Boete voor slecht ouderschap Iran houdt zelfbewust vast aan nucleair programma PZC Vooral zwarten uitgesloten van verkiezingen VS PZC Coalitie vreest voor Omo Power-effect 4 Critici vrezen voor averechtse effecten kabinetsvoorstel Duizenden jongeren melden zich jaarlijks bij justitie 24 september 1954 vrijdag 24 september 2004 Het kabinet wil ouders van cri minele kinderen mee laten beta len aan de kosten van de straf. De overheid doet immers wat zij zelf hadden moeten doen: opvoe den. door Marloes de Koning Opvoeden is een kunst, die helaas niet iedereen be heerst. Vaak ziet Wiel Janssen pure onmacht aan de andere kant van zijn bureau. Een ouder die zelf een psychische stoornis heeft of in de sores zit en die nu worstelt met pro bleem nummer zoveel: zijn of haar kind is een kleine crimi neel. Deze ouders moet je juist steunen en niet straffen, vindt de directeur van bureau Jeugd zorg in Amsterdam, tevens be stuurslid van de branchevereni ging. Het kabinet wil bij de ouders een deel van de kinderbijslag in houden of ze laten betalen voor bijvoorbeeld de reclassering die hun kind in de gaten houdt of de jeugdgevangenis waar hun dochter of zoon verblijft. Het mi nisterie van Justitie ziet dat als een prikkel om meer verant woordelijkheid voor de opvoe ding van een kind te nemen. Maar Janssen noemt het 'de ver- wijttoer'. „Niet bepaald het bes te uitgangspunt om een positief traject te beginnen." De meeste ouders schamen zich diep als hun kind heeft gestolen, geweld gebruikt of ander crimi neel gedrag vertoont. Een kleine groep lijkt het niets te kunnen schelen. „Die zijn een probleem voor de samenleving. De over heid krijgt de hele opvoeding staak in de schoenen geschoven. Het is geen slechte gedachte te proberen die mensen er weer bij te betrekken", zegt Henk Fer- werda. criminoloog en directeur van onderzoeksbureau Beke in Arnhem, gespecialiseerd in cri minaliteit en jeugdhulpverle ning. „Er lopen kinderen van twaalf, dertien jaar 's avonds op straat van wie je denkt-'hoe kan Jaarlijks komen duizenden jongeren in aanraking met justitie. Ernstige vergrijpen le veren echte gevangenisstraf op, bij lichtere vergrijpen worden de jongeren naar een Halt-win kel gestuurd of krijgen ze een taakstraf. Jongeren die in herha ling vallen, krijgen zwaardere straffen. De straffen in cijfers van justitie: - Halt-afdoeningen. Voor jonge ren van 12 tot 18 jaar die door de politie zijn aangehouden voor bijvoorbeeld vernieling, (winkel)diefstal of overlast met vuurwerk. 20.498 in 2003. Ver wachting voor 2004: 20.063. Ver wachte groei tussen 2002 en 2008: 17 procent. - Taakstraffen. Een taakstraf wordt opgelegd door het Open baar Ministerie en door de kin derrechter. Een taakstraf kan in de plaats komen van zowel dit?' Dat vind ik dan niet alleen de verantwoordelijkheid van de overheid." Prikkel Of een financiële prikkel werkt, weet Ferwerda niet. „Het kan een instrument zijn om ze in hun portemonnee te treffen, maar als het werkt om ze een voorlichtingsfilm te laten zien, moeten we dat vooral doen." Het stoort Erna Hooghiemstra, directeur van de Nederlandse Gezinsraad, dat alle wijzende vingers op de ouders zijn ge richt. „Als iets fout gaat met kin deren is dat een samenloop van allerlei omstandigheden, ook van buiten het gezin." Ze noemt als voorbeelden relatieproble men en economische misère. Ook Janssen van de Jeugdzorg benadrukt dat de financiële si tuatie van veel ouders van wie het kind geregeld op het politie bureau belandt, niet florissant is. „Het zijn vaak kinderen uit de volksbuurten in grote steden waar echt armoede voorkomt. Het kan een grote rol spelen dat de ouder er alleen voor staat. On geveer een kwart van die jonge ren heeft bovendien psychiatri sche stoornissen, daar kan de ouder niets aan doen." Ferwer da vindt het flauwekul om ouders minder hard aan te pak ken als ze arm zijn. „Krap bij kas zitten ontslaat ouders niet van verantwoordelijkheid voor hun kinderen." Halt Bij lichte vergrijpen kunnen tie ners vaak kiezen voor een Halt-afdoening in plaats van het strafrechtelijk traject. Dit is een soort werkstraf, gecombi neerd met het aanbieden van ex cuses en soms het herstellen van de schade. Standaard onderdeel is een gesprek waar de ouders bij zijn. „Wij zijn bang dat een groep ouders die geen geld heeft of die het niet interesseert wat met hun kind gebeurt het probleem voor zich uitschuift. Ze zullen het dan op een rechtszaak laten aankomen als ze voor Halt moe ten betalen", zegt een woord voerster. „Justitie zou de zaak dan lang kunnen laten liggen of sepone ren, want die heeft het druk. Dat is het slechtste wat je kunt doen. De kinderen waarbij dit zou kunnen gebeuren zijn mis schien wel juist degenen voor wie ons traject van belang is." GPD jeugddetentie als geldboete. 17.307 in 2003. Verwachting voor 2004: 18.594. Tussen 2002 en 2008 zal de groei naar ver wachting 25 procent bedragen. - Detentie in jeugdinrichting. Er zijn twee soorten inrichtingen: opvanginrichtingen en behandel- inrichtingen. Sommige zijn ge sloten, andere open. In de op vanginrichtingen zitten jeugdi gen die nog niet definitief zijn veroordeeld en veroordeelde jeugdigen die wachten op een plaats in een behandelinrich- ting. In 2003 verbleven 1.113 jongeren in een opvanginrich ting. Dit jaar zullen dat er naar verwachting 1.183 zijn. In de be- handelinrichtingen zaten in 2003 1.422 jongeren en in 2004 waarschijnlijk 1.556. De groei tussen 2002 en 2008 bedraagt 39 procent bij de opvanginrichtin gen en 54 procent bij de behan- delinrichtingen. GPD door Paul Koopman Omo Power was na vele ja ren research het geheime wapen van Unilever in de strijd tegen de concurrenten in de wasmiddelenindustrie. Power klonk flitsend en sugge reerde grote waskracht. Maar de multinational zag een klei nigheid over het hoofd. Omo Power waste zó intensief, dat niet alleen het vuil maar ook de kleding als sneeuw voor de zon verdwenen. De concurren tie toonde aan rafels gewas sen truitjes op tv en zo was het lot van het merk binnen 24 uur bezegeld. Net als Unilever gaat de rege ring er prat op dat ze met veel energie en daadkracht te werk gaat. Haar hervormings programma pretendeert iets nieuws te zijn na acht jaar paars pappen en nathouden. Zowel de sociale zekerheid, de zorg als het onderwijs wor den intensief gewassen. Maar de eerste slijtageplekken zijn al zichtbaar. Maandag boekte de vakbewe ging onverwacht succes met een betoging tegen het rege ringsbeleid in Rotterdam. Bijna veertigduizend mensen kwamen opdagen, onder wie opvallend veel ambtenaren. In electoraal opzicht heeft het kabinet al veel schade opgelo pen. Volgens de laatste opinie peiling van Maurice de Hond zouden CDA, WD en D66 bij Kamerverkiezingen nog maar goed zijn voor 54 zetels, ter wijl ze er nu 77 hebben. Zou de enorme ijver waarmee de fractieleiders van CDA, WD en D66 deze week aan het re pareren sloegen daar iets mee te maken hebben? Voor liefst één miljard euro aan kabinets plannen willen ze terug draaien. Dat is, in de Haagse politieke verhoudingen, een ongekende demonstratie van dualisme. Want tot voor kort volgden de coalitiepartijen de regeringskoets als brave la keien. Wijzigingsvoorstellen bleven beperkt tot gefrutsel in de marge. Om bij de Omo-Po- wer-beeldspraak te blijven: deze keer staan CDA'er Verha gen, de liberaal Van Aartsen en D66'er Dittrich elk klaar met een literfles wasverzach- ter. Ze hebben de taken keurig verdeeld. Verhagen mag het sociale gezicht van het CDA oppoetsen met 'versoepelin gen' in de sociale zekerheid. Van Aartsen bedient zijn ei gen achterban met het terug draaien van de belastingver- zwaring voor het midden en kleinbedrijf. Dittrich maakt zijn verkiezingsbelofte ('voor rang voor het onderwijs') waar, door de bezuinigingen in deze sector te torpederen. De assertievere rol van de Ka mer heeft nóg een reden. Het parlement is door de vertrou wensbreuk tussen het kabinet en de sociale partners de enig overgebleven arena, waar nog invloed kan worden uitgeoe fend. Vorig jaar waren de verhou dingen omgekeerd: toen ver timmerden de niet democra tisch verkozen Lodewijk de Waal (FNV) en Jacques Schra- ven (VNO/NCW) méér aan het kabinetsbeleid dan de Tweede Kamer. Winst Dat de Tweede Kamer weer het voortouw heeft, is in de mocratisch opzicht pure winst. Om het sjiek te zeggen: de politiek heeft haar pri maat heroverd. Niet in het ge bouw van de Sociaal Econo mische Raad, maar in het vol le licht van de schijnwerpers wordt het beleid bijgesteld. Hoe het wasprogramma van het kabinet-Balkenende er uit gaat zien, bepaalt het par lement volgende week bij de algemene politieke beschou wingen. Waar de fracties het geld van daan willen halen voor hun 'softere' beleid, is nog ondui delijk. Maar er is CDA, WD en D66 blijkbaar veel aan ge legen het wasgoed een beetje heel te houden. GPD door Henderiekus Wiltjer Miljoenen Amerikaanse burgers onder wie een onevenredig groot aantal zwarten, kunnen op 2 novem ber niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen. Dat komt door juridische bar rières, gebrekkige procedures of bedrog. Dat zeggen burger rechtenactivisten en juridi sche deskundigen. De grootste categorie burgers die legaal het kiesrecht is ont nomen, is die van ex-gedeti neerden. Bijna vijf miljoen oud-misdadigers is het recht om te stemmen afgenomen op basis van wetten die vlak na de Amerikaanse burgeroorlog (1861-1865) zijn aangenomen. Die waren bedoeld om te voor komen dat zwarte Amerika nen gebruik konden maken van hun verworven stem recht. In totaal mogen 13 pro cent van alle zwarte mannen niet stemmen wegens een cri mineel verleden. Maar miljoenen andere stem men gingen bij de laatste pre sidentsverkiezingen in 2000 verloren door administratieve fouten. Burgerrechtenbewe gingen hebben een waslijst aan tactieken ontdekt waar mee zwarten worden belem merd naar het stemlokaal gaan. Uit peilingen blijkt dat het overgrote deel van deze be volkingsgroep op de Democra tische Partij stemt. Huurachterstand „Er zijn individuen en functio narissen die actief proberen te verhinderen dat zwarten hun stem uitbrengen waarvan zij denken dat die voor de tegen- partij zullen kiezen. Dat bete- kent bijna altijd dat zwarte mensen belet wordt op de De- I mocraten stemmen", zegt Ma ry Frances Berry, hoofd van de Amerikaanse commissie voor mensenrechten Vicky Beasley van People for the American Way kan zo een paar voorbeelden opnoemen. „Tijdens de verkiezingen in Baltimore in 2002 en Georgia vorig jaar werden pamfletten aan zwarte kiezers uitgedeeld waarin stond dat iedereen die zijn rekeningen bij nutsbedrij ven niet had betaald, open staande boetes of een huurach terstand had, gearresteerd zou worden bij het kieslokaal. Zulke dingen gebeuren bij el ke verkiezing." Veel kiezers uit minderheden worden mogelijk al afge schrikt doordat functionaris sen bij het stemmen eisen dat ze een rijbewijs overleggen, meent Spencer Overton van de juridische faculteit van de George Washington Universi teit. De federale regering eist helemaal geen foto-identifica tie, alleen bij mensen die voor het eerst stemmen en zich via de post hebben geregistreerd. Veel minder Afro-Amerika- nen dan blanken hebben een identiteitsbewijs met foto, al dus Overton. Courtenay Strickland van de American Civil Liberties Union getuigde vorige week nog dat bij verkiezingen in Florida vorige maand veel mensen onrechtmatig zijn weggestuurd toen zij geen identificatie konden overhan digen. In Florida maken zwar ten volgens onderzoek tien keer meer kans niet te mogen stemmen dan leden van ande re bevolkingsgroepen. Een ander obstakel vormen ambtenaren. Die beweren vaak geen kiezerregistratie te hebben ontvangen of verwer pen de registratie om techni sche redenen die eenvoudig kunnen worden verholpen, meent Penda Hair van het Ad vancement Project dat zich in zet voor eerlijke verkiezingen. Volgens Vicky Beasley zullen veel kiezers in 'swing states' - staten waar nog onduidelijk is wie van de kandidaten zal winnen - op 2 november hun naam niet op de kieslijst aan treffen. „In de swing states is een grote vertraging ontstaan bij de registratie omdat er een enorme inhaalslag aan de gang is om minderheden te in te schrijven als kiezer en die aanvragen worden niet snel genoeg verwerkt", aldus Be asley. ANP door Scott Peterson De Islamitische Republiek Iran meet zich graag een uit dagende houding aan. Daarom is Teheran nu bezig uranium te verrijken. Het land negeert daar mee de eis van de VN om het ont wikkelen te staken van deze technologie, die gebruikt kan worden voor de ontwikkeling van een nucleaire bom. Die hou ding toont aan dat de Iraanse re gering geleerd heeft van de bui tenlandse politiek van de VS te genover andere ongehoorzame nucleaire machten als Noord-Korea en Pakistan. Het Westen heeft meer respect voor en is toegeeflijker tegenover lan den met kernwapens, of dit nu 'schurkenstaten' zijn of niet. Dinsdag liet Iran weten dat het met succes op grote schaal tes ten uitvoert om uranium te ver rijken, een belangrijke stap op weg naar het maken van nucleai re brandstof voor een kerncen trale, of kernwapens. Het be sluit is een gevolg van de woede die de resolutie van het IAEA (International Atoom Energie Agentschap) opriep in Teheran. De onbuigzame VS en een steeds gefrustreerder wordend Europa willen dat Iran alle acti viteiten met betrekking tot de verrijking van uranium staakt, om aan te tonen dat het pro gramma slechts vreedzame doel einden dient. De Iraanse over heid bestempelt de eisen van de IAEA als illegaal, en niet in lijn met zijn verplichtingen onder het nonproliferatieverdrag (NPV). Het NPV staat landen toe uranium te ven-ijken en nu cleaire brandstof te produceren. „Wij eisen dat ons recht op de verrijking van uranium als een legaal recht gerespecteerd wordt", zei president Moham med Khatami, een relatief gema tigd politicus in het verdeelde Iran, tijdens een militaire para de afgelopen woensdag. „Als dat gebeurt zal dat de weg vrij maken voor een betere samen werking." Khatami herhaalde dat Iran kernwapens afwijst, en waarschuwde dat zijn land het ingeslagen pad blijft volgen, 'zelfs als dit leidt tot het einde van internationaal toezicht'. „Nog meer druk van buitenaf zal een intern proces op gang Het Iraanse leger hield dinsdag in Teheran een parade ter herdenking van het begin van de oorlog met Irak (1980-1988). De wapenschouw werd door waarnemers ook gezien als machtsvertoon tegenover de Verenigde Staten wegens het conflict over de nucleaire plannen. foto Abedin Taherkenareh/EPA brengen, waardoor het voor Iran steeds moeilijker wordt om aan de eisen toe te geven", zegt Hadi Semati, politicoloog aan de Universiteit van Teheran. „De hardere houding van de VS en Europa en het dreigement dat Iran door de VN-Veilig heidsraad aangepakt zal wor den, hebben Iran tot één front verenigd. Israël De resolutie van de IAEA komt op een moment dat de geruch ten alsmaar sterker worden dat de VS of Israël een militaire ope ratie tegen Iran overwegen. „Door Washingtons voortduren de dreigementen zijn de Iraanse machthebbers ervan overtuigd geraakt dat het onverstandig is aan de eisen toe te geven", zegt Semati. „Zij denken strategisch: als ze nu toegeven, zullen de VS hun eisen niet wijzigen en als Bush opnieuw verkozen wordt zouden, ze het nog wel eens een stuk moeilijker kunnen krij gen." Zelfs nog voor Irans gehei me kerncentrifuge in Natanz twee jaar geleden door Iraanse vluchtelingen onthuld werd, be schuldigde Washington de Isla mitische Republiek er al van een geheim kern wapenprogram ma te hebben. De inspecties van de IAEA brachten hierover te genstrijdige bewijzen aan het licht. Het ultieme bewijs werd echter niet gevonden. Volgens John Bolton de Ameri kaanse staatssecretaris van Wa penbeheersing, die in juni voor het Amerikaanse Congres be toogde dat Iran 'erop uit is kern wapens te produceren', kan de kernreactor in Bushehr na vol tooiing jaarlijks genoeg pluto nium produceren voor dertig kernbommen. „We bevinden ons in een uiterst gevaarlijke situatie", zegt Natha lie Goldring, hoofd van het Vei ligheid Onderzoekscentrum aan de Universiteit van Georgetown in Washington. „Iran bestudeert al jaren de houding van de VS te genover Irak en Noord-Korea, en besloot dat het meer op Noord-Korea dan op Irak wilde lijken. Door Iran deel te maken van 'de as van het kwaad', heeft Bush de weimge invloed die de gematigde politici in Iran nog hadden, weggevaagd. Hoe kun nen zij nu nog volhouden dat het gepast is te onderhandelen met een regering die hen bestem pelt als 'het duivelse rijk'? Iran stelt zich kwaadwillig op. Maar onze regering geeft hen ook een excuus zich zo op te stellen." Ook Pakistan geldt als voor beeld. „Een land dat nucleaire wapens kon ontwikkelen zonder de consequenties hiervan te on dervinden", zegt Goldring, een van de grootste Amerikaanse bondgenoten bij de bestrijding van terrorisme. De Iraanse bevolking steunt de dwarse houding van de rege ring. Veel Iraniërs vinden dat het land genoeg gedaan heeft door de inspecties van de LAEA toe te laten. „Hoe meer ik om me heen kijk, hoe meer publieke steun ik vind voor ons recht op nucleaire technologie", zegt een politiek waarnemer in Teheran. „Een deel van de bevolking wil zelfs overgaan tot de productie van kernwapens." Leugens Volgens Michael Levi, expert aan King's College in Londen zijn Iraniërs ervan overtuigd dat geen enkele concessie vol doende is om de VS tevreden te stellen. Maar de mensen horen maar de helft van het verhaal, zegt hij. „Er wordt verteld dat de IAEA volledige toegang werd gegeven. Dat klopt. Maar er wordt niet verteld dat men de IAEA leugens voorschotelde. Er wordt gezegd dat Iran anders be handeld wordt dan de rest van de wereld. Dat is wederom cor rect. Maar niemand wijst erop dat Iran zich anders opstelt dan de rest van de wereld." GPD ENQUÊTE - Nederlandse en buitenlandse industrie zou zich graag in Vlissingen vesti gen, maar de gemeente heeft geen idee of er daavoor genoeg arbeidskrachten aanwezig zijn. De gemeente Vlissingen heeft daarom een enquête uit geschreven om te peilen hoe veel meisjes tussen de 15 en 25 jaar in een fabriek zouden wil len werken. Deze aanpak is voor Zeeland uniek. WALVISSEN - Deense vissers hebben een grote school Noord kapers - tamelijk zeldzame walvissen - op het strand van Jutland weten te drijven. Daar gingen ze de dieren met spe ren, harpoenen en messen te lijf. Vervolgens kregen ze ruzie over verdeling van de buit en gingen elkaar haast te lijf. De politie haalde de vechtjassen uit elkaar. De walvissen wer den bij opbod verkocht en le verden slechts 6000 kronen op. De dierenbescherming wil de vissers vervolgen. VEE - De Walcherse ve< is weer behoorlijk op niveau sinds de oorlogsjaren. Dat bleek wel uit de kwaliteit van de deelnemende dieren op de fokveedag die gisteren in Mid delburg werd gehouden. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax- (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaiing geldt een toeslag) per maand1 19.95 per kwartaal. 58,00 per jaar €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t.a v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag. 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v w.pzc nl/adverteren .1 voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorona (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig i de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt d; - J— zersservice, Postbus 314460 AA Goes uuui iuiy Vui„.y 3- lit schriftelijk melden bij PZC, Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4