Ëen leven in dienst van Oranje PZC De Marathon Man versus De Artiest Heras heeft in de Vuelta alles onder controle De Mol koopt rechten uitduels van Oranje Spanning stijgt op EK vrouwendammen 15 ^■international Weersing manager bij succesvolle volley halsters ficha Janse in inale 800 meter Virenque stopt met wielrennen Bettini wint rit in Franco-Beige Boogerd derde in Coppa Sabatini Forssell langdurig uitgeschakeld Seizoen Van den Goorbergh over Ikedia mogelijk weken uit roulatie )ordrecht loot Stormvogels in ie Amstel Cup Hamilton één keer positief bij contra-expertise ECV verwacht bod van De Mol vrijdag 24 september 2004 LfanéBanierink IKARA - Henriëtte Weersing (5aS uvee maanden terug bij ^nje. Als manager. En nu al slide ex-volleybalinternatio- een heel goed gevoel. „Er diets heel moois groeien met Blichting en deze trainer." It is een mooi gezicht voor elk id dat de Nederlandse volley- jiers in het Turkse Ankara af- rken, ook die van gisteren die •pel met 3-0 werd gewonnen j Roemenië. Weersing maakt 3 dan achter het veld op om alyses te maken en krijgt net idespeelsters een drinkbus, aarop staat dan 'Harry', de bij- iam die ze als volleybalster •eg. Natuurlijk afgeleid van haar voornaam, maar ook van de bijna mannelijk harde klap pen waarmee ze vijftien jaar lang zelf tegenstanders geselde. Dat beeld past precies in de hui dige periode van haar leven en haar functie: die zit een beetje tussen die van speelster en bege leiding in. „Als manager moet ik veel randzaken regelen waar die meiden geen weet van heb ben. Maar ik ben ook vooral een soort intermediair tussen bege leiding en speelsters. Een beetje hun steun en toeverlaat. Ik heb niet voor niets zolang in Oranje gespeeld, ik heb wel wat inle vingsvermogen. Nu het goed gaat, is dat misschien niet zo be langrijk. Maar er zullen ook nog wel andere momenten komen." De andere kant van het verhaal is dat ze zich eigenlijk nog steeds speelster voelt en be schouwt. Zij het op een bijzonde re manier: de afgelopen twee sei zoenen speelde ze steeds maar een half jaar, van januari tot mei bij respectievelijk het Itali aanse Ravenna en het Spaanse Las Palmas. Uniek. Weersing: „Nou ja, er moet er toch eentje de eerste zijn. Ik was ook de eer ste vrouw ter wereld die een drie-meter bal sloeg." Niet topfit De reden is eigenlijk heel sim pel: „Mijn lichaam kan het niet meer aan om negen maanden top te zijn. Ik kwam daar een paar jaar geleden achter toen ik na de reguliere voorbereiding op het seizoen niet topfit was. Voor mij betekende dat tegelijk dat ik dan ook niet bij een club wilde beginnen. Ik wil alleen spelen als ik het maximale kan brengen, anders niet." Voor ieder ander zou dat het sein zijn te zeggen: dit was het dan, het lichaam heeft beslist. Maar met voor de bijna 39-jari- ge Weersing. Dus trainde ze door, in haar tweede vaderland Italië waar ook haar (Italiaanse) man werkt als basketbaltrainer. Eerst om lichamelijk fit te wor den, daarna in haar eentje de zaal in. Pas als ze fatsoenlijk een bal raakte, ging ze meetrai- nen bij een club om de laatste puntjes op de i te zetten. Gek? Voor haar niet. „Het vraagt veel discipline, maar dat heb ik altijd gehad. Ik doe het voor mezelf, niet voor een club of een trainer." De reden: „Ik ben nog niet klaar om te stop pen, simpel. Dat had ik bij het Nederlands team ook heel lang. Tot aan dat laatste EK-kwalifi- catietoernooi in 2001. Pas toen had ik het gevoel: dit is genoeg." Afgelopen jaar kwam ze in Spanje A vital Selinger geregeld tegen, die Marichal Tenerife trainde. „Toen hebben we veel over Oranje gesproken. Toen hij me deze zomer vroeg als mana ger, zei iedereen in mijn omge ving: dat is jou op het lijf ge schreven." Het is het beste van beide werelden: die van de sport en die van het 'gewone' leven. „Volleybal heeft het grootste deel van mijn leven beheerst. De eerste tien jaar had ik welgeteld [HENE - Micha Janse heeft di op de Paralympische Spe- geplaatst voor de finale van ijOO meter. De atleet uit Zou- iande kwalificeerde zich gis mond als vijfde voor de eind tijd van vanavond (18.40 uur). startte in de categorie 37, die openstaat voor mensen i een eenzijdige verlamming, de tweede en laatste serie op 1300 meter. Hij wist dat de eer- idne finishers zich direct zou- i plaatsen voor de finale en daar de twee tijdsnelsten bij inden komen. In de eerste serie ode nummer vier een tijd van 612. Janse zat in een sterke se en kwam niet in de buurt a de eerste twee plaatsen, iar met zijn vierde plaats en van 2.15.13 ging hij als Lcsnelste naar de finale. Om nummer twee uit de eer- serie ook langzamer was, Janse als vijfde de finale e atleet was tevreden over Lp prestatie. „Mijn eerste doel een finaleplaats, daarna is te meegenomen." agina 17 heiper houdt blinde sporter op koers een week vrij: die tussen het clubseizoen en dat van Oranje." Ze vindt het niet afstompend, beperkt of eenzijdig. „Volleybal heeft me gemaakt tot wat ik nu ben. En ik voel me ontzettend rijk. Heb veel van de wereld ge zien, heel veel mensen en cultu ren ontmoet en meegemaakt. Dat vind ik niet beperkt." Het is daarom dat ze nu bij Oranje iets wil teruggeven, iets bijdragen aan wat een nieuwe bloeiperio de van het Nederlandse volley bal kan worden. „Dit is een ge weldige groep meiden, met ont zettend veel talent en een ontzet tend goede trainer. Weet je, soms, als ik Avital bezig zie in de zaal, dan wil ik zo weer mee gaan doen. Nee, hier kan iets heel moois groeien." GPD PARIJS - Richard Virenque (34) stopt op 1 januari met wielrennen. Volgens de Franse krant Le Monde maakt de omstreden renner dat vandaag bekend op een persconfe rentie. De Fransman, die dit jaar voor de zevende keer het bergklassement van de Ronde van Frankrijk won, maakte sinds 1991 deel uit van het peloton. ANP QUIEVRAIN - De Italiaan Paolo Bettini heeft gisteren de eerste etappe van het Circuit Franco-Beige gewonnen. Door die zege heeft hij ook de leiding genomen in het alge meen klassement van de 64e editie van de etappekoers. Bettini won na een rit over 214 kilometer de sprint van een compact peloton. Australiër Baden Cooke werd twee de, de Belgische belofte Wouter Weylandt derde. ANP PECCIOLI - Michael Boogerd is gisteren derde geworden in de Coppa Sabatini, een semi-klassieker in Italië. Hij werd na 197,5 kilometer in de eindsprint in Peccioli ver slagen door Jan Ullrich, die zijn vijfde overwinning in dit seizoen behaalde, en de Italiaan Franco Pellizotti. De Cop pa Sabatini geldt als voorbereiding op de wegwedstrijd om de wereldtitel, op 3 oktober in Verona. ANP HELSINKI - De knieblessure van de Finse aanvaller Mi- kael Forssell blijkt veel ernstiger dan gedacht. De 23-jari- ge aanvaller, die door zijn Engelse club Chelsea is uitge leend aan Birmingham City, is waarschijnlijk een half jaar uitgeschakeld. De Finse voetbalbond had gehoopt dat Forssell op tijd fit zou zijn voor het WK-kwalificatie- duel tegen Nederland in oktober. Nu is de hoop gevestigd op de wedstrijd tegen Tsjechië in maart. ANP/RTR IMOLA - Een blindedarmontsteking lijkt een einde te ma ken aan het seizoen van motorcoureur Jurgen van den Goorbergh. De 34-jarige wegracer mist dit weekeinde in ieder geval de voorlaatste race in het WK Supersport en vermoedelijk ook volgende week de laatste. De Breda - naar werd gisteren tijdens de training op het circuit van Imola in Italië onwel. De circuitarts constateerde de blin dedarmontsteking. Van den Goorbergh zou zondag op Imola een laatste gooi doen naar de wereldtitel. Hij staat tweede in het klassement en is nog de enige die klasse mentsleider Karl Muggeridge kan voorbijstreven. ANP ROOSENDAAL - RBC Roosendaal heeft last van een flin ke blessuregolf. In het Amstel Cup-duel tegen NEC (4-0 verlies) raakte de club Pius Ikedia kwijt met een ham stringkwetsuur. De aanvaller is waarschijnlijk weken uitegschakeld. Ook zijn vervanger Daelemans viel daarna nog geblesseerd uit. RBC kan daardoor dit weekeinde in de thuiswedstrijd tegen Feyenoord geen beroep doen op Youssouf, Fleur. Hellemons, De Graaf, Molenaar, Lam mens en de eerder genoemden Ikedia en Daelemans. ANP ÏEIST - FC Dordrecht heeft in It derde ronde van het beker- toernooi om de Amstel Cup een «wedstrijd geloot. De eerste di- éie-club van de broers Gérard a Dennis de Nooijer speelt op insdag 9 november in IJmui- in tegen Stormvogels/Telstar, taar Jan Poortvliet trainer is. it Dordrecht speelde zich in de Teede ronde voorbij Quick tes. Vooral door vijf doelpun- sen een assist van Dennis de fooijer had de zaterdag-hoofd- fasser geen schijn van kans: :-l. Stormvogels/Telstar kwali- Bceerde zich voor de derde ron- 3e door met 2-0 te winnen bij Cambuur Leeuwarden. tagramma derde ronde. Dinsdag 'november, 20.00 uur: ADO Den tuq-Emmen, Go Ahead Eag- x-Roda JC, Helmond Sport-TÓP Os, FC Volendam-Heracles Alme- A Stormvogels /Telstar-FC Dord- wht Woensdag 10 november, 11.00 uur: BV Veendam-Willem II, long Feyenoord-RKC Waalwijk, it Den Bosch-Vitesse, NEC-FC 'mte. ADO '20/Rohda Raal- tt-SAC Breda. ANP ZURICH - Tyler Hamilton heeft ctn keer positief gereageerd op Noeddoping. Dat heeft de con to-expertise uitgewezen. Onder dek van de B-staal van Athene viel negatief uit. to 33-jarige Amerikaan werd ^ee keer betrapt op bloeddo- Pg: na zijn overwinning in de fynpische tijdrit in Athene en zijn zege in een tijdrit in de •londe van Spanje Bij de con to-expertise werd de uitslag ïande controle in de Vuelta be- ^stigd. Er werden sporen van Moeddoping gevonden. Onder zoek van de B-test van Athene 'tel in het voordeel van Ha lton uit, waardoor zijn olym- goud niet in gevaar kwam. ■tanak heeft zijn kopman voor- ?P'g geschorst. Hij blijft in «enst van de ploeg tot er helder- ®d is in de zaak. De wieler ploeg wil een wetenschappelijke «kiesraad de testmethode laten ;iderzoeken. Controle op bloed- •oprng via transfusie is pas dit aar mogelijk en zou omstreden ojn. Hamilton houdt vol 100 lucent onschuldig te zijn. ANP door Hans Koenekoop AVILA - Roberto Heras heeft alles onder controle. Dat beweerde de klassement sleider gisteren na afloop van de achttien de etappe in de Ronde van Spanje. De Spaanse kopman van Liberty Segu- ros weerstond alle aanvallen op zijn gou den leiderstrui in de bergen van de Sierra de Gredos en passeerde de meet in Avila in het gezelschap van zijn naaste concurrenten. Een andere Spanjaard ging met de etap pezege aan de haal. Javier Pascual Rodri guez (Kelme) versloeg in de rit van 196 ki lometer met vier beklimmingen zijn Co lombiaanse medevluchter Ivan Parra in de eindsprint. Bram Tankink kwam als zevende over de finish. De renner van Quick Step was net als zijn landgenoot Thorwald Veneberg van Rabobank de hele dag actief voorin. Tankink hield het het langst vol en wilde met zijn toptien-klassering laten zien dat bondscoach Gerrie Knetemann niet om hem heen kan voor het WK wielrennen in Verona. Heras kwam op de vier cols van de dag niet echt in gevaar. De tweevoudig win naar van de Vuelta pareerde op de laat ste beklimming van de dag, de Puerto de Navalmoral, eenyoudig de demarrages van Santiago Perez en Francisco Mance- bo, de nummer twee en vier in het klasse ment. „Ik maakte me geen zorgen, ik had alles onder controle." Of Heras inderdaad zo sterk is als hij zegt, zal de komende drie etappes uitwij zen. Nog twee pittige bergetappes en een tijdrit staan op het menu en zijn voor sprong op de in blakende vorm verkeren de Santiago Perez bedraagt slechts 1,13 minuut. „Ik verdedig mijn voorsprong van dag tot dag. Ik kijk niet verder voor uit", aldus Heras. Aleksander Vino- koerov vertrok niet meer in startplaats Bejar, de geboorteplaats van Heras. De kopman van T-Mobile, al kansloos voor de eindzege, liep in het begin van de Vuel ta een voedselvergiftiging op en worstel de zich door de Ronde van Spanje. Ook de Spanjaard Ai tor Gonzalez (Fassa Bor- tolo) kwam geen handtekening zetten op het startformulier. Gonzalez, de winaar van 2002, gaf een darminfectie als reden op. Een andere uitvaller was de Ameri kaan Floyd Landis, die in het begin van de Vuelta nog enkele dagen het amarillo droeg. ANP Peter Leko daagt Vladimir Kramnik uit om wereldtitel klassiek schaak Als 12-jarig knaapje riep Peter Leko zelfverzekerd: „Ik word wereldkampioen schaken!" Der tien jaar later kan de Hongaarse grootmeester de daad bij het woord voegen. door Mare Kok DEN HAAG - Alleen Vladimir Kramnik, de regerend klassieke schaakkampioen, kan Leko in de weg staan om zijn jeugd droom te verwezenlijken. Vanaf morgen speelt Leko in het Zwit serse Brissago veertien partijen tegen de Russische titelverdedi ger. Met als inzet de wereldtitel in het klassieke schaak en één miljoen Zwitserse Francs. Leko was in 1994 wereldnieuws omdat hij als 14-jarige de jong ste grootmeester ooit werd. Na een tijdje als kermisattractie door alle grote schaakevenemen ten te zijn uitgenodigd, kwam de klad erin. Het kindsterretje nam immers bijzonder weinig ri sico en speelde tegen alles en ie dereen remise. Hetgeen hem de weinig benijdenswaardige bij naam The Equalizer, een notoi re gelijkspeler, opleverde. In een interview gaf Leko ooit een verklaring voor zijn laffe re- misegeschuif. „Toen ik een jaar of negen was, zette ik de wekker om half vijf zodat ik, voordat ik om zeven uur op moest om naar school te gaan, nog een partij of twintig kon doorspelen van mijn idolen. Maar een paar jaar later zat ik zelf tegen die men sen te schaken. Ik weet nog goed hoe ik in 1993 tegen Kortsjnoi speelde en hoe gelukkig ik was dat ik remise maakte tegen mijn held. Mijn hele wereld stortte in toen hij na de partij zei: 'Waar zit je eigenlijk voor te spelen? Je schaakt helemaal niet om te win nen, maar om remise te maken'. Ik kon me helemaal niet voor stellen dat ik tegen zo'n super mens op winst zou spelen." Rond de millenniumwisseling kwam bij Leko het besef dat het roer om moest. Zijn nieuwe trai ner Arzhak Petrosian maakte hem duidelijk dat hij meer risi co moest nemen. Het talent nam de tip ter harte en transformeer de tot een winnaar. Inmiddels is Leko in zijn land een idool. Toen hij in 2000 met overmacht een tweekamp tegen de sterke Rus Alexander Khalifman speel de, zaten dagelijks vijfduizend Hongaarse fans in de zaal voor hun landgenoot. Na elke partij kreeg Leko minuten applaus. Hij versloeg Khalifman met 4,5 tegen 1,5. Grote kracht van Leko (25) is zijn uithoudingsvermogen. Hij is de fysiek best getrainde scha ker en wordt Marathon Man ge noemd. Naast zijn grote vaardig heden om varianten diep door te rekenen, raakt hij niet snel in de stress als zijn koning met de rug tegen de muur staat. Bourgondiër Vladimir Kramnik is een andere persoonlijkheid en speler. Hij is niet superfit. Meer een Bourgon diër. die van een sigaret en een bon-el houdt. Een logisch gevolg van zijn opvoeding, aangezien kettingroken en drinken in de arme streek waar hij opgroeide als de normaalste zaak van de wereld wordt gezien. De 29-jari- ge Rus traint ook schaaktech- nisch veel minder dan zijn colle ga-grootmeesters. Volgens inge wijden heeft dat te maken met de creatieve inborst van de Mos- koviet. Hij ziet schaken meer als kunstvorm dan sport. Hij voelt zich een artiest die achter het bord naar oplossingen zoekt. Waarbij zijn diepe begrip en aangeboren gevoel voor het ko ningsspel indruk maakt. Zoals Kasparov ooit over de toen 16-jarige Kramnik zei: „Er zijn enkele goede spelers, maar zij spelen geen schaak, zij verschui ven alleen stukken. Maar Kram nik, die speelt pas schaak!" Kramnik is sinds oktober 2000 mondiaal titelhouder in het klas sieke schaak. Hij claimde zijn kroon door Kasparov te vernede ren. De introverte leerling uit de Zuid-Russische stad Toeapse brak de vijftien jaar durende al leenheerschappij van zijn leer meester. Kramnik: „Op mijn twaalfde werd ik toegelaten op de Kasparov schaakschool. De Peter Leko schaakt vanaf morgen om de wereldtitel tegen Vladimir Kramnik. foto Olaf Kraak/ANP wereldkampioen, mijn held, mijn grote voorbeeld. Ik heb vre selijk veel van hem geleerd." Na het hoogtepunt uit zijn car rière viel Kramnik in een spor tief gat. Zijn levensdoel was be reikt, zijn motivatie daalde tot onder nul. Maar sinds een jaar of anderhalf is hij terug aan de top. Zo won hij in februari het sterk bezette toernooi van Lina res, een van de Grand Slams. Le ko, zijn uitdager, werd tweede. Hoewel Kramnik als persoon vriendelijker is dan het ongelei de projectiel Kasparov, heeft hij trekjes van de oude meester. Want mocht de WK tweekamp met Leko na veertien partijen in een 7-7 gelijkspel eindigen, dan behoudt Kramnik zijn kroon. Dat zijn ouderwetse privileges voor de titelverdediger, die niet meer van deze tijd zijn. Toch kreeg Kramnik het bij de onder handelingen voor elkaar. Kramnik heeft veel meer erva ring met alle facetten van een schaaktweekamp op het hoogste niveau. Die routine zou de ko mende weken wel eens van door slaggevend belang kunnen zijn. Kramnik kent het klappen van de zweep, voor Leko is het zijn allereerste gooi naar het klassie ke wereldkampioenschap. Maar de Hongaar kan als enige topper bogen op een positieve, onderlinge balans met Kram nik. Die wetenschap boezemt Kramnik geen angst in: „Peter is absoluut de zwaarste tegen stander die ik kon treffen. Maar ik ben voor niemand bang, zelfs voor Leko met. Ik zal optimaal geprepareerd zijn." GPD door Antal Crielaard HILVERSUM - Talpa, de inves teringsmaatschappij van media- tycoon John de Mol, heeft de rechten verworven van alle zes uitduels van het Nederlands elf tal in de aanloop naar het WK voetbal van 2006 in Duitsland. Het gaat om de duels met Tsje chië, Macedonië, Finland, An dorra, Roemenië en Armenië. De eerste wedstrijd, tegen Mace donië, is op zaterdag 9 oktober. Het duel wordt uitgezonden op het kanaal van de kinderzender Nickelodeon. Het radioverslag is te horen op Radio 10 Gold. De Mol. „Er zijn nog twee weken te gaan tot de eerste uitwedstrijd. Het zag er naar uit dat geen van de traditionele gegadigden de rechten zou verwerven, waar door de kans groot werd dat het Nederlandse publiek Oranje op 9 oktober niet te zien zou krij gen. Dat heeft ons gestimuleerd om in actie te komen." De publieke omroep. RTL en SBS omschreven de rechten on langs als 'te duur'. Het sportmar ketingbureau Sportfive, dat de rechten bezat, vroeg ruim 1 mil joen euro per duel. Volgens Lex Muller, chef-sport van SBS dat de thuisduels uitzendt, was de vraagprijs ruim het dubbele dan wat de zender voor de thuis duels betaalde. De Mol ziet de uitzending van de duels als aanzet tot het vor men van een eigen televisiezen der op het kanaal van Nickelo deon. „Ik vind dit een uitsteken de manier om te laten zien hoe serieus we zijn met het opzetten van een nieuw station. Van de zes duels zijn de laatste twee na 1 augustus volgend jaar. Dan verwachten wij met de nieuwe zender in de lucht te zijn." Talpa is bezig een team samen te stellen dat verantwoordelijk is voor de inhoud van de radio- en televisie-uitzendingen. ANP ZEIST - Bestuurders van clubs uit de hoogste klasse van het be taalde voetbal verwachten dat John de Mol volgend seizoen ook eredivisieduels op zijn nieu we zender wil brengen. Het hui dige mediacontract met de acht tien beste Nederlandse voetbal clubs loopt aan het einde van het seizoen af. In het huidige contract zijn de NOS en Canal+ de voornaamste partijen. „We houden er reke ning mee dat De Mol interesse heeft", zegt Michael van Praag, voorzitter van de raad van com missarissen van de ECV, de vere niging van eredivisieclubs, tot gisteren nog ENV geheten. „Voor ons is het gunstig als meer partijen om de rechten strijden. Al is er meer dan geld, continuïteit en kwaliteit staan ook hoog in het vaandel." ANP van onze sportredactie MLAWA - Titelverdedigster Tanja Chub is in de vijfde ronde van het EK dammen voor vrou wen in het Poolse Mlawa achter haald door de Russin Milsjina. Chub kwam gisteren tegen de Oekraïense Tkatsjenko niet ver der dan een remise. Milsjina toonde in tijdnood haar routine tegen landgenote Nog- ovitsina. Op fraaie wijze dwong ze de zege af. In de stand delen Chub en Milsjina de koppositie met acht punten. Tansykkhoezi- na was op dreef tegen de Alk- maarse Vitalia Doumesh, die in het gevorderde middenspel on der de druk bezweek. Tansykk- hoezina staat op één punt van Chub, die zij in de zesde ronde ontmoet. Tkatsjhenko mag het opnemen tegen Milsjina. De andere Nederlandse speel sters kwamen tot remise. Iepie Poepjes ontfutselde de veel ho ger geklasseerde Litouwse Jan- kauskaite op fraaie wijze een punt. Astrid van der Stelt en Sa rah Rijgersberg hadden kansen in het eindspel, maar net niet voldoende voor de winst. ANP De ploeg van Roberto Heras (in achtste positie), leider in het algemeen klassement, houdt controle over de achttiende etappe in de Ronde van Spanje. foto Luis Tejido/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15