PZC Cadzand-Bad is v oorbeeldproject Neckermann zit met afval in maag Letselschade? Dow en De Rede slaan handen ineen Ongewoon design past in een gewone keuken. 45,- Jj| PALS GROEP herinrichting en modernisering stap dichterbij Filmcamera weg Minebril op sterkte gratis Enquête naar gedrag van jeugd Meer exotische vogels in regio Vierde plek mosselkok Philippine REGIOv^BANK zeeuwse almanak Beven Redactie: 0113-315649 «ww.pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iiifin- Zeeuws- :-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 23 september 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen rinnrRené van Stee CADZAND-BAD - De herinrich ting en modernisering van Cad zand-Bad is een flinke stap dich tbij gekomen. De badplaats is definitief aangemerkt als voor- beeldproject in het kader van de Vernieuwde Toeristische Agen- van staatssecretaris K. van Gennip van Economische Za ken. Het is de bedoeling vanuit het ministerie van Economische Za- allerlei zaken te stroomlij- en te begeleiden die de ge wenste ontwikkelingen bespoe- ,In feite komt er vanuit bet ministerie één loket dat an- ministeries aanstuurt die met badplaatsen te maken oen. Het is vooral de bedoe ling belemmeringen weg te ne men die het toeristische bedrijfs leven ervan weerhouden in bad- te investeren", ver klaart gedeputeerde G. de Kok van recreatie en toerisme. Vanuit het ministerie van Ver en Waterstaat kan onder meer worden gedacht aan de be moeienis op het gebied van wa terkeringen. De bemoeienis van ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) zal zich vooral richten op het voldoen aan de Vogel- en Ha bitatrichtlijn. Behalve Cadzand-Bad zijn ook Noordwijk, Ameland en Zand- ;oort voorbeeldprojecten. De ko mende drie jaar trekt het minis- tene van Economische Zaken 300.000 euro uit om projecten in de vier uitgekozen op de rails te krij gen. Van zowel de deelnemende ge meenten als de provincies wordt (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu bordje tapa's cn couscous (naar keuze vegetarisch) cn vruchten bavarois €12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 25 september 12.00-13.00 uur Meer doen met minder ver Genoeg uitgegeven, besparende tips van en oor Marieke Hcnselmans oekijk ook onze website w.d ru kkcri i m iddel bu re. n I per badplaats ook een financiële bijdrage verlangd. De Kok bena drukt dat de bijdrage van Econo mische Zaken niet bij voorbaat door vier moet worden gedeeld. „Er wordt vooral gekeken naar schaalgrootte en wat er in een bepaalde badplaats moet gebeu ren", aldus De Kok. In Cadzand-Bad is het de bedoe ling dat het bedrijfsleven en de gemeente Sluis op basis van pu- bliek-private samenwerking aan de slag gaan. De gemeente Sluis moet nog dit jaar een plan van aanpak presenteren. Verder is het de bedoeling dat de rijks overheid de ervaring benut die dankzij de aanpak in de vier uit gekozen badplaatsen is opge daan. Hoogbouw Wethouder J. Provoost van ruim telijke ordening is er veel aan ge legen Cadzand-Bad op te waar deren. Hoewel de Vernieuwde Toeristische Agenda niet onder zijn verantwoordelijkheid valt, liet hij vorige week al weten dat hoogbouw in de badplaats niet bij voorbaat mag worden uitge sloten. Hiermee wordt afgewe ken van de ontwikkelingsvisie die de gemeente drie jaar gele den opstelde. Provoost stelt ech ter dat het plan van stedenbouw kundige A. Bhalotra, waar de vi sie van uitgaat, niet helemaal realiseerbaar is omdat sommige onderdelen zoals een onder grondse parkeergarage te duur zijn. Daarom moet de gemeente vol gens de wethouder op zoek naar mogelijkheden die ervoor zor gen dat er geld in het laatje komt, waardoor de opwaarde ring van Cadzand-Bad echt kan beginnen. ZIERIKZEE - Van een terras aan het Havenplein in Zierikzee is gisteren een digitale filmcame ra gestolen. De eigenaar had op het terras wat gedronken en was na het afrekenen wegge gaan. Even later ontdekte hij dat de camera, die hij vergeten was, er niet meer lag. de DRVK KERY Winkel n Woord Beeld &Geluïd Brasserie 1 (011 Markt 51 Liddelburg 8) 886886 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Dow Benelux en de Stedelijke Scholengemeen schap De Rede in Temeuzen werken samen om meer leerlin gen te interesseren voor tech niek. Vice-voorzitter Ed de Graaf van de Raad van Bestuur van Dow Benelux en rector Edwin van den Hooven van de Rede tekenden daarvoor giste ren de eerste zogeheten Jet-Net overeenkomst in Zeeland. Jet-Net (Jongeren en Technolo gie Netwerk Nederland) is een samenwerkingsverband tussen bedrijfsleven, onderwijs, inter mediaire organisaties en de mi nisteries van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen en Eco nomische zaken. Het doel is om het onderwijs in de bèta- en technische vakken interessanter te maken voor leerlingen en do centen in het voortgezet onder wijs. Jet-Net is al eind november 2002 opgericht, maar de giste ren getekende overeenkomst is een primeur voor Zeeland. De samenwerking kreeg symbo lisch gestalte door twee vloei stoffen bij elkaar te gieten, die na even roeren chemisch op el kaar reageerden tot, in vakter men, een polyurethaanbrood. Het feit dat de temperatuur in rap tempo opliep tot 130 graden ontlokte de conclusie dat er sprake is van een heftige samen werking. Landelijk gingen grote bedrijven Dow al voor. „Wij wil len hier graag aan meedoen en proberen jongeren in contact te brengen met techniek", aldus De Graaf. Voor Dow zit er ook wat eigenbelang aan vast. De ko mende jaren gaan volgens De Graaf namelijk zo'n zeshonderd medewerkers met pensioen. „Die moeten opgevuld worden en die aanvulling zoeken we in eerste instantie in de regio." Het aantal studenten dat exacte vakken als wiskunde, natuur kunde, scheikunde en biologie volgt, loopt terug, zo schetste Van den Hooven de situatie in Nederland. Het Jet-Net project kan meehelpen het tij te keren. Door middelbare scholieren voor technologie te interesseren, zo is het idee, neemt de in stroom van studenten naar tech nische studies toe. Het project wil ook de keuze voor een baan in de techniek stimuleren. Gisteren maakten medewerkers van Dow en leerlingen uit ha- vo-3 en vwo-3 met elkaar ken nis. Deze leerlingen moeten dit schooljaar een keuze maken voor hun profiel in de Tweede Fase. De kleine honderd leerlin gen werden verdeeld in twee groepen. Ze kregen om beurten een rondleiding door het be drijf. Daarbij vertelden vier pas Oplossing voor tegenstrijdige regels over recycling op komst foor Frank van Cooten SINT JANSTEEN - Na een ja renlange lobby bij Nederlandse en Belgische overheden en bij fo Europese Commissie lijkt Neckermann Shopping in Sint Jansteen erin geslaagd te zijn de jegenstrijdige regelgeving op bel gebied van grensoverschrij dend afvaltransport op te los- Suids enkele jaren is de detail handel in Nederland en België Oplicht om bij het leveren van oijvoorbeeld een koelkast, was machine of televisie aan de tont, de oude apparaten in te nemen. Europese regelgeving verbiedt afoter om met afval de grens evertegaan, tenzij men een ver gunning heeft met specifieke ^lichtingen. Dit levert problemen op voor be- foyven in de grensstreek zoals "Kkermann Shopping, dat zo- tol vanuit België aan Neder- todse klanten levert, als vanuit Nederland aan Belgische klan ten. „Neckermann Shopping moet of ficieel ieder transport drie da gen van tevoren melden, iedere keer wanneer een vrachtwagen met oude apparaten de grens passeert. Dat is echter voor een bedrijf als Neckermann Shop ping geen doen. Wij garanderen de klant dat een product binnen 24 uur wordt geleverd", zegt Hennie Theissen, coördinator Kwaliteit en Milieu van Necker mann Shopping. „Ik weet drie dagen van tevoren niet aan welke klanten we leve ren. Ook weet ik niet of we een oud apparaat mee terug moeten nemen. Er zijn immers klanten die de oude koelkast wegge ven." Regels Volgens Theissen is dit een ty pisch voorbeeld van regels die el kaar in de weg zitten. De ene re gel verplicht de detailhandel oude apparaten terug te nemen, en volgens een andere regel mag het spul vervolgens niet de grens over. Neckermann Shop ping overlegt al jaren met Bel gische en Nederlandse overhe den en met de Europese Commis sie om de Europese Verordening voor Afvalstoffen te wijzigen. Daar lijkt nu schot in te zitten. „Uit gesprekken is me duidelijk geworden dat de Europese veror dening begin volgend jaar wordt gewijzigd. Het is de be doeling dat de belemmerende factoren verdwijnen." Gedoogsituatie Volgens Theissen is nu sprake van een gedoogsituatie. „De overheden weten dat Necker mann Shopping lid is van alle verbanden op het gebied van af valverwerking en recycling. Daarom wordt ons toegestaan oude apparaten over de grens te transporteren zonder dat offici eel drie dagen van te voren te melden. Wij willen echter dat dit hiaat wordt opgelost. We wil len het graag wettelijk goed ge regeld zien. Niet alleen voor Neckermann, maar voor alle de taillisten die opereren in een grensgebied." Volgens A. Saman, secretaris van de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) is dit weer een typisch voorbeeld van bureaucratische regelgeving. „Ons is toegezegd dat het aantal regels op het gebied van grens overschrijdend zaken doen met 25 procent zou verminderen. Daar is ons nog weinig van ge bleken. Het aantal regels is al leen maar toegenomen. Het is een i (Advertentie) Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En li hoeft ook niet rijk te zijn. concept 10 van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functio naliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 nv. Al voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Alag kwalfteHsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze showroom kijken naar de andere mogelijkheden van conceptlO. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 0115-564070 GOES PliegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 0113-24 6464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter. Arnestein Grenadiervveg 17a Of 18-6295 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 vanaf i bij aankoop van een complete bril! FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-6253 10 TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder van jeugdza ken C. Liefting nam gisteren een Marco Polo-jeugdonder- zoekrapport in ontvangst. Vier buitenlandse jongeren, 'bruggenbouwers' volgens de stichting Atlantic Bridge die de jeugduitwisselingsprojecten op touw zet, onder zochten in een enquête het gedrag en de interesses van de lokale jeugd. De vier onderzoekers ondervroegen 721 mid delbare scholieren, waardoor de mening van bijna een zes de van de Terneuzense jeugd tussen 12 en 18 is gepeild. Omdat de nadruk enigszins op religieuze onderwerpen ligt, is het rapport misschien niet helemaal representa tief. Maar Liefting beloofde dat het rapport niet in een bu reaulade verdwijnt. „We zullen de resultaten vergelijken met een twee jaar geleden gehouden onderzoek onder de jeugd van de voormalige gemeente Temeuzen. Duidelijke wensen en tendensen kunnen zeker worden vertaald in het te voeren jeugdbeleid." TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen worden steeds meer bijzondere en 'exotische' vogels waargenomen. Va riërend van visarenden tot flamingo's. Dat melden de waarnemers van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut op de eigen website. De laatste waarneming is van woensdag 22 september. Van augustus tot en met gisteren hebben de vogelaars veel bijzonders gezien, zo blijkt. Porseleinhoeders werden gesignaleerd bij Walsoorden en bij Spuikom Paal. Ijsvo gels in Vogelwaarde, de Otheense Kreek en Groot Eiland en bonte vliegenvangers in Terneuzen. In Philippine wer den de kijkers gericht op enkele wespendieven. In de Au- trichepolder werd een groep van 27 lepelaars aangetrof fen, in de Spaarbekkens zwom een groep van 86 geoorde futen. Voor de regio is dat een zeer hoog aantal. In Saeftinge werden in die periode onder meer 107 kleine zilverrei gers, 155 lepelaars en twee visarenden aangetroffen. In het Sieperdaschor werd een Europese flamingo gezien. ANTWERPEN - Henk Buyze, de mosselkok uit Philippi ne, is gisteren vierde geworden in de wedstrijd in Antwer pen om de titel 'Beste mosselkok van de Lage Landen'. Hij won wel de eerste proef in de wedstrijd mosselen natu rel koken. Zo vergaarde hij tien punten. Maar in de twee de proef, mosselen bereiden met andere ingrediënten, wa ren dertig punten te verdienen. Een Vlaamse kok werd hierin winnaar. En hoewel Henk Buyze dus niet met de ti tel naar huis ging, kan hij zich toch de beste bereider van mosselen naturel noemen. Dat is overigens ook de speciali teit van het restaurant waar hij werkt: Auberge des Mou- les in Philippine. Havo-leerlingen werken aan een collage in het kader van het project Jet-Net, dat studenten moet verleiden tot een keuze voor exacte vak ken. foto Camile Schelstraete afgestudeerden van de universi teit over hun ervaringen. Terwijl de ene groep werd rond geleid werd de andere groep in het communicatiecentrum De Boerderij uitgenodigd enkele collages te maken van stukken uit kranten en tijdschriften. De opgeplakte foto's en teksten moesten uiteindelijk leiden tot een collage 'mijn ideale carrière' en een collage 'een carrière in de technologie'. De dag was enerzijds bedoeld om het bedrijf een beeld te ge ven van wat de leerlingen leuk vinden en anderzijds om de leer lingen te informeren over de mo gelijkheden. Activiteiten Binnen Jet-Net worden allerlei activiteiten georganiseerd, zoals gastlessen, voorlichtingssessies bij profielkeuze en loopbaan oriëntatie, bedrijfsbezoeken en coaching bij profielwerkstuk ken. De Rede en Dow gaan nu aan de slag om een concreet pro gramma op te zetten voor de ha vo 3- en vwo 3-leerlingen. La ter, in de volgende jaren, wor den ook andere klassen betrok ken bij het project. Mogelijk ook andere scholen uit- Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl (Advertentie) E BANKIER DIE IE KENT op 11 Zeeuws Vlaamse locaties Hij is al ver in de negentig, die Bevelander, en de jaren beginnen hun tol te eisen. Een combinatie van ouderdoms kwalen heeft het samenstel van botten, spieren en zenu wen aangetast. Wat er nog aan beweging rest, gaat met steeds meer trillingen en ande re ongecontroleerde bewegin gen gepaard. Eén ding is echter onverwoest baar: zijn gevoel voor humor. Zo zong hij laatst op zijn ver jaardag met een voor zijn toe stand toch nog krachtige stem: „Lang zal hij beven in de gloria. www.tmcwoonwinkels.nl (Advertentie) Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BIST! Een andere STIJL van WONEN! KOUDEKERK!, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41