Campings boos op brandweer PZC PZC Dat huis is het uniform van een soldaat Boekje over kleurrijk 's-Heerenhoek b 13 leer on vindt nieuwe regels brandveiligheid veel te streng Zondagconcert Ireinenbeurs Banenmarkt Dweilbandfeest Hansweert Vier jaar cel wegens incest Meer exotische vogels gezien Vlissinger aangehouden Gordelcontroles in Goes Fietsendief opgepakt Kunst tegen schuttingtaai Speciale website voor vragen over veiligheid agenda JENESSE - De nieuwe regels (ö0r brandveiligheid op cam- oings zijn veel te streng. Dat zeg- IfnB de campinghouders. De (oorschriften gaan zo ver dat be kijven hun poorten moeten slui ten als deze worden ingevoerd. Deregels zijn opgesteld door de Regionale brandweer van Zee pt!, fooral de voorgestelde afstand donderdag 23 september 2004 redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur van vijf meter tussen de kam peermiddelen levert grote pro blemen op. Tot op heden is de richtlijn drie meter. In de afgelo pen jaren hebben veel camping houders hun terreinen moeten herstructureren. De caravans, campers en tenten worden steeds groter en luxer. Om te blijven voldoen aan de drie-me- terregel moesten de standplaat sen worden vergroot. Dit bete kent per saldo dat het aantal plaatsen op een camping is ver minderd. Bovendien heeft de herstructurering de onderne mers veel geld gekost. Als de nieuwe richtlijn van vijf meter wordt ingevoerd, betekent dit opnieuw een vermindering van plaatsen en herinrichten van het terrein. Daarmee komt de be drijfsvoering in gevaar. „Wij zijn absoluut voor veiligheid, maar we zijn tegen het killen van recreatiebedrijven", zegt voorzitter E. Troost van de Re- cron Schouwen-Duiveland. De brancheorganisatie heeft na mens de campingeigenaren een brief geschreven aan de gemeen teraad. Troost stelt dat de cam pings al heel veel maatregelen hebben genomen om de veilig heid van de gasten te waarbor gen. Zaken als vluchtplannen, voldoende blusmiddelen en ont ruimingsinstructies staan hoog in het vaandel bij de onderne mers. Daarnaast is de Recron ge start met de plaatsing van cala- miteitenkasten bij de campings, zodat de hulpdiensten 24 urn- per dag de terreinen op kunnen rijden. „Wij willen best praten over brandveiligheid maar het moet wel redelijk blijven." Afscheiding De Recron heeft ook bezwaar te gen de eis dat tussen de stacara vans een afscheiding moet staan die het overslaan van brand met 30 minuten vertraagt. Een cara van brandt snel af, meestal bin nen 15 minuten, aldus de Re cron. De brancheorganisatie heeft de stichting Consument en Veiligheid onderzoek laten doen naar caravanbranden. Daaruit blijkt dat er zelden sprake is van overslag en de hitteontwik- keling bij een caravanbrand is zo kort, dat omliggende stacara vans niet tot ontbranding ko men. De gemeente Schou wen-Duiveland moet nog beslis sen of de nieuwe regels van de brandweer worden overgeno- fiOES - Brassband Excelsior uit Kloetinge geelt zondag in de Hanhuistuin in Goes een con- td, Excelsior speelt onder meer A Carmen Fantasy van Georges Bi jt en Call of the Cossacks van Peter Graham. Het concert be- |int om half één en duurt een ÜINKENSZAND - Stichting jremmodelruilbeurzen uit Goes ioudt zaterdag de Zeeuwse Model Beurs. Belangstel- kunnen tussen 10.00 en uur terecht in De Stenge iHeinkenszand. DOES - Miss Nederland, Sanne de Regt uit Goes, opent zater dag 2 oktober de banenmarkt het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Goes. Het CWI aan het Kolveniershof inGoes is geopend van tien uur morgens tot drie uur 's mid- De uitkeringsinstantie DWV is aanwezig om voorlich ting te geven over reïntegratie si het opzetten van een bedrijf. Ook de Thoolse vestiging van CM doet die dag mee aan de banenmarkt en is eveneens geopend van tien uur 's morgens totdrie uur 's middags. Het CWI op Tholen zit aan de Haven 11 inSint-Maartensdijk. HANSWEERT - Zeven dweil bands trekken zondagmiddag aaar dorpshuis Kaj Munk voor bet vierde Hansweertse dweil- iandfestival. Zowel in als buiten het dorps- wordt opgetreden vanaf ion uur 's middags tot zes uur 's wonds. De Hansweertse dweilband Scheldedweiiers, onderdeel van muziekvereniging Scheldegalm, bijt als organiserende partij het spits af op het buitenpodium, foor het eerst tijdens het dweil bandfestival wordt ook een bra- ierie gehouden in de straten tond het dorpsplein voor Kaj Munk. iderie begint om elf uur 's ochtends. Een oud huisje in 's-Heer Arendskerke, met de woonkamer in authentieke staat, is afgekeurd als monument. door Harmen van der Werf 'S-HEER ARENDSKERKE - Kerkto rens, oude stadhuizen, kastelen, boerde rijen met rieten daken, molens. Ze dra gen vaak de status van monument, maar een woning van een landbouwop- zichter uit 1874, nee, dat verdient zo'n predikaat niet. Doodzonde, vindt W. Lenshoek (80) uit Kloetinge. Thuis, in hartje Kloetinge, geeft Lens hoek een rondleiding. Hij loopt van mo nument naar monument. Zijn admini stratiekantoor is het oudst, uit 1616, én een monument. Ook een voormalig koetshuis uit 1851 - nog volledig intact, met op zolder een overspanning van prachtige ronde houten balken - draagt dat stempel. En 'zelfs' het tussengele- gen grote woonhuis uit 1926 staat op de monumentenlijst. „Zulke panden, de kerk van Kloetinge, het stadhuis in Goes, ja", zegt Lens hoek, „die verdienen bescherming van hogerhand en die krijgen ook die be scherming, maar een woninkje uit 1874, dat telt niet mee. "Lenshoek heeft het over een woning aan de rand van de ge meente Goes, volgens het kadaster gele gen in 's-Heer Arendskerke, maar feite lijk veel dichterbij Lewedorp. Wie wel eens van Lewedorp naar vliegveld Mid den-Zeeland rijdt, weet waar het ligt, onderaan de dijk, richting sluis De Piet. Vier knechtswoningen staan er in een rij en iets verder het huis waarover Lenshoek het heeft. Hij verhuurt de vijf huizen al dertig jaar aan liefhebbers die in alle rust tij dens hun vakantie van een ruim uit zicht willen genieten. De televisietoren van Goes ligt er als het ware binnen handbereik, op meer dan tien kilometer afstand. Hij wil er vanaf, op zijn leef tijd. Hij heeft de gigant onder de recrea tiebedrijven, Roompot Recreatie, ge polst. „Dat bedrijf had geen interesse. Zulke woningen vragen ook een spe ciaal publiek." Binnenkort gaan ze toch in de verkoop, via inschrijving, de vier voormalige knechtswoningen én het iets apart gele gen woninkje. „En dat is", verzekert Lenshoek, „een speciaal huis." Hij pakt er tekeningen van de Schengepolder bij, kort na de inpoldering in 1874. „En toen stond-het er al, als woning voor de landbouwopzichter en zijn gezin." Alleen al omdat het huis de eerste be bouwing in de Schengepolder was, heeft het recht op de monumentensta tus, vindt Lenshoek. Het interieur is ook nog authentiek, met bedsteden en oude tegelvloeren. Vliegveld Het huisje, vreest de Kloetingenaar, dreigt straks te verdwijnen. „Het ligt daar schitterend, vlakbij het vliegveld. Zo meteen koopt iemand het. Stel je voor, die kan met het vliegtuig naar zijn werk, die wil er een villa bouwen en al les is weg. Dat wil ik voorkomen, dat zou doodzonde zijn." Verkoop met een beding dat het pand niet gesloopt mag worden, zal snel een foto Dirk-Jan Gjeltema dode letter blijken, voorspelt de huidige eigenaar. „Want wat gebeurt er, als de eerste koper het doorverkoopt." Lens hoek heeft daar geen vertrouwen in en zeker wel in een plaatsing op de monu mentenlijst. „Dan kan er niemand meer aankomen." Dat de Goese monumentencommissie desondanks heeft geoordeeld dat de wo ning 'nauwelijks ensemble- en monu mentale waarde heeft', is bij hem hard aangekomen. En het college van B en W van Goes heeft dat advies overgeno men. Lenshoek richt zijn hoop op de ge meenteraad. Niet omdat hij zo graag rijkssubsidie wil hebben. Hij weet dat de ruif niet rijkelijk is gevuld. „Dat deze woning wordt behouden, daar gaat het mij om." Lenshoek trekt een mooie vergelijking. „Bezoek eens het legermuseum in Delft. Veel blinken de uniformen zijn daar te zien, van ad miraals, van generaals. Die zijn be waard, maar waar zijn de uniformen van de gewone soldaten? Die waren niet mooi genoeg en zijn weggegooid. Dat huis in de Schengepolder, aan de Meer- koetweg, is het uniform van een sol daat." door Mieke van der Jagt 's-HEERENHOEK - We kennen ze wel: de dorpenboekjes met fo to's uit vroeger tijden of met oude ansichten. Meestal worden ze gekenmerkt door onderschrif ten waar erg vaak het woord 'on bekend' in voorkomt. In 's-Hee renhoek in Vroeger Tijden, sa mengesteld door C. van den Bo- venkamp en uitgegeven door De- boektant, kom je dat woord nau welijks tegen, terwijl het boek vol staat met mensen. Tijdens de presentatie van het boekje, dat dinsdag werd over handigd aan wethouder M. Ver- mue-Vermue van Borsele, werd duidelijk waarom: veel inwo ners van 's-Heerenhoek hebben Van den Bovenkamp geholpen met het verzamelen van de fo to's en met de research naar de verhalen erachter. Zo kon het een erg compleet beeld worden van de periode 1920 tot rond 1980. Het verhaal dat de foto's vertel len is er één van een straatarm dorp dat gaandeweg beter gaat boeren, maar dat niettemin alle kleur heeft behouden van een katholiek eiland in het protes tantse Zuid-Beveland. Rond de grote roomse kerk gaat het alle maal wat losser dan waar Cal- vijn zijn invloed zwaar laat gel den. De meisjes van de korfbalclub hebben dan wel bloesjes met lan ge mouwen, dikke rokken met galgen en wollen mutsjes: ze po seren bevallig met pastoor Vink in het midden en de kerk op de achtergrond. De clerus is nooit ver weg in het vooroorlogse 's-Heerenhoek. Bis schop Huibers van Haarlem, waaronder Zuid-Beveland toen nog viel, poseert in een habijt bij de inzegening van de Jeugd- hoeve: tóen het patronaatsge- De borduurclub van pastoorsmeid Katrien Keijzer door haarzelf ge fotografeerd. repro Dirk-Jan Gjeltema bouw, nu het dorpshuis. De bok ken en de geiten bleven lange tijd gescheiden in 's-Heeren hoek. Op foto's van de meisjes school kun je zusjes eruit halen aan de lapjes waarvan moeder jurkjes en schortjes heeft ge maakt, bij de jongens moet je het aan de namen zien, maar vooral aan de achtervoegsels: Janzn, Lauzn, Hugozn. In echte achternamen in 's-Heerenhoek nu eenmaal niet rijk gesorteerd. Alleen voor de kindsheidsop tocht mochten de jongens en de meisjes samen op de foto, de jon gens met een aanmerkelijk som berder blik dan de meiden. Op de voorste rij staan de jongens in hun verkleedspullen, die hen op een bisschop moesten laten lijken. Iemand heeft, ook weer van twee grote lappen stof, een soort rare jurken gemaakt, waar in de heren zich overduidelijk generen. Dat het verenigingsleven altijd heeft gebloeid in 's-Heerenhoek, spreekt overduidelijk uit de beel denreeks, al is de fanfare Sint Caecilia nergens te bekennen. Die is dan ook niet alléén van vroeger tijden. Het wordt goedgemaakt door een foto van de Mondharmonica club Symphonette, ook een aan- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Sint-Annaland voor het plegen van incest met zijn dochter veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De man had het slachtoffer jaren lang misbruikt. De ontuchtige handelingen begonnen toen het meisje nog een kleuter was en stopten pas toen ze vijftien jaar was. De rechtbank achtte de verklaringen van het meisje be trouwbaar. Verder werd de Sint-Annalander kwalijk ge nomen dat hij geen enkele compassie met zijn dochter had getoond. De uitspraak was conform de eis van de offi cier van justitie. TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen worden steeds meer bijzondere en 'exotische' vogels waargenomen. Va riërend van visarenden tot flamingo's. Dat melden de waarnemers van de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut op de eigen website. De laatste waarneming is van 22 september. Van augustus tot en met gisteren heb ben de vogelaars veel bijzondere vogels gezien, zo blijkt. Porseleinhoeders werden gesignaleerd bij Walsoorden en bij Spuikom Paal. Ijsvogels in Vogelwaarde, de Otheense Kreek en Groot Eiland en bonte vliegenvangers in Terneu- zen. In Philippine werden de kijkers gericht op enkele wespendieven. In de Autrichepolder werd een groep van 27 lepelaars aangetroffen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een vijftigjarige Vlissinger aangehouden in de Badhuisstraat. De man wordt ervan verdacht met zijn auto tegen het geopende portier van een andere auto te zijn aangereden op de Paul Krugerstraat. De Vlissinger stopte verderop en liep terug om met de benadeelde te pra ten. Hij zei eventjes zijn motor te zullen uitzetten, maar reed vervolgens weg. Volgens de politie was de man onder invloed van alcohol. GOES - Op de Middelburgsestraat en de 's Gravenpolder- seweg in Goes werden gisteren gordelcontroles gehouden. Hierbij werd met name gelet op het gebruik van de auto gordel in combinatie met kinderbeveilingsmiddel of zit- verhoger bij kinderen van 0 tot 12 jaar. Bij goed gebruik van de gordel werd aan de kinderen het zogenaamde gor- deldier uitgereikt. De ouders van zeven kinderen en der tien volwassenen werden bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. REIMERSWAAL - Een 37-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is in zijn woning aangehouden. Getuigen hadden gezien dat de man in de Beukenstraat in Goes een fiets wegnam, deze in zijn auto legde en vervol gens weg reed. Toen de politie bij zijn woning aankwam, troffen zij de gestolen fiets aan in zijn tuin. In de schuur van de man werd ook een scooter aangetroffen die in juni bleek te zijn gestolen in Kruiningen. Hij werd na opma ken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. door Harmen van der Werf GOES - De langgerekte houten schutting langs het splinternieu we parkeerterrein aan de Piet Heinstraat in Goes ziet er nog maagdelijk uit, maar daar komt snel verandering in. In de strijd tegen schuttingtaai gaan er bin nenkort Goese kunstschilders en graffitikunstenaars aan de slag. Wat moeten we met zo'n schut ting?, vroeg de gemeente Goes zich af. En niet alleen de ge meente, ook bewoners van de achter het nieuwe parkeerter rein gelegen M. H. Trompstraat. Mooi egaal wit schilderen heeft geen zin, zeker niet langs de Piet Heinstraat, één van de be langrijkste toegangswegen tot de binnenstad en het uitgaans centrum van Goes. Binnen de kortste keren is er van alles op gekalkt, dat niemand leuk vindt, behalve de schrijvers wel licht. In een overleg tussen bewoners en de gemeente kwam het op bouwwerk van welzijnsorganisa tie SM WO met hét idee: laten we de schutting zelf onderhan den nemen. Maak er een kunst werk van en betrek er vooral gelegenheid voor enkel heren. Op een schitterend beeld uit de jaren zeventig ontbreekt een be langrijk persoon: Katrien Keij zer. Zij was pastoorsmeid bij pastoor Witteman en diens op volger Kroon. Als virtuoos bor duurster, hield ze een handwerk- club bij de pastoor in huis. Ze staat er niet op, omdat ze op een trap klom om de foto te maken. 's-Heerenhoek in Vroeger Tijden is voor 19,75 euro te koop bij kapsalon/postkantoor Jan Rent meester in 's-Heerenhoek en bij prentenhandel Dat Narrenschip in Middelburg. Bestellen kan bij de samensteller, C. van den Boven- kam, telefoon 0113-501971. (Advertentie) HEINKENSZAND - Voor de be antwoording van vragen over veiligheid opent de gemeente Borsele vandaag een speciaal te lefoonnummer en een pagina op internet. Met de actie reageert de gemeen te op een lichte stijging van het aantal vragen over beveiligings maatregelen rond terrorisme, de veiligheid van de kerncentrale Borssele en hoe de gemeente op calamiteiten is voorbereid. Om veel vragen gaat het niet, maar, stelt de gemeente, 'iedere onno dig verontruste burger, is er één te veel'. Omdat Borsele niet alle vragen zelf kan beantwoorden, wordt direct samengewerkt met de mi nisteries van Binnenlandse Za ken, Justitie én Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom), Het tele foonnummer (0113238400) is al leen tijdens kantooruren bereik baar, de internetpagina via de website www.borsele.nl. ook graffitikunstenaars bij. Zij kunnen zich dan 'gecontroleerd' uitleven. En dat gaat gebeuren vanaf eind september tot zon dag 24 oktober. Die zondag wordt de tot openlucht kunst werk omgetoverde schutting op geleverd met muziek van dj's, breakdance en een skate-festivi- teit. Acht kunstschilders doen aan het project mee, van wie er zes een voorontwerp hebben ge maakt rond het gekozen thema 'Goes in Beweging', oftewel ver voer en transport. Iedere schil der krijgt een eigen stuk van de 140 meter lange en twee meter; hoge schutting toebedeeld. Het is aan de graffitikunstenaars om de schilderwerken te verbinden. De kunstschilders, van wie de. meesten een atelier hebben aan de Tomatestraat (van stichting G2A, in de oude Beatrixschool), zijn vanaf eind september aan het werk, de kunstenaars slui ten zich in de week van 18 tot en met 24 oktober bij hen aan. Het parkeerterrein aan de Piet Heinstraat, op de plek waar ooit de garage van de familie Pik stond, blijft bereikbaar tijdens het aanbrengen van het kunst werk. Er kunnen 153 auto's staan. Aan het project doen onder an deren de kunstschilders Coen Wieman, Barre Verkerke, Leen- dert Beije, Lars van der Ploeg, Dennis de Kroon en Ellen de Boer mee. De graffiti wordt uit gevoerd door de groep Kubes, met Leon van den Akker, Clif de Vos, Sjoerd Bijlsma, Gayan de Muynck én Stefan en Marcel Thelen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13.00 - 16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur. Seniorensoos; HEINKENSZAND Gebouw van de Scouting aan 't Dijkje, 9.00 - 11.30 uur: Kinderkledingbeurs; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00 - 10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00 - 13.00 uur: Be wegen voor carapatiénten; KATS - De Rozentuin, 10.00 uur: Zeeuw se Nazomer Fair; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en. Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; VLAKE - Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31