Reddingsbrigade in geldnood A •[sjiirarira PZC Snel restauratie Corneliuskerk Binnen handbereik Dierenmanifestatie in jubileumjaar Kloosterbos is groene long in Kanaalzone «14 Mogelijk minder bezuiniging op Het Rozenhof Geld voor investeringen in West-Zeeuws-Vlaanderen ontbreekt Marineschepen naar Terneuzen Dartfestijn op Bamisfeesten donderdag 23 september 2004 HULST - Activiteitencentrum Het Rozenhof in Kloosterzande hoeft wellicht toch geen 2000 euro subsidie in te leveren. Vol gens de nieuwe subsidieregels van de gemeente zou dat moe ten. Gisteren spraken voorzitter P. Everaert van de ouderen- bond KBO in Kloosterzande en wethouder F. van Driessche over de voorgenomen bezuini ging. Het Rozenhof kreeg altijd een gemeentelijke jaarlijkse subsidie van 3200 euro. Everaert zei niet te weten hoe het centrum met 1200 euro toe kan komen. Het Rozenhof wordt geheel door vrijwilligers gerund, de verenigingen maken er gratis gebruik van en repara ties worden in eigen beheer uit gevoerd. „Als het Rozenhof voortaan een subsidie van 2500 euro krijgt, zijn wij tevreden", zegt Everaert. „Of de gemeente moet de verenigingen die ge bruik maken van het activitei tencentrum, elders onderbren gen. Maar ik denk dat andere huisvesting voor die verenigin gen een moeilijk verhaal is." Van Driessche concludeerde na afloop van het gesprek: „Ik denk dat we er uit komen. Het Rozenhof neemt een aparte po sitie in. mede omdat groten- deels met vrijwilligers wordt ge werkt." De KBO moet nog wel antwoord geven op een aantal vragen. Zo wil de wethouder weten hoeveel en welke vereni gingen Het Rozenhof gebrui ken, hoeveel het onderhoud kost en hoeveel geld wordt be spaard door zaken zelf aan te pakken. door Eugène Verstraeten BRESKENS - De Reddingsbri gade West-Zeeuws-Vlaanderen staat komend jaar voor noodza kelijke investeringen. Er is niet genoeg geld om alles uit eigen middelen te bekostigen. De red dingsbrigade moet daarom op zoek naar andere geldbronnen, zo blijkt uit het jaarverslag over het afgelopen seizoen. „Qua materiaal en materieel moet er in 2005 een inhaalslag worden geleverd", stelt de com missie varend redden, die de ac tiviteiten van de reddingsbriga de coördineert. Afgelopen winter werd de snelle rubberboot gereviseerd. Daar mee zijn alle boten in goede con ditie. „Maar na een seizoen va ren is er toch weer heel wat on derhoud nodig", zegt G. Christi- door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een show met zo'n vijfhonderd konijnen, kip pen, cavia's en duiven en meer dan 25 organisaties die informa tie en demonstraties geven. Dat zijn de hoofdingrediënten van een grote dierenmanifestatie die zaterdag 2 oktober in Terneuzen wordt gehouden. Voor de organisatie tekent de Kleindierenvereniging Terneu zen, die dit jaar 75 jaar bestaat. De activiteiten spelen zich af in de Brouwzaele en op het terrein van het Philipscomplex aan de Mr. Haarmanweg in Terneuzen. Van 10.00 tot 17.00 uur. „Normaal houden we onderlin ge tentoonstellingen zonder veel publiek, maar vanwege ons jubi leum willen we iets bijzonders doen", zeggen voorzitter Piet Loof en secretaris Doreen Knie riem. „Omdat het dan bijna Die rendag is willen we het niet be perken tot kleindieren, maar er een evenement van maken waar bij ook andere dieren aan bod komen." Er is vooral ook veel te doen voor de kinderen. Een ballon nenwedstrijd, schminken, rijden op een Belgische knol. Maar ook de organisatie Kids for Animals is aanwezig en houdt dan met een de clubdag. De leden zame len dit keer honden- en katten voer in voor het dierenasiel. Buiten zijn er demonstraties met sledehonden en roofvogels. Bezoekers kunnen ook zien hoe een clickertraining met paarden in de praktijk werkt. Bij een clickertraining worden alleen positieve gedragingen beloond en negatieve genegeerd. Verder komt er een frettenspeel- tuin en een frettenracebaan. Fokkers van raskatten geven in- door Wout Bareman ZELZATE - De provincie Oost-Vlaanderen heeft de plan nen voor de herinrichting van het Kloosterbos in de grens streek tussen Zelzate en Wachte- beke rond. Het wordt ingericht als een natuurrecreatiegebied. Dat gebeurt mogelijk in overleg met de Kanaalzonegemeenten. Na jaren van onderhandelen heeft het provinciebestuur het negentig hectare grote bos, de 'groene long' van de Kanaalzo ne, voor bijna één miljoen euro gekocht van de Gentse openbare welzijnsdienst (OCMW). Het Kloosterbos werd in de vorige eeuw vooral gebruikt voor hout winning. Biologen willen van het dennenbos een loofbos ma ken met veel eiken en beuken. In het kader van de heraanleg wordt zes hectare dennenbomen gekapt en wordt de grond afge graven, waarna een deel wordt ingericht als heidegebied. Aan de rand van dat domein stond jarenlang de verpauperde dancing Summertime, die ruim tien jaar geleden de deuren sloot. Saillant detail: decennia geleden opende de legendari-. sche Frank Koulen van jazztem- pel Porgy Bess in Terneuzen daar een tweede jazzclub, die hij toen al tot Summertime doopte. De laatste jaren was het gebouw eigendom van de Zel- zaatse staalreus Sidmar. Die liet het slopen. Het IGoosterbos, waarin een oude duinenheuvel verwijst naar de tijd dat de Westerschel- de nog tot Zelzate reikte, lag er jaren verwaarloosd bij. Op veel plaatsen ontstonden sluikstor ten en ook het bos zelf werd nau welijks onderhouden. Daarin komt nu verandering. Waar no dig wordt het bos opgeschoond. Het bos krijgt z'n historische bo men- en plantengroei zoveel mo gelijk terug en er wordt ruimte gecreëerd voor milde vormen van recreatie. Er worden onder meer wandel en fietspaden aangelegd. Een nieuwe natuurfietsroute moet het Kloosterbos verbinden met het provinciaal domein Puyen- broek, hemelsbreed nauwelijks vijf kilometer verderop, het do mein Heidebos in Moerbeke en de turfmeersen aan de Moer vaart. De zogenoemde Zand- rug-Moervaartvalleiroute is 32 kilometer lang. formatie, evenals de zeehondenc- reche uit Pieterburen en de die renbescherming. Bij tentoonstellingen worden de konijnen, kippen, cavia's en dui ven doorgaans achter gesloten deuren beoordeeld door de keur meesters. Maar nu komt er een openbare keuring. „Wij vinden dat de mensen best mogen zien hoe het er op zo'n, keuring aan toe gaat", zegt Loof. „De bezoekers mogen ook vragen stellen." De ereprijzen worden uitgereikt door burge meester J. Lonink. Kip Er komt ook een heel bijzondere kip naar de show, een Eikenbur ger. Deze zeldzame kleine witte kip was bijna uitgestorven. Die renarts Johan de Vos uit Terneu zen, ook bestuurslid van de kleindierenvereniging, ontferm de zich over drie hennen en een haan en ging daar mee fokken. Om te voorkomen dat het ras bij ziekte in één klap weg is zijn er inmiddels enkele koppeltjes Ei kenburgers uitgezet bij fokkers verspreid over de wereld. De praktijk van De Vos is op dit mo ment nog de enige plek in Neder land waar de Eikenburger wordt gefokt. Bestuur en leden zijn al sinds ja nuari bezig met de organisatie van de dierenmanifestatie. „De laatste weken vergaderen we zo wat dagelijks", zegt secretaris Knieriem. Is het gezien al dat werk dan niet jammer om de ac tiviteiten tot één dag te beper- door Wout Bareman TERNEUZEN - In het kader van de viering van zestig jaar be vrijding meren de marinesche pen Hr. Ms. Schiedam van de Koninklijke Marine en HMS In- verness van de Britse Navy mor gen af in de Oostelijke Kanaal- arm aan de Terneuzense Bene- luxweg. Ze doen Terneuzen aan op uitno diging van de Heemkundige Ver eniging. Het bezoek herinnert aan de stationering van een flot tielje mijnenvegers in november 1944 in de haven van Terneu zen. Op 3 november van dat jaar verschenen de eerste Britse mij nenvegers op de Westerschelde met de opdracht de vaarweg aansen van de reddingsbrigade. De reddingsvesten en overle- vingspakken zijn dringend aan vervanging toe. De vesten zijn vijftien jaar oud en kunnen niet meer goedgekeurd worden. De regenpakken zijn zo goed als allemaal versleten en de red dingsbrigade zit ook erg krap in de droogpakken. „Die pakken zijn onmisbaar, vooral met wat koud weer." Die pakken kosten ongeveer duizend euro per stuk en er zitten drie bemanningsle den op een boot. „Dus dat loopt al snel in de papieren. Dat geld hebben we zelf niet, dus probe ren we sponsors te zoeken." In middels heeft de vereniging al een gulle gever gevonden voor de noodzakelijke aanschaf van een nieuwe EHBO-koffer. Evenementen De reddingsbrigade hoopt dat er nog meer geldschieters wor den gevonden, zodat volgend sei zoen ook weer aanvragen voor bewakingen van evenementen kunnen worden gehonoreerd. „Gezien het aantal en soort eve nementen zou het een aderla ting voor onze gemeente zijn als deze evenementen geen door gang meer kunnen vinden om dat de veiligheid niet meer kan worden gegarandeerd", meldt het jaarverslag. De reddingsbrigade werd afgelo pen seizoen één keer te hulp ge roepen voor een zoekactie naar een vermist persoon in Eede. Uiteindelijk hoefde men niet in actie te komen omdat de bewus te persoon al was gevonden. Daarnaast werden de leden der tien keer ingezet voor bewakin gen bij zeilraces en zwemevene- menten in de regio. De aanwe zigheid van de reddingsbrigade was geen overbodige luxe, want in een flink aantal gevallen moesten zwemmers uit het wa ter worden gehaald. Geen overzicht De brigade heeft geen overzicht hoeveel personen er echt zijn ge red. „Omdat er voornamelijk preventief gewerkt wordt, is het moeilijk aan te geven hoeveel mensen daadwerkelijk van onze hulp dan wel aanwezigheid ge bruik hebben gemaakt", aldus het jaarverslag. Wel hebben zwemmers, trainers en ouders tijdens langebaanwedstrijden meermalen gezegd dat de betref fende zwemmer of zwemster het niet zou zijn uitgezwommen zon der de aanwezigheid van de red dingsbrigade. Naast het bewaken van evene menten en het uitvoeren van hulpverleningen hebben leden ook geholpen bij andere activi teiten, zoals het geven van de monstraties en voorlichting. Komend jaar wil de commissie varend redden nog meer leden binnen de vereniging bij het va rend redden betrekken. Daar naast wordt geprobeerd weer een opleiding te geven, zodat ie dereen die met de boten mee gaat, voorbereid is op zijn of haar taak. Op dit moment telt de reddings brigade zo'n honderdzestig le den. Daarvan is ongeveer twin tig procent actief bij het redden. De overigen zijn vooral kinde ren onder de zestien jaar die in het zwembad worden opgeleid voor hun diploma's en brevet ten. door Frank van Cooten LAMSWAARDE - Het kerkbe stuur van de H. Corneliuskerk in Lamswaarde kan opgelucht adem halen. Dankzij een stevige lobby van wethouder Paul Wee- maes (Monumenten en Restaura ties) staat de restauratie van de ze kerk op de eerste plaats van het Provinciaal Restauratie Uit voeringsprogramma. Door deze hoge notering stelt het gemeentebestuur van Hulst alles in het werk nog dit jaar te starten met de broodnodige res tauratie. „We gaan ervoor", zegt wethouder Weemaes. De Corneliuskerk in Lamswaar de heeft het moeilijk. Het gods huis uit 1873 is zwaar verkou den. Het gebouw is niet meer wind- en waterdicht. De buiten kant moet dringend worden ge renoveerd. De kapel verzakt. Het kerkbestuur heeft in samen spraak met de gemeente en de architect van het bisdom een res tauratieplan gemaakt. De inves tering bedraagt 1,2 miljoen eu ro. Grotendeels te financieren uit het Monumentenfonds. Om deze subsidie te krijgen, moet de kerk wel eerst op een lijst van de provincie komen te staan. Dat is nu gebeurd. Ster ker nog; restauratie van deze kerk is prioriteit nummer een. Het kerkbestuur kan nu gaan be ginnen met concrete fondswer ving en acties. Het kerkbestuur komt door plaatsing op de pro vinciale restauratielijst ook in aanmerking voor voorfinancie ring zodat nog dit jaar met de werkzaamheden begonnen kan worden. De bewoners van Lamswaarde zijn zeer betrokken bij de kerk. Van de 650 parochianen houden honderd vrijwilligers de kerk draaiend. Uit een enquête van de dorpsraad blijkt dat de Cor neliuskerk nog steeds een warm plekje heeft in de harten van de bevolking van Lamswaarde. In het dorp zijn al spontane ac ties gehouden om geld bij elkaar te krijgen voor de restauratie. Na het uitkomen van het ont werpplan Provinciaal Restaura tie Uitvoeringsprogramma Doreen Knieriem en Piet Loof van de Kleindierenvereniging Terneuzen: „Vanwege ons jubileum willen we van onze jaarlijkse tentoonstel ling een bijzonder evenement maken." foto Camile Schelstraete ken? „Nee", vindt Loof. „Met op bouwen en afbreken zijn we meer dan drie dagen kwijt. Als je dan ook nog eens drie dagen show doet, ben je een week be zig. Dat kun je van vrijwilligers niet verlangen." De kleindierenvereniging werd driekwart eeuw geleden opge richt als ondersteuning voor mensen die kippen en konijnen fokten om op te eten. „Dat wa ren vooral boeren. Maar die oude garde fokkers is ermee ge stopt of te oud. Er is inmiddels een hele nieuwe generatie fok kers. Mensen die dieren houden puur voor hun plezier. Om zo goed mogelijke beestjes te fok ken. Die moeten er niet aan den ken dat hun konijn in de pan zou belanden." Loof wijst erop dat konijnen na honden en katten de meest ge houden huisdieren zijn. „Dus willen we ook voorlichting ge ven en bijstand verlenen aan mensen die een konijntje in huis hebben." De vereniging, die ruim vijftig leden telt, ziet in de dierenmani festatie een goede manier om de mensen te bereiken. Vijf jaar ge leden werd ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan ook een grote show gehouden. Die trok toen tweeduizend belang stellenden. De organisatie hoopt dat aantal nu nog te overtreffen. De toegangsprijs is voor volwas senen twee euro en voor kinde ren van 5 tot 12 jaar één euro. Kinderen tot vijf jaar hebben gratis toegang. 'V (PRUP) trok wethouder Wee maes de stoute schoenen aan en startte een stevige lobby om de Corneliuskerk hoog op" de Üjs{ te krijgen. Dat de restauratie on de eerste plaats staat, betekent volgens Weemaes een belangrij ke doorbraak. „We hebben op het juiste moment aangehaakt, Het systeem zal in 2011 volledig veranderen en daarom is het 20 belangrijk dat we nu kunnen aanhaken bij het programma. In dien dit niet mogelijk zou zijn, schat ik dat we pas duidelijk heid zouden krijgen over drie jaar. Dan moet je maar weten hoe het systeem dan werkt." Het beleid van de gemeente Hulst is een duidelijke stimule ring gericht op het behoud van de kerkgebouwen binnen de ge meente. Als het kerkbestuur zeil de kerk aanpakt, is de gemeente bereid de toren te onderhouden of te restaureren. Zo is de afgelopen jaren het on derhoud van de kerktorens van Sint-Jansteen en Nieuw-Namen door de gemeente betaald. Voor de kerk van Lamswaarde gaat het gemeentebestuur uit van een grote restauratie, die voor zeventig procent door het Rijk wordt gesubsidieerd. KLOOSTERZANDE - De Ba misfeesten, van morgen tot en met zondag in Kloosterzande, worden dit jaar aangevuld met darten in zaal De Linde. Het toernooi begint zaterdag om half twee. Carnavalsstichting De Kloorianen houdt verder het programma van de afgelopen ja ren aan. Het feest begint mor gen om 10 uur in De Linde met een prijskaarting. 's Avonds volgt om 20.30 uur een Ba mis-reüniequiz. Zaterdagmid dag vermeldt het programma on der meer een vrijmarkt, fiets tocht, kinderspelmiddag, mossel maaltijd, schieting en danspar^ ty. Zondag is er karaoke, een kinderkermis, een vrijmarkt, braderie en een modeshow. naar Antwerpen vrij te maken. Terneuzen werd de tijdelijke thuishaven van in totaal 26 mij nenvegers, die de Westerschelde en het Kanaal Gent-Terneuzen schoonveegden. Het inmiddels afgebroken hotel Des Pays Bas in de Nieuwstraat deed in die da gen dienst als 'Navy House', ho tel Ambassadeur iets verderop als 'Pilot House'. Een delegatie van de bemanningen wordt mor gen op het stadhuis ontvangen. Zaterdag van 11 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zon dag van 13.30 tot 17 uur kan men op de schepen terecht. Za terdag bezoekt een deel van de bemanning de bevrijdingsexpo sitie in de Grote Kerk. Maandag vertrekken de Schiedam en In- verness weer naar zee. Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44