Witse blijft een man van het volk Voor de laagste maandlasten 'laumse politieserie hoort in België bij de best bekeken dramaseries 7 KRO stopt met Reporter Meiden van de Wit naar voorjaar Grunberg draagt kunstprogramma Nieuwsquiz op internet (doe je de Postbank Hypotheektest) donderdag 23 september 2004 NT-GENESIUS-RODE ijodstil is het, in het nabij Brus- j gelegen forenzenstadje D|.Genesius-Rode. Tussen een itelijk onderkomen groepje gjjzen met groezelige gordij- n.hier en daar een loshangen- iakgoot en vergeelde tuin- siaat een in kogelvrije ves- gehuld, gemaskerd arresta- ïam in slagorde opgesteld. jjiice Federale', vermeldt het «and van hun pakken. De (arte brigade is een heus elite- ros dat zich vandaag eens it bezig houdt met de vangst L zware misdadigers, maar L dagje assisteert bij opnamen !0r de televisieserie Commissa- iwitse. „Als ze tenminste niet arden weggeroepen voor poli- ïzaken. Dat is ons al vaker ge- ?jrd", vertelt producer Ludo 1 chats. Is Vlaamse TV 1-reeks, die ads een paar weken ook in Ne- dand is te zien, is bij onze zui- isburen een eclatant succes. ia gemiddeld marktaandeel een ruime 52 procent, daar 5j.de Nederlandse tv-maker te- roordig alleen maar van dro- In België heeft de eigenzin- «ge politieman de top van de jj$t; bekeken dramaseries be- vertelt Schats tijdens de or,amen voor de derde afleve- jagvan alweer de derde reeks, bnavolging van series als Flik- (Gent) en Aspe (Brugge) seft ook commissaris Witse Hubert Damen), sinds hij werd fsggepromoveerd uit Brussel, eigen domein. Halle, een vre- ig bedevaartsstadje van een nappe 35.000 zielen in het groe- ïPajottenland even ten zuiden ran Brussel. Het lijkt op het eer- je gezicht niet de juiste plek i® een spannende Vlaamse kri- waarin doden vallen als mus- iffl uit een dakgoot op een hete eg. Maar daar vergissen we as in, zo betoogt een vertegen- ïoordiger van het plaatselijke ïeistenbureau: „De serie kab- telt over onze heuvels, door de Commissaris Witse (Hubert Damen) heeft nogal wat moeite om volgens het boekje te werken. beemd, dat geeft een apart ca chet. De natuur van Pajotten- land is eigenlijk één van de hoofdrolspelers, zo moet u het zien." Het is duidelijk: de ge meente is dolblij met zo'n zeld zame kans op reclame. TV1 mag in ruil voor 'publicitaire return' een oud schoolgebouw in het centrum van Halle gebruiken als productiekantoor én als het fictieve hoofdkwartier van poli tie. Het huis ernaast herbergt de kostuums en de make up-ruim- te. De oude schoollokalen op de benedenverdieping zijn nu om gebouwd tot cellenblok en recep tie, boven is het kantoor van - Witse te vinden. De mappen met opschriften als Fraude, Ontvoe ring, Moord, Vermist en In braak, die achter zijn bureau in de kast staan, zijn overigens leeg, netals zijn bureauladen. Maar het oogt door de lens als een heus bureau, verzekert Schats. „De serie zet Halle op de kaart. We krijgen hier alle medewerking. Als we twee brandweerauto's nodig hebben, krijgen we twee brandweer auto's." Zoals de stad Gent al eerder on dervond, brengt een serie die zich binnen de stadsgrenzen af speelt de nodige economische voordelen met zich mee. De zo genaamde Flikkenwandeling, een rondwandeling die plekken aandoet die in de serie te zien zijn, is vooral onder de Holland se toeristen een succes. Niet voor niets heeft ook Halle in al lerijl een eigen, 32 kilometer lan ge Witse Fietstocht opgezet in de hoop het toerisme op te krik ken. „We weten hier ook wel dat Nederlanders verwoede fietsers zijn." Een tocht die hoofdrolspe ler Hubert Damen onlangs maar aan zich voorbij liet gaan. „Ik heb in een busje gezeten, zo was ik er toch bij", grapt de acteur, die eerder te zien was bij de con currentie: in Flikken was hij commissaris Deprez. Skelet Damen vertolkt de rol van een cynische, gedreven agent die nogal wat moeite heeft volgens het boekje te werken. Zijn vrouw heeft hem net verlaten voor zijn baas, die hem vervol gens grootmoedig promoveert naar een plek buiten Brussel. In Halle krijgt hij de nodige tegen werking van collega's en bazen. „Schoon is het dan ook niet wat foto GPD die man allemaal uitspookt", al dus zijn alter ego Hubert Da men. „Maar dat maakt hem ook sympathiek. Hij geeft zijn baas een klap op zijn smoel, tachtig procent van de Vlamingen vindt het geweldig dat die man dat zo maar durft. Witse kan bij hen niet meer stuk." Alhoewel het niet de eerste keer is dat Damen een politieagent speelt, is de voorbereiding voor hem nog nooit zo intensief geweest. „We hebben ruim een half jaar ge praat over het personage, schrij ver Ward Hulselmans en ik. Dan vroegen we ons af: houdt hij van muziek? Hoe sympathiek moet hij zijn? In wat voor auto rijdt hij? Normaal begin je als acteur in een personage dat ei genlijk niet meer is dan een ske letje geeft je karakter zelf vlees en bloed. In het geval van Witse was het al helemaal duidelijk wat voor man dat is. We wilden er geen universitair van maken die in een excentrieke auto rijdt en naar klassiek luistert. Hij is katholiek opgevoed, is een ritse laar. Die plannentrekkerij van hem is onvoorstelbaar Vlaams." Om zich in hun rol als diender in te leven, volgden de acteurs cursussen en trainingen die al leen voor politiemensen zijn be doeld. Schietlessen, verdedi gingstechnieken, het zat alle maal in het pakket. Ook sprak Damen urenlang met een recher cheur die een map had met fo to's van alle slachtoffers uit de zaken waaraan hij had gewerkt. „Eén foto wilde hij niet laten zien, het was de foto van een kind. Ik vroeg hem waarom hij dat niet wilde. Toen zei hij: 'Het is te gruwelijk. De voet van de vader staat in de buik van dat kindje, het is duidelijk zicht baar op de foto'." Ik vroeg hem toen: wat doe je dan als je thuis bent nadat je zo'n zaak hebt ge had? 'Drinken', zei hij. Dat leer de me veel over het cynisme van Witse, hoe dat tot stand is geko men." Het succes van Witse, Damen kan er alleen maar naar gissen. „Jaren geleden had je veel van die Amerikaans opgezette Bel gische series. Dat was niks, want Antwerpen is geen Ameri ka. Witse is een man van vlees en bloed, iemand van het volk. Dat wordt gewaardeerd." In Ne derland moet de kijker nog even wennen aan de reeks, tegenwoor dig vervaardigd als een co-pro- ductie tussen de Tros en TV1, merken de Belgen. De serie is in Nederland nog maar een paar keer te zien geweest en nu al zijn de eerste brieven uit Hol land binnen bij de productie: waarom er zoveel gevloekt wordt door Witse. „Tja denk ik dan, die man is agent. Laat-ie een keer godverdomme zeggen, wat is daar nu fout aan?" GPD Commissaris Witse is elke dins dag te zien op Nederland 2 HILVERSUM - Het KRO-onderzoeksprogramma Repor ter wordt stopgezet. De rubriek gaat volgend jaar op in een nieuw programma op Nederland 1 dat wekelijks een biografie gaat uitzenden. In november en december staan de laatste uitzendingen van het reguliere Reporter ge pland. De onderzoeksrubriek kwam onlangs nog in het nieuws doordat het via internet lijsten publiceerde van bijklussende journalisten. Voor het nieuwe programma is nog geen naam bedacht. Komend voorjaar worden de eerste acht biografieën uitge zonden en na de zomer nog eens zestien. Reporter-hoofd redacteur Mare Josten: „En het is de'ambitie van Neder land 1 om in 2006 elke week een biografie uit te zenden." GPD HILVERSUM - De nieuwe reeks van de dramaserie Mei den van de Wit is op het laatste moment verschoven naar komend voorjaar. Net 5 heeft afgelopen weekeinde beslo ten zijn 'grote programma's' meer over het jaar te sprei den. De serie, met in de hoofdrol Angela Schijf, Frédéri- que Huydts en Eva Duijvestein, stond gepland voor maan dag 4 oktober. Volgens een woordvoerster doet een aantal nieuwe pro gramma's van Net 5 het zoveel beter dan verwacht dat de zender er voor heeft gekozen de topper Meiden van de Wit te bewaren voor 2005. Onder andere de nieuwe ver- bouwcompetite Het Blok trekt een voor Net 5 ongekend hoog aantal kijkers. GPD HILVERSUM - Auteur Amon Grunberg wordt een centra le figuur in het kunst- en cultuurprogramma R.A.M. van de VPRO-televisie. Het programma is vanaf 3 oktober weer te zien, maar dan niet meer rechtstreeks. Elke uitzending opent met een gesproken column van Grunberg, die tevens elke week een gesprek heeft met een kunstenaar, op locatie in binnen- of buitenland. Grunberg zal het programma niet gaan presenteren. „Dat kan ik niet en dat wil ik ook niet doen. Wat ik wel zal gaan doen, zal moeten blijken. Zo min mogelijk dingen die ik onprettig vind. Bijvoorbeeld schreeuwen tegen men sen, of over een drukke winkelstraat lopen met een came ra achter me aan."' ANP HILVERSUM - Vanaf de bank mee strijden om de titel Nationale Nieuwskenner 2004. Het kan vanaf dinsdag, bij de start van een nieuwe reeks afleveringen van de Na tionale Nieuwsquiz, gepresenteerd door Harmen Siezen en Mieke Verweij. De NCRV begint dan, gelijktijdig met de nieuwe reeks, met een serie interactieve afleveringen op internet. Internetters met een breedbandaansluiting (adsl of kabel) kunnen het televisieprogramma op de com puter bekijken en het opnemen tegen bekende Nederlan ders die strijden om de titel Nationale Nieuwskenner 2004. Naast een persoonlijke score ziet de speler hoe hij of zij het ervan af brengt ten opzichte van alle andere in- ternetspelers in Nederland. ww.ncrv.nl/nieuwsquiz en Nederland 1 (advertentie) De Postbank Hypotheektest is gratis en doe je thuis samen met de Postbank hypotheekadviseur. Hij berekent wat voor jou de laagst mogelijke maandlasten zijn. Je kunt die test voor je bestaande hypotheek doen, maar ook als je een nieuwe hypotheek wilt afsluiten. Elke hypotheek wordt er beter van. Zeker nu we er in geslaagd zijn om weer nieuwe hypotheekvormen te ontwikkelen die voor de laagste maandlasten zorgen. Kijk daarom op postbank.nl of bel 0900 1900 (5 cent per minuut) en maak een afspraak met onze hypotheekadviseur. Je kunt ook contact opnemen met je eigen tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel -van ING ik1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7