tec Debat nachtvluchten uitgesteld Politiek succes is in Oekraïne gevaarlijk Lot Britse gijzelaar in Irak lijkt bezegeld Vergrijzing remt groei economie elgische premier Verhofstadt wil morgen doorbraak forceren Boetes voor vloeken spekken gemeentekas Belgorod WÊÊÊHÊÈÊÊÊ. Nederlander imgekomen op Mont Blanc VS willen meer troepen en waarnemers naar Soedan Jeanne eist zeker duizend levens in Haïti Vrouw wil slechts wekelijks slaag Wandelen verlaagt risico dementie Prinses Burundi wil presidentschap Nerts bijna uit Europa verdreven Gezamenlijke actie Veiligheidsraad Nederlandse gearresteerd nepbruid in Engeland jtfjOROD - De stad Belgorod -het zuiden van Rusland spekt gemeentelijke kas door hoge op te leggen aan ouders rloekende tieners. ■.^Pascale Thewissen HUSSEL - De Belgische pre- jjCi Verhofstadt heeft het zie- („hiiis verlaten. Hij heeft drie iben gebroken bij het ongeluk 2i hem dinsdagavond ovejr- «m. Be wagen van de pre- .;r knalde bij Gent tegen een Monen vangrail en sloeg meer alen over de kop. Zowel de pre- donderdag 23 september 2004 jrionzi redactie buitenland Alleen al in september leverde dat zj'n miljoen roebel (14.000 euro) op. De maximale boete, voor extreme uitbarstingen in het openbaar, bedraagt 33 euro. Dat is ruim een kwart van het gemiddelde maandsalaris in de regio. Politieagenten die vloekers be trappen, mogen 30 procent van de boete in eigen zak steken. De rest wordt gestopt in projecten die vloeken moeten tegengaan, aldus een regionale bestuurder. Het Russisch leent zich uitste kende voor dergelijk beleid. Bijna geen enkele andere taal heeft zoveel scheldwoorden. In 2002 is een eerste boek van 392 pagina's vol met vloeken en ver wensingen gepubliceerd. Er zit ten nog negen delen aan te ko men. ANP urgemeester aaseik wil rbod op burka IUSEIK - De burgemeester de Belgische grensgemeente laaseik wil het dragen van bur l's door moslimvrouwen ver- iaden. Volgens hem versterken rijf vrouwen die in zijn ge ënte het traditionele iaamsbedekkend gewaad dra- het 'gevoel van onveilig- ieid', vooral in openbare gebou- burka bedekt het hele ge- iét. Er is alleen een ruimte torde ogen opengelaten, irgemeester Creemers van laaseik, aan de Maasgrens tus- Roermond en Sittard, wil eerst met de plaatselijke moslimgemeenschap in overleg over het verbod. Hij boopt de vrouwen te kunnen .terhalen zelf af te zien van het van de burka. Brusselse gemeente Molen vaardigde eerder al een üirka-verbod uit. Dat is geba ard op een oud carnavalsregle- ant. Vrouwen die het verbod hun laars lappen kunnen boete krijgen van 150 euro. ïolenbeek heeft overigens drie ethouders van allochtone origi- tANP/Belga CHAMONIX - Een Nederlandse Krgbeklimmer is omgekomen een lawine op de flanken tan de Mont Blanc. Dat maakte ie politie in het Franse Chamo- lixgisteren bekend. Een andere Nederlander raakte gewond. Volgens de politie werden de see alpinisten weggeslingerd een onstabiel stuk sneeuw set begaf. De mannen, beiden JO jaar, bevonden zich op dat "oment op vierduizend meter aogte op de Mont Maudit (de Vervloekte Berg). ANP/AFP mier als zijn chauffeur hadden de nacht ervoor niet geslapen. Het ongeluk gebeurde na afloop van een marathon-vergadering van de Belgische regering over de omstreden toename van het aantal nachtvluchten op de Brusselse luchthaven Zaventem. Het overleg begon maandaga vond om 21.00 uur en eindigde dinsdagmiddag om 17.00 uur, waarna de premier in het parle ment moest uitleggen waarom er nog steeds geen akkoord was. Het luchtvrachtbedrijf DHL, dreigt te verkassen naar Duits land of Frankrijk als het haar nachtelijke activiteiten niet mag uitbreiden. De chauffeur van de premier zou al die tijd hebben staan wachten. Op weg naar huis is hij op de ring rond Gent, waar schijnlijk de macht over het stuur verloren. Een getuige, de buurman van de premier die achter hem reed, zag de auto rond tien uur 's avonds over de kop gaan. Bij het ongeluk was geen ander voertuig betrokken. Volgens de eerste mededelingen zou het niet gaan om een te hoge snelheid, maar lijkt eerder de vermoeidheid de chauffeur par ten te hebben gespeeld. Hij is met een hersenschudding en een gebroken wervel in het zieken huis opgenomen. De discussie over DHL, die giste ren beslecht had moeten zijn, is uitgesteld tot morgen. Verhof stadt liet gisteren vanaf zijn ziekbed weten dat hij hoe dan ook een doorbraak wil forceren in de zaak die als een zwaard van Damocles boven zijn paarse regering hangt. Als Verhofstadt er niet in slaagt DHL in België te houden, dan betekent dat het verlies van en kele duizenden banen en de val Irakezen proberen door een autobom gewonde mensen in veiligheid te brengen in Bagdad. van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse en Iraakse autoriteiten zijn niet van plan op korte termijn gedeti neerde vrouwelijke Irakezen vrij te laten, zoals een militante moslimgroep heeft geëist. De groepering Tawhid en Jihad dreigde eerder twee ontvoerde Amerikanen en een Brit te ver moorden als de vrouwen niet vrijkomen. De Amerikanen zijn al dood en het lot van de ont voerde Britse Kenneth Bigley lijkt bezegeld. Bigley smeekte gisteren in een video om zijn leven te sparen. Hij riep de Britse premier Blair op hem te redden. De video werd gisteravond geplaatst op een islamitische website. „Dit is mogelijk mijn laatste mogelijk heid om met u te spreken. Ik heb uw hulp nu nodig mijnheer Blair, omdat u de enige op Gods aarde bent die mij nog kan hel pen", aldus de zeer geëmotio neerde Bigley. De drie werden vorige week don derdag ontvoerd in Bagdad. Ze werkten voor een bouwbedrijf. Het ultimatum van 48 uur dat de ontvoerders stelden is verlo pen. De dood van de Amerika nen Eugene Armstrong en Jack Hensley is bevestigd door vi deo-opnamen en de onthoofde li chamen van beiden zijn gevon den en geïdentificeerd. De Verenigde Staten zeggen maar twee vrouwen in hechtenis te houden. Het gaat om Rihab Taha en Huda Salih Mahdi Am- mash. Zij waren volgens de VS betrokken bij het biologische wapenprogramma van Saddam Hoessein. Tawhid en Jihad (Eenheid en Heilige Oorlog) zou onder lei ding staan van de Jordaniër Abu Musab al Zarqawi. Hij is volgens Amerikaanse opgave de l*anonze redactie buitenland - Was het een zware voed selvergiftiging of een poging tot moord? Voor Viktor Yuschenko is het antwoord duidelijk. Het *as een bewuste poging om l»m van het leven te beroven. De reden? Yuschenko ligt vol gens peilingen aan kop in de ra- ee om het presidentschap van Oekraïne. En dat bevalt de heer sende clan van president Kuch ma niet. Dus moest hij uit het seld geruimd worden, ver voor Je verkiezingen van 31 oktober. Nuschenko werd op 6 september Voedselvergiftiging was van de artsen. Desal niettemin knapte de politicus niet op. In tegendeel. Hals over kop werd hij naar een kliniek in Wenen gebracht. Pas afgelopen weekeinde keerde hij terug in zijn vaderland. In het parlement gaf hij het 'politieke systeem' van Oekraïne de schuld. „Hier was meer aan de hand dan een voudige kookkunsten. Dit gaat over een beleid waar moorden worden bevolen. Ik eet dezelfde maaltijden als u en 47 miljoen landgenoten: bietensoep, aard appelen. Wat er met mij ge beurd is, is geen zaak van eten of een dieet", zei Yuschenko, die moeite had met praten. Met een opgezwollen, rood gezicht zag hij er ernstig ziek uit. Hij leek Kgjonze redactie buitenland f W YORK - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za- «n Powell wil dat de Afrikaan- Unie het aantal waarnemers ondersteunende troepen naar Soedan fors uitbreidt. Tijdens een overleg met de 25 Europese ministers van Buiten ge Zaken in New York hij over rond de veertien honderd waarnemers en vijftien duizend militairen om hen te be kennen. Tot nu toe is slechts sprake geweest van 120 waarne mers en drieduizend troepen. Powell vindt de situatie in de provincie Darfoer echter derma te ernstig dat een forse extra in spanning gerechtvaardigd is. Ge wapende Janjaweed-milities zijn nog steeds actief in de pro vincie. Volgens de VN gaat het inmid dels niet zo zeer om aanvallen op doipen, maar om verkrachtin gen en moorden op individuele meestal zwarte vrouwen die bui ten de kampen op zoek zijn naar hout of water. ANP gedeeltelijk verlamd. Volgens zijn manager zijn er in het voed sel chemische stoffen gevonden die er normaal niet in zitten. De leider van de oppositie in Oekraïne verwees naai- de moor den op de politici Vadym Het- man en Viacheslav Chornovil, de journalist Georgy Gongadze en vele anderen. Moorden die nog steeds niet opgelost zijn. „En vraag niet wie de volgende is. Dat zijn we allemaal. En u weet wie de moordenaar is. Dat is de overheid", zei Yuschenko. Onderzoeken Het parlement heeft inmiddels besloten een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Ook presi dent Kuchma heeft de autoritei ten opgedragen na te gaan wat er is voorgevallen. Van dat laat ste was Yuschenko niet onder de indruk. „U bepaalt een doel dat u toch nooit zal halen", was zijn commentaar. Kuchma en zijn clan regeren Oekraïne sinds 1994 met harde hand. De president mag niet her kozen worden. Hij heeft nu zijn premier Yunukovich naar voren geschoven om hem op te volgen. Het Westen maakt zich grote zorgen over het democratische gehalte van de verkiezingen en heeft al aangekondigd waarne mers te zullen zenden. Het land zoekt aansluiting bij de EU. In augustus werd al eens gepro beerd de auto van Yuschenko van een plattelandsweg te druk ken. Die aanslag mislukte. GPD van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - Zeker dui zend mensen zijn in Haïti door de verwoestende tropische storm Jeanne om het leven geko men. Zeker nog eens duizend mensen worden vermist. Voor hun leven wordt gevreesd. Dat hebben de Iiaïtiaanse media gis teren gemeld. Nu het waterpeil na de overstro mingen zakt, worden steeds meer lijken gevonden van men sen die zijn verdronken. „Het aantal slachtoffers groeit per uur en tientallen lichamen zijn naar ons gebracht. Er is geen plaats genoeg voor", aldus een hulpverlener. In de stad Gonaives, die het zwaarst getroffen is, zijn vol gens hulporganisaties meer dan zeshonderd doden gevallen. El ders in het noordwesten van de Caribische staat zijn zeker 105 mensen omgekomen. De regering van Haïti heeft drie dagen van nationale rouw afge kondigd. Interim-premier Gérard Latortue heeft voor Go naives de noodtoestand uitgeroe pen. Interim-president Boniface Alexandre vroeg dinsdag aan de Verenigde Naties om internatio nale hulp. Bijna een kwart miljoen mensen hebben dringend voedsel en wa ter nodig. In de mortuaria op het eiland is nauwelijks plaats meer en de weinige ziekenhuizen die er zijn, zijn of verwoest of overvol. Hulporganisaties vrezen gezien het warme en vochtige klimaat voor epidemieën. Het transport van zijn kabinet. Het probleem is dat zowel Vlaanderen als Brussel geen toename van het aantal nachtvluchten boven hun grondgebied dulden. Vice-pre- mier Onckelinx, die gisteren voor een primeur zorgde door als eerste vrouw in de Belgische geschiedenis de leiding over het land over te nemen, besloot de gewestregeringen tot morgen de tijd te geven om tot een compro mis te komen. TEHERAN - Een Iraanse vrouw heeft haar man voor de rechter gesleept, omdat zij niet langer elke avond door hem geslagen wil worden. Ter compensatie stelde zij een wekelijks pak slaag voor. Dat meldde de Iraanse krant Mardomsalari gisteren. De beklaagde gaf meteen toe dat hij zijn echtgenote elke avond slaat. Volgens hem hoort hij zijn vrouw te tuchti gen. De verklaring van de vrouw veroorzaakte hevig ge lach in de rechtszaal. De rechter heeft bepaald dat de man een schriftelijke verklaring moet afleggen waarin hij belooft zijn vrouw helemaal niet meer te slaan. ANP/AFP CHICAGO - Ook minder inspannende fysieke activitei ten, zoals wandelen, helpen tegen dementie. Dat blijkt uit twee Amerikaanse onderzoeken, waarvan de resultaten gepubliceerd zijn in de Journal of the American Medical Association. Uit een onderzoek onder meer dan 2000 mannen van 71 jaar en ouder bleek dat degenen die het minst wandelden (minder dan vierhonderd meter per dag) bijna tweemaal zoveel kans hadden op dementie dan degenen die het meest wandelden (meer dan 3,2 kilometer per dag). ANP BUJUMBURA - De Burundese prinses, Esther Kamatari, die vroeger als model op de catwalks van Parijs liep, is te ruggekeerd naar haar geboorteland om zich daar kandi daat te stellen voor het presidentschap. Dat meldden ver slaggevers in Bujumbura gisteren. Burundi houdt later dit jaar presidents- en parlementsverkiezingen. De 53-jarige prinses heeft onlangs besloten het elitaire Pa- rijse leven te verruilen voor het Afrikaanse Burundi. Door de armoede aan te pakken, wil Kamatari naar eigen zeggen de burgeroorlog tussen de Hutu-meerderheid en de Tutsi-minderheid tegengaan. ANP/RTR ARNHEM - De Europese nerts is zo goed als verdwenen uit Europa. Een belangrijke bijdrage aan de dreigende uit sterving heeft de Amerikaanse nerts geleverd, meldt de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming (VZZ) gisteren in haar tijdschrift Zoogdier. De Europese nerts kwam van oorsprong voor in grote de len van voornamelijk het noorden van Europa. Van Neder land tot het Oeral-gebergte in Rusland en van Finland tot Hongarije en Zwitserland. ANP NEW YORK - Brazilië, Duitsland, India en Japan zijn dinsdag (lokale tijd) een gezamenlijk offensief begonnen voor permanente zetels in de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. In een gemeenschappelijke verklaring stel den de vier landen dat ze eikaars kandidatuur steunen. Zij lieten weten dat ook Afrika recht heeft op een vaste vertegenwoordiging in de raad. Het kwartet gaf zijn ver klaring tijdens de Algemene Vergadering in New York. Afrika kon zich niet bij de verklaring aansluiten, omdat het continent nog niet heeft besloten welk land het we relddeel moet gaan vertegenwoordigen. ANP/AFP/DPA foto Ali Haider/EPA vertegenwoordiger van Al Qae- da in Rak. Zijn groep wordt verantwoorde lijk gehouden voor de moord op verscheidene buitenlandse gegij zelden. Autobom Gevechten en een aanslag met een zware autobom hebben gis teren in de Iraakse hoofdstad Bagdad tientallen levens geëist. Door een felle strijd tussen Ame rikaanse en Iraakse militairen en opstandige sjiieten in de wijk Sadr City kwamen ten minste 25 personen om. ANP/AFP van hulpgoederen is erg moei lijk omdat de wegen door het water en modderlawines nauwe lijks zijn te berijden. De VN zet ten helikopters in. ANP/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De veroude ring van de bevolking heeft aan zienlijke gevolgen voor de we reldeconomie. De inwoners van de industrielanden moeten zich instellen op minder welvaart, de economische groei wordt klei ner en er treden grote verande ringen op in de kapitaalstro- Dit staat in een studie die het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) gisteren heeft vrijgege ven. Het fonds heeft berekend dat door vergrijzing de economi sche groei in de industrielanden in 2050 ongeveer 0,5 procent punt kleiner uitvalt. Rekenmo dellen geven aan dat er minder wordt gespaard en geïnvesteerd. Wie stamt uit een periode waar in veel kinderen werden gebo ren en heeft gespaard, zal bij het ouder worden minder geld opzij zetten. Het werkende deel van de bevolking moet meer op brengen voor de oudedagsvoor ziening en kan derhalve minder sparen dan de voorgaande gene ratie. Het IMF verwijst naar studies die aangegeven dat door een kleiner spaarvolume en minder geld voor investeringen de over schotten op de lopende rekenin gen in de industrielanden al over twintig jaar kunnen om slaan in tekorten. Voor de ont wikkelingslanden, die nu nog be volkingsgroei kennen, zijn de vooruitzichten wel rooskleurig.. Die landen moeten er dan wel in slagen goed functionerende markten en concurrentiemoge lijkheden en daarmee arbeids plaatsen te scheppen. De studies die tot nu toe beschik baar zijn, geven onvoldoende aanknopingspunten om duidelij ke prognoses te geven. Duidelijk is wel dat de industrielanden geen tijd te verliezen hebben, willen ze de problemen te lijf gaan. De beroepsbevolking moet gro ter, er moet langer worden ge werkt en de productiviteit moet omhoog. Een aantal landen, waaronder Nederland, heeft maatregelen in die richting in de maak. Ook immigratie kan een bijdrage leveren, aldus het IMF. De vergrijzing beïnvloedt niet al leen de economie, ook de aande lenmarkten zullen erdoor veran deren. ANP /DPA Een vrouw wacht bij haar geredde bezittingen in de getroffen stad Gonaives. foto Daniel Morel/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse politie heeft een netwerk opgerold dat Nederlandse vrouwen gebruikte om West-Afrikanen via schijn huwelijken aan een Britse ver blijfsvergunning te helpen. Dat hebben Britse media gisteren ge meld. De politie arresteerde in het weekeinde zeven personen. On der hen is een Nederlandse vrouw die zaterdag bij een bur gerlijke stand in het zuidwesten van Londen werd aangehouden. Zij stond op het punt met een Ni- geriaan in het huwelijk te tre den. Zij was vrijdag uit Neder land overgevlogen en had voor zondag een terugvlucht ge boekt. Volgens de politie gaat het om de grootste bende die is betrok ken bij het arrangeren van schijnhuwelijken in Groot-Brit- tannië. Immigranten, voorname lijk Nigerianen, moesten de cri minelen voor een trouwakte zo'n 14.000 euro betalen. De nep- bruiden kregen voor hun dienst 1400 euro. De organisatie zou verantwoor delijk zijn voor ongeveer drie honderd van dergelijke nephu- welijken. Een deskundige schatte het aan tal schijnhuwelijken in Groot-Brittannië jaarlijks op tien- tot twaalfduizend. Onder Britse wetgeving mogen buiten landers in Groot-Brittannië blij ven als zij een burger uit de Eu ropese Unie trouwen die in het Verenigd Koninkrijk werkt. Zij hoeven niet aan te tonen dat ze daadwerkelijk van plan zijn om samen te wonen. Tussenpersonen kunnen maxi maal vijftien jaar celstraf krij gen. Bruid en bruidegom lopen het risico zeven jaar achter de tralies te verdwijnen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5