Directeur ZVU moet per se weg mi'Mli Paalworm bewijst ouderdom Arm 17 Kleine instanties ook Van Ruller en Van den Brink dupe van cultuurnota YArmpn oen niauisdi knnnel Vijftien maanden cel geëist voor misbruik jonge schoonzussen pestuur volksuniversiteit begint desnoods ontslagprocedure Colonne tegen kabinetsbeleid Opnieuw legionalla in jachthaven Onderzoek computerdiefstallen Project jeugd en veiligheid Dag van de klant vrijdag 24 september 2004 13 jnnr Emils Calon ijpDELBURG - De Zeeuwse folksuniversiteit (ZVU) wil hoe ka ook af van directeur N. In- ook als de Middelburgse flhtbank zijn ontslag op staan- v voet terugdraait. In dat geval start de Stichting jVU een ontslagprocedure, zo naakte advocaat C. van de Mer- jd gisteren namens het bestuur r iiidelijk aan rechter M. Klaren- «k. ^els vocht donderdag voor de Üddelburgse rechtbank zijn wtslag op staande voet aan. Hij terdop 30 juli per direct ontsla an door bestuurslid W. Belzer omdat de directeur bij een verga ring aanwezig was geweest gwijl hij zich kort daarvoor nek had gemeld. Tan de Merbel voerde aan dat ie aanwezigheid bij die vergade- nngvoor het bestuur de beken de laatste druppel was. Zo was rolgens hem de samenwerking de directeur en het be- al lang allerminst goed. ))k zou Ingels zonder goedkeu van het bestuur computers lebben gekocht, het bestuur net hebben geïnformeerd over ien aantal zaken en de werk- groepen van de ZVU onjuist heb- ben geïnformeerd. En tijdens èe bewuste vergadering zou vol- Belzer geprobeerd zijn in het bestuur te Idvocaat A. Neels, die optrad Damens Ingels, vroeg om bewij- Die kreeg hij niet. Vooral Ét omdat ze bij deze zaak geen mispelen. Het bestuur heeft im- nershet vergaderen tijdens ziek te opgevoerd als de enige reden nn de directeur te ontslaan. N'eels vervolgde dat Belzer In gels helemaal niet had kunnen ontslaan omdat het bestuur niet •die kwestie had vergaderd, was na afloop gebeurd, ver- igde Belzer. Niet tijdens een officiële vergadering maar tij- denseen telefonisch rondje. voerde met klem aan dat h] Belzer had verteld dat hij, oen hij zich ziek meldde, bereid sas om aanwezig te zijn bij elke vergadering. De financiële toe stand van de ZVU was op dat moment allerminst rooskleurig en hij was bereid te helpen waar nodig om de zaak ten goede te keren. Ook bracht hij tegenover de Middelburgse rechter naar voren dat Belzer van tevoren wist van die bewuste vergade ring. Belzer kon zich daar ech ter niets van herinneren, vertel de hij de rechtbank. Ingels merkte op dat hij zich he lemaal niet had kunnen verdedi gen tegen het ontslag. Het was hem in een zeer kort en bits tele foongesprek verteld. En daar mee was de kous af. Ingels is enkele jaren terug be noemd om orde te scheppen in de chaos bij de ZVU. Deze orga nisatie zat destijds met een groot financieel tekort en organi satorische problemen. Volgens de ontslagen directeur is hij erin geslaagd in betrekkelijk korte tijd de ZVU weer gezond te ma ken. Ook zou hij het initiatief ge nomen hebben tot tal van nieu we cursussen. Tijdens al zijn werkzaamheden belandde hij echter in het, voor een aantal be stuursleden, verkeerde kamp. „Dat heeft mij de kop gekost." Vergadertruc Hij zei ook dat het algemeen be stuur een week na zijn ontslag in een vergadering in meerder heid het ontslag had terugge draaid. Het dagelijks bestuur heeft dat besluit echter nooit uit gevoerd, omdat een aantal leden van het algemeen bestuur offici eel niet in functie was terwijl ze wel al jaren deelnamen aan ver gaderingen. Volgens de direc teur is er een vergadertruc uitge haald om hem te wippen. Ingels is volgens hem op Om roep Zeeland door bestuursle den van de ZVU beticht van fi nancieel geknoei. Hij vindt dat die woorden moeten worden te ruggetrokken, omdat ze niet kloppen en omdat zijn naam op deze manier is bezoedeld. Daar om spant hij een kort geding aan, dat een dezer weken dient. Klarenbeek doet op 7 oktober uitspraak over het ontslag op staande voet. Pas tegen het einde van de negentiende eeuw werd een manier gevonden om paalworm te bestrijden; dus zouden de door het diertje gegra ven gangen in de hoogaars Arm 17 er op wijzen dat het schip vóór die tijd is gebouwd. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De door paal worm aangevreten houten plan ken van de hoogaars Arm 17 bie den een mistroostige aanblik. Voorzitter J. Huijbrecht van de Stichting Museumhaven kijkt er echter met voldoening naar. Voor hem levert die uitholling het tastbaar bewijs voor de ouderdom van de Arm 17. „Wij zitten dus heel aardig in de goede richting met de bewering dat het schip rond 1878 moet zijn gebouwd", zegt Huijbrecht. De aanvreting door paalworm bleek deze week bij de restaura tiewerkzaamheden aan de hoog aars in de Stads- en Commercie- werf. De wegen die het dier zich door het olmenhout heeft gegra ven zijn soms meterslang. Volgens Huijbrecht werden er te gen het einde van de negentien de eeuw middelen gevonden om de paalworm te bestrijden. „Dat gebeurde met bepaalde teerproducten. Het wil dus zeg gen dat de Arm 17 al ruim voor het einde van de negentiende eeuw moet zijn gebouwd, in de tijd dat de bestrijdingsmogelijk- heid nog niet bekend was", con cludeert Huijbrecht. De Latijnse naam voor paal worm is Teredo Navalis. Het is een tweekleppig schelpdier dat oppervlakkig gezien op een worm lijkt. Het dier boort zich in hout dat in contact met de zee staat. De schelp is zeer klein en wordt gebruikt als boorkop. Net als bij de boormosselen leeft het dier niet van het hout, maar boort het gangen om zich zelf te beschermen. Dijkbeschoeiingen De paalworm is in de achttiende eeuw geïntroduceerd met (hou ten) schepen uit Azië en ruïneer de in snel tempo alle houten dijkbeschoeiingen langs de kust. Volgens Huijbrecht werden de vaak eikenhouten rompen van schepen tegen de paalworm be schermd met een omhulsel van vurenhout. „Dat werd dan wel aangetast, maar regelmatig ver vangen zodat de paalworm niet doordrong tot het eikenhout." Bij de bouw van de Arm 17 blijkt het goedkopere olmen hout te zijn gebruikt en werd ook geen beschermend omhulsel aangebracht. Vandaar wellicht het grillige gangenstelsel dat de paalwormen er destijds hebben ingevreten. GOES - Vrachtwagenchauffeurs houden woensdagmid dag uit protest tegen het kabinetsbeleid een lang- zaam-aan-actie bij de Wouwse Tol nabij Bergen op Zoom. Dat is een van de negentien plaatsen waar de chauffeurs de actie voeren. De vakbonden FNV, CNV en de Unie roepen chauffeurs en mensen uit het bedrijfsle ven op rond het middaguur naar een van de wegrestau rants te komen. Om twaalf uur wordt daar verzameld. Het is de bedoeling dat zij daar na de lunch om één uur luid toeterend vertrek ken en de eerste kilometers slechts zestig kilometer per uur rijden. Volgens A. van Damme, actiecoördinator in Zeeland, is het niet de bedoeling enorme opstoppingen te veroorza ken. „We willen met deze actie een signaal afgeven. Het doel is niet het publiek te raken, maar er kan natuurlijk wel extra overlast ontstaan." Volgens Van Damme zijn strikte afspraken gemaakt met de KLPD om verkeershin- der te voorkomen. Voorzitter J. Jongejan van de CNV Be- drijvenbond en vice-voorzitter A. Jongerius van de FNV spreken de actievoerende chauffeurs toe op het parkeer terrein bij wegrestaurant De Lucht langs de A2 (Utrecht - Den Bosch). YERSEKE - In de waterleidingen van de jachthaven in Yerseke is opnieuw de legionallebacterie ontdekt. Afgelo pen zomer was dat ook al het geval, waardoor bezoekers dagenlang niet van de voorzieningen gebruik konden ma ken. De waterleidingen zijn gisteren met een chemisch middel doorgespoeld. Vandaag moet blijken of dat afdoen de is geweest. MIDDELBURG - De politie onderzoekt of er verband be staat tussen een aantal recente grote diefstallen van com puterapparatuur. In de nacht van maandag op dinsdag werden uit het nieuwe stadskantoor in Middelburg veer tien platte computerschermen gestolen. Vorige maand maakten inbrekers 37 computerbeeldscher men buit uit het pand van de sociale dienst in Vlissingen. In de nacht van 29 op 30 juni werden elf computers en twee platte beeldschermen gestolen uit een pand van de provincie aan het Walplein in Middelburg. Het is nog niet duidelijk hoe de inbrekers het nieuwe stadskantoor zijn binnengekomen. „Er waren wel braaksporen, maar het is niet duidelijk of die vers waren", aldus een woordvoer ster. GOES - Leerlingen uit groep acht van drie bassischolen in Goes-Zuid kunnen via het project Jeugd Veiligheid hun veiligheidsproblemen aankaarten bij de gemeente Goes. Het is de bedoeling dat de leerlingen oplossingen voor hun buurtproblemen aan het gemeentebestuur pre senteren. Dat gebeurt donderdag 18 november in activiteitencen trum De Pit in Goes. Het gaat om scholieren van De Prin ses Beatrixschool, De Zuidwesthoek en Montessori 'de Ba sis'. Het initiatief komt van vrijwilligers van De Pit. Wel zijnsorganisatie SMWO-Welzijn en Buurtwerk Goes on dersteunen het project. kunst door Ernst Jan Rozendaal Maritiem Erfgoed Zeeland vond "1. 1.1.1. V'1.1. V/V^ll llld^l)3 V^ll IVvf GOES - De provincie moet zich bet lot aantrekken van kleine culturele organisaties. Die har tenkreet uitte coördinator R. Schot van Podium 't Beest gis teravond in De Mythe in Goes tijdens de inspraakavond over de provinciale cultuurnota. Daar kregen ook de kleinere cul turele organisaties een podium om hun bezwaren kenbaar te maken. Schot zette zich, 'heel on-Zeeuws' zoals hij zelf zei, meteen af tegen de prominent ste culturele organisatie in de provincie, het Zeeland Nazomer Festival (ZNF). Hij vond het niet eerlijk dat er zoveel geld (200.000 euro) gaat naar een fes tival waar 'geen gewone men sen' komen als 't Beest daaraan Het gros van de negentien in sprekers vertegenwoordigde een Weine culturele organisatie. Zo pleitten bijvoorbeeld de Stich ting Kamermuziek Zeeland, de Zeeuwse Accordeonvereniging Concertina, de Stichting Zeeuw se Schouw en de Stichting Jazz club Zeeuws-Vlaanderen voor enkele duizenden euro's (extra) structurele subsidie. Het theater gezelschap Kwark liet op een ui terst ludieke manier merken te- 'eurgesteld te zijn over het mis lopen van subsidie. Tijdens zijn betoog werd F. Vervaet gebeld door een regisseur die afzegde omdat hij een klus kon krijgen bij een gezelschap dat wel struc turele subsidie heeft. Verfrissend was ook de bijdrage van de Stichting Juister die faci liteiten biedt aan jongeren die met film en video aan de slag willen. Voorzitter R. Soepen berg wees haarscherp op een te genstelling tussen theorie en Praktijk in de cultuurnota. Zeg gen dat je jongeren en film be- 'angnjk vindt, maar er geen geld voor uittrekken. C°k andere insprekers wezen op tegenstrijdigheden. Zowel wet houder L. Poppe-de Looff van Wissingen als directeur F. Lie- vens van het Scheldetheater in Terneuzen wilde weten waarom de provincie wel van plan is het Middelburgse A-theater jaar lijks met 90.000 euro te steunen, maar andere Zeeuwse theaters niet. van Hecke van het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland vond het raar dat maar één organisa tie (Stichting Behoud Hoogaars) voor behoud van varend erfgoed in aanmerking komt voor subsi die. Van verschillende kanten werd het gebrek aan argumentatie door het provinciebestuur gehe keld. Het was voorzitter P. Son- ke van Het Geti] zelfs een 'vol strekt raadsel' waarom zijn werkplaats voor amateurkun sten alle subsidie dreigt te verlie zen. Natuurlijk waren de grotere or ganisaties ook vertegenwoor digd. Het maritiem Muzeeum in Vlissingen, het ZNF en Nieuwe Muziek Zeeland herhaalden eer der geformuleerde bezwaren. Voorzitter G. Schoenmakers van Nieuwe Muziek zei dat zijn organisatie op basis van het hui dige financieringsvoorstel (100.000 euro per jaar van de provincie) óf gedwongen is failli- sement aan te vragen óf de Gro te Kerk van Veere alweer moet verlaten. Hij kreeg bijval van de Middelburgse componist Douwe Eisenga. Die betoogde dat het slecht gaat met klassieke mu ziek in Zeeland. De belangrijk ste ensembles van Nederland ko men hier nooit spelen. Er is maar één organisatie, aldus Ei senga, die deze clubs wel hier naartoe haalt: Nieuwe Muziek sinds zij enkele maanden gele den is verhuisd naar Veere. (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Jesse van Ruller is de beste jazzgitarist van Nederland. Hij is door de Terneuzense jazzclub Porgy Bess ge vraagd drie concerten te geven met gasten naar keuze. Zondag is het eerste, met pia nist Bert van den Brink. Van Ruller heeft vaak opgetreden in Porgy Bess. Hij speelde er onder meer met zijn eigen groep, met het Jazz Orchestra of the Concertgebouw en met de band van pianist Michiel Borstlap. „Ik kom graag in Porgy Bess", bevestigt hij. „Het is een bijzondere plek. Het is geen theater, het is geen café, het is geen BIM-huis, het verenigt eigenlijk het beste van die locaties. Het heeft niet de stijfheid van een theater, wat goed past bij de mu ziek die we maken. Het publiek kan rondlo pen, het kan naar de bar, maar er is ook alle gelegenheid om heel goed te luisteren. Er zijn altijd veel mensen en de organisatoren zijn heel enthousiast. Kortom, voor een mu zikant is dat een uitstekende sfeer om in te spelen." Dat de liefde wederzijds is, blijkt uit het feit dat Porgy Bess Van Ruller dit seizoen heeft aangesteld als 'artist in residence'. Hij mag drie concerten geven en daarbij zelf zijn begeleiders of mede-solisten uitzoeken. „Iets dergelijks doe ik ook in hetBeaufort- huis in Austerlitz", vertelt Van Ruller. „Dat is ideaal, want nu kan ik met een bepaalde combinatie meerdere concerten geven. Afge lopen weekeinde heb ik in het Beau fort huis samengespeeld met Bert van den Brink. Dat ging uitstekend. Het is gevaarlijk om te zeg gen, maar ik verwacht dat het in Porgy Bess nog beter wordt." Van Ruller en Van den Brink spelen jaz- zstandards, eigen composities en vrije im provisaties. Voor de zekerheid wordt het concert opgenomen, want als de kwaliteit in derdaad zo hoog is als Van Ruller op het po dium heeft ervaren, wil hij graag een live-al bum uitbrengen. Duo „Een half jaar geleden heb ik voor het eerst één nummer met Bert van den Brink samen gespeeld. Ik kende hem wel en had in grote re bezettingen wel eens met hem gespeeld, maar nooit als duo. Dat was zo'n bijzondere ervaring. In het Beauforthuis was het niet anders. Bert is blind en waarschijnlijk mede daardoor gezegend met een bijzonder goed gehoor. Ik had het gevoel dat ik heel hard rende en dat hij me niet alleen bijhield maar in staat was om ook nog rondjes om mij heen te rennen. Hij vult mij op een bui tengewoon smaakvolle manier aan. Gewoon lijk legt de ritmesectie een bedje voor je neer waar je als gitarist op rust. In een com binatie van piano en gitaar heb je geen bege leiders, het is een muzikale conversatie. Dat ging met hem wonderlijk goed. Niet alleen reageerde hij uiterst snel op wat ik speel de, het leek wel alsof hij van tevoren wist wat ik ging doen. Normaal gesproken heb ben muzikanten op het podium ook oogcon tact. Met een knikje geef je soms aan wat je wil. Tijdens het concert met Bert realiseer de ik me dat ik die behoefte helemaal niet had, zo voelden we elkaar aan. Ik heb dat nog nooit zo gehad. Het was een magisch concert." Pop In november is de Belgische trompettist Bert Joris de gast van het Jesse van Ruller Trio. „Naar mijn idee hebben we veel ge meen. Net als ik staat hij met één been in de traditie en één been in het nu. Ik herken veel in zijn composities. We kleuren allebei onze muziek met invloeden uit de pop. Ik ben benieuwd hoe dat uitpakt als we samen spelen." Het derde concert vindt waarschijnlijk in maart plaats. Dan krijgt Van Ruller gezel schap van cellist Ernst Reijseger en gitarist Eric Vaarzon Morel. „Ernst bespeelt zijn cel lo zoals Jimi Hendrix zijn gitaar. Voeg daar bij de akoestische flamencogitaar van Eric en mijn elektrische gitaar en je hebt een heel divers concert waarin alles draait om de snaren." Concert: Jesse van Ruller en Bert van den Brink, zondag in Porgy Bess in Temeuzen, aanvang: 16 uur. Jesse van Ruller door Emile Calon MIDDELBURG - Wat ik voor het eerst met mijn partner had willen beleven, is mij door mijn zwager ontnomen. Deze harten kreet van een jonge Vlissingse vrouw, die zo graag onbezoe deld haar eerste seksuele erva ringen wilde hebben, werd giste ren door de Middelburgse rech ter S. van Hemert voorgehouden aan een 42-jarige ex-Vlissinger. De man reageerde met alleen maar het ophalen van zijn schou ders op die 'kreet' van zijn schoonzusje. De man wordt verdacht van sek sueel misbruik van de twee jong ste zusjes van zijn vrouw. Toen ze tussen de zeven en dertien jaar oud waren heeft hij hen, al dus de aanklacht, vele malen be tast en een van hen moest hem betasten. Dat gebeurde eind ja ren tachtig, begin jaren negen tig, toen de meisjes, samen met de man en zijn gezin, vaak naar het Veerse Meer gingen. De meis jes zwegen jarenlang over wat er gebeurd was omdat ze het hu welijk van hun oudste zus niet in gevaar wilden brengen. Volgens de man maken de be schuldigingen onderdeel uit van een groot complot, opgezet door zijn vrouw. Ze wil van hem scheiden, maar had volgens hem onvoldoende argumenten om daarvoor goedkeuring te krijgen van haar geloofsgemeenschap, de gereformeerde gemeente. Wat God heeft verbonden, mag volgens hem niet door mensen worden gescheiden. Seksueel misbruik vormt echter een uit zondering. In dat geval accep teert de geloofsgemeenschap een echtscheiding en wordt die gene die de scheiding aanvraagt niet verstoten. Inmiddels is de scheidingsprocedure in gang ge zet. De verdachte vertelde dat het huwelijk met zijn vrouw niet goed was. „Vooral door finan ciële problemen." Die werden veroorzaakt door haar, zo vertel de hij. Zij gaf maar uit en hij moest keer op keer de hypo theek verhogen. Toen hij de fi nanciële broekriem aantrok le verde dat grote spanningen op, aldus de ex-Vlissinger die nu el ders in Zeeland woont. Rechter R. Lameyer hield de man voor dat hij toch ook flink met geld had gestrooid. Zo had hij, om de relatie met zijn eigen kinderen te verbeteren, voor ve le duizenden guldens een cata maran gekocht. Dat gebeurde zonder enig overleg met zijn vrouw. Van Hemert merkte ook op dat uit psychologisch onderzoek dui delijk is geworden dat de beide schoonzusjes, inmiddels jonge vrouwen, de beschuldigingen be slist niet geuit hebben om wraak te nemen. Depressie Ze citeerde ook een rapport van de reclassering waarin staat dat de man macht belangrijk vindt. Hij onderschreef die conclusie en vulde aan dat geld en seks ook belangrijk zijn. Vervolgens probeerde hij zijn schoonzusjes negatief neer te zetten door uit te weiden over hun schoolpresta ties, relaties en het feit dat een van hen, na het tweede kind, 'al een postnatale depressie kreeg'. In zijn geloofsgemeenschap wordt zoiets als zwak ervaren, vertelde de man die zelf zeven kinderen heeft. Officier van justitie R. Ramme- loo haalde ook het psycholo gisch onderzoek aan. Voor hem is het duidelijk dat de man din gen heeft gedaan met zijn schoonzusjes die volstrekt niet door de beugel kunnen. De com plottheorie van de man ver wierp hij. Vooral omdat een van de schoonzusjes enkele jaren ge leden haar vriend heeft toever trouwd wat er met haar is ge beurd. „Toen was er nog hele maal geen sprake van een moge lijke scheiding." Hij eiste een on voorwaardelijke celstraf van vijftien maanden. Advocaat A. Bals ondersteunde de complottheorie van zijn cliënt. Hij vertelde ook dat geen van de dochters van de man de aanklacht van de schoonzusjes ondersteunt. Uitspraak op 6 oktober. TERNEUZEN - City Terneuzen houdt morgen de Dag van de Klant. Kopende klanten krijgen bij deelnemende winkels een pre sentje en parkeren is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13