Levenslang geëist in Baarnse moordzaak Mooie vrouwen begluren met bewakingscamera's PZC Politie richt haar pijlen op CDA'ers U vraagt, ik help.. Fraude vastgesteld bij kandidaatstelling zes waterschappen Officier wil maatschappij beschermen tegen verdachte Strafzitting tegen jonge terreurverdachte openbaar k verdwenen trouw gevonden in Portugal Slachtoffer krijgt seintje bij verlof van tbs'er Meer salmonella-eieren buitenland Nieuwe Bijbelvertaling op cd-rom Logo van voetbalclub op grafkist Turkse winkel opnieuw belaagd Nederlanders vast na drugsvondst 0900 0 Snel, simpel én voordelig donderdag 23 september 2004 joorPeter_Elberse ITRECHT - Officier van justi- ■j V. Hopman heeft gisteren mor de rechtbank in Utrecht ia levenslange gevangenisstraf j«ist tegen een 60-jarige man. Volgens de aanklaagster is er Kn overvloed aan bewijs voor debeschuldiging dat de man het Uj, 1999 verdwenen Baarnse echt- JLar Müller heeft vermoord, flbaarna heeft hij hen gedumpt I jn een geïmproviseerd graf op iel terrein van de Baarnse kin derboerderij die hij beheerde. De maatschappij moet tegen de srdachte worden beschermd, ,mdt de aanklaagster. Tbs biedt harvoor te weinig waarborgen. Gedragskundigen hebben psy- stoornissen bij de ver achte vastgesteld, die onbehan- :elbaar zijn. Centraal daarbij een ernstige contactge- coordheid. De inhoudelijke con- .asies van de gedragskundigen Hopman over, maar niet set advies tbs op te leggen. „De beveiliging van de maatschappij dient voorrang te krijgen boven de behandeling in het kader van ie tbs", stelde ze. Daarbij teken- EINDHOVEN - In een bergge- n het noorden van Portu gal is het stoffelijk overschot ge vonden van een vrouw uit Eind- loven, die eind juli tijdens een «andeling spoorloos verdween. Haar lichaam werd twee kilome ter van de plek waar zij het was gezien aangetroffen. De familie van de vrouw heeft dat gisteren bekendgemaakt. De doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. GPD DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie zoekt naar mogelijkhe- om slachtoffers en politie een seintje te geven als een tbs' erop vrije voeten komt. In over leg met de tbs-klinieken, het mi nisterie en de reclassering wor den hierover afspraken ge naakt. Door betrokkenen te waarschu- »en bij vrijlating en verlof noopt het OM te voorkomen dat bet slachtoffer van een misdrijf onverwacht de dader tegen- Ook kan de politie een extra oogje in het zeil houden om herhaling van het misdrijf te voorkomen. fen vergelijkbare maatregel geldt nu al bij gedetineerden. Af hankelijk van de ernst van het ]f wordt bij het opleggen van de straf ook vastgesteld of het belangrijk is slachtoffer, bur gemeester en politie te waar schuwen als hij vrij komt. „We willen dit ook voor tbs-gestel een", aldus het OM. GPD de zij aan dat het niet ondenk baar is dat de verdachte zijn tbs-behandelaars om de tuin zal leiden door te veinzen dat hij van zijn stoornissen genezen zou zijn. Hij wist ook vier jaar lang de oorzaak van de verdwij ning van het echtpaar Müller te verhullen, terwijl hij, nadat hij hen had gedood en begraven, zo'n beetje in hun huis woonde en hun rekeningen plunderde. De verdachte is direct na de ont dekking van de lijken gearres teerd. Daarvoor heeft de politie de man afgeluisterd en gevolgd en vastgesteld dat hij zich, voor al op de dag van de opgraving, zeer verdacht gedroeg. Hij werd opgepakt in de trein, met een en keltje Den Haag en circa 1300 euro op zak. Het politieonder zoek kwam eind vorig jaar op gang, nadat misdaadjournalist Peter R. de Vries ontdekte dat de verdachte wel met de verdwij ning van Hans en Ria Müller te maken móest hebben. Zwijgrecht Na zijn arrestatie beriep de ver dachte zich consequent op zijn zwijgrecht. Wel gaf hij toe dat hij zich geld van het echtpaar toeeigende en dat hij loog tegen ongeruste buren over de verblijf plaats van de Müllers. In het huis van bewaring heeft hij niet gezwegen. Officier Hopman ge bruikte de verklaring van een medegedetineerde als bewijs. Deze man vertelde justitie dat de verdachte hem toevertrouw de dat hij de Müllers heeft ver moord. Steunbewijs vindt de of ficier in een oude zaak, waarbij de verdachte vermoedelijk de dans ontsprong. Het gaat om de verdwijning van de Haarlemse weduwe Tina Akersloot, in 1970. Zij is in leven het laatst in gezelschap van de verdachte, ge zien. De man trok na Akersloots ver dwijning in haar woning. De we duwe is nooit teruggevonden. De politie kon deze zaak tegen de verdachte niet rond krijgen. Later zal officier Hopman het geld terugvorderen dat de ver dachte plunderde van de bankre keningen van de Müllers. De vor dering zal bijna 160.000 euro be dragen. De rechtbank doet woensdag 6 oktober uitspraak. ANP door Ferdi Schrooten ROTTERDAM - De strafzitting tegen de van terrorisme verdach te 18-jarige man is vandaag openbaar. De Rotterdamse rechtbank heeft dat bepaald vanwege het nationale belang van het proces. Normaal gespro ken staan minderjarigen achter gesloten deuren terecht. De verdachte was volgens het Landelijke Parket van het Open baar Ministerie bezig bomaan slagen voor te bereiden. Zijn ar restatie was de aanleiding om op 9 juli het landelijke terreur alarm af te kondigen, dat nog steeds geldt. Bij huiszoeking vond de politie plattegronden van de Tweede Kamer en het ministerie van De fensie in Den Haag evenals stof fen die gebruikt kunnen worden voor het maken van een bom. Ook het feit dat de verdachte bij zijn arrestatie op 30 juni al bijna 18 was speelde mee bij het besluit van de rechtbank. Het is wel verboden om de man tijdens de zitting te filmen, fotografe ren of tekenen. Tijdens het pro ces wordt de verdachte alleen met zijn initialen aangeduid en wordt zijn woon- of verblijf plaats niet bekendgemaakt. Volgens de AJVD behoort de ver dachte tot een netwerk van jon ge, radicale moslims. De in Am sterdam-West geboren zoon van Marokkaanse ouders, is ge trouwd .met een voorvechtster van de omstreden stichting Al Aqsa, waarvan de banktegoe den zijn bevroren wegens steun aan de terreurbeweging Harnas. Eerder moest ook Murat D. (16), die de adjunct-directeur van het Haagse Terra College dood schoot, in het openbaar terecht staan. Onduidelijk is nog of de terreur verdachte ook volgens het vol- wassenenrecht zal worden be straft. Dan is levenslang een mo gelijkheid. Ook Murat D. kreeg een volwassenenstraf: vijf jaar cel en tbs. Normaal gesproken geldt voor 16- en 17-jarigen een strafmaximum van twee jaar cel. Daar bovenop is twee jaar 'jeugd-tbs' mogelijk, wat tot zes jaar kan worden verlengd. GPD Agenten vormen het woord 'nee' tijdens een demonstratie op Het Plein in Den Haag tegen het kabinetsbeleid. door Marijn van der Pas en Sentina van der Meer DEN HAAG - De politie heeft gisteren het stokje overgenomen in de demonstraties tegen het ka binet. Circa 4500 politiemensen gingen de straat op, net als ruim 1600 werknemers uit verscheide ne sectoren in Noord-Holland. De agenten kondigden tevens werkonderbrekingen aan. Ook gaan zij politici van het CDA 'hinderlijk volgen'. De politie 'richt de pijlen' op CD A-politici, omdat 'uitslui tend vanuit het CDA verande ring kan komen', zegt bestuur der H. van Duijn van politievak- bond NPB. Volgens zijn collega W. van der Pal van de ACP moe ten de gezamenlijke bonden nog een definitief besluit nemen over de aard van de acties. Aan het eind van de ochtend ver zamelden zich meer dan dui zend politiemensen in Den Haag om te demonstreren tegen de be zuinigingen op de sociale zeker heid en de gezondheidszorg. In uniform en getooid met banda na's met het opschrift 'De poli tie verdient beter' trokken zij naar het Plein, waar een aantal actievoerders hurkend op straat het woord 'nee' vormde. Stijgende lijn In de rest van Nederland voer den meer dan drieduizend agen ten en ander politiepersoneel ac tie, aldus de bonden. Het ging niet om een staking. De deelne mers aan de demonstraties had den vrij van dienst of vrij geno men. „Dit is alleen een opwar mertje. Na 2 oktober houden wij in stijgende lijn werkonderbre kingen. Elke week zal een korps zich daarbij aansluiten totdat het kabinet naar ons luistert", verklaarde NPB-bestuurder Van Duijn. Volgens de bonden zullen agenten ook meelopen tij dens de landelijke actiedag op 2 oktober in Amsterdam. foto Robin Utrecht/ANP In Noord-Holland demonstreer den 1600 mensen, vooral ge meentelijke ambtenaren en mili tairen. De manifestaties in Alk maar en Den Helder maakten deel uit van een reeks estafette acties, die door de provincie trekt. Vandaag zijn Vel- sen-Noord en Haarlem aan de beurt. Verder hebben de bonden werknemers en ambtenaren op geroepen om volgende week maandag Amsterdam 24 uur plat te leggen. ANP WEET JE- W/tT--?... VERRAi- OWf door Mayke Calis DEN HAAG - 'Kakkerlakken', 'homo's', 'ratten', 'naffers'. Het zijn maar enkele benamingen die operators van bewakingsca mera's geven aan voorbijgan gers die zij observeren. De Twentse filosoof Lynsey Dub- beld registreerde deze voorbeel den tijdens haar promotieonder zoek naar de gevolgen van came ratoezicht voor de privacy. Uit haar onderzoek blijkt dat operators van bewakingscame ra's in de bloezen van vrouwen gluren; dat ze opnames van tra vestieten aan elkaar laten zien en dat ze spelletjes doen en lan ge privé-telefoongesprekken voeren als de baas is vertrok ken. Voor haar onderzoek be zocht zij in 2001 en 2002 de cen trale toezichtruimte van het Am sterdamse Centraal Station. Ook sprak zij met leidinggeven den, politie en andere betrokke nen. Destijds hielden elfhon derd camera's permanent bijna dertig NS-stations in de gaten. Inmiddels zijn dat er meer. Het is voor het eerst dat uitge breid onderzoek is gedaan naar degenen die burgers op stations in de gaten houden. Dubbeld: „Mensen gaan ervan uit dat ze veilig zijn als er camera's han gen, maar er is weinig bekend over de praktijk, laat staan over degenen die deze beelden bekij ken." De operators in de controleka mer krijgen een uitgebreide in structie waar ze tijdens het kij ken op moeten letten. Op sta tions is dat vooral: overlast. Dat betekent prostituees, drugs dealers en hangjongeren Volgens Dubbeld houden de ope rators er een eigen agenda op na. „Vooral als de verveling toe slaat. Dan letten ze vooral op be kenden, mooie vrouwen, men sen met een andere huidskleur of mensen die er afwijkend uit zien." Veel operators zijn zelf al lochtoon, maar dat maakt de dis criminatie volgens haar niet minder. „Veel Marokkanen let ten bijvoorbeeld vooral op Suri- namers, want dat zijn allemaal drugsdealers, zo is het idee." Dubbeld vindt dat de privacy van de burger in Nederland door het cameratoezicht niet ernstig wordt geschonden, maar (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 13.30 en 19.00 uur. KUNST ANTIEK Kijken van 10.00 - 12.00 uur. Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650680, www.zeeuwsveilinghuis.nl deze wel raakt. Zij pleit voor waarborgen. Er moeten goede re denen zijn om een camera in te zetten; er mag geen alternatief voorhanden zijn. Ook geldt een maximale bewaartermijn van de beelden. Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) ziet toe op de naleving van de waarborgen, maar uit geregeld kritiek op de gang van zaken. Inzagerecht Weinig mensen weten dat ze het recht hebben beelden van zich zelf te zien, maar wie weet hoe hij dat moet doen? De huidige tendens om de privacy op te offe ren aan de strijd tegen terreur, baart Dubbeld, net als het CBP, grote zorgen. „De politie in Ne derland mag, mits ze goede rede nen heeft, al heel veel. Maar de regering doet alsof privacyre gels overdreven goed geregeld zijn in Nederland en dat het best wat minder kan." Dan kom je volgens Dubbeld aan de gren zen van een fatsoenlijke maat schappij. GPD DEN HAAG - Door het eten van eieren uit het buitenland hebben in augustus 560 mensen een vergiftiging door sal monella opgelopen. Dat is 18 procent van het totaal aan tal gevallen. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft consumenten daarom gisteren gewaarschuwd voor het eten van rauwe eieren. Samen met het Voedingscentrum dringt de VWA er bij consumenten op aan om eieren goed te verhitten. „Het aantal gevallen door besmette eieren is sinds augustus weer gestegen", zegt de inspectiedienst. ANP DORDRECHT - De Nieuwe Bijbelvertaling (NBV), die 27 oktober verschijnt, is een dag later ook beschikbaar op cd-rom. Dat liet de uitgever van het schijfje, Importantia Publishing in Dordrecht, gisteren weten. De NBV, waaraan het Nederlands Bijbelgenootschap, de Katholieke Bijbelstichting en hun Vlaamse zusterorgani saties tien jaar hebben gewerkt, moet de standaardverta ling in het Nederlands taalgebied worden. ANP WINTERSWIJK - Het logo van je favoriete voetbalclub, een afbeelding van je geliefde jachtgeweer of Harley op je grafkist. Het kan allemaal bij het Winterswijkse natuur- steenbedrijf Corbeel, dat speciale grafkisten aanbiedt. De ze week zag de eerste grafkist, met de kleuren van voetbal club Heracles Almelo, het levenslicht Directeur H. Nijhoff is in onderhandeling met clubs uit het betaalde voetbal in Nederland, Duitsland en Enge land. Sommige clubs willen Corbeel licentiekosten laten betalen voor het afstaan van hun logo. De Hameland Werkvoorziening in Lichtenvoorde maakt de grafkisten. Via uitvaartondernemers verwacht Nijhoff ook uit andere hoeken van de samenleving aanvragen, zoals motor freaks. ANP BOXMEER - Bij een Turkse levensmiddelenwinkel aan de Spoorstraat in het Brabantse Boxmeer is dinsdaga vond een brandbom binnengegooid. Het is de derde keer in een jaar dat de zaak het doelwit is van een aanslag. Een woordvoerster van de politie heeft dit gisterochtend gezegd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Hoe groot de schade is, weet de politie nog niet. De techni sche recherche probeert te achterhalen met wat voor brandbom de aanslag is gepleegd. De verantwoordelijk heid is niet opgeëist aldus de woordvoerster. ANP HAMBURG - Een 57-jarige Nederlander en zijn dertigja rige zoon zitten in Duitsland in hechtenis in verband met de vondst van 2,2 ton marihuana in de haven van Ham burg. De mannen zouden de partij in ontvangst hebben willen nemen, deelde de Duitse douane gisteren mee. De partij marihuana, met een straatwaarde van naar schatting 6,6 miljoen euro, was verborgen in een contai ner met parket, die uit Jamaica kwam. De Duitse douane ontdekte de drugs op 15 augustus. ANP/DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij minstens zes waterschappen hebben kandida ten gefingeerde handtekeningen ingediend om op de kieslijsten te komen. Een woordvoerster van de Unie van Waterschappen zei gisteren dat het gaat om de Hoogheemraadschappen Delf land, Rijnland en Schieland, de waterschappen Aa en Maas, Bra bantse Delta en De Dommel en een aantal schappen in het noor den van het land. De woordvoerster noemt dit vooral voor Rijnland, Schieland en Delfland vervelend, omdat die de kandidaatstelling al heb ben goedgekeurd. Ook zijn de kieslijsten met bijbehorende in formatiepakketten al gedrukt. Het is volgens het schap Schie land de bedoeling dat de kiezers die nog voor het weekeinde ont vangen. Bij de overige vijf be trokken waterschappen is de kandidaatstelling nog niet rond. De Delflandse dijkgraaf P. Schoute zegt dat een aantal wa terschappen in Zuid-Holland vandaag gezamenlijk aangifte doet wegens valsheid in geschrif te. Volgens hem zijn de schap pen achter de fraude gekomen, nadat ze signalen van kiezers kregen. „Hun namen zouden on gevraagd zijn gebruikt ter onder steuning van de kandidaatstel ling." Minimaal tien personen moeten de opgave van een kandi daat ondertekenen. In Schoute's gebied gaat het om twee kandi daten die zouden hebben gefrau deerd, in Schieland ook om twee en in Rijnland om drie. De Brabantse waterschappen De Dommel, Brabantse Delta en Aa en Maas verdenken vier men sen van fraude. De voorzitters van deze schappen hebben beslo ten aangifte te doen tegen het viertal wegens het vermoeden van valsheid in geschrifte. De vier krijgen evenwel nog tot en met morgenmiddag de gelegen heid om ontbrekende geldige handtekeningen in te dienen. Zeeland De besturen van de schappen worden om de vier jaar gekozen met een schriftelijke stemming. In meerdere regio's staan dit na jaar verkiezingen op het pro gramma. In Zeeland zijn water schapsverkiezingen gehouden in 2002. De eerstvolgende zijn twee jaar uitgesteld en worden nu in 2008 gehouden. Vanaf dat jaar zullen voor het eerst de ver kiezingen voor de waterschap pen in heel het land tegelijker tijd plaatsvinden. ANP (Advertentie) b.V| Mei de Name n Number 0900-0-009 Doorverbmd-service steunt u het WWF Wereld Natuur Fonds Nummerinformatie (70 cent per minuut) Doorverbindservice (99 cent per gesprek) www.name-n-numbcr.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3