Verplaatsing van ijsbaan bepleit PZC PZC Nieuw leven Smit Bolnes dieselmotor Diefstal van videocamera was ook diefstal van uniek geschenk Tieners moeten aan de identiteitskaart 1 1 gemeentelijk actieprogramma toerisme oogst bijval lejaardendag in CJ V-kamp üankconcert in Zierikzee Wielen auto gestolen Politie zoekt betrokkene ongeval Graafmachine gestolen Ruit vernield in Vlissingen Radarcontrole levert 113 boetes op Verfbeurt molen Cadzand agenda weekenddiensten 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 24 september 2004 |nrPietKleemans pOOSKERKE - Binnen de ge- )jedseommissie Schou t-West wordt gepleit voor ferplaatsing van de Renesser ijs- jaan van de huidige locatie aan jeLaone naar de omgeving van iet transferium. laarmee zijn volgens gebieds- ommissielid recreatieonderne- ®H. van Oost meerdere vlie gt in één klap te slaan. Het vrij- eniende terrein aan de Laone bij de natuur rond het aan razende landgoed Moermond lorden getrokken en bij het ansferium kunnen mogelijkhe- en worden gecreëerd voor een |k-weervoorziening. Dat be- Ie Van Oost gisteren tijdens |e vergadering van de gebieds- jmmissie Schouwen-West. oe een dergelijke slecht weer- oorziening er precies uit zou hoeten zien moet nog nader rolden uitgewerkt. Van Oost, raagd: „Je zou kunnen ünken aan een baan die in de jjmer als skeelerbaan en in de sinter als ijsbaan kan dienen." fan Oost kwam met zijn sugges- REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting ^Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur tie tijdens een korte discussie over het actieprogramma 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme' van de gemeente Schouwen-Duiveland, wat hem meteen de opdracht opleverde het idee verder uit te werken. Over het gemeentelijk actiepro gramma, dat Schouwen-Duive land op termijn tien procent meer overnachtingen van toeris ten op moet gaan leveren, oor deelde de gebiedscommissie po sitief. In dat actieprogramma wordt onder meer gepleit voor het verbeteren en uitbreiden van het netwerk van routes voor wandelaars, fietsers, skeeler aars en ruiters. Daar kwam van uit de gebiedscommissie geen kritiek op, maar wel pleitte com missielid G. Zonneveld (natuur) voor het nog eens duidelijk op een rijtje zetten wat de uitgangs punten in Schouwen-West die nen te zijn voor wat betreft on der meer het recreatief medege bruik van natuur. Met het inrichtingsplan voor het 91 hectare grote natuurgebied De Maire in de Kop van Schou wen had de gebiedscommissie, zo bleek tijdens de vergadering geen moeite. Het op maat voor het gebied gesneden inrichtings plan voorziet in het vergroten van de waterbergingscapaciteit door het creëren van 'waterbuf fers'. Voor verbreden van de be staande watergangen in het ge bied is onvoldoende ruimte. Uit voering van het plan moet in de toekomst wateroverlast bij wo ningen en op campings Duinhoe ve en Ginsterveld voorkomen. In het verleden is op het vlak van ontwatering nogal wat mis gegaan. Met alle gevolgen van ÏIERIKZEE - De Christelijke longeren Vereniging (CJV) 'Sa- nen Verder' houdt zaterdag 2 iktober de traditionele be- [aardendag in het kamp in Re- tpdeze dag worden belangstel- ende 55-plussers uit Zierikzee mthaald in het feestelijk versier- kampgebouw aan de Ramp- rcginRenesse. Het programma biedt als van- puds onder meer liedjes, ier-Hollandse spelletjes en een Maaltijd met de welbekende zu- emosselen. (^vrijwilligers van de CJV zor gen voor vervoer naar Renesse enterug. Debus vertrekt om 9.30 uur en tiengt de bezoekers om 17.00 aurweer terug. ZIERIKZEE - Lidia Koper geeft woensdag 6 oktober een klank- concert in het MFC in Zierikzee Koper bespeelt onder meer klankschalen, gongs, mo- nochord, koto, tampura, balaf- oon, tube chime en oceaandrum. Het optreden is bedoeld voor mensen die openstaan voor be wustwording en groei, maar ook foor mensen die last hebben van stress, gespannen en ver moeid zijn en zich willen opla- den met nieuwe energie. Belang stellenden wordt geadviseerd ren slaapzak of deken met kus- sntje mee te brengen, zodat zij ontspannen kunnen liggen. Men kan zich vooraf aanmelden bij Susanne van Langevelde, tele foon: 0111-644928. Het concert begint om 20.00 uur. Johan Bolkenbaas en Teun Tanis bezig met het prototype van de tweetakt- kruishoofdmotor van Smit Bolnes. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het is alweer 27 jaar gele den dat de deuren van Smit Bolnes scheepsmotorenfabriek in Zierikzee de finitief werden gesloten. Veel medewer kers van toen koesteren nog hun ar beidsverleden daar. Hun gezamenlijke herinnering is de basis voor hernieuwde samenwerking: de Werkgroep Smit Bol nes. Elf voormalige personeelsleden van dit bedrijf werken als vrijwilligers mee aan de renovatie van het oude prototy pe van de ééncilinder Smit Bolnes die selmotor. Dat gebeurt in een gedeelte van de Stads- Commerciewerf in Zierikzee. De werkgroep geniet daar gastvrijheid van de Stichting Museumhaven Zee land. Het plan de oude scheepsmotor nieuw leven in te blazen komt van Leen Legemaate. Hi j is een van de mannen die aan het begin van de jaren zestig nauw betrokken was bij de productie van dieselmotoren voor de scheepvaart. Hij werkte daar eerst als monteur, later als chef buitendienst en na de sluiting van de Zierikzeese afdeling van het IHC-concern ging hij naar de vestiging in Kinderdijk. Legemaate ontdekte de scheepsmotor enkele jaren geleden in museum Indus- trion in Kerkrade. „Dat is een prototype van Smit Bol nes", wist hij meteen. Het was nostalgie op het eerste gezicht. Wetende dat enke le vroegere personeelsleden graag zou den meewerken aan het eerherstel van dit stukje industrieel erfgoed, zette hij het traject daartoe in gang. De scheeps motor werd vanuit het Limburgse over gebracht naar Zierikzee en tijdelijk ge parkeerd op het terrein van Noordhoek Diving in de Zuidhoek. Daarna werd het gevaarte nog een wintertje onderge bracht in een loods bij het bedrijf van Verhulst in Zonnemaire, om uiteinde lijk in de inmiddels gerestaureerde Stads Commerciewerf te worden ge plaatst. Het ontwerp van de dieselmotor dateert van de jaren 1952,1953. Hij werd in Kinderdijk gebouwd, maar naar het voorbeeld ervan kwamen er vele scheepsmotoren in Zierikzee tot stand. „Deze is ook niet meer authentiek hoor. Er is in de loop der jaren nogal wat aan gewijzigd en het pk-vermogen is later nog verhoogd", weet de 62-jarige Teun Tanis uit Burgh-Haamstede. Hij is woensdagochtend samen met Jo han Bolkenbaas (69) uit Dreischor druk in de weer in de Stads- en Commercie werf. Er wordt een dag en een avond per week in wisselende ploegjes vrijwil ligers gewerkt. Onderling worden er veel herinnerin gen opgehaald aan de tijd van Smit Bol nes. Volgens Tanis en Bolkenbaas was dat een prima periode. Bolkenbaas begon er in 1965 aan de zo geheten kotterbank. Later was hij, even als Tanis werkzaam bij de eindmonta ge. Schiphol Beiden maakten als monteur ook nogal wat tripjes naar schepen ergens op de wereld voor herstel of onderhoud aan de motoren. „Dat was in de goede tijd. Toen werd je nog netjes per taxi naar Schiphol gebracht en weer opgehaald", memoreert Bolkenbaas. Tanis koestert zijn herinneringen aan de winters waarin hij onderhoudswerk foto Marijke Folkertsma aan de motoren bij Shell in Oman ver richtte. „Dat heb ik acht keer gedaan. Mijn vrouw mocht zelfs een keertje mee op zo'n reisje." Beide mannen betreurden destijds het einde van Smit Bolnes Zierikzee, maar uitten nooit verbittering ten aanzien van de leiding. „Er kwam gewoon te veel concurrentie in scheepsmotoren. Die sluiting was niet te voorkomen ge weest", meent Bolkenbaas. Beide man nen vonden werk elders. Tanis bleef nog acht jaar bij de vestiging in Kinder dijk, maar stapte daarna over naar een olieplatform in de Noordzee. Bolken baas ging naar Peek Yachting in Brui- nisse en vervolgens naar Linden Machi nes in Goes. Van de tweehonderd collega's destijds bij Smit Bolnes zijn hen al circa veertig mensen ontvallen. De tijd schrijdt voort. Maar de vroegere medewerkers die nog herinneringen aan die Smit Bol- nestijd kunnen ophalen, doen dat graag. Doordat er in afzonderlijke ploegjes aan de scheepsmotor wordt ge werkt, komen ze elkaar maar mondjes maat tegen. Dat is reden woensdaga vond 29 september een gezamenlijke mosselmaaltijd te gebruiken in de Stads Commerciewerf met ruim baan voor de nostalgie. door Ali Pankow ZIERIKZEE - John Elenbaas uit Ellemeet is diep in mineur met hetgeen hem deze week ge deeltelijk door eigen toedoen is overkomen. Zijn gloednieuwe di gitale videocamera - een JVC type GRDV700 E - is woensdag middag gestolen vanaf het ter ras bij restaurant Concordia in Zierikzee. Dat betreurt hij, maar wat hij veel erger vindt, is daarmee ook het verlies van unieke tapes met opnamen van de huwelijksvoltrekking van zijn broer en schoonzus. „Hoe vertel ik hem dat straks?", vraagt John zich af. Zijn broer Jacco en diens echtgenote Daniëlle zijn nu nog op huwe lijksreis. Ze komen over twee weken terug en verwachten dan een mooie beeldregistratie van hun trouwdag op donderdag 16 september. Het was Johns bedoe ling zijn broer en schoonzus daar een uniek geschenk mee te kunnnen aanbieden. Jacco is sinds zijn zesde jaar tengevolg- de van een verkeersongeluk aan een rolstoel gekluisterd. John wil daar niet dramatisch over doen, maar wellicht verklaart het de extra betrokkenheid met zijn broer. Natuurlijk betreurt John ook de diefstal van zijn camera. „Die heb ik een half jaar geleden aan- John Elenbaas hangt aanplakbiljetten op in de hoop zijn gestolen camera terug te vinden. foto Marijke Folkertsma geschaft. Dat heeft me 1500 eu ro gekost. Maar het gemis van die tapes is natuurlijk veel er ger. Die zijn onvervangbaar." Hij neemt zichzelf het gebeuren zeer kwalijk. „Ik had net een ka beltje voor die camera gekocht. Mijn vrouw en zoontje waren naar de speelgoedwinkel en zou den me via mijn mobieltje laten weten wanneer ze klaar waren en we elkaar weer bij de auto op het parkeerterrein bij Albert Heijn zouden treffen. Terwijl ik op hen wachtte, ben ik op het terras bij Concordia onder de pa rasol even een kop koffie gaan drinken en heb ik een poosje in dien voor bebouwing, landbouw- percelen en recreatievoorzienin gen. De plannenmakers verwachten dat vergroten van de waterber ging in het gebied een positief ef fect heeft op de vegetatie in duinvalleien. Voorspeld wordt verstuiving en het ontstaan van kale zandige plekken, een ge schikte vestigingsplaats voor in secten. een boek zitten lezen. Toen m'n vrouw belde, heb ik het boek in een tasje gedaan en ben naar de auto gegaan. Dat ik mijn came ra op het terras had achtergela ten, ontdekten we pas bij thuis komst in Ellemeet. Ik heb toen meteen naar Concordia gebeld, maar de camera was weg. Ie mand moet hem tussen half drie en kwart over drie hebben mee genomen", verzucht John. Hij is nu intens op zoek naar mo gelijke getuigen. Verder roept hij via her en der verspreide aan- plakbiljetjes in de stad mensen op de eventuele vondst van de tapes of informatie die daartoe kan leiden, aan de politie door te geven. Verder koestert hij nog hoop dat de dader een beetje be rouw krijgt en in elk geval de tapes op enigerlei wijze zal te ruggeven. „Afgeven bij Concor dia bijvoorbeeld", suggereert John. Hij vraagt zichzelf steeds maar af hoe hij zo stom heeft kunnen zijn die camera zomaar op het terras te laten liggen. Wellicht was hij zeer verdiept geweest in het boek dat hij aan het lezen was? John lacht wat schamper, beseffend dat de titel van dat boek nogal navrant is ten op zichte van het hele gebeuren: 'Krakend recht en verharde mo raal' met als subtitel: 'Maat schappelijke ontwikkelingen en hun invloed op recht en moraal'. ZIERIKZEE - Aan de Boeren weg in Zierikzee is een auto ontdaan van alle vier de wielen. De diefstal moet volgens de eigenaar zijn gepleegd tussen woensdagavond zeven en gisterochtend acht uur. De siervelgen en banden verte genwoordigen een gezamenlijke waarde van enkele hon derden euro's. DIRKSLAND - De politie is op zoek naar een automobi liste die maandagavond betrokken was bij een aanrijding in Dirksland. De vrouw heeft een achtjarig jongetje aange reden op de Molenzicht. Het jongetje raakte daarbij licht gewond. De vrouw is wel gestopt en heeft de gegevens van het kind genoteerd, maar is daarna weggereden. De vrouw is tussen de 40 en 50 jaar, heeft grijs haar en rijdt in een zilvergrijze opel Astra. De politie vraagt de vrouw en eventuele getuigen zich te melden bij het wijkteam Goeree-Overflakkee of via nummer 0900-8844. OUDE-TONGE - Een 29-jarige eigenaar van een bedrijf aan de Oostendesedijk in Oude tonge deed bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een graafmachine. De machine werd in de nacht van woensdag op donderdag ontvreemd vanaf een terrein aan de Oostendesedijk. VLISSINGEN - Een onbekende vrouw heeft in de nacht van woensdag op donderdag de ruit van een deur vernield van een horecazaak aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De schade is onbekend. De vrouw wilde rond twee uur naar binnen bij de zaak, maar die was al gesloten.!Toen ze dat merkte, schopte ze tegen de deur waardoor ae ruit sneu velde. MIDDELBURG - Bij een snelheidscontrole op verschillen de plaatsen in Middelburg zijn woensdag 113 automobilis ten bekeurd. Er werd van 13.30 tot 23.0.0 uur gecontro leerd op de Walcherseweg. Van de 1494 passanten reden er 58 te hard. Op de Nieuwe Vlissingseweg werd gecontro leerd tussen 19.00 en 22.15 uur. Daar overschreden 55 van de 1280 automobilisten de maximum snelheid. CADZAND - De bergkorenmolen Nooitgedacht aan de Zuidzandseweg in Cadzand krijgt een grondige schilder beurt. Het onderhoud aan het monument uit 1898 gebeurt iedere vijf jaar. Behalve de wieken inclusief borden, de staart en een deel van de kap worden ook de deuren van een nieuwe laag verf voorzien. De Nooitgedacht is de op volger van de staakmolen De Kat die in 1897 volledig af brandde. Ook de huidige molen bleef dergelijk onheil niet bespaard. Bij een felle brand liep de Nooitgedacht op 12 februari 1974 aanzienlijke schade op. Om de molen te her stellen, werd hij in 1977 aangekocht door de speciaal hier voor opgerichte Stichting Molenbehoud West-Zeeuws- Vlaanderen. door Harmen van der Werf GOES - Gemeenten gaan jonge ren van dertien tot en met zeven tien jaar aanschrijven die nog geen identiteitskaart hebben. Ook die groep tieners moet zich vanaf 1 januari overal kunnen legitimeren. Goes, Borsele, Reimerswaal, Ka- pelle en Tholen doen in elk ge val aan de actie mee. Noord-Be veland moet er nog over beslis sen. De invoering van de identi ficatieplicht voor alle jongeren in de middelbare schoolleeftijd maakt onderdeel uit van het ver scherpte veiligheidsbeleid van het kabinet. Veel dertien- tot en met zeven tienjarigen hebben overigens al een id-kaart of een paspoort. De totale groep bestaat in Goes uit bijna achttienhonderd jongeren. Van hen hebben er een kleine zestienhonderd al een geldig le gitimatiebewijs. Alleen de groep die er nog geen heeft, wordt bin nenkort door de gemeente aange schreven. Door tijdelijk meer mensen op de afdeling burgerza ken te laten werken, moet de ver wachte extra drukte goed te be happen zijn. „Deden ze dat bij ons ook maar, wat personeel er bij zetten", reageert een ambte naar van dezelfde afdeling in Reimerswaal. Het is in die ge meente nog niet bekend hoe groot de aan te schrijven groep is. Ook in Tholen en Kapelle moet dat nog worden uitge zocht. Borsele is al wel zover. Niet meer dan zeventig tieners moeten daar met een brief op de id-plicht worden gewezen. Bor sele heeft de gewoonte jongeren die bijna twaalf jaar zijn, auto matisch te wijzen op het nut van een eigen id-kaart, voor school reizen naar België bijvoorbeeld. STREEKACTIVITEITEN OUDDORP - Discotheek De Kreek, 22.00 uur: Optreden DJ Rick van Vel- thuysen; RENESSE - Ecoscope, 14.00 - 17.00 uur: Natuurworkshop moskussentje ma ken; zaterdag 25 en zondag 26 september 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35