Uit de kleren in het Zeeuws Museum lacune in wetgeving moet snel weg Politieke onrust over voortbestaan zwembad in Axel Historisch record tarwe-oogst Zeeland ELICHT Celstraffen na schietpartij Twee jaar cel voor poging doodslag Zorgcentrum deels in de kou Nog geen spoor overvaller winkel donderdag 23 september 2004 15 MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor een schietincident veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man schoot 24 april in Vlissingen met een pistool van dichtbij op twee broers, die in de borst en de heup werden getroffen. Een van de broers, een 26-jarige man uit Rotterdam, had ge probeerd de Vlissinger te wurgen. De Rotterdammer kreeg hiervoor een jaar cel plus zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. De rechtbank vond het zorgelijk dat de Vlissinger met een geladen pistool rond rijdt. Het schietincident vond in de ochtend van de vieren twintigste april op de Schuitvaartgracht plaats, nadat de Vlissinger van zijn fiets werd geduwd. Na een korte woor denwisseling was hij naar de andere kant gerend, met de twee broers op zijn hielen. De man had zich omgedraaid en schoot op zijn belagers. De Rotterdammer had de Vlis singer bij de keel gegrepen met de bedoeling hem te wur gen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Terneuzen wegens poging tot doodslag twee jaar cel opgelegd. De man sloeg 5 juni dit jaar in een woning in de Terneuzense binnenstad een huisgenoot met een hamer op zijn hoofd. Beide mannen hadden stevig gedronken toen een ruzie escaleerde. De Temeuzenaar heeft een aanzienlijk strafblad met gewelds delicten. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. MIDDELBURG - Bewoners van ongeveer veertig wonin gen van Zorgcentrum Buitenrust in Middelburg zitten de komende tijd in de kou. De centrale verwarmingsinstalla tie wordt namelijk gerepareerd. Volgens bewoners is het een ongelukkig moment, gezien de pas aangebroken herfst. Volgens een medewerker van het zorgcentrum is de verwarmingsinstallatie erg verouderd. De reparatie is maandag begonnen en kan zo'n veertien dagen in beslag nemen. Het gaat om een halve vleugel van aanleunwonin gen van het complex. De andere helft is al aan de beurt ge weest. „Maar die hadden wel wat beter weer dan wij", zegt A. Tazelaar, wiens voeten nu verwarmd worden door een elektrisch kacheltje. „Bij de receptie kan je zo'n ka cheltje afhalen. Maar dat is vooral fijn om naast je te zet ten, want de kamer wordt er niet warmer van." Ter com pensatie is de gezamenlijke zaal elke avond tot tien uur geopend. De leiding zorgt dan voor wat drinken, spelle tjes en een werkende verwarming. AXEL - De politie heeft nog geen spoor van de mogelijke dader van de overval dinsdagmiddag op een winkel in de Weststraat in Axel. Inmiddels is wel een signalement van de man verspreid. De overvaller stapte dinsdagmiddag te gen sluitingstijd het filiaal van Blokker binnen en bedreig de het personeel in de winkel. Hij vertrok met een bedrag van ruim honderd euro, aldus de politie gisteren. De da der is een blanke man met een fors postuur met een lengte van circa 1.80 meter. Zijn leeftijd wordt geschat op 30 a 35 jaar jaar. Opvallend detail is een streep (mogelijk wond) aan zijn wang. Hij was gekleed in een halflange donkerblauwe regenjas met witte streep. door Euqène Verstraeten AXEL - Binnen politiek Terneu zen is onrust ontstaan over het voortbestaan van het zwembad in Axel. Wethouder C. de Mol-Marcusse benadrukt echter dat daarvoor geen enkele reden De PvdA heeft in Axel een pam flet verspreid, waarin de bevol king wordt opgeroepen waak zaam te zijn voor een aantal dreigende ontwikkelingen. Zo als een mogelijke sluiting van het zwembad in Axel. Het pamflet is voor de WD aan leiding om schriftelijke vragen aan B en W te stellen. Omdat de PvdA in het college zit gaat de WD er van uit dat die fractie beter op de hoogte is van de plannen die er bij B en W leven dan de WD, die niet in het colle ge zit. „Wij kunnen ons niet voorstel len dat de PvdA aan stemming makerij doet, omdat juist de PvdA als grote partij een belang rijke stem heeft in het college", betoogt de WD-fractievoorzit- ter W. Broekhuysen. „Wij heb ben geen signalen ontvangen dat er wordt gesproken over een mogelijke sluiting van het zwem bad. Wij maken ons dan ook ern stige zorgen." De WD wil dan ook weten of er binnen het college plannen zijn om het 't Plaatje in Axel te slui ten. Ook vraagt Broekhuysen of er andere ontwikkelingen zijn waarover de bevolking van Axel bezorgd moet zijn. Seizoen Wethouder De Mol-Marcusse verzekert dat er geen plannen zijn om het zwembad te sluiten. „Ik ken die plannen niet en er is ook niet over gesproken in het college. De enige reden dat het zwembad sluit is omdat het sei zoen afgelopen is." De wethouder verzekert dan ook dat het Axelse bad volgende door Cees Maas TERNEUZEN - Voor het eerst in de geschiedenis heeft de over vloedige Zeeuwse graanoogst de magische grens van tien ton op brengst per hectare overschre den. Met dit historische record staat Zeeland ook aan de top in Nederland. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voor burg. De Zeeuwse graanboeren haalden gemiddeld 10.200 kilo tarwe van een hectare. Het betekent echter niet automa tisch dat de Zeeuwse boeren dit succes in hun portemonnee zul len voelen. De graanprijzen in Europa liggen door de hoge oog stenverwachting ver onder de in terventieprijs van de Europese Unie. Dat meldt het Product schap Granen, Zaden en Peul vruchten (GPZ) in Den Haag. De recordoogst komt door een bijzonder goed groeiseizoen. Dankzij zeer goede zaaiomstan- digheden, een vlotte opkomst en groei van het graan in het voor jaar profiteerden de telers volop van het goede weer in de lente en het begin van de zomer. Overal in Nederland profiteer den de telers van het goede weer. Het totaal van de Neder landse tarweoogst is met gemid deld 9200 kilo per hectare de hoogste in tien jaar. Verschillen Maar regionaal zijn er grote ver schillen. In Zuid-Holland lag de opbrengst op 9900 kilo per hec tare, in Noord-Brabant en Gro ningen schommelden de oogsten tegen de negen ton. Overijssel staat in deze lijst op de laatste plaats met 7400 kilo per hecta re. Het CBS schat dat de Neder landse graanoogst dit jaar op 1,6 miljoen ton zal uitkomen. Dat is vier procent meer dan in 2003, een jaar dat ook te boek staat als een goed graanjaar. 'n Stripshow 1850 helpen een jongen en een meisje elkaar uit het historische Walcherse feestkostuum dat zij dragen. Dat gebeurt in de vorm van een choreografie. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middelburgse Kunstenaars Paul en Menno de Nooijer bieden met Stripshow 1850 een kijkje onder de traditionele Walcherse dracht. De korte film, die is gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum, goat zaterdag in première tijdens het Nederlands Filmfestival in Utrecht. Directeur Valentijn Byvanck wil graag 'aten zien dat het Zeeuws Museum druk bezig is zich te vernieuwen. Van daar dat met de vertoning van de elf mi nuten durende film die vader en zoon De Nooijer over de Zeeuwse streek dicht hebben gemaakt niet is gewacht tot het museum medio 2006 weer open gaat. «We hebben overwogen de film te laten Zlen tijdens het Zeeland Nazomer Festi val of Film by the Sea", vertelt Menno de Nooijer. „Het probleem is dat zo'n Korte film op beide festivals moeilijk is te passen. In Utrecht draait een com- Pleet programma met korte films. Daar streven ze ernaar alles met een zekere kwaliteit en wat in Nederland is ge maakt te vertonen. We waren eigenlijk te laat met het opsturen van de film, maar ze wilden hem zo graag laten zien dat hij nog net in de catalogus kon wor den opgenomen." Zodoende presenteert het Zeeuws Mu seum zich op het Nederlands Filmfesti val. Anderzijds wordt door de verto ning in Utrecht onderstreept dat Strip- show 1850 een volwaardige film van de De Nooijers is, ook al is hij in opdracht gemaakt. „Het is meer dan een voorlichtingsfilm pje", benadrukt Menno de Nooijer. „Het is bekend dat museumbezoekers per object heel weinig concentratie kun nen opbrengen. Toch wilde Valentijn Byvanck geen filmpje van twee minu ten. Hij wilde een virtuoze film met een gedegen inhoud. Als het aan hem ligt, komt het publiek als het museum straks open is speciaal terug om een van onze films te bekijken. De film is met subsidie van het Mondriaanfonds gemaakt. Die hebben ook als voorwaar de gesteld dat het een kunstwerk moet zijn en niet een documentaire of een re clamefilm." De opzet van Stripshow 1850 wordt al met de titel verraden. In elf minuten tijd helpen een jongen en een meisje el kaar uit het historische Walcherse feest kostuum dat zij dragen. Dat gebeurt in de vorm van een choreografie. „Valentijn Byvanck kwam bij ons met het idee van een meisje dat zich aan kleedt", vertelt Menno de Nooijer. „Pauls oma, die ik me ook nog goed kan herinneren, liep in Walcherse dracht. We wisten dat het nogal wat tijd kost om je daarin aan te kleden. Bo vendien is die historische kleding krap, want de mensen waren vroeger kleiner. We hebben heel lang gezocht naar mo dellen die klein maar vooral ook smal genoeg waren om deze kleding te kun nen dragen. Dat deze kostuums door le vende mensen worden gedragen, maakt de film ook voor kenners bijzonder, want dat gebeurt nooit. Concentratie „Maar hadden we dus het oorspronke lijke idee uitgevoerd, dan betekende dat dat een jong meisje zich voor de ca mera moest aankleden, het liefst in één shot opgenomen. Dat is onmogelijk. Het leek ons een beter idee om behalve een vrouw ook een man te laten zien. En wij wilden juist beginnen met wat de meeste mensen kennen van de dracht.: volledig aangekleed. Wat zit daar nu onder? Dat leek ons interessant om te laten zien. Bovendien is uitkle den makkelijker dan aankleden. Dat het een jongen en een meisje zijn, geeft de film spanning. Een deel van de mu seumbezoekers zal zich afvragen of de twee zich helemaal gaan uitkleden. Het is wezenlijk voor de film dat ze dat doen, want onder die kleding werd des tijds geen ondergoed gedragen." Stripshow 1850 is de eerste van zes of zeven films van Paul en Menno de Nooijer die permanent gaan draaien als het museum weer open is. „De vol gende gaat over de Abdij", aldus Men no de Nooijer. „Ook zo'n onderwerp waarvan je in eerste instantie denkt: 'Mijn God, wat saai.' Voor ons is het een uitdaging daar iets bijzonders van te maken. Voor Valentijn Byvanck ook. Met het nieuwe Zeeuws Museum wil hij grenzen verleggen. Hij wil dingen niet op de traditionele manier doen." Paul de Nooijer: „Wij hebben gemerkt dat we de mooiste dingen maken als we binnen een heel nauw kader werken. Met kleine budgetten en onder hele strikte voorwaarden, moet je als kunste naar vechten voor je vrijheid. Dat ligt ons wel." De première van 'Stripshow 1850 is zater dag om 12 uur in Hoogt 1 in Utrecht, ande re vertoningenvandaag in Hoogt 2 (16 uur), zondag in Hoogt 1 (22 uur) en dins dag in Hoogt 2 (22 uur). jnnrEmile Calon De frustratie was deze week enigs zins zichtbaar bij de Middelburg se officier van justitie L. Boogert en politierechter M. Klarenbeek. Voor hen stond een dame die betrapt was op het rijden met veel te veel alcohol inbaar bloed. Een langdurig rijverbod was volgens de beide magistraten op z'n plaats. Dat kreeg ze ook. Door een lacune in de internationale wetgeving mag die dame echter zeer binnenkort toch gewoon achter het stuur kruipen en rondrijden. Het gaat namelijk om een Duitse da me die betrapt is in Nederland. De 46-jarige was op 29 juli van dit jaar op weg van haar woonplaats Oberkas sei naar Scharendijke. Door de weg werkzaamheden aan de Ring van Ant werp611 ree(d ze verkeerd en ontmoette ze in Antwerpen een aantal landgeno ten. Samen zetten ze het op een drin ken waarna de vrouw toch in haar au to stapte en naar Schouwen-Duive- Rijontzegging land reed. Volgens ooggetuigen reed ze met een vaartje van vijftig kilome ter per uur al slingerend over de Zee- landbrug en was het een wonder dat ze daarbij niemand raakte. Het rijverbod van twee jaar, dat haar is opgelegd door Klarenbeek, geldt al leen voor Nederland. Elders in de we reld mag ze in haar auto rijden on danks het vermoeden van de rechter dat die dame een alcoholprobleem heeft. Belachelijk, zo oordeelt II. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland over die lacune in de wetgeving. Hij weet dat al jarenlang op de burelen van de Europese Unie in Brussel een voorstel ligt om te komen tot harmonisatie zodat straffen voor verkeersovertreders internationaal gel den. Waarom het voorstel maar blijft liggen is hem in het geheel niet be Als de Middelburgse rechter een buitenlandse bestuurder een rijverbod oplegt verbod alleen maar in Nederland. kend. Wel vindt hij dat zo snel als mo gelijk iets aan die 'belachelijke situa tie gedaan moet worden'. Want de frustratie bij agenten over die lacune is gigantisch groot, weet hij uit zijn contacten met de politie. „Het kan toch niet dat iemand op deze manier een deel van zijn straf ontloopt." Ook wijst hij erop dat die lacune aller minst bevorderlijk is voor de verkeers veiligheid. Er is immers afgesproken dat mensen die veel te veel hebben ge dronken als straf hun rijbewijs een fik se tijd kwijt zijn. Die Duitse dame is het kwijt geweest omdat de politie het innam nadat ze betrapt was op dron ken rijden. Ze krijgt het binnenkort echter weer gewoon terug en mag rondrijden alsof ze nooit dronken is aangehouden. Sterker nog, weet Rhebergen. Die da me had het zo goed als zeker de dag na haar aanhouding al terug kunnen ei sen. „Als ze de dag na haar aanhou ding in nuchtere toestand het docu ment had opgeëist, had de politie het moeten geven omdat ze het nodig heeft om in haar eigen land te rijden." Rhebergen hoort Zeeuwse en Bel gische agenten regelmatig klagen dat buitenlandse overtreders maar moei lijk zijn te bestraffen. Hij vertelt dat agenten soms proberen om dat terug geven van het rijbewijs wat uit te stel len met behulp van allerlei bureaucra tische regels. „Maar als mensen het do cument echt opeisen, moeten ze het af geven." Onaanvaardbaar Advocaat-generaal S. Guenter van het Parket in Gent bevestigt het verhaal van Rhebergen. Hij vindt het ook 'vol strekt onaanvaardbaar' dat door die lacune dronken rijders en andere bui tenlandse verkeersovertreders nauwe lijks gestraft kunnen worden. Volgens hem is het zelfs zo dat een inwoner in verband met dronken rijden geldt het foto Lex de Meester van België niet eens echt gedwongen kan worden om een geldboete, die op gelegd is door de Nederlandse rech ters, te betalen. „Dat geldt ook omge keerd." Om dat probleem te omzeilen moeten Nederlandse verkeersovertreders in België direct afrekenen als ze zijn be trapt op bijvoorbeeld te snel rijden. Ze moeten dan een waarborgsom beta len, heet het in juridische termen. Als jurist heeft Guenter moeite met die waarborgsom omdat buitenlandse chauffeurs meer moeten betalen dan Belgische ingezetenen. „Dat is in strijd met de non-discriminatiebepa lingen." Omdat tot nu toe geen Nederlandse of andere buitenlandse verkeersovertre- der de hoogte van die waarborgsom tot aan de hoogste instanties heeft aan gevochten, blijven Belgische agenten zo'n waarborgsom vragen. Politie-attaché P. Reijnders van de Ne derlandse ambassade in Brussel vindt, net als Guenter en Rhebergen, dat er vaart gemaakt moet worden met een harmonisatie. Op het gebied van on derzoek en opsporing is dat gelukt. „Nu moet dat traject worden afge maakt." Guenter weet dat er binnen de Europe se Commissie momenteel haast wordt gemaakt met een wet die straks alle in gezetenen van de EU verplicht om geldboetes, opgelegd door een buiten landse rechtbank, te betalen. Wanneer die wet van kracht wordt, weet hij niet. „Ik ben geen Eurocraat en heb ook geen inzicht in de snelheid waar mee daar gewerkt wordt", zegt hij cy nisch. Woordvoerders van de EU kon den gisteren ook geen antwoord geven op de vraag hoever het staat met het bewuste voorstel. Guenter heeft begrepen dat er momen teel ook gewerkt wordt aan een voor stel om de straffen, opgelegd door rechtbanken, algemeen verbindend te verklaren voor alle EU-lidstaten. Ook hier moet hij het antwoord schuldig blijven op de vraag wanneer een rijver bod, opgelegd door de Middelburgse rechtbank, ook geldt in Duitsland en andere EU-landen. In Brussel was daar gisteren evenmin antwoord op te krijgen. De advocaat-generaal van het Gentse Parket hoopt dat het een kwestie is van maanden, niet van jaren. Volgens hem heeft deze harmonisatie absolute prioriteit, „Het kan toch niet zo zijn dat een rechter iemand veroordeelt tot een rijontzegging en dat die meneer of mevrouw vervolgens, aan de andere kant van de landsgrens, straffeloos achter het stuur van een auto kan stap pen." Ook Rhebergen vindt het niet van de ze tijd dat rechterlijke uitspraken geen zeggingskracht hebben aan de an dere kant van de landsgrens. „Ieder een heeft de mond vol van het vere nigd Europa zonder grenzen. Dat moet maar eens worden waarge maakt. Laat nu maar eens snel zien dat die grens op het gebied van ver keersveiligheid en het ten uitvoer bren gen van verkeersstraffen inderdaad geen rol speelt." Die mening wordt gedeeld door het Tweede Kamerlid A. Wolfsen (PvdA). Die belooft in het najaar, bij het debat over verkeersveiligheid, aan te drin gen op een Europese rijontzegging voor mensen zoals de Duitse dame.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15