Dekker heeft geen geheimen Helper houdt blinde sporter op koers PZC Snelle Kenianen doen aanval op parkoersrecord Renner klaar voor tijdrit op WK Clubs akkoord met korfballeague Frankie Fredericks is uitgelopen Zwemster Mocanu wordt trainster Schaatsheld Koss bij boksers Kocabas terug in boksring jnnrHarm Vonk - In zijn laatste maand als amateur mocht Rabo- bank-renner Thomas Dekker (20) als stagiair een kijkje ne men in de keuken van de profs. Prompt won hij de tweede etap pe van de Ronde van Rijn- I land-Palts. „Mooi toch? Konden je profs het met eigen ogen Ljen," 'Het' is het uitzonderlijk Lote talent waarmee Thomas Dekker is gezegend. Maandag rijdt hij op het wereld kampioenschap in het Italiaan se Bardolino zijn tijdrit bij de beloften, renners tot 23 jaar zon der contract. Het is tegelijk de laatste kans voor Dekker om in zijn categorie de wereldtitel te winnen. Wat leeftijd betreft zou iijnog tweemaal mogen star ten, maar Dekker heeft inmid dels een tweejarig contract bij deprofploeg van Rabobank op zak, waardoor hij volgend jaar alleen nog bij de beroepsrenners mag starten. „Ik ben pas tevre den met de wereldtitel", zegt Dekker met het oog op het WK. Eerdere pogingen om de regen boogtrui in de wacht te slepen mislukten; zevende in Lissabon (2001), vierde in Zolder (2002) en negende in Hamilton (2003). „De wereldtitel mist nog. Het moet nu lukken, anders kan het nog een hele tijd duren." Zevenmijlslaarzen Thomas Dekker wil ieder jaar ibevestigen en steeds een stapje verder. Maar dat stapje zet Dek ker steeds met zevenmijlslaar zen; in zijn eerste jaar als bel of- de werd hij zowel op de tijdrit als op de weg Nederlands kam pioen en dit jaar won hij met (ploegmaat Koen de Kort de kop peltijdrit GP Eddy Merckx, '(lives amateurs klopten in België Me complete proftop. Zijn de buut op de Olympische Spelen 'resulteerde in een 21e plaats. De progressie is niet onopge merkt gebleven. Rabobank-ma- nager Theo de Rooy noemde Dek ker na zijn eindzege in Olym piad Tour het grootste talent dat Rabobank ooit binnen de ge lederen had gehad en prompt werd de jongeling gebombar deerd tot potentieel winnaar van de Ronde van Frankrijk. Vorige maand had Dekker de eerste (kleine) stap daartoe kun nen zetten: als eerste Nederlan der sinds tijden won hij een rit in de Ronde van de Toekomst, de kleine Tour de France, maar Dekker nam na een valpartij op de derde dag afscheid in de gele trui. „Dat was een mentale dreun. Ik dacht dat het seizoen voorbij was. Ik had twee doelen: de Tour de l'Avenir en het WK. Eén was al afgevallen. En dan is het helemaal balen als je thuis ziet dat er in het klassement daarna eigenlijk niets meer is veranderd. Aan de andere kant: als ik daar had gewonnen, had ik zeker in 2008 de Ronde van Frankrijk moeten winnen, haha." Bij wij ze van grap werd de Gemini- straat in zijn woonplaats Dirk shom tijdens de feestweek omge toverd in de Thomas Dekker straat. „Voordat dat permanent is, zal ik de Tour nog wel eens moeten winnen", grapt Dekker. En dan serieus: „Het winnen van de Tour is maar voor heel weinigen weggelegd. Kijk maar naar Rabobank: die heeft de af gelopen jaren heel wat gedaan om de Tour te winnen, maar het is niet gelukt. En ik? Ik kijk ge woon naar mezelf. Ik ben op de goede weg: als je 20 jaar bent en zulke resultaten boekt, mag je niet klagen." Het tekent de nuchterheid van Thomas Dekker. De hele wieier- wereld kijkt reikhalzend uit naar wat hij volgend jaar kan in de Ronde van Italië, maar Dek ker blijft de schouders ophalen. Hij heeft geen geheimen, doet ge woon zijn ding. „Ik ga voor de tijdrit in Bardolino ook niks an ders doen dan anders. Vanaf zondag zullen de spanningen ko men. Het gevoel van 'nu moet het gebeuren', maar die nervosi teit is alleen maar positief. Het zal me nooit belemmeren. Van het hotel naar de start losfietsen en dan poef, weg. Zo doe ik het. En dan is het in de eerste kilome ters afwachten of ik superbenen heb. Als ik de benen heb zoals in de proloog van de Ronde van de Toekomst, dan is het geen probleem: dan word ik wereld kampioen. Maar superb enen krijg je niet op bestelling." Doelen Het klinkt allemaal zo simpel als het uit de mond van Thomas Dekker komt. „Maar als je zul ke tijdritten rijdt als ik, moet je natuurlijk wel een goede fysieke conditie hebben. In het voorjaar ben ik in de Ronde van Algarve begonnen, waar ik vierde werd achter Lance Armstrong. Maar daarna mag je niet snel tevre den zijn. Daarna wilde ik Olym piad Tour winnen en daarna ook het NK tijdrijden. Je moet zelf steeds doelen stellen. Mijn volgende doel is het WK tijdrij den. Het hele seizoen door heb ik het hoge niveau van de Algar ve gehouden. Ik zit constant op dit niveau, doe ook niet aan pie ken. Trainen doe ik op mijn ei gen schema's. Net als de con tractbesprekingen, die heb ik ook zelf gedaan. Ja, sorry hoor", verontschuldigt Dekker zich. Nadat hij volgend jaar verhuist naar het Belgische Lanaken (waar hij samen gaat wonen met Niels Scheuneman en Bas Gi ling), hoopt Thomas Dekker nog vaak naar het ouderlijk huis in Dirkshorn te gaan. „Ik zie me zelf nog niet elke dag wassen en koken." Het is tenminste iets waar de alleskunner op de fiets niet goed in is. GPD vrijdag 24 september 2004 UTRECHT - Een grote meerderheid van de korfbalhoofd klassers heeft ingestemd met een nieuwe competitieopzet. in de zaal. Met ingang van het seizoen 2005-2006 komt er een topliga met tien clubs. Nu zijn er nog twee hoofdklas sen met elk acht ploegen. De nieuwe Korfballeague is onderdeel van het plan van het KNKV de topsport verder te professionalisei'en en aantrekkelijker te maken. Een deel van de achttien wed strijden zal op doordeweekse avonden worden afgewerkt. De zaalfinale in Ahoy' om het Nederlands kampioen schap blijft het hoogtepunt van het seizoen. ANP YOKOHAMA - Frankie Fredericks is uitgelopen. De bijna 37-jarige sprinter uit Namibië liep gisteren in Yoko hama zijn laatste 100 meter. Hij werd vierde in 10,27, net voor Maurice Greene (10,33). De zege ging naar olym pisch kampioen Justin Gatlin in 9,97. Fredericks werd uit gewuifd door 49.810 toeschouwers, een record in de zeven tienjarige historie van het atletiekgala. Hij nam afscheid in hetzelfde land, waar zijn carrière in 1991 begon met de tweede plaats in de WK-finale van de 200 meter. Fredericks werd de Zoetemelk in de atletiek. Hij werd veel vaker tweede dan winnaar. Zo won hij vier keer olym pisch zilver, nooit goud. Wel werd hij wereldkampioen op de 200 meter, in 1993, en voegde daaraan later twee twee de plaatsen toe. Zijn mooiste zege dateert uit Oslo in 1996 waar hij op de 200 meter na twee jaar een einde maakte aan de ongeslagen reeks van de Amerikaan Michael Jo hnson. In Athene werd hij vierde op de 200 meter en werd in de tweede ronde van de 100 meter uitgeschakeld. ANP BOEKAREST - Diana Mocanu heeft besloten haar zwem- carrière te beëindigen en trainster te worden. De pas 20-jarige Roemeense won in Sydney tot ieders verrassing olympisch goud op de 100 en 200 meter rugslag. Na de we reldtitel in 2001 werd het allengs stiller rond haar. Moca nu kwam in een vormcrisis terecht en kwalificeerde zich niet voor Athene. Na een half jaar bezinning is ze tot de slotsom gekomen dat de heilige wil ontbreekt. „Ik ben mijn passie als zwemster helemaal kwijt." ANP/RTR ROTTERDAM - Het was een ietwat vreemde combinatie. Viervoudig olympisch schaatskampioen Johann Olav Koss achter de tafel bij de presentatie van een bokstoer- nooi. Het gebeurde gistermiddag in hartje Rotterdam, waar de Noor in het kader van de Memorial Bep van Kla veren een goed woordje deed voor zijn stichting Right to Play. Koss kreeg van organisator Louise Lenten-Veerman het eerste T-shirt met het logo van zijn liefdadigheidsor- ganisatie en een afbeelding van oud-olympisch kampioen Van Klaveren erop. De shirts zijn maandag in het Top sportcentrum in Rotterdam voor 10 euro te koop. Koss: „Met een paar duizend euro kunnen we ergens in oorlogs- of achterstandsgebieden weer een sport- en speel veld aanleggen. We zijn in twintig landen actief en be schikken over ongeveer 12.500 vrijwillige coaches en spel leiders. Ik ben net terug uit Palestina. Daar laten we Israë lische en Palestijnse kinderen samen spelen en sporten. Zo kunnen ze weer een beetje lachen." ANP Het debuut op de Olympische Spelen leverde Thomas Dekker een 21e plaats op. foto Toussaint Kluiters/ANP door Hans Koenekoop AMSTERDAM - De marathon van Amsterdam moet het dit jaar noodgedwongen doen met alleen snelle Kenianen. Trek pleister Haile Gebrselassie uit Ethiopië meldde zich gebles seerd af en de nationale record houders Kamiel Maase en Lor- nah Kiplagat geven de voorkeur aan New York. De snelste Keniaan aan het ver trek is op papier Josephat Kipro- no. De winnaar van de mara thon van Rotterdam in 2001 heeft een persoonlijk record van 2.06.44. De organisatie heeft ver der Benjamin Kimutai Kosgei aangetrokken. Hij won de mara thon van Amsterdam in 2002 en heeft als beste tijd 2.07.26. De derde Keniaan van naam is Ber nard Barmasai, oud-wereldre cordhouder op de steeple chase. Dat trio gaat volgens Jos Her mens, samensteller van het atle- tenveld, op 17 oktober een aan val doen op het parkoersrecord van William Kipsang uit 2003 (2.06.39). „Kiprono is een van de meest constante marathonlo pers die ik ken. Loopt altijd voor de overwinning en dook al vijf keer onder de 2.08", zei de Nederlandse atletenmanager gis teren bij de presentatie van de deelnemers. Barmasai was de eerste steeple- loper die in wedstrijden zonder voetje op de hindemisbalk over de waterbak sprong. Hij voerde vier jaar de ranglijst aan en zet te zeven jaar geleden het wereld record op 7.55,72. Na een hard nekkige knieblessure maakte hij vorig jaar de overstap van de baan naar de weg. In Rotterdam bleef hij in april steken op 2.14.49. Het liefst had Hermens uiter aard Gebrselassie aan de start gehad. De Afrikaanse koning van de lange afstand wilde in Amsterdam een aanval doen op het wereldrecord van Paul Ter gat (2.04.55). Hij is inmiddels in Helsinki geopereerd aan een achillespees. Limieten De relatief onbekende Hugo van den Broek (28) is bij afwezig heid van Maase en ook Luc Krot waar de Nederlandse troef. De Heemskerker liep in april zijn beste tijd in Rotterdam: 2.14.59. „Dat was onder slechte omstan digheden. Ik voel dat er meer in zit en dat ik harder kan. Ik ben al tien jaar bezig en nu is het mo ment in mijn carrière aangebro ken dat ik op de limieten voor de grote kampioenschappen ga jagen. In Amsterdam ga ik weg op 2.12 en ik neem aan dat die tijd voldoende is om me te plaat sen voor het wereldkampioen schap in 2005." Start en finish van de 29e editie van de marathon van Amster dam zijn in het Olympisch Sta dion. Inmiddels heeft een record van 11.000 hardlopers zich al in geschreven. ANP ROTTERDAM - Amateurbokser Husnu Kocabas begint maan dag in Rotterdam aan het lange en loodzware traject richting de Olympische Spelen van Peking 2008. De 25-jarige lichtgewicht uit Den Bosch werkt bij de elfde Memorial Bep van Klaveren de hoofdpartij af in de interland te gen Ierland. Het is zijn eerste duel na zijn dramatische uit schakeling in april in Bakoe bij het olympisch kwalificatietoer nooi. Door die pijnlijke verliespartij liep Kocabas zijn felbegeerde olympische debuut bij Athene 2004 mis. Hij keerde bovendien met twintig hechtingen in zijn lip en mond terug naar Neder land, een gevolg van een onfor tuinlijke botsing met zijn tegen stander. „Thuis heb ik mijn bokshand- schoenen in een hoek gesme ten", blikt de wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee te rug. „Ik heb een maand niets ge daan. Ik moest fysiek en men taal bijkomen van de klap. Nu kan ik weer vooruitkijken. Na tuurlijk, vier jaar is lang, maar mijn contract bij de topsportsec tie van Defensie loopt ook pas in 2008 af. Dus ik kan me op twee gebieden nog volop ont plooien. Aan stoppen als bokser heb ik nooit gedacht." ANP 'Blinde sporters kunnen zich ;jwel goed zelf redden, ook al •jijn er sporten waarbij zicht on ontbeerlijk is. Hoe weet een mmster dat ze het keerpunt nadert, hoe voorkomt een wiel renner dat hij langs de weg be landt? Helpers bieden uitkomst. Ie zijn de ogen van de sporter. doorSven Remijnsen ATHENE - Met een knal botst de Thaise zwemmer op de kant. Pok! Hij is blind en nu ook diz zy, De coach verontschuldigt zich, Ze tikte hem veel te laat met haar stok op zijn hoofd, waardoor de blinde Thai het keerpunt wilde inzetten op het moment dat hij er al was. be ploeg van Thailand traint in het olympisch zwembad van Athene. Ze zijn hier voor de Pa ralympische Spelen. Iedere zwemmer heeft zo zijn proble men. Ze missen een arm, een heen, beide armen, beide benen of een combinatie daarvan. De enige blinde zwemmer in het gezelschap heeft de Thaise vlag op de glazen van zijn zwembril geschilderd. Hij heeft zich wel eens beter gevoeld; wat een klap maakte hijZodra hij weer weet waar hij is, zal hij zijn coach ver vloeken. Die staat op het start blok bedremmeld naar de stok inhaar handen te staren, het is een zogenaamde tapstok, -waarmee blinde zwemmers op het hoofd worden getikt zodra ze het keerpunt naderen. Voelen zo de tik, dan zetten ze de ke- 'mg in. Het Thaise team ge bruikt een blindenstok met een tennisbal aan het uiteinde. Het "ding is aan de korte kant. De Nederlandse tapstok is veel langer. Het is dan ook een vishengel, die meterslang uitge zwaaid kan worden. Aan het ein de zit een bol van piepschuim. ■De zwemmers uit Nederland trekken even verderop hun baan tjes. Marion Nijhof houdt twee bege leiders bezig. Teammanager en fysiotherapeut Chris Hassall staat naast het startblok, assis tent-coach Jacqueline Nannen- eerg bevindt zich aan de andere kant van het bad, vijftig meter verder. Beiden houden de tap- stok klaar. Hassall. en Nannenberg zijn de tappers van Marion Nijhof. In •"ederland traint ze wel eens ■"net haar geleidehond Wendy, ^n golden retriever. Wendy ziet "les, maar ze is achtergebleven Marion Nijhof wordt aangetikt door de tapper bij het keerpunt. in Borculo. In Athene moet de volledig blinde Nijhof (23) het doen met twee paar mensen ogen. Vertrouwen Vertrouwen is de basis van het tappen. „Als dat er niet is, zwemt Marion met de handrem op", zegt Chris Hassall. Hij kent haar al jaren. Toch is hij pas sinds een paar maanden haar tapper. Tot dan werkte Nijhof altijd met Jacqueline Nannen berg en Joke van Doorn. Omdat Van Doorn wegens plaatsgebrek niet kon worden opgenomen in de paralympische begeleidings staf, kwam Hassall in beeld als tikker. Nijhof is blij met hem, maar ze is nog altijd boos dat haar vaste assistente niet naar Athene mocht. „Tuurlijk, wat dacht je dan? Tappen is een belangrijk onderdeel van mijn race. Het is een kwestie van vertrouwen. Dat moet je weer helemaal op bouwen met iemand anders, en tijd is kostbaar. Gelukkig kon ik terugvallen op Chris." Ze heeft het zonder tappers ge probeerd. „Je kunt je slagen tel len, zodat je ongeveer weet wan neer je er bent. Of je kunt strak langs de lijn zwemmen. Maar in de praktijk werkt dat niet. Je verliest te veel tijd." Niet iedereen is een geschikte tikker. Hassall: „Je moet kennis hebben van haar zwemslag, voorzien hoe ze gaat uitkomen en daarop anticiperen. Bij het WK van 2002 in Argentinië werd haar grootste concurrente, een Brits meisje, gediskwalifi ceerd omdat haar trainster te vroeg tikte. Ze miste het keer punt, weg goud." Hassall haalt een mooie vergelij king aan om het belang van de tapper aan te geven. „Als jij in een donkere kamer bent, schui fel je net zo lang met je hand langs de muur tot je het licht vindt. Dat is tappen: je doet het licht aan voor een zwemmer." De tapper tikt de zwemmer aan als die op ongeveer anderhalve meter van het keerpunt is. De ideale tap is een licht tikje bo venop het hoofd of, bij de rug slag, op het voorhoofd. Het gaat natuurlijk wel eens mis. Dan voelt Nijhof de piepschuimen bol plotseling in haar neus of oor. „Of ze zijn te laat", vult ze aan. „Dan knal ik vol op de kant of ben ik er al zo dichtbij dat ik met mijn kont de kant raak." Tijdens de wedstrijd maakt het haar niet uit waar ze haar ra ken. „Als ze me maar raken. Lie ver te hard zelfs dan te zacht. Ik denk er niet over na, ik ben al leen bezig met het keerpunt. Net als mijn tapper." Praten foto Phil Nijhuis/GPD mag de tapper niet. „Een offi cial houdt me voortdurend in de gaten", zegt Hassall. „Als ik tik en tegelijk iets roep als 'Kom op Marion!', dan wordt ze gedis kwalificeerd. Zelfs al wil ik haar alleen maar aanmoedi gen." Koppel Ook op de olympische wieler baan van Athene is het stil. In se rene rust rijden Jan Mulder en Pascal Schoots er hun rondjes. Ze zijn een ingespeeld koppel, rijden al meer dan acht jaar sa men. De Paralympische Spelen zijn hun afscheidstoemooi; Mul der (48) vindt zich te oud wor den voor wielrennen op topni veau. De man met de uitgesproken me ning uit Twello, bijgenaamd Mis ter Tandem, is slechtziend. Recht vooruit ziet hij niets, al leen met de zijkanten van zijn ogen kan hij contouren opvan gen. Op de fiets 'leent' hij de ogen van Pascal Schoots. De ver tegenwoordiger uit Tiel (30) is zijn piloot. Hij zit voorop en geeft de richting aan. „Dat is niet het enige", zegt Mul der. „Pascal is ook verantwoor delijk voor het technische ge deelte. Hij schakelt, hij remt, schat bochten in en hij trapt mee natuurlijk. Ik moet alleen maar trappen. Daardoor kan ik me volledig richten op het leve ren van energie. Ik probeer zo stil mogelijk te zitten, zodat ik Pascal niet in problemen breng als hij net een bocht wil inzet ten." De fiets moet altijd in balans zijn. Wielrenners hebben de ge woonte bij een start uit stil stand wild aan him stuur te trek ken, waardoor de fiets heen en weer zwiept. Mulder: „Pascal moet juist met beide armen tege lijk aan het stuur trekken, zodat we recht blijven. We hebben een naam bedacht voor die bewe- ging: doggy style." Afspraken Mulder prijst zich gelukkig met zijn piloot. „Met Pascal kun je afspraken maken. Die komt hij altijd na. Tandemrijders zijn in dividualisten, die hebben het niet zo op teamgevoel. Een ploeg van twee man is niet al leen de kleinste, maar ook de moeilijkste ploeg die er is. Als je piloot een ander plan heeft dan jij, verlies je meteen de helft van je kracht. Daarom moet je heel veel oefenen om er een geoliede machine van te maken." Het is oefenen met vallen en op staan. „Toen ik nog voetbalde, verloor ik liever met 3-2 terwijl ik twee keer scoorde dan dat mijn ploeg won en ik een drol van een wedstrijd speelde. Als het slecht gaat, heb je al snel de neiging om het lek bij je me despelers te zoeken. Bij wielren nen gaat het precies zo. Dan krijgt je medepassagier de schuld." Plij haalt een voorbeeld aan uit de Ronde van België, eerder dit jaar. „Het ging niet zo goed. Pas cal en ik hadden allebei een ei gen strijdplan. Ik wilde volle bak achter de koplopers aan, Pascal wilde wachten op verster king uit de achterhoede, In zo'n situatie helpt praten niet. Dan is het heel stil op de tandem. Dat is het vaak. Tijdens een wed strijd is communicatie niet be langrijk. Het maximale geven, daar gaat het om." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17