Dorpsraad wil minder markten PZC De buurman met zijn hoorn PZC Mammoetbotje duikt op in Oosterschelde Hengelen naar plak op WK kustvissen 13 huidig aantal zomermarkten in Burgh-Haamstede geeft te veel overlast Automobiliste rijdt sloot in Gesprekken over Jona agenda Vier jaar cel voor incest Straf voor handel in softdrugs Vlissinger aangehouden Nieuw CDA-bestuur Reimerswaal Seniorendag Dierendagconcert in Nieuwe Kerk Jeugdavond en dorpscafé Optreden dj Van Velthuysen Feest in De Pul donderdag 23 september 2004 frnrMelita lanting BURGH-HAAMSTEDE - Orga- jiseer minder markten in Burgh-Haamstede. Dat zegt de dorpsraad. Het huidig aantal markten geeft voor de plaatselij ke bevolking te veel overlast. Het mag allemaal wel wat min der", aldus voorzitter D. Bos man van de dorpsraad. In het af kopen seizoen zijn acht ring- promotiedagen gehouden en nachtmarkten, naast evene menten zoals de Burghse Dag. Daarvoor wordt telkens het cen tum afgesloten voor alle ver keer. Dat betekent overlast voor ie bewoners en problemen met iet openbaar vervoer, want de jus moet ook omrijden. De dorpsraad stelt voor om BENESSE - Het interkerkelijk samenwerkingsverband Wind kracht 8 start maandagavond 4 oktober in de consistorie van de Jacobuskerk in Renesse een se riekringgesprekken over het bij belboek Jona. Aanleiding voor deze bijeen komst is de opvoering van de musical Jona in maart dit jaar mde kerk in Renesse. Deze pro feet is daardoor extra in de be langstelling komen te staan. De verwachting is dat dankzij de Muwe bijbelvertaling die bin nenkort uitkomt het verhaal over Jona voor veel mensen toe gankelijker wordt. Per avond zal een gedeelte uit jet boek worden besproken, waarbij ook het hoe en het waar om van de nieuwe vertaling uit gebreid aan de orde komt. Te vens is er volop gelegenheid tot discussie. De verdere kringge sprekken worden gehouden op de maandagavonden 1 novem ber, 6 december, 14 februari, 7 maarten 4 april, aanvang 19.30 uur. Inleider is Fred van IJssel- (Advertentie) REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND j Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans I AliPankow Esme Soesman Melita Lanting j Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Iel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur maximaal zes ringpromotieda- gen te houden. „Wat ons betreft mag de eerste en de laatste eraf. Dan houd je zes keer over in het hoogseizoen. Die eerste en laat ste zijn toch niet druk bezocht." Ook het aantal nachtmarkten is wat hoog. „Doe er twee of maxi maal drie." Inwoners van Burgh-Haamste de klagen regelmatig bij de dorpsraad over de markten. „Vooral over de troep die achter blijft op zondag. Dat schijnt ver schrikkelijk te zijn. Verschillen de leden van het bestuur hebben het ook met eigen ogen gezien. En veel klachten gaan natuur lijk over de overlast met parke ren. Auto's worden overal neer gezet." Bosman vindt niet dat het hele maal afgelopen moet zijn met de markten. „We moeten een mix vinden tussen de belangen van de toerist en de eigen bevolking. Het toerisme levert ook veel op. Een winkel als Albert Heijn is hier wel mogelijk dankzij de toe risten. Een keer of zes per jaar een ringpromotie moet kunnen. We wonen tenslotte in een toeris tische omgeving." Afstemming De dorpsraad pleit wel voor een betere afstemming van de mark ten bij de gemeente Schou- wen-Duiveland. „Het is ge beurd dat er twee nachtmarkten tegelijkertijd zijn." Daarnaast wil de dorpsraad graag dat de vergunningen wat worden aan gescherpt, zodat de organisato ren verplicht worden om na af loop van de markt de straten weer schoon te maken. „En het is dan ook belangrijk dat daar voldoende toezicht op komt." Het standpunt van de dorpsraad wordt gedeeld door de onderne mersvereniging. „Ook de onder nemersvereniging vindt dat het hele jaar door teveel markten worden georganiseerd", zegt voorzitter W. van den Akker. „Dat wil niet zeggen dat wij, als organisator van de Ringpromo- tiedagen, minder willen organi seren. Gemeentelijk beleid zal uiteindelijk moeten uitmaken wie wel en wie geen vergunning krijgt." Binnenkort is er een bij eenkomst met organisatoren van niet commerciële markten. Het is de bedoeling om daar ei- landbreed te pi'aten over de hui dige situatie en een signaal af te geven naar de gemeente voor toekomstig beleid. STREEKACTIVITEITEN 8URGH-HAAMSTEDE - Uitkijktoren Avd. Weijdeweg, 13.30 uur: Vertrek ex- e Meeuwenduinen, aanmelden via de VVV; SEROOSKERKE - Dorpshuis, 13.00 uur, vergadering gebiedscommissie Schouwen-west; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur, raadsledenspreekuur. Kinderen mogen ook zelf proberen een klank uit de hoorn te krijgen. door Ali Pankow ZIERIKZEE- Ze noemen het 'Keet in de Kerk' en stellen zich ten doel leerlin gen van de basisschool op jonge leeftijd met de veelzijdigheid van muziek en in strumenten kennis te laten maken. Het initiatief komt van de Stuurgroep Schoolconcerten in Zierikzee. Alle ze ven basisscholen in de stad maken er gretig gebruik van. De yell 'Keet in de Kerk' schalt woensdagochtend bij de eerste sessie nog wat ijl door de Nieuwe Kerk, maar presentatrice Cathy Kotoun weet haar gehoor snel tot hoger volume op te stuwen. „Er gebeurt op het gebied van muziek weinig of niets op de basisscholen", con stateerden musicus Mar van der Veer en schooldirecteur Cees van Damme. Dat was reden voor hen te kijken hoe dat be ter zou kunnen. Het resultaat is het sa menwerkingsverband tussen de Zeeuw se Muziekschool en alle basisscholen in Zierikzee. De Nieuwe Kerk biedt een extra dimensie aan deze educatieve schoolconcerten waarin steeds andere instrumenten centraal staan. „We richten ons op de leerlingen uit de groepen 5 en 6 van de basisschool. Zij zijn nog heel jong, maar al belangstel lend genoeg om hen met muziek te laten kennismaken. Bovendien hebben ze dan volop de kans erin verder te gaan als een bepaald instrument hen bijzonder aanspreekt", zegt Van der Veer. De hoorn staat centraal op deze eerste keer 'Keet in de kerk'. De scholieren hebben in de klas al het lied 'De buur man met zijn hoom' kunnen instude ren. „Leuk liedje, maar beetje moeilijke muziek erbij", vindt docente Janny Kunst die met twee groepen van obs Binnen de Veste het allereerste school- concert beleeft. Vers brood De leerlingen luisteren geboeid zodra musicus René Boogaarts vertelt over muziek maken op de hoorns van wilde dieren. Geen kind vertoont neigingen echt te gaan keten. Boogaarts vertelt hen over hoe vroeger de bakker die op het marktplein op de hoorn blies om de mensen te laten weten dat het verse brood gebakken was en over de jagers die met hoorngeschal verkondigden dat ze buit hadden geschoten. Ook leert hij hen de lippen opeen te houden en van uit het middenstukje ertussen een bzzzz-geluid te maken. „Hè bah, dat kriebelt", giebelen twee meisjes. De kin deren leren het verschil in tonen te ho ren en de effecten van dempers en ven tielen. Even later mogen enkele leerlingen zelf proberen geluid uit de hoorn te krijgen. Dat blijkt nog helemaal niet mee te val len. Ferry Stoutjesdijk is apetrots met het frêle geluidje dat hij uit de glanzen de hoorn weet te persen. Roy Snijders blaast zijn wangen bol, maar zonder ge luidseffect. Eva den Hollander produ ceert een aarzelend klankje, maar Lisan- ne Hagestein spant de kroon met de twee tonen die ze laat weerklinken. „Mijn vader speelt bij Kunst en Eer", luidt haar simpele verklaring voor die prestatie. Leerlinge Kim van Splunter van de Jan Wouter van den Doelschool is speciaal gevraagd bij deze eerste sessie te laten foto Marijke Folkertsma zien en horen dat je op jonge leeftijd al heel aardig kunt leren een instrument te bespelen. Kim speelt na drie jaar les op de muziekschool zeer verdienstelijk op de schuiftrombone. Koeienjongen René Boogaarts vertelt verder beeldend over een koeienjongen in Zwitserland die in lente en zomer met veertig koeien maandenlang op de top van een alp ver toeft. Een eenzaam bestaan en om dat wat op te vrolijken snijdt hij muziekin strumenten uit boomstammen. De koeienjongen holt steeds dikkere exem plaren uit en zo ontstaat uiteindelijk een zeer lange alpenhoorn, waarop hij wel vijftien verschillende tonen kan spe len. Het jeugdig publiek is gefascineerd en de muziekquiz, tot slot, wijst uit dat het ook goed heeft geluisterd. De kinderen weten op vrijwel alle vragen het ant woord en dat maakt het voor Cathy nog knap moeilijk een winnaar aan te wij zen. De sessies van 'Keet in de kerk' worden vier keer per schooljaar gehouden, zo dat de leerlingen in een voortgaande lijn verschillende instrumenten gepre senteerd krijgen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wetenschappers hebben in de Oosterschelde een schouderblad van een mammoet kalfje gevonden. Volgens een woordvoerster van het Leids Na- tuur-Historisch Museum Natu- ralis gaat het om uniek materi- Het bijna negen centimeter gro te bot werd begin deze maand gevonden tijdens de jaarlijkse zoektocht (Kor en Bot) naar fos sielen op de bodem van de Oos terschelde. Het stuk werd opge vist in de Schaar van Colijns- plaat. Staartstuk In eerste instantie dachten we tenschappers aan boord van de mosselkotter ZZ10 dat het om een 'staartstuk van een olifant achtig dier ging' en werd er wei nig ophef over gemaakt. Nadere analyse en een vergelijking met botten uit de verzameling van Naturalis bracht evenwel aan het licht dat het om een schou derblad van een mammoetkalf gaat. Naturalis bezit 's werelds groot ste collectie mammoetbeende ren. Het babyschouderblad ont brak tot dusver, aldus een woordvoerster, wat de vondst uniek maakt. De algemene opvatting is dat dergelijke jonge resten alleen in de eeuwig bevroren bodem van Siberië bewaard zijn gebleven. Door vondsten als dit schouder blad, aldus het museum, wordt die opvatting steeds vaker weer legd. Fossielen Tijdens de Kor en Bottocht wordt er met een sleepnet op de dieper gelegen bodem van de Oosterschelde naar fossielen ge vist. Door stromingen komen daar aardlagen bloot te liggen, die normaal niet zijn te berei ken. Het Nederlandse land schap bestond duizenden jaren geleden uit een grote steppe, waar mammoetkuddes en vele andere dieren graasden. De vis- tocht begin september leverde, behalve het schouderblad als bij zonderheid, ook een ongeveer twee miljoen jaar oud handwor telbeentje van een neushoorn op. Het mammoetbotje is vanaf za terdag een maand lang te bezich tigen in Naturalis. POORTVLIET - Een 23-jarige automobiliste uit de ge meente Tholen is gistermiddag ter hoogte van de Kadijk in Poortvliet in een sloot tot stilstand gekomen. De vrouw moest rond drie uur remmen voor een verkeerssituatie, waardoor zij vermoedelijk in de rechterberm raakte en de macht over het stuur verloor. Hierdoor kwam haar auto achterstevoren in de sloot aan de andere zijde van de weg tot stilstand. De bestuurster was door de klap wat duize lig en werd met een ambulance naar huis gebracht. De au to moest worden weggesleept. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Sint-Annaland voor het plegen van incest met zijn jonge dochter veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De man had het slachtoffer ja-, renlang misbruikt. De ontuchtige handelingen begonnen; toen het meisje nog een kleuter was en stopten pas toen ze vijftien jaar was. De rechtbank achtte de verklaringen van het meisje be-; trouwbaar. Verder werd de Sint-Annalander kwalijk ge-' nomen dat hij geen enkele compassie met zijn dochter had getoond. Saillant detail was dat de man gisteren jarig was. De uitspraak was conform de eis van de officier van: justitie. MIDDELBURG - Twee mannen uit Bergen op Zoom zijn- gisteren in Middelburg voor handel in verdovende midde len veroordeeld tot 285 dagen gevangenisstraf, waarvan 180 dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De broers van 37 en 31 jaar werden door de rechtbank vrijge sproken van betrokkenheid bij de uitvoer van softdrugs. De mannen leverden de drugs aan Zeeuwse koffieshops. De Brabanders hebben de opgelegde celstraf al in voorar rest uitgezeten. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag; op woensdag een 50-jarige Vlissinger aangehouden in de Badhuisstraat. De man wordt ervan verdacht met zijn au to tegen het geopende portier van een andere auto te zijd aangereden op de Paul Krugerstraat. De Vlissinger stopte verderop en liep terug om met de benadeelde te praten. Hij zei eventjes zijn motor te zullen uitzetten, maar reed vervolgens weg. Volgens de politie was de man onder in vloed van alcohol. KRUININGEN - Het CDA in Reimerswaal heeft een nieu we voorzitter, H. de Kunder (50) uit Waarde, en een nieu we penningmeester, J. Koutstaal (21) uit Yerseke. Zij zijri de opvolgers van respectievelijk H. Eversdijk en C. Jasper- se-Teer, die allebei in de gemeenteraad zitten. Het raads lidmaatschap is niet te combineren met een bestuursfunc tie in de afdeling, vindt het CDA Reimerswaal. De afgetre den bestuurders blijven als adviseurs aan het dagelijks be stuur van de afdeling verbonden, waarin P. Polderdijk (27) uit Krabbendijke en J. de Bat (21) uit Oostdijk als se cretaris en vice-voorzitter zijn aangebleven. Het schouderblad van een mammoetkalfje. foto Naturalis OUD-VOSSEMEER - Het we reldkampioenschap kustvissen in Engeland staat voor de deur. Kustvissers Ilonka van Vossen (24) en Clarinda van de Zande (28) uit Oud-Vossemeer vertrek ken vandaag naar het Engelse Weymouth om zich klaar te ma- ken voor de wedstrijden. ZIERIKZEE - Voor alle ouderen op Schouwen-Duiveland wordt zaterdag 16 oktober de jaarlijk se Seniorendag gehouden. Het evenement vindt dit keer plaats in het Multifunctioneel Cen trum (MFC) in Zierikzee. De Seniorendag bestaat traditie getrouw uit twee onderdelen: een sjoelwedstrijd 's ochtends van 9.30 uur tot 12.00 uur en na de lunch vanaf 13.30 uur een amusementsprogramma Deelnemers voor de sjoel wed strijd dienen zich aan te melden bij de Stichting Welzijn Oude ren, telefoon: 0111-413224. Het amusementsprogramma biedt een optreden van accordeo nist Frans Kasander, een quiz onder leiding van Kees van de Boogert en twee optredens van shantykoor Neptunus. ZIERIKZEE - De pianistes Ca thy Kotoun en Caecillia Bosch man en verteller Wim Stolk ge ven maandagavond 4 oktober een zogeheten dierendagconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Kotoun en Boschman geven een quatre-mains presentatie op pia no. Stolk leidt het publiek al ver tellend door het land van de mu ziek. Op het programma staan onder meer Ma mare l'oye van Ravel, oftewel de sprookjes van moeder de Gans en Le petit ane blanc van Jacques Ibert, de Nachtegaal van Brahms en een stukje van Peter en de Wolf. Dit programma is vooral toege spitst op een jeugdig publiek. Het concert begint daarom ook al om 18.45 uur en duurt onge veer een uur. Alle kinderen heb ben gratis toegang en kunnen desgewenst ter gelegenheid van Dierendag een knuffelbeest mee brengen. De Zeeuwse hengelaars verte genwoordigen het Nederlandse damesteam met nog drie andere kustvissers. De dames zullen flink moeten hengelen, willen zij een kans maken op een me daille. Ze zijn voorzichtig met het inschatten van medaillekan sen. Bij de eerste vijf willen ze toch wel eindigen. Grote kans hebbers op eremetaal zijn Wales en Engeland, weet Ilonka. In to taal doen er negen vrouwen teams mee aan de viskampioen- schappen. De 24-jarige Van Vos sen gaat door rugklachtenoveri gens mee als reserve. De wed strijden beginnen officieel op. zondag 26 september. Het WK duurt tot en met vrijdag 1 okto-T ber. Iedere dag wordt er vier uur gevist. De twee Zeeuwen de-; den al eerder mee aan wereld-J kampioenschappen in onder' meer Portugal en Italië. DREISCHOR - De Dorpsraad^ Dreischor houdt in samenwer king met de beheerster van het; dorpshuis zaterdagavond weer een discoavond voor de kinde-. ren van de basisschool van; 19.00 tot 21.00 uur. Aansluitend;; wordt er vanaf 21.30 uur voor al le belangstellenden dorpscafé gehouden in het dorpshuis. Be-, woners van Dreischor kunnen el-; kaar hier ontmoeten. Voor de; liefhebbers is er de mogelijk heid om te darten, te kaarten of te dobbelen. OUDDORP - Dj Rick van Vel thuysen treedt morgen op in dis co De Kreek in Ouddoi-p. Van Velthuysen is één van de topdisc- jockeys van radiostation 538.; De avond begint om tien uur met dj Edwin. Van Velthuysen neemt het om middernacht van hem over. BRUINISSE - In de Bruinisser- jeugdsoos De Pul wordt zater dag een 'Back tot school party' gehouden. Het feest, dat om; 20.30 uur begint, staat geheel in- het teken van schoolse sferen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37