Ronden en personeel KSG kwaad >zc Fors verlies voor bedrij venfonds Scholieren moeten leren ondernemen Huwelijk, huis en risico )ngerustheid over voortbestaan marinebouw groot \ieuwe topman lij chipdivisie an Philips Alles voor het huisdier Meer containers via binnenvaart Consumenten lenen flink meer geld Treinkaartje volgend jaar duurder Duizend Duitse postkantoren dicht jnderdag 23 september 2004 Dek geeft voorrang aan verstand firMrev Kutterink USSINGEN - Boosheid, te- jrstelling en ongerustheid erheersen bij de vakbonden ■het personeel van de Konink je Schelde Groep (KSG). Ze afschuwen voor paniekvoet- maar kondigen wel aan te iilen voor het voortbestaan abet bedrijf als de kabinets- [annen doorgaan. nd van de marinescheeps- in Nederland lijkt nabij, éi ministerie van Defensie is ét van plan het gat in de order- jrlefeuille tussen 2006 en 2010 te vullen met de bouw van Éten. mededeling - vervat in een ipportage bij de Defensiebegro- g'2005 - komt binnen en bui- het bedrijf hard aan. Onder l personeel heerst onrust over toekomst. „Maar we moeten niet dramatischer ma in dan die is en niet overgaan itpaniekvoetbalwaarschuwt Dekker van de ondernemings- advan de Schelde. „Het stand- mt van de regering is teleur- sllend maar bekend. Met het uren van de twee korvetten »r Indonesië is er nog conti- ateit. De kennis binnen het be- iji'blijft nog behouden «zorg voor de werkgelegen- cid ligt bij de directie van het :ncem, vindt Dekker. „Het is jak dat die er hard aan werkt voldoende orders binnen te ik Toen Damen de Schelde geleden overnam, be side het concern binnen vijf üreen opdracht binnen te ha- i,Dat is gelukt." j iet kabinet gaat nonchalant om üt de marinebouw, vindt Dek- i «r. „Het heeft de mondvol over MSTERDAM - Philips neemt ind dit jaar afscheid van zijn pan van de chipdivisie. Het Itktronicaconcern maakte gis sen bekend dat Scott McGre- irheeft besloten per 1 januari mig te keren naar de Verenig- i Staten. lij wordt opgevolgd door Frans Sn Houten, die nu nog samen ït Rudy Provoost leiding geeft sn de activiteiten op het ge- ied-van. consumentenelektroni- iMcGregor geeft al drie jaar aan de chipdivisie. Bij ijn aantreden in september 801, na ruim drie jaar in de kim voor Philips in Calif or is te hebben geopereerd, ston- ïn de resultaten van de divisie jnder sterke druk door de alge- lele malaise in de it-sector. Inmiddels is een omslag bereikt. Het tweede kwartaal was de ïfoductie van chips voor onder «er mobiele telefoons en beeld- bermen de op een na meest winstgevende activiteit met een van 143 miljoen euro. Al- éen de lcd-schermenonderne- Hg LG.Philips LCD deed het [etermet een winst van 251 mil- McGregors opvolger werkt dsinds 1986 voor Philips. De 9-jarige Van Houten is sinds 12 verantwoordelijk voor een van de consumentenelektro- acatak. ANP pagina 22 subtiel aftasten netwerk kenniseconomie. Als er geen werk meer is, kan iedereen ra den wat er met het bedrijf ge beurt. Dan verdwijnt ook de kennis van marinebouw uit Ne derland. De hoop was dat we, met de twee korvetten aan Indo nesië meegerekend, er nog zes konden bouwen. Dan krijg je een serieproductie en houdt het bedrijf er ook nog wat aan over." Dekker wil nog niet den ken, laat staan speculeren over de mogelijke gevolgen voor de scheepswerf. „Het is nog lang niet zo ver. We hebben voor he ter vuren gestaan. We gaan hard vechten voor het voortbestaan van het bedrijf en behoud van ons werk. We maken hier pracht producten. Daarom zijn we trots op ons werk." De vakbon den zijn ronduit woedend over het regeringsstandpunt. „De ma rinebouw is een high-tech sec tor met een enorme spin-off", reageert H. van Beers van de CNV Bedrijvenbond. „Als de KSG geen korvetten mag bou wen is dat een ramp. Voor het bedrijf, maar ook voor de sec tor. Het regeringsstandpunt is ongelooflijk ondoordacht en stompzinnig. Daarmee gooit het kabinet kennis en arbeidsplaat sen weg bij de Schelde, maar ook bij toeleveringsbedrijven." Ook kan Nederland volgens hem dan geen enkele rol meer spelen in Europa als het gaat om marinebouw. „Op Europees niveau is er samenwerking tus sen Franse, Duitse en Spaanse werven op het gebied van mari nebouw. Je kunt als Nederland alleen een rol spelen als je niet alleen kennis maar ook werk in brengt. Door het wegvallen van civiele orders, halen overheden militaire orders naar voren. In Engeland bouwen alle werven delen voor twee vliegdeksche pen. Daar hebben ze allemaal vier jaar werk aan. Spanje richt zich op duikboten, Duitsland op fregatten en korvetten." R. van den Bergh van FNV Bond genoten wil het kabinetsstand punt niet geloven. „Als dat zo is, hebben we nog een appeltje met ze te schillen in Den Haag." FNV en CNV trekken gezamen lijk op en wachten tot de behan deling van de Defensienota, voordat ze verdere actie onder nemen. „De Tweede Kamer dient nog wel amendementen in op het kabinetsvoorstel" ^er- wacht Van Beers. „Maar als het nodig is, gaan we weer naar Den Haag om het allemaal nog eens duidelijk te maken. Het is te ho pen dat er maatschappelijk ver zet komt tegen dit snoeibeleid van de regering." Michel van Aelst in zijn dierenkraam op de Zierikzeese weekmarkt. door Inge Heuff DREISCHOR - Op de 44 vierkante me ter die de verkoopruimte van zijn markt kraam groot is, verkoopt Michel van Ae lst uit Dreischor circa tweeduizend ver schillende dierbenodigdheden. In hoofd zaak voedingsartikelen maar ook aller lei accessoires voor huisdieren. Wat er niet in zijn kraam te vinden is, kan hij bestellen en een volgende keer meenemen. Hij heeft nu eenmaal niet voldoende ruimte voor een breed assor timent vogelkooitjes of kattenmanden. Zijn markovan, zoals de rijdende ver koopkraam heet, zet Van Aelst elke don derdagochtend rond zes uur op zijn vas te stek op het Havenplein in Zierikzee. Dan is hij zo'n twee uur bezig om de wa gen tweezijdig uit te klappen, de wind schermen te bevestigen, de kraam in te richten en de bakken bij te vullen. Voor dat laatste heeft hij de rest van de dag geen tijd meer. Tot sluiting van de markt, om vier uur 's middags, staat hij achter de schappen met kattenbrokjes, hondenkluiven, caviaknabbels en vogel- voer. 's Zomers laat hij de windscher men open, 's winters staat de kachel aan. Voor het toilet, de koffie en thee kan hij bij het café tegenover zijn kraam terecht. In Zierikzee wordt, anders dan in zijn standplaatsen in Barendrecht, Middel- harnis en .Hardinxveld-Giessendam, geen catering over de markt rondgere den. De grote weegschaal neemt een cen trale plaats in. Daarmee weegt Van Ae- foto Marijke Folkertsma 1st de losse kilo's voer af voor de klein verbruikers. Het bulkgoed, zakken van vijftien kilo, bezorgt Van Aelst na de marktdag aan huis. De klanten doen aan zijn kraam de bestellingen en hoe ven zelf alleen het kleine spul mee te ne men. Met bijna 25 jaar ervaring wordt Van Aelst door sommige van hen als een expert op het gebied van de dieren- gezondheid gezien. Vragen over uitval van haren of veren, te veel of te weinig eetlust, ongedierte en gedrag nemen een goed deel van zijn werktijd in beslag. door Jeffrey Kutterink GOES - Het Zeeuws Participa tiefonds heeft een bijzonder moeilijk jaar achter de rug. Het fonds dat beginnend onderne mers financieel steunt, heeft een verlies gemaakt van ruim 146.000 euro. Het participatiefonds, dat eind 1997 is opgericht, is een initia tief van de provincie en ABN Amro. Doel is startende of door startende ondernemers van geld te voorzien om een lening bij de bank te krijgen en daarmee de Zeeuwse economie te verster ken. Voorwaarde is wel dat er sprake is van productvernieu wing. Relatief veel aandacht is in 2003 uitgegaan naar het bege leiden van bedrijven die in de problemen zijn gekomen. Het verlies van het fonds is veroor zaakt door het faillissement van twee bedrijven. Het dagelijks provinciebestuur denkt dat het verlies inherent is aan de func tie van het fonds. Wel consta teert de provincie dat het parti cipatiefonds kwetsbaar is, om dat het niet veel geld geld in kas heeft (nu bijna drie ton reserve). Het is daarom noodzakelijk dat de provincie twee ton extra in het bedrij venfonds steekt. Pro vinciale Staten hebben dat eer der toegezegd. De directie stelt in het jaarverslag dat het nodige aantal bedrijven geld heeft ge vraagd, maar het precieze aan tal laat ze in het midden. Het aantal bedrijven dat geld krijgt is gering. Vier ondernemingen krijgen nu steun. Ie wegen van de wetenschap zijn ondoorgrondelijk, en juist daar in zo boeiend. Ik geniet het meest als «derzoek totaal onverwachte verban- aan het licht brengt. Dingen waar «niet aan gedacht hebt en die dan nog 'jken te kloppen ook. Of lijken te «oppen. «lis altijd zaak om op je hoede te blij- en'Wat onomstotelijk bewijs voor een wiié lijkt, kan bij nader inzien een 'fis verband zijn, een samenhang die 'Pkeel andere gronden berust dan de totse onderzoeker ons wil doen gelo- 'en- In die zin is wetenschap ook een Ponnanente wedstrijd tussen concurre ntie onderzoeksteams. Ze§ graag dat onderzoek op zoek is de samenzwering achter de feiten, 'hzweringen geven zich niet graag sar moeten rechercheurs hard 'loot. D: aan trekken. De overeenkomsten tus sen recherche en research liggen voor de hand. Het verschil tussen beide is dat research een concurrerend proces is. In de recherche is er de advocaat van de beklaagde die de theorie van de rechercheurs kan aanvechten. Ik was op een conferentie over de in vloed van risico op gedrag van mensen: op hun consumptie, op hun spaarge- drag, op hun beloning, op de opleiding die ze kiezen. Een onderwerp waar geen rechercheur op afkomt, maar waar onderzoekers van smullen. Een van de bijdragen ging over de stel ling dat meer risico tot meer behoed zaamheid leidt. Daarbij werd risico in verband gebracht met het kopen van een huis. De eerste gedachte die op komt is dan dat mensen die meer risico lopen op de arbeidsmarkt (kans om hun baan te verliezen, onzeker, varia bel inkomen) zich minder zullen bin den op de woningmarkt. Ze zullen eer der huren dan kopen, en als ze kopen zullen ze een kleinere woning kopen. Een deelnemer aan de conferentie had echter de theorie nog eens zorgvuldig uitgewerkt, en was tot de conclusie ge komen dat bij groter risico mensen juist een grotere, duurdere woning zul len kopen. Dat is intuïtief misschien wat lastig uit te leggen, maar het argument gaat onge veer zo. Als je een huis koopt, leg je je zelf vaste lasten op. Die kun je niet steeds aanpassen aan nieuwe omstan digheden, zoals een gedaald inkomen. Aanpassingen moeten dus komen uit de aanpassing van andere uitgaven: za ken als voedsel, kleding, reizen zijn wel flexibel. Je past de lasten van huisves ting pas aan als de klap (de inkomens daling) groot genoeg is. Verhuizen gaat immers gepaard met allerlei kosten, zo als overdrachtsbelasting, de makelaar, de verhuizer, nieuwe meubels en stoffe ring. Als je inkomen erg variabel is, zal het eerder de moeite zijn om te verhuizen dan wanneer je inkomen nauwelijks va rieert. Maar dat kun je van tevoren alle maal overwegen als je een huis koopt. Je overweegt dat je niet in de situatie wil komen dat je steeds moet verhui zen, omdat je dan ook iedere keer die kosten moet maken. Dus kies je voor een groter huis, zodat de inkomensklap groter moet zijn om de verhuizing de moeite waard te maken. Anders ge zegd, als je bij een groter risico op inko mensdaling eenzelfde kans wilt houden om te moeten verhuizen, moet je in een duurder huis gaan wonen. Om de theorie te toetsen keek de onder zoeker naar de huizen van twee typen Amerikaanse echtparen: echtparen waar beide partners een verschillend beroep hebben en echtparen waarbij ze hetzelfde beroep hebben. Bij een ver schillend beroep loopt het echtpaar een kleiner economisch risico. Immers, heb ben ze hetzelfde beroep dan worden ze in een neergang dubbel getroffen. Heb ben ze een verschillend beroep dan kan de tegenslag in het ene beroep juist sa mengaan met voorspoed in het andere. Uit het onderzoek blijkt nu steun voor de theorie: huwelijkspartners met het zelfde beroep wonen in grotere huizen. Meer risico leidt dus kennelijk tot de keuze voor een duurder huis. Het blijkt zelfs dat het verband juist geldt voor echtparen met hoge verhuiskosten, pre cies zoals de theorie voorspelt. Verras send, nietwaar? En juist daarom zo boeiend. Joop Hartog MIDDELBURG - De provincie moet in de nieuwe plan nen voor de Westerschelde Container Terminal onderzoe ken of er meer containers met binnenvaartschepen kun nen worden afgevoerd. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in een brief aan het dagelijks provinciebestuur. Door meer gebruik te ma ken van binnenvaartschepen kan de overlast over het spoor sterk worden verminderd, aldus de Kamer. Die is voorstander van de aanleg. De kade zorgt voor een groot aantal nieuwe arbeidsplaatsen en draagt bij aan het be houd van de bestaande werkgelegenheid. Met het inkor ten van de kade tot twee kilometer komt het project vol doende tegemoet aan de voorwaarden voor natuur en mi lieu, vindt de Kamer. AMSTERDAM - Huishoudens hebben deze zomer stuk ken meer geleend. Consumenten namen in juli 216 mil joen euro op, 75 procent meer dan eind van vorig jaar. Dat heeft te maken met de verminderde koopkracht, zo schrijft De Nederlandsche Bank in haar jongste kwartaal nummer van het statistisch bulletin, dat zij gisteren naar buiten bracht. De stijging van het consumptieve krediet hangt samen met de stagnatie van het besteedbare inkomen, waardoor ook het roodstaan is toegenomen. Daarnaast gebruiken consumenten vaker de creditcard, aldus de bank. ANP UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen maken het treinkaartje per 1 januari volgend jaar 3,25 procent duur der. De vervoerder had dit voornemen al eerder bekendge maakt, maar heeft nu de knoop doorgehakt. De NS mogen volgens het vervoerscontract met de over heid de tarieven jaarlijks een keer verhogen. Deze tarief stijging, die altijd op 1 januari ingaat, mag maximaal de inflatie plus 2 procent bedragen. De NS benut deze ruim te maximaal. ANP BONN - De Duitse posterijen gaan postkantoren sluiten. Tot eind volgend jaar verdwijnen er duizend van de huidi ge 13.000, zo heeft Deutsche Post gisteren bekendge maakt. Dit jaar sluiten al zeshonderd vestigingen die maar weinig klanten trekken en niet rendabel zijn. De operatie treft vooral de vestigingen op het platteland. In dorpen met meer dan 2000 inwoners wil Deutsche Post nog wel een postkantoor openhouden. Enige tijd geleden maakte het postconcern al kenbaar enkele honderden ves tigingen te willen sluiten. ANP/DPA door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse scholieren en studenten moeten leren wat on dernemen is. Om in elk geval te begrijpen waar hun toekomstige baas mee te maken heeft. Maal eerder nog om te stimuleren dat meer jongeren een eigen bedrijf opzetten. Stichting Jong Onder nemen begint daarom in Zee land een grootschalig pilot-pro ject. Van de Nederlandse scholieren en studenten denkt negen pro cent over het opzetten van een eigen bedrijf. Relatief een laag percentage als dat wordt afge zet tegen dat in bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Daar ziet 19 procent van de jongeren wat zit ten in ondernemerschap. „Leerlingen of studenten die op jonge leeftijd leren wat onderne men is, raken eerder enthousiast over het ondernemerschap", denkt Jan van Asseldonk jr. Hij is regiocoördinator voor Zee land en Noord-Brabant bij Jong Ondernemen Nederland, tot voor kort Mini-ondernemingen Nederland. Het project dat de stichting heeft ontwikkeld omvat lespro gramma's voor bijna alle typen onderwijs: vanaf basisschool tot het hoger onderwijs. „Ze sluiten op elkaar aan, zodat leerlingen stapsgewijs leren ondernemen." Bizworld is een lespakket dat is ontwikkeld voor leerlingen van de groep acht van de basis school. Spelendei-wijs leren kin deren in vier dagdelen een eigen bedrijf op te zetten. „Hun pro duct is vriendschapsarmbhn- den. Kinderen leren spelender wijs bijvoorbeeld aandelen te verkopen en te ontwerpen. Van het lespakket is makkelijk een projectweek te maken." Kinderen die naar de basis school doorstromen naar het VMBO krijgen, als het aan Jong Ondernemen ligt, te maken met de Learning Company. „De op zet is dat leerlingen een goedlo pende mini-onderneming van mbo of hbo overnemen en een doorstart maken. Het is vooral een praktisch lespakket." Een stap verder gaat de 'college company'bedoeld voor leerlin gen in het mbo. „Leerlingen ont wikkelen zelf een product, doen marktonderzoek en stellen een eenvoudig ondernemingsplan op", zegt Van Asseldonk jr. „Ze leren verantwoordelijkheid ne men voor een afdeling en een personeelsadministratie te voe ren." Voor studenten in het hoger en wetenschappelijk onderwijs is er het lespakket student compa ny ontwikkeld. Het is het meest diepgaande programma. „Van die mensen verwachten we dat ze niet alleen producten ontwik kelen en een bedrijfsplan opzet ten, maar ook de volledige finan ciële onderbouwing op orde heb ben. Het gaat zelfs zo ver dat het de bedoeling is dat de bedrij ven ook daadwerkelijk worden opgericht en blijven bestaan. Het moet daarbij gaan om de ontwikkeling van nieuwe pro- ducten." Bij college en student company worden studenten bijgestaan door een mentor en een account, aldus Van Asseldonk jr. Het pro ject kost 300.000 euro. De stich ting Jong Ondernemen betaalt 120.000 euro. Daarbij zijn onder andere bijdragen vanuit het be drijfsleven meegerekend. De rest betaalt de provincie. Dat ge beurt vanuit het programma in novatieve acties. Daarvoor heeft Zeeland 2,4 miljoen euro subsi die gekregen van de Europese Commissie. Bedoeling is om met het geld nieuwe ontwikkelingen in het bedrijfsleven te stimule ren. Volgens Van Asseldonk jr. is er vanuit het onderwijs en het be drijfsleven voldoende belangstel ling. Schooldirecteuren worden er volgens hem niet van dat ze telkens worden benaderd voor de invoering van lespakketten. Recent zijn op de Zeeuwse basis scholen nog ontdekkastelen neergezet om leerlingen kennis te laten maken met techniek. Eind volgend jaar wordt het pro ject afgesloten. „Maar ook hoop dat de deelnemers dan zo en thousiast zijn, dat de lespro gramma's doorgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21