Heras rijdt Valverde op afstand Plotse entree Robert Doornbos in de Formule 1 Goud Van Weeghel op Paralympics Kramnik zet wereldtitel schaken op het spel Vidmar de sleutel in zaak tegen Feyenoord Acht wielrenners zijn zeker van WK op weg [Heen Perez lijkt nog bedreiging voor eindzege in Ronde van Spanje 19 NEC heeft aan ftBC geen kind in Amstel Cup Weer zege voor volleybalsters Chocolade Jacques blijft in peloton Phonak schorst betrapte Hamilton Gewichtheffers levenslang gestraft Vrede voor drie jaar naar TOP Oss Serena Williams naar laatste acht Zwemtrainer Hes vertrekt bij TZA Heerenveen maar één keer tegen Petach gglSSAGO - Vier jaar na de ont- jjjjjg van Gary Kasparov (jat de wereldtitel in het klas je schaak weer op het spel. D5 Rus Vladimir Kramnik verde el vanaf zaterdag zijn titel te- jn de Hongaar Peter Leko. 'e twee spelen een tweekamp veertien partijen in het jitserse Brissago. De prijzen- donderdag 23 september 2004 pot is gevuld met één miljoen Zwitserse francs (660.000 euro). De winnaar gaat met 60 procent naar huis, de verliezer met 40. Leko (25) werd uitdager door in 2002 het kandidatentoernooi in Dortmund te winnen. Kramnik (29) maakte vier jaar geleden in Londen een einde van het vijf tienjarige regime van Kasparov. Hij versloeg hem met 8,5-6,5. Het was de laatste tweekamp in het klassieke schaak. De wereld- schaakfederatie FIDE erkende de wereldtitel niet omdat beide spelers niet onder de FIDE-vlag speelden. Kasparov scheidde zich in 1993 af en richtte zijn ei gen 'wilde' bond PCA op. Die stierf in de loop der jaren een langzame dood. In het kader van de hereniging sloten alle be trokken partijen in mei 2002 in Praag een compromis die moet leiden tot één wereldkampioen in het klassieke schaken. De winnaar van Kramnik-Leko schaakt volgend jaar tegen de winnaar van de tweekamp tus sen de Oezbeekse FIDE-wereld- kampioen Kasimdzhanov en Kasparov om de wereldtitel. Leko werd in 1994 de jongste grootmeester ooit, 14 jaar 4 maanden en 22 dagen. Het Hon gaarse talent verdronk daarna in remises. Zijn boek 'Mijn vijf tig meest memorabele partijen' werd spottend mijn vijftig meest memorabele remises ge noemd. Kramnik verloor na zijn zege op Kasparov lange tijd zijn motivatie en liet de ene remise op de andere volgen waardoor zijn naam verbasterd werd tot 'Drawnik'. Hoewel hij tegen Le ko in het rood staat, geldt Kram nik in Brissago licht als favoriet op basis van zijn ervaring. ANP ivuPeter van Leeuwen 1COVATILLA - Roberto He- wishard op weg voor de derde aal in zijn loopbaan de Ronde m Spanje te winnen. In de ze stiende etappe, gewonnen de Colombiaan Felix ialael Cardénas, nam de Spaan- hopman van Liberty Seguros ofdaat afstand van zijn voor- aamste concurrent Alejandro alverde. |t supertalent van Kelme ;oest in de slotklim naar het on La Covatilla meer is twee minuten toegeven op ^landgenoot en verloor zijn teede plaats in het algemeen Sssement aan Santiago Perez, j> tweevoudig ritwinnaar van igelopen weekeinde, frez had als enige zijn ant- roord klaar toen Heras, achter vooruitgesnelde Cardénas, ss kilometer onder de top zijn aval plaatste. Valverde moest et duo laten lopen en bereikte veertiende, op 3.11 van Minnaar Cardénas, de finish. isnshebbers kras, die 1.01 verloor op Cardé- as, moest in de slotfase Perez iten lopen, die 32 seconden op am veroverde. In de algemene mgschikking bedraagt het ver- Ail tussen de laatste twee over bleven kanshebbers op de ;e één minuut en dertien «tonden. foor Cardénas, rijdend voor het leine Café Baqué, was het de We keer dat hij een rit won in ieVuelta. In 2001 won de 31-ja- toe Colombiaan bovendien een 'yreneeën-etappe (Ax-les-Ther- fUMEGEN - RBC Roosendaal Sn zich de rest van het seizoen slledig op de competitie rich- sn, De Roosendalers incasseer- Itn gisteravond in de Amstel 'fop een forse nederlaag tegen IC: 4-0. Romano Denneboom naakte in het duel twee treffers «orde Gelderse ploeg. IC Den Bosch revancheerde ich voor de twee 5-0-nederla- jffl die de Brabantse club leed •i de eredivisie. Tegen de ama- ïars van Quick'20 kwam de ploeg van trainer Henk Wisman dodelijk weer tot scoren: 8-0. üourad maakte vier treffers, tok twee andere ploegen uit de ^divisie kenden gisteravond p problemen. Rocla JC won 3d 3-0 ruim van Excelsior, kouna Koné vierde zijn rentree 3 de basis van de Limburgers een doelpunt. FC Twente tek te sterk voor de Bredase lateurs van Baronie (3-0). ie ronde is op 9 en 10 no- jmber. Vervolgens blijven tien 'ï-ibs over die worden aange wild met de zes Nederlandse dubs die Europees in actie ko- (AZ, Ajax, Feyenoord, FC Utrecht, Heerenveen en PSV). Öp25 en 26 januari zijn de acht te finales. ANP De Colombiaan Felix Rafael Cardenas passeert als eerste de finishstreep van de zeventiende etappe in de Ronde van Spanje. mes) in de Ronde van Frankrijk. „Dit is een grote overwinning", jubelde Cardénas. „Ik begon met een blessure aan de Vuelta en had geen idee of ik nog in vorm zou raken." De strijd op de flanken van La Covatilla was boeiend. Eerst liet Heras zijn ploeggenoot Serrano het grove schif tings werk doen, om vervolgens zelf de aanval te kiezen. Santiago Perez, sinds het afgelopen weekeinde een van de grote mannen in de Vuel ta, kon volgen en deed de klasse mentsleider in de laatste twee ki lometer nog behoorlijk zeer. He ras ging zwabberen, maar won desondanks meer dan twee mi nuten op Valverde, tot gisteren zijn grote rivaal. Dat was opmer kelijk, omdat die tijdwinst juist zondag in de klimtijdrit was ver wacht en Valverde toen de grote van onze sportredactie ATHENE - Kenny van Weeghel heeft voor Nederland de eerste gouden medaille op de Paralym pics behaald. De informaticastu dent uit Enschede wheelde giste ren op de 400 meter naar de tijd van 47,45 seconden. Daarmee was hij ruim tweetiende secon de sneller dan de Japanner Ya- suoka en de Canadees Adams. De vijfde dag leverde verder drie keer zilver en tweemaal brons op. Daardoor kwam Ne derland na vijf dagen op 1 goud, 7 zilver en 3 brons. Marion Nijhoff zwom naar zil ver op de 200 meter wisselslag. De blinde zwemster uit Borculo finishte in 3.10,2, ruim zes secon den achter de Russische winna res Sokolova. Chantal Boon- acker pakte brons op de 100 me ter rugslag (S8). Met haar 1.24,13 was ze 6/100e langzamer dan de Hongaarse Pasztory, die tweede werd. Ongenaakbaar Het goud ging naar de ongenaak bare Israëlische Leybovitch. Per- nille Thomsen, de tweede Neder landse in de finale, werd vijfde. Bij de mannen werd Gert-Jan Schep zesde op de 100 rugslag. Pieter Gruijters veroverde zijn tweede zilveren plak. De Hel- Kenny van Weeghel pakte gisteren de eerste gouden medaille voor Nederland op de Paralympische Spe len. foto Koen Suyk/ANP monder werd tweede bij het speerwerpen, nadat hij al zilver op de vijfkamp won. Met een af stand van 37.79 meter gooide Gruijters in de beginfase van de wedstrijd een wereldrecord. In de laatste worp ging de speer van de Iraniër Naderia, die in een zwaardere handicapklasse uitkomt, naar 35.30 meter. Ge corrigeerd voor zijn handicap haalde de Iraniër daarmee goud. Joop Stokkel en Gert Bolmer presteerden uitstekend op de eerste dag van het dressuurtoer- nooi. In de individuele kam- pioensproef haalde Stokkel een zilveren medaille en Bolmer een bronzen plak. Opvallend was dat Bolmer de derde plaats deel de met de Brit Nic Sustain, die tot op een duizendste punt ge lijk eindigde met Bolmer De rol stoeltennissers komen langza merhand in scoringspositie. Es ther Vergeer en Sonja Peters be reikten de halve eindstrijd, Ro bin Ammerlaan haalde de kwart finale. Vergeer en Ammerlaan verdedigen in Athene hun titel. Ook de twee Nederlandse zeil teams liggen op medaillekoers. ANP/GPD foto Victor Fraile/RTR winnaar van de tweestrijd was geworden. De Vuelta gaat van daag verder met een rit van He ras' geboorteplaats Béjar naar Avila met nog eens twee beklim mingen van eerste categorie. ANKARA - De nationale vrou- wenvolleybalploeg is hard op weg een startbewijs voor de World Grand Prix te pakken. In het kwalificatietoernooi in An kara werd gisteren de tweede op eenvolgende zege behaald. Gastland Turkije, nummer twee van Europa, werd in drie sets weggeslagen, 25-17 25-18 25-23. Een dag eerder was Oran je te sterk voor Europees kam pioen Polen (3-1). „We speelden heel goed", glunderde bonds coach Avital Selinger. „Tegen Polen speelden we goed, tegen Turkije was het nog een klasse beter. Ik moet de meiden een groot compliment maken." Selinger begon met de basis Riëtte Fledderus, Manon Flier, Francien Huurman, Ingrid Vis ser, Chaine Staelens en Debby Sta. Elke Wijnhoven fungeerde als libero. In dè met 3500 chauvi nistische fans gevulde hal, bleef Oranje nuchter. Na twee speel dagen zijn Nederland en Duits land ongeslagen. Polen en Tur kije leden één nederlaag en Roe menië en Bulgarije zijn nog zon der winst. In Ankara strijden zes ploegen voor drie startbewij zen. Vandaag speelt Nederland tegen Roemenië. Morgen is een rustdag, waarna Duitsland en Bulgarije wachten. ANP MOESKROEN - De wielerploeg Chcolade Jacques maakt ook in 2005 deel uit van het peloton. Vraag is alleen of de chocoladefabrikant als hoofdsponsor aan de ploeg van Noël Demeulenaere verbonden blijft. „Ze blijven actief als hoofd- dan wel cosponsor, er volgen nog gesprekken met andere geldschieters", zei Demeulenaere. Bart Voskamp is een van de zes Nederlanders die dit jaar voor de ploeg rijdt. Hij gaat er vanuit ook volgend jaar sa men met Rik Reinerink, Bert Hiemstra en Jan van Velzen- voor de ploeg te rijden. Gerben Löwik (Rabo) en Jans Koerts (Cofidis) vonden elders onderdak. ANP/BELGA ZURICH - De Zwitserse ploeg Phonak heeft wielrenner Tyler Hamilton voorlopig geschorst. De Amerikaan is als' eerste renner betrapt op bloeddoping via transfusie, de' uitslag van de contra-expertise is nog niet bekend. Als Ha milton zijn onschuld niet kan bewijzen, wordt het con tract direct ontbonden. Hamilton verklaarde dinsdag on schuldig te zijn. Bij de Amerikaan werden zowel bij de' Olympische Spelen als in de Ronde van Spanje sporen van bloeddoping gevonden. ANP/RTR ATHENE - Twee gewichtheffers uit Azerbeidzjan zijn bij de Paralympische Spelen op dopinggebruik betrapt. Go- joendoesj Ismajilov en Sara Abasova werden positief be vonden op anabole steroïden, respectievelijk stanozolol' en nandrolon. Omdat zowel de man als de vrouw in het' verleden al eens twee jaar schorsing uitzat voor doping, kregen beiden nu een levenslange schorsing. ANP/AFP OSS - Regillio Vrede voetbalt de komende drie seizoenen voor TOP Oss. De 31-jarige verdediger zat zonder club sinds hij dit voorjaar werd weggestuurd bij FC Gronin gen na een handgemeen met collega-speler Paul Matthijs. Vrede hield tot voor kort zijn conditie op peil bij RKC Waalwijk, één van zijn vroegere clubs. Vrede kwam behal ve voor RKC en FC Groningen in het verleden ook uit voor Roda JC en het Griekse Iraklis Saloniki. ANP PEKING - Serena Williams heeft in Peking de laatste acht bereikt. De als eerste geplaatste Amerikaanse tennis ster versloeg de Russische teenager Dinara Safina met 6-4, 3-6, 6-3. Williams keek in de derde set tegen een 3-1-achterstand aan, maar pakte toen vijf games. Ook Ma ria Sjarapova haalde de kwartfinale. De Wimbledon-win nares verloor twee games van Tatjana Panova. ANP AMSTERDAM - Het contract van Fedor Hes als trainer/coach van TZA (topzwemmen Amsterdam) wordt niet verlengd. Dat zegt stichtingsvoorzitter Cees Ver voorn. „Er bestaan verschillende inzichten tussen trainer en club over hoe topsport te bedrijven." Hes was 3,5 jaar werkzaam bij TZA. ANP SHANGHAI - Eerder dan verwacht, is «weer een Nederlander van de partij •"de Formule 1. Robert Doornbos fun- M gedurende de drie resterende HPs van dit seizoen in China, Japan en Brazilië telkens op vrijdag als derde rij plij Jordan. „Een betere kans te la ta zien wat ik waard ben, is ondenk- zegt de dolgelukkige Rotterdam mer, kratos had de slaap na een ver diende vlucht naar Shanghai nog ""Per uit de ogen kunnen wrijven, dr de realiteit hield hem klaarwak- -{r «Het is een jongensdroom." En een Elastisch verjaarscadeau voor de cou- ddie vandaag 23 wordt. het diepste geheim plaveide Doorn- tos manager Marco Zecchi de weg fj^de Formule 1. „Het is snel ge- zei Doornbos na een rondje met e oenenwagen over het circuit van j^nghai. De Nederlander sloot amper ee weken geleden een succesvol jaar af in de Formule 3000. Vooral zijn zege in Francorchamps leverde hem veel pu bliciteit. „Ik dacht: we moeten wat doen. Maar zo snel, nee dat had ik echt niet verwacht." Doornbos kan het amper bevatten. „Ik was vorige week op weg naar Neder land om wat vrienden te bezoeken, toen Marco me belde: 'Zorg dat je mor gen in Engeland bent, je moet een stoel tje passen bij Jordan'. Ik had geen idee van de plannen van Jordan, maar later die week belde Marco: 'Je gaat de vol gende drie races op vrijdag voor Jordan testen'. Ik kon mijn geluk niet op." Doornbos wist niet dat Christijan Al- bers ook verwoede pogingen deed de laatste twee Grand Prix als derde rij der bij Jordan te mogen rijden. Dat mis lukte omdat Albers niet de superlicen tie heeft, een rijbewijs voor Formule 1-coureurs. Het exemplaar van Doorn bos, die door zijn resultaten in de For mule 3000 wél in aanmerking komt, wordt vandaag door FIA-president Max Mosley aan hem overhandigd. Ook op het sponsorvlak bleek Doorn bos een stap verder dan Albers. Muer- mans Group, bekend als sponsor van het Minardi-team en van Jos Verstap pen, en Burgfonds betaalden de reke ning van Jordan. Doornbos had het druk met andere za ken: visum regelen, vlucht boeken, boli de en circuit leren kennen. „Op de fa briek van Jordan zat ik twee uur in een simulator om de grondbeginselen on der de knie te krijgen." Dat was nodig omdat Doornbos voor een unicum in de Formule 1 zorgt: nooit eerder stapte ie mand tijdens een GP-weekend in een Formule 1-bolide zonder test. De eerste indrukken zullen morgen intens zijn, weet Doornbos. „Ik moet alles nog leren, moet alles ge leidelijk opbouwen. Daar is dit week einde voor. Bij de volgende twee GP's kan ik denken aan een goede tijd. Het is essentieel dat ik drie keer deze kans krijg. Als het alleen in Shanghai was, had ik het niet gedaan. Maar nu is het een unieke kans. Ik heb niets te verlie zen, kan alleen leren. Dat is bijna onbe taalbaar." GPD door Hans Koenekoop DEN HAAG - Australiër Aure- lio Vidmar lijkt na zeven jaar procederen, verhoren en onder zoeken de sleutel in het fraude proces van Feyenoord in handen te hebben. Zowel de verdachte voetbalclub, diens voorzitter Jo- rien van den Herik, het Open baar Ministerie (OM) als het Ge rechtshof vindt het van cruciaal belang de voormalig spits van de Rotterdamse voetbalclub per soonlijk te verhoren. De rechtbank in Rotterdam sprak Feyenoord en Van den Herik eind 2002 vrij van belas tingfraude en valsheid in ge schrifte bij de transfer in 1995 van Vidmar van Standard Luik naar de Rotterdamse voetbal club. De rechtbank achtte niet bewezen dat preses en club op zettelijk verzuimden loonbelas ting te betalen over een deel van de transfersom. Het OM eiste destijds voor de rechtbank een boete van 1,1 miljoen euro voor de club en twaalf maanden cel (waarvan de helft voorwaarde lijk) tegen Van den Herik. Na de vrijspraak ging het OM in be roep bij het Hof. Daar benadrukten alle partijen het belang van een verhoor van Vidmar, spil in de slepende frau dezaak. Het Gerechtshof stelde aanvankelijk voor de Australiër per videoconferentie te horen. Vidmar was voor de zitting van gisteren als getuige opgeroepen, maar had kennelijk geen trek in de verre reis naar Europa. Advocaat J. Hertoghs van Van den Herik opperde dat de waar heid het beste gediend is met een persoonlijke ondervraging door het Hof in Den Haag. „Een serieuze poging daartoe is ons inziens nog niet ondernomen",' zei hij. President Van den Berg van het Hof nam die aanbeve ling over en zal de Australiër op nieuw een oproep sturen. Het' verhoor staat gepland voor 2 maart 2005. ANP ZURICH - Heerenveen komt één keer in actie tegen Maccabi Petach Tikva in de eerste ronde van de Uefa-beker. Het duel is op donderdag 30 september (18.00 uur) in Heerenveen. Beide clubs maken in één duel' uit wie er naar de volgende ron de gaat. Bij gelijke stand wordt er twee keer een kwartier ver lengd. De verlenging wordt vol ledig uitgespeeld. Is er dan nog. geen beslissing, dan worden er strafschoppen genomen. Het uitduel van Heerenveen werd gisteren geschrapt omdat de club door een staking op de luchthavens in Israël niet kon vertrekken. De Uefa zag pogin gen mislukken het duel te ver plaatsen of elders te laten spe len. Daarna besloot de bond tot één duel. Heerenveen moet de' reis- en verblijfkosten van Mac cabi Petach deels betalen. ANP Robert Doornbos laat zich in de Jordanfabriek in het Engelse Silverstone een For mule 1-stoeltje aanmeten. foto ANP door Harm Vonk WOERDEN - Bondscoach Ger- rie Knetemann heeft acht ren ners aangewezen die zeker zijn van het wereldkampioenschap wielrennen op de weg, volgende week zondag in Verona. Naast de zekerheden Michael Boogerd en Erik Dekker zijn ook Mare Lotz, Maarten den Bakker, Karsten Kroon, Pieter Weening, Thorwald Veneberg (allen Rabobank) en Gerben Löwik (Chocolade Jacques) gese lecteerd. Na het weekeinde vult Knetemann de overige vier plek ken in. Voor de nog beschikbare plekken kiest de bondscoach uit de volgende negen renners. Jan Boven, Joost Posthuma, Bram de Groot, Theo Eltink (allen Ra bobank), Koos Moerenhout (Lotto-Domo), Addy Engels, Matthé Pronk (beiden BankGiro- Loterij), Max van Heeswijk (US Postal) en Bram Tankink (Quickstep- Davitamon). Leon van Bon zegde af. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47