Sluiproute Breeweg blijft open i SCHERVEN BRENGEN SOMS GELUK, MAAR GOLFKARTON VAKER. PZC Goes zet kunst in tegen schuttingtaai Kindertheater Zierikzee heeft geen pretenties ipt\ Scharendijkse jeugd vraagt om skateplek Dagelijks bestuur waterschap belooft volgend jaar nieuwe discussie ft ft m donderdag 23 september 2004 v door Harmen van der Werf GOES - De langgerekte houten schutting langs het splinternieu we parkeerterrein aan de Piet Heinstraat in Goes ziet er nog maagdelijk uit, maar daar komt snel verandering in. In de strijd tegen schuttingtaai gaan er bin nenkort Goese kunstschilders en graffitikunstenaars aan de slag. Wat moeten we met zo'n schut ting?, vroeg de gemeente Goes zich af. En niet alleen de ge meente, ook bewoners van de achter het nieuwe parkeerter rein gelegen M. H. Trompstraat. Mooi egaal wit schilderen heeft geen zin, zeker niet langs de Piet Heinstraat, één van de be langrijkste toegangswegen tot de binnenstad en het uitgaans centrum van Goes. Binnen de kortste keren is er van alles op gekalkt, dat niemand leuk vindt, behalve de schrijvers wel licht. In een overleg tussen bewoners en de gemeente kwam het op bouwwerk van welzijnsorganisa tie SM WO met hét idee: laten we de schutting zelf onderhan den nemen. Maak er een kunst werk van en betrek er vooral ook graffitikunstenaars bij. Zij kunnen zich dan 'gecontroleerd' uitleven. En dat gaat gebeuren vanaf eind september tot zon dag 24 oktober. Die zondag wordt de tot openlucht kunst werk omgetoverde schutting op geleverd met muziek van dj's, breakdance en een skate-festivi- teit. Acht kunstschilders doen aan het project mee, van wie er zes een voorontwerp hebben ge maakt rond het gekozen thema 'Goes in Beweging', oftewel ver voer en transport. Iedere schilder krijgt een eigen stuk van de 140 meter lange en twee meter hoge schutting toebe deeld. Het is aan de graffitikun stenaars om de schilderwerken te verbinden. De kunstschilders, van wie de meesten een atelier hebben aan de Tomatestraat (van stichting G2A, in de oude Beatrixschool), zijn vanaf eind september aan het werk, de kun stenaars sluiten zich in de week van 18 tot en met 24 oktobertó hen aan. Het parkeerterrein aaï de Piet Heinstraat, op de pl^ waar ooit de garage van defaxm- lie Pik stond, blijft bereikbaar tijdens het aanbrengen van het kunstwerk. Er kunnen 153 au to's staan. Aan het project doen onder an deren de kunstschilders Coen Wieman, Barre Verkerke, Leen- dert Beije, Lars van der Plow Dennis de Kroon en Ellen de Boer mee. De graffiti wordt uit gevoerd door de groep Kubw met Leon van den Akker, Clifde Vos, Sjoerd Bijlsma, Gayan de Muynck én Stefan en Mand Thelen. SCHARENDIJKE - De jeugd van Scharendijke wil een plek om te skaten. Om dat te bewerk stelligen gaan de jongeren en hun ouders op zoek naar spon sors. Bovendien kunnen de ge meenteraadsleden binnenkort bezoek verwachten. De jongeren hebben gisteren een gesprek gehad met een verte genwoordiger van de dorpsraad en een vertegenwoordiger van de stichting Jeugd. „In dat ge sprek is ons verteld dat de gemeente heel veel aanvragen heeft en geen geld. We moeten dus geduld hebben", vertelt L, van Sinderen, moeder van een van de skaters. „De speeltuin wordt misschien wel aangepast met wat klimdingen, maar daar zitten de kinderen niet op te wachten. Die willen skaten: Van Sinderen vertelt dat er een vervolggesprek is afgesproken. „En daarbij zal dan wel een ech te vertegenwoordiger van de ge meente aanwezig zijn." Om in dat gesprek goed beslagen ten ijs te komen is besloten op zoek te gaan naar sponsors, zodat het financiële argument - deels - van tafel is. Bovendien willen de skaters naar de raadsvergade ring gaan om te pleiten vooreen skateplek. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Breeweg en omgeving bij Biggekerke wor den niet afgesloten voor het doorgaand verkeer. Dat heeft het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden besloten. De commissie Waterkeringen en Wegen kon zich gisteravond vin den in het besluit. Aanwonen- den klagen over een toename van het sluipverkeer sinds de Meinersweg en de Zwagerman- weg zijn afgesloten. De aanleg van de S14/S15 zorgt eveneens voor meer auto's op de Breeweg en Noordweg. Tijdens een discussieavond in juli vroegen bewoners van de Breeweg en omgeving het water schap maatregelen te nemen. Eén van de voorgestelde oplos singen was het openstellen van de Meinersweg, vertelde bewo ner A. Renes van de Noordweg gisteravond tegen de commissie. Hij bestreed dat de aanwonen- den hadden gevraagd de Breeweg en omgeving af te slui ten, zoals was gesuggereerd door het waterschap. „Walche ren is ontzettend mooi en toeris me is zeer belangrijk. Een aan tal bewoners heeft een minicam- ping. Auto's met toeristen moe ten, zeker als het snert weer is, overal kunnen komen. Sluipver keer is niet tegen te gaan, maar je kunt het verkeer wel verdelen over alle wegen." De Meinersweg/Zwagermanweg is destijds afgesloten door het waterschap, omdat er gemid deld duizend wagens per dag re den. De drie meter smalle weg kan volgens het waterschap maar driehonderd voertuigen verdragen. Er is wel een moge lijkheid om de wegen weer open te stellen, maar dan moeten ze worden verbreed in combinatie met een fietspad. Dat kost het waterschap veel geld. Na de discussiebijeenkomst met de bewoners leek er overeenste- ming te zijn met de gemeente Veere over afsluiting van de Breeweg voor vier maanden, met uitzondering van bestem- mings- en landbouwverkeer. De minicampings mochten extra be wegwijzering plaatsen. Na vol tooiing van de S14/S15 zou op nieuw een discussieavond wor den gehouden om te praten over permanente maatregelen, waar bij ook de afsluiting van de Meinersweg/Zwagermanweg kon worden besproken. Tot ver bazing van het dagelijks be stuur van het waterschap plofte enige tijd later een brief van de gemeente Veere op de mat, waar in het college zei toch moeite te hebben met de afsluiting. Het sluipverkeer zou zich verplaat sen naar andere wegen. De poli tie liet het waterschap weten dat ze niet zou controleren op automobilisten die toch gebruik maakten van de dan afgesloten Breeweg. Gelet op alle negatie ve reacties besloot het dagelijks bestuur van het waterschap on langs ondanks de klachten voor lopig geen maatregelen te ne men. De overlast door het werk aan de S14/S15 is een stuk min der. De ergste drukte van de va kantieperiode is inmiddels ook voorbij. Rond april volgend jaar, als de rondweg Koudekerke/ Biggekerke klaar is, wordt opnieuw een discussie avond gehouden om met de be woners te bespreken of perma nente maatregelen nodig zijn. Bewoner Renes zei na afloop van de commissievergadering ge matigd tevreden te zijn. Hij had in elk geval het beeld rechtgezet dat de bewoners hadden gepleit voor een afsluiting van de Breeweg en omgeving. „Voor de heel korte termijn zie ik ook geen oplossing. Dat men de Mei nersweg niet wil openstellen ver baast mij, omdat deze weg ge schikt is voor doorgaand ver keer. Er woont niemand. Ik had veel liever gehad dat het water schap de Meinersweg meteen had opengesteld, maar het moet wel kunnen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Onder Zuid-Ame rikaanse klanken druppelen de kinderen tegen twee uur gister middag Brogum binnen. De herfstwind buiten zet zich in de zaal voort. Vliegen, rennen, val len, opstaan en weer doorgaan, kriskras over het podium, een beter opwarmertje kunnen thea termakers Wim Hillebrand en Henk Verhage er zelf niet van maken voor de 28 acteurs in een notendop. De start van het kindertheater is voortvarender dan Hillebrand en Verhage hadden gedroomd. „We weten wel dat er een grote behoefte is aan dit soort activi teiten, maar dat we direct een deelnemersstop moeten toepas sen, daar ga je aan het begin van zo'n eerste seizoen niet van uit", zegt Hillebrand. Deelname kost slechts één euro per keer, subsidie krijgt het theater niet en ook sponsors moeten zich nog melden. Hillebrand (docent verpleeg- en omgangskunde) en Verhage (helpt bij de gemeente Rotter dam werklozen aan een baan) mogen Brogum voor noppes ge bruiken en betalen de rest uit ei gen zak. Ze worden bijgestaan door dansdocent Graziella Wob- be-Furfanelli, die specifiek let op de bewegingen van de kinde ren. Verhage brengt de storm tot lu wen, nadat hij ze eerst nog even flink heeft laten schreeuwen. „Zo dat hebben we dan ook weer gehad!" Na de war- Non-verbale signalen en mimiek zijn onderdelen die worden behandeld bij het kindertheater. ming-up volgen speloefeningen. Daarbij komt het vooral aan op improvisatie, non-verbale signa len en mimiek. Dit keer trekt iedereen een brief je, waarop een beroep of een ding staat geschreven dat moet worden uitgebeeld, door de an deren te raden. De metselaar wisselt nog snel met de dronk aard van eigenaar. Hillebrand en Verhage laten de kinderen zelf het initiatief. Pas wanneer ze aangeven er niet uit te ko men, schiet één van de twee te hulp. „We willen zoveel mogelijk van uit het idee van de kinderen wer ken", vervolgt Hillebrand. „Gaandeweg bekijken we wat er van die ideeën valt om te zet ten in een concreet toneelstukje. Dit is kindertheater, zij bepalen de inhoud, wij sturen. Ons doel is dat ze in elk geval een middag lol hebben en dat ze elke week met plezier weer terugkomen. Verder willen we minimaal één of meerdere (als het meezit met Kerst al) voorstellingen geven voor publiek." De gewichtheffer betreedt het podium en weet zich al binnen foto Marijke Folkertsma luttele seconden door 27 prie mende vingers in de lucht gera den. „Heel goed", prijst Verhage de jongen. „Maar je maakt het ze ook wel heel makkelijk. Pro beer er de volgende keer eens een heel spel van te maken. Kom stoer aanlopen, poeier je handen eens flink in, dat soort dingen. Maak het gróót. Dat is het leuke aan toneel." Karton lijkt zo gewoon. Maar dat is het niet. Want het is het puurste natuurlijke verpak kingsmateriaal dat we kennen. Het is er in alle soorten en maten. En voor allerlei dingen en doelen. Of we nu zes glazen heel willen houden of zes vazen, er is altijd wel een kartonnen ver pakking voor te vinden. Of te maken. En dat maken, ook dat is het mooie van golfkarton, doen we van oud papier. Daarom is karton niet alleen veilig voor vazen, maar ook voor het milieu. <<- Steeds weer plezier van karton en papier. EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON. T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND. VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN. VERENIGING GOLFKARTON. KONINKLIJKE KVGO. NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14