechters, advoca ten én hun medewerkers strijkt de komende dagen vanuit het 5000 kilometer verderop gele gen Nieuw-Zeeland neer op Pit cairn, waar normaal gesproken slechts enkele keren per jaar een boot uit de buitenwereld aanmeert. In hun kielzog een aantal journalisten dat verslag wil doen van de rechtszaak, die maandag begint. Het proces zal zeker de nodige opschudding veroorzaken in de kleine gemeenschap. De 47 be woners op het 4,6 vierkante kilo meter metende eiland hebben en kele weken geleden al hun twin tig geregistreerde wapens moe ten inleveren. Spanningen Volgens vice-gouverneur Mat thew Forbes is die maatregel ge nomen om alle risico's uit te slui ten. „Pitcairn is klein. Normaal gebruiken de bewoners hun wa pens voor de jacht of om vruch ten uit de bomen te schieten. Op vanonze redactie buitenland WASHINGTON - Zes weken voor de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten Heeft de Iraakse interim-pre mier Allawi in een toespraak voor het Amerikaanse Congres liet Irak-beleid van president Bush geprezen. Hij zei dat vooruitgang wordt geboekt en flat de meerderheid van de Ira kezen de Amerikanen dank baar is voor het ten val bren gen van Saddam Hoessein. De uitspraken van Allawi zijn een welkom steuntje in de rug voor Bush, die het in de verkie zingen van 2 november tegen de Democraat Kerry opneemt. Kerry zelf zei na de toespraak van Allawi dat de interim-pre mier zich tegensprak door het Bush-beleid in Irak te verdedi gen. Enkele dagen geleden zei Allawi nog dat terroristen Irak binnenstromen, aldus Kerry. Allawi maakte van zijn bezoek aan Washington gebruik om de VS 'namens het Iraakse volk' te bedanken voor de of fers die zij hebben gebracht in zijn land. „Jullie beslissing om in Irak ten strijde te trekken was geen gemakkelijke, maar wel de juiste", zei Allawi die wij wel om de minuut werd on derbroken door een langduri ge ovatie van de afgevaardig den. Recente peilingen wijzen overigens uit dat de meeste La- kezen de coalitietroepen zo snel mogelijk willen zien ver trekken. ANP De Iraakse interim-premier Al lawi (m) krijgt applaus voor zijn toespraak voor het Ameri kaanse Congres. Op de ach- tergond staan vice-president Cheney (1) en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Hastert (r). foto Chris Kleponis/EPA BRUSSEL - Het Belgische leger gaat oudere militairen omscholen tot bewakingsagenten en truckchauffeurs. Bel gië wil zo het leger inkrimpen met vijfduizend man. De ouderen zijn te duur en ongeschikt voor het toenemend aantal buitenlandse missies. De soldaten zijn welkom bij de bedrijven. De bewakings- en transportsector in België kampt met duizenden vacatu res. Veel beroepsmilitairen hebben een geschikt rijbewijs voor vrachtwagens. ANP LONDEN - In Groot-Brittannië roken twee keer zo veel tienermeisjes als jongens. Een zes jaar durend onderzoek aan de universiteit van Leeds toont aan dat in de leeftijds.- categorie van 13 en 14 jaar, 16 procent van de meisjes zegt geregeld te roken. Dat geldt voor slechts 8 procent van de jongens. Twee jaar later, als de kinderen 15 en 16 jaar zijn, zegt 31 pro cent van de meisjes geregeld een sigaret op te steken en ro ken 16 procent van de jongens. ANP MOSKOU - Opdringerige Russen in het nachtleven van Moskou krijgen sinds kort telefonisch de bons. Listige da mes geven de lastige kerels een telefoonnummer, waarbij ze doen of het hun privé-nummer is. Als de mannen dan bellen, meldt een bandje dat de vrouw die het nummer gaf niets met de opbeller te maken wil hebben. De bezitter van het antwoordapparaat, een disk jockey uit Moskou, wil met zijn gratis service geïrriteerde vrouwen helpen. Volgens hem vallen veel mannen vrou wen lastig, totdat zij een telefoonnummer hebben gekre gen. ANP/DPA PEKING - China woont begin volgende maand voor dë eerste keer de vergadering van de zeven grootste indus trielanden (G7) bij. Het land stuurt zijn minister van FiT nanciën en de president van de centrale bank naar Was hington, zei een woordvoerder in Peking gisteren. De Amerikaanse onderminister van Financiën, Taylor,- sprak van een historische bijeenkomst. „China is een be langrijke economische macht die hard aan het groeien is", onderstreepte de bewindsman. De economische groei in China bedroeg in de eerste helft van dit jaar ruim 9 pro cent. ANP/AFP TOKIO - Japanse zakenlieden hebben een nieuwe manier ontdekt om te ontsnappen aan de stress van het werk en het leven van alledag. Zij hebben zich op de Hawaiiaanse hoeladans gestort, meldde de krant Mainchi Shimbun gis teren. Omdat sommige mannen erg verlegen zijn, zijn er speciale cursussen voor mannen. Japanse vrouwen hebben de weldaad van de hoeladans al ontdekt. Zij zijn ermee in aanraking gekomen tijdens reis jes naar Hawaii, een vakantiebestemming die in Japan erg populair is. Meer dan 200.000 Japanners beoefenen de 'fula', zoals die in hun land heet. Onder de dansers zijn tot dusver vijfduizend mannen. ANP/DPA zo'n klein eiland bestaat altijd het risico dat iemand door een afgedwaalde kogel wordt ge raakt. En verder vergroot het proces de spanningen, waardoor het niet verantwoord is om zo veel wapens in omloop te laten zijn", aldus Forbes. Pitcairn kende tot voor kort geen gevangenis. Misdaad was in deze kleine gemeenschap af wezig, en als er al een overtre ding plaatsvond, werd zoiets on derling afgehandeld. Eventuele veroordelingen in deze zaak zou den ertoe kunnen leiden dat de helft van de volwassen mannelij ke bevolking naar een cel elders weggevoerd moet worden, waar mee het voortbestaan van de ei landgemeenschap serieus ge vaar zou lopen. Om zo'n situatie te voorkomen, is afgelopen zo mer een zevenpersoons cellen- complexje op het eiland ge bouwd. Maar ook als de verdachten hun eventuele gevangenisstraf op Pitcairn uitzitten, betekent dat voor de eilandgemeenschap, die zelf in al z'n behoeften moet voorzien, een fors verhes aan mankracht. Toezicht Vice-gouverneur Forbes denkt dat ook daar wel een mouw aan te passen is. „De wet staat het toe dat gedetineerden buiten de gevangenis arbeid mogen ver richten onder toezicht van bewa kers, dus op die manier kunnen ze toch de handen uit de mou wen steken voor de eilandge meenschap." GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Europees Commis saris Verheugen heeft de Turkse premier Erdogan verzekerd dat Turkije op 6 oktober groen licht krijgt om onderhandelingen te beginnen over toetreding tot de Europese Unie. „Er zijn geen ob stakels meer", aldus Verheugen gisteren tijdens een persconfe rentie met Erdogan. Het is echter onwaarschijnlijk dat een positieve aanbeveling van Verheugen automatisch overgenomen word door zijn col lega's, wanneer het dagelijks be stuur van de Unie op 6 oktober zijn standpunt bepaalt. Tijdens een bezoek aan Brussel van de Turkse premier bleek gis teren dat de strijdbijl tussen Er dogan en het dagelijks bestuur van de Unie voorlopig is begra ven. Een woedende Erdogan be schuldigde de EU vorige week van 'bemoeizucht' omdat Ver heugen zware kritiek uitte op het Turkse voornemen om over spel strafbaar te stellen. Vervol gens legde Erdogan de moderni sering van de strafwet stil, waar mee hij in Brusselse ogen de ge loofwaardigheid van de Turkse hervormingen op het spel zette. Met een groot vertoon van 'vriendschap en vertrouwen' ver klaarde Verheugen gisteren dat de problemen zijn opgelost. „De verzekeringen die ik vandaag van Erdogan gekregen heb, ma ken het me mogelijk een hele duidelijke aanbeveling aan mijn collega's te doen", aldus Verheu gen. Zondag vergadert het Turk se parlement over het nieuwe wetboek van strafrecht. Erdogan zei gisteravond in het Europees Parlement dat de nieu we wetgeving geen bepaling meer zal bevatten over overspel. Volgens Verheugen hebben EU-waarnemers in Turkije vast gesteld dat het land 'niet be schuldigd kan worden van syste matische martelingen in gevan genissen'. Binnen de EU heerst grote ver deeldheid over de vraag of Tur kije moet toetreden tot de Unie, en of het land klaar is om met onderhandelingen te beginnen. De Oostenrijkse commissaris Fischler spreekt over 'het ope nen van een doos van Pandora' en confronteerde zijn collega's in een brief met het feit dat de publieke opinie in Europa tegen het Turkse lidmaatschap is. De kans is groot dat de Commissie op 6 oktober tot het oordeel komt dat Turkije de in gang ge zette hervormingen eerst moet voltooien, voordat de onderhan delingen kunnen beginnen. Het advies van de Commissie is be stemd voor de regeringsleiders, die op 17 december besluiten of Turkije klaar is. Daarna kan het nog jaren duren voordat het land echt EU-lid wordt. GPD (Advertentie) BANG OLUFSEN Loewe buitenmeubelen buitenverlichting Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Industrieterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5