Letselschade? Middelburg bouwt te weinig Witte Huis is Piet te duur 45,- Stranden dicht voor zandopspuitingen HïPALS groep Ongewoon design past in een gewone keuken. zonnebril op sterkte gratis OPTIEK b.v. Vlissinger (50) aangehouden Vrouw slachtoffer van babbeltruc Vierde plek mosselkok Philippine Vier jaar cel voor incest Beven Lmeente groeit alleen door toename migratie Stadskantoor wordt nog dit jaar beter toegankelijk Rechter bestraft handel in drugs Koerdisch protest tegen uitlevering Nuriye Kesbir „.Bi1?-315649 11 ,UVAPZC1 I 'l:redactie@ pzc.nl js 31,4460 AA Goes Mertentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; bal: 020-4562500. derdag 23 september 2004 editie Walcheren vanaf FOCUS NIEUWE BURG 9 bij aankoop van een complete bril! MIDDELBURG TEL. 0118-625310 Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu bordje tapa's en couscous (naar keuze vegetarisch) en vruchtenbavarois 12,30 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 25 september 12.00-13.00 uur Meer doen met minder over Genoeg uitgegeven, besparende tips van en door Marieke Henselmans bekijk ook onze website www.drukkeri i m iddeiburs.nl VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 50-jarige Vlissinger aangehouden in de Badhuisstraat. De man wordt ervan verdacht met zijn au to tegen het geopende portier van een andere auto te zijn aangereden op de Paul Krugerstraat. De Vlissinger stopte verderop en liep terug om met de benadeelde te praten. Hij zei eventjes zijn motor te zullen uitzetten, maar reed vervolgens weg. Volgens de politie was de man onder in vloed van alcohol. OUD-VOSSEMEER - Een oudere vrouw uit Oud-Vosse- meer is door middel van een babbeltruc beroofd van een paar honderd euro. Zij had dinsdagmiddag twee onbeken de vrouwen in haar huis binnengelaten die zeiden een briefje te willen schrijven voor een buurvrouw die niet thuis zou zijn. Een derde persoon is vermoedelijk vervolgens de woning binnengekomen en heeft een paar honderd euro en siera den weggenomen. ANTWERPEN - Henk Buyze, de mosselkok uit Philippi ne, is gisteren vierde geworden in de wedstrijd in Antwer pen om de titel Beste mosselkok van de Lage Landen. Hij won wel de eerste proef in de wedstrijd: mosselen naturel koken. Zo vergaarde hij tien punten. Maar in de tweede proef, mosselen bereiden met andere' ingrediënten, waren dertig punten te verdienen. Een Vlaamse kok werd hierin winnaar. Hoewel Henk Buyze dus niet met de titel naar huis ging, kan hij zich toch de beste bereider van mosselen naturel noemen. Dat is oveiigens ook de specialiteit van het res taurant waar hij werkt: Auberge des Moules in Philippi- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 44-jarige inwoner van Sint-Annaland voor het plegen van incest met zijn jonge dochter veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De man had het slachtoffer ja renlang misbruikt. De ontuchtige handelingen begonnen toen het meisje nog een kleuter was en stopten pas toen ze vijftien jaar was. De rechtbank achtte de verklaringen van het meisje be trouwbaar. Verder werd de Sint-Annalander kwalijk ge nomen dat hij geen enkele compassie met zijn dochter had getoond. Saillant detail was dat de man gisteren jarig was. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. door Henk Postma MIDDELBURG - Grote stuk ken strand op Walcheren en Noord-Beveland zijn de komen de weken verboden gebied. Daar wordt zand op gespoten. Het gaat om het Nollestrand in Vlissingen, het strand langs het voormalige waterwingebied bij Oranjezon en het strand voor de Veersegatdam tot aan de storm vloedkering. De werkzaamhe den duren tot eind oktober. Het is de bedoeling in de eerste week van oktober met het kar wei te beginnen, mogelijk enke le dagen later dan gepland. De vaartuigen die het benodigde zand moeten opzuigen uit de Noordzeebodem, liggen nu nog voor de kust van Denemarken. Het werk dat daar wordt uitge voerd, is in verband met de har de wind vertraagd. Rijkswaterstaat maakte dit gis termiddag bekend. De stranden worden opgehoogd en verbreed om hun functie als waterkering veilig te stellen. Het gaat om on derhoud dat om de vier jaar wordt herhaald. Het Nollestrand bij Vlissingen wordt met voorrang aangepakt, omdat het de zwakste schakel is gebleken in de kustverdediging. Afgelopen voorjaar werd om de zelfde reden het strand tussen Westkapelle en Domburg opge hoogd. De stranden worden één tot twee meter opgehoogd en en kele tientallen meters breder ge maakt. Daar waar gewerkt wordt, is het strand niet toegankelijk voor publiek. Door de aanwezig heid van zwaar materieel zoals bulldozers, en het ontstaan van drijfzand, kan gevaar ontstaan. Het zand wordt uit de Noordzee gewonnen door sleephopperzui gers, en via pijpleidingen naar de stranden getransporteerd. Bij Vlissingen wordt zand ge wonnen vlak voor de kust, onge veer ter hoogte van hotel West duin. Daarmee wordt meteen ook een drempel uit de vaargeul weggehaald. Bij de stormvloed kering wordt de zandbank Roompot-Hompels uitgediept. Rijkswaterstaat hoopt daarmee de vloedschaar wat te kunnen verleggen. Die schuurt momen teel akelig dicht langs de kust. (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) ofwww.palsgroep.nl zeeuwse almanak Hij is al ver in de negentig, die Bevelander, en de jaren beginnen hun tol te eisen. Een combinatie van ouderdoms kwalen heeft het samenstel van botten, spieren en zenu wen aangetast. Wat er nog aan beweging rest, gaat met steeds meer trillingen en ande re ongecontroleerde bewegin gen gepaard. Eén ding is echter onverwoest baar: zijn gevoel voor humor. Zo zong hij laatst op zijn ver jaardag met een voor zijn toe stand toch nog krachtige stem: „Lang zal hij beven in de gloria. Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptIO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functio naliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m'. Al voor een prijs van rond 10,000 euro inclusief Atag kwaliteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze showroom kijken naar de andere mogelijkheden van conceptIO. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Mieuwendijk 89 0115-564070 GOES PliegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Ql 13-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter. Amestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nog dit jaar wordt de dienstingang van het stadskantoor in Middelburg om gebouwd tot een volwaardige in gang voor gehandicapten. Dat hebben wethouder A. de Vries en P. Lamers van de werk groep gehandicapten Walcheren afgesproken. De werkgroep pro testeerde afgelopen zaterdag tij dens de open dag van het stads kantoor nog tegen de slechte toe gankelijkheid van het kantoor. De hoofdingang, een helling- baan naar de eerste verdieping, is voor gebruikers van een rol stoel en mensen die slecht ter been zijn een moeilijk te nemen hindernis. Rolstoelers kunnen al gebruik maken van de dienstingang aan de kant van de Kanaalweg, maar die ingang is daar nu nog niet echt geschikt voor. De bel zit op een moeilijk te bereiken punt en het personeel is nog niet goed geïnstrueerd over wat er moet gebeuren als er iemand aan de deur staat. Afgesproken is dat als het stadskantoor open is, het hek voor de toegang open •staat. Rolstoelers kunnen dan via twee elektrische deuren naar een lift die uitkomt bovenaan de helling- baan. De route wordt duidelijk aangegeven. MIDDELBURG - Twee mannen lit Bergen op Zoom zijn giste ren in Middelburg voor handel in softdrugs veroordeeld tot 285 jagen gevangenisstraf, waarvan I8Ö dagen voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De broers van 37 en 31 jaar wer- :en door de rechtbank vrijge sproken van betrokkenheid bij ie uitvoer van softdrugs. De mannen leverden de drugs aan Zeeuwse koffieshops. Ze heb- tai de opgelegde celstraf al in voorarrest uitgezeten. MIDDELBURG - Meer dan twintig Koerdische vrou wen hebben gisteren op de Markt in Middelburg gede monstreerd tegen de uitlevering van Nuriye Kesbir aan Turkije. Kesbir wordt door de Turkse staat verdacht van oorlogsmisdaden. Zij vroeg in september 2001 asiel aan in Nederland. Turkije vroeg om haar uitlevering, waar minister van Justitie Donner deze maand mee ak koord is gegaan. De demonstranten geloven niet in een eerlijk proces en vrezen voor martelingen. Volgens de- monstrante A. Zengin verdient Kesbir, zoals elke vrouw, bescherming van de Nederlandse staat. „Wij zien haar als een activiste en niet als oorlogsmisdadi ger. Maar zelfs als ze schuldig zou zijn, is het laf om een vrouw die in Nederland een schuilplaats zoekt, terug te sturen." De demonstranten stonden met spandoeken voor het oude stadhuis. Later vertrokken zij naar het provinciehuis, waar Zengin een dossier overhandigde aan gedeputeerde G. van Heukelom. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De twee weken zijn verlopen voor Piet, een dak loze uit Vlissingen die ruim twee jaar op straat leeft. Hij kiest nog steeds voor dat be staan. Het Witte Huis (opvang voor dak- en thuislozen), Bemoei- zorg, het Laatste Kans Project en het Leger des Heils hebben veertien dagen geleden met el kaar afgesproken dat ze in deze periode terughoudend zouden zijn in het bieden van hulp aan Piet. De strategie moest er toe leiden dat Piet een kamer en opvang in het Vlissingse Witte Huis zou ac cepteren. De strategie is mis lukt. Piet verkiest nog steeds het leven op straat. „We hebben hem een handrei king gedaan", zegt Richard Wolf van het Witte Huis. „Maar hij accepteert onze voorwaar den niet." Piet vat de voorwaar den op als uitbuiting. „Ik zou zo naar binnen rennen in het Witte Huis als ik een normale prijs moest betalen. Maar 900 euro voor kost en inwoning vind ik te duur." Zakgeld Het Witte Huis, onderdeel van Emergis, is gebonden aan afspra ken. De Vlissingse gemeente raad heeft besloten dat voor kost, inwoning en verzorging in Het Witte Huis een inkomensaf hankelijke bijdrage wordt ge vraagd. De bewoners houden hetzelfde bedrag aan zakgeld over. Piet was zandstraler tot hij zo'n vijf jaar geleden in de WAO terechtkwam. Als het Wit te Huis geen korting zou geven op de inkomensafhankelijke bij drage, zou hij 1100 euro per maand moeten afdragen. Hij is twee jaar geleden in de goot te rechtgekomen. Piet zegt dat pro blemen met vooral een familie lid en zijn alcoholisme daaraan ten grondslag liggen. De thuis- en daklozen vinden el kaar dagelijks op de bankjes bij de Scheldemuur in Vlissingen. J.P., een bewoner van Het Witte Huis, zegt tegen Piet dat hij geen eisen moet stellen: „Want als je zoals jij in de bosjes slaapt, zit je op het eindpunt. In het Witte Huis kom je op adem. Na een tijdje kan je weer je ei gen gang gaan." Hij somt op: „Er is warm eten, de was wordt gedaan, ik heb een kamer. We gaan volgende week naar de Efteling en binnenkort gaan we trainen voor het voet baltoernooi. We gaan ook nog een keer wokken met elkaar." J.P. heeft zeven maanden in een tentje geslapen bij een industrie terrein in Vlissingen. „Ik kan wel zeggen dat ik in de goot ben gekomen door mijn scheiding, maar ik had natuurlijk zelf zo sterk moeten zijn om niet te drinken en aan lager wal te ra ken." Piet lacht hem uit. „Ik wil een kamertje, maar ik begrijp ook wel dat niet iedereen erop zit te wachten om zwervers of ex-dak lozen over de vloer te krijgen." igBf'Nadia Berkelder jflDDELBURG - In Middel ing zijn het afgelopen jaar te pig nieuwe woningen opgele gd, De nieuwbouwwoningen |je wel werden gebouwd, zijn koophuizen in de dure sector. Pat blijkt uit de monitor wo- ;en, een rapport dat inzicht ;oet verschaffen in de huizen- -arkt in de gemeente. De aanlei ding voor die rapportage is de Sla wonen 2003-2007. Daarin serd een ambitieus woning- miwprogïamma geformuleerd, ia die vier jaar zouden 2100 aeuwe huizen moeten worden ^bouwd, waarvan bijna dui- jöid'huurwoningen. Uit de mo lar blijkt dat die planning iüoralsnog niet wordt gehaald. De gemeente is nog op zoek aar locaties voor de tweehon derd woningen die nog moeten górden gebouwd. Buurhuizen la 2003 zijn 93 nieuwe huizen :ogeleverd. Daarvan behoorde achtig procent tot de duurdere sctor (vanaf 224.000 euro). De rest van de woningen werd ver lacht voor een bedrag tussen de 157,000 en 224.000 euro. Er zijn («n goedkope woningen opgele gd. Bovendien zijn er geen cieuwe huurhuizen bij geko men. Ondanks de nieuwbouw is de to tale woningvoorraad slechts met veertien gegroeid. Dat is lel gevolg van het feit dat ook ten aantal huizen van de markt gverdwenen. De huurwoningen m het Bagijnhof zijn bijvoor- oeeld omgebouwd tot studenten kamers. Vorig jaar was de gemiddelde verkoopprijs van een nieuwe wo ning in Vlissingen en Middel burg 80.000 euro hoger dan het jaar ervoor. De gemiddelde ver koopprijs is hoger dan die in de rest van Nederland. Dat hangt samen met het feit dat er alleen duurdere woningen zijn opgele verd. De kavels van die huizen zijn ge middeld twee keer zo groot als in de rest van het land. In het stadsgewest Vlissingen-Middel- burg is de verhouding tussen op pervlakte en prijs nog wel de laagste van Nederland (minder dan zeshonderd euro per vier kante meter, tegen een landelijk gemiddelde van elfhonderd euro). Het aantal vrijgekomen huurwo ningen is vorig jaar gedaald. Daarom verhuizen mensen min der. Gemiddeld komen op een vrijkomend huurhuis 49 reac ties binnen, in 2001 waren dat er nog 20. Door de sterke toename van het aantal mensen met een urgentie, wordt het voor andere woning zoekenden steeds lastiger om een geschikt huis te vinden. Uit de cijfers blijkt dat Middel burg de groei in bevolking voor namelijk te danken heeft aan mensen die uit het buitenland komen en aan een geboorte-over schot. Verder komen er meer mensen van de rest van Walche ren dan er naar andere gemeen ten op Walcheren vertrekken. Voor de rest van het land is het migratiesaldo negatief: er ver trekken meer mensen uit Middel burg dan er komen wonen. Uit de cijfers blijkt dat Middelburg populair is bij jonge gezinnen met kinderen. Veel jongeren tus sen 18 en 25 jaar verlaten de stad. Advertentie Piet kiest voor het daklozenbe- Daan. ScGeluid www.tnnwoonwinkcls.nl Advertentie Een andere STIJL van WONEN! KOUDEKERKS, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30 Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BEST!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11