Wijk wil eind aan overlast jeugd PZC PZC Hufter wordt niet langer getolereerd Kustvissers naar WK in Engeland Nieuw natuurgebied nog kale vlakte 13 Inwoners Nieuw Middelburg uiten kritiek op optreden politie Infoavond over Gestalt-therapie Kledingbeurs Politie deelt boetes uit Fietsendief aangehouden Automobiliste rijdt sloot in Veilig Honk ook in Borsele Botje blijkt van mammoetkalf Dorpsraad in Dreischor houdt discoavond Grote sluis in Veere gestremd agenda donderdag 23 september 2004 ^rMadia Berkelder (IIDDELBURG - Bewoners van j(Wijk Nieuw Middelburg zijn jt overlast van jongeren beu. [offonenden van de hangplek de Zacharias Jansenstraat ijslen gisteravond tijdens de ijjktafel maatregelen van de ge ënte en de politie. van Nieuw Middel- jjrg hangt al een paar jaar re- Énatig rond op het pleintje ioor het Chinees restaurant. Om wenden vinden dat de maat ju vol is. De jongeren maken tot |ep m de nacht lawaai, ze juren op scooters door de laten troep achter en ste- vuurwerk af. „We zijn het 1^ontzettend zat", zei een ïoordvoerster van de bewoners. p moet vandaag of morgen lis gebeuren, anders gebeuren pgelukken." De jongeren zelf hebben twee par geleden actie gevoerd voor Hi eigen jeugdhonk. Dat gaat, naar verwachting, over een paar reken open. Onder het nieuw te Jouwen winkelcentrum aan de Teerseweg komt een definitief k. Gisteravond bleek jafomwonenden in het jeugd- (Advertentie) redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée l Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet i www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; '«terdagstot 12.00 uur honk geen oplossing zien. Het is niet elke avond open. Bovendien verwachten de bewoners dat de jongeren na sluitingstijd toch de wijk weer intrekken. De aanwezigen, enkele tiental len, uitten forse kritiek op de po litie. Die zou niet of te laat rea geren op meldingen van over last, niet alleen van de jongeren, maar ook van panden van waar uit drugs wordt verhandeld. De politieman die aanwezig was, erkende dat de politie vaak machteloos staat. „Er zijn veel meldingen van overlast, maar als we ter plaatse komen, is het probleem al voorbij of de jonge ren rennen weg." Wijkverbod Volgens hem helpt het weinig om alleen bekeuringen uit te schrijven. „We moeten proberen te zoeken naar oplossingen; hard slaan en bekeuringen uit schrijven zijn op termijn geen goede oplossingen." De bewo ners legden uit dat het grootste deel van de jongeren niet uit de wijk zelf komt. De ouders op het gedrag van hun kinderen aan spreken, is niet mogelijk. Op de vraag of die groep geen wijkver bod kan worden opgelegd, ant woordde de politieman ontken nend. „Dat is wettelijk gezien heel moeilijk." Hij vroeg de om wonenden om vooral alles te melden, waarop buurtbewoners aangaven dat ze dat al heel vaak hebben gedaan. „Ik bel niet meer, want het heeft toch geen zin", zei één van de aanwezigen. Wethouder H. Kool-Blokland beloofde snel actie te zullen on dernemen. „Er zijn al verschil lende maatregelen geprobeerd. Het is duidelijk dat die onvol doende effect hebben gesor teerd. Het probleem heeft te lang voortgeduurd." Ze heeft met de bewoners, een groep ouders van jongeren, de politie en welzijnsorganisaties afge sproken om viij dag om de tafel te gaan zitten. „Ik wil bespre ken welke stappen zijn geno men, wat wel werkt en wat niet en wat we kunnen doen." jlilSSJNGEN - In De Mey- ioom, de praktijk voor Gestalt, felatietherapie en Supervisie ian de De Mey van Streefkerk- bi 27 in Vlissingen wordt vrij- lag 1 oktober een informatie- vond gehouden over de Gestalt fsychotherapie. DeGestalttherapie is gericht op iêlleren omgaan met levenspro blemen, zodat deze hanteerbaar ïorden. Tijdens de bijeenkomst vordt uitleg gegeven over de therapie, wanneer deze geschikt i? en welke mensen ervoor in inmerking komen. De informa tiebijeenkomst begint om 20.30 air Vooraf aanmelden is nood- zakelijk. Verdere informatie: mw.dmeyboom.nl SEROOSKERKE - In peuter- aal De Vrolijke Keet in Serooskerke wordt vrijdag 8 ok tober van 15.15 tot 16.30 uur een kmderkledingbeurs gehou- I. Donderdag 7 en vrijdag 8 oktober kunnen er van 11.00 tot 1145 uur spullen ingeleverd worden. Huurders melden dat de leefbaarheid in Nieuw-Middelburg achteruitgaat. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Woningcorporatie Woongoed in Middelburg bindt de strijd aan met huurders die overlast ver oorzaken. Sinds begin dit jaar zijn met succes een aantal juridische procedures gevoerd die tot uitzettingen hebben ge leid. „Iemand die zich als een hufter ge draagt, vindt ons op zijn pad", zegt R. Studulski, hoofd woonbedrijf van Woongoed. „Ook rechters gaan daar meer in mee. Ik merk dat het debat over normen en waarden overal begint door te dringen. We hebben drie zaken gehad waarbij uitsluitend drugsoverlast de re den was om een procedure te beginnen. Tot mijn verbazing hebben we alle za ken gewonnen. In mijn ervaring wegen rechters het belang van huurders door gaans zwaar." Onlangs bood de corporatie een huis in de Statenlaan aan. Woongoed vermeld de bij de advertentie dat gezocht werd naar een huurder met 'een positieve in breng in de wijk'. „In dat huis heeft meer dan tien jaar een junk gewoond. Het mag niet gebeuren dat een huurder de sfeer zo verziekt. We zijn strenger ge worden, we willen stukjes van de stad terugwinnen op mensen die het zo nauw niet nemen. We hebben het zwaard opgepakt om situaties waar bu ren ernstig onder lijden met het zwaar ste middel te bestrijden." Ook de bewo ner aan de Statenlaan is door tussen komst van de rechtbank uit het huis ge zet. Een corporatie heeft de wettelijke taak om leefbaarheid te verbeteren. Bewo ners wenden zich ook snel tot de ver huurder als ze last hebben van de bu ren. In lang niet alle gevallen leidt dat tot drastische maatregelen. Soms is een gesprek genoeg, maar er zijn ook geval len waarbij de verhuurder machteloos staat. Als twee buren over elkaar kla gen, bijvoorbeeld. Studulski kent er een voorbeeld van: bemiddeling helpt niet, geen van beiden geeft iets toe. Als dan ook niemand tot verhuizing is over te halen, kan de corporatie weinig meer doen. Nieuw-Middelburg Woongoed richt zich in het bijzonder op de wijk Nieuw-Middelburg. Samen met de gemeente en maatschappelijke orga nisaties wordt geprobeerd om de leef baarheid te verbeteren. „Nieuw-Middel burg sprong eruit als wijk waar meer dan elders iets aan de hand was. We hebben daar twee huisuitzettingen ge had, een derde is in voorbereiding. Dat valt in aantallen inderdaad wel mee, maar de impact voor direct betrokke nen is enorm groot. Drugsoverlast gaat met zo'n angst gepaard, mensen worden ook daadwerkelijk met bedreigingen ge- foto Ruben Oreel confronteerd." „In die wijk is natuur lijk meer aan de hand, bijvoorbeeld de overlast die jongeren veroorzaken. Wij krijgen te horen dat mensen weggaan omdat ze de wijk niet meer zo leefbaar vinden." Woongoed probeert de leef baarheid te verbeteren, bijvoorbeeld door de voortuinenactie waarbij men sen werden gestimuleerd om hun tuin op te knappen. „Dat is goed gelukt, je krijgt er toch mensen bij die anders niet meedoen." „We zijn strenger geworden op tuinon derhoud, verwaarloosde tuinen staan niet voor niets in de ergernissen-toptien van bewoners. De tuin valt onder de zorgplicht, van huurders. En wij hebben er ook belang bij dat de tuinen er goed uitzien. Een huis in een verloederde straat is moeilijk te verhuren. We vin den dat we daar mensen op mogen aan spreken en dat gaan we in toenemende mate doen. Dat is soms best lastig, want waar ligt nu de scheidslijn tussen lek ker slordig en verwaarloosd? Sommige mensen hebben een bepaalde opvatting over tuinieren." door Ab van der Sluis VROUWENPOLDER - Walche ren heeft een nieuw natuurge bied bij Vrouwenpolder, maar niemand mag erin. In aanwezig heid van gedeputeerde T. Kra mer, burgemeester A, de Bruijn van Veere en medewerkers van de Dienst Landelijk Gebied werd gisteren het eerste natuur ontwikkelingsproject van de ruilverkaveling Walcheren in ge bruik genomen. Mensen die willen genieten van Oranjebosch moeten dat vanaf de openbare Koningin Emma- weg doen. Voor de natuuront wikkeling bestond de polder uit weideland. Daarvan is inmid dels niets meer te zien. Oranje bosch bestaat sinds vorige week uit lage zandduintjes met enkele poelen en veel kleine overgan gen tussen hoog en laag. Het nieuwe natuurgebied is nu niet meer dan een kale vlakte van veertien hectare, maar K. Post- ma van de Dienst Landelijk Ge bied beloofde dat nog dit najaar allerlei struweel wordt aange plant. Overgang Het gebied moet uiteindelijk een geleidelijke overgang vor men tussen de duinen van de Manteling en het open polder landschap. Het beheer van Oranjebosch komt in handen van het Zeeuws Landschap, maar het natuurge bied wordt niet toegankelijk. „Misschien komen er in de toe komst natuurexcursies", vertel de Postma. Aan een nieuw, tweede natuur gebied wordt nog hard gewerkt. Onderaan de Polredijk tussen Veere en Vrouwenpolder zijn graafmachines druk bezig de Oosternieuwlandpolder om te vormen tot een reliëfrijk, schraal, deels zilt en bloemrijk grasland. Een aantal poelen is al aangelegd. De komende tijd volgt de aanleg van beplanting. Na oplevering gaat Staatsbosbe heer de twaalf hectare grote Oos ternieuwlandpolder beheren. De twee nieuwe natuurgebieden konden versneld worden aange legd dankzij extra geld van de provincie Zeeland. Beide projec ten zijn verder mede mogelijk door subsidie van de Europese Unie. Walcheren krijgt er door de ruil verkaveling in totaal 450 hecta re bos en natuur bij. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend tiental len boetes uitgeschreven bij verkeerscontroles op de Laan der Verenigde Naties, de Sandberglaan en het Banckert- plein in Middelburg. De meeste bekeuringen, 25 stuks, wa ren voor het niet dragen van een autogordel. Verder deel den de agenten onder meer boetes uit voor het niet dragen van een bromfietshelm, het negeren van rode verkeerslich ten, een snelheidsovertreding en het niet gebruiken van het fietspad. Ook mensen die over een doorgetrokken streep reden, een gesloten verklaarde weg inreden, een on verzekerd voertuig bestuurden of een verplichte rijrich ting negeerden, kregen een bekeuring. Tenslotte was er een boete voor het rijden met een te gladde band. REIMERSWAAL - De politie heeft dinsdagmiddag een 37-jarige man uit de gemeente Reimerswaal in zijn wo ning aangehouden. Getuigen hadden gezien dat de man eerder die middag in de Beukenstraat in Goes een fiets wegnam, deze in zijn auto legde en vervolgens wegreed. Toen de politie bij zijn woning aankwam, troffen zij de ge stolen fiets aan in zijn tuin. In de schuur van de man werd ook een scooter aangetroffen die in juni bleek te zijn ge-: stolen in Kruiningen. De man werd overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. Hij werd gistermiddag weer. in vrijheid gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. POORTVLIET - Een 23-jarige automobiliste uit de ge meente Tholen is gistermiddag ter hoogte van de Kadijk in Poortvliet in een sloot tot stilstand gekomen. De vrouw moest rond drie uur remmen voor een verkeerssituatie, waardoor zij vermoedelijk in de rechterberm raakte en de macht over het stuur verloor. Hierdoor kwam haar auto achterstevoren in de sloot aan de andere zijde van de weg tot stilstand. De bestuurster was door de klap wat duize lig en werd met een ambulance naar huis gebracht. De au-, to moest worden weggesleept. HEINKENSZAND - Middelbare scholieren Uit de ge meente Borsele kunnen vanaf 1 januari bij veilige honken terecht, op weg naar school of thuis. T. Capello, beleids medewerker veiligheid bij de gemeente, is druk bezig het project te organiseren. Hij hoopt twintig bewoners te vin den die bereid zijn om veilig honk te worden. De veilige' honken, die worden uitgerust met een fietspomp, fietsre-! paratieset en verbanddoos, zijn gepland langs de drie. drukste fietsroutes in Borsele. ZIERIKZEE - Het 'staartstuk van een olifantachtig dier' dat wetenschappers begin deze maand in de Oosterschel- de vonden, blijkt een schouderblad van een mammoetkalf je te zijn. Volgens een woordvoerster van het Leids Na-; tuur-Historisch Museum Naturalis gaat het om uniek ma teriaal. Het bijna negen centimeter grote bot werd gevon den tijdens de jaarlijkse zoektocht (Kor en Bot) naar fos sielen op de bodem van de Oosterschelde. Het stuk werd opgevist in de Schaar van Colijnsplaat. door Lucas Boot OUD-VOSSEMEER - Het we reldkampioenschap kustvissen in Engeland staat voor de deur. Kustvissers Ilonka van Vossen (24) en Clarinda van de Zande (28) uit Oud-Vossemeer vertrek ken vandaag naar het Engelse Weymouth om zich klaar te ma ken voor de wedstrijden. De Zeeuwse hengelaars vormen met nog drie andere kustvissers het Nederlandse damesteam. De dames zullen flink moeten hen gelen, willen zij een kans maken op een medaille. Misschien leve ren het weer en de locatie een voordeel op. „We vissen in Zuid-Engeland. De weersom standigheden daar lijken op de onze. En we zijn hier ook ge- Bestuurders en ambtenaren namen gisteren het nieuwe natuurgebied Oranjebosch bij Vrouwenpolder in gebruik, maar de gewone bezoeker mag er, in elk geval voorlopig, alleen van een afstandje naar kijken. foto Lex de Meester DREISCHOR - De Dorpsraad Dreischor houdt in samenwer king met de beheerster van het dorpshuis zaterdagavond 25 sep tember weer een discoavond voor de kinderen van de basis school. De discoavond duur van 19.00 tot 21.00 uur. Aansluitend wordt er vanaf 21.30 uur voor al le belangstellenden dorpscafé gehouden in het dorpshuis. Be woners van Dreischor kunnen el kaar hier ontmoeten. Voor de liefhebbers is er de mogelijk heid om te darten, te kaarten of te dobbelen. VEERE - De grote sluis in Veere is van maandag 4 tot donderdag 7 oktober gestremd voor alle scheepvaartverkeer. De stremming houdt verband met de vernieuwing van één van de hydraulische aandrijfcilin- ders van de buitenebdeuren. Het werk begint maandagoch tend om 9.00 uur en eindigt om streeks 6.00 uur. De kleine sluis blijft beschikbaar. De maximale schutafmetingen zijn: 60 meter, breedte 7.40 meter en diepgang 2.80.meter. wend aan een ruwe zee. Toch. valt er geen peil op te trekken. Ervaring speelt namelijk een grote rol", legt Clarinda uit. Met deze wetenschap hopen ze toch een streepje voor te hebben op concurrenten als Italië en Portugal. „Het Italiaanse dames team is al drie keer wereldkam pioen geworden, dus daar moe ten we voor uitkijken", zegt Ilon ka. De hengelaars zijn voorzichtig met het inschatten van medaille kansen. Bij de eerste vijf willen ze toch wel eindigen. Grote kanshebbers op eremetaal zijn Wales en Engeland, weet Ilon ka. In totaal doen er negen vrou wenteams mee aan de viskam- pioenschappen. De 24-jarige Zeeuwse gaat overi gens mee als reserve. Ze vond dat eerst nogal een teleurstel-; ling, maar heeft er inmiddels vrede mee. „Ik loop al een half jaar met rugklachten en kustvis sen is erg zwaar. Maar als ik moet invallen, doe ik uiteraard mijn uiterste best en vergeet ik mijn rug. Nu heb ik bovendien eens de kans om bij andere teams te kijken en dat is ook leuk", vertelt Ilonka. Oefenwedstrijd De wedstrijden beginnen offici eel op zondag 26 september, maar de vissers zitten voor die tijd niet stil. „Alle teams doen mee aan een oefenwedstrijd. Je kunt dan lopen lanterfanten, maar als het weer tijdens de- wedstrijden te slecht is, telt de. oefenpot mee voor het klasse-, ment", vertelt Ilonka. Het WK' duurt tot en met vrijdag 1 okto ber. Elke dag wordt er vier uur gevist, maar wat gebeurt er ei genlijk met de vangst? Clarinda: „Waarschijnlijk worden de vis sen die het niet overleven naar een vogelreservaat gebracht. De goeie vis wordt terug in zee ge-; gooid." STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Palazzolihuis,: 14.00 - 15.30 uur: Ontmoetingsdag voor nabestaanden; VEERE - Peuterspeelzaal De Veerse Mopjes, 14.00 - 15.30 uur: Kinderkle- dingbeurs; VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur 55+ yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13