Ex-leider Hells Angels vast voor moordplan PZC BH had zijn testament al gemaakt Rotterdam wil junks opsluiten Huidtransplantatie premier Balkenende lecherche arresteert drie mannen Grote koetsencollectie gaat verloren Fiets thuis uit angst voor diefstal Aansprakelijkheid EHBO geregeld Veiling Büch levert flink wat op Steeds meer senioren online Arrestaties binnen bouwmaffia Alcohol en drugs leiden tot meer verkeersdoden Man bekent 28 keer ontucht met kinderen Eis achttien jaar voor moorden Actie bij Corus veroorzaken Van terrorisme verdachte man stroomuitval Lm onze redactie binnenland AMSTERDAM - De nationale 'recherche heeft woensdagavond en gisterochtend vroeg drie man nen, onder wie twee oud-leden ian de Hells Angels, aangehou den, Justitie verdenkt hen van betrokkenheid bij het beramen ran een moordaanslag op Hein- ienontvoerder Willem Holle- pr. t een woordvoerder van let landelijk parket, dat het on- derzoek leidt, gisteren bekendge maakt, Onder de arrestanten bevindt ach de 50-jarige Willem van Boxtel, die eerder deze week iverd afgezet als 'president' van ie Amsterdamse afdeling van deAngels. De andere aangehou den verdachten zijn respectieve- 1 en 47 jaar oud. De arres taties vonden plaats in Amster dam, Almere en Uithoorn. De politie doorzocht voorts essen in Amsterdam, Die- i en Watergang. Op de Am sterdamse Wallen doorzocht de recherche.twee cafés annex kof van de Hells Angels. De recherche werkte bij de actie amen met de politie in Amster- m, Deze had de ME op de fceen gebracht, voor het geval de zaak uit de hand zou lopen. het Amsterdamse clubhuis van de Angels. „Daarbij werd niet geschroomd medeclubgenoten slachtoffer te laten worden", al dus Kraal. Holleeder was een ge regeld bezoeker van het clubge bouw van de Angels, die kenne lijk goede banden onderhielden met kopstukken uit de onderwe reld. De in 2000 geliquideerde crimineel Sam Klepper was be zig volwaardig lid te worden. Bij het complot Holleeder te ver- vrijdag 24 september 2004 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Bal kenende moet binnenkort een hersteloperatie ondergaan, waarbij nieuwe huid wordt aangebracht. Maandag beslist het medisch team in het IJsselland Zieken huis in Capelle aan den IJs- sel, dat hem behandelt, of het verantwoord is die ingreep volgende week uit te voeren. De geneesheren zijn tevreden over het verloop van het her stel, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. De wond die is ontstaan bij de operaties waarmee de ont steking in de voet van de pre mier werd bestreden, geneest goed. Hierdoor ontstaan om standigheden die het moge lijk maken een herstelopera tie uit te voeren waarbij nieu we huid wordt aangebracht. Na de operatie duurt het een aantal dagen voor duidelijk is of de plaatsing van de huid succesvol is geweest. Op dit moment is niet aan te geven hoe lang de ziekenhuisopna me nog duurt en hoe veel tijd revalidatie en een volledig herstel vergt. ANP DEN HAAG - Een kwart van de mensen die een fiets heb ben, laat de tweewieler wel eens thuis uit angst dat die wordt gestolen. Ongeveer 9 procent is zo bang voor dief stal dat deze groep helemaal niet op de fiets stapt. Dat blijkt uit een onderzoek dat de ANWB heeft gehou den onder driehonderd fietsenbezitters van wie de fiets in de afgelopen drie jaar is gestolen. De bond presenteert de resultaten van het onderzoek vandaag op een symposium over fietsendiefstal. ANP DEN HAAG - EHBO'ers zijn vanaf 1 oktober verzekerd tegen schade die ze aanrichten als ze eerste hulp verle nen. Het Oranje Kruis, de organisatie die de diplomering voor de eerste hulp regelt, heeft deze aansprakelijkheids verzekering afgesloten omdat veel EHBO'ers bang zijn voor schadeclaims. Een hulpverlener kan aansprakelijk worden gesteld voor lichamelijke schade die hij aanricht bij het verlenen van hulp, maar ook voor schade aan bezittingen van de pa tiënt. Tot nu toe waren alleen leden van EHBO-verenigin- gen en bedrijfshulpverleners verzekerd. Er zijn ruim 300.000 EHBO'ers. ANP AMSTERDAM - De veiling van de collectie van Boude- wijn Büch bij Sotheby's Amsterdam heeft woensdaga vond vier ton opgebracht. De opbrengst was vooraf ge schat op tussen de 200.000 en 300.000 euro. „In veel geval len werd de richtprijs ver overschreden. Zijn collectie bleek echt een collector's item", reageert Sotheby's woordvoerder Diana Ridderikhoff. In de bomvolle veilingzaal kwamen honderden objecten onder de hamer waarmee de op 23 november 2002 overle den schrijver, verzamelaar, wereldreiziger en tv-presenta- tor zijn huis aan de Keizersgracht had volgestouwd. GPD DEN HAAG - Steeds meer mensen van 55 tot 64 jaar heb ben een internettoegang. Was in 1998 nog maar 9 procent van deze jongere ouderen online, vorig jaar was dat percentage gestegen naar 54. Het aantal aangesloten ouderen van 65 tot 74 nam in die zelfde periode toe van 3 tot 31 procent. Het aantal inter nettende 75-plussers steeg van 1 tot 14 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van Seniorweb, het Sociaal en Cultureel Planbureau en Fontys Hogescholen. ANP HEERLEN - De politie heeft in Heerlen bij vier huiszoe kingen drie verdachten opgepakt die betrokken zouden zijn bij een Duitse bouwmaffia. Dat meldde het Duitse Openbaar Ministerie in Berlijn gisteren. Ook in Berlijn, Hamburg, Brandenburg en Noordrijn- land-Westf alen deed de politie invallen in 49 panden. In totaal verdenkt justitie 24 mensen van deelname aan een bende die in heel Duitsland zwartwerk in de bouw zou hebben georganiseerd. De bende stond onder leiding van enkele Italianen. Er zou een verband bestaan met de Itali aanse maffia. ANP/DPA Endstra Eerder deze week werd bekend Bat Van Boxtel, alias Big Wil lem, is afgezet door de leden van de club, omdat hij plannen zou hebben gemaakt om Holle eder uit de weg te ruimen. Vol gens advocaat V. Kraal zou de in mei geliquideerde vastgoed magnaat Willem Endstra de op dracht tot de liquidatie hebben :gegeven. Hij zou daar 1 miljoen euro voor hebben willen beta len. Het plan zou zijn geweest om Holleeder met een bom te do den, als hij op bezoek zou zijn in EDE - Een 47-jarige inwoner van Ede heeft bekend dit jaar 28 keer schennis en ontucht te heb ben gepleegd met vooral jonge kinderen in Ede, Renkum, Lun- teren, Wageningen en Veenen- daal. De verdachte werd begin deze maand aangehouden in Veenen- daal na een serie aangiften en geldingen van ontucht met jon- ;ge kinderen en schennispleging in nieuwbouwwijken in Ede en inLunteren. De man zou donderdag 2 sep tember zijn geslachtsdeel aan een vijfjarig meisje hebben la den zien. Aan de hand van een helder signalement en de nauw keurige beschrijving van zijn fiets met opvallend groot sport stuur, kon de politie hem ruim een week later aanhouden. De recherche heeft veel on tucht- en schenniszaken uit het politiedistrict West-Veluwe Val lei met de man in verband ge bracht. GPD j vj HERBAIJUM - Een vleermuis heeft gisterochtend hoogstwaar schijnlijk een grote stroomsto ring in het noordwesten van Friesland veroorzaakt. Het beestje zat in een verdeelsta tion. Zeventigduizend mensen zaten meer dan een uur zonder elektriciteit, meldde een woord voerder van energiebedrijf Nuon gisterochtend. Het getroffen verdeelstation in Herbaijum was afgelopen zon dag ook korte tijd buiten wer king door toedoen van een vleer muis. ANP moorden was ook een Angel van de zusterclub uit IJmuiden be trokken. Ook hij is inmiddels uit de club gezet. De man be hoort tot de arrestanten, beves tigt zijn advocaat N. Meijering. De raadsman meent dat politie en justitie het verhaal over het moordplan opzettelijk naar de media hebben gelekt, om onrust te zaaien in onderwereldkrin gen. „Het is de tactiek van ver deel en heers", zegt Meijering. ROTTERDAM - De 18-jarige van terrorisme verdachte jonge man komt de rechtszaal binnen in exotisch gekleurd vest, witte blouse, broek en bruine leren sloffen. Zijn vest hangt hij over de leuning van de stoel en gaat zitten, zijn armen over elkaar. De vraag van de rechter of hij het erg vindt met 'je' of 'jij' aan gesproken te worden, beant woordt hij bevestigend. De 18-jarige wordt liever met 'u' aangesproken. Hij draait zich om naar de publieke tribune en glimlacht als hij zijn in burka ge klede echtgenote en schoonmoe der ziet zitten. De belangstel ling voor de van terrorisme ver dachte jongeman is groot. Fami lie, vrienden en belangstellen den zitten op de tribune. Zijn echtgenote had ook hun pasge boren zoontje meegenomen, maar het kind werd de toegang tot de rechtbank geweigerd. Wanneer in de rechtszaal, naar vast gebruik, alle aanwezigen (Advertentie) r A Bezoek samen de Love Marriage Beurs 25 26 september 2004 Zaterdag en zondag van 10.00 - 17.30 uur Breda, Racketcentrum (Terheijdenseweg 500) Info: www.trouwplannen.nl Sinds februari is het zeer onrus tig binnen de gelederen van de Nederlandse Hells Angels. Op 13 februari werden de lijken gevonden van drie Limburgse Angels, de Nomads, onder wie de 'president' van die afdeling. De nationale recherche arres teerde in de maanden daarna elf Nomads op verdenking van het plegen van de moorden. Zij zul len waarschijnlijk in januari te rechtstaan. ANP opstaan als de rechters binnen komen, blijft de aangetrouwde familie van de verdachte demon stratief zitten. Tijdens de opsom ming van de officier van justitie van wat er aan spullen in het huis van de verdachte is aange troffen, observeert hij de man onbewogen. De jongeman wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij een roofoverval op een Rot terdamse supermarkt dit voor jaar, waar hij op dat moment een bijbaantje had. Tijdens huis zoeking eind juni werden platte gronden en kaarten gevonden DEN BOSCH - Voor de recht bank in Den Bosch is gisteren achttien jaar cel geëist tegen een 33-jarige Duitser die wordt verdacht van medeplegen van een drievoudige moord in Hel mond. Op 26 februari vorig jaar wer den in een woning in de wijk Brandevoort drie mensen geli quideerd na een mislukte drugs deal. De vriendin van een van de slachtoffers vond de licha men enkele uren na de schietpar tij. De schutter, een 41-jarige Tsjetsjeen, werd in maart veroor deeld tot levenslang. Officier van justitie G. Robben achtte de Duitser schuldig aan het medeplegen van moord ge zien de nauwe samenwerking tussen hem en de schutter in de dagen voorafgaand aan de afre kening. Enkele dagen voor de schietpar tij waren ze vanuit Berlijn naar Nederland gekomen om twee honderdduizend xtc-pillen te ko pen. Een derde verdachte zou de pillen vervoeren. De rechtbank doet 6 oktober uit spraak. ANP van onder meer de Tweede Ka mer, de kerncentrale Borssele en de inlichtingendienst AIVD alsmede materialen om explosie ven mee te maken. Verder wer den patroonhouders voor vuur wapens aangetroffen en een tes tament, waarin staat dat de zoon van de verdachte in de geest van de jihad moet worden opgevoed. Bij de plattegronden en kaarten heeft hij volgens de officier van justitie allerlei aan tekeningen gekrabbeld. Bij de Tweede Kamer stond bijvoor beeld 'auto nodig' en 'Binnenhof onbereikbaar'. Bij de kerncen trale Borssele: 'ladder, auto en tas nodig'. De vondst leidde in de zomer mede tot het afkondi gen van een terreuralarm, dat nog steeds van kracht is. Volgens zijn advocaten, J. Pauw en V. Koppe, zeggen de vond sten niets. De raadslieden be schuldigden het OM van voorin genomenheid en speculaties. Koppe pleitte voor een loskoppe ling van aangetroffen spullen en het feit dat de verdachte er be paalde ideeën over de islam op na houdt. Ook de aangetroffen materialen zijn volgens de advo caten niet geschikt om explosie ven mee te maken. Stilzwijgen Het Openbaar Ministerie beoor deelde de verdachte als een 'on verschrokken fatalist'. Volgens het OM heeft hij geen psychi sche stoornis, maar omdat hij door zijn stilzwijgen iedere me dewerking tot nu toe aan het on derzoek heeft geweigerd, vroeg het OM om een observatie in het Pieter Baan Centrum. Een eis die de rechter inwilligde. GPD van onze redactie binnenland LEIDSCHENDAM - Alcohol en drugs veroorzaken meer ver keersslachtoffers dan gedacht. Bij minstens één op de drie ge wonden die door een ongeluk in het ziekenhuis belanden, is alco hol, drugs of een combinatie daarvan in het spel. Dat blijkt uit onderzoek van R. Mathijssen van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Het is het grootste onderzoek dat ooit in Nederland is gedaan naar de gevaren van alcohol en drugs in het verkeer. Op grond van zijn bevindingen concludeert Mat hijssen dat alcohol en drugs jaar lijks circa 350 verkeersdoden vergen. Schattingen tot dusver door Jan Booister ROTTERDAM - Wethouder Van den Anker (veiligheid) van Rot terdam wil onbehandelbare junks langdurig opsluiten 'zoals in de tbs-regeling'. Het betreft enkele tienlallen verslaafden in de stad, van wie psychiaters vin den dat het geen zin heeft aan hen nog energie te besteden. Ze zijn psychotisch en vormen een gevaar voor zichzelf en hun om geving. Van den Anker denkt aan een 'long-stayafdeling' in een geslo ten psychiatrische instelling waar alleen zorg wordt gegeven 'op een respectvolle manier', en patiënten niet meer worden be handeld. „Behandeling kost han denvol geld en het effect is nul", zegt de wethouder. „Aan deze mensen is al zo veel energie be steed, soms wel twintig jaar lang. Het zijn bekenden van de psychiatrie, de sociale dienst, de politie, de hulpverlening, noem maar op. Het idee is wel heftig, maar we moeten daar langzaam misschien toch naar toe." Van den Anker bekijkt of de WOBZ (Wet Onvrijwillige Opne mingen in Psychiatrische Zie kenhuizen) gebruikt kan wor den. Voor de financiering zou de AWBZ (Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten) een oplossing kwamen uit op ongeveer drie honderd doden. Van de gewonde bestuurders in het ziekenhuis bleek 13 procent te hebben gedronken. Nog eens 11 procent had meerdere drugs gebruikt. Bij nog eens 11 pro cent van de bestuurders werd een cocktail van alcohol en drugs aangetroffen. Daarnaast belanden er door on gelukken andere verkeersdeelne mers in het ziekenhuis, die door bestuurders onder invloed zijn aangereden. Het daadwerkelijke aantal slachtoffers als gevolg van ge notmiddelen ligt dan ook hoger, hoewel exacte gegevens daar over ontbreken. Het onderzoek is tussen mei 2000 en april 2004 uitgevoerd in de politieregio Tilburg. GPD moeten bieden. Zij is al op zoek naar een plek om de verslaafde probleemgevallen onder te bren gen. De wethouder vindt het hoog tijd dat de discussie over opslui ting van de probleemgevallen wordt, gevoerd. „Iedereen zegt het, maar in de politiek hoor je het niet. Wat mij betreft is deze aanpak zo logisch als wat. We vinden het eng, maar we moeten het er maar eens over hebben." Van den Anker gaat er wel van uit dat experts bepalen of ie mand onbehandelbaar is gewor den, 'niet de politiek of justitie'. Van den Anker: „Het is ook een ethische discussie. Er zijn er die op mensenrechten wijzen, waar keihard voor is geknokt. Dat is zo. En zeker, het gaat om indivi duen. Maar ook die relatieve zelfstandigheid staat steeds meer ter discussie." De komende tijd laat Van den Anker nagaan wat betrokken partijen, zoals rechters, officie ren van justitie, psychiaters en ambtenaren van het idee vin den. Maar ook de politiek moet van haar bekijken of het haal baar is. Zelf wil zij het liefst zo snel mo gelijk een dergelijke voorzie ning. Zij denkt dan aan opslui ting waarbij om de zoveel tijd bekeken wordt of die moet wor den verlengd. GPD DAAR Beü' IK EMOTIOWEL hJOG M Ie-r AAN TOE- VELSEN - Werknemers van onder meer Corus demonstreren in Vel- sen tegen de kabinetsplannen, waarbij gisteren een estafettestokje 'de balk van ellende' werd doorgegeven. De actie is onderdeel van een reeks estafettebijeenkomsten van de vakcentrales FNV en CNV waar mensen worden opgeroepen om werkonderbrekingen dan wel stakingen te organiseren om de manifestaties te kunnen bezoeken. foto Robin Utrecht/ANP HEERLEN - Een particuliere collectie van meer dan veild. De koetsen zijn sinds 1973 verzameld door C. van driehonderd vaak eeuwenoude koetsen gaat verloren. De koetsen van het Rijtuigen- en Rariteitenmuseum La Diligence in Heerlen worden op 19 en 20 november ge- Tilburg, eigenaar van een discotheek. In 1993 bouwde het overlijden van Van Tilburg in mei ging dat niet door. De weduwe liet gisteren weten geen andere moge hij naast zijn discotheek een groot museum, dat moest lijkheid te zien dan de collectie te laten veilen. uitgroeien tot het Koetsenmuseum van Europa. Door foto Marcel van Hoorn/ANP door Mayke Calis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3