assen moeten werk opleveren PZC PZC Het onzichtbare orkest van Spiessens Raad mort over wijzigingen in plan Groede Podium gemeenteraad geeft groen licht voor milieueffectrapportage glastuinbouw Muziekavondje met de Stones weekenddiensten Twee gewonden bij botsing Droomproject Lamswaarde begint Banden drie keer lekgestoken Zwaargewonde bij bedrijfsongeval agenda Vertelling over Vlaamse zeden VOLVO NIEUWS 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 24 september 2004 z 1 1 ^tené van Stee LjlS In de gemeenteraad sluis bestaat grote ontevre- tnheid over de ontwikkelingen md het project Groede Po- plan van de herin ging van het hertenkamp in g1*0^ mate af van de waaraan de raad in februari haar goedkeuring gaf. A. Rosendaal (Nieuw West) en C. Bolijn (Dorpsbelangen Toe risme) vroegen zich af of de raad hiermee zomaar akkoord moet gaan. „Ik ben bijzonder on tevreden over de manier waarop dit wordt afgehandeld. Wij had den de nieuwe plannen al veel eerder moeten zien. Passen zij bijvoorbeeld nog bij de toenmali ge financiering. We moeten het college blijkbaar zijn gang maal laten gaan", aldus Rosendaal. Bolijn was vooral ook ontstemd over de wijze van inspraak. Burgemeester J. Sala noemde de gang van zaken een perfect voor beeld van dualisme. „U hebt een kaderstellend besluit genomen en we houden ons aan die af spraak. We blijven binnen de vastgestelde kaders en het finan ciële plaatje. Uiteraard wordt de raad nog de noodzakelijke be stemmingsplanprocedure voor gelegd. Ook wordt u op gezette tijden op de hoogte gehouden van de voortgang", zei Sala. J. Wielakker (PvdA) waarschuw de dat de exploitant van het her tenkamp geen (onderhouds)over- eenkomst als er geen fietspad wordt aangelegd van het park naar de kust. „Als die keiharde garantie er niet komt, loopt de gemeente aanzienlijke finan ciële risico's. Besteed de boel dus niet aan als het plan niet honderd procent in orde is." Vol gens wethouder Kamphuis zijn de financiële risico's nu niet gro ter dan bij de start van Groede Podium. Wel erkende hij dat het contract met de exploitant nog niet is ondertekend, maar hij zei dat hierover intensief wordt overlegd. «rRfiné Hoonhorst - De gemeente- jari van Terneuzen hoopt dat bstuinbouw op de Axelse Vlak- binnen afzienbare tijd veel «^gelegenheid naar feuws-Vlaanderen brengt. AI- (racties gingen er gisteravond iee akkoord dat er een mi- m-effectrapportage (MER) loreen 'glazen stad' wordt op- (jleld. Ie komst van kassen naar de [anaalzone moet overigens wel h strikte voorwaarden vol- jien. Het kostte de raad giste re ruim tweeënhalf uur om de jstigingseisen op voor iedereen jjovaardbare wijze te verwoor- ,-;n Verschillende fracties iJOP, WD en GBK vooral) we- ioihun collega's op het feit dat lócedures voor de MER, en jaarna eventueel voor bouw- en ilieuvergunningen, gelegen- ad genoeg bieden om allerlei anvullende voorwaarden te rellen. Leefbaarheid [aar een meerderheid van de iad wilde toch al graag gere- eld zien dat direct rekening ordt gehouden met de effecten tan glastuinbouw op de werkge- igenheid, de leefbaarheid van 'estdorpe en de ecologische loofdstructuur. De raadsleden oorkwamen daarmee in elk ge- al gemor op de publieke tribu- e. De in groten getale opgeko- aen Westdorpenaren, die niet aeer mochten inspreken tijdens l'raadsvergadering, werden ge- met de mededeling lal ze nog gelegenheid genoeg SAS VAN GENT - De Trip BV, feu clubje Stonesfans uit Sas ran Gent en omgeving, houdt za- 2 oktober een muziek avond onder de titel 'It's only rock 'n roll'. it accent ligt op muziek van tie Rolling Stones. Maar om een gemêleerd publiek te trekken, wórden er ook nummers van an dere bands uit de jaren zestig en zeventig gedraaid. The Corner fats coveren een aantal van die 'hits vanaf 21.00 uur in het Sasse afé De Rijnvaart. Vanaf mid dernacht is er een Stonesuurtje Iwaarin nummers van de 'groot ste rock 'n rollband aller tijden' ,zijn te horen, dvd's van concer- jen worden gedraaid, de Stones- ■fan 2004 wordt verkozen en vele 'Stonesprijzen worden verloot. REDACTIE zeeuws-vlaanderen I Willem Alexanderlaan 45 i Postbus 145 4530 AC terneuzeim STel: 0115-645769 Fax:0115-645742 Imail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst ié van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 0 AA goes I Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl 'E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: )0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur krijgen voor inspraak. Dat ook de Autrichepolder in beeld is voor de vestiging van kassen viel hen enkele weken geleden wat rauw op het dak, maar van af nu worden de dorpelingen nauw betrokken bij elke proce durele stap die wordt gezet. De eerste inspraakbijeenkomst voor de wensen van Westdorpen aren staat voor 13 oktober al op de rol, stelde dorpsraadvoorzit ter M. Hemelsoet-de Jaeger te vreden vast. Vele raadsleden de den gisteren al hun uiterste best om de inwoners van het dorp ge rust te stellen. „Westdorpe moet een rustig woondorp blijven, de groene buf fer rond het dorp moet in stand blijven en woningen mogen niet te dicht bij buurtschap De Batte rij komen", betoogde P. Clijsen (GroenLinks) onomwonden. Lichthinder De overige raadsleden wilden zich niet helemaal vastleggen op het aantal meters dat de kassen van de woningen verwijderd moeten blijven. Wel legde de raad gisteren al unaniem vast dat de lichthinder met 'maxima le technische mogelijkheden' be streden dient te worden. De opsteller van het amende ment, N. Atmac-Yigit (PvdA), wilde in eerste instantie dat 95 procent van de lichtuitstoot van de kassen niet voor de omgeving te zien zou zijn. Maar op aanra den van het college werd dat kei harde percentage geschrapt. At- mac blijft er echter van uitgaan dat er nauwelijks lichtoverlast in de polder hoeft te zijn omdat elders in het land al negentig procent van het licht buiten de kassen niet meer is te zien. Koegorspolder Een aantal raadsleden wilde de vestiging van kassen op de Axel- se Vlakte graag koppelen aan glastuinbouw in de Koegorspol der. Als tuinders zich in het noorden van de Koegorspolder vestigen, is de Autrichepolder misschien niet meer nodig. Voor de Axelse Vlakte en de Koegors polder moeten echter aparte mi lieueffectrapportages worden opgesteld, zodat van tevoren geen direct verband kan worden afgedwongen. VVD'er J. Wijnacker pleitte er voor meer aan de werking van de economische markt over te la ten. Hij kon zich wel vinden in het voorstel van F. van Hulle (GBK) om ook te onderzoeken welke economische effecten de glastuinbouw met zich mee brengt. Bang voor een toe stroom van buitenlandse werk nemers en weinig werkgelegen heid voor de autochtone bevol king was Wijnacker echter niet. Hij kreeg steun van wethouder J. van Schaik. De wethouder van sociale zaken verwacht dat de werknemers van de toekom stige kassen voor een groot deel kunnen worden gerecruteerd uit de 1200 uitkeringsgerechtigden en uit werknemers van het so ciaal werkvoorzieningsschap Dethon. Instanties als het Regionaal Plat form Arbeidsmarktbeleid en het Centrum voor Werk en Inkomen kunnen daarbij een sturende rol spelen, bevestigde de wethouder suggesties van verschillende raadsleden. In zijn atelier in Boerenhol bouwt Ronald Spiessens elektronische accordeons. door Ronald Verstraten GROEDE - Uit een dijkwoning in Boe renhol klinkt accordeonmuziek. Maar de bewoner speelt geen noot en er is geen accordeonist te zien. Toch spelen er drie accordeons. Elektronische signa len sturen de tonen, stofzuigers blazen er leven in. Ronald Spiessens legt uit hoe het werkt. Maar voor hij dat doet, neemt hij ons mee naar zijn atelier. Daar staat zijn eerste orgel, dat hij vier jaar geleden heeft gebouwd. „Het ziet er oeroud uit, maar dat is fake", zegt Spiessens. Een houten bovenlijst blijkt afkomstig van een oude spiegel, veiligheidsspelden ge ven de toon aan zodra ze de gaatjes van een orgelboek tegenkomen. Bovenop staat de accordeon waar de muziek uit komt. En met een vogelkooi als contra gewicht, zorgt hij ervoor dat het instru ment weer dichtvouwt, nadat het eer der is volgeblazen. Opzij staat een pianola. Spiessens neemt plaats op het bankje ervoor en be gint hevig, doch beheerst te trappen. Hij noemt het zijn 'fitnessmachien' en terwijl de pianola-rol loopt, zorgt hij met zijn voeten voor onderdruk. Want in tegenstelling tot een orgel, moet de lucht er niet worden ingeblazen, maar uitgezogen. De rollen komen uit Ameri ka. „Daar worden ze nog steeds ge maakt. Ik heb wel eens gehoord dat in de jaren rond 1930, een op de vier Ame rikaanse gezinnen een pianola in huis had. Bij gebrek aan ander entertain ment." Net als die oude Amerikanen, bespeelt Spiessens, een beetje tot zijn frustratie, zelf geen enkel instrument. „Dus moest ik iets hebben wat uit zichzelf speelt. Het was een uitdaging. Die heb je als mens nodig. Anders word je maar onge lukkig." Zijn eerste echte, zelfgebouwde orgel, staat in stukken verdeeld over atelier en woonkamer. Zijstukken met roman tisch, tikje gewaagd uitziende vrouwen. En de oudste Nederlandse tekst erbo ven: 'Hibban olla vogala nestas bigun- nan, hinase hic anda tu'. Het orgel heet dan ook het 'Koekoeksjonk'. Met wijd opengesperde keeltjes schooien de koe koeksjongen onderin om eten. De ver schillende orgelstukken dragen duide lijk de handtekening van Spiessens. In de streek geniet hij immers al redelijke bekendheid door zijn decorstukken en andere kunstwerken. Maar sinds enkele jaren leeft hij zich dus helemaal uit op orgels en accordeons. Voor het Koekoeksjonk haalde hij het binnenwerk bij de Brabantse firma Heesbeen. Het orgel wordt aangestuurd door een klein zwart kastje. „Een Mi- di-systeem. Amerikaans. Daarmee kun je, door middel van impulsen, bijvoor beeld een keyboard aansturen." foto Camile Schelstraete Daarin schuilt nu het geheim van het onzichtbare orkest. Terwijl het orgel de laatste tonen van een Turkse melodie (Simarik) uitstoot, zet orkest 'De Quees te' een musette in, gevolgd door Ole Guappa. Toetsen worden ingedrukt door onzichtbare handen. Die trekken ook het instrument open en dicht, al zijn daar - zo weten we inmiddels - en kele omgedraaide stofzuigers verwant- woordelijk voor. „Sentimentele, melancholische muziek klinkt het best. Maar het kan niet op te gen echte accordeonisten. Die kunnen er gevoel in leggen, nuances aanbren gen," zegt Spiessens. Op zijn computer laat hij orgelprogram ma's zien en wat je daar allemaal mee kunt. Op een schijfje zetten als je tevre den bent, en de midi kan aan het werk. Telkens goed voor drie kwartier mu ziek, van Arabian Nights tot de Lamba da. Het volgende project staat alweer op stapel. Spiessens wil een midi-aange- stuurde draailier maken: „De Middel eeuwen een beetje moderniseren." zaterdag 25 en zondag 26 september 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te. Wielingenlaan 2, Terneuzen in zie kenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (al tijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West-Zeeuws-Vlaanderen: Tandartsenpraktijk Sluis, Lange Wol straat 9, tel. (0117)420828 Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: D. T. Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, tel. (0115) 630666. Spreekuren zat. 10.30-11 en 18-18.30 uur, zon. 12-12.30 uur. Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel, 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117) 452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuur zat. 13 en zon, 12 uur in de dierenkli niek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. ZUIDDORPE - Bij een frontale botsing op de Provinciale- weg in Zuiddorpe zijn gistermiddag een 43-jarige vrouw uit de gemeente Terneuzen en haar 20-jarige dochter, ook uit de gemeente Terneuzen, gewond geraakt. De 43-jarige vrouw, die de auto bestuurde, is met onder meer een zwa re hersenschudding en een gebroken rib in het ziekenhuis opgenomen. De dochter liep diverse kneuzingen op, maar kon na onderzoek in het ziekenhuis weer naar huis. Het ongeluk gebeurde rond half vijf. De auto waarin de twee vrouwen zaten, werd frontaal geraakt door een Bel gische bestelauto die tijdens het inhalen op de linkerweg- helft terecht was gekomen. De bestuurder van de bestelau to, een 42-jarige Belg, en twee inzittenden, kwamen met de schrik vrij De 42-jarige bestuurder werd aangehouden omdat hij met zijn inhaalmanoeuvre het verkeer ernstig in gevaar had gebracht. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en de be stelauto werd in beslaggenomen voor nader onderzoek. De politie wil in contact komen met de bestuurder van een witte bestelauto die ook door de Belgische bestelauto werd ingehaald. LAMSWAARDE - De dorpsraad van Lamswaarde heeft gisteravond in café de Lamsoren het project 'Lamswaar de in 2015' in gang gezet. De opzet van dit droomtraject sloeg bij de ruim vijftig aanwezigen goed aan, Vier droomteams buigen zich de komende maanden over de onderwerpen: voorzieningen en wonen, toerisme gekop peld aan economie, natuur en omgeving en ontspanning gerelateerd aan het verenigingsleven. Een selectie van de ideeën wordt in december op een 'droommarkt' aan de inwoners gepresenteerd. De bevol king kiest dan de speerpunten waai'op de dorpsraad gaat inzetten om Lamswaarde ook in de toekomst leefbaar te houden. Om zich bijvoorbeeld elders te oriënteren of des kundigheid in te schakelen krijgt elk team 250 euro aange reikt. Uit het enthousiasme van de aanwezigen rolde giste ren al direct een kleurrijk idee op tafel „Als we net als in het Noorse Bergen onze huizen een kleurtje geven komen we misschien wel op de landelijke VW-kalender te staan. Als toeristische trekpleister pikt de horeca dan ook een graantje mee", stelde een inwoner. TERNEUZEN - Van een personenauto die geparkeerd stond aan de Evertsenlaan in Terneuzen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag alle vier de banden lekgesto ken. Het was al de derde keer dit jaar dat de banden van de auto zijn lekgestoken. De politie zoekt mensen die iets hebben gezien. BIERVLIET - Bij een bedrijfsongeval in Biervliet is een 37-jarige Belg gistermiddag zwaargewond geraakt. De man was samen met collega's bezig grote wandplaten te plaatsen bij de bouw van een nieuwe loods. Tijdens het ta kelen van de platen raakte er een los. Die plaat kwam bo ven op de man terecht. De Belg werd met diverse kneuzin gen over zijn hele lichaam, per traumahelikopter naar het ziekenhuis in Brugge gebracht. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, creatief en biljarten; 16.00 uur: Zitgymnastiek; BRESKENS - Raceland, 19.30 uur: mo deshow: CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; 13.30 uur: KBO bingo; 19.00 uur: Jeugdsoos; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: KBO koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; Café du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engels; 9.00 en 10.00 uur: Fysio gym; 9.30 uur: Bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten Ka naalzone; 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur: Algemeen bestuur KBO; KBO internet café; De Halve Maan, 20.30 uur: Benefietfeest projecthulp Kenia; KLOOSTERZANDE - Feestzaal de Lin de, Bamisfeesten met om 10.00 uur kaarten en om 21.30 uur Bamis kwis; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Oude ren koor; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Bijeenkomst Guirlande; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond country dansen; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur, Biljartcompetitie, ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tech niekclub; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Honte, 14.00 -16.00 uur: Lotgenoten contact borstkankerpatiënten. GROEDE - In theater-galerie De Twee Duiven aan de Slijk straat in Groede begint morgen avond, zaterdag, een reeks Vlaamse vertellingen door Ray mond Wauters. Onder het pseudoniem Ramon Raconte verhaalt Wauters over oude Vlaamse zeden en gewoon ten. Hij doet dat via verhalen uit de vorige eeuw. De eerste voorstelling begint morgenavond om 21.00 uur. Het tweede volgt zaterdag 6 novem ber. Raymond Wauters treedt dinsdag 28 december voor de derde keer op. Aanvang van de ze voorstellingen is eveneens 21.00 uur. (Advertentie) Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0117) 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer (0115) 674500. Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. De Volvo S60, XC70 en V70 zijn gefacelift voor modeljaar 2005. Interessanter dan de uiterlijke en inwendige wijzigingen is de invoe ring van BLIS, een optie die de risico's van de dode hoek minimali seert. BLIS houdt via een cameraatje de dode hoek in de gaten en waarschuwt via een lampje op de zijpiegel als zich daar een mede weggebruiker bevindt. BLIS is op alledrie de vernieuwde modellen leverbaar, evenals het nieuwe waterafstotende glas op spiegels en zijruiten, waardoor bij regen beter zicht gegarandeerd zou zijn. De T5-motor is door Volvo opgewaardeerd van 250 naar 260 pk. Het maximum koppel steeg naar 350 Nm en bij 1800 toeren is reeds 305 Nm beschikbaar. Nu in de showroom bij: Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J, Haarmanweg 49 Terneuzen tel.: 0115-697455 www.cappendijk.nl (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43