Personeel waterschap ongerust PZC PZC ■Map PZC Chinese geneeskunde in de polder Groot glastuinbouwbedrijf mag komen Aankondiging onderzoek naar fusie valt slecht Goese jeugd houdt disco [zonder alcohol Adventsproject naar Kapelle Themamiddag oude fruitrassen agenda Thoolse raad voor kerk op bedrij venter rein 0800 - 0231 231 (GRATIS) ,11 Graafmachine gestolen Ruit vernield in Vlissingen Verfbeurt molen Cadzand Bromfietsster breekt been Twee gewonden bij botsing weekenddiensten EarConny van Gremberqhe KNEUZEN - Het aangekon- •(jjgde onderzoek naar een moge lijke fusie van de Zeeuwse wa terschappen in 2008 heeft onder jket personeel van het water schap Zeeuws-Vlaanderen veel ■beroering veroorzaakt. Het dage lijks bestuur van het schap en !het managementteam werden ide voorbije dagen geconfron teerd met tal van vragen. [Dijkgraaf W. de Graaf beaamt •GOES - Een groepje Goese jon keren gaat onder leiding van jon- igerenwerker Peter Remijn alco holvrije disco-avonden organise ren. De 'Frisco-disco's' zijn be- jdoeld voor schooljeugd tussen 1de dertien en zestien jaar. Remijn is al in gesprek met de uitbater van discotheek Opa Kees aan de haven. Het is de be doeling dat de jongeren, Remijn en de exploitant van Opa Kees volgende week definitieve af spraken maken. Remijn was gis termiddag aanwezig op de twee de bijeenkomst van het Goese jongerenplatform. Het Goese ge meentebestuur probeert door middel van de platformbijeen komsten helder te krijgen wat jongeren precies willen. Dat blijkt nog niet zo eenvoudig. -Van de rond de twintig jongeren die voor de zomervakantie de eerste bijeenkomst bijwoonden, waren er gisteren zeven komen opdagen. Zij kregen een stort vloed aan informatie over zich Ineen. Zelf hadden de jongeren nauwelijks inbreng. Half okto- ;beV is er weer een bijeenkomst gepland, ditmaal 's avonds, om dat dat veel scholieren beter uit- ikomt. Eet is de bedoeling om dan een dusdanig grote groep jongeren op de been te brengen, zodat het jongerenplatform echt vorm kan krijgen. KAPELLE - In De Vroone in Ka pelle presenteert NZV-uitgevers dinsdagavond een nieuw ad ventsproject. De bijeenkomst in Kapelle, die 'r, .om kwart voor zeven begint, haakt onderdeel uit van de ad- Éventstournee die NZV-uitgevers IJldoor het hele land zal gaan hou- JiïEVricht zich op geloof sopvoe- jding in het onderwijs en door ikerken, onder meer via het tij d- ischrift Kind op Zondag. jHet adventsproject wordt dit 1 Ijaar geïllustreerd door de Oek- ;rönse kunstenares Larisa Bi- lOUS. 1 ;Zij heeft uit de stamboom van 'ozus vijf vrouwen verbeeld in 1 de vonn van Russische ma- I iroesjka's. dat de aankondiging van het fusie-onderzoek onrust binnen de organisatie veroorzaakt heeft. „Veel mensen hebben net een fu sie met allerhande perikelen ach ter de rug. Ik kan me dan ook goed voorstellen dat zo'n aan kondiging niet lekker valt. Ove rigens was het tot een maand te rug zo, dat we met de Zeeuwse Eilanden spraken over een ver dergaande samenwerking. Of we op een volledige fusie afste- SINT-MAARTENSDIJK - Van een ruime meerderheid in de Thoolse gemeenteraad mag zich in de Breedenvlietsepolder bij Sint-Annaland een grootschalig glastuinbouwbedrijf vestigen. SGP, CDA, VVD en D66 stem den gisteren voor de komst van de onderneming, PvdA, Chris- tenUnie en Algemeen Belang Tholen (ABT) tegen. Spannend was vooral wat de SGP van de vestiging van een veertig hectare groot glastuin bouwbedrijf van de firma Hoo- gerbrugge uit Steenbergen zou vinden. Tijdens een eerdere raadscommissie had de grootste fractie in de Thoolse gemeente raad zich nog niet uitgesproken. SGP-raadslid P. Hoek maakte aan de spanning snel een einde. De komst van een bedrijf dat op den duur werkgelegenheid gaat bieden aan 120 vaste medewer kers en nog eens veertig tot tach tig seizoenarbeiders, is 'nooit vertoond', stelde Hoek. Hij er kende dat kassen het landschap niet verfraaien en dat de ge meente Tholen eerder een rem venen, staat nog niet vast. Dat moet dat onderzoek uitwijzen. In het eerste kwartaal van 2005 weten we meer. Dan kunnen we ook met onze mensen spreken over werkgelegenheidsconse- quenties en dat soort zaken. Nu kunnen we daar niets zinnigs over zeggen", zegt De Graaf. Mocht het tot een fusie komen - en daar vreest het personeel in Terneuzen voor - dan kunnen eventuele personele gevolgen wel eens het hardst aankomen op glastuinbouw heeft gezet. De nieuwe vestiging moet dan ook een 'hoogwaardige landschappe lijke inpassing' krijgen, aldus Hoek, en met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI, het voormalige arbeidsbureau) moe ten afspraken worden gemaakt over de tewerkstelling van Tho- lenaren. Wethouder K. Heijboer (SGP, economische zaken) stemde vol mondig in met die eisen. ,,Met het CWI is ook al gesproken", meldde hij. Rust en ruimte De tegenstand kwam vooral van de ChristenUnie, van raadslid A. Piet. Hij citeerde de onlangs vastgestelde toekomstvisie Be stemming Tholen, waarin rust en ruimte als de belangrijkste kenmerken van Tholen worden omschreven. En die moeten wor den gekoesterd. „Tomatenteler Hoogerbrugge is welkom", gaf hij aan, „maar op niet meer dan tien hectare in het bestaande glastuinbouwgebied bij Sint-An- naland." Als het bedrijf op een groter op pervlak wordt toegelaten, opent dat de deur voor nieuwe aanvra- in Zeeuws-Vlaanderen. Onder de 170 medewerkers zijn er slechts enkelen op een leeftijd die voor vervroegde uittreding in aanmerking komen. Pro bleem is echter dat de oudere waterschapsmedewerkers - 27 in getal - enkele jaren terug reeds zijn uitgetreden. Vergrijzing „De vergrijzing bij de Zeeuwse Eilanden is een stuk groter", weet De Graaf, „en ja, als dan gen, vreest Piet. „We schieten onszelf dan in de voet, want dat zal ten koste van werkgelegen heid in de recreatiesector gaan." KAPELLE - In het fruitteeltmu seum aan de Biezelingseweg in Kapelle wordt zaterdag 2 okto ber een themamiddag gehouden over oude fruitrassen. Een team van deskundigen geeft uitleg over oude fruitrassen. Wie zelf oude fruitbomen heeft en niet weet welke peren of ap pels die opleveren, kan de vruch ten door de experts laten onder zoeken. De themadag die duurt van één tot vijf uur 's middags, is opgezet door stichting Land schapsbeheer Zeeland en het fruitteeltmuseum In het museum is een tentoon stelling ingericht met vruchten van oude en zeer oude fruitras sen, over het verwerken van fruit en er wordt een videofilm vertoond over fruitteeltactivitei ten in 1938. over personele consequenties van een eventuele fusie wordt nagedacht, dan is het logisch dat de ongerustheid bezuiden de Westerschelde wat groter is." Ook bij hoofdingelanden is de berichtgeving over het fusieon- derzoek niet echt in goede aarde gevallen. Verschillende bestuurders vroe gen eerder deze week het dage lijks bestuur van het schap tekst en uitleg te verschaffen over het onderzoek. Niet wethouder Heijboer hoefde op die kritiek te reageren, dat deed D66-raadslid J. van den Donker voor hem. „Hoogerbrug ge is een creatieve ondernemer. Die zal straks wel excursies voor toeristen gaan organise ren." Zo fel tegen als de ChristenUnie waren PvdA en de lokale partij ABT niet. Zij wilden wel dat Hoogerbrugge zich op Tholen vestigt, maar in de directe omge ving van Sint-Annaland. „Straks ligt dat dorp helemaal omringd met glas", merkte J. Boulogne (ABT) op. PvdA-raadslid J. Oudesluijs Dat verzoek werd gisteren be handeld tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur. Dijkgraaf De Graaf liet na afloop van de vergadering weten dat er op woensdag 29 september een gezamenlijke openbare commissievergadering is. Op de agenda van de ver gadering, die om 19 uur in het waterschapshuis in Terneuzen wordt gehouden, prijkt slechts één onderwerp: het fusieonder- zoek. riep wethouder Heijboer op een andere locatie te zoeken. Met een voorstel kwam hij niet. Het zal waarschijnlijk nog jaren duren voordat het glastuinbouw bedrijf zich kan vestigen op Tho len, als het er ooit van komt. Provinciaal bestuurder H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) is fel tegen. Glastuin bouw moet op een locatie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone worden geconcentreerd en niet verspreid over de provincie. Wet houder Heijboer is inmiddels een lobby onder Zeeuwse staten leden begonnen om Tholen toch zijn zin te geven. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk, voormalige Synagoge en de Ge vangenpoort, 13,00-16.30 uur: Openge steld voor bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdaga- vondcafé; ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Elles- diëk, 20.00 uur: Hoedenavond met hoe- denmaakwedstrijd Windkracht; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Peuterspeelzaal 't Ganzenest, Evert- sestraat 15, 19.00-20.30 uur: Winterkle- dingbeurs; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HeartBreak Café, 21.00 uur: Coyote Ug ly Party; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Gebouw van de zaterdag 25 en zondag 26 september 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpoiderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. P. v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113)220034. Voor geheel Tholen: van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: P. Schoenmakers, Grote Kerkstraat 28, Steenbergen, tel. 0167 564942. Spreekuurzat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113)561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756, Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort- Scouting aan 't Dijkje, 9.00-11.30 uur: Kinderkledingbeurs; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KATS - De Rozentuin, 10.00 uur: Zeeuw se Nazomer Fair; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; SCHERPENISSE - Holland Huis, 20.15 uur: Adrie Oosterling met (z)onderdak; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver trek rondvaart op de Oosterschelde. vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. SINT-MAARTENSDIJK - De snel groeiende evangelische chri stengemeente in Tholen-stad moet in een bedrijfspand aan de Slabbecoornweg een nieuwe kerk kunnen onderbrengen. Tegen de zin van het college van B en W heeft de Thoolse gemeen teraad gisteren dit standpunt in genomen. De christengemeente had be zwaar aangetekend tegen het be sluit van B en W om de vesti ging op het bedrijventerrein niet toe te staan. De SGP en ChristenUnie wisten deze beslis sing met de steun van de lokale partij Algemeen Thools Belang (ATB) en D66 van tafel te krij gen. Volgens die fracties zal de komst van de christengemeente geen belemmeringen opleveren voor bedrijven in de omgeving. Het bestemmingsplan moet nu eerst worden veranderd, voor dat de christengemeente het be oogde bedrijfspand in kan. REDACTIE bevelanden/tholen j, Stationspark 28 |Postbus31 14460 AA goes l'Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'Ingrïd Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 .Postbus 31 [■4460 AA goes Tel: (0113)315500 i pax: (0113)315669 -"■E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: [,0300-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; ['."terdagstot 12.00 uur Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen vrijdag 24 september 2004 Therapeute Maria Vermue is onder meer gespecialiseerd in Chinese massage en manuele therapie door Inqrid Huibers WOLPHAARTSDIJK - Aan een uitge stoken tong heeft therapeute Maria Ver mue (42) uit Wolphaartsdijk in principe genoeg om een diagnose te stellen. Kleur, vorm, beslag en de eventuele aan wezigheid van kloven vertellen haar of er sprake is van harthitte, een slecht functionerende milt of leverbloeddefi- ciëntie. Met als gevolg bijvoorbeeld ec zeem, obstipatie, angsten of slapeloos heid. Die klachten gaat Vermue vervolgens te lijf vanuit de visie van de Traditionele Chinese Geneeskunde (TCG). Een dia gnostisch systeem dat zich eeuwenlang en ongestoord in China heeft kunnen ontwikkelen. Vermue, van huis uit bio loge, raakte in TCG geïnteresseerd toen zij na de geboorte van haar eerste kind in een ernstige crisis raakte. Na zes jaar studie begon Vermue in haar huis in de polders nabij Wol phaartsdijk haar eigen praktijk voor Chinese Geneeswijze. Twee jaar gele den opende ze in het gebouwtje naast haar woonhuis De Wilgenhut, een 'cen trum voor preventieve gezondheids zorg, genezing, transformatie en educa tie'. Behalve een behandelruimte, heeft Ver mue er een lesruimte ingericht waar ze onder meer massagecursussen verzorgt. Ook geeft ze er workshops over het ge bruik van planten in voedsel en medicij nen. Tijdens haar verhaal tovert Vermue steeds meer boeken, flesjes, naalden en stenen te voorschijn waar ze mee werkt. Op een pop wijst Vermue hoe meridiaan- banen lopen. Daarlangs lopen energie stromen waarmee de verschillende orga nen in het lichaam worden aange stuurd. Verspreid over het lichaam zitten over al drukpunten. „Dat zijn een soort deur tjes die toegang geven tot het lichaam", legt Vermue uit. Ze wijst ter illustratie een punt middenin de handpalm aan en pakt het bijbehorende kaartje uit het systeem. „Door middel van dit druk- punt kun je bijvoorbeeld het bloed koe len of het voedingsniveau klaren. Dat zijn de diagnostische termen waar wij mee werken. Hieronder worden allerlei klachten opgenoemd, zoals bijvoor beeld kortademigheid, zweren en slape loosheid, die bij die diagnoses horen." Binnen de TCG specialiseerde Vermue zich in massage, waaronder ook orgaan massage en manuele therapie en krui- dengeneeskunde. Ook past ze indien no dig ooraccupunctuur toe. „Dat doe ik om blokkades op te heffen die de heling in de weg staan." Ze gebruikt de naal den verder om bijvoorbeeld de ontwen ningsverschijnselen bij het afkicken van een rook- of een alcoholverslaving te bestrijden. Behalve een massagetafel en een bu reau staat er in Vermue's behandelruim te een goedgevulde kast met rijen vol potjes met geconcentreerde kruiden- mengels. Van die kruiden, die veelal in poedervorm worden aangeleverd, kan foto Ronald den Dekker thee of soep worden gemaakt. Tegelij kertijd geeft Vermue ook ondersteunen de voedingsadviezen. Verder gebruikt ze zalven en tincturen die ze voor een deel zelf bereid. „Dat is hartstikke leuk", vertelt ze enthousiast. „Daarvoor gebruik ik kruiden die in es sentiële oliën zijn gevat en verschillen de soorten olie. En dan een grote pan op het vuur: heerlijk." Om de betekenis en ordening van plan ten duidelijk te maken, legde ze voor de praktijk zelf een kruidentuin aan. Een '5-fasentuin', waarin de kruiden zijn ge groepeerd volgens de vijf elementen: wa- ter-hout-vuur-aarde-metaal. „In het midden loopt een pad waardoor je van uit het centrum naar de tuin kan kij ken, maar ook weer terug kunt lopen om van een afstandje naar het geheel te kijken", wijst Vermue. „Dat weerspie gelt heel mooi mijn rol als therapeut. Ik pak een probleem niet aan door steeds dichter op de symptomen te gaan zitten, maar juist door de patiënt in zijn geheel te blijven zien. Je kunt bij wijze van spreken niet een vinger opereren zon der ook iets met de rest van het lichaam te doen." OUDE-TONGE - Een 29-jarige eigenaar van een bedriji aan de Oostendesedijk in Oude Tonge heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een graafmachine. De machine werd in de nacht van woensdag op donder dag ontvreemd vanaf een terrein aan de Oostendesedijk. VLISSINGEN - Een onbekende vrouw heeft in de nacht van woensdag op donderdag de ruit van een deur vernield van een horecazaak aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De schade is onbekend. De vrouw wilde rond twee uur naar binnen bij de zaak, maar die was al gesloten. Toen ze dat merkte, schopte ze tegen cle deur waardoor de ruit sneuvelde. CADZAND - De bergkorenmolen Nooitgedacht aan de Zuidzandseweg in Cadzand krijgt een grondige schilder beurt. Het onderhoud aan het monument uit 1898 gebeurt iedere vijf jaar. Behalve de wieken inclusief borden, de staart en een deel van de kap worden ook de deuren van een nieuwe laag verf voorzien. De Nooitgedacht is de op volger van de staakmolen De Kat die in 1897 volledig af brandde. Ook de huidige molen bleef dergelijk onheil niet be spaard. Bij een felle brand liep de Nooitgedacht op 12 fe bruari 1974 aanzienlijke schade op. Om de molen te her stellen, werd hij in 1977 aangekocht door de speciaal hier voor opgerichte Stichting Molenbehoud West-Zeeuws- Vlaanderen. VLISSINGEN - Een zestienjarige Vlissingse heeft gister middag haar been gebroken toen ze op haar brommer werd geschept door een personenauto. De bromfietsster reed over de Kriekweg in Koudekerke en verleende op het kruispunt met de Middelburgsestraat geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een zestigjarige man uit de gemeente Veere. De bromfiets raakte flink beschadigd, de auto had schade aan de voorzijde. ZUIDDORPE - Bij een frontale botsing op de Provinciale- weg in Zuiddorpe zijn gistermiddag twee personen ge wond geraakt. Zij zijn met onbekend letsel naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht. Het ongeluk gebeurde rond half vijf. De twee zaten in een personenauto, die frontaal geraakt werd door een Belgische bestelauto die tijdens het inha len op de linkerweghelft terecht was gekomen. De bestuurder van de bestelauto, een 42-jarige Belg, en twee inzittenden, kwamen met de schrik vrij. De 42-jari- ge bestuurder werd aangehouden, omdat hij met zijn in haalmanoeuvre het verkeer ernstig in gevaar had ge bracht. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en de bestelauto werd in beslag genomen voor nader onderzoek. De politie wil in contact komen met de bestuurder van een witte bestelauto die ook door de Belgische bestelauto werd ingehaald. door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29